خانه » حیوانات » پرنده » اهلی کردن مرغ مینا
اهلی کردن مرغ مینا
آخرین بروزرسانی در اسفند ۱۳۹۷

اهلی کردن مرغ مینا

قبل ازاینکه بریم سراغ روش‌های اهلی کردن مرغ مینا، اگه میخوای مرغ مینای موردنظرتو بخری یا بفروشی پس سریع بیا تو واسط کالا و بدون دردسر اینکارو انجام بده.

صنعت جوجه میناها ابتدا در هندوستان پدید آمد، ولی به‌زودی به تایلند گسترش یافت، زیرا در شمال تایلند، میناها بسیار فراوان‌اند. صادرکنندگان عمده، مرغ میناهایی از نژاد هندی بزرگ، معمولاً جوجه میناها را عادت به تغذیه دستی می‌دهند و چون این جوجه‌ها به مدت کافی با دست تغذیه می‌شوند، معمولاً اهلی بار می‌آیند. لذا تمام مرغ میناهای صادراتی که به‌این‌ترتیب تغذیه می‌شوند، به‌صورت اهلی صادر می‌شوند؛ بنابراین تمام وظیفه خریداران میناهای اهلی فقط اهلی نگه‌داشتن آن‌هاست.

چنانچه جوجه‌های ۴ تا ۶ ماهه اهلی بودن خودشان را ازدست‌داده باشند، در این سن می‌توان آن‌ها را دوباره به‌راحتی اهلی نمود؛ اما اگر سن آن‌ها بیشتر شود، اهلی کردن مجدد آن‌ها کار دشواری است. به‌تدریج که سن میناها بالاتر می‌رود، هم اهلی کردن آن‌ها دشوارتر می‌شود، هم‌سخن گو کردن آن‌ها. درواقع فقط میناهای اهلی نسبت به ابراز علاقه و حرف زدن صاحبان خود توجه نشان می‌دهند؛ بنابراین مهم‌ترین گام در سخنگو کردن، اهلی کردن مرغ مینا می‌باشد.

اهلی کردن مرغ مینا
اهلی کردن مرغ مینا

اهلی بودن مرغ مینا

هرچه این جوجه‌ها تنهاتر باشند، سرعت از دست دادن حالت اهلی آن‌ها کمتر می‌شود و برعکس وقتی دوره تغذیه دستی آن‌ها تمام می‌شود و به‌صورت دسته‌جمعی نگهداری می‌شوند، با سرعت بیشتری به سمت حالت وحشی پیش می‌روند. به همین دلیل، فروشندگان عمده معمولاً جوجه‌ها را به مدت بیشتری با دست تغذیه می‌کنند تا پیوند عاطفی بین آن‌ها و انسان قوی‌تر شود تا وقتی به دست خریداران نهایی می‌رسند، اهلی‌تر باشند. جوجه میناهایی که در سن یادگیری پرواز خریداری می‌شوند، معمولاً اهلی هستند و خریدار برای حفظ حالت اهلی و رابطه دوستانه با مینا، باید حداقل برای مدت چند هفته، روابط عاطفی روزانه‌ای را با آن برقرار کند. لذا واضح است که هر چه صاحب مینا بتواند وقت بیشتری را با آن سپری کند و بتواند صمیمی‌تر با آن رفتار کند، اهلی کردن مرغ مینا راحت‌تر صورت می‌پذیرد.

عواقب بازی‌های نامناسب با مرغ مینا

در هنگام بازی با مینا، هرگز آن را مسخره نکنید! رفتار نادرست شما دقیقاً روی کیفیت اهلی کردن مرغ مینا و اخلاق آن مؤثر واقع می‌شود. شاید باور نکنید که حرکات یا جابه‌جایی نادرست مینا تا چه حد روی تربیت آن‌ها مؤثر واقع می‌شود. هرگز مینا را با دست نگیرید. همیشه اجازه دهید مینا روی دست یا انگشت شما بجهد و بگذارید که این کار را به میل خودش انجام دهد. وقتی مینا در حال جهیدن روی دست شماست، هرگز دست خودتان را عقب نکشید. عقب کشیدن دست، یک حالت مسخره کردن مینا محسوب می‌شود و موجب می‌شود که مینا اعتمادبه‌نفس خودش را درآمدن روی دست شما از دست بدهد. اگر می‌خواهید با دست خود به مینا غذا بدهید، هرگز دست خودتان را عقب نکشید. این بدترین شکل مسخره کردن مینا محسوب می‌شود و باعث می‌شود که مینا تمایل خودش را به تغذیه از دست شما از دست بدهد.

بازی کردن با مرغ مینا
بازی کردن با مرغ مینا

عواقب عصبانی شدن در اهلی کردن مرغ مینا

میناها به‌سادگی عصبانی می‌شوند و جبران عصبانی کردن آن‌ها کار ساده‌ای نیست، زیرا این حالات روی رفتارهای عمومی و دائمی آن‌ها مؤثر واقع می‌شود. میناها در حالت عصبانیت با منقار و پنجه‌های خودشان حمله می‌کنند؛ با منقار گاز می‌گیرند و نوک می‌زنند و ممکن است چنگال‌های تیز خودشان را در دست شما فروکنند. هرگز میناها را تنبیه نکنید و با دست به آن‌ها یا به قفس آن‌ها نکوبید. اگر چنین کنید، آن‌ها حمله کردن و نوک زدن به شمارا یاد می‌گیرند و ممکن است در وقتی‌که ابداً انتظار ندارید، به شما حمله کنند و با نوک زدن، به شما یا بچه شما آسیب برسانند و این امر برای آن‌ها یک عادت شود.

حافظه مرغ مینا

در رابطه با اهلی کردن مرغ مینا باید به این نکته توجه داشته باشیم که میناها حافظه‌ای قوی دارند و اتفاقاتی که برای آن‌ها می‌افتد، به‌زودی فراموششان نمی‌شود. یک شوخی ناخوشایند با مینا، ممکن است منجر به بروز یک عادت بد در آن شود؛ زیرا مینا شوخی را از جدی تشخیص نمی‌دهد و هر نوع شوخی شمارا جدی تلقی می‌کند. هر نوع رفتار تمسخرآمیز یا شوخی شما موجب واکنش خاصی توسط مینا می‌شود که ممکن است این واکنش خطرناک باشد.

به‌طور مثال، اگر مینا عادت به نوک زدن کند، شما نمی‌توانید از آن انتظار داشته باشید که شمارا نوک نزند یا فقط به لباس شما نوک بزند یا به‌جاهای حساس بدن شما نوک نزند و آیا میدانید که نوک محکم مینا به‌جای حساسی از بدن؛ مثل چشم، چه مصیبتی را ممکن است به بار آورد؟ پس توجه داشته باشید که هرگز نباید مینا را بی‌تربیت بارآورید یا عادات بد را در آن تقویت کنید.

اهلی کردن مرغ مینا با ترک عادات بد

چنان چه عادت بد یا غیرقابل‌تحملی در مینا به وجود آید، تنها راه ترک آن عادت این است که مدت‌ها و شاید چندین ماه آن را از قفس خارج نکنید تا آن عادت را فراموش کند. البته در این صورت، طبیعی است که مینا حالت اهلی و صمیمی بودن خودش را نیز تا حدی از دست خواهد داد. در میناها می‌توان اعتمادبه‌نفس و حالت بازیچه بودن را به‌سادگی به وجود آورد. زدن ضربه‌های آرام به پشت مینا (مثل ضربه‌های آرامی که ما برای آرام کردن نوزاد خودمان به پشت آن می‌زنیم) و نوازش آن و کشیدن انگشت به بالای سر مینا کمک مؤثری در صمیمی بار آوردن آن خواهد بود. به‌مرورزمان، مینا چنان با شما صمیمی می‌شود و به شما اعتماد می‌کند که با پشت‌روی کف دست شما لم می‌دهد.

حُقه‌های مرغ مینا

گاهی اوقات لم دادن روی کف دست یا جای دیگر، حقه‌ای است که مینا می‌زند و با این عمل وانمود می‌کند که مرده است. میناها در یادگیری حقه‌ها و بازی‌ها، چنان شکل می‌گیرند که می‌توانند صاحبان خودشان را به‌خوبی سرگرم کنند. اهلی کردن مرغ مینا و بازیچه بودن این پرنده همان‌قدر سرگرم‌کننده است که حرف زدن آن‌ها سرگرم کننده است. میناها هرگز ازنظر جذابیت با گونه‌های مشهور طوطی‌ها قابل‌رقابت نیستند، اما می‌توانند بازیچه‌ای عالی باشند و برخی از آن‌ها به درجه خوبی از حرف زدن برسند. میناهای کاملاً اهلی‌شده را می‌توان با اعتماد کامل روی شانه نشاند. البته باید به خاطر داشت که قبل از اعتماد کردن به مینا برای روی شانه گذاشتن، باید مطمئن باشید که هیچ‌گونه تمایل یا عادتی برای نوک زدن یا حمله نداشته باشد.

نحوه نزدیک شدن به مرغ مینا

یک مینای جوان که به دلیل تغذیه دستی اهلی بار می‌آید، وقتی فروخته می‌شود، چون دیگر با دست تغذیه نمی‌شود، به‌تدریج حالت اهلی بودن خودش را از دست می‌دهد؛ بنابراین اگر میل ندارید که جوجه مینای جوان شما به سمت حالت وحشی برود، باید همواره با ملایمت و حوصله زیاد آن را نوازش کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که برای نوازش مینا، هرگز نباید حرکتی سریع به دست خودتان بدهید، زیرا مینا از چنین حرکاتی می‌ترسد و اعتمادبه‌نفس خودش را از دست می‌دهد و ممکن است خاطره این اتفاق را به‌زودی فراموش نکند. پس در تمام مواقعی که قصد نزدیک شدن به مینا را دارید، باید آرام به آن نزدیک شوید و حرکات دست شما همیشه با ملایمت توأم باشد.

نحوه‌ی نزدیک شدن به مرغ مینا
نحوه‌ی نزدیک شدن به مرغ مینا

بهترین راه جلب‌توجه برای اهلی کردن مرغ مینا

بهترین راه جلب اعتماد مینا در هنگام نزدیک شدن به آن، این است که یک خوردنی خوشمزه و دوست‌داشتنی؛ مثل یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار مینا نزدیک کنید. برای روی دست آوردن مینا، انگشت سبابه خودتان را به سمت یک پای آن ببرید تا مینا روی انگشت شما بیاید. وقتی مینا به این عمل عادت کند، به‌محض نزدیک کردن انگشت به‌پای آن، روی انگشت شما می‌آید؛ اما در اوایل، ممکن است مینا تعارف شمارا نپذیرد و روی انگشت شما نیاید. در این حالت، برای وادار کردن مینا به روی دست آمدن، انگشت سبابه خودتان را به‌آرامی به سینه آن فشار دهید. در این صورت، تمایل طبیعی مینا این خواهد بود که به‌طرف بالا برود. لذا راه دیگری ندارد جز این‌که پایش را روی انگشت شما بگذارد.

تنها نگذاشتن مرغ مینا در زمان‌ ورود به خانه

اهلی کردن مرغ مینا در شرایطی که تک باشد و پرنده یا مینایی دیگر در جوار آن نباشد، زودتر عملی می‌شود. همچنین بهترین وقت برای بازی کردن و اهلی کردن مرغ مینا، زمانی است که تازه به خانه وارد می‌شود و مینا باید با قفس جدید، محیط و افراد جدید خودش را تطابق دهد. درواقع در این زمان که مینا بیشترین احساس غربت را دارد، بیشتر از هر زمان دیگر نیاز دارد که از غربت و تنهایی درآید. جوجه میناها به علت تغذیه شدن با دست، اهلی بار می‌آیند و وحشی نیستند که لازم باشد در چند روز اول تنها گذاشته شوند تا به تدریج با محیط خانه عادت کنند. در حقیقت به علت اهلی بودن، اگر از همان بدو ورود به خانه، تنها گذاشته شوند، احساس غربت و تنهایی آن‌ها را دچار ناراحتی می‌کند و به سمت وحشی بودن پیش می‌روند.

ضرورت کم بودن سن در هنگام اهلی کردن مرغ مینا

جوجه میناها هر چه جوان‌تر باشند، در هنگام آموزش کمتر می‌ترسند، مگر اینکه قبلاً خاطره بدی در ذهن آن‌ها ایجادشده باشد. اهلی کردن و آموزش مجدد بسیاری از میناها ممکن است غیرممکن یا دشوار باشد، اما به‌هرحال وقتی یک مینای نیازمند تربیت و اهلی شدن مجدد، به دست ما برسد، ما چاره‌ای نداریم جز آن‌که نسبت به اهلی کردن مجدد آن اقدام کنیم تا که شاید اهلی و آموزش پذیر شود. اهلی نشدن مجدد برخی از میناها به معنی حرف زن نشدن آن‌ها نیست، زیرا بسیاری از میناهایی که پس از خرید، اهلی (بازیچه) نمی‌شوند، قابلیت یادگیری سخن‌گویی دارند. چنانچه مینایی که شما خریده‌اید، نه قابل اهلی شدن است و نه قادر است سخن‌گویی را یاد بگیرد، چنان مینا ارزش نگهداری به‌عنوان یک بازیچه شادی‌آفرین را ندارد و از آن‌ها فقط می‌توان در عمل جوجه‌کشی استفاده کرد.

تربیت مجدد مرغ مینا

در تربیت مجدد مینا، قفس آن باید درجایی خلوت و دور از سروصدا و آمد و شد گذاشته شود. بهترین وقت برای تربیت مینا، هنگام غروب است که در این زمان مینا در کمترین حالت هوشیاری است. همچنین اگر نور لامپ اتاق کمتر باشد، مینا دچار ترس کمتری می‌شود.توجه داشته باشید که واکنش مینا به اعمال تربیتی شما بسیار کند خواهد بود و نیاز است که شما صبر و حوصله زیادی داشته باشید و تعلیمات را منظم انجام دهید و هرگز حرکتی انجام ندهید که مینا بترسد. در ابتدا به‌هیچ‌وجه دست خودتان را وارد قفس نکنید، زیرا در این مرحله، نزدیک شدن دست شما به مینا، این فکر را در آن تداعی می‌کند که قصد دارید آن را بگیرید و چون پرنده نمی‌داند که هدف شما از گرفتن آن چیست، خیال می‌کند که می‌خواهید آن را بگیرید و بخوریدش.

ضرورت بال چینی مرغ مینا

قبل از خارج کردن مینا از قفس، بال چینی به دو دلیل ضرورت پیدا می‌کند؛ یکی آنکه قابلیت پرواز بلند و احتمال فرار از مینا گرفته شود و دیگر این‌که در شرایط نداشتن قدرت پرواز، مینا به شما وابسته‌تر خواهد بود و لذا تمرین‌های اهلی سازی زودتر به مینا آموخته می‌شود. برای انجام بال چینی، شما می‌توانید به‌جای چیدن قسمتی از پرهای پرواز در یک بال یا هر دو بال، شما می‌توانید ساقه پرهای پرواز را دست‌نخورده بگذارید و شبکه پرهای دو طرف ساقه پر را بچینید.

این روش بال چینی احتمالاً به این دلیل قابل ترجیح است که ساقه بر دست‌نخورده می‌ماند، حال‌آنکه وقتی شما بخشی از کل پرهای پرواز را بچینید، سر چیده شده هر شاه‌پر ممکن است شکاف بردارد و این شکاف به‌مرور عمیق‌تر شود و حتی به پیاز پر برسد و احتمالاً مشکلاتی را به وجود آورد.

بال چینی
بال چینی مرغ مینا

جهت اطلاعات بیشتر در مورد اهلی کردن مرغ مینا می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. جهت خرید و فروش انواع پرندگان از جمله مرغ مینا، می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و خیلی راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

همچنین با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید انواع مرغ مینا را بشناسید.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)


محمد

محمد

سلام مرغ مینای ما یکسال ونیمه است ویک کلمه ناموزون رو بین حرفاش تکرار میکنه چطوری اون کلمه رو ترکش بدیم؟؟؟؟؟


مائده

مائده

سلام من دو ماه پیش مرغ مینا خریدم الان ۱۰ ماهشه ولی همون اوایل داداشم اذیتش کردو الان دست و پا و با منقارش گاز میگیره و با چنگالاش چنگ میزنه و کلا خیلی وحشی شده این کارا رو هم کردم ک اهلی بشه ولی نشد و هنوزم اذیتم میکنه باید چیکار کنم؟


سبحان

سبحان

سلام مرغ مینا خریدم دستی صاحب قبلیشھ و ازم میترسھ و باھام حرف نمیزنھ یکی دو سالشه دیشب خریدم عادیھ؟


امیرحسین

امیرحسین

سلام .غذای مرغ مینا دونه پارس هست.


Mohamad

Mohamad

سلام مرغ مینای پن به خوبی دستی شده و روی شونه ی ادم میاد ولی اون هرکی رو میبینه رو شونه اش میره باید چیکار کنم که فقط رو شونه ی خودم بیاد و رو شونه ی قریبه ها نره


سعید

سعید

من یه مرغ مینا دارم و همه مواردی که داخل مطلب بود انجام دادم خیلی زود اهلی شده و مشکلی ندارم


علی

علی

سلام من مرغ مینای ۴ ماه دارم خوبه حرف میزنه ولی تو قفس خیلی جنبو جوش داره و تین کارش ناراحتم می کنه چیگارش کنم سر سنگین شه


محمد

محمد

سلام من یه مینا دارم که از یک ماهگی خریدمش و از اول هم با دست تغذیه کردمش الان چهار ماهشه و حدود یکو نیم ماهی هست که تو قفس هست اما وقتی از قفس.میارمش بیرون خیلی بالا پایین میپره به پا و دست ادم حمله میکنه و روی ستم نمیشنه و اصلا نمیتونم نوازشش کنم فقط روی شونه ام میشینه و این به قفسش.بر نمیگرده تا اینکه بگیرمش با کلی دردسر چون فرار میکنه و بعد بندازمش تو قفس لطفا راهنمایی کنید با تشکر از سایت خوبتون


مهدی غ

مهدی غ

سلام من یه مینا خریدم الان موی بالای پاش رو چیده و بالش در ضمن پشت چشمش هم انگاری چیده چون نه رنگ داره نه مو در ضمن من دو روز میشه خریدمش نمیدونم چرا نمیزاره برم طرفش و نمیزاره نازش کنم یا بهش یاد بدم رو انگشتم بشینه چیکار کنم آها راستی من یه بار داشت تو قفس حموم میکرد بعد من با قفس بردم بالا بعد در آوردم قبلش یه سطل آب حموم براش درست کردم اونو تو آب گذاشتم خیلی جیغ میزد بعد پرواز کرد رفت اون ور شاید به خاطر این باشه بعدشم اون ۳ماهه هست و سریع جوابمو بدید راستی مینای من چند سالگی تخم میکنه


مهدی غ

مرتضی عسکری

سلام دوست عزیز برای اینکه مرغ مینای شما به شما عادتی شود نیاز است که وقت بیشتری را با اون سپری کنید. در مورد تخم گذاری، مرغ مینا معمولا در بهار و تابستان اقدام به تخم گذاری می نماید. هر دفعه نیز ۲ تا ۳ تخم می گذارد. اما در مورد اینکه در چندسالگی تخم می گذارد اطلاعی ندارم.


Reza_r2

Reza_r2

سلام ممنون بابت اطلاعاتتون،ببخشید من یه جوجه مینا خریدم فروشنده میگفت ک یماهشه،پرهاش کاملا درومده تقریبا،تو مغازه کنار بقیه جوجه میناها از دست غذامیخورد اما وقتی اوردمش خونه فقط فرار میکنه و اصلا دهن باز نمیکنه غدا بخوره و فقط فرار میکنه،نمیدونم چیکار باید بکنم میترسم از گشنگی اتفاقی بیوفته براش،ممنونم کمکم کنید،باتشکر


Reza_r2

مرتضی عسکری

سلام خدمت شما دوست عزیز بنظرم نیاز است که با مرغ مینای خود وقت بیشتری را بگذرانید تا به شما عادتی شود و غذا بخورد.


سینا

سینا

سلام من یه مرغ مینا دارم که خیلی ترسو همین نزدیک قفس میشی همش پرواز میکنه و میترسه


مانی

مانی

من یه مرغ مینا گرفتم پاش خیلی پوست پوستی و گربه دیده ترسیده و خیلی هم از ادما میترسه چی بکنم؟


مهران

مهران

سلام مینای من هی می خواد از قفس بیرون بیاد اگه نیاریمش خودش. سعی می کنه بیاد بیرون وزخم می شود چه کار باید کرد


کاشف

کاشف

عکس جوجه مرغ مینا افغانی رو دیدم به نظرم زیبا ترینه تو انواع مرغ مینا


دنیا

دنیا

سلام مرغ مینای من بیش از حد به من وابستس و عادت داره وقتی از جام بلند میشم برم هی میپرع بالا پایین و سرو صدا میکنه و اسممو صدا میکنه فقط یعنی باید بشینم کنارش سخته بیرون رفتن باید چیکار کنم؟


خانم فرخی

خانم فرخی

میشه روش های اموزش دستشویی به مرغ مینا رو هم بگید واقعا معضل بزرگیه که همه جا رو کثیف میکنن.


جواد

جواد

غذای مرغ مینا چی باشه خوب هست من ارزن بهش میدادم لاغر شد نمیدونم الان چکار کنم


جواد

مرتضی عسکری

سلام بستگی دارد که مرغ مینای شما اهلی باشد یا وحشی. اگر مرغ مینای شما اهلی باشد این پرنده تقریبا همه چیز خوار است اما بیشتر از پَلِت (از پودر شدن دانه ها و غلات و … درست می‌شود) در تغذیه مرغ مینای اهلی استفاده می‌شود. اگر مرغ مینای شما وحشی باشد، تغذیه این نوع مرغ مینا از انواع میوه‌ها و دانه‌ها گرفته تا حشراتی مثل ملخ و پروانه می‌باشد.


Hamed

Hamed

من چند دعفعه با دست گرفتمش از من میترسه دیگه چیکار کنم ؟


Hamed

مرتضی عسکری

برای اینکه مرغ مینای شما به شما عادت کند نیاز به کمی صبر دارید، چون معمولا مرغ مینا از جمله پرندگانی است که خیلی دیر با صاحب خود اُخت می شود.


یاسر

یاسر

از کجا بفهمیم مرغ مینا چند سالشه؟


یاسر

مرتضی عسکری

سلام راه های متفاوتی وجود دارد که البته هیچکدام قطعی نیستن ولی می توانند حدود سن مرغ مینا رو مشخص کنند: ۱٫ دور چشم مرغ مینای جوان سفید است در حالیکه دور چشم مرغ مینای میانسال کرم رنگ و مرغ مینای پیر زرد رنگ می‌باشد. ۲٫ مرغ مینای جوان و کم سن و سال،دور چشمش صاف و بدون چروک است ولی مرغ مینای پیر دور چشمش پر از چین و چروک می باشد.