چگونه لباس بافتنی گشاد را تنگ کنیم؟

در این مقاله سعی داریم در مورد تنگ کردن لباس بافتنی گشاد و همچنین نحوه ‌ی اتوکشی لباس بافتنی گشاد صحبت کنیم.

همه ما تقریباً از اواخر فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود، به سراغ لباس‌های بافتنی خود می‌رویم. آن‌ها را از کمد در می‌آوریم و می‌پوشیم.

با این کار هم گرم می‌شویم و هم جلو سرما خوردگیمان را می‌گیریم. اما به راستی تا به حال به این موضوع فکر کردید که چرا لباس‌های بافتنی که می‌خریم بعد از مدتی استفاده، حالت اولیه خود را از دست داده و تغییر شکل می‌دهند؟

لباس‌های بافتنی که برای خرید آن‌ها کلی هزینه کردیم با چند بار شست و شو چنان تغییر حالت می‌دهند، که احساس می‌کنیم اگر آن‌ها را بپوشیم نه تنها مضحکه خاص و عام می‌شویم بلکه دست و پایمان را نیز گم کرده و اعتماد به نفسمان را از دست می‌دهیم.

اینجاست که به فکر راه چاره می‌افتیم. آنقدر از این و آن سوال می‌کنیم که آخر سر راه حل را پیدا کرده و از طریق آن مشکلمان را حل می‌کنیم.

تنگ کردن لباس بافتنی گشاد

همه ما می‌دانیم که لباس‌های بافتنی ممکن است به چند طریق شکل اولیه خود را از دست بدهند.

ممکن است با یک بار شست و شو آب بروند یا ممکن است بعد از مدتی استفاده گشاد ‌شوند.

اما آیا فکر می‌کنید این خاصیت همه لباس‌های بافتنی است که با یک بار شست و شو تغییر شکل دهند؟!!!

شاید ما بتوانیم با رعایت نکاتی جلوی تغییر شکل آنها را بگیریم. حتماً با خود می‌پرسید: با رعایت چه نکاتی؟ خب در ادامه با ما همراه شوید تا این نکات را برای شما بیان نماییم.

از طرفی از میان شما نیز حتماً هستند کسانی که می‌گویند کار از کار گذشته. لباس‌های بافت ما دیگر تغییر شکل داده و گشاد شده است.

خب ما برای این افراد نیز راهکاری ارائه می‌دهیم که از طریق آن بتوانند با تنگ کردن لباس بافتنی خود، دوباره از آن استفاده نمایید. پس با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

نکات مهم برای جلوگیری از تغییر شکل لباس‌های بافتنی

لباس‌های بافتنی از جمله لباس‌های مورد استفاده در فصل زمستان هستند که به علت استفاده در طول سالیان متمادی، به نگهداری و مراقبتی خاص نیاز دارند.

این لباس‌ها بافتی ظریف و حساس دارند. اگر در شست و شو و نگهداری آن‌ها دقت نشود، به راحتی تغییر شکل داده و یا گشاد می‌شوند.

تغییر شکل
تغییر شکل لباس بافتنی

بنابراین با رعایت نکات زیر می‌توان از تغییر شکل و یا گشاد شدن آن‌ها جلوگیری کنید:

 • هنگام خرید لباس بافتنی، بافت آن را با دقت بسیار مورد توجه قرار دهید. سعی کنید آن نوع لباس بافتنی را انتخاب کنید که بافتی سفت و محکم دارد. چرا که لباس‌های بافتنی با بافت سفت و محکم ظرافت و حساسیت کمتری نسبت به سایر بافت‌ها دارند.
 • سعی کنید لباس‌های بافتنی خود را هرگز آویزان نکنید. چرا که این کار باعث تغییر شکل آن‌ها می‌شود. بنابراین در صورتی که از لباس‌های بافتنی خود استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را فقط تا بزنید و سپس در کمد و یا قفسه بگذارید.
 • در صورتی که متوجه شدید در لباس‌های بافتنی شما سوراخ کوچکی ایجاد شده است. فوراً آن را با استفاده از نخ و سوزن تعمیر نمایید. اگر این کار را نکنید سوراخ بزرگتر شده و دیگر نمی‌توانید سوراخ را بگیرید. در این صورت چاره‌ای نمی‌ماند جزء این که لباس خود را دور بیندازید.

طریقه‌ی مبارزه با پرز دادن لباس

همانطور که می‌دانید برخی از لباس‌های بافتنی پرز می‌دهند. پرز دادن لباس هم باعث می‌شود کهنه‌تر به نظر برسند.

برای اینکه لباس بافتنی شما درست مثل روز اولش شود. پرزهای آن را با استفاده از یک تیغ اصلاح، قیچی و یا ماشین ریش تراش برقی بگیرید. سپس به تنگ کردن لباس خود بپردازید.

طریقه‌ی شستن لباس بافتنی با ماشین لباسشویی

تا آنجایی که ممکن است سعی کنید لباس‌های بافتنی خود را با دست و با استفاده از شوینده‌های فاقد آنزیم بشویید و با آب ولرم آبکشی نمایید.

تنگ کردن لباس
شستن لباس با ماشین لباسشویی

اما چنانچه می‌خواهید لباس‌های بافتنی خود را با ماشین لباسشویی بشویید طبق دست دستور زیر عمل نمایید:

 • در ابتدا به تنظیمات ماشین لباسشویی خود توجه کنید. ببینید آیا ماشین لباسشویی شما برای شستن لباس‌های بافتنی تنظیمات خاصی دارد یا خیر. اگر دارد درجه لباسشویی را روی آن تنظیم نمایید. می‌توانید برای این کار از دور کُند ماشین لباسشویی نیز بهره بگیرید. اما اگر ماشین لباسشویی شما چنین تنظیماتی ندارد، درجه سرعت آن را روی پایین‌ترین سرعت ممکن قرار دهید. این کار به این علت انجام می‌گیرد که بافت لباس‌های بافتنی با چرخش سریع به شدت آسیب می‌بینند.
 • قبل از اینکه شروع به شستن لباس بافتنی خود بکنید، حتماً برچسب مراقبتی آن را که هنگام خرید دریافت کرده‌اید مطالعه نمایید. با این کار می‌توانید دما و روش شست و شوی مناسب همچون میزان آب، سرعت گردش، تعداد آبکشی و زمان را پیدا کنید.

استفاده از شوینده‌های بدون آنزیم

 • برای شست و شوی لباس بافتنی از شوینده‌ای استفاده کنید که آنزیم نداشته باشد. همچنین استفاده از یک نرم کننده هنگام شست و شو می‌تواند از طریق لیزی کردن الیاف لباس بافتنی از ریش ریش شدن الیاف آن جلوگیری کند.
 • اگر هنگام شست و شو لباس بافتنی خود را در یک کیسه بافته شده قرار دهید. سپس داخل لباسشویی بیندازید. کیسه اجازه نمی‌دهد که لباس شما با لباس‌های دیگر تماس پیدا کرده و در نتیجه کیفیت خود را از دست بدهد.
 • پس از این که کار شست و شوی لباس به اتمام رسید. پیش از آنکه لباسشویی لباس شما را خشک کند، آن را از داخل لباسشویی خارج کرده. آب اضافی آن را با فشار آرام دست خارج کنید. سپس لباس را روی حوله پهن کرده و به همراه حوله آن را رول کنید. با این کار آب آن گرفته می‌شود.
 • بعد از آنکه آب لباس گرفته شد آن را روی یک حوله خشک پهن کنید و در مجاورت هوا قرار دهید تا کامل خشک شود. هرگز از دستگاه خشکشویی برای خشک کردن لباس‌های بافتنی خود استفاده نکنید. چرا که این کار باعث می‌شود اندازه آن‌ها کوچکتر شده و پرز دهند. بهترین راه برای خشک کردن لباس‌های بافتنی قرار دادن آن‌ها در هوای آزاد است.

استفاده از صابون برای جلوگیری از آسیب دیدن لباس

با پایان رسیدن فصل سرما چنانچه مایل به نگهداری لباس‌های بافتنی خود برای سال بعد هستید، حتماً آن‌ها را به روشی که گفته شد بشویید و خشک کنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها تا سال بعد می‌توانید از مقداری صابون استفاده کنید. ابتدا صابون را میان لباس‌ها قرار دهید و سپس آن‌ها را تا بزنید.

اتوکشی
صابون

روش تنگ کردن لباس بافتنی گشاد

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم لباس‌های بافتنی پس از مدتی استفاده و البته در برخی موارد به علت نگهداری نادرست ممکن است تغییر شکل داده و گشاد شوند.

ما به شما ترفندهای تنگ کردن لباس بافتنی گشاد را خواهیم آموخت تا بتوانید دوباره از آن‌ها استفاده نمایید.

تنگ کردن لباس های بافتنی

برای تنگ کردن لباس های بافتنی گشاد مراحل زیر را طی کنید:

اندازه‌ای که باید لباس تنگ شود را مشخص کنید

در ابتدا باید تعیین کنید که می‌خواهید لباس بافتنی شما تا چه اندازه و به چه مقدار تنگ و یا کوچک شود.

برای این کار لازم است لباس را بپوشید. با پوشیدن لباس متوجه خواهید شد که کدام قسمت‌های لباس گشاد شده است.

گاهی اوقات لباس بافتنی فقط در قسمت‌های خاص مثل یقه یا آستین گشاد شده و کش می‌آید.

گاهی اوقات نیز لباس بافتنی در همه قسمت‌ها گشاد شده و دچار کشیدگی می‌شود. پس از این که لباس را پوشیدید و میزان گشادی و کش آمدگی آن را بررسی کردید، نوبت به تعیین میزان گشادی می‌رسد.

اگر لباس شما به مقدار خیلی کم گشاد شده و کش آمده است ( تقریباً دو سانتیمتر یا کمتر از این مقدار) نیاز نیست کار خاصی انجام دهید.

چرا که این مقدار کشیدگی به راحتی قابل برطرف شدن است. در این مواقع شما می‌توانید با دست به آن شکل دهید.

اما اگر لباس بافتنی شما به میزان قابل توجهی کش آمده باشد آن هم در همه قسمت‌ها. می‌توانید برای برطرف کردن آن مراحل زیر را طی کنید.

استفاده از تشت و آب ولرم برای تنگ کردن لباس

با استفاده از یک تشت و مقداری آب ولرم لباس بافتنی خود را به طور کامل خیس کنید.

برای این کار لازم است لباس بافتنی در آب غوطه‌ور شود تا آب به طور کامل در تمامی قسمت‌های آن جذب شود.

لباس بافتنی خود را از آب خارج کنید و با فشار آرام دست، آب اضافی آن را خارج کنید.

در واقع آب لباس را تا جایی باید خارج کنید که در پایان، لباس خیس باشد ولی هیچ آبی از آن نچکد.

یادتان باشد اگر برای خارج کردن آب اضافی لباس آن را بچلانید و یا بیش از حد فشار دهید بافت لباس شما آسیب می‌بیند.

از یک حوله تمیز برای پهن کردن لباس بافتنی خیس استفاده کنید. لباس بافتنی خود را روی آن پهن کنید و با کمک دست به لباس شکل دهید. در این مرحله با دست لباس بافتنی خود را تا جایی که می‌خواهید کوچک کنید.

تنگ کردن لباس
استفاده از آب ولرم

مرحله‌ی خشک کردن لباس

بعد از این کار لباس را در جایی قرار دهید تا خشک شود. برای خشک کردن لباس بافتنی آن را هرگز از جایی مانند چوب رختی، بند رخت و غیره آویزان نکنید.

چرا که وزن لباس بافتنی هنگامی که خیس است زیاد می‌شود. آویزان کردن فشار زیادی را به بافت لباس وارد کرده.

از این طریق باعث بد فرم شدن لباس شما می‌شود.

خشک کردن لباس روی حوله در مکانی به دور از گرد و غبار و خاک بهترین روش برای خشک کردن لباس‌های بافتنی است.

بعد از خشک شدن لباس چنانچه نتیجه لازم را کسب نکردید، مجدداً لباس بافتنی خود را خیس کنید.

اگر می‌خواهید لباس را به مقدار بیشتری کوچک کنید آن را بیشتر خیس کنید.

چنانچه می‌خواهید لباس به مقدار کمی کوچک شود لازم نیست آن را کلاً خیس نکنید.

برای این کار می‌توانید با استفاده از اسپری، آب را به روی لباس بپاشید. با این کار فقط آن قسمت‌هایی از لباس خیس خواهد شد که قصد کوچک کردن آن را دارید.

استفاده از خشک کن برای خشک کردن لباس

اگر کل لباس بافتنی‌ شما کش آمده است می‌توانید برای خشک کردن آن از خشک کن استفاده نمایید.

خشک کن را روی بالاترین درجه تنظیم کنید. سپس لباس را در داخل آن قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

با این کار شما می‌توانید لباس بافتنی خود را تا دو سایز نیز کوچک کنید.

روش تنگ کردن قسمتی از لباس

چنانچه فقط قسمتی از لباس بافتنی شما کش آمده و گشاد شده است می‌توانید برای تنگ کردن آن قسمت، از روش زیر استفاده نمایید:

 • ابتدا کتری را پر از آب کنید و بگذارید به جوش آید. سپس مقداری از آن را در داخل یک ظرف بریزید. برای این که بتوانید قسمت کش آمده لباس بافتنی خود را به طور کامل داخل ظرف قرار دهید. باید اندازه ظرف را متناسب با آن قسمت انتخاب کنید.
 • آن قسمت از لباس را که آسیب دیده و دچار کشیدگی شده است، داخل ظرف آب جوش قرار دهید. برای این که بخار آب دستتان را نسوزاند می‌توانید از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. بعد از آن که قسمت کش آمده لباس شما به طور کامل خیس شد، آن را از ظرف خارج کنید.
 • در این مرحله از یک حوله تمیز برای خشک کردن لباس خود استفاده کنید. آب اضافی لباس بافتنی خود را خارج کرده و با کمک دستان خود به آن شکل دهید. با این کار قسمت کش آمده لباس کوچکتر می‌شود. یادتان نرود در کوچک کردن لباس تقارن را رعایت کنید. یعنی قسمتی را که می‌خواهید کوچک کنید مثل آستین را با اندازه آستین دیگر مقایسه کنید تا در نهایت هر دو هم اندازه باشند. یعنی اندازه هر دو آستین یکی باشد.
 • بعد از آن که این مرحله به پایان رسید، با استفاده از یک سشوار لباس را خشک کنید. پس از خشک شدن لباس خواهید دید که لباس شما به همان اندازه‌ای که می‌خواستید کوچک و به اندازه شده است.
تنگ کردن قسمت کش آمده
تنگ کردن قسمتی از لباس

روش‌هایی برای جلوگیری از گشاد شدن لباس

در پایان مطلب تنگ کردن لباس بهتر است شما را با نکاتی آشنا کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید از گشاد شدن و کش آمدن لباس خود به میزان قابل توجهی جلوگیری کنید.

 • هرگز لباس بافتنی خود را آویزان نکنید. چرا که این کار باعث افتادگی الیاف و آسیب زدن به آن می‌شود. به منظور پیشگیری از کش آمدن لباس بافتنی خود آن‌ها را تا کنید و در کمد و یا قفسه بگذارید. در صورتی که مجبور هستید لباس بافتنی خود را آویزان کنید از قسمت پایین چوب رختی که عریض‌تر و پهن‌تر است استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌های بافتنی خود هرگز آن‌ها را نچلانید. چرا که با چروک شدن لباس، شما مجبور خواهید شد آن‌ها را اتو بزنید. اتو زدن لباس‌های بافتنی به علت حرارت و گرمای زیاد اتو، الیاف نازک و حساس آن‌ها را دچار آسیب می‌کند. در اداوه در مورد اتوکشی این لباس‍ها صحبت میکنیم

روش‌های اتوکشی لباس‌های بافتنی

چنانچه مجبور شدید لباس بافتنی خود را اتو بزنید طبق روش زیر عمل نمایید:

 • در ابتدا دکمه‌های لباس بافتنی خود را ببندید. سپس لباس را در یک سطح مسطح پهن کنید. با این کار بخار آب کاملاً به الیاف می‌رسد و نیازی نیست که شما برای اتو زدن قسمت‌های مختلف آن فشار بیشتری را به لباس وارد نمایید.
 • آستین‌ها را به طور کامل صاف کنید و روی میز اتو قرار دهید. پارچه دیگری را روی آستین بیاندازید و با آب پاش آن را مرطوب کنید. با این کار نه تنها بخار آب به الیاف لباس نفوذ می‌کند. بلکه باعث می‌شود حرارت اتو به طور مستقیم روی لباس بافتنی قرار نگرفته و به الیاف لباس آسیبی نرسد.
 • اتو کشی را از قسمت سرآستین‌ها شروع کنید و به سمت سرشانه‌ها حرکت کنید. پارچه‌ای را که روی لباس انداخته بودید از روی لباس بردارید و منتظر بمانید قسمت اتو شده خنک شود. تا زمانی که لباس بافتنی شما داغ است آن را حرکت ندهید. این کار باعث می‌شود که به بافت لباس شما آسیبی نرسد.
 • در این مرحله تکنیک قبل را دقیقاً روی آستین دیگر انجام دهید. صاف کردن آستین روی میز اتو، انداختن پارچه روی آن، مرطوب کردن با آب پاش و سپس اتوکشی از قسمت آستین‌ها به سمت سرشانه‌
اتوکشی
اتوکشی لباس‌های بافتنی

نکته مهم در رابطه با اتوکشی

بعد از آنکه اتوکشی آستین‌ها تمام شد بدنه لباس را نیز با انجام تکنیک مرحله قبل اتو کنید.

در اتوکشی بدنه لباس حرکت اتو از شانه‌ها به سمت پایین خواهد بود. دقت کنید تا زمانی که لباس کاملاً خنک نشده آن را حرکت ندهید.

حرکت دادن آن قبل از خنک شدن، باعث می‌شود هم به الیاف و بافت لباس آسیب برسد و هم دوباره به اتوکشی نیاز پیدا کند.

توجه نمایید که اگر اتوکشی لباس‌های بافتنی را طبق مراحل بیان شده انجام ندهید، به احتمال زیاد لباس شما کش آمده و بافت آن دچار آسیب می‌شود.

سعی کنید اتوکشی لباس‌های بافتنی را با دقت و حوصله زیاد انجام دهید. یادتان نرود که در اتو کردن لباس‌ها فرایند اتوکشی از قسمت سرآستین‌ها شروع شده و به قسمت سرشانه‌ها ختم می‌شود.

بدنه لباس نیز از قسمت شانه‌ها شروع شده و به سمت پایین ادامه پیدا می‌کند. از طرفی استفاده از یک پارچه مرطوب که سطح لباس را می‌پوشاند، برای اتوکشی امری ضروری و لازم است و اتوکشی را آسانتر و راحت‌تر می‌کند.

برچسب:
نظرات
محسن علوی

محسن علوی

اگر لباس بافتنی رو آویزون کنیم بد شکل و زشت میشه کمکم

مهراد

مهراد

سلام.ببخشید من یه کلاه بافت دارم که کش اومده و بد شکل شده.با کدام یکی از این روش ها میتونم درستش کنم کسی اینا رو امتحان کرده؟

غلامرضا

غلامرضا

همیشه با شستشو بافتنی مشکل داشتم ممنون از سایت خوبتون

کاوه

کاوه

چگونه یه لباس را تنگ کنیم؟

اکبر

اکبر

چگونه کلاه بافتنی را گشاد کنیم؟

ثبت نظر