سگ نيوفاندلند

سگ نیوفاندلند

شاید معروف‌ترین سگ نیوفاندلند در جهان، پرستار بچه در انيميشن پیتر پن باشد. او گرچه در اين فيلم تخیلی است اما عشق این نژاد به کودکان و غرایز نجات دهندگی او را نشان می‌دهد. اين سگ در نيوفاندلند، در قایق‌های ماهيگيری کار می‌کرد. این سگ هنوزهم با مهارت کافي، به هنگام خطر برای نجات صاحب خود به درون آب رفته و به‌خوبی شنا می‌کند.

سگ نيوفاندلند امروزه در درجه اول يک همراه و سگ خانوادگی محسوب می‌شود. او ویژگی‌های بسيار خوبی دارد ولی به دليل اندازه بزرگ و همچنين مستعد بودن به انواع بيماری بايد قبل از تصمیم‌گیری برای خريد حتماً آموزش‌های لازم در جهت نگهداری از آن را ببينيد. درهرحال اگر می‌خواهید سگی صبور و دلسوز داشته باشيد، بی‌شک نيوفاندلند انتخاب مناسبی خواهد بود. سگ نيوفاندلند نسبت به کودکان، آرام و صمیمی است و می‌تواند محافظ بسیار خوبی باشد. اگر می‌خواهید با بهترین سگ‌های خانگی آشنا شوید مقاله زیر را مطالعه کنید.

بهترین نژادهای سگ خانگی

ورزش‌های مخصوص سگ نيوفاندلند

ورزش‌هایی که نیوفاندلند در آن‌ها شرکت می‌کند شامل مسابقات اطاعت است. همچنین بارکشي، ردیابی، شنا و سورتمه‌سواری ازجمله کارهايی است که او در آن‌ها عالی ظاهر می‌شود. او همچنین یک همراه عالی برای یک کوهنورد است.

نیوفاندلند نژادی غول‌پیکر است. در زمان بلوغ، وزن او 100 تا 150 پوند خواهد بود. نژادهای غول‌پیکر اگر به‌درستی پرورش نیافته باشند، مستعد مشکلات ارتوپدی هستند.

این سگ‌ها عموماً عمر کمتری نسبت به سگ‌های کوچک‌تر دارند. اگر این مسئله شما را آزار ندهد، نیوفاندلند ممکن است نژاد موردعلاقه شما باشد. مقاله بزرگ‌ترین سگ‌های دنیا شما را با سایر سگ‌های غول پیکر آشنا می‌کند.

طرز رفتار با سگ نيوفاندلند

مانند هر سگ ديگری بايد از سنیناولیه توله‌سگ نيوفاندلند را با خود به دیدوبازدیدهای خانوادگی ببريد. اين کار باعث می‌شود تا به هنگام قرارگيری در موقعیت‌های جديد نترسد. توله‌سگ نیوفاندلند را از پرورش‌دهنده‌ای خریداری کنید که توله‌سگ‌ها را در خانه پرورش داده است.

طرز رفتار
برخورد سگ نیوفاندلند

مانند هر توله‌سگ ديگري، نیوفاندلندها کنجکاو هستند. اگر آن‌ها را در خانه و بدون مراقب رها کنيد، می‌توانند صدمات زيادی وارد کنند. توله‌سگ نیوفاندلند خود را با آموزش، بازی و تجارب اجتماعی مشغول کنید. یک سگ نيوفاندلند درصورتی‌که فعاليت کافی نداشته باشد، می‌تواند بسيار مخرب باشد.

آموزش سگ نيوفاندلند

به‌محض آوردن توله‌سگ نیوفاندلند به خانه، آموزش سگ را شروع کنید. از تکنیک‌های آموزش تشويقی مانند بازی و جايزه استفاده کنید. سگ نيوفاندلند به يادگيری تمايل زیادی دارد. توله‌سگ‌های جوان وقتی به این کار تشویق می‌شوند به‌سرعت مهارت‌های جدید را می‌گیرند.

اگر قصد دارید به نیوفاندلند خود شنا را بیاموزید، بگذارید او قبل از چهارماهگی شروع به بازی در آب کند. البته مدام او را زير نظر داشته باشيد. اگرچه ممکن است تصور کنيد سگ نيوفاندلند بايد در فضای باز باشد ولی اين سگ به‌شدت به خانواده و صاحبان خود وابسته است.

آن‌ها مطمئناً باید به یک حیاط محصورشده ایمن دسترسی داشته باشند. وقتی خانواده در خانه هستند، نیوفاندلند باید در کنار آن‌ها باشد. همچنین وقتی هوای درون خانه گرم است آن‌ها بايد بيرون از خانه باشند زيرا که به گرما حساس‌اند.

زمان مناسب برای ورزش‌های سخت

در دو سال اول زندگی سگ نيوفاندلند بايد ورزش‌هایی را تمرين کند که خيلی سخت و فشرده نباشد. از آنجایی که رشد آن تا دوسالگی هنوز کامل نشده، ورزش سخت می‌تواند به آن آسیب برساند. تا قبل از دوسالگی ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی روی چمن یا سایر سطوح نرم و کوه‌پیمایی روی تپه‌ها را می‌توانید با نيوفاندلند خود تمرين کنيد.

ورزش کردن
ورزش کردن سگ نیوفاندلند

دویدن، کوهنوردی و ديگر ورزش‌هایی که به پريدن نياز دارند را تا قبل از دوسالگی و قبل از رسيدن به بلوغ کامل جسمانی شروع نکنيد! در ضمن همیشه بهتر است قبل از شروع هر برنامه تمرینی با حیوان خانگی خود، با دامپزشک خود مشورت کنید.

تاریخچه سگ نیوفاندلند

تاریخچه نیوفاندلند بیشتر حدس و گمان است تا واقعیت! درباره ریشه این سگ اطلاعات کمی در دست است. یک تئوری حاکی از آن است که نژاد آن به سگ‌های بزرگی که ماهیگیران باسک به نیوفاندلند آورده‌اند، برمی‌گردد. اگرچه دليل اينکه چرا ماهیگیران یک سگ چوپان در قایق خود داشتند، مشخص نیست.

سایر اجداد بالقوه او شامل یک گراز فرانسوی یا یکی از نژادهای سگ در شمال اروپا است. آنچه مشخص است، این است که سگ‌هایی که امروزه به سگ نیوفاندلند تبدیل‌شده‌اند از جزیره‌ای در شرق کانادا به همین نام بوده‌اند. اجداد وی هر چه بوده‌اند، احتمالاً آن‌ها با ماهیگیرانی از اروپا به نيوفاندلند آمده‌اند. سگی که با توجه به محیط و کاری که انجام می‌داده تکامل‌یافته است.

آن‌ها از اندازه و قدرت زيادی برخوردار بودند و همچنين پوشش بدن آن‌ها دولایه و مقاوم در برابر آب می‌باشد. آن‌ها در خشکی و دریا کارآمد بودند و کالسکه‌ها را می‌کشیدند. آنها همچنین به‌عنوان نجات‌غریق برای کمک و نجات دادن افراد غرق‌شده روی کشتی‌ها فعاليت می‌کردند. آن‌ها بچه‌ها را از آب بیرون می‌کشیدند و به ماهیگیران کمک می‌کردند تا تورهای سنگین را جمع کنند.

سگ نجات‌دهنده

سگ نيوفاندلند در هنر و ادبیات به‌عنوان نجات‌دهنده زندگی به تصویر کشیده می‌شود. يک سگ نیوفاندلند به نام ریگل با کشتی تایتانیک درون آب پایین رفت! این سگ در کنار یک قایق نجات در آب و یخ به مدت سه ساعت شنا کرد و ظاهراً به دنبال صاحب خود بود که با کشتی به پایین رفته و غرق‌شده بود.

سگ نیوفاندلند
سگ نجات دهنده

سگ نيوفاندلند امروزه از محبوبیت متوسطی برخوردار است. او در میان نژادهای ثبت‌شده توسط کلوب کنل آمريکايی در رتبه 44 ام قرار دارد، اين در حالی است که در سال 2000 رتبه آن 53 بود.

خلق‌وخوی سگ نیوفاندلند

نیوفاندلند به هوش، وفاداری و شیرینی‌اش شهرت دارد. گرچه او یک سگ نگهبان فوق‌العاده است، اما رفتار نرم و مطبوع، او را به یک انتخاب عالی برای سگ خانوادگی تبدیل کرده است. او دوست دارد به مردم تکیه دهد و روی پاهای آن‌ها بنشیند. نیوفاندلند یک نجات‌دهنده طبیعی است و می‌تواند برای والدینی که استخر دارند، یک دستیار خوب باشد. هرچند که نمی‌توان مسئوليت امنيت کامل بچه‌ها را به او سپرد!

سگ نيوفاندلند حتی با وجود ماهيت قهرمانانه‌ای که دارد، در صورت عدم آموزش صحيح می‌تواند سگی باشد که فقط زمين را می‌کند. همچنین اگر قصد خرید سگ نگهبان برای خود دارید، مقاله زیر را حتماََ مطالعه کنید.

راهنمای خرید سگ نگهبان

شروع آموزش حتی قبل از 6 ماهگي!

از روزی که توله‌سگ را به خانه آورده‌اید، آموزش آن را شروع کنید. او حتی در هشت هفتگی قادر به يادگيری همه‌چیزهایی است که می‌توانید به او بیاموزید. برای شروع آموزش تا 6 ماهگی صبر نکنید. در صورت امکان، او را تا زمان 10 تا 12 هفتگی وارد کلاس ويژه توله‌سگ‌ها کنید. نکته بسيار مهم معاشرت کردن است! پس معاشرت کنید، معاشرت کنید، معاشرت کنید.

بااین‌حال، توجه داشته باشید که برای ورود به بسیاری از رده‌های آموزشی توله‌سگ‌ها به واکسن‌های خاصی نیاز دارند. بسیاری از دامپزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی که واکسن‌های توله‌سگ (ازجمله هاری و پاروویروس) را به توله‌سگ خود نزده‌اید، آن‌ها را در کنار سگ‌های ديگر و همین‌طور اماکن عمومی نبريد.

به‌جای آموزش رسمی، می‌توانید توله‌سگ خود را در خانه آموزش دهید. لازم است تا پایان واکسن‌های ويژه توله‌سگ‌ها تنها در میان خانواده و دوستان خود معاشرت کنید.

سگ نیوفاندلند
سگ نیوفاندلند

وضعیت سلامتی سگ نیوفاندلند

همه سگ‌ها می‌توانند مشکلات سلامتی را به صورتی وراثتی از اجداد خود به ارث ببرند. سگ نيوفاندلند نيز مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی بسياری است. در اینجا خلاصه‌ای از چند موردی که باید بدانید آورده شده است.
با توجه به ‌اندازه بزرگ آن‌ها، سگ نيوفاندلند می‌تواند از تعدادی از مشکلات مفصلی و ساختاری رنج ببرد. بسیار مهم است که سگ‌های جوان و در حال رشد لاغر نگه ‌داشته شوند.

اجازه ندهيد که این سگ‌ها بیش‌ازحد ورزش کنند یا بیش‌ازحد غذا بخورند، زیرا این امر منجر به بروز مشکلاتی نظير فلج شدن سگ می‌شود. درواقع، همه نیوفاندلندها باید لاغر نگه‌داشته شوند، زیرا چاقی احتمال بروز مشکلات ساختاری را افزایش می‌دهد.

تغيير شکل مفصل ران

یکی از این مشکلات ساختاری، تغییر شکل ژنتیکی مفصل ران است که به‌عنوان دیسپلازیای مفصل ران شناخته می‌شود. در این بیماری سر استخوان ران به‌درستی در قسمت مفصل ران قرار نمی‌گیرد. با گذشت زمان غضروف مفصل از بین می‌رود و استخوان زیرین آسیب می‌بیند.

در برخی موارد، جراحی گران‌قیمت ازجمله جراحی تعویض مفصل ران برای درمان این بیماری ضروری است. سگ بدون درمان، دچار درد خواهد شد. دیسپلازیای آرنج یکی دیگر از مشکلات ارثی مفصل است که در نتیجه تشکیل غیرطبیعی آرنج ایجاد می‌شود.

اگر می‌خواهید با سایر بیماری‌های رایج در سگ‌ها آشنا شوید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

بیماری‌های شایع سگ

احتمال ابتلا به ديسپلازيای ران

اگر والدین سگ دچار ديسپلازيای مفصل ران يا آرنج نشده باشند، امکان ابتلا به دیسپلازیای مفصل ران یا آرنج توسط نیوفاندلند کاملاً رد نمی‌شود، فقط احتمال ابتلا کاهش می‌یابد. به دليل اينکه استخوان‌ها در سگ‌های جوان هنوز در حل رشد هستند، تشخيص ابتلا به اين بيماری دشوار است.

سگ نیوفاندلند
سگ نیوفاندلند

هر فردی که صاحب يک سگ نیوفاندلند است باید از باسن و آرنج سگ خود در دوسالگی عکس‌برداری کند، صرف‌نظر از اینکه علائم لنگی را نشان داده یا خير. برای سگ‌هایی که قبل از آن سن نشانه‌های لنگیدن را نشان می‌دهند (به‌عنوان‌مثال درزمانی که توله‌سگ هستند)، آزمایش‌های تشخیصی باید سریع‌تر دنبال شوند.

بيماری قلبی در سگ نيوفاندلند

نیوفاندلند در معرض خطر بیماری قلبی، ازجمله کاردیومیوپاتی گشاد شده و تنگی زیر آئورت (SAS) است. در حال حاضر هیچ آزمایش ژنتیکی برای SAS وجود ندارد. پرورش‌دهندگان نباید نیوفاندلند را با هیچ نشانه‌ای از SAS پرورش دهند و توله‌سگ‌ها را بايد با یک متخصص قلب و عروق دامپزشکی غربال کنند.

بيماری نقص کليوي

سیستینوریا نوعی نقص کلیوی ژنتیکی است که منجر به تشکیل سنگ مثانه می‌شود. مدیریت آن با رژیم یا دارو بسیار دشوار است و غالباً هم برای برداشتن سنگ از مثانه و هم برای رفع انسداد مجاری ادراری به جراحی نیاز است.

ممکن است هیچ نشانه‌ای از قبل وجود نداشته باشد که سگ در حال تشکیل سنگ سیستین است ولی در صورت ایجاد انسداد می‌تواند یک وضعیت اضطراری ایجاد شود. خوشبختانه آزمایش ژنتیکی سیستینوریا وجود دارد. با توجه به در دسترس بودن آزمایش ژنتیک، خوشبختانه دیگر سگ‌هايی با اين مشکل پرورش داده نمی‌شوند.

همه این شرایط در یک توله‌سگ در حال رشد قابل‌تشخیص نیست. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که حيوانی که به يکی از اين بیماری‌ها مبتلا شده، خوب خواهد شد يا خير؟ به همین دلیل شما باید یک پرورش‌دهنده معتبر پیدا کنید که متعهد به پرورش سالم‌ترین حیوانات ممکن باشد. آن‌ها باید بتوانند گواهی مستقلی مبنی بر غربالگری والدین سگ برای این نقص‌ها و سالم بودن برای تولیدمثل ارائه دهند.

ساير مشکلات سلامتي

هر مراجعه سگ نیوفاندلند به دامپزشک برای مشکل ژنتیکی نیست. ميگويند که سگ‌های نسل جديد دچار پارگی رباط‌های صلیبی هستند. همچنين نيوفاندلند از نژادهای دارای قفسه سینه عمیق هستند که تمایل به نفخ شکم دارند، يعنی شرایطی که معده با گاز منبسط می‌شود و ممکن است پیچ بخورد و باعث قطع جریان خون شود.

سگ نیوفاندلند
مشکلات سگ های نیوفاندلند

نفخ و پیچش خیلی ناگهانی شروع می‌شود و سگی که یک دقیقه قبل خوب بود، ممکن است چند ساعت بعد مرده باشد. این بیماری می‌تواند یکی از بیماری‌های کشنده سگ محسوب شود!

پيشگيری از مرگ با يادگيری علائم نفخ معده

مراقب علائمی مانند بی‌قراری و قدم زدن، ریزش آب از دهان، رنگ‌پریدگی لثه، لیسیدن لب، تلاش ناموفق برای استفراغ و علائم درد باشید. نفخ شکم نیاز به مداخله فوری دامپزشک دارد و در بسیاری از موارد جراحی ضروری است.

متأسفانه، سگ‌هایی که نفخ‌کرده‌اند و نجات‌یافته‌اند، می‌توانند دوباره هم نفخ کنند. بیشتر دامپزشکان روشی را ارائه می‌دهند که به نام گاستروپکسی یا «معده گیر» شناخته می‌شود که معده را به دیواره بدن لنگر می‌اندازند تا از پیچ خوردن آن در آینده جلوگیری کنند. این روش همچنین می‌تواند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام شود.

به یاد داشته باشید که بعدازاینکه توله‌سگ جدیدی را به خانه خود منتقل کردید، می‌توانید از او در برابر یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی محافظت کنید: چاقی. نگه‌داشتن نیوفاندلند با وزن مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش عمر او است.

نظافت سگ نیوفاندلند

نیوفاندلند دارای یک پوشش دولايه مقاوم در برابر آب به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای، خاکستری یا سفید با علائم سیاه است. با استفاده از یک شانه استیل و برس نرم و براق‌کننده، موهای بدن او را حداقل دو بار در هفته مرتب کنید تا از رشک جلوگیری کرده و موهای مرده از بین برود.

ریختن موهای مرده در حين شانه شدن و به‌طور منظم به شما کمک می‌کند تا میزان موهای شناور در خانه کاهش یابد. آن‌ها هرسال دو بار، در بهار و پاییز، به‌شدت دچار ریزش مو می‌شوند.

سگ نیوفاندلند
سگ نیوفاندلند

ريزش آب دهان این نژاد

نيوفاندلندهای جوان آبريزش بيشتری از دهان خود دارند، بنابراین عادت داشته باشید حوله دستی را هميشه به همراه داشته باشید تا بتوانید دهان سگ خود را در صورت لزوم، مخصوصاً بعد از خوردن یا نوشیدن او، پاک کنید.

بقیه موارد شامل مراقبت‌های اساسی می‌شود. ناخن‌ها را معمولاً هر هفته یا دو هفته یک‌بار در صورت نیاز کوتاه کنید. برای سلامتی کلی و تازگی در تنفس، دندان‌ها را مرتباً با خمیردندان حیوانات خانگی و مورد تأیید دامپزشک مسواک بزنید. مهم‌تر از همه، گوش‌های این سگ آب‌دوست را تمیز و خشک نگه‌دارید تا از عفونت گوش جلوگیری شود.

کلام آخر

به پايان مقاله سگ نيوفاندلند رسيديم، اميدوارم اطلاعات لازم را در مورد اين سگ به دست آورده باشيد. برای خريد سگ و نيز ساير حيوانات خانگی می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنيد. از همراهی شما با واسط کالا سپاسگزاریم!

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.