چگونه آرایشگر موفقی باشیم؟

بدون شک شما نیز از آن دسته از آدم‌هایی هستید که وقتی کسب و کاری را شروع می‌کنید، دوست دارید در آن حرفه آدم موفقی شوید و در آن کسب و کار حرف اول را بزنید. در این نوشتار سخن من مخصوصاً با کسانی است که در پی یافتن پاسخ این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم ، هستند و از این طریق می‌خواهند در شغل آرایشگری زبانزد خاص و عام باشند، به طوری که اصلاً کلمه آرایشگر تداعی‌گر آنها در ذهن همه دوستان و آشنایان و تمام کسانی باشد که حتی برای یک بار هم که شده از خدمات آنان استفاده کرده‌اند.

پس اگر شما هم می‌خواهید آرایشگر موفقی باشید و از این طریق در ذهن مشتریان خود بمانید، تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم را به دست آورید و از این طریق به کسب و کارتان رونق ببخشید و در ذهن‌ها باقی بمانید.

چگونه آرایشگر موفقی شویم
چگونه آرایشگر موفقی شویم

معنای لغوی آرایش و پیرایش

آرایش به معنی افزودن است و در اصل، در برابر واژه پیرایش قرار می‌گیرد که به معنی کم کردن است. امروزه، در اصطلاح عام، هر دو واژه به غلط در مورد زیبایی چهره یا بدن به کار می‌روند و به معنی عملیاتی هستند که ظاهر فرد (بیشتر صورت و مو) را زیباتر جلوه دهد. معمولاً در ایران آرایش برای بانوان و پیرایش برای مردان به کار می‌رود. آرایش و پیرایش اغلب در مکانی به نام سلمانی یا آرایشگاه توسط آرایشگر انجام می‌گیرد و لوازم آرایش نیز در فروشگاه‌هایی با همین عنوان یا در داروخانه‌ها فروخته می‌شود. در ایران، آرایشگرهای رسمی باید دوره‌های فنی حرفه‌ای مربوطه را که مهم‌ترین آن‌ها دوره «آرایش – پیرایش» است، با موفقیت گذرانده باشند.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

عوامل موثر در پاسخ سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم؟

از جمله عوامل مهمی که می‌تواند به نوعی پاسخ سوال چگونه آرایشگری موفقی باشیم، باشد و شما را به یک آرایشگر موفق تبدیل کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را در این رابطه مطالعه نمایید:

برای آرایشگر شدن از کجا شروع کنیم؟

کسب تخصص‌های لازم

برای موفقیت در حرفه آرایشگری شما باید بتوانید تخصص‌های لازم را در این حرفه کسب کنید. برای این کار می‌توانید به مراکز آموزشی معتبر، همچون مراکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنید و در دوره‌های آموزشی که این مراکز برگزار می‌کنند، شرکت کنید. از طرفی با شرکت در این دوره‌ها و اخذ مدرک، شما می‌توانید اعتبار خود را به میزان زیادی افزایش دهید و از این طریق اعتماد مشتریان را بیشتر به سمت خود جلب کنید.

البته اگر شما از همان دوران مدرسه علاقه زیادی به حرفه آرایشگری دارید و همیشه این سوال در ذهنتان بود که چگونه آرایشگر شوید، می‌توانید پس از گذراندن سال نُهم دبستان در رشته آرایش و پیرایش زنانه و یا در رشته پیرایش و ترمیم موی مردانه ثبت نام کنید و از همان دوران مدرسه در این رشته تحصیل کنید. برای ادامه تحصیل نیز می‌توانید در دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته پیرایش زنانه و مردانه و نیز در رشته مراقبت از زیبایی مو و پوست تحصیل کنید و مدرک دانشگاهی را در این رشته اخذ کنید.

تمرین و ممارست

 • اگر در ابتدای راه هستید و تازه کار، باید در این حرفه تمرین و ممارست فراوانی داشته باشید.
 • برای این کار می‌توانید از دوستان و آشنایان خود بخواهید برای شما مدل شوند.
 • به این طریق که شما به صورت رایگان مدل‌های گوناگونی را روی این افراد پیاده می‌کنید و از این طریق مهارت‌های خود را کامل می‌کنید.

طرز برخورد خوب یک پاسخ مهم به سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم

اگر شما آرایشگر با تجربه‌ای باشید، حتماً این موضوع را می‌دانید که طرز برخورد و نوع رفتار شما با مشتری با اهمیت‌تر از کیفیت کار و مهارت شماست. در موارد بسیاری ایجاد یک رابطه صمیمی و دوستانه با مشتری هرچند که او از کار شما چندان راضی نبوده و از زیاد بودن هزینه‌ها نیز چندان دلِ خوشی ندارد، می‌تواند مجدداً او را به سالن زیبایی شما بکشاند.

پس با این اوصاف یکی از پاسخ‌های این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم، می‌تواند این باشد که سعی کنید رفتاری دوستانه و برخوردی مناسب با مشتری داشته باشید و به عبارت دیگر مشتری را نمک گیر کنید تا دوباره به آرایشگاه شما برگردد.

سالن داری و آرایشگری

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، سالن داری و آرایشگری به عنوان یک کسب و کار مطرح است و هر کسب و کاری برای موفقیت نیازمند به مشتریان دائمی است.

مشتریانی که با استفاده مجدد از خدمات شما برگه برنده و به عبارت دیگر برگه موفقیت را در دستان شما می‌گذارند و با عدم استفاده مجدد از خدمات شما، نشان می‌دهند که یک جای کسب و کارتان می‌لنگد و شما باید هر چه زودتر برای مداوای آن اقدام کنید.

پس زمانی که توانستید مشتری را دوباره به سالن زیبایی خود برگردانید در این کسب و کار موفق عمل کردید و در غیر این صورت نتوانستید در این کسب و کار موفق عمل کنید و بنابراین شکست خورده‌اید.

سالن داری و آرایشگری
سالن داری و آرایشگری

رعایت نکات بهداشتی

 • توجه به مسائل بهداشتی در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه از اهمیت به سزایی برخوردار است.
 • چنانچه مشتری از بهداشت فضای آرایشگاه شما راضی نباشد، هرگز به آرایشگاه شما برنخواهد گشت.
 • پس اگر می‌خواهید مشتری مجدداً به آرایشگاه شما برگردد، نکات بهداشتی را رعایت کنید.
 • از طرفی با رعایت اصول بهداشتی از عواقب سنگین عدم رعایت آن به مقدار خیلی زیادی جلوگیری کنید.

دقت در انتخاب سالن آرایشگاه

از جمله پاسخ این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم، دقت در انتخاب سالن آرایشگاه است. سعی کنید سالنی را برای شروع کسب و کارتان انتخاب کنید، که مجبور نشوید پس از مدتی آن را تعویض کنید. چرا که با این کار مشتریان خود را از دست می‌دهید و یا این که سالنی را انتخاب کنید که در یک مکان پر رفت و آمد و جلوی دید باشد تا بتوانید از این طریق مشتریان بسیاری را جذب کرده و کسب و کارتان را رونق ببخشید.

تبلیغات

 • سعی کنید سالن زیبایی خود و خدماتی که ارائه می‌دهید را تبلیغ کنید.
 • برای این کار می‌توانید از بنرهای تبلیغاتی، فضای مجازی و غیره استفاده کنید.
 • با این کار هم توانسته‌اید با صرف هزینه‌ای کم خدمات خود را تبلیغ کنید و هم توانسته‌اید مشتریان بسیاری را به سمت خود جذب کنید.
 • یادتان نرود برای تبلیغ خدمات خود حتماً از مشتریان درباره نحوه آشنایی‌شان با خدماتتان سوال کنید و از این طریق روش‌های برتر تبلیغ را پیدا کنید.
 • همچنین برای موفقیت در این امر نیز می‌توانید فرم نظر سنجی تهیه کرده و از مشتریان بخواهید آن را تکمیل و پر کنند.
 • از این طریق اطلاعات دست اول و به روز را کسب نمایید.

برندسازی یکی از پاسخ‌های سوال چگونه آرایشگر موفقی شویم

برای این که یکی از پاسخ‌های سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم را به دست آورید، به مسئله برند و برندسازی توجه کنید.

حتماً برای کسب و کار خود برند سازید تا از این طریق در ذهن مشتریان خود باقی بمانید.

کسب مجوزهای لازم

در ابتدای شروع فعالیت خود در حرفه آرایشگری سعی کنید مجوزهای لازم را کسب کنید و از تابلوی ورودی برای سالن زیبایی خود استفاده کنید. سالن‌های زیبایی که تابلوی ورودی ندارند، معمولاً مشتریان کمتری دارند و بنابراین نسبت به سالن‌های زیبایی دیگر درآمد کمتری کسب می‌کنند.

وسواس در انتخاب همکار

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه آرایشگر موفقی باشید و به عنوان آرایشگر موفق مطرح شوید، در انتخاب همکار برای آرایشگاه‌تان وسواس به خرج دهید. چرا که کیفیت کار همکارتان روی کیفیت کار شما نیز اثر خواهد گذاشت ( مشتریان، همه شما را به یک چشم می‌بینند). بنابراین اگر در انتخاب همکار دقت کنید کیفیت کار شما بالا خواهد رفت و در نتیجه مشتریان آرایشگاه شما افزایش خواهد یافت.

چگونه آرایشگر
انتخاب همکار مناسب در آرایشگری

برقراری عدالت بین همکاران

چنانچه مدیر سالن آرایشی و زیبایی هستید، برای خوشنامی و همچنین موفقیت در کسب و کار خود، باید عدالت را بین همکاران خود رعایت کنید. به طور مثال چنانچه مشتری انعامی می‌دهد، آن را به طور عادلانه بین همکاران تقسیم کنید و با این کار اعتبار و اعتماد را بین خود و همکاران افزایش دهید.

ایجاد همکاری و تعامل بین همکاران

اگر به عنوان مدیر در سالن آرایشی و زیبایی فعالیت می‌کنید، باید این نکته را بدانید که با ایجاد حس رقابت بین همکاران نمی‌توانید به موفقیت‌های چشمگیری دست یابید. برای پاسخگویی به این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم به عنوان یک مدیر باید بدانید که یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت ایجاد همکاری و تعامل بین همکاران است نه ایجاد حس رقابت بین آنها.

شرکت در سمینارهای آموزشی

برای این که پاسخ سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم را بیابید، باید به طور مستمر یاد بگیرید و یاد بگیرید و یاد بگیرید. از این رو حتماً در سمینارهای آموزشی و سمینارهای حرفه‌ای مرتبط با آرایشگری شرکت کنید و همگام با تغییرات و شیوه‌های نو و جدیدی که در حرفه آرایشگری به وجود می‌آید تغییر کنید و بیاموزید. با این کار سطح کاری خود را ارتقاء می‌دهید و به یک حرفه‌ای به تمام معنا تبدیل می‌شوید که سرشار است از ایده‌ها، خلاقیت‌ها و مهارت‌ها.

ارزش گذاری به وقت مشتری

برای موفقیت در حرفه آرایشگری باید و باید به وقتی که مشتری برای دریافت خدمات می‌گذارد ارزش قائل شد. از این رو اگر می‌خواهید آرایشگر موفقی باشید به وقتی که مشتری برای دریافت خدمات شما می‌گذارد ارزش قائل شوید. برای این کار دفترچه‌ای تهیه کنید و به طور دقیق برای هر کدام از مشتریان زمان دقیق مراجعه به آرایشگاه را مشخص کنید و درست راس همین ساعت خدمات خود را ارائه دهید.

وجود سلیقه و ذوق هنری یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه آرایشگر موفقی شویم

اگر می‌خواهید آرایشگر موفقی باشید و به درستی سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم را پاسخ دهید، باید از سلیقه و ذوق هنری برخوردار باشید. به طور مثال تشخیص این که چه مدل مو و یا چه رنگ مویی با رنگ و پوست مشتری سازگار است نشان دهنده نمونه‌ای از ذوق و سلیقه شماست که می‌تواند به میزان زیادی موفقیت شما را افزایش دهد.

برخورداری از بهداشت فردی و آراستگی ظاهری

ظاهر شما تا حدود زیادی می‌تواند نشان دهنده شخصیت شما باشد. بنابراین اگر می‌خواهید خود را به نحو احسن معرفی کنید سعی کنید ظاهر آراسته و مرتبی داشته باشید. از طرفی چون شغل آرایشگری شغلی است که به طور مستقیم با افراد سر و کار دارد، رعایت بهداشت فردی از اهمیت به سزایی برخوردار است، بنابراین سعی کنید همیشه بهداشت فردی خود را رعایت کنید و از این طریق به عنوان یک آرایشگر تمیز و مرتب در ذهن مشتریان خود باقی بمانید.

ارائه خدمات بهداشتی در کنار خدمات آرایشی

اگر می‌خواهید آرایشگر موفقی باشید، در کنار خدمات آرایشگری خدمات دیگری همچون خدمات بهداشتی، خدمات زیبایی و پوستی و غیره را نیز ارائه دهید، البته با کسب مجوزهای لازم. تا از این طریق هم بتوانید مشتریان زیادی را به سمت خود جذب کنید و هم درآمد بالاتری نیز کسب کنید.

ارائه خدمات بهداشتی
ارائه خدمات بهداشتی

کار با ابزار و لوازم آرایشی گوناگون

همانطور که می‌دانید حرفه آرایشگری حرفه رنگارنگی است که پُر است از تنوع و گوناگونی. هر روز نیز به این تنوع و گوناگونی اضافه می‌شود و استفاده از ابزار و لوازم گوناگون را ملزم و ضروری می‌سازد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که چگونه آرایشگر موفقی باشید، کار با ابزارهای گوناگون آرایشی همچون سشوار ایستاده، اتوی مو، قیچی پیتاژ و غیره را یاد بگیرید.

تحمل فشار زیاد کار، پاسخی دیگر برای سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم

سر پا بودن، کار با مواد شیمیایی گوناگون همچون رنگ مو، پودرهای بهداشتی و غیره از ضروریات حرفه آرایشگری است. بنابراین اگر می‌خواهید در حرفه آرایشگری موفق شوید و به این سوال که چگونه آرایشگر موفقی باشیم پاسخ درستی بدهید، باید فشار زیاد کار را تحمل کنید و از طرفی بدون وجود حساسیت و مشکل با انواع رنگ‌ها و پودرهای شیمیایی کار کنید.

همگامی با دنیای مُد و به روز بودن

آرایشگری، حرفه‌ای است که در آن به روز بودن و همگامی با دنیای مُد از اهمیت به سزایی برخوردار است. از این رو برای موفقیت در آن باید به روز بود و اهل دنیای مُد. بنابراین اگر می‌خواهید در این حرفه موفق باشید، با مطالعه مجله‌ها، وب سایت‌ها و مقاله‌های مرتبط، خود را به روز و آپدیت کنید.

چگونه آرایشگر
همگامی با دنیای مد

آشنایی با اصول گریم و میکاپ پاسخی دیگر برای سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم

برای موفقیت در حرفه آرایشگری سعی کنید اصول مرتبط با گریم و میکاپ را نیز فرا بگیرید. این کار باعث می‌شود شما بتوانید از آنها در زمینه زیبایی شناسی، صورت شناسی و مهارت‌های گریم استفاده کنید.

طراحی و دکوراسیون مناسب سالن آرایشی و زیبایی

همه ما این موضوع را می‌دانیم که دیزاین و دکوراسیون محل کسب و کار تاثیر به سزایی در جذب مشتری و رضایت او دارد. بنابراین سعی کنید محیطی را طراحی کنید که آرامش بخش و به دور از سر و صدا باشد، لوکس باشد و شیک و از طرفی از رنگ‌ها و مبلمان مناسب در طراحی و دکوراسیون آن استفاده شود. رنگ‌هایی همچون رنگ ارغوانی، طلایی، صورتی و نقره‌ای و مبلمانی همچون مبلمان راحتی و نیمه استیل.

استفاده از یونیفرم

داشتن نظم و انضباط کاری در کنار استفاده از نیروی کار مجرب و کارآزموده می‌تواند تاثیر به سزایی در جذب مشتری داشته باشد. اگر می‌خواهید به درستی پاسخ سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم را بدهید، سعی کنید نظم و انضباط کاریتان را به هر نحو همچون استفاده از یونیفرم ( لباس‌هایی با تم رنگی یکسان) را به مشتری نشان دهید و از این طریق خود را منظم و با انضباط معرفی نمایید.

ارائه خدمات با قیمت‌های منصفانه

اگر می‌خواهید سالن آرایشی و زیبایی‌تان پر از مشتری باشد، لازم نیست که قیمت خدمات خود را پایین نگه دارید و متحمل زیان‌های زیادی شوید. هرگز این موضوع را از یاد نبرید مشتریان به دنبال کیفیت مناسب هستند و حاضرند به خاطر آن حتی پول زیادی را پرداخت کنند. بنابراین در تعیین قیمت‌ها جانب انصاف را رعایت کنید. به عبارت دیگر کاری کنید که نه سیخ بسوزد و نه کباب. نه قیمت‌ها آنچنان پایین باشد که به ضرر شما تمام شود و نه آنچنان بالا که به ضرر مشتریان تمام شود.

ارائه خدمات منحصر به فرد

برای موفقیت در حرفه آرایشگری سعی کنید خدماتی را ارائه دهید که به علت سختی، دشواری و یا به هر دلیل دیگری کمتر سالنی آن را ارائه می‌دهد. با این کار می‌توانید مشتریان زیادی را به سمت سالن آرایشی و زیبایی خود جذب کنید و از این طریق به موفقیت‌های چشمگیری دست یابید.

ارائه خدمات منحصر به فرد
ارائه خدمات منحصر به فرد

نکاتی برای پاسخ به سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم

در نهایت برای این که بتوانید سوال چگونه آرایشگر موفقی باشیم را پاسخ دهید حتماً این نکات را به مشتریان خود یادآوری کنید:

 • من معجزه گر نیستم: اگر از همان آغاز کار به مشتری گوشزد کنید که شما فقط یک آرایشگر هستید و نه یک معجزه‌گر، او می‌فهمد که شما نمی‌توانید جنس موها و حالت صورت او را تغییر دهید، بنابراین در پایان کار بیشتر از کار شما رضایت حاصل خواهد کرد.
 • لطف کن سر موقع در آرایشگاه حاضر شو: حتماً از مشتری بخواهید با به موقع حاضر شدن در سالن آرایشی و زیبایی به کار شما و حتی به خود شما هم احترام بگذارد. از او بخواهید اگر نمی‌تواند سر موقع حاضر شود به شما اطلاع دهد و شما را در جریان بگذارد تا شما بتوانید از فرصت پیش آمده استفاده کنید و به کارهای عقب مانده خود و یا به کارهای مشتری دیگر برسید.
 • همه وقت من به تو اختصاص ندارد: به مشتری گوشزد کنید که نمی‌توانید تمام وقت خود را به او اختصاص دهید. چرا که شما مشتریان دیگری نیز دارید که آن‌ها هم برنامه‌ریزی و فرصت خاص خود را دارند و برای وقت خود ارزش قائل هستند.

نکات مهم

نکته اول: به مشتری گوشزد کنید که شما آرایشگرید و نه روانشناس و سالن شما سالن زیبایی و آرایشی است نه مطب. بنابراین شما نمی‌توانید کمرویی، عدم اعتماد به نفس و غیره را درمان کنید.

نکته دوم:
به مشتری گوشزد کنید راز جوانی و جوان ماندن در چیزهای دیگری همچون تغییر سبک زندگی، تغذیه، ورزش و غیره است.

آرایش سر و صورت نیز فقط به اندازه سهم خود می‌تواند در این امر به کمک او بیاید.

از او بخواهید انتظار خود را از این که با یک آرایش ساده بتواند بیست سی سال جوانتر به نظر بیاید، پایین بیاورد تا بتواند از دریافت خدمات شما راضی و خشنود باشد.

اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه چگونه آرایشگر موفقی باشیم

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حرفه‌ی آرایشگری می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید جهت تبلیغات ارائه‌ی خدمات خود در زمینه‌ی آرایشگری بصورت رایگان، به وبسایت واسط‌کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

برچسب:
نظرات
فاطمه

فاطمه

شکل ارایشگاه باید جذاب باش

مریم

مریم

سایت شما را دیدم سایت خوبی دارین عالی بود

حسن محمدیان

حسن محمدیان

در واقع برای پیشرف وموفق شدنند 1تایم خوب 2اراعه کاره خوب 3اغلاق ورفتار خوب4 آرایشگاه مصل پمپ بنزین میمونه تو صحراهم باشه مشتری رو جزب میکنه درضمن جای که عزاعیل میره رزق وروزی ومشتریهم میره

سعید

سعید

سلام ممنونم بازت راهنماییتون،من پونزده ساله ک مشغول ب کارم،همه این عوامل کاملا صحیح هست فقط مشکل من اینه ک نمیت انم منظم کار کنم.یه مدت دقیق و منظم و بعد نم نمک خسته میشوم،و سرتایم کار نمیکنم،البته همکار هم ندارم و همکارام درسطح بسیار پایینی بودند ک نمیتوان روشون حساب کرد.واقع نمیدونم .ه باید بکنم .هروقت رو تایم کار میکنم بازارم عالیه اما بعد بازارم میشه خوب..از عالی پایینتر

سميه پاپي

سميه پاپي

اطلاعات خيلي خوبي در مورد موفق شدن كسب كردم با عنوان آرايشگر اما اگه مثال ميزدين در كل موارد بهتر بود مچكرم

خانم امیری

خانم امیری

علاوه بر مهارت آرایشگر رعایت بهداشت توی آرایشگاه یکی از فاکتورای خیلی مهمه

محمدعلی

محمدعلی

مطالب خوبی بود ولی من معتقدم بهترین تبلیغ مهارت یک آرایشگره.

امیر علی

امیر علی

مطلب خوبی بود ولی ارایشگاه الانم وضعیت مناسبی ندارن.

احسان

احسان

راهکارهای جذب مشتری در آرایشگاه چی هست؟

فهیمه

فهیمه

چند تا ایده های جالب برای کار در آرایشگاه رو توضیح میدهید؟

رضا

رضا

هزینه کلاس آرایشگری فنی حرفه ای چنده الان؟

ثبت نظر