هنگ کردن تبلت

تبلت‌ها در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند. این وسیله محبوب بعد از چند سال استفاده ممکن است هنگ کند. هنگ کردن آن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. با ما همراه باشید تا دلایل هنگ کردن تبلت را با یک‌ دیگر بررسی کنیم.

هنگ کردن فقط مختص تبلت ها نیست، برخی از گوشی‌ها نیز ممکن است هنگ کنند. اگر دوست دارید دراین‌باره اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله دلایل هنگ کردن گوشی را مطالعه کنید.

علل یا عوامل هنگ کردن

اصولاً مشکل هنگ در تبلت ها و گوشی‌ها به دو دلیل است:

 • مشکلات نرم‌افزاری
 • مشکلات سخت‌افزاری

در مواقعی ممکن است ترکیبی از هر دو مشکل وجود داشته باشد!

مشکلات نرم‌افزاری

مشکلات نرم‌افزاری به‌علت پر شدن رم تبلت و یا پر شدن حافظه تبلت رخ می‌دهند. اگر برنامه‌های زیادی روی تبلت شما نصب باشد، ممکن است عملکرد دستگاه شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

اگر دستگاه شما بالا نمی‌آید ولی نور پس‌زمینه کار می‌کند، یعنی دستگاه شما کامل بارگذاری نمی‌شود. اگر این علائم یا مشابه آن مشاهده شد، نگران نباشید، با کمک توصیه‌های ارائه‌شده، می‌توانید دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

مشکلات سخت‌افزاری

مشکلات سخت‌افزاری دستگاه، از همه‌چیز بدتر است و بدون کمک متخصصان، به‌سختی می‌توانید دستگاه را به زندگی برگردانید. همان‌طور که احتمالاً قبلاً از نام آن متوجه شده‌اید، تبلت به دلیل مشکلات سخت‌افزاری که می‌تواند ناشی از این موارد باشد، خاموش نمی‌شود:

 • تبلت روی زمین افتاده باشد.
 • گرم شدن بیش‌ازحد تجهیزات
 • مشکلات منبع تغذیه هنگام شارژ

آسیب‌دیدگی زیاد صفحه

متأسفانه، تقریباً غیرممکن است که 100٪ مشخص شود که تبلت دقیقاً به همین دلایل خاموش شده است، مگر اینکه علائم واضحی وجود داشته باشد. ازآنجاکه تخصص و ابزار ویژه‌ای لازم است مطمئن‌ترین و صحیح‌ترین راه نجات دستگاه در این موقعیت مراجعه به مراکز تعمیرات است.

اقدامات لازم برای بازگرداندن تبلت

علی‌رغم تلاش‌های تقریباً بیهوده برای بازگرداندن دستگاه تبلت بعد از خرابی سخت‌افزار، فعالیت‌های زیادی وجود دارد که باید قبل از مراجعه به مرکز خدمات انجام شود.

شاید سقوط تبلت و هنگ کردن دستگاه فقط اتفاقات تصادفی باشند که به‌هیچ‌وجه با یکدیگر ارتباط ندارند؛ بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که تبلت لمسی خود را شارژ کنید. بله، شما دقیقاً به شارژ فکر نکرده‌ بودید! این‌یک مشکل کاملاً رایج است، وقتی صاحب دستگاه به‌راحتی شارژ آن را فراموش می‌کند، دستگاه هنگ می‌کند و دیگر پاسخی نمی‌دهد.

شارژ کردن
شارژ کردن تبلت

شارژ کردن دستگاه

لازم نیست بلافاصله پس از اتصال به برق، آن را سریعاََ روشن کنید! 20-30 دقیقه صبر کنید و پس‌ازآن سعی کنید که تبلت را روشن کنید. قبل از آن، می‌توانید کلید روشن / خاموش را تا انتها نگه‌دارید و آن را برای 10 الی 15 ثانیه نگه‌دارید، سپس سعی کنید آن را روشن کنید.

در صورت امکان، باتری را بیرون بیاورید و دوباره وارد آن کنید. این روشی کاملاً معمول در تلفن‌ها است. اگر دستگاه دوباره پاسخ نداد نشان‌دهنده ی این است که دستگاه شکسته است باید به مراکز تعمیرات مراجعه کنید.

اگر باتری گوشی هوشمند شما زود تمام می‌شود، خواندن مقاله‌ی چرا گوشی زود شارژ خالی می‌کند؟ می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

بازگرداندن سیستم

اگر تبلت شما روشن شود و در حین معاینه دقیق، هیچ تراشه، ترک و سایر تغییر شکل‌های قابل‌توجهی مشاهده نکنید، شما با این روش‌ها می‌توانید دستگاه را احیاء کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام تنظیمات را بازنشانی کنید تا هیچ برنامه یا پرونده دیگری در بارگیری صحیح سیستم‌عامل تداخل ایجاد نکند. این کار را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد.

کلید ریست

در مورد بسیاری از دستگاه‌های ارزان‌قیمت، می‌توانید یک سوراخ کوچک با نوشته Reset پیدا کنید. اگر در اولین بررسی این سوراخ پیدا نشد، شاید شرکت سازنده محل قرارگیری آن را در وب‌سایت خود نشان داده است. بنابراین شما باید با مراجعه به سایت آن را پیدا کنید.

اول ‌ازهمه، شما باید یک‌چیز نازک، به‌عنوان‌مثال، یک سوزن بردارید و بااحتیاط آن را در سوراخ برای 15-20 ثانیه نگه‌دارید. تبلت باید دوباره راه‌اندازی شود. اگر نتیجه نگرفتید به سراغ روش بعدی بروید.

کلید ریست
کلید ریست در تبلت

بازنشانی از طریق بازیابی

در صورت خرابی یا عدم وجود آن دکمه یا سوراخ، تنها گزینه بازنشانی تنظیمات و ورود به حالت بوت لودر است. این‌جایی است که شما باید بسیار مراقب باشید، زیرا برای انجام این‌کار باید یک ترکیب خاص از کلیدهارا فشار دهید که برای هر تبلت متفاوت است. مهم است که بدانید، در تنظیمات بازنشانی تمام داده‌های تبلت به‌طور کامل حذف خواهند شد!

رایج‌ترین ترکیبات عبارت‌اند از:

 • منوی ولوم، دکمه روشن و خاموش
 • پاور، کلید خانه و دکمه‌ی افزایش میزان صدا
 • دکمه روشن / خاموش و یکی از دکمه‌های میزان صدا
 • فشار هم‌زمان کلیدهای تنظیم صدا

بسته به نسخه بوت لودر، ممکن است منو کمی تغییر کند، اما درهرصورت، شما باید گزینه‌ی wipe data را انتخاب کنید. برای انتخاب آن، باید نشانگر را با دکمه میزان صدا پایین آورده و انتخاب را با دکمه روشن / خاموش تأیید کنید. در منوی بازشده، با همان کلیدها، ما انتخاب خود را تأیید می‌کنیم و توافق می‌کنیم که همه داده‌ها برای همیشه حذف شوند.
اکنون فقط باید تبلت را دوباره راه‌اندازی کنید، یعنی اولین مورد را در منوی اصلی انتخاب کنید. در هنگام بازنشانی، دستگاه را لمس نکنید، روند کار آن‌قدر طولانی نیست!

حالت امن

اگر بااین‌وجود دستگاه لمسی پس از چند بار راه‌اندازی مجدد روشن شد، باید بلافاصله آن را در حالت ایمن روشن کنید. حالت ایمن برنامه‌های شخص ثالث را غیرفعال کرده و عملکردهای سرویس را مجاز می‌کند.
برای این کار، دکمه روشن / خاموش را نگه‌دارید تا منو ظاهر شود، انگشت خود را روی مورد خاموش کردن برق فشار دهید و نگه‌دارید تا پیامی درباره انتقال به حالت امن ظاهر شود.

هنگ کردن تبلت
حالت امن دستگاه

روی دکمه تأیید کلیک کنید و منتظر بمانید تا نوشته مربوطه در پایین صفحه ظاهر شود. اکنون با استفاده از قابلیت‌های موجود سیستم‌عامل: همه برنامه‌ها، پرونده‌های غیرضروری را حذف کرده و در صورت امکان حافظه داخلی و خارجی را پاک‌کنید.

در صورت نیاز، می‌توانید تنظیم مجدد انجام دهید. برای بازگرداندن مجدد دستگاه به حالت قبلی، فقط باید آن را دوباره راه‌اندازی کنید یا ابتدا با نگه‌داشتن دکمه روشن / خاموش، آن را کاملاً خاموش‌کنید.

شایع‌ترین دلایل هنگ کردن تبلت

یکی از اصلی‌ترین دلایل هنگ کردن تبلت، ضعیف بودن سخت‌افزار است. اکثر کاربران این واقعیت را در نظر نمی‌گیرند که اجرای برنامه‌ها یا بازی‌های سنگین بر روی یک سیستم‌عامل ضعیف کاملاً غیرممکن است. پردازنده و پشت آن تراشه گرافیکی در یک تبلت ارزان‌قیمت، نمی‌توانند داده‌ها را به‌اندازه کافی سریع پردازش کنند. درنهایت منجر به کند شدن و احتمالاً هنگ کردن دستگاه می‌شود. این مشکل تنها با دانستن مشخصات دقیق دستگاه و برنامه‌ای که قصد نصب آن رادارید، قابل‌حل است. بهتر است فقط برنامه‌های ساده را روی یک تبلت ضعیف نصب کنید.

یکی از دلایل هنگ کردن تبلت ممکن است تعداد زیادی از برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه باشد. مشکل اصلی دستگاه‌ها در سیستم اندروید این است که اگر برنامه را ببندید، همچنان به کار خود ادامه می‌دهد که اغلب حتی در فرآیندها نمایش داده نمی‌شود. برای رفع این مشکل، تعدادی برنامه وجود دارد. یکی از آن‌ها Advanced Task Killer است.

دلیل دیگر آن ممکن است بهینه‌سازی بی‌کیفیت برنامه‌های نصب‌شده روی دستگاه باشد. اگر متوجه شدید که دستگاه شما به دلیل وجود همه این برنامه‌ها و آنتی‌ویروس‌ها هنگ می‌کند و نمی‌خواهید دیگر این اتفاق تکرار شود، باید این برنامه ها را حذف نصب‌کرده و یک برنامه بهتر و با کیفت نصب کنید.

روش‌های حل این مشکل

حال که دلایل هنگ کردن تبلت را فهمیدیم می‌توانیم آن‌ها را حل کنیم. در ادامه راه‌های حل مشکل هنگ کردن تبلت را بررسی می‌کنیم.

روش اول

برای شروع، ساده‌ترین روش یعنی خاموش و روشن کردن را امتحان کنید. این‌یک روش راه‌اندازی مجدد است. دستگاه خود را برای مدت پنج ‌تا هفت دقیقه خاموش کنید و سپس دوباره روشن ‌کنید. اگر دستگاه شما دارای دکمه ریست است کافی است از این دکمه استفاده کنید.

هنگ کردن تبلت
راه اندازی مجدد دستگاه

روش دوم

می‌توانید سعی کنید همه لوازم جانبی را از دستگاه خارج کنید. این می‌تواند کارت‌های فلش، سیم‌کارت و باتری دستگاه باشد. دوباره چند ثانیه صبر کنید و در ابتدا دستگاه خود را بدون آن‌ها روشن کنید. اگر همه‌چیز خوب است، آن‌ها را یکی‌یکی وارد کنید و مشخص کنید که کدام‌یک از این موارد مقصر مشکل شما است.

روش سوم

اگر همه این‌ها کمکی نکرد، فقط باید به تنظیم مجدد روی بیاوریم. تقریباً همه تولیدکنندگان یک ترکیب کلید خاص ارائه می‌دهند که باعث زنده شدن تبلت شما می‌شود؛ اما به خاطر داشته باشید که در این صورت تمام داده‌های شما که در حافظه دستگاه ذخیره شده‌اند، به‌طور غیرقابل‌برگشت از بین می‌روند.

بازنشانی سخت (Hard Rest) در Android

دو راه برای انجام این کار وجود دارد.

روش اول

درصورتی‌که تبلت شما هنوز کار می‌کند، فقط به تنظیمات بروید و گزینه‌ی بازیابی و بازنشانی را در آنجا پیدا کنید. با انتخاب تنظیم مجدد تنظیمات، تبلت را به تنظیمات کارخانه بازگردانید؛ اما به خاطر داشته باشید که برای هر نسخه سیستم‌عامل، ممکن است نام موارد و همچنین مکان آن‌ها متفاوت باشد.

روش دوم

اگر تبلت شما بارگیری نشد، باید وارد حالت بازیابی شوید. برای این کار، فقط باید دکمه میزان صدا و دکمه روشن / خاموش را نگه‌دارید (افزایش یا کاهش به مدل تبلت شما بستگی دارد). آن‌ها را نگه‌دارید تا آرم Android ظاهر شود. با استفاده از دکمه‌های میزان صدا می‌توانید به منویی که ظاهر می‌شود بروید. ما به گزینه‌ی پاک کردن داده / تنظیم مجدد کارخانه نیاز داریم. برای انتخاب دکمه روشن / خاموش (دکمه صفحه اصلی) را فشار دهید.

بازنشانی سخت در iOs


هنگ کردن تبلت های موجود در سیستم اپل غیرمعمول نیست. همانند Android، در تبلت‌های اپل Hard Reset به دو روش انجام می‌شود.

روش اول

در صورت خاموش بودن دستگاه، باید قبل از روشن شدن دکمه‌های Sleep / Wake و Home را نگه‌دارید.

روش دوم

اگر می‌توانید به تنظیمات بروید، و تمام تنظیمات را بازنشانی کنید.

ریتم مدرن زندگی قوانین خاص خود را دارد. بسیاری از مردم استفاده از تبلت را ترجیح داده‌اند؛ اما همان‌طور که می‌دانید، هر نوع تجهیزات حتی با بالاترین کیفیت نیز ممکن است هنگ کند. بسیاری از کاربران نمی‌دانند که در صورت هنگ کردن تبلت یا خاموش شدن آن، چه‌کاری باید انجام دهند. اگر مشکلات مشابهی دارید، ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

خرابی سخت‌افزار یا اشکال در نرم‌افزار؟

در قدم اول باید متوجه شوید که هنگ کردن تبلت به چه علت رخ داده است، زیرا همه اقدامات بعدی ما برای بازگرداندن دستگاه به این بستگی دارد.

هنگ کردن تبلت
دلیل هنگ کردن تبلت

اولین قدم بررسی دستگاه برای هرگونه آسیب قابل‌توجه است. بنابراین، پس از بررسی تبلت و آسیب‌دیدگی بر روی آن، باید آن را به یک مرکز خدمات ببرید. حتی یک ضربه جزئی می‌تواند باعث از بین رفتن مخاطبین داخل دستگاه شود.

در این حالت، تعمیر تبلت توسط خودتان کاملاً ممنوع است. اگر یک تبلت صفحه‌نمایش خرابی داشته باشد، دلیل هنگ کردن آن کامل واضح است. در اینجا، این واقعیت که تبلت هنگ کرده و خاموش نمی‌شود، نقشی ندارد.

اگر خسارتی مشاهده نشود، دستگاه دست‌نخورده به نظر می‌رسد و خراش‌ها قبل از بروز مشکل ایجادشده‌اند، پس سعی می‌کنیم تبلت را دوباره روشن کنیم. شما این روش را بارها انجام داده‌اید، اما اکنون در حال تلاش برای دمیدن روح در تبلت هستید.

اگر تبلت هنگ کند و خاموش نشود، چه باید کرد؟

چندین گزینه وجود دارد:

 • تبلت بارگیری می‌شود، اما نمی‌تواند کاملاً روشن شود.
 • نور پس‌زمینه روشن می‌شود، اما تبلت علائم دیگری از عملکرد را نشان نمی‌دهد.
 • دستگاه در برابر هیچ یک از اقدامات شما هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

بیایید سعی کنیم همه این گزینه‌ها را به‌طور کامل تجزیه‌وتحلیل کنیم:

 • اگر رایانه هنگ کند و روشن نشود، درست کردن آن برای شما دشوار است. بهتر است با مرکز خدمات یا تعمیرگاه تجهیزات تماس بگیرید.
 • اگر فقط نور پس‌زمینه روشن باشد، احتمال خرابی مکانیکی دستگاه وجود دارد. اما احتمال هنگ کردن نرم افزاری نیز وجود دارد. توصیه می‌شوداقدامات گفته شده را انجام دهید. اگر اقدامات کمکی نکرد، برای کمک به مرکز خدمات مراجعه کنید.
 • روشن نشدن دستگاه رایج‌ترین اتفاق است. همان‌طور که می‌دانید، اکنون بسیاری از برنامه‌های ویروسی وجود دارند که به تبلت ها آسیب می‌رسانند. علاوه بر این، سیستم‌عامل اندروید در برابر هر برنامه ناپایداری آسیب‌پذیر است. همچنبن تبلت می‌تواند درنتیجه خاموش شدن نادرست، خاموش شود.

بنابراین پیشنهاد می‌کنم در صورت خاموش نشدن تبلت از راهکارهای زیر استفاده کنید.

شروع دستگاه در حالت ایمن

به سؤال اصلی می‌رسیم. اگر تبلت هنگ کرد و خاموش نشد چه باید کرد؟ اجرای تبلت در حالت ایمن به شما کمک خواهد کرد. وقتی تبلت را راه‌اندازی کردید، به حالت safe mode بروید و تنظیمات سیستم را بازنشانی کنید.

هنگ کردن تبلت
اجرای تبلت در حالت ایمن

در مدل‌های مختلف تبلت به روش‌های مختلف انجام می‌شود. اگر تبلت سامسونگ شما هنگ کرد و خاموش نشد، از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنید.

درحالی‌که دکمه روشن / خاموش را نگه‌داشته‌اید، دستگاه را دوباره راه‌اندازی کنید. برای تأیید ورود به حالت ایمن، دکمه تأیید را لمس کنید. دستگاه را به تنظیمات ببرید و دوباره راه‌اندازی کنید. اگر می‌خواهید حافظه تبلت را کاملاً فرمت کنید، روی دکمه پاک کردن همه ضربه بزنید.

اگر تبلت Lenovo شما هنگ کرد و خاموش نشد، همان عملکرد قبلی را انجام دهید. تنظیمات سیستم برای ورود به حالت ایمن برای این تبلت ها کاملاً مشابه است. توجه کنید که تمام اطلاعات دستگاه شما با این عملیات حذف خواهد شد و راه برگشتی وجود ندارد.

راه‌اندازی مجدد دستگاه

آیا تبلت هنگ می‌کند و خاموش نمی‌شود؟ این مشکل می‌تواند با راه‌اندازی مجدد سیستم برطرف شود. این فرآیند کاملاً شبیه به روش سیستم عیب‌یابی قبلی است.

این راه‌اندازی مجدد را می‌توان با استفاده از ترکیب کلیدها انجام داد. این ترکیبات در بسیاری از مدل‌ها متفاوت است، بنابراین باید گزینه متنوع‌تری را در نظر گرفت.

‌راه اندازی مجدد معمولاً با فشار دادن هم‌زمان چند کلید انجام می‌شود: کاهش صدا (بالا) و کلید روشن / خاموش. این ترکیب را به مدت 10 الی 15 ثانیه نگه‌دارید. اگر بلافاصله کار نکرد، این عملیات را تکرار کنید.

در مرحله‌ی بعد یک عکس با یک ربات اندروید باید ظاهر می‌شود و یک منو باز می‌شود. به گزینه‌ی Format System در قسمت تنظیمات وارد شوید. منو توسط کلیدهای تنظیم صدا و دکمه خاموش کنترل می‌شود.

فلش کردن دستگاه

اگر تبلت هنگ کند و خاموش نشود، فلش کردن آن راه‌حل کاملاً خوبی برای حل این مشکل است. برای فلش کردن دستگاه توصیه می‌شود با یک متخصص تماس بگیرید.

هنگ کردن تبلت
فلش کردن دستگاه

کلام آخر

امیدواریم از مقاله دلایل هنگ کردن تبلت لذت برده باشید. در این مقاله ما راهکارهای لازم برای بازگرداندن تبلت را به شما ارائه کردیم. تبلت یا رایانه لوحی، دستگاه جدید بسیار محبوبی است که ازنظر عملکرد می‌تواند حتی با لپ‌تاپ‌ها رقابت کند.

هنگ کردن تبلت اجتناب‌ناپذیر است. دیر یا زود، هر کاربری در شرایطی قرار می‌گیرد که تبلت هنگ می‌کند و روشن نمی‌شود؛ اما با دانستن نکات ذکر شده شاید بتوانید تبلت خود را به زندگی بازگردانید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش گوشی هوشمند و سایر کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است.

پرسش و پاسخ

آیا ریست کردن تبلتی که هنگ کرده ، همه چیز را پاک می کند؟

بله ، اطلاعات تبلت شما را به تنظیمات کارخانه بازمی گرداند و تمام داده های شما را پاک می کند.

چرا تبلت بعد از راه اندازی چشمک می زند و هرگز روشن نمی شود؟

اگر اندروید باشد ، در حلقه بوت است. سعی کنید وارد تنظیمات بوت شوید و پارتیشن را پاک کنید.

تبلتی که مرتباً دوباره راه اندازی می شود. چگونه باید مشکلش را رفع کرد؟

می توانید یک نرم افزار فلش را به مدل دستگاه خاص خود روی تبلت خود نصب کنید.


خواندن مطالب زیر را از دست ندهید!


منبع:

virtuapc.ru

برچسب:
نظرات
نازنین محمدی

نازنین محمدی

من تبلت هو آوی 10 اینچ دارم که الآن هنگ کردت و خاموش هم نمی‌شه و هیچ کدام از دکمه های آن کار نمیکند

ثبت نظر