خانه » سایر » افزایش طول عمر خودرو با رعایت توصیه های زیر
افزایش طول عمر خودرو با رعایت توصیه های زیر

همه ما سالهاست پشت فرمان می‌نشینیم اما چند نکته ساده را رعایت نمی‌کنیم. بسیاری از ما حتی رانندگی را از پدرو پدربزرگمان به همین سبک و سیاق فراگرفته و اشتباه‌های رایج را نسل به نسل و سینه‌ به‌ سینه منتقل می‌کنیم. به‌این‌ترتیب عادت‌های ساده اما غلط مثل دومینو از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند و هرگز کسی برای بهبود و مرتفع ساختنشان تلاشی نمی‌کند. چرا؟ به یک دلیل بسیار ساده: «چون ساده هستند و جدی گرفته نمی‌شوند!».
این توصیه‌های فنی، ساده اما کارگشا هستند و می‌توانند باعث افزایش طول عمر خودرو شوند.

نباید ترمزدستی را بدون فشردن شستی آن بالا بکشید

متأسفانه این عادت غلط بین همه رایج است. کشیدن ترمزدستی را زمانی به رسمیت می‌شناسیم که صدای «قرچ» آن بلند شود و فکر کنیم شستی نصب‌ شده در جلوی ترمزدستی فقط برای خواباندن آن به کار می‌آید. غافل از این‌که از این شستی باید در هر دو حالت بهره برد چه برای بالا بردن و چه برای خواباندن اهرم ترمزدستی. جالب است بدانید در بسیاری از کشورهای پیشرفته اگر هنگام آزمون رانندگی ترمزدستی را به شکل مرسوم در ایران بالا بکشید، مطمئناً مردود خواهید شد و این دکمه در این کشورها به کلاچ ترمزدستی شهرت دارد؛ بنابراین تصوری که ما از ترمزدستی در ایران داریم با تعریف جهانی آن بسیار متفاوت است. لذا یکی از مواردی که می تواند افزایش طول عمر خودرو را در پی داشته باشد همین مورد است.

ترمز دستی
ترمز دستی

فشار دادن چندباره‌ی پدال گاز پس از خاموش کردن

این عادت دقیقاً به دوران پارینه‌ سنگی برمی‌گردد! همان دوران که ماشین‌ها دیزلی بودند. چنین عملی برای خودروهای انژکتوری امروزی فقط استهلاک موتور و مصرف سوخت را بالا خواهد برد و موجب می‌شود گازهای سمی ناشی از احتراق و خروجی خام اتومبیل تان را در محیط بسته پارکینگ حبس کرده و به نفس خود، خانواده و همسایگان تزریق کنید. همچنین به‌ این‌ ترتیب مقداری بنزین سوخته درون سوزن‌های انژکتور باقی می‌ماند و به آن‌ها آسیب می‌رساند. لذا رعایت این مورد نیز می تواند در افزایش طول عمر خودرو موثر باشد.

فشردن پدال گاز
فشردن پدال گاز

خطوط قرمزرنگ، کاربردی تعریف‌ شده ندارند

این خطوط کاربرد دارند اما نه در هر جا، این خطوط محدودیت سرعت در سرعت‌های پایین و مناطق مسکونی را به راننده گوشزد می‌کنند تا در این محدوده‌ها جان کسی را به خطر نیندازد و جریمه نشود. البته شاید در ایران ما چنین موردی کمتر تعریف‌شده باشد!

خطوط قرمز کیلومتر
خطوط قرمز کیلومتر

راه‌حل‌های سنتی برای تقویت برف‌ پاک‌ کن

درست است که در همین نوشتار به بعضی راه‌حل‌های سنتی خرده گرفتیم اما این دلیل نمی‌شود که تجربه‌های گذشتگان را به‌طورکلی به جرم تفاوت میان خودروهای مدرن و قدیمی نادیده گرفت. به‌عنوان‌ مثال اگر یک سیب‌ زمینی درون خودرو داشته باشید، می‌توانید وقتی برف‌ پاک‌ کن خودرو در یک جاده بارانی و بیابانی ازکارافتاده با نصف کردن و مالش آن روی شیشه جلو و عقب خودرو تا حد زیادی فقدان برف‌ پاک‌ کن را جبران کرده و بر دایره و وسعت دید خود بیفزایید. یا حتی با تکرار همین عمل روی سطح داخلی شیشه‌ها وقتی بخاری ازکارافتاده مانع از بخار کردن شیشه‌ها شوید.

افزایش طول عمر خودرو
برف پاک کن

فشردن ترمز و کلاج با هم

این هم یکی از اشتباه‌های قدیمی است. باید به اطلاعتان برسانیم چنین عملی نه‌ تنها موجب توقف سریع‌تر نمی‌شود، بلکه به علت خلاصی پیشرانه و عدم درگیری دنده‌ها، متراژ ترمز را هم افزایش می‌دهد. بهترین راه فشردن ترمز و کاهش سرعت تا زمان به لرزش افتادن خودرو و پس‌ازآن فشردن پدال کلاج است. میدانیم که با خود فکر می‌کنید کار دشواری است و موجب خاموش شدن خودرو می‌شود اما باور کنید با کمی تمرین به‌ راحتی می‌توانید این موضوع را ملکه ذهنتان کنید. رعایت این مورد نیز به تدریج در افزایش طول عمر خودرو موثر است.

افزایش طول عمر خودرو
پدال کلاج و ترمز

می‌توان یک پیچ از رینگ‌های پنج و شش پیچ را نبست

این موضوع گرچه به‌ شدت موارد قبلی شایع نیست اما گاه در میان حتی اهل‌ فن و تعمیرکاران هم دیده می‌شود. باید بدانیم که تعداد پیچ‌های رینگ هر خودرو بر اساس پارامترهای بسیاری چون قدرت، سرعت، گشتاور و ساختار فنی آن خودرو تعیین می‌شود و نبستن یکی از پیچ‌ها می‌تواند در عبور از پیچ‌ها موجب کارگر افتادن نیروی برشی بر پیچ‌ها و دررفتن رینگ هنگام حرکت شود. دیگر خودتان تصور کنید چه فاجعه‌ای ممکن است اتفاق بیفتد.

توصیه های فنی رانندگی
رینگ

ترمز را فراموش نکنید

چنین عملی به‌ راحتی موجب می‌شود سیستم تعلیق و جلوبندی خودروی دلبندتان را به‌سوی نابودی بکشانید. بهترین راه برای عبور از روی دست‌اندازها، اولاً پرهیز از رانندگی هیجانی در شهر و محیط‌های مسکونی و توجه به ناهمواری‌های مسیر و ثانیاً کاستن سرعت پیش از رسیدن به دست‌انداز یا هرگونه ناهمواری و رها کردن پدال ترمز حین عبور از روی آن است،لذا ترمز به موقع نیز می تواند در افزایش طول عمر خودرو موثر باشد.

عدم ترمز گیری قوی درهنگام نیاز

تصوری که در ذهن برخی رانندگان باقی‌مانده، حس قفل شدن چرخ‌ها در ترمز گیری شدید و سرخوردن اتومبیل است که باعث می‌شود راننده به‌ طور ناخودآگاه حتی در مواقع ضروری نیز فشار کافی روی پدال ترمز وارد نکند. عدم فشار کافی روی پدال ترمز نیز یکی از اصلی‌ترین دلایل تصادفات روزمره است. تقریباً در تمامی خودروهای تولیدشده از سال ۲۰۰۴ میلادی به بعد، ترمز ضد قفل (ABS) روی خودروها نصب‌شده که سبب ممانعت از لغزش خودرو در ترمز گیری‌های شدید و حفظ فرمان پذیری آن خواهد شد.

توصیه های فنی رانندگی
دیسک ترمز

شما می توانید جهت کسب اطلاع بیشتر در مورد خودرو و راه های افزایش طول عمر خودرو به ویکی پدیا مراجعه کنید. همچنین برای دیدن انواع خودرو و خرید و فروش آن می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه کنید.


جابر

جابر

سلام مطلب در مورد افزایش طول عمر لاستیک خودرو هم بذارین مرسی


یاسر

یاسر

راههای افزایش طول عمر خودرو خیلی وجود دارد یکیش هم میتونه ماشین زیاد خاموش نباشد باشه


محمد علی

محمد علی

واقعا مطالب مفیدی بود من خودم چنتا از این هارو اصلا رعایت نمیکردم این مطالبتون باعث شد به خودروام بیشتر اهمیت بدم


مسلم

مسلم

یکی از توصیه های میشه کرد که طول عمر خودرو بالا بره چک کردن فیلتر هوای ماشینه اگه فیلتر هوا ماشین کثیف باشه ماشین بد بزنین میسوزونه علاوه بره مصرف زیاد بنزین داخل سوزن های انژکتور اشغال جمع میشه که باعث کند شدن سرعت ماشین و بد سوزوندن بنزینه میشه به این نکته هم میشه توجه کرد که اگه بنزین بد دارون موتور سوخته بشه باعث آلودگی هوا هم میشه پس با تعویض کردن فیلتر از خیلی کارها میشه جلو گیری کرد.با سپاس از واسط کالا که مطالب خوبی میگذاره سطح آگاهی ادم رو بالا میبره


اکبر

اکبر

استاندارد کارکرد خودرو چقدره؟؟؟؟؟


محمد

محمد

این راه کار های گفتید واقعا رعایت نمیکردم مرسی مطالبی مفیدی بود طول عمر ماشینمون زیاد بشه


نیما

نیما

برای طول عمر بیشتر باطری هم مطلب بزارید


هادی

هادی

ممنون از مطلب خوبتون راه های افزایش طول عمر خودرو خیلی زیادن ولی اینایی اینجا اومدن میشه گفت موارد اساسی افزایش طول عمر ماشین هستند


محمدرضا

محمدرضا

سلام عالی درمورد افزایش طول عمر لاستیک هم مطلب بذارین