غذای سگ‌ هاسکی چیست؟

غذای سگ هاسکی

غذای سگ‌ هاسکی چیست؟ پاسخ این سؤال بستگی دارد به اینکه آیا شما می‌خواهید به یک توله‌سگ غذا بدهید یا یک سگ بالغ. درحالی‌که سگ‌های هاسکی لاغرتر و کوچک‌تر از پسرعموهای قدرتمند و بزرگ‌تر خود هستند اما ظاهری خاص دارند که باعث می‌شود بیشتر به گرگ‌ها شباهت داشته باشند.

این سگ‌ها بسیار باهوش و ورزشکار هستند و می‌توانند با سگ‌های دیگر مانند بلژین مالینویز و ژرمن شپرد مطابقت داشته باشند. همچنین جالب است بدانید که سگ هاسکی یکی از ترسناک ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا غذای سگ‌ هاسکی را به شما معرفی کنیم.

ویژگی‌های سگ هاسکی

این سگ‌ها که از مقاومت بالایی برخوردارند، سگ‌های موردعلاقه مردم سیبری به‌ویژه چوکچی محسوب می‌شوند. سگ‌های هاسکی در زمستان‌های سخت قطب شمال دوام می‌آورند و بارها را با سورتمه در مسافت‌های طولانی و با کمترین مقدار آب و غذا حمل می‌کنند.

شاید فکر کنید که این سگ‌ها به یک وعده غذایی مفصل احتیاج دارند اما آن‌ها برای بقا در طبیعتی که غذا کم است ساخته‌شده‌اند! این بدان معنا نیست که هاسکی سیبرین که در خانه نگهداری می‌کنید باید همان نوع غذا را در وعده غذایی اش داشته باشد.

اگر قصد نگهداری از یک سگ هاسکی را دارید، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم
تربیت سگ‌ هاسکی

نکات کلی رژیم غذایی هاسکی

درست مانند همه سگ‌ها، سگ هاسکی به مواد مغذی متناسب با:

 • سطح فعالیت
 • سن
 • شرایط سلامتی

خود نیاز دارد. به‌طورکلی، آن‌ها به رژیم‌های غذایی پر پروتئین و چربی احتیاج دارند. بهتر است ارزیابی دقیق توسط دامپزشک شما صورت بگیرد؛ اما درصورتی‌که در انتخاب غذای سگ‌ هاسکی خود مردد هستید، ما شما را راهنمایی می‌کنیم.

رژیم غذایی
درنظر گرفتن رژیم غذایی برای سگ

این نژاد به چه مقدار غذا احتیاج دارد؟

تعیین مقدار مناسب غذای سگ‌ هاسکی می‌تواند کاملاً چالش‌برانگیز باشد زیرا ماهیت این نژاد به ما می‌گوید که آن‌ها واقعاً به غذای زیادی احتیاج ندارند! هنگامی‌که مردم قطب شمال برای بارگیری سورتمه‌های خود در مسافت‌های طولانی از آن‌ها استفاده می‌کردند، هاسکی‌ها مجبور بودند بدون نیاز به غذا و آب این کار را مرتبا انجام دهند. آن‌ها آموخته‌اند که این‌گونه خود را وفق دهند به‌همین‌دلیل به یکی از مقاوم‌ترین نژادهای سگ تبدیل‌شده‌اند.

ویژگی‌های رفتاری این نژاد

برخلاف نژادهای دیگر که می‌توانند تقریباً هر مقدار از غذای سگ را که برای آن‌ها تأمین می‌کنید بخورند، هاسکی ها به‌طورمعمول رفتارهای زیر را نشان می‌دهند:

 • اگر سیرشده باشند، غذا نخواهند خورد.
 • اگر به‌اندازه معمول فعال نباشند، غذای کمتری می‌خورند.
 • اگر زیاد ورزش کنند قطعاً غذای بیشتری خواهند خورد.

بنابراین، مقدار غذای سگ‌ هاسکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله چند مورد از مهم‌ترین عوامل را باهم بررسی کنیم.

سن

سگ‌های مسن معمولاً در هر وعده به مقدار غذای کمتری نیاز دارند. بااین‌حال، نباید در مورد نیازهای مغذی آن‌ها کم‌کاری کرد.

توله‌سگ‌های هاسکی به پروتئین و چربی بیشتری در رژیم غذایی خود احتیاج دارند. در حالیکه معمولاً پس از رسیدن به بلوغ، این مقدار کاهش می‌یابد.

غذای سگ هاسکی
سن بالای سگ

سطح فعالیت

هاسکی‌ها باوجود فعالیت زیادی که دارند، می‌توانند با کمترین مقدار غذا زندگی کنند. به‌عنوان یک قاعده کلی، هرچه آن‌ها فعال‌تر باشند، نیاز آن‌ها به کالری نیز بیشتر است.

اگر سگ شما به اندازه‌ی کافی ورزش نمی‌کند یا کل روز خوابیده است، واضح است که به غذای زیادی احتیاج ندارد. به همین دلیل است که مقدار غذای سگ‌ هاسکی باید متناسب با مقدار کالری مصرف‌شده آن‌ باشد.
تا آنجا که ممکن است، باید تعادل بین غذا و کالری مصرفی وجود داشته باشد. در غیر این صورت، اگر میزان مصرف غذا بیشتر شود، هاسکی شما در معرض خطر چاق شدن است.

وضعیت سلامتی

وضعیت سلامتی عمومی آن به تعیین مقدار غذای سگ‌ هاسکی کمک خواهد کرد. همان‌طور که قبلاً گفتیم توله‌سگ‌ها به غذای کمتری نیاز دارند اما غذای آن‌ها باید سرشار از چربی و پروتئین باشد.
هاسکی‌های باردار به غذای بیشتری احتیاج دارند. همچنین هاسکی ماده‌ای که از شیر مادر تغذیه می‌کند، به رطوبت، چربی و پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود احتیاج دارد. این مواد در تولید شیر مهم هستند. ممکن است لازم باشد که غذای سگ بیمار خود را بسته به شرایط موجود، کاهش یا افزایش دهید.

مشورت با دام‌پزشک

آنچه که مشخص است این است که مقدار غذایی که ما به حیوان خانگی خود می‌دهیم به عوامل زیادی بستگی دارد. اگرچه به‌راحتی می‌توان گفت که مقدار غذای توصیه‌شده برای سگ هاسکی بزرگ‌سال معمولاً 1.5 تا 2 فنجان غذای خشک در روز است که بهتر است به دو وعده غذایی جداگانه تقسیم ‌شود. این مقدار معمولاً برای یک هاسکی سیبری سالم و فعال است. به همین دلیل است که ما اکیداً توصیه می‌کنیم با دامپزشک خود مشورت کنید تا او بتواند ارزیابی کاملی از سلامت حیوان شما انجام دهد.

تغذیه
تغذیه مناسب سگ

چه نوع رژیم غذایی برای هاسکی بهتر است؟

غذای سگ‌ هاسکی عموماََ بیشتر از گوشت‌های چرب تشکیل می‌شود زیرا چربی حاوی مقدار بالایی از کالری و انرژی است. ازنظر فنی، رژیم غذایی پرچربی ‌هاسکی که هنوز هم در شمال بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، به آن‌ها انرژی موردنیاز برای فعالیت را می‌دهد.

از طرف دیگر، هاسکی‌های سیبرین که اکنون اعضای دائمی خانواده‌های امروزی که در مناطق شهری هستند، نیازی به چنین رژیم‌هایی ندارند. بااین‌حال، این بدان معنی نیست که باید رژیم‌های غذایی کم‌چربی به آن‌ها داده شود.

بهترین رژیم غذایی

برای تعیین بهترین برنامه غذای سگ‌ هاسکی ، باید برخی از رفتارهای منحصربه‌فرد تغذیه‌ای که این نژاد دارد را در نظر گرفت. این رفتارها عبارت‌اند از:

 • این نژاد به‌راحتی با یک غذای تکراری خسته می‌شود.
 • یک تجربه بد با یک ماده غذایی خاص باعث می‌شود که هاسکی هرگز دوباره آن غذا را نخورد.

انتخاب رژیم غذایی مناسب

متخصصان در مورد رژیم غذایی سگ هاسکی فرمول زیر را توصیه می‌کنند:

 • یک غذای پایه سگ که پروتئین‌ها، چربی‌ها و ریزمغذی‌ها را تأمین می‌کند.
 • انواع افزودنی‌های غذایی برای افزایش عطروطعم و خوش‌طعم شدن غذای پایه سگ
غذای سگ هاسکی
دادن غذای سالم به سگ

به‌طورکلی بهتر است غذایی برای هاسکی خود تهیه کنید که هرگز از آن خسته نشود و آن را بسیار دوست داشته باشند. افزودن تنوع به غذای پایه سگ به رفع این نگرانی کمک می‌کند.

رژیم غذایی هاسکی باید شامل ‌چه مواردی باشد؟

مانند سایر سگ‌ها، هاسکی سیبرین به مقدار مشخصی:

 • کالری
 • پروتئین
 • چربی

نیاز دارد. اگر سگ شما عقیم شده باشد، می‌توان این نیاز غذایی را کاهش داد. از طرف دیگر، همان‌طور که قبلاً در بالا بحث کردیم، یک هاسکی فعال، به کالری بیشتری احتیاج دارد.

انجمن کنترل خوراک آمریکا فرمول زیر را توصیه می‌کند:

 • هاسکی بزرگ‌سالان به حداقل 18٪ پروتئین و 5٪ چربی نیاز دارد.
 • توله‌سگ‌های هاسکی به حداقل 22٪ پروتئین و 8٪ چربی نیاز دارند.

علاوه بر این عناصر مغذی، ریزمغذی‌های زیر باید در غذای سگ‌ هاسکی وجود داشته باشند.

زینک

هاسکی‌های سیبرین بیشتر از سایر سگ‌ها مستعد ابتلا به‌نوعی درماتیت هستند که به دلیل کمبود روی در خون سگ ایجاد می‌شود. این اختلال ارثی است و معمولاً از طریق آزمایش DNA سگ یا در صورت داشتن سابقه خانوادگی شناخته‌شده از بیماری، می‌توان آن را تشخیص داد.

کلسیم و فسفر

هاسکی‌های سیبرین ممکن است ساختار مالاموت ها را نداشته باشند. بااین‌وجود، آن‌ها هنوز هم به استخوان‌های محکم برای تحرک مطلوب نیاز دارند. این امر خصوصاً در میان توله‌سگ‌های هاسکی بسیار مهم است زیرا سیستم اسکلتی آن‌ها هنوز درحال‌توسعه است. این سگ‌ها تا زمان بزرگ‌سالی، ممکن است به مقادیر مختلفی از این مواد معدنی نیاز داشته باشند.

کلسیم و فسفر
کلسیم و فسفر موجود در غذای سگ

پروبیوتیک‌ها

رژیم غذایی که حاوی میکروارگانیسم‌های زنده روده‌ای است می‌تواند به سیستم هضم سگ کمک کند و جذب مؤثرتر مواد مغذی را امکان‌پذیر ‌کند. علاوه بر این، پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن هاسکی کمک کنند.

ویتامین E

گنجاندن ویتامین E در غذای سگ هاسکی سیبری برای ارتقا و حفظ سلامت پوست آن لازم است. باید اعتراف کنید که یکی از بارزترین خصوصیات هاسکی پوشش زیبای آن است!

از چه موادغذایی باید اجتناب کرد؟

در قسمت قبل مقاله غذای سگ‌ هاسکی با مواد موردنیاز در رژیم غذایی این سگ‌ها آشنا شدیم. سگ‌های‌ هاسکی در برابر آلرژی‌های غذایی به‌ویژه آن‌هایی که از غلات ایجاد می‌شوند بسیار مقاوم هستند. به همین ترتیب، آن‌ها تقریباً هر چیزی را می‌توانند بخورند.

بااین‌حال، لازم است که بعضی از موادغذایی را از رژیم‌غذایی این سگ‌ها حذف کنید. در ادامه این موارد را به شما معرفی می‌کنیم.

شکلات

شکلات‌‌های حاوی تئوبرومین که یک محرک قلب شناخته‌شده است، منع زیادی در تغذیه سگ ندارند. همچنین تحقیقات فعلی حاکی از آن است که شیر یا شکلات‌های سفید، در مقادیر کم، می‌تواند برای سگ‌ها بی‌خطر تلقی شود. اما به‌طورکلی استفاده از شکلات در رژیم غذایی هاسکی ایده خوبی نیست!

شکلات
آیا شکلات در رژیم غذایی سگ مناسب است؟

سیر و پیاز

سیر و پیاز باعث تخریب گلبول‌های قرمز هاسکی سیبرین می‌شوند. همچنین این مواد می‌توانند منجر به کم‌خونی شوند و باعث شوند که هاسکی شما احساس ضعف و بی‌حالی کند.

مقادیر بیش‌ازحد لبنیات

لبنیاتی مانند شیر سرشار از کلسیم و همچنین پروتئین و چربی هستند. متأسفانه، دادن بیش‌ازحد این محصولات به هاسکی سیبری باعث ایجاد علائم گوارشی مانند اسهال و گرفتگی می‌شود.
پیشنهاد می‌کنم خواندن مقاله اسهال خونی در سگ را از دست ندهید.

چربی و استخوان‌های پخته‌شده

همانطور که گفته‌شد غذای سگ‌ هاسکی سیبرین باید شامل چربی باشد. بااین‌حال، چربی زیاد می‌تواند سگ شما را مستعد ابتلا به پانکراتیت کند.
استخوان‌های پخته‌شده نیز مضر هستند زیرا به‌راحتی می‌توانند به دیواره مخاط معده یا روده سگ شما آسیب برساند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این موضوع خواندن مقاله زیر را پیشنهاد به شما می‌کنیم.
غذاهای ممنوعه برای سگ

امن‌ترین راه عوض کردن غذا

بهتر است برای عوض کردن غذای سگ خود و اینکه بتوانید او را نیرومند و درشت هیکلتر کنید به یک غذای سگ جدید عادتش بدهید. با مخلوط کردن 25٪ غذای جدید و 75٪ غذای قدیمی باهم شروع کنید. سپس، در 7 روز آینده آن را کم کم به 100٪ افزایش دهید. صبور باشید و در این کار عجله نکنید. زمان مشخصی به این کار اختصاص دهید تا خطر ناراحتی گوارشی را به حداقل برسانید.

غذای سگ هاسکی
عوض کردن غذای سگ

چه‌زمانی باید به توله‌سگ خود غذای بزرگ‌سال بدهیم؟

بهتر است که غذای توله‌سگ خود را خیلی زود به غذای بزرگ‌سالان تغییر ندهید! همانطور که متوجه شده‌اید غذای سگ بزرگ‌سالان می‌تواند تعادل غذایی غلطی داشته باشد و برای توله سگ شما مناسب نباشد. بهتر است به توله‌سگ خود در حدود 12 تا 14 ماهگی غذای بزرگ‌سالان بدهید.

بهترین غذای سگ هاسکی

در ادامه مطلب چند مورد از بهترین غذای سگ هاسکی را برای شما بازگو می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نوترو مدل: 10143199

این غذا با داشتن یک ترکیب خوب از پروتئین‌ها و چربی‌ها و با توجه به اینکه حاوی غلات غیرضروری نیست، یکی از بهترین غذاهای خشک سگ برای هاسکی سیبرین است.
نوترو با گیاهانی مانند:

 • گیاه نعناع کوهی
 • رزماری
 • چای سبز

غنی‌شده است. یک فنجان 8 اونسی از این غذا 383 کیلوکالری برای هاسکی فراهم می‌کند. نوترو همچنین به ترتیب 14٪ و 24٪ چربی و پروتئین تأمین می‌کند.

اوریجن مدل: DOR4410-4.5

اوریجن اورجینال هرگز نباید با اوریجن بزرگ‌سال اشتباه گرفته شود. چیزی که ما در مورد اورجینال بسیار دوست داریم این است که 15 ماده اولیه آن درواقع منابع حیوانی پروتئین و چربی هستند. یک فنجاناز این غذا 449 کیلوکالری و 20٪ کربوهیدرات‌های گیاهی دارد. اوریجن همچنین حاوی حداقل 38٪ پروتئین و 18٪ چربی است.
مواد اولیه آن منابع عالی از پروتئین‌های حیوانی مانند مرغ، بوقلمون، کله‌پاچه، ماهی خال مخالی آتلانتیک و شاه‌ماهی آتلانتیک هستند. این غذای مناسب حاوی 14 اسیدآمینه ضروری است.

غذای سگ هاسکی
غذای سگ هاسکی

بوفالو آبی مدل: 37

بوفالو آبی اسیدهای چرب ایده آل را فراهم می‌کند. گوشت بره و بوقلمون به‌عنوان 2 ماده اصلی آن ذکرشده است. بوفالو آبی 379 کیلوکالری ME در هر فنجان فراهم می‌کند. همچنین حداقل به ترتیب 22٪ و 14٪ پروتئین و چربی تأمین می‌کند. این غذای سگ شامل غلات سالم، روغن‌های ضروری، سبزیجات و کلسیم و فسفر است.

پرسش و پاسخ

چه مقدار غذا باید به سگ هاسکی داد؟

پاسخ : میزان غذا به عوامل مختلفی از جمله :سن، سطح فعالیت و وضعیت سلامت سگ بستگی دارد.

ریز مغذی‌هایی که بدن سگ هاسکی به آن‌ها احتیاج دارد کدام‌اند؟

پاسخ : بدن سگ هاسکی به فلز روی، کلسیم و فسفر، پروبیوتیک‌ها و ویتامین E احتیاج دارد.

کلام آخر

به پایان غذای سگ‌ هاسکی مقاله رسیدیم. امیدواریم که اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
mypetneedsthat.com

تبلیغات
vasetpet-content

6 پاسخ به “غذای سگ‌ هاسکی چیست؟

 1. سلام روز بخیر من یه یک هاسکی دو رگه دارم چند روز پیش گر ما زده شده و نمیتونه روی پاها دوستانش بایسته دکتر هم دیده اونو معاینه کرده بیماری نداره میگه ضعف داره ببرید ش متخصص یک ببینه راستش هزینه اش رو نداشتم شما لطفا بگید براش چی کار کنم غذا می خوره وچون خوابیده برا مدفوع زور می زنه بعد دو روز که گذشته حالا رو دستاش خوابه برا اینکه پاشه راه بده چه کنم تب هم نداره

   1. سلا م ممنون از پاسختون دو سه روز اول خوب بود ومدفوعش با اینکه سفت بود دفع میکرد روز چهارم مدفوع نکرد و روز پنجم شب با گذاشتن شیاف دیکلو فناک دفع کرد امروز دو تا آمپول تقویتی بکمپلکس و یکی دیگه که نمی دونم چی بود دکتر داد زدم و یه آمپول عضلانی و تانیل زدم گفته تا سه روز یه بارش رو زدم حالا می خوام بدونم خانم دکتر خوب میشه که پاشه راه بره خیلی براش ناراحتم ورزش پاودست هم میدم راستی گرد او ار اس هم میخوره بلندش میکنم لش میشه می خوابه میشه عکس و فیلم براتون بفرستم ممنون وتشکر

 2. یک کلام سوال کردم غذای هاسکی انقدر توضیح دادین هیچکدام مد نظر من نبود من یک توله سگ سه ماهه دارم .هرروز سه وعده شیر گاو بهش میدم فتیر میخوره پیتزا میخوره ولی خیلی پی پی میکنه کل حیاط را کثیف میکنه چکار کنم دلم نمیاد بدم ببرن لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست گرامی
   اغلب افرادی که به حیوانات علاقه دارند با این مشکل رو به رو هستند. بهتر است برنامه تربیتی صحیحی را دنبال کنید و این کار نیازمند وقت و حوصله زیاد است. تعلیم جای دستشویی اولین آموزشی است که شما باید آن را اجرا می کردید. بعضی از سگ‌ها زود یاد می‌گیرند و بعضی دیرتر اما در کل توله سگ ها اغلب به طور غریزی میدونند که نباید در جایی که می خوابند یا غذا می خورند، دستشویی کنند. هرچی بیشتر تلاش کنید و وقت بگذارید، نتیجه بهتری دریافت می کنید.

  2. داداش از روزی سه وعده شیر بکنش روزی دو وعده شیر و یک وعده آب توش نون خورد کن بهش بده
   قطره دستشویی براش بگیر اونجایی که میخوایی دست شویی کنه چند قطره بریز بعد غذاکه بهش دادی ببین چقدر بعدش دستشویی می‌کنه بعد دفعه بعد که غذابهش دادی موقع دستشویی ببرش اوننجاکه قطره رو ریختی ۵تا۱۰دقیقه منتظر شو تا کارشو بکنه قطره دستشویی براش بگیر بعد دوسه روز یاد میگیره روزی نیم ساعت باهاش بازی کن بعد بازی هم ببرش همونجا تا دستشویی کنه کم کم یاد میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.