چگونه کفش را تنگ کنيم؟

چگونه کفش را تنگ کنیم

زمان‌هایی شده است که به فروشگاه برای خريد کفش برويم و بخواهيم کفشی را بخريم که سايز مناسب پای ما نيست و فقط يک سايز بزرگ‌تر از پای ما موجود هست. به دليل اينکه به اين کفش علاقه خاصی پیداکرده‌اید، آن را خريداری می‌کنید ولی متأسفانه همان‌طور که ميدانيد با کفش گشاد نمی‌توان به مدت زياد راه رفت.اگر به دنبال راه‌حل و پاسخ به سؤال چگونه کفش را تنگ کنيم، هستيد، با واسط کالا همراه باشيد.

پوشيدن جوراب ضخيم

اولين راه‌حل پوشیدن جوراب ضخیم و یا چند جفت جوراب در مواقعی که می‌خواهید کفش بزرگ به پا کنيد، است. شاید ساده‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین راه برای مناسب کردن سایز کفش، پوشیدن جوراب‌های ضخیم و زمستانی باشد. می‌توانید جوراب‌شلواری‌های ضخیم و یا جوراب‌های پشمی را امتحان کنید. همچنین می‌توانید چند جفت جوراب را روی‌هم بپوشید. هرچقدر ضخیم‌تر باشد فضای خالی بین کفش و پا کمتر شده و راحتی بیشتر می‌گردد. این روش برای کفش‌های ورزشی و بوت مناسب است.

 • نکته قابل‌توجه اين است که در تابستان و هوای گرم اين روش مناسب نيست، خصوصاً اگر پاهای شما مستعد عرق کردن نيز باشند.

قرار دادن کاغذ يا دستمال در کفش

دومین راه‌حل قرار دادن وسایل کاغذی مانند کاغذ، دستمال، پارچه و غيره در کفش است. آن را می‌توانید در قسمت جلوی کفش قرار دهید. این کار می‌تواند روش مناسبی برای زمانی باشد که هنگام راه رفتن احساس می‌کنید پای شما به جلو کشیده می‌شود و کفش در قسمت پنجه پا بزرگ هست. علاوه بر این می‌توان در هر موقعیتی و پيش آمدن سؤال چگونه کفش را تنگ کنيم این روش را انجام داد. این روش برای کفش‌های تخت و بوت مناسب است.

 • توجه کنيد که اين روش برای کفش‌های ورزشی و پیاده‌روی که قرار است برای مدت طولانی‌تری استفاده شوند مناسب نیست، چون ممکن است کاغذ و یا دستمال به پا در حین راه رفتن آسیب وارد کند.

استفاده از کفي

راه‌حل سوم استفاده از کفی است، استفاده از کفی مناسب می‌تواند هم کفش را با سایز پایتان مناسب کند و هم اینکه باعث شود تا هنگام راه رفتن احساس راحتی بیشتری کنيد. علی‌الخصوص اگر کفی طبی انتخاب کنيد. کفی مناسب را در بیشتر فروشگاه‌های کفش‌فروشی می‌توانید پیدا کنید این روش برای اکثر کفش‌ها مناسب است.

استفاده از کفی
استفاده از کفی

استفاده از پد پا

راه‌حل چهارم در پاسخ به پرسش چگونه کفش را تنگ کنيم استفاده از پد پا است. بعضی وقت‌ها استفاده از یک کفی کامل، مناسب نیست. ممکن است کفش را بیش‌ازحد تنگ کند و یا پا را در کفش بالا بیاورد و باعث فشار رويه کفش به پا شود و راحتی کفش از بین برود؛ در این مواقع می‌توان از پد استفاده کرد. پدهایی وجود دارند که در قسمت قوس پا قرار می‌گیرند. علاوه بر تنگ کردن کفش تا سايز مناسب، راحتی کفش را نيز بیشتر می‌کنند. از این پدها زمانی که کفش کمی بزرگ‌تر از سایز پا است می‌توان استفاده کرد. برای کفش‌های پاشنه‌ بلند و تخت مناسب است.

مرطوب کردن کفش

در این روش می‌توان کفش را با آب مرطوب کرد و در هوای آزاد نگه داشت تا خشک شود. باید توجه داشت که این روش ممکن است به کفش‌ها آسیب برساند. بنابراین قبل از انجام دادن آن حتماً راهنما و يا برچسب کفش را مطالعه کنيد.

 • کفش‌های خود را مرطوب کنید. برای اين کار و برای کفش‌های چرم و یا جیر بهتر است. آب را بر روی کفش اسپری کنید. برای کفش‌های ورزشی و راحتی کفش را در آب خیس کنید. درباره تمیز کردن کفش جیر بیشتر بدانید.
 • اجازه دهید کفش‌ها در زیر آفتاب خشک شوند. اگر آفتاب نیست می‌توان از سشوار در حرارت کم استفاده کرد. مراقب باشید سشوار را خیلی نزدیک به کفش قرار ندهید بعضی از پارچه‌ها مثل پلی‌استر ممکن است در اثر حرارت ذوب شوند. درهرحال با استفاده از اين روش ممکن است کفش‌ها ديگر به زيبايی قبل نباشند.
 • وقتی کفش‌هایتان خشک شد آن‌ها را امتحان نمایید. ممکن است نیاز باشد این عمل را چند بار تکرار کنید. اگر نگران کوچک شدن بیش‌ازحد کفش‌هایتان هستید می‌توانید بعد از خيس کردن آن‌ها را بپوشید و آن‌ها را وقتی در پای شما هستند، خشک نمایید تا مناسب سایز پای شما خشک شوند.
مرطوب کردن
مرطوب کردن کفش

استفاده از يک نوار لاستيکي

راه‌حل بعدی برای پاسخ به اين سؤال که چگونه کفش را تنگ کنيم، استفاده از يک نوار لاستيکی است. برای این کار شما نياز به يک نوار لاستيکی کوتاه برای هر کفش، سوزن و نخ داريد. نوار لاستيکی را در امتداد قسمت داخلی پشت کفش بدوزيد. يک نقطه خوب برای دوختن آن قسمت داخلی پاشنه پا است. اما در هر قسمتی از کفش که گشاد باشد، می‌توانید آن را بدوزيد.

 • باند را در جای خود بدوزید. در حین دوختن بايد نوار لاستيکی را محکم نگه‌دارید، برای این کار می‌توانید از چسب استفاده کنيد.
 • توجه داشته باشيد نوار لاستيکی در هنگام دوخت در کشیده‌ترین حالت خود باشد. بعد از اتمام دوختن وقتی آن را رها می‌کنید، نوار لاستيکی موادی که کفش از آن ساخته‌شده مانند جير، پارچه و غيره را می‌کشد و باعث کوچک شدن کفش می‌شود.
 • در صورت لزوم می‌توانید از این روش با روش کوچک‌سازی آب یا یکی از ترفندهای فوق استفاده کنید.

مراجعه به کفاشي

به یک متخصص کفش یا تعمیرگاه کفش مراجعه کنید. وقتی همه راه‌های دیگر شکست می‌خورد، شما همیشه می‌توانید از یک متخصص کمک بگيريد. افرادی هستند که می‌توانند در مشکلات به وجود آمده در ارتباط با کفش به شما کمک کنند. در زمان‌های قديمی تعداد اين افراد و همین‌طور مغازه‌های تعميراتی کفش بيشتر بود ولی بازهم اگر در شهر گشتی بزنيد، می‌توانید آن‌ها را پيدا کنيد. اين روش برای کفش‌های گران‌قیمت و باکیفیت بالا مفيد می‌باشند.

چگونه کفش را تنگ کنیم
مراجعه به کفاشی

در مقاله چگونه کفش را تنگ کنيم بايد بدانيد مهم نیست شما چه روشی را برای اندازه کردن کفش استفاده می‌کنید. نکته مهم این است که هیچ‌چیز و هیچ روشی جایگزین یک کفش مناسب نمی‌شود. از پوشیدن کفش‌های بزرگ برای فعالیت‌هایی مثل پیاده‌روی یا هایکینیگ اجتناب نمایید. پوشیدن کفش‌های بزرگ برای فعالیت‌های تخصصی باعث ایجاد زخم، درد و ایجاد ناراحتی‌های پا ناشی از پوشیدن کفش نامناسب می‌گردد. مقاله‌ی زیر را حتماََ مطالعه کنید: ویژگی‌های کفش پیاده‌روی

احتیاط

روش‌های فوق تا حدودی می‌تواند مشکل بزرگ بودن کفش را برطرف نماید. اما چیزی که واضح است استفاده از یک کفش بزرگ از سایز پا ریسک آسیب به زانو و پاها را افزایش می‌دهد. پس بهترین کار جایگزین کردن کفش نامناسب با یک کفش مناسب سایز پا می‌باشد. حتی استفاده از یک کفش قدیمی که اندازه پا است بهتر از پوشیدن یک کفش جدید بزرگ‌تر از پا است.

در ادامه مقاله چگونه کفش را تنگ کنيم، به‌طور تخصصی‌تر ابتدا در مورد تنگ کردن کفش‌های چرمی و جير و در ادامه در مورد راه‌حل‌های تنگ کردن کفش‌های کتانی و چکمه صحبت خواهيم کرد. باواسط کالا همراه باشيد.

کوچک کردن کفش‌های چرمی، جیر و برزنت

اگر کفش را در اندازه خود خریداری کرده‌اید، احتمالاً نیازی به کوچک کردن کل کفش نخواهید داشت. در عوض، شما فقط می‌خواهید يک قسمت مشخصی از کفش را تنگ کنيد. به‌عنوان‌مثال، در پاسخ به اين پرسش چگونه کفش را تنگ کنيم ممکن است بخواهید کناره‌های یک کفش برزنتی را کمی کوچک‌تر کنید تا هنگام راه رفتن پای شما درون کفش نلغزد. برای تنگ کردن کفش چرمي، جير يا برزنت خود مراحل زير را انجام دهيد.

مرحله اول

کفش‌ها را امتحان کنید تا ببینید کدام قسمت‌ها باید کوچک‌تر شوند. کفش‌ها را بپوشید و درحالی‌که پاهای شما صاف است روی زمین بایستید و سپس چند قدم بردارید. بررسی کنید که کدام قسمت از کفش پای شما را لمس نمی‌کند و تصمیم بگیرید که کدام قسمت‌ها باید کوچک‌تر شوند تا کفش به‌پای شما متناسب‌تر شود.

چگونه کفش را تنگ کنیم
کوچک کردن کفش های چرمی

مرحله دوم

ناحیه نامتناسب از کفش که برای پای شما کوچک است را با آب خيس کنيد، به‌طوری‌که مرطوب شود اما اشباع نشود. انگشتان خود را در آب خنک فروبرده و آب را روی کفش بزنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که پارچه مرطوب شود. دقت کنيد مقدار آب آن‌قدر زياد نباشد که از روی کفش بريزد. آب را روی مناطقی متمرکز کنید که گشادتر هستند.

از ريختن آب در داخل کفش خودداری کنید، زیرا این امر باعث بو گرفتن، ترک خوردن یا تغییر رنگ آن می‌شود.
برای یک کفش چرمی یا جیر، رطوبت را در اطراف لبه بالایی کفش اسپری کنید، اين قسمت گشادترين قسمت است. در پاسخ به سؤال چگونه کفش را تنگ کنيم بايد بدانيم که افزودن آب و گرما دادن به کفش‌هایی مانند کفش پاشنه‌دار چرمی، کفش‌های کتانی چرمی روکش‌دار یا کفش‌های بزرگ‌تر مانند چکمه، برای کوچک شدن آن‌ها مؤثر نخواهد بود. در این موارد، برای ایجاد تناسب بهتر باید از کفی استفاده کنید.

مرحله سوم

کفش مرطوب را با سشوار و با حرارت متوسط ، گرما دهید. سشوار را در حدود 6 اینچ (15 سانتی‌متر) از محلی که آب‌زده‌اید دور کنید. آن را روشن کنید و گرما را در سطح متوسط تنظیم کنید. سشوار را روشن بگذارید تا زمانی که کفش در قسمت‌های خيس شده، خشک شود. سشوار را خیلی نزدیک به پارچه نگه ندارید. گرما و حرارت زياد باعث تغییر رنگ پارچه‌های برزنت نازک خواهد شد.

برای چرم و جیر، سشوار را به طور مداوم در اطراف لبه کفش حرکت دهید تا چرم گرم شود و باعث جمع شدن و تنگ شدن آن شود. اگر در حین استفاده از گرما، چرم شروع به بو دادن یا ترک خوردن کرد، سشوار را خاموش کرده و بگذارید کفش در معرض هوا خشک شود.
پیشنهاد می کنیم اطلاعاتی درباره رفع ترک روی کفش هم کسب کنید.

چگونه کفش را تنگ کنیم
حرارت دادن کفش

مرحله چهارم

کفش را بپوشید تا ببینید آیا متناسب پای شما شده است يا خير. پس از خشک شدن قسمت موردنظر، کفش را دوباره بپوشيد و بايستيد و پاها را صاف روی زمین قرار دهید. چند قدم بردارید تا ببینید آیا درون کفش احساس سفتی می‌کنید یا خیر. اگر چنین شود، کفش شما کوچک شده است.

اگر بازهم احساس شلی کردید، دوباره آب را به محل موردنظر بزنيد و به سشوار کشیدن ادامه دهید. اگر احساس تنگی بیش‌ازحد دارند، یک جفت جوراب ضخیم با خود بپوشید تا کمی بزرگ شود ولی آن‌ها را خیلی بزرگ نکنید.
ممکن است لازم باشد قبل از امتحان کردن کفش، چندین قسمت آن مانند کناره‌ها و لبه‌های کفش را کوچک کنید.

مرحله پنجم

برای محافظت از کفش‌های چرمی و جیر از کرم نرم‌کننده مخصوص چرم استفاده کنید. مقداری نرم‌کننده چرم به‌اندازه نخود را روی پارچه تمیز قرار دهید. سپس، آن را روی کفش بمالید تا رطوبت به آن بازگردد. قبل از پوشیدن کفش، دستورالعمل استفاده از آن را بخوانيد تا ببینید چه مدت باید اجازه دهید تا نرم‌کننده به خورد کفش برود و بعدازآن کفش را بپوشيد.
نرم‌کننده چرم را می‌توانید در بیشتر کفاشی‌ها یا فروشگاه‌های کفش خریداری کنید.
در ادامه مقاله چگونه کفش را تنگ کنيم به ارائه راه‌حل‌های پيشنهادی برای کوچک کردن کفش‌های کتاني، چکمه و ورزشی می‌پردازیم.

کوچک کردن کفش‌های کتانی، چکمه و ورزشی

برای کفش‌هايی مانند کفش ورزشي، چکمه و غيره که پا را به طور کامل می‌پوشانند، درصورتی‌که گشاد باشند، می‌توانید فضای اضافی را با جوراب‌های خود پر کنید. به دنبال یک جفت جوراب پیاده‌روی ضخیم بگردید، یا قبل از اینکه کفش خود را بپوشید، 2 یا 3 جفت جوراب نازک‌تر بپوشید.
اين روش برای کفش‌هایی مانند کفش پاشنه‌دار یا کفش راحتی، ممکن است گزینه خوبی نباشد. زیرا پاهای شما بیشتر در معرض دید قرار دارند.

چگونه کفش را تنگ کنیم
کوچک کردن کفش های کتانی

روش دوم

در پاسخ به پرسش چگونه کفش را تنگ کنيم و اگر کفش خیلی بلند است، یک پشتی يا بالشتک را در قسمت پشت پاشنه کفش قرار دهید. از بالشتک‌های مخصوص پاشنه به‌طورمعمول برای راحتی بیشتر کفش استفاده می‌شود. اما می‌توانید از آن‌ها برای تنگ کردن و متناسب کردن پاشنه کفش ورزشی یا کفش مجلسی استفاده کنید. کاغذ محافظ را از پشت بالشتک مخصوص بیرون آورده و در امتداد قسمت پشتی کفش بچسبانید، جایی که پشت پاشنه شما با کفش در تماس است.

 • ضخامت بالشتک‌ها در حدود 1⁄6 اینچ (0.42 سانتی‌متر) است. بنابراین فضای کافی را اشغال می‌کنند به نظر نمی‌رسد که فاصله زیادی بین پاشنه و کفش شما وجود داشته باشد.
 • بالشتک‌های پاشنه را می‌توانید در بیشتر کفاشی‌ها، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های کفش پیدا کنید.

روش سوم

از بالشتک‌های مخصوص پنجه پا برای پر کردن فضای اضافی در ناحیه انگشتان کفش استفاده کنید. در پاسخ به پرسش چگونه کفش را تنگ کنيم و اگر کفش شما متناسب با پای شما نباشد و گشاد است، ممکن است فضای زیادی در قسمت انگشتان پا داشته باشید. کاغذ محافظ را از پشت بالشتک‌ها جدا کرده و به کفی کفش و در قسمت پنجه کفش، فضايی که به‌طورمعمول محل قرارگيری انگشتان پا است، بچسبانید.

چگونه کفش را تنگ کنیم
استفاده از بالشتک های مخصوص پنجه

این به شما کمک می‌کند هنگام راه رفتن انگشتان پا را در همان مکان نگه‌دارید. اگر فضای زیادی در پنجه کفش خود داشته باشید، پای شما می‌تواند به سمت جلو به داخل کفش بلغزد و باعث شود هنگام راه رفتن پاشنه پای شما از کفش خارج شود.

روش چهارم

اگر بين پا و کفش شما در قسمت بالای کفش فاصله زيادی وجود داشته باشد، پای شما می‌تواند از کفش خارج شود. برای برطرف کردن اين مشکل می‌توانید یک کفی اضافی به کفش اضافه کنید تا پای شما بلند شود. برای این کار می‌توانید یک کف‌پوش از یک کفش متفاوت در همان اندازه و سبک بیرون بیاورید و آن را در بالای کفی که از قبل در کفش است قرار دهید. سپس، کفش را امتحان کنید تا مطمئن شوید پای شما بالای کفش را احساس می‌کند.
اگر کفی اضافی ندارید، می‌توانید در سوپرمارکت، داروخانه یا فروشگاه کفش آن را خریداری کنید.
این یک روش مفید برای کفش‌های تنیس، چکمه‌ها، کفش‌های مجلسی و پاشنه‌بلند است زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند کفی کفش را ببیند.

پرسش و پاسخ

آیا تنگ کردن کفش برای کودکان مشکلی دارد؟

بله . این کار می تواند باعث صدمه دیدن پای کودک به خصوص هنگام رشد آن ها باشد. بهتر است کفش های مناسب برای کودک خود انتخاب کنید.

تنگ کردن کفش چه عوارضی خواهد داشت؟

درد پا ، میخچه، کمر درد، خار پاشنه، تاول و کبودی پاها می تواند از عوارض کفش های تنگ باشد.

بهترین راه برای تنگ گردن کفش ها کدام است؟

روش های زیادی در این مقاله برای شما بیان شده است. اما شاید متناسب با نظر هر شخص، این انتخاب متفاوت باشد.

کلام آخر

به پایان مقاله چگونه کفش را تنگ کنيم رسيديم، اميدواریم راه‌های پيشنهادی مفيد فايده واقع‌شده باشد و درنهایت بتوانيد از آن‌ها استفاده کنيد. در ضمن اگر به دنبال وسايل شخصی هستيد می‌توانید از سایت واسط کالا استفاده کنيد و يا اپليکيشن واسط کالا را نصب کنيد.


منابع
wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

3 پاسخ به “چگونه کفش را تنگ کنيم؟

 1. کفش چرم رو بذارید تو افتاب شدید تنگ میشه. کفشا من همشون تنگ شدن تو گرمای اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.