لوازم نگهداری اسب

لوازم نگهداری اسب

در کنار مراقبت مناسب از اسب، برای حفظ سلامتی اسب، به لوازم و تجهیزات مختلفی نیاز دارید. در این مقاله شمارا با لوازم نگهداری اسب آشنا می‌کنیم و طرز استفاده‌ی آن‌ها را نیز به شما می‌آموزیم. با ما همراه باشید.

شانه (قشو)

یکی از لوازم مهم نگهداری از اسب شانه (قشو) است. از قشو برای تمیز کردن ذرات گل‌ولای و سفیدی حاصل از عرق استفاده می‌شود. البته لازم است این کار را به‌آرامی و با ملایمت انجام دهید. باید همیشه در نحوه قرارگیری در کنار اسب دقت کنید. ناحیه زیر شکم، روی معده و زیر کتف‌ در اسب‌ها نواحی حساسی هستند بنابراین ممکن است در هنگام قشو کردن این نواحی، اسب‌ها واکنش‌های خطرناکی از خود بروز دهند!

همیشه برس را در جهت خواب موها بکشید. ناحیه‌هایی مثل پشت گوش و سر اسب را به‌خوبی قشو کنید. در هنگام قشو کردن این نواحی، خود اسب‌ها نیز احساس رضایت خواهند داشت چراکه برای آن‌ها پاک کردن این نواحی بسیار مشکل است.

با شانه‌های مخصوص، یال اسب را شانه کنید. در پایان یال اسب را از ته بگیرید و به‌آرامی بکشید این کار باعث صاف‌تر شدن یال‌ می‌شود. همچنین در پایان کار باید با یک حوله نرم و کمی مرطوب روی بدن به‌خصوص دور چشمان، پوزه و اطراف بینی بکشید. بهتر است دم‌اسب را نیز باید با همان برس یا شانه، شانه کنید.

سم پاک‌کن

یکی دیگر از لوازم نگهداری اسب سم پاک‌کن است. آب‌وهوای بارانی سم‌های اسب را مستعد ابتلا به برفک و یا خشکی سم می‌کنند. پس باید لوازم دارویی موردنیاز برای این دو مشکل را همیشه در دسترس داشته باشید.

سم پاک کن
پاک کردن سم اسب

در پایان با سم پاک‌کن داخل گودی سم را پاک‌کرده و گل‌ولای را خارج کنید. سم پاک‌کن را از پاشنه به سمت پنجه بکشید طوری که به داخل شیار قورباغه‌ای فشار نیاورد. مراقبت خوب از اسب با لوازم نگهداری باکیفیت شروع می‌شود. رعایت بهداشت اسب و نظافت روزانه پوست آن، اسب را سالم و در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند.

ماشین اصلاح موی اسب یا قیچی

رسیدگی به یال و دم‌اسب از دو جهت مفید است:

  • اول آن‌که به دلیل وجود موهای بلند در نواحی مختلف تمیز کردن مداوم آن‌ها از بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی و انگل‌های خارجی مختلف جلوگیری می‌کند.
  • دوم این‌که رسیدگی و آرایش این نواحی تأثیر به سزایی در زیبایی ظاهری اسب‌ها دارد.

اسب اصلاح‌شده به دلیل نداشتن مو در برابر خراش‌ها و ساییدگی‌ها از دفاع بدنی کمتری برخوردار است. همچنین اصلاح مکرر موهای اسب موجب زخمی شدن پوست حیوان می‌شود. اگر شما هنگام کار با وسیله اصلاح اصول بهداشتی را به‌دقت رعایت نکنید، این زخم‌ها به‌راحتی عفونت می‌کنند و مشکل‌ساز می‌شوند. بنابراین همانطور که گفته شد ماشین اصلاح مو یکی از لوازم مهم نگهداری اسب است.

مکمل‌های پروتئینی

مکمل‌های پروتئینی به مواد خوراکی گفته می‌شود که حداقل ۲۰٪ پروتئین داشته باشند. مکمل‌های پروتئینی ممکن است منشأ گياهی يا حيوانی داشته باشند. مواد پروتئینی دامی ازلحاظ تنوع اسيدهای آمينه تشکیل‌دهنده آن غنی‌ترند. مکمل‌های پروتئینی گياهی، تفاله دانه‌های روغنی پس از استخراج روغن آن‌ها هستند.

مکمل پروتئینی
مکمل پروتئینی برای اسب

مهم‌ترین کنجاله‌های مصرفی عبارت‌اند از: سويا، تخم پنبه، بادام‌زمینی، آفتابگردان، منداب و گلرنگ. اين کنجاله‌ها هرکدام به علت وجود برخی مواد داراری محدوديت مصرف هستند.

داروهای ضد انگل

از مهم‌ترین لوازم نگهداری اسب می‌توان به داروهای ضد انگل اشاره کرد. بیماری‌های انگلی دارای اثرات سوء بسياري مانند کاهش وزن، لاغری، عدم رشد و عدم بهره‌وری کافی در اسب می‌شوند. این داروها باید به‌صورت منظم هر دو ماه یک‌بارمصرف شوند. سعی کنيد در هر دو تا سه مرتبه مصرف دارو، نوع آن را تغيير دهيد تا مقاومت انگلی ایجاد نشود.

اسب‌های جدید بايد از داروهای ضد انگل مصرف کنند و پس از اطمينان از عدم آلودگي با سایر اسب‌ها همراه شوند. از مهم‌ترین داروهای ضد انگل می‌توان به آيورمکتين، فبانتل، لواميزول و آلبندازول اشاره کرد.

اگر قصد نگهداری این حیوانات در خانه خود را دارید، مقاله نگهداری از اسب در خانه را مطالعه کنید.

افسار

افسار یکی از شناخته‌شده‌ترین لوازم نگهداری اسب است. افسار از تسمه‌های چرمی تشکیل‌شده است که روی سر اسب قرار می‌گیرد. در ادامه با نحوه قرار دادن و کار با آن آشنا خواهید شد.

سر اسب را با دقت نگه‌دارید. افسار را در دست نگه‌دارید، کلگی را بازکرده بعد دستجلوی افسار را روی گردن اسب قرار دهید. درحالی‌که افسار را با دست راست گرفته‌اید دهانه را روی انگشتان دست چپ نگه‌دارید. بعد به‌آرامی انگشت شست را از گوشه دهان در فاصله بین دندان های پیشین و آسیا به لثه فشار دهید تا دهان اسب‌ باز شود. سپس آن را به‌آرامی وارد دهان اسب کنید و افسار را با دست راست تا پشت گوش‌ها بالا بیاورید.

لوازم نگهداری اسب
افسار اسب

به‌اندازه‌ی افسار توجه داشته باشید. اگر افسار اسب بلند باشد دهنه به‌درستی در دهان اسب قرار نمی‌گیرد و فشار لازم را به دهان اسب وارد نمی‌کند و اگر کوتاه باشد حیوان را می‌آزارد. حتماََ تسمه‌های زیر گلو و روی بینی که مربوط به افسار می‌باشد را ببندید. برای باز کردن دهنه ابتدا بند زیر گلو و بینی را باز کرده و سپس افسار را به‌آرامی از پشت گوش بیرون آورده و به آهستگی خارج می‌کنید.

جهت اطلاع بیشتر در مورد افسار کردن اسب، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

دهنه کردن اسب

دهانه (آبخوری)

دهانه یک تکه فلزی است که انواع گوناگون دارد. آبخوری مهم‌ترین قسمت یک دهانه است. آبخوری‌هایی که میله نازک دارند نسبت به انواع ضخیم مؤثرترند. آبخوری‌هایی با پوشش لاستیکی فشار ملایمی به دهان اسب وارد می‌کنند.

آبخوری پلهام برای اسب‌ها با حساسیت کم مناسب‌تر بوده که دارای دو جفت دستجلو است که اثر هرکدام متفاوت از دیگری است. در ضمن می‌توان حلقه‌های هر کدام را با یکدیگر جفت کرده و به‌وسیله یک جفت دستجلو اسب را کنترل کرد.

زین

از دیگر لوازم مهم نگهداری اسب باید به زین اشاره کرد. یک زین مناسب باعث حفظ تعادل، راحتی اسب و هماهنگی بهتر سوارکار با اسب می‌شود. زین باید وزن سوارکار را به‌طور مساوی روی عضلات طرفین ستون مهره‌ها پخش کند. زین همچنین از صدمه رسیدن به ستون فقرات اسب جلوگیری می‌کند و هنگام حرکت آرامش خاصی به اسب می‌دهد.

زین دارای طرح‌ها و انواع مختلفی است و هرکدام برای سواری مشخصی ساخته‌شده‌اند. زین دارای قسمت‌های قاچ جلو و عقب، برگ زین و بالشتک می‌باشد. در ادامه با نحوه‌ی بستن زین آشنا می‌شوید. هنگامی‌که به اسب نزدیک می‌شوید بهتر است با اسب صحبت کنید تا احساس آرامش کند. توجه کنید که همیشه از سمت چپ به حیوان نزدیک شوید.

لوازم نگهداری اسب
رین اسب

زین را روی ساعد دست قرار دهید و از سمت چپ به کتف اسب نزدیک شوید. زین را به‌آرامی روی جدوگاه قرار داده و سپس مقداری در جهت خواب موها به عقب بکشید. عرق‌گیر را در زیر زین مرتب کنید و از دو طرف عرق‌گیر را آزمایش کنید.

اگر تعلیمی دارید آن را از تنگ زین عبور دهید، سپس تنگ را گرفته و از پشت آرنج اسب به‌صورت مستقیم از زیر سینه عبور دهید و به‌طرف خود بیاورید. سپس سگک‌های مربوط را ببندید. توجه کنید که تنگ را محکم کنید تا هنگام سوارشدن حرکت نکند. برای برداشتن زین ابتدا تنگ را شل کرده سپس تعلیمی را خارج کنید و بعد به‌آرامی زین را بردارید. خواندن مقاله زیر در این زمینه به شما کمک می‌کند:

چگونه یک اسب را زین کنیم؟

رکاب

رکاب توسط بند چرمی به نام بند رکاب به زین متصل می‌شود. رکاب از جنس فلزی و یا پلاستیکی است. رکاب بر اساس قد سوارکار تنظیم می‌شود و محلی است که پا را داخل آن قرار می‌دهیم. برای سواری خوب باید اندازه رکاب‌ها مناسب و صحیح باشد.

تسمه زیر گردن اسب (تعلیمی)

یکی از لوازم نگهداری اسب که از سردست زدن اسب به مقدار زیاد جلوگیری می‌کند تعلیمی است. تعلیمی وسیله‌ای است که به‌عنوان تسمه زیر گردن به تنگ زین متصل می‌شود و دهانه از آن می‌گذرد.

عرق‌گیر

قبل از اینکه زین را در جای خود قرار دهند عرق‌گیر را زیر زین قرار می‌دهند. عرق‌گیر از جنس ابر است که توسط پارچه‌ای به‌عنوان روکش روی آن دوخته‌شده است.

لوازم نگهداری اسب
عرق گیر اسب

جل

جل یک ملحفه ضخیم و مقاومی است که جنس‌های متفاوت دارد. این ملحفه در زمان استراحت به‌خصوص در فصول سرد بر روی بدن اسب بسته می‌شود و در هنگام سواری از بدن آن باز می‌شود و نقش مهمی در گرم نگه‌داشتن بدن اسب دارد.

کمک‌های اولیه

همیشه باید یک کیت کمک‌های اولیه مخصوص اسب در اصطبل خود داشته باشید. پودر مخصوص زخم بسیار ضروری است زیرا در مواقع اضطراری با ریختن آن روی زخم، از خونریزی جلوگیری کرده و زخم را می‌بندد.

اسباب‌بازی

شاید قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در لیست لوازم نگهداری اسب عجیب به‌نظر برسد! اما باید بدانید که بسیاری از اسب‌ها ممکن است دچار بی‌قراری شوند و در غرفه‌ی خود مشغول جویدن نرده‌ها شوند. برای رفع بی‌حوصلگی اسب بهتر است یک اسباب‌بازی مخصوص تهیه کنید و در غرفه‌ی اسب قراردهید.

آشنایی با لباس مناسب سوارکاری

مهم‌ترین پوشش سوارکار کلاه ایمنی است. کلاه باید سبک، استاندارد و محکم باشد. چکمه‌ها یا کفش‌های سوارکار باید حتماً پاشنه‌دار و ساق بلند باشند که هم از سرخوردن پا در داخل رکاب جلوگیری کنند و هم از قوزک پا مراقبت کنند.

لوازم نگهداری اسب
لباس مناسب برای سوارکاری

معمولاً چکمه‌های سوارکاری یا از جنس چرم‌اند و یا از جنس لاستیکی. چکمه‌های پلاستیکی ارزان‌تر از چکمه‌های چرمی‌اند و تمیز کردنشان نیز راحت‌تر است. شلوار سوارکاری باید کش‌باف باشد تا به پاها بچسبد تا در اثر ساییدگی به زین چروک نشود و پاها آزرده نشوند. به‌طور‌کلی ضروری‌ترین لباس‌ها برای سوارکاری چکمه و کلاه هستند.

جهت انتخاب لباس مناسب سوارکاری، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

لباس سوارکاری

پرس و پاسخ

چگونه می توان آبیاری اسب را سازمان داد؟

پاسخ:
میزان آب مصرفی بسته به نژاد ، وزن ، اندازه و نوع فعالیت حیوان ، 60-80 لیتر است.
در دو دوز نیمی از آب قبل از تغذیه ، نیمی بعد از آن داده می شود.
در هوای سرد ، اسب ها بیش از حد معمول به آب نیاز دارند.
حیوانی که از آب خودداری می کند باید به دامپزشک نشان داده شود.
اگر حیوان گرم ، عرق کرده باشد ، نمی توانید به او آب سرد بدهید این می تواند قولنج یا روماتیسم سم را تحریک کند.
اگر به اسب ها آب سرد داده می شود ، باید مراقب باشید که آنها آهسته تر می نوشند. برای این منظور یونجه در آب ریخته می شود. گزینه دوم آزاد نکردن شوالیه است.

مراقبت از یال اسب چگونه است؟

پاسخ: یال و دم با شامپوها و نرم کننده های مخصوص شسته شوند.
این روش مانند شستن سر فرد است. نکته اصلی این است که از شامپو زدن در چشم خودداری کنید.
موهای شسته شده باید شانه شوند و بگذارند خشک شوند. در صورت لزوم ، یال می تواند بافته شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تمامی لوازم مهم نگهداری اسب را برای شما بیان کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مقالات مرتبط با این حیوانات دوست‌داشتنی را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا اسب و یا سایر حیوانات خانگی خود و یا اجناس دست‌دوم خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم!

منابع:
doversaddlery.com
practicalhorsemanmag.com
thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.