فشن شو چیست؟

اکثر ما وقتی واژه فشن به گوشمان می‌خورد؛ یک جوان با موهای عجیب‌وغریب و خاص و خال‌کوبی‌های ترسناک در ذهنمان تجسم می‌شود. درصورتی‌که این‌طور نیست. همه‌ی ما به‌گونه‌ای در حال استفاده از فشن هستیم اما خودمان خبر نداریم. حتماً تابه‌حال چندین بار کلمه “فشن شو” را شنیده‌اید. ازآنجاکه این کلمه انگلیسی است؛ شاید از معنای دقیق آن چیزی متوجه نشده باشید. این عبارت از دو واژه فشن (Fashion) و شو (Show) تشکیل شده است که به معنی “نمایش مُد” است. برای اینکه متوجه معنی این اصطلاح بشویم بهتر است که در ابتدا به تعریف این دو واژه بپردازیم.

فشن (Fashion) به چه معنی است؟

در ترجمه لغوی، “فشن” به معنی مُد، سبک، روش و رسم است. منظور از این واژه این است که برخی از افراد از یک نوع لباس، کفش، آرایش، زیورآلات و مدل مو استفاده می‌کنند که از سایر افراد جامعه متمایز است و کم‌کم موردتوجه بقیه افراد نیز قرار می‌گیرد.

با دیدن تأثیرگذاری فشن بر روی عموم مردم، سرمایه‌گذاری در این حوزه رونق گرفت. به همین دلیل کم‌کم به یک صنعت مهم به نام صنعت مد تبدیل شد. مد در کشورهای پیشرفته جهان تولید می‌شود و به کشورهای درحال‌توسعه صادر می‌گردد. نکته قابل‌توجه این است که اگر بتوان صنعت مد و فشن را در ایران رونق بخشید، می‌توان کمک بزرگی به اقتصاد جامعه کرد.

منظور از واژه شو (Show) چیست؟

برای توضیح معنی “شو” در این مقاله باید به یک نکته توجه کرد. یکی از افعالی که در زبان فارسی استفاده می‌شود، فعل «شدن» است. برای امرونهی کردن، از «شو» یا «بشو» استفاده می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال وقتی به کسی می‌گوییم “پا شو”، یعنی از جایت برخیز.

توضیحات بالا گفته شد تا به این نکته برسیم که واژه شو (show) در «فشن شو» با فعل «شدن» متفاوت است. نباید تصور کرد که منظورمان از این عبارت، یک جمله دستوری است که می‌خواهد بگوید “فشن باش”! بنابراین “شو” در این اصطلاح یک واژه انگلیسی به معنی نمایش است. فشن‌شو به معنی “نمایش فشن” است.

تا اینجای مقاله به تعریف دو واژه “فشن” و “شو” به‌طور جداگانه پرداختیم. در ادامه اصطلاح فشن شو را با جزئیات معرفی خواهیم نمود. در انتها به بیان تاریخچه‌ای از آن خواهیم پرداخت. لازم است به این نکته اشاره نماییم که این اصطلاح برای انواع مد کاربرد دارد ولی ما در اینجا به نمایش مد لباس می‌پردازیم.

فشن شو چیست؟
فشن شو

پیشنهاد می‌کنم مقاله چطور لباس شیک بپوشیم؟ را مطالعه کنید.

فشن شو به چه معنی است؟

درواقع “فشن شو” به رویدادی گفته می‌شود که طراحان مد و برندها آخرین مدل‌های لباسی را که طراحی نمودند؛ برای خریداران و رسانه‌ها به نمایش می‌گذارند. اجرای زنده فشن می‌تواند کمک بسیار زیادی به اقتصاد صنعت پوشاک کند. کارخانه‌های تولید پوشاک از مدل‌های نشان داده‌شده در صحنه نمایش ایده می‌گیرند و آن لباس‌ها را تولید می‌کنند. این رویداد یک تجارت بُرد- بُرد است زیرا هم طراحان مُد و هم تولیدکنندگان از این کار سود می‌برند.


همان‌طور که در بالا گفته شد کلمه فشن یا مُد برای خیلی از وسایل و لوازم استفاده می‌شود اما در این مقاله فقط به فشن در حوزه لباس پرداخته خواهد شد. جالب است بدانید که در ایران گاهی اوقات از واژه “شوی لباس” نیز به جای فشن شو استفاده می‌شود.

اگر شما در انتخاب لباس خود مردد هستید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه لباس انتخاب کنیم؟

در فشن شوی لباس چه کاری انجام می‌شود؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که این مراسم به دو صورت اجرا می‌شود. در یک نوع، مانکن‌ها وارد سالن می‌شوند و جلوی حضار «کت واک» می‌کنند. در نوع دیگر، افراد یکجا ایستاده و یا نشسته هستند و حاضرین در سالن، به تماشا و بررسی لباس مانکن‌ها می‌پردازند.

اینکه از چه نوع اجرایی استفاده می‌شود، به نظر و هدف طراحان لباس و به نوع لباس بستگی دارد. به‌طورمعمول در هر دو نوع اجرا، از موسیقی زنده و نورپردازی نیز استفاده می‌شود. فشن شو می‌تواند در سالن اجتماعات، کنار دریا و یا حتی در جنگل برگزار شود. اگر شرایط آب و هوایی برای اجرا در محیط سرباز مناسب نبود؛ برخی از برندها، فضایی شبیه محیط طبیعی را درون یک سالن سربسته طراحی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال طراحی سه‌بعدی از ساحل دریا، آوردن ماسه به داخل صحنه نمایش، صدای آب و مرغان دریایی ایده بسیار جالبی بود که شرکت «برند شنل» آن را انجام داد.

کت واک
اومدن بروی صحنه

کت واک (Catwalk) به چه معناست؟

به راه رفتن مانکن‌ها (خرامیدن مانند گربه) بر روی صحنه نمایش، کت واک گفته می‌شود. در این کار مانکن‌ها تا انتهای سکوی نمایش می‌روند و با یک چرخش، مسیر را برمی‌گردند. خوب است بدانید که Runway در لغت به معنی سکوی نمایش یا استیج است که گاهی اوقات در دنیای مد به جای واژه Catwalk استفاده می‌شود.

مانکن‌های فشن شو چگونه انتخاب می‌شوند؟

افراد در بازه سنی 16 تا 25 سالگی که داری اندام و پوستی زیبا و دندان‌های سالمی هستند برای اجرای زنده مُد و فشن انتخاب می‌شوند. گاهی اوقات به علت آنکه آموزش دادن به این مانکن‌ها زمان‌بر است؛ اصولاً شرکت‌های برگزارکننده نمایش مد سعی می‌کنند که افراد 16 تا 18 ساله را انتخاب کنند.

یک قانونی که در قرارداد با مانکن‌ها وجود دارد این است که تا پایان زمان قرارداد، حق ندارند که برای یک برند دیگر کار کنند. البته لازم به ذکر است که پس‌ازاینکه مانکن شهرتی کسب کرد، مبلغ قرارداد به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

اگر شما به پوشیدن لباس‌های ست علاقه دارید، مقاله زیر را از دست ندهید.

چگونه لباس ست کنیم؟

چه کسانی تماشاگر هستند؟

برخی افراد مانند مشتریان خاص و سلبریتی‌ها توسط شرکت برگزارکننده نمایش مد، دعوت می‌شوند و بر روی اولین ردیف صندلی می‌نشینند. البته بد نیست بدانید که سلبریتی‌ها برای حضور در نمایش مد، مبالغ زیادی از آن شرکت می‌گیرند. حضور یک سلبریتی یا هنرمند می‌تواند تبلیغ خوبی برای آن برند باشد چون‌که امروزه تعداد زیادی از مردم از لباس پوشیدن، آرایش و مدل موی این افراد الگو می‌گیرند.

به‌طورکلی افرادی که در صنعت مد و لباس فعال هستند مانند طراحان، تولیدکنندگان، خریداران عمده، متخصصان فشن و دانشجویان طراحی در فشن شوها حضور پیدا می‌کنند تا از این فرصت درآمدزا استفاده کنند. ممکن است برخی از شما مخاطبان عزیز، با خواندن این مطلب از خودتان بپرسید که آیا افراد عادی هم می‌توانند در هفته‌های مد شرکت نمایند؟ بله همه افراد می‌توانند به‌عنوان تماشاگر در آنجا حضور داشته باشند.

هزینه‌های بلیت هفته‌های مد، تحت عنوان نقره‌ای (با کمترین امکانات) تا طلایی (با بهترین امکانات) متغیر است که شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل از قیمت بلیت‌ها مطلع شوید. اگر شما هم قصد دارید که با طراحان معروف دنیا و شیوه‌های تولید و عرضه لباس آشنا شوید؛ حتماً در هفته‌های مد شرکت نمایید.

تماشاگران
تماشاگران سلبریتی

هفته‌های مُد

نمایش‌های مُد برای دو فصل سرد و گرم برگزار می‌شوند. این نمایش‌ها معمولاً یک هفته طول می‌کشند و به همین دلیل به آن‌ها هفته‌های مُد نیز گفته می‌شود. معروف‌ترین هفته‌های مُد از آن پاریس و نیویورک و سپس لندن و میلان برگزار می‌شوند.

ازآنجایی‌که این شهرها به‌عنوان مراکز اصلی مد دنیا شناخته می‌شوند؛ به آن‌ها Big four نیز گفته می‌شود.
در کنار این چهار شهر؛ برلین، لس‌آنجلس، دبی، بیروت، سائوپلو، شانگهای، رم، توکیو، سیبیو، کپنهاگ، مادرید و موناکو نیز هفته‌های مُد بسیار خوبی برگزار می‌کنند.

آیا فشن شو در ایران نیز وجود دارد؟

از تاریخچه مد می‌توان فهمید که از قدیم الایام این رویداد در کشورمان اجرا می‌شده است. این مراسم نسبت به امروز نام‌ها و شیوه‌های برگزاری متفاوتی داشته است.

در ایران نمایش‌های مد زیادی به‌طور رسمی، زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می‌گردند. یکی از این نمایش‌ها که به‌طورکلی به مد و لباس می‌پردازد، جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر است. معمولاً این جشنواره در بهمن‌ماه برگزار می‌شود که آخرین جشنواره مربوط به بهمن‌ماه 1398 بوده است.

فشن شوهای زیادی در ایران وجود دارند که در اینجا فقط به ذکر نام آن‌ها اکتفا می‌کنیم:

  • نمایشگاه تخصصی پارچه و ملزومات صنعت پوشاک
  • نمایشگاه ملی عفاف و حجاب (فصلی و استانی)
  • نمایشگاه مد و لباس عاشورایی
  • طراحی پارچه و لباس با الهام از نمادهای رضوی

چند سالی است مد و لباس‌های غربی بر جامعه ما به‌طور قابل‌توجهی حاکم شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد با برگزاری جشنواره‌های مختلفی در زمینه مد و لباس، به دنبال آن است که هنرمندان، طراحان مد و تولیدکنندگان پوشاک را به ایجاد طرح‌هایی تشویق کند که هویت ایرانی و اسلامی را حفظ کنند. کشور عزیزمان جشنواره‌های فشن شو را در عرصه بین‌المللی نیز برگزار می‌نماید تا بتواند از طریق این هنر، ارزش‌های اسلامی و ایرانی را برای جهانیان به نمایش بگذارد.

فشن شو چیست؟
جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

معنی اوت کوتور چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که مجریانِ فشن شو از آن استفاده می‌کنند، اوت کوتور (Haute couture) می‌باشد. اوت کوتور یک عبارت فرانسوی به معنی «دوخت در سطح بالا یا فشن سطح بالا» است. این کلمه با “های فشن (High fashion)” هم‌معنی است. در صنعت مد و لباس از این اصطلاح برای معرفی لباس‌هایی با دوخت سفارشی و انحصاری، استفاده می‌شود. معمولاً این نوع لباس‌ها مخصوص یک مشتری و مطابق با اندازه‌های او دوخته می‌شود.

برای دوخت این نوع لباس‌ها از پارچه‌های خاص و بسیار گران‌قیمت (مطابق با سلیقه مشتری) استفاده می‌شود. ویژگی دیگری که اوت کوتورها دارند این است که تمام مراحل دوخت با دست، توسط دوزندگان ماهر دوخته می‌شوند. جالب است بدانید که این لباس‌ها برچسب قیمت ندارند! هرچند که برای خریداران این نوع لباس‌ها، قیمت معنایی ندارد!

در ایران معمولاً بین “های فشن” و “فشن” تفاوتی قائل نمی‌شوند. “های فشن” در کشور ما به‌خوبی شناخته و استفاده نشده است! آن را به‌عنوان یک تیپ و لباس غیرمعمول می‌شناسند که به نظر اکثر افراد یک لباس عجیب‌وغریب است.

برگزاری فشن شو در منزل

این کار برای افرادی که مدام در مراکز خرید و پاساژها به دنبال جدیدترین لباس‌ها و زیورآلات هستند، مناسب است. برای انجام این کار کافی است که جواهرات و پوشاک مُد روز را خریداری کنید. آن‌ها را در منزل به‌صورت جذاب و زیبایی بچینید و برچسب‌های قیمت را بر روی آن‌ها قرار دهید.

در آخر از اقوام، دوستان و آشنایان دعوت کنید تا در این شوی لباس خانگی شرکت کنند. این کار یکی از مشاغل خانگی به حساب می‌آید.

اگر دوست دارید که لباس مجلسی خودتان را بدوزید، مقاله زیر را از دست ندهید!

چگونه لباس مجلسی بدوزم؟

تاریخچه فشن شو در جهان

نمایش فشن در پاریس، با افتتاح اولین خانه طراحی لباس، ایجاد شد. قبل‌تر از آن افراد زیادی بودند که ایده‌های خود را به مشتریان ارائه می‌دادند. قبل از ایجاد خانه طراحی لباس، فشن شو وجود داشته است. با به وجود آمدن خانه‌های مد، طراحان لباس فرصتی پیدا کردند تا ایده‌های خود را به نمایش بگذارند.

فشن شو چیست؟
فشن شو

طراحی و فروش لباس‌های متنوع و متفاوت، به‌طورجدی از قرن نوزدهم میلادی آغاز شد. در دهه 1910 استفاده از مد رونق بیشتری پیدا کرد. ترویج مد برای اولین بار از شهر پاریس شروع شد و در این دوره بود که اولین شوی لباس زنانه برگزار شد.

دهه 1920 دوران طلایی مد فرانسه بود. در این دوران که بین دو جنگ جهانی اتفاق افتاد، تغییرات زیادی در لباس پوشیدن مردان و زنان ایجاد شد. تقریباً همه افراد جامعه مانند جوان‌ها لباس می‌پوشیدند. دهه 1930 تمرکز بیشتر طراحان، بر روی لباس‌های زنانه بود. این تنوع در مد باعث شد خانم‌ها به دنبال راهی برای لاغر کردن خود باشند تا بتوانند لباس‌های مد روز را بپوشند.

در دهه 1940 مد و طراحی لباس به نیویورک و آلمان نیز نفوذ پیدا کرد. در 1960 ایتالیا به مرکز مد و فشن تبدیل شد. در این دوره لباس‌هایی طراحی گردید که به لباس‌های دخترانه بچگانه شباهت داشتند. در دو دهه آخر قرن نوزدهم، مد به نقطه اوج خود رسید. در این سال‌ها، لباس مد روز، در عرض یک ماه آماده می‌شد و به همه دنیا فرستاده می‌شد! لازم به ذکر است که در این دو دهه، فشن شوهای زیادی اجرا شد.

تاریخچه مُدگرایی در ایران

مدگرایی در ایران از زمان قاجاریه، به دلیل سفرهای اروپایی، آغاز شد. پوشش امروزی جامعه ایران، برگرفته از پوشش جوامع غربی است. تا قبل از حکومت قاجاریه، لباس و مُد در ایران به سبک جوامع شرقی بود.

قبل از قاجار ازآنجاکه لباس پوشیدن مردم ایران متأثر از اسلام بود؛ مهم‌ترین ویژگی که برای یک لباس در نظر گرفته می‌شد، بلند بودن و چسبان نبودن آن بود. در اواسط قاجاریه از ویژگی‌های دوخت لباس‌های غربی یعنی، کوتاه و تنگ بودن پیروی شد. لباس‌های مردانه زودتر از لباس‌های زنانه، سبک غربی به خود گرفتند.

فشن شو در ایران از زمانی شروع شد که همسر فتحعلی شاه با الیزابت مک نیل، در یک مهمانی دربار آشنا شد. در آن مهمانی سبک لباس پوشیدن الیزابت مک نیل موردتوجه بانوی اول دربار ایران قرار گرفت. سپس در سال 1850 میلادی، دختر ناصرالدین‌شاه که تحصیل‌کرده اروپا بود؛ سبک لباس‌های مُد روز اروپایی را به ایران آورد.

فشن شو چیست؟
مدگرایی در ایران

انقلاب 1357 و جنگ ایران و عراق، باعث کاهش حضور و ارتباط با غربی‌ها شد. لباس خانم‌ها به مانتو و چادر، لباس مردها به پیراهن‌های معمولی و شلوارهای گشاد تغییر یافت. پس از جنگ، موج دوم فشن شو در ایران شروع شد و شلوارهای جینِ تنگ و مانتوی خفاشی در جامعه مُد شد. در دهه 1380 به دلیل وجود اینترنت، مُد به‌سرعت تغییر می‌کرد.

در چند سال اخیر طراحان ایرانی به دنبال طراحی لباسی که نشانه از فرهنگ ایرانی داشته باشد، برآمدند. نمادهای سنتی مانند نقش و نگار قالی و خوشنویسی را بر روی لباس‌ها اجرا شدند.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدوارم این مطلب موردتوجه شما قرار گرفته باشد. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

پرسش و پاسخ

انواع فشن شوها کدامند؟

شش نوع اصلی فشن شو:
1. فشن شو رسمی: از نام، فشن شو رسمی معلوم است که در آن مدل‌ها برایبه نمایش گذاشتن محصولات مختلف طراحان از روی سکو رژه می روند.
2. فشن شو تولیدی: تلاش زیادی برای انجام این نوع فشن شو انجام می‌شود و احتمالا گرانترین نوع فشن شو نیز است.
3. فشن شو غیر رسمی: یک نمایش مد غیررسمی زمانی اتفاق می افتد که اقلام مد در یک محیط کاملا غیر رسمی به نمایش گذاشته شود.

4. فشن شو طراح: در یک فشن شو طراح، می‌توان یک طراح را انتخاب کرد تا مجموعه مد خود را برای حدود 30 دقیقه به نمایش بگذارد و پس از آن به طراح دیگری فرصت داده می‌شود.
5. فشن شو خیریه: همانطور که از نامش پیداست، یک نمایش مد خیریه برای اهداف خیریه برگزار می‌شود و درآمد حاصل از آن خرج انسان‌هایی که نیاز مالی دارند می‌شود.
6. فشن شو حمایت مالی: حامی مالی چنین رویدادهایی را برگزار می‌کند یا از سازمانی و طراحان دعوت می شود تا مجموعه‌های مد خود را به نمایش بگذارند.

محبوب ترین فشن شوهای جهان کدامند؟

پاسخ: در زیر لیستی از 4 رویداد برتر فشن شو جهان آمده است؟
1. هفته مد پاریس ، هفته مد پاریس یکی از مشهورترین نمایش های مد در جهان است و هر ساله هر سال در فوریه و سپتامبر برگزار می شود.
2. هفته مد برلین.
3. هفته مد نیویورک.
Pitti Immagine Uomo .4

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطالب زیر را از دست ندهید!

منابع:

fonsly.com

fashionabc.org

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر