کفش بارداری مناسب

دوران بارداری و انتظار به‌دنیا آمدن فرزند یکی از زیباترین دوران زندگی شما و تجربه‌ای فوق‌العاده جذاب است. باوجود تمام تجربیات شگفت‌انگیز در دوران بارداری، چند مرحله دشوار برای گذراندن این دوره مانند احساس اعتمادبه‌نفس کمتری در ظاهر خود، مبارزه با کمردرد یا تورم پا و درد ناشی از آن وجود دارد. به‌عنوان یک زن باردار، به‌مرورزمان بدن شما کم‌وبیش تغییرات جسمی و روحی را تجربه خواهد کرد. شکل بدن شما تغییر می‌کند. وزن شما افزایش می‌یابد و مرکز ثقل تغییر می‌کند به این معنی که شما متفاوت راه خواهید رفت. بارداری می‌تواند فشار زیادی به پا، کمر و مچ پا وارد کند بنابراین داشتن کفش بارداری مناسب کاملاً ضروری است.

وزن بدن یک زن در دوران بارداری به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. به‌طور خاص، قوس پا می‌تواند صاف شود و هنگام راه رفتن پاها به سمت داخل می‌غلتند که این باعث ایجاد فشار بیشتری را بر روی پا و کمر می‌شود. تصور بر این است که تغییرات هورمون ریلکسین در دوران بارداری نیز با ایجاد این اثرات همراه است. علاوه بر این، رباط‌ها در دوران بارداری شل‌تر می‌شوند که می‌تواند منجر به بی‌ثباتی مفصل و کشیدگی عضلات شود. سقوط در دوران بارداری می‌تواند به شما و احتمالاً کودک شما آسیب برساند.

خرید کفش بارداری مناسب

انتخاب کفش مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا بسیاری از این دردها را تسکین دهید. هنگام خرید کفش بارداری، باید چند نکته را به خاطر بسپارید. وزن یک شخص دیگر در درون شما، باعث فشار اضافی به‌کل بدن شما، ازجمله پاها می‌شود. این وزن اضافی تورم و ورم را در پاهای شما به وجود می‌آورد. ورم تنها چیزی نیست که باید هنگام خرید کفش بارداری مناسب در نظر بگیرید. هورمون‌های بارداری رباط‌های شما را شل می‌کند که می‌تواند باعث قوس افتادن (همان صافی کف پا) شود.

کفش بارداری مناسب
کفشی مناس برای دوران بارداری

پیشنهاد می‌کنم برای خرید لباس مناسب برای فرزندتان، مقاله لباس نوزاد را مطالعه کنید.

آیا پاهای شما متورم شده‌اند؟

بله! دلیل آن این است که ریلکسین هورمونی که عضلات و رباط‌های شمارا در دوران بارداری کشش می‌دهد و نرم می‌کند. اگر کفش بارداری مناسب نپوشید، مستعد کشیدگی رباط خواهید بود. یک خرید به شما امکان می‌دهد در صورت بروز ناگهانی تورم، راحتی خود را حفظ کنید.
در انتخاب کفش بارداری مناسب حتماً به این نکته توجه کنید که سایز کفش خود را بزرگ تراز سایز اصلی پا انتخاب کنید.

زمان مناسب خرید کفش بارداری

همیشه بعدازظهر یا عصر که پاهای شما در طول روز متورم است را برای خرید انتخاب کنید. با خرید کفش بارداری مناسب، فضای کافی برای پاهای خود و جلوگیری از هرگونه گرفتگی و تورم به وجود بیاورید. اگر احساس کردید که کمی کفش بزرگ است، پوشیدن یک جفت جوراب اضافی مناسب بودن را تضمین می‌کند. فراموش نکنید که اتصالات کفش را نیز بررسی کنید. یک کفش بارداری مناسب می‌تواند در کاهش بسیاری از دردهایی که پس از گذراندن یک روز کامل روی پاهای خود، ایجاد می‌شود، کمک کند.

پیشنهاد انجمن متخصصان درباره کفش بارداری مناسب

انجمن متخصصان اطفال پیشنهاد می‌کنند در دوران بارداری ازاین‌گونه کفش‌ها اجتناب کنید زیرا آن‌ها پشتیبانی صحیحی ندارند:

 • کفش پاشنه‌بلند
 • کفش بنددار
 • کفش کاملاً تخت
 • کفش لغزنده

از عوارض پوشیدن این نوع کفش‌ها می‌توان به آسیب‌های عضلانی ،واریس ،آرتروز ،درد کمر و پا، پیچ‌خوردگی مچ پا،تنگی و انقباض رگ‌های خونی اشاره کرد. نکات مهم و ضروری در این مقاله به شما کمک می‌کند راحت‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین کفش بارداری مناسب را انتخاب کنید.

کفش بارداری مناسب
دقت کردن در انتخاب کفش

همچنین پیشنهاد می‌کنم مقاله عوارض کفش پاشنه بلند را حتماََ مطالعه کنید.

ویژگی‌های کفش بارداری مناسب

شما می‌خواهید در طول بارداری تا حد ممکن راحت باشید. کفش‌هایی که می‌پوشید سهم بزرگی در این امر دارند. گزینه‌های زیادی در این لیست وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. ما با توضیح دادن ویژگی‌های و جوانب مثبت کفش بارداری مناسب به شما در این تصمیم‌گیری کمک می‌کنیم.

کفش طبی

کفی بالشتی یا طبی داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که یک کفش تخت را در صورتی انتخاب می‌کنید که کفی مناسب و نرم داشته باشد. همچنین زیره آن باید ضخیم و مقاوم باشد تا از لغزش جلوگیری شود. لغزیدن و خارج شدن پا از کفش خیلی خطرناک است. با انتخاب کفش بارداری مناسب با تختی طبی یا کفی بالشتی شما خود را، در برابر آسیب‌های احتمالی حفظ می‌کنید.

راحت پوشیدن کفش و انعطاف‌پذیر بودن آن

سعی کنید سراغ کفشی بروید که پوشیدن و درآوردن آن آسان باشد. در زمان بارداری با بزرگ شدن شکم، پوشیدن کفش تبدیل به یک کار خیلی سخت می‌شود. همچنین در نظر بگیرید که پاهایتان به‌شدت متورم می‌شوند بنابراین کفش بارداری مناسب که رویه دار، کش‌دار و انعطاف‌پذیر باشد را انتخاب کنید. البته سعی کنید کفشی را که انتخاب می‌کنید رویه چرم داشته باشد.

راحت پوشیدن
راحت پوشیدن کفش

دراین‌رابطه، مقاله خصوصیات کفش چرم را مطالعه کنید.

بنددار نبودن کفش

کفش‌های بنددار برای اوایل بارداری خوب هستند اما در مراحل بعدی ممکن است با بزرگ شدن کودک مانع رسیدن دست شما به پاها شود. کفش بارداری مناسب طوری طراحی‌شده است که بدون نیاز به خم شدن بتوانید به‌راحتی آن را بپوشید. کفش‌های کش‌دار و بدون بند مخصوصاً برای خانم‌های باردار مناسب هستند.

کفش سبک‌وزن و دارای سوراخ‌های تهویه

پاها در دوران بارداری داغ می‌شوند بنابراین کفش‌های سبک‌وزن و دارای سوراخ‌های تهویه مناسب و قابل‌تنفس را انتخاب کنید. این نوع کفش‌ها باعث راحت بودن پاها و مقاوم در برابر بو می‌شوند.

تغییر ساده کفش می‌تواند به کاهش درد متورم پا و مچ پا کمک کند. اگر کفش‌های شما پشتیبانی موردنیاز شمارا درزمینهٔ حمایت از مچ پا یا پا را ندارد. وقت بگذارید و سبک‌های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که سبک‌های موردنظر خود را پیدا کنید. همچنین توجه کنید که کفشی که در ناحیه انگشتان پا وسیع‌تر باشد نسبت به کفشی که در ناحیه انگشتان پا فشرده است بهتر و مناسب‌تر است.

انواع کفش بارداری مناسب

 • کفش ورزشی برای پیاده‌روی و انجام تمرینات ورزشی ساده بهترین گزینه برای زنان باردار است.
 • اگر شما شاغل هستید یک جفت کفش راحتی با ویژگی‌های مناسب خریداری کنید.
 • اگر در منطقه‌ای که هوای گرم و مرطوب دارد زندگی می‌کنید خرید یک جفت صندل به خنک کردن پای شما کمک می‌کند. همچنین برای تورم و ورم پا مناسب است.
 • از پوشیدن صندل‌های لا انگشتی خودداری کنید!
 • سراغ صندل‌های تخت نروید! صندل شما باید حداکثر 2 الی 3 سانتی‌متر پاشنه داشته باشد.
 • چکمه‌های زمستانی برای مناطقی که دارای آب‌وهوای سرد و زمستان‌های شدید است توصیه می‌شود.
 • کفش بندانگشتی نیز مناسب است. حتماً کفش بندانگشتی را انتخاب کنید که سبک‌وزن باشد.
کفش بارداری مناسب
خرید کفش مناسب بارداری

استفاده از کفش‌های پاشنه بلند در دوران بارداری

یکی از مواردی که زنان باردار با آن روبرو می‌شوند این است که در دوران بارداری به کفش‌های مختلفی نیاز خواهند داشت. مطمئناً مواردی وجود دارد که شما باید در دوران بارداری پاشنه بلند بپوشید. لزوماً نمی‌خواهیم بگوییم که هرگز در دوران بارداری خود کفش پاشنه‌دار نپوشید، اما اگر می‌خواهید آن را برای موارد خاص بپوشید حتماً از یک پاشنه کوتاه‌تر استفاده کنید.

این که باردار هستید به این معنی نیست که شما باید سبک شخصی خود را کاملاً قربانی کنید! شما می‌توانید شیک به نظر برسید و پاهای خود را نرم نگه‌دارید! برای اوایل بارداری می‌توانید همان کفشی را که همیشه پوشیده‌اید بپوشید. کفش‌های پاشنه‌دار کوتاه برای راحت نگه‌داشتن پا و همچنین اطمینان خاطر شما مناسب هستند،
بنابراین درهرصورت ممکن احتیاط لازم است. کفش‌های پاشنه‌بلند همچنین خطر سقوط شمارا افزایش می‌دهد؛ بنابراین در انتخاب کفش بارداری مناسب خود این نکته را در نظر بگیرید. اگر نمی‌توانید به‌طور کامل پاشنه‌های خود را حذف کنید، حداقل کفش باپاشنه 5 سانتی‌متر بپوشید!

انواع بیماری‌های پا در دوران بارداری

در دوران بارداری توصیه نمی‌کنیم پابرهنه بروید، اما نوع نامناسب کفش می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد.
تغییرات زیادی در طول بارداری در بدن رخ می‌دهد و درنتیجه، زنان باردار بیشتر تحت تأثیر برخی بیماری‌های پا قرار می‌گیرند. انتخاب کفش بارداری مناسب بهترین راه‌حل برای کاهش درد در پاها و کمر است.

کفش بارداری مناسب
خودداری از پوشیدن کفش های نامناسب

صافی پا

برای کاهش پروتئین بیش‌ازحد و درد ناشی از آن، استفاده از کفش بارداری مناسب که قوس پا را پشتیبانی می‌کند، برای زنان باردار مهم است. ارتوتیک هایی که برای اصلاح صافی پا طراحی‌شده‌اند نیز در برخی موارد می‌توانند مفید باشند.

تورم و ورم

تورم پا، معمولاً در سه‌ماهه دوم یا سوم بارداری بروز می‌کند. این امر درنتیجه افزایش حجم خون و فشارخون رخ می‌دهد که منجر به اقتباس آب و تورم در پاها می‌شود. برای کاهش تورم، مهم است که به‌طور منظم به حرکت خود ادامه دهید تا از جمع شدن مایعات در پاها جلوگیری کنید. استراحت کوتاه و کفش بارداری مناسب برای گردش و پیاده‌روی بسیار می‌تواند مفید و کاربردی باشد.

تغییر اندازه ناخن‌های انگشت پا

تغییر اندازه ناخن‌های انگشت پا بیشتر در خانم‌های باردار دیده می‌شود. به دلیل تغییر در اندازه، شکل و موقعیت پا، ناخن به‌احتمال‌زیاد با کفش‌های تنگ یا جوراب به داخل پوست اطراف رانده می‌شود.
حمام‌های منظم با آب‌نمک می‌توانند به تسکین درد کمک کنند و پوست نرم شده می‌تواند به‌آرامی به سمت عقب برود و از ناخن دور شود تا وضعیت بهبود یابد. همچنین کفش بارداری مناسب در بهبود این بیماری مؤثر شناخته‌شده است.

احساس سوزش

برخی از خانم‌های باردار نیز احساس سوزش در پاهای خود می‌کنند که ناشی از تغییرات هورمونی است که باعث افزایش دمای بدن می‌شود. این احساسات می‌تواند زمانی افزایش یابد که زن خسته باشد و در بعضی موارد ممکن است خواب را مختل کند. استفاده از کفش بارداری مناسب احساس سوزش را در پا کاهش می‌دهد.

سوزش در پا
پوشیدن کفش های طبی مناسب

پاشنه‌های ترک‌خورده

ترک پاشنه پا نیز مشکل رایجی است که به دلیل تغییر وزن و وضعیت بدن در بارداری ایجاد می‌شود. پاشنه‌ها تمایل به منبسط شدن دارند و در صورت خشک شدن بیش‌ازحد پوست منجر به ترک می‌شوند. کفش بارداری مناسب دارای تهویه مناسب کمک بزرگی در بروز این بیماری است.
در صورت بروز بیماری‌هایی مانند خار پاشنه پا میخچه، واریس و بیماری‌های دیگر حتماً با پزشک برای خرید کفش بارداری مناسب مشورت کنید.

راه‌های درمان

تعدادی از راه‌های درمانی وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم مرتبط با شرایط پا در بارداری کمک کنند. این راهکارها شامل:

 • بالا بردن پا
 • پوشیدن کفش بارداری مناسب
 • از جوراب‌های یکپارچه‌ای استفاده کنید که گردش خون را محدود نکنند.
 • با ورزش‌هایی با شدت کم مانند راه رفتن ازنظر جسمی فعال باشید.
 • با نوشیدن آب هیدراته بمانید.
 • از مصرف غذاهای پرنمک پرهیز کنید.
 • از ایستادن طولانی پرهیز کنید.
 • هنگام نشستن طولانی‌مدت یک چهارپایه کوچک زیر پای خود قرار دهید.

پرسش و پاسخ

چرا استفاده از صندل را در دوران بارداری دوست داریم؟

پاسخ : صندل‌های استاندارد باعث می‌شوند پای شما کاملاً گسترده شود و هر رشدی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد را در خود جای دهند.

به چه دلیل کفش‌های تنفسی برای بارداری مناسب هستند؟

پاسخ : پارچه مشبک گره خورده روی این کفش‌ها به خنک نگه‌داشتن انگشتان پا کمک می‌کند و اگر از بالشتک‌سازی بالایی برخوردار باشند.

کلام آخر

اگرچه هیچ کفش مخصوص بارداری وجود ندارد، اما گزینه‌های زیادی از کفش بارداری مناسب وجود دارند که راحتی و پشتیبانی مناسب را هنگام ایستادن به شما ارائه می‌دهند. همچنین لازم به یادآوری است که شما به چند کفش عالی احتیاج دارید که با تغییر در حین رشد کودک از بدن شما حمایت کنند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

خواندن مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید!

منبع:

podantics.com.au

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر