سگ آکیتا

سگ آکیتا

سگ آکیتا سگی بزرگ و قدرتمند است که باوجود نجیب بودن، تهدیدآمیز است. از سگ آکیتا در اصل برای محافظت از خانواده‌های سلطنتی و اشرافی در ژاپن استفاده می‌شد. این سگ‌ها همچنین علاوه بر محافظت از صاحبان خود، گاهی برای شکار حیواناتی مانند گراز وحشی، خرس سیاه و گوزن نیز مورداستفاده قرار می‌گرفتند.
آکیتا عقب‌نشینی نمی‌کند و به‌راحتی نمی‌ترسد. درنتیجه، آن‌ها نگهبانان نترس و وفاداری برای صاحبان خود هستند. بااین‌حال آن‌ها همچنین در صورت آموزش صحیح و معاشرت مناسب سگ‌هایی مهربان، بانمک و سرگرم‌کننده هستند.


سگ‌های آکیتا بسیار لجبازند و تمایلی به روبرو شدن با افراد غریبه را ندارند. اگرچه این ویژگی‌ها در یک نظر می‌توانند خوب این سگ باشند، اما اگر بخواهند با حیوانات یا افراد دیگر تعامل داشته باشند به یک مربی باتجربه احتیاج دارند.

سگ‌های این نژاد همراهانی وفادار هستند که به انسان دل‌بسته می‌شوند و به صاحبان خود عشق می‌ورزند. اگر شما و خانواده‌تان به فکر خرید یک سگ آکیتا هستید، یک دوست مادام‌العمر خواهید داشت که شمارا ناامید نمی‌کند و تا آخر عمر کنار شما خواهد بود!

آشنایی با آکیتا

آکیتا یک سگ بزرگ و جسور با ظاهری کاملاً قدرتمند است. این سگ‌ها عموماً چیزی حدود 10 تا 15 سال عمر می‌کنند. این نژاد به وفاداری بی‌دریغ به صاحبانشان شهرت دارند. همچنین می‌توانند به طرز شگفت‌انگیزی با اعضای خانواده مهربان باشند. یک محافظ را تصور کنید که باعلاقه شما را در خانه دنبال می‌کند، به‌گونه‌ای که انگار مأموریت او صرفاً خدمت به شماست.

آکیتا شجاع و سرسخت است و چیزی برای ترساندن او وجود ندارد. آن‌ها معمولاً پارس نمی‌کنند مگر اینکه دلیل خوبی داشته باشد. پس پارس کردن حیوان می‌تواند نگران‌کننده باشد اما صدای آن‌ زیاد است. آکیتا اغلب در کنار غریبه‌ها و ساکت و آرام است. آن‌ها طبیعتاً نسبت به غریبه‌ها احتیاط می‌کنند. گرچه تا زمانی که صاحبانشان در خانه باشند به‌اندازه کافی از مهمان‌خانه استقبال خواهند کرد.

جسور و قدرتمند
سگ جسور و مهربان آکیتا

یکی از صفات منفرد آکیتا به دندان گرفتن است. آکیتا دوست دارد اشیا را دردهان خود حمل کند و این شامل مچ دست شما نیز می‌شود. این‌یک عمل پرخاشگرانه و یا تهدیدکننده نیست! بلکه صرفاً روشی برای برقراری ارتباط باک سانی است که آن‌ها را دوست دارند. بسیاری از صاحبان آکیتا شیفته همین خصوصیت این سگ هستند. آن‌ها با خوشحالی روزنامه، نامه یا دمپایی شمارا برایتان می‌آورند. این سگ‌ها حتی کلیدهایی را که مرتباً آن‌ها را گم می‌کنید را نیز برایتان پیدا می‌کنند!

شناخت بیشتر سگ آگیتا


آکیتا عادت‌های نظافتی غیرمعمولی نسبت به سایر سگ‌ها از خود نشان می‌دهد. این سگ بدن خود را مانند یک گربه لیس می‌زند. این تنها ویژگی گربه‌ای آن‌ها نیست! آن‌ها مانند یک ببر طعمه‌های خود را در سکوت شکار می‌کنند. آکیتا سگی نیست که قبل از شروع شکار، هشدار دهد یا پارس کند. سگ آکیتا عضلات بسیار قوی دارد و معمولاً وزن آن‌ها به 100 پوند یا بیشتر نیز خواهد رسید! آکیتا یکی از ترسناک‌ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود.

آموزش مناسب به این سگ‌ها ضروری است و باید توسط صاحب سگ، با نظارت یک فرد باتجربه انجام شود. ازآنجاکه آکیتا بسیار وفادار است، نباید با واگذار کردن حیوان به مربی رابطه بین صاحب و سگ قطع شود.
قبل از خرید یک سگ آکیتا، زمانی را برای نحوه آموزش به این نژاد اختصاص دهید زیرا این کار تا حد زیادی به شما کمک می‌کند. آکیتاها به روش‌های سخت آموزشی پاسخ خوبی نمی‌دهند. اگر آموزش شما محترمانه باشد، سگ نیز به‌نوبه خود به شما احترام می‌گذارد.

آموزش سگ آکیتا


معمولاً آموزش این نوع از سگ بیشتر از نژادهای دیگر به طول می‌انجامد و نیاز به زمان بیشتری دارد. گرچه آکیتا بسیار باهوش است، اما اراده سرسختانه و لجبازی آن‌ها می‌تواند در آموزش شما اختلال ایجاد کند.
آکیتا برای افرادی که اولین تجربه نگهداری سگ را دارند یا می‌خواهند از آکیتا به‌عنوان سگ گله استفاده کنند توصیه نمی‌شود. این سگ برای دارندگانی که می‌توانند وقت و تلاش خود را برای آموزش مناسب اختصاص دهند، نتیجه خوبی خواهد داشت. خرید آکیتا به این معنی است که تصمیم بگیرید کدام نژاد از آکیتا را نگهداری کنید. سگ‌های آکیتا به دو نوع ژاپنی و آمریکایی تقسیم می‌شوند.

آموزش دادن
آموزش دادن به سگ آکیتا

آکیتای ژاپنی، هم ازنظر قد و هم ازنظر وزن، نسبت به آکیتا آمریکایی به‌مراتب کوچک‌تر است. سر روباه مانند آن‌ها کاملاً با سر پهن نژاد آمریکایی متفاوت است. آکیتای ژاپنی دارای چشمان بادامی‌شکل است، درحالی‌که چشمان آکیتای آمریکایی مثلثی است.

مهارت‌های طبیعی شکار آکیتا بسیار بالا است. امروزه از آن‌ها برای شکار نیز استفاده می‌کنند و تا شکار کردن طعمه، می‌توانند مسافت زیادی آن‌ها را دنبال کنند. آکیتاها می‌توانند پرندگان دریایی را به‌سادگی شکار کنند. آن‌ها در ردیابی مهارت بسیاری دارند و حرکات گربه مانند آن‌ها را چابک می‌کند.

نکات مهم

آکیتا می‌تواند با سگ‌های دیگر به‌خصوص سگ‌های هم‌جنس خود بسیار پرخاشگرانه رفتار کند.
آموزش مداوم و محکم برای آکیتا ضروری است. اگر با آن‌ها بدرفتاری شود، آن‌ها اغلب با پرخاشگری پاسخ می‌دهند وبِه همین‌گونه آموزش پیدا می‌کنند.

آکیتا در صورت عدم آموزش صحیح سایر حیوانات خانگی را در خانه آزار می‌دهد. تماس چشمی طولانی‌مدت با آکیتا یک خطر محسوب می‌شود. ممکن است آن‌ها پاسخ تهاجمی بدهند پس به مدت طولانی به چشم‌های آن‌ها خیره نشوید! آموزش دادن به آکیتا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و به درک، تجربه، صبر و اراده قوی نیاز دارد. بهتر است با مربی آشنا به نژاد آکیتا کارکنید. بهتر است حتماً خودتان نیز در این آموزش حضورداشته باشید تا حیوان با شما غریبه نشود.

تاریخچه آکیتا

نام آکیتا به دلیل این است که اولین بار این نژاد از سگ در استان آکیتا در شمال ژاپن شناخته شد. تاریخ شناخته شدن آکیتا به دهه 1600 برمی‌گردد، زمانی که این نژاد از خانواده‌های سلطنتی ژاپن محافظت می‌کرد و برای شکار پرندگان و یا حتی شکار حیوانات بزرگ‌تر (ازجمله خرس) استفاده می‌شد.

سگ آکیتا
سگ آکیتا

این نژاد شجاع توسط زنی با قد و قامت کوچک به آمریکا معرفی شد: هلن کلر. ژاپنی‌ها برای هلن کلر بسیار احترام قائل بودند و او را به شیبویو بردند تا مجسمه سگ آکیتا را که به دلیل وفاداری خود در دهه 1920 به شهرت جهانی دست‌یافته بود را به او نشان دهند.

اندازه آکیتا

وزن نرها ۳۲-۳۹ و ماده‌ها ۲۳-۲۹ کیلوگرم می‌باشد و قد نرها ۶۴-۷۰ و ماده‌ها ۵۸-۶۴ سانتیمتر است.
این ابعاد در نژاد آمریکایی متفاوت است:
وزن نرها ۴۵-۵۹ و ماده‌ها ۳۲- ۴۵ کیلوگرم و قد نرها ۶۶-۷۱ سانتیمتر و ماده‌ها ۶۱-۶۶ سانتیمتر است.

شخصیت این نژاد

آکیتا سگی جسور و بااراده است که نسبت به غریبه‌ها واکنش نشان می‌دهد اما به خانواده خود بسیار وفادار است. آن‌ها هوشیار، باهوش و شجاع هستند. آن‌ها برای خانواده‌ها مناسب‌ترین سگ موجود هستند اگر درست تربیت شوند.

آکیتا دوست‌داشتنی و بازیگوش است. آن‌ها از همراهی با خانواده خود و قدم زدن لذت می‌برند و تلاش می‌کنند در کارهای روزانه شما نقش داشته باشند و به شما کمک کنند. آکیتاها از حمل اسباب‌بازی و وسایل خانه با دهان لذت می‌برند. علی‌رغم این اعتقاد رایج که آن‌ها هرگز پارس نمی‌کنند، درواقع پرسروصدا هستند! اما آن‌ها بی‌دلیل پارس نمی‌کنند و زمانی که خطری آن‌ها را تهدید کند، شروع به پارس کردن می‌کنند.

فعالیت برای این نژاد فعال، ضروری است. آن‌ها به ورزش زیاد نیاز دارند تا کسل و افسرده نشوند. به خاطر داشته باشید که این نژاد لجباز است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتری برای آموزش رفتارهای مناسب سگ لازم است.

سگ آکیتا
شخصیت دوس داشتنی و بازیگوش آکیتا

سلامتی آکیتا

آکیتاها به‌طورکلی سالم‌اند و در برابر بیماری‌ها مقاوم هستند، اما مانند همه نژادهای دیگر سگ‌ها، مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌های شایع هستند.

دیسپلازی مفصل ران

یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران به‌راحتی در مفصل ران قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها روی یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگیدن می‌کنند، اما برخی دیگر علائم ناراحتی را در ظاهر نشان نمی‌دهند. غربالگری با اشعه ایکس مطمئن‌ترین راه برای تشخیص این مشکل است. درهرصورت آرتروز با افزایش سن سگ ایجاد می‌شود.

اتساع معده

ولوولوس که معمولاً نفخ نامیده می‌شود، یک وضعیت تهدیدکننده سلامتی است که سگ‌های بزرگ و دارای قفسه سینه بزرگ مانند آکیتا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر آن‌ها روزانه یک وعده غذایی سنگین بخورند، سریع غذا بخورند، بعد از خوردن غذا مقدار زیادی آب بنوشند و بعدازآن به‌شدت ورزش کنند این مشکل برایشان به وجود می‌آید.

نفخ شکم هنگامی اتفاق می‌افتد که معده با گاز یا هوا پرشده و سپس پیچ می‌خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود و این امر مانع بازگشت خون به قلب حیوان می‌شود.
فشارخون پایین می‌آید و سگ دچار سکته می‌شود. بدون مراقبت‌های پزشکی فوری، سگ می‌میرد.

اگر شکم سگ شما وردم کرده است، بیش‌ازحد ترشح بزاق دهان دارد و به سمت عقب قدم برمی‌دارد، ممکن است دچار نفخ شده باشد پس سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید. آن‌ها همچنین ممکن است بی‌قرار، افسرده، بی‌حال و ضعیف باشند و ضربان قلب سریعی داشته باشند که از نشانه‌های دیگر نفخ شکم است.

کم‌کاری تیروئید

نوعی اختلال در غده تیروئید است که در بین سگ‌های آکیتا زیاد دیده می‌شود. تصور می‌شود که علائم کم‌کاری تیروئید بیماری‌هایی مانند صرع، آلو پسی (ریزش مو)، چاقی، بی‌حالی، هایپرپیگمانتاسیون و سایر بیماری‌های پوستی است که خوشبختانه با دارو و رژیم غذایی درمان می‌شود.

سگ آکیتا
بی حال بودن سگ آکیتا

مراقبت از سگ آکیتا

این نژاد نیاز به ورزش روزانه دارند. روزانه 30 دقیقه تا یک ساعت ورزش برای یک آکیتا کافی است. پیاده‌روی سریع، آهسته دویدن (برای یک سگ بزرگ‌سال بالای دو سال) و دور زدن در حیاط از فعالیت‌های موردعلاقه او است. با توجه به تمایل تهاجمی آکیتا به سگ‌های دیگر، رفتن به پارکی که سگ‌های دیگری نیز حضور دارند احتمالاً ایده خوبی نیست!

یک حیاط حصارکشی شده ایمن هم برای ایمنی آکیتا و هم برای امنیت غریبه‌هایی که ممکن است به‌اشتباه وارد قلمرو آن‌ها شوند، لازم است. آن‌ها در صورت حضور خانواده در خانه با بازدیدکنندگان پرخاشگر نیستند. اما در صورت عدم حضور صاحب خود، به هر شخص غریبه یا حیوان دیگر حمله می‌کنند. آکیتا یک نگهبان وفادار است و از شما در برابر هر چیزی که تصور می‌کنند تهدیدآمیزاست محافظت می‌کنند.

اجازه ندهید توله‌سگ آکیتا شما روی زمین‌های سخت یا پله‌ها بدود و بازی کند. بازی طبیعی روی چمن خوب است و مشکلی به وجود نمی‌آورد. حداقل تا دوسالگی سگ و تشکیل کامل مفاصل از انجام این‌کار توله‌سگ جلوگیری کنید تا دچار بیماری‌های مفصلی در بزرگ‌سالی نشود.

تغذیه آکیتا

روزانه 3 تا 5 فنجان غذای خشک باکیفیت بالا توصیه می‌شود. میزان تغذیه سگ شما به‌اندازه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ تنبل و بی‌تحرک نیاز به غذا خواهد داشت. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز متفاوت است. هرچه غذای سگ شما دارای کیفیت بهتری باشد، مقدار کمتری از آن را باید به سگ خود بدهید تا دچار چاقی و اضافه‌وزن نشوند. با یک دامپزشک در مورد تنظیم یک رژیم غذایی مناسب برای سگ و تغذیه سگ خود مشورت کنید.

سگ آکیتا
اهمیت غذای سگ آکیتا

رنگ‌های آکیتا

نژاد آکیتای آمریکایی رنگ‌های مختلفی دارد، ازجمله سیاه، سفید، شکلاتی، ترکیبی از رنگ و سفید یا برنزی.
به‌طورکلی، نظافت آکیتا کار سختی نیست؛ اما آکیتا ریزش مو دارد، بنابراین در صورت انتخاب این نژاد نظافت خانه را نیز باید افزایش دهید. برس کشیدن بر بدن سگ به‌صورت هفتگی به کاهش میزان مو در خانه کمک می‌کند و باعث می‌شود که پوست آکیتا سالم بماند.

کلام آخر

همان‌طور که میدانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه باواسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
akc.org
dogtime.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.