علت لیس زدن سگ

علت لیس زدن سگ

سگ‌ها نمی‌توانند حرف بزنند‌ و با سخن گفتن احساساتشان را با ما نشان دهند. آن‌ها هنگام هیجان‌زدگی، ناراحتی و شادی فقط می‌توانند پارس کنند و یا شما را لیس بزنند.

لیس زدن سگ، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و باید اول ببینیم دلیل این کار چیست.

بزاق دهان سگ، دارای آنزیم‌هایی است که باکتری‌ها را از بین می‌برد و هنگامی‌که سگ خود را لیس می‌زند، به خلاص شدن او از شر بافت مرده و پاک شدن آلودگی زخم‌ها کمک می‌کند. البته ممکن است در اثر لیسیدن زیاد، زخم‌ها را دوباره باز کنند یا آسیب‌های دیگری به وجود آوردند.

به‌طور‌کلی،

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

تفسیر رفتار سگ

تفسیر رفتارها و اعمال سگ‌ها شاید برای برخی سخت و دشوار باشد. برای مثال ممکن است مشکلی در انگشتان دست‌وپای سگ رخ‌داده است که همیشه دست‌هایش را لیس می‌زند. اگر به مشکل او رسیدگی نکنید مشکلش وخیم‌تر خواهد شد.
البته گاهی اوقات نیز سگ شما به دلیل شادی و خوشامدگویی از کسی که دوستش دارد او را لیس می‌زند. باید تفسیر رفتارهای سگ را بدانید. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا چندین مورد از دلایل شایع لیس زدن سگ‌ها، هنگام برخورد با اتفاق‌های مختلف را بررسی کنیم.

دردها مهم‌ترین علت لیس زدن سگ

درد در هر قسمت از بدن سگ‌ها، باعث می‌شود تا آن بخش از بدن خود را لیس بزنند.

دست و پای سگ‌ها، بیشتر از بقیه‌ی قسمت‌های بدن او دچار درد و التهاب می‌شوند؛ به همین دلیل سگ‌ها بیشتر دست‌وپای خود را لیس می‌زنند.
برخی از مشکلات و بیماری‌های سگ وجود دارند که علت لیس زدن سگ و جویدن دست و پای او می‌شود. همان‌طور که گفته شد، بزاق دهان سگ آنزیم‌هایی دارد که باکتری‌ها را از بین می‌برد به همین دلیل اگر قسمتی از بدن سگ زخم شود و یا درد داشته باشد با لیس زدن درد آن را تسکین می‌دهد.

شما با دیدن لیس زدن بیش از حد دست و پا و یا قسمت دیگری از بدن، حتما باید بدن او را بررسی کنید تا اگر زخم یا التهابی وجود دارد، آن را درمان کنید.

درد
درد در سگ ها

آلرژی

ممکن است یک سگ هنگام مواجه‌شدن با موادی مانند مواد شوینده، آفت‌کش‌ها و حشرات دچار تحریک پوستی شود.

برای اینکه متوجه شویم که سگ ما به آلرژی مبتلا شده، باید میزان خارش‌های روزانه و به لیس زدن‌های مکرر دقت کنید. این دو مورد ناشی از آلرژی سگ شما است. البته این نوع آلرژی‌ها اغلب نتیجه آلرژی به غذا یا عوامل محیطی ازجمله کپک است.
علت لیس زدن سگ‌هایی که آلرژی دارند می‌تواند به‌راحتی مشخص شود. برخی از سگ‌ها به حشرات و نیش آن‌ها حساسیت داند و باید آن‌ها را از مکان‌هایی مانند مرغداری دور نگه‌دارید.

دل‌زدگی یا اضطراب

همان‌طور که افراد مبتلا به اضطراب و استرس ممکن است ناخن‌های خود را گاز بگیرند یا موهایشان را بچرخانند، سگ‌ها نیز می‌توانند در برابر ناراحتی‌های روانی واکنش‌های جسمی داشته باشند.

در حقیقت، بعضی از سگ‌ها شرایطی مشابه اختلال و وسواس فکری و عملی انسان دارند. این مشکل در سگ‌ها باعث لیسیدن، خاراندن یا جویدن بدن خودن شود.
البته دقت کنید که برخی از این موارد اگر بیش‌ازحد انجام شود به سگ شما صدمه خواهد زد و باید علت را بیابید. اگر سگ شما مشکلات روانی مانند افسردگی دارد او را به دامپزشک نشان دهید.

پوست خشک

یکی دیگر از دلایل لیس زدن سگ مربوط به پوست خشک آن است.

عوامل مختلفی ازجمله آب‌وهوای زمستان و کمبود اسیدهای چرب می‌تواند باعث خشکی پوست سگ‌ها شود.

حیوان خانگی شما ممکن است با خراشیدن یا لیس زدن پوست خود به این ناراحتی پاسخ دهد. او می‌خواهد پوست خود را کمی خنک و چرب کند. البته برخی سگ‌ها که همیشه حمام برده می‌شوند نیز این مشکل را دارند زیرا مواد شوینده باعث خشک شدن بدن آن‌ها و درنتیجه سوزش پوست خواهد شد.

پوست خشک
پوست خشک دلیل لیس زدن سگ

عدم تعادل هورمونی

ممکن است بدن سگ شما به‌اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید و یا کورتیزول، ترشح نکند. این مشکل باعث می‌شود که عفونت‌های سطحی در پوست سگ شما رخ دهد. حتی ممکن است لکه‌های طاسی را نیز برد بدن او مشاهده کنید. به همین دلیل سگ شما بدن خود را لیس میزند و یا آن را می‌خاراند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب درمان عفونت سگ را از دست ندهید.

انگل‌ها و حشرات

ازجمله شایع‌ترین علت لیس زدن سگ انگل‌ها هستند. جویدن یا خارش این انگل‌ها مانند، کک و کنه باعث اذیت شدن سگ می‌شود.

کنه‌ها بسیار ریز هستند و اغلب با چشم‌های تیزبین فقط قابل‌مشاهده هستند. اما کک‌ها را معمولاً به‌راحتی می‌توان دید؛ بنابراین تشخیص اینکه بدن حیوان شما کنه یا کک دارد بسیار سخت است.
اگر احتمال می‌دهید که بدن او کنه‌زده است حتماً او را به یک دامپزشک نشان دهید و داروهای او را استفاده کنید.

علاوه بر این موارد، عفونت‌های پوستی، درد آرتروز در مفصل. یا حتی گزگز کردن و بی‌حسی می‌تواند برای سگ دردآور باشد.

برخی موارد مشکلات عصبی موجود در قسمت‌های بدن او باعث می‌شود تا او برای التیام درد، بدنش را لیس بزند.

حالت تهوع

از دیگر دلایل لیس زدن سگ می‌توان به حالت تهوع اشاره کرد.

حتی در انسان‌ها نیز دیده‌شده است که هنگام بروز مشکلات معده و حالت تهوع، دهان بدمزه می‌شود و بزاق اضافی تولید می‌شود. این مورد برای سگ‌ها نیز صدق می‌کند.

آن‌ها در صورت بروز هرگونه اختلال اساسی که باعث تهوع او شود، شروع به لیس زدن می‌کنند.

اگر این علائم در سگ شما بیش از 24 ساعت طول کشید و یا اینکه با استفراغ، اسهال یا کم‌اشتهایی همراه است، بهتر است که با دامپزشک تماس بگیرید.

اگر سگ‌ها غذاهایی را مصرف کرده‌اند که باعث تهوع و معده درد در آن‌ها شده است، باید بسیار مراقب باشید. او را درمان کنید و نگذارید که زبان او بیشتر از این کف کند. البته در یکی از مقالات واسط کالا، در مورد علت کف کردن دهان سگ به‌طور مفصل توضیح داده شده است.

گرسنگی یا تشنگی

شاید یک سگ تشنه است و با بیرون آوردن زبانش سعی دارد به شما بفهماند که تشنه و یا حتی گرسنه است.

علت لیس زدن سگ، گاهی اوقات می‌تواند نشان کمبود آب در بدن او باشد. اگر حس کردید که سگ شما تشنه شده است و یا غذا نخورده، شاید لیس زدن، هشداری برای توجه شما به او باشد.

علت لیس زدن سگ
خواب رفتن سگ از گرسنگی

مشکلات دهان و دندان

هر چیز دردناک یا غیرعادی در دهان سگ شما می‌تواند باعث بروز درد و درنهایت لیس زدن او شود. در مقاله‌ی علت کف کردن دهان سگ، به این بحث پرداخته شد.

اگر یک سگ غذای نامناسب و سختی را خورده باشد که دندان‌هایش مشکل پیداکرده است باید او را پیش دامپزشک ببرید.
البته رسیدگی به دهان و دندان سگ از موارد بسیار مهمی است که باید همیشه به آن توجه کنید. اگر هم که تجربه‌ی کافی دارید، خودتان دهان او را نگاه کنید تا بدانید مشکل از لثه است یا دندان؟

محبت

محبت، رایج‌ترین علت لیس زدن سگ است. سگ‌ها برای ابراز محبت و تشکر از صاحب خود، او را لیس می‌زنند.
این کار باعث می‌شود سگ شما اندورفین‌های لذت بخشی را ترشح کند که باعث آرامش او می‌شود؛ اما گاهی اوقات ممکن است این کار آزاردهنده باشد.

سگ‌ها با این کار، بوی شما را بیشتر استشمام می‌کنند و بیشتر به شما عادت می‌کنند. اگر می‌خواهید این عادت را ترک کنند، بهتر است او را ترک کنید تا متوجه اشتباهش شود.

محبت کردن
محبت کردن به سگ

اختلال عملکرد شناختی

سگ‌های مسن که حافظه‌ی کمتری دارند، دستان خود را بیش‌ازحد لیس می‌زنند یا اگر سگی براثر حادثه‌ای مشکلی برای مغز و اعصاب او رخ دهد به دلیل تغییر در شناخت و رفتار او، خواهید دید که همواره در حال لیس زدن اطراف و اسباب‌بازی‌های خود است.

وسواس

استرس، فشارهای عصبی، اضطراب، جدایی و از دست دادن عزیزان سگ، ناراحتی و سایر بیماری‌های روان‌شناختی او می‌توانند علت لیس زدن سگ باشد.

علت لیس زدن سگ می‌تواند، وسواس نسبت به اسباب‌بازی‌های و یا آراستگی خود باشد.

اگر سگ شما این اتفاق برایش افتاد، او را به دامپزشک نشان دهید. او با تشخیص وسواس در سگ شما، قطره‌های آرام‌بخش و خوراکی‌هایی مناسب را تجویز می‌کند تا حال وسواسی سگ شما بهتر شود. البته شما خودتان می‌توانید مقداری سرکه‌ی سیب رقیق شد را روی پوست او بگذارید. اما ابتدا باید دامپزشک نیز او را مداوا کند.

اگر محیط آرام و بدون سروصدایی را برای او فراهم کنید، مطمئناً اضطراب کمتری خواهد داشت.

با پزشک او مشورت کنید و داروهایی مانند فلوکستین و کلومیپرامین، به او بدهید. البته این داروها شاید عوارض داشته باشد.

حتی سگ‌هایی که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند و افسرده شده‌اند نیز همیشه در حال لیس زدن اطراف خود هستند. لیس زدن می‌تواند علت افسردگی سگ نیز باشد.

چگونه از لیس زدن جلوگیری کنیم؟

اگر نتوانستید خودتان دلایل لیس زدن سگ را دریابید، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید و از او کمک بگیرید.
دامپزشک شما احتمالاً یک آزمایش کامل برای یافتن دلایل فیزیکی یا متابولیکی برای لیس زدن سگ انجام می‌دهد.

یک معاینه کامل فیزیکی و آزمایش آزمایشگاهی، می‌تواند به تشخیص او کمک کند. سپس اگر یک اختلال پزشکی پیدا شود، درمان خاصی را برای مشکل او ارائه خواهد داد.

علت لیس زدن سگ
لیس زدن یکی از عادات بد سگ

اما اگر علت لیس زدن دلایلی مانند اضطراب، بی‌حوصلگی و یا هرگونه اختلال عصبی باشد او راه‌های کاهش اضطراب و شادمانی سگ را به شما پیشنهاد می‌کند. البته اصطلاح رفتارهای شما و یا تجویز داروهای نشاط آور نیز می‌تواند مؤثر باشد.

چه موقع لیس زدن سگ خطر دارد؟

علت لیس زدن سگ همیشه عادی و ساده نیست. گاهی اوقات این کار خطرناک است و این کار سگ‌ها، یک زنگ خطر برای شماست تا او را به یک دامپزشک نشان دهید.

مواردی وجود دارد که لیسیدن می‌تواند بیش‌ازحد شود و می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشد.

اگر سگ شما بیش‌ازحد، شما یا اشیا را لیس می‌زند تا حدی که به نظر می‌رسد یک رفتار خود تحریک‌کننده است، این ممکن است نشانه‌ی اضطراب، بی‌حوصلگی یا درد باشد.

خود لیسیدن خود، نیز می‌تواند نشانه‌ای از آلرژی یا سایر مشکلات سلامتی باشد.

درمان لیس زدن سگ

اگر سگ شما بیش‌ازحد خود را لیس می‌زند، او را به یک دامپزشک نشان دهید تا مشکلات پزشکی یا ناراحتی او را برطرف کند.

برای درمان ابتدا باید علت لیس زدن سگ را شناسایی کنید. سپس هرگاه که او شروع به لیسیدن کرد، سگ خود را به کار یا سمت دیگری هدایت کنید. مثلاً هنگامی‌که آن‌ها لیس می‌زنند، فعالیت او را تغییر دهید و او را به رفتارهای دیگری مانند بازی با توپ یا آموزش‌های دیگر وادار کنید.
از طرفی اگر انرژی سگ شما به‌طور کامل تخلیه نشود، باعث لیس زدن او می‌شود و البته به همراه رفتارهای مخرب دیگر است.

اگر سگ را موردتوجه قرار دهید و با او بازی کنید، علاوه بر این که کمتر اطراف را لیس میزند، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهد داشت.

علت لیس زدن سگ
نشان دادن سگ به دامپزشک

روش‌های رفع استرس در سگ‌ها

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید برنامه‌ریزی برای پیشگیری است. حتی اگر توله‌سگ یا سگ علائم اضطراب را نداشته باشد، یکی یا ترکیبی از روش‌های زیر را انجام دهید تا سگ شما ترس کمتری داشته باشد.

ایجاد یک فضای امن

سگ‌های خانگی بیشتر از سایر سگ‌ها از سروصداهای افراد و ماشین‌ها و غیره ترس دارند. البته سگ‌های وحشی و خیابانی نیز هنگام احساس خطر و حمله‌ی دشمن استرس می‌گیرند. برخی از آن‌ها بعد از استرس‌های زیاد زبان خود را بیرون می آورند و شما شاهد کف و آب در دهان او خواهید بود.

برای رفع لیس زدن سگ بهتر است او را از مکان‌های شلوغ و پرسروصدا و یا جاهایی که استرس زیاد دارند دور نگه دارید. در خانه‌ی خود تا حد امکان او را در یک مکان امن و دور از خطر دشمن و یا اذیت کردن مهمانان نگه‌دارید.

استفاده از پوشیدنی‌ها

یکی از روش‌های دیگر برای رفع اضطراب سگ، استفاده از پوشیدنی‌هاست. برای مثال؛ با یک هدفون مناسب گوش‌های او را ببندید تا سروصدا و اتفاقات را کمتر متوجه شود. هدفون علاوه بر اینکه صدا را کاهش می‌دهد می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

استفاده از یک پیراهن تنگ که به‌آرامی حیوان خانگی را قنداق می‌کند و مانند در آغوش گرفتن، او را تسکین می‌دهد

پخش موسیقی آرامبخش

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که کدام نوع موسیقی می‌تواند حیوانات خانگی را خوشحال کند؟ پخش موسیقی کلاسیک به شما کمک می‌کند تا صداهای ناراحت‌کننده را کم کند و ازنظر علمی ثابت‌شده است که به کاهش اضطراب در حیوانات خانگی کمک می‌کند.

علت لیس زدن سگ
موسیقی آرامشبخش سگ

صحبت با دامپزشک در مورد دارو

دامپزشکان می‌توانند داروهای ضد اضطراب تجویز کنند که کمک بزرگی در کاهش استرس و اضطراب کوتاه‌مدت او می‌کند.

دامپزشک برای او داروهای ضد افسردگی و نشاط‌آور تجویز می‌کند؛ مانند فلوکسیتین. البته اگر داروها برای سگ ضرر داشته باشند، بهتر است داروها و روش‌های خانگی را امتحان کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که به‌طور کامل علت لیس زدن سگ و راه‌های درمان آن را برایتان بیان کنیم.

سگ‌ها حیوانات باهوش و مهربانی هستند که رفتارها و احساسات شما بر آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. نگرانی‌های شما باعث دلهره و لیس زدن شما خواهد شد.
در وبلاگ واسط کالا، شما می‌توانید مطالب مرتبط با سگ‌ها را جستجو و مطالعه کنید. از طرفی برای خرید‌و‌فروش حیوانات و اجناس دسته دوم در اپلیکیشن واسط کالا، کافی است این برنامه را دانلود کرده و در بخش‌های مختلف جست‌وجو کنید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزارم.

پرسش و پایین

سگ من روابط اجتماعی خوبی با انسان ها دارد اما از دیگر سگ ها می ترسد. اما دیروز به یک توله سگ ابراز علاقه کرد و آن را لیس زد، آیا قصد اذیت کردن توله سگ را داشته؟

پاسخ: سلام. سگ‌ها معمولا در شرایطی که از حیوانی احساس خطر می‌کنند و آن حیوان را برای خود تهدید میبینند، لب‌های خود را لیس می‌زنند و این کار را با این هدف انجام می‌دهند که حیوان(خطر) مقابل را آرام کنند تا خشونتی اتفاق نیفتد. با این کار سگ به حیوان مقابلش می‌گوید که خطری برایش ندارد.

سلام اصولا من وقتی سگم را بغل می کنم خیلی راحت است و اصلا اذیت شدن را نشان نمیدهد ولی وقتی بهش نزدیک میشوم من را لیس می زند دلیلش چیست؟

پاسخ:با سلام لیس زدن در این موارد نشانۀ ابراز علاقۀ سگ به صاحبش می‌باشد.

چرا سگ کف پای خود را لیس می‌زند ؟

شایع ترین دلایل لیس زدن کف پای سگ ها :
بیشتر محتمل است که آلرژی ها یا حساسیت ها، دلیل لیس زدن افراطی پنجه باشند و دلایل آن درست مانند انسانها، گرده گل و گیاه ، گرد و غبار و عواملی از این دست است.
اما اگر سگ فقط یکی از پنجه هایش را بلیسد کم کم علائم دیگری مثل ریزش مو، عفونت گوش، قی کردن بیش از حد چشم هم رخ می دهد.

سخن پایانی

در این مقاله درباره علت‌های لیس زدن سگ، تفسیر این رفتار، راه جلوگیری از این مسئله و … به طور کامل توضیح داده شد. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع حیوان خانگی می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید.
اگر قصد خرید و فروش وسایل دست دوم و نو را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:

bhg.com

pethealthnetwork.com

akc.org

petmd.com

pets.webmd.com

cesarsway.com

تبلیغات
vasetpet-content

3 پاسخ به “علت لیس زدن سگ

    1. با هر بار ليس زدن به دست يا صورتم خارش و قرمزی مختصری بوجود مياد ، سگم‌ نژاد مالتيز و ۵ به ۶ ماهه
      ميباشد و دندانها شروع به ريزش کردن ، واکسن ها نماوا تزريق و شهريورماه نوبت داروی انگل اوست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.