سگ پاگ

سگ پاگ

سگ پاگ یکی از بامزه‌ترین نژادهای سگ پاکوتاه است که خانواده‌ها و بچه‌ها عاشق آن هستند. زندگی کردن با این سگ بامزه آرزوی خیلی از بچه‌ها است، چون یک دوست بی‌نظیر و بانمک است. بااینکه پاگ دارای اندامی ریز و پاهایی کوتاه است ولی بسیار قدرتمند و پرانرژی است. پاگ دوست دارد در طول روز بازیگوشی کند و نیاز به تحرک زیاد دارد.

آن‌ها بسیار حساس هستند. اگرچه می‌توانند یکی از بهترین سگ‌های آپارتمانی باشند، اما تنها گذاشتن آن‌ها در خانه توصیه نمی‌شود زیرا بسیار دردسر سازند! آن‌ها سگ‌های بازیگوش و مهربانی هستند که حتی باکسانی که اولین تجربه خود را در نگهداری حیوان خانگی دارند، کنار می‌آیند. اگر به دنبال یک دوست بامزه و دوست‌داشتنی هستید، پاگ می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

ویژگی‌های این نژاد

چهره خنده‌دار پاگ، با چین‌وچروک‌های عمیق در اطراف چشمان بزرگ و تیره و صورت صاف و گردش، می‌تواند لبخند بر لب شما بیاورد. طبق اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اند، نام پاگ از کلمه لاتین “مشت” آمده است زیرا چهره او شبیه مشت انسان است.

پاگ ها ذاتاً بانمک هستند و لقب (دلقک) را به این سگ‌ها داده‌اند، اما وقار خودشان را حفظ می‌کنند. پاگ ها سگ‌های بازیگوشی‌اند و همیشه برای بازی کردن آماده هستند.

آن‌ها همچنین عاشق انسان‌ها هستند و همیشه نزدیک صاحب خود می‌مانند. پاگ ها عاشق این هستند که در مرکز توجه قرار بگیرند و جلب‌توجه کنند. اگر به آن‌ها اهمیت ندهید ناراحت می‌شوند و حتی ممکن است برای مدتی غذا نخورند.

وزن آن‌ها معمولاً بیش از 20 پوند نیست. ازنظر شخصیتی، پاگ ها شاد، مهربان، وفادار، جذاب و بازیگوش‌اند. آن‌ها بسیار باهوش هستند، بااین‌وجود می‌توانند تصمیم دلخواه خود را بگیرند، این امر آموزش سگ را به چالش می‌کشد. پاگ ها می‌توانند سگ‌های مراقب خوبی باشند، اما تمایلی به نگهبانی ندارند. در صورت آموزش و معاشرت، با حیوانات و کودکان دیگر کنار می‌آیند و به‌خوبی از آن‌ها استقبال می‌کنند. پاگ ها موهای کوتاه و زیادی دارند و به ریزش زیاد مو معروف هستند. اگر با یک پاگ زندگی می‌کنید، بهتر است هرروز خانه را نظافت کنید تا ریزش موی این سگ برایتان مشکلی به وجود نیاورد.

سگ پاگ
ویژگی های سگ پاگ

نکات مهم

پاگ ها لجباز هستند و این امر ممکن است تربیت سگ را در خانه دشوار کند. پس در گام اول آموزش در قفس می‌تواند در تربیت صحیح پاگ به شما کمک کند. پاگ ها به دلیل پوزه‌کوتاه نمی‌توانند گرما و رطوبت زیاد را تحمل کنند. هنگامی‌که سگتان را به گردش می‌برید مراقب دمای هوا باشید زیرا هوای گرم می‌تواند برای حیوان شما مشکل‌ساز باشد. پاگ ها سگ‌هایی خانگی هستند و نباید آن‌ها را در فضای باز نگهداری کنید.

ازآنجاکه چشم‌های آن‌ها بسیار برجسته و بزرگ است، پاگ ها دچار آسیب‌دیدگی چشم نیز می‌شوند.
پاگ ها شکمویند و اگر به آن‌ها غذای بیشتر از نیازشان داده شود پرخوری می‌کنند. ازآنجایی‌که آن‌ها به‌راحتی وزن می‌گیرند، در صورت عدم کنترل دقیق مصرف غذا و رژیم غذایی، می‌توانند به‌سرعت چاق شوند.

اگر صاحب یک پاگ هستید، انتظار این را داشته باشید که در خانه هر جا که بروید به دنبال شما بیاید، در کنار شما بنشیند و بخواهد کنار شما در رختخواب بخوابد. برای داشتن یک سگ سالم، هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید. به دنبال یک پرورش‌دهنده معتبر باشید که سگ‌های مولد خود را آزمایش کند تا مطمئن شود که آن‌ها از بیماری‌های ژنتیکی برخوردار نیستند.

تاریخچه پاگ

منشأ پاگ ها از چین شروع‌شده و قدمت آن به سلسله (هان) برمی‌گردد.برخی از مورخان معتقدند که آن‌ها مربوط به ماستیف تبتی هستند. آن‌ها در مکان‌های مجلل زندگی می‌کردند، حتی گاهی سربازان از آن‌ها محافظت می‌کردند.
پاگ به‌سرعت موردعلاقه خانواده‌های سلطنتی در سراسر اروپا قرار گرفت و حتی در تاریخ بسیاری از این خانواده‌ها نقش داشت.

در همین حال، در چین، خانواده‌های سلطنتی پرورش پاگ ها را ادامه دادند. هنگامی‌که انگلیس در سال 1860 قصر امپراتوری چین را فتح کرد، چندین سگ پاگ را یافتند و تعدادی از این سگ‌های کوچک را با خود به انگلیس آوردند. پاگ ها در دوران ویکتوریا بسیار محبوب شدند و در بسیاری از نقاشی‌ها، کارت‌پستال‌ها و مجسمه‌های آن دوره‌دیده می‌شدند.

سگ پاگ
سگ پاگ

ملکه ویکتوریا پاگ های زیادی داشت و از آن‌ها مراقبت می‌کرد. یکی دیگر از علاقه‌مندان به پاگ، لیدی برازی، پس از بازگشت خود از چین، تعدادی سگ پاگ سیاه‌رنگ با خود آورد و پرورش داد که امروزه طرفداران بسیاری دارد.

اندازه پاگ

وزن پاگ‌های نر چیزی حدود 6 تا 9 کیلوگرم می‌باشد و قدشان 30 تا 36 سانتی‌متر است.
وزن ماده‌ها حدود 6 تا 8 کیلوگرم می‌باشد و قدشان 25 تا 30 سانتی‌متر است.

شخصیت سگ پاگ

انتظار نداشته باشید که یک سگ پاگ بتواند شکار کند و یا نگهبانی بدهد. پاگ ها برای همراهی کردن و شاد کردن شما تربیت‌شده‌اند و این دقیقاً همان کاری است که آن‌ها به بهترین شیوه انجام می‌دهند. سگ‌های پاگ بسیار مهربان‌اند و به شما محبت می‌کنند. اگر شما نیز به‌طور متقابل به آن‌ها محبت نکنید و از نوازش آن‌ها خودداری کنید، ناراحت می‌شوند و حتی ممکن است دچار بیماری افسردگی شوند.

پاگ ها معمولاً تحرک کمی دارند و زمانی که شما بخواهید کتاب بخوانید و یا فیلم ببینید، کنار شما می‌نشینند و بازیگوشی می‌کنند. این بدان معنا نیست که پاگ یک سگ تنبل است. او یک سگ بازیگوش است که شمارا شاد نگه می‌دارد و شما از زندگی با این سگ‌ها لذت می‌برید.

سلامتی پاگ ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت قرار می‌گیرد. توله‌های سالم، کنجکاو و بازیگوش هستند، تمایل دارند به مردم نزدیک شوند و با آن‌ها بازی کنند. پس هنگام خرید توله‌سگ، از جای مطمئنی خرید کنید و توله را انتخاب کنید که پرجنب‌وجوش است و ظاهری سالم دارد. هرگز سراغ توله‌سگ‌های بی‌حال و گوشه‌گیر نروید. بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه ورود می‌دهند و ملاقات با همسایگان به توله‌سگ شما کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود ببخشد.

سلامتی پاگ ها

پاگ ها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز هستند. هیچ‌گاه یک سگ پاگ دچار تمام این بیماری‌ها نمی‌شود اما اگر به فکر خریدن سگی از این نژاد هستید، لازم است که در مورد تمام بیماری‌های این سگ آگاهی لازم را داشته باشید.

سگ پاگ
سلامتی سگ پاگ

شوره سر

این‌یک بیماری پوستی است که توسط یک کنه کوچک ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده شوره‌های سنگین، به‌ویژه در وسط کمر سگ، با دامپزشک تماس بگیرید. کنه‌های ایجادکننده این بیماری مسری هستند، به این معنی که همه حیوانات خانگی در خانه نیاز به درمان دارند.

انسفالیت سگ

نوعی بیماری التهابی مغزی کشنده است که در سگ‌های پاگ شایع است. محققان پزشکی نمی‌دانند چراپاگ به این بیماری مبتلا می‌شود. هیچ راهی برای آزمایش یا درمان آن وجود ندارد. تشخیص این بیماری تنها با آزمایش بافت مغزی سگ پس از مرگ وی انجام می‌شود. این بیماری خطرناک معمولاً سگ‌های جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث تشنج و نابینا شدن او می‌شود سپس سگ به کما می‌رود و می‌میرد. این اتفاق ممکن است طی چند روز یا چند هفته رخ دهد.

صرع

این بیماری تنها چیزی نیست که می‌تواند باعث تشنج پاگ ها شود. اگر پاگ شما تشنج دارد، او را نزد دامپزشک خود ببرید تا مشخص کند چه درمانی مناسب است.

زخم قرنیه

ازآنجاکه چشمان این سگ بسیار بزرگ و برجسته است، چشم‌های پاگ می‌توانند به‌راحتی آسیب ببینند. اگر سگ شما چشم‌هایش بیش‌ازحد قرمز و یا پارگی مویرگ دارد، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. زخم‌های قرنیه معمولاً به‌خوبی با دارو درمان می‌شوند، اما در صورت عدم درمان، می‌تواند باعث کوری یا حتی پارگی چشم شود.

آلرژی

برخی پاگ ها از انواع آلرژی‌ها رنج می‌برند، از آلرژی‌های پوستی گرفته تا آلرژی غذایی. اگر پاگ شما پنجه‌های خود را لیس می‌زند یا صورتش را زیاد می‌مالد، به آلرژی مشکوک شوید و به دامپزشک مراجعه کنید.

آلرژی
سگ پاگ

عفونت مخمر

اگر پاگ شما بوی بدی می‌دهد، خودش را می‌خاراند و یا پوستی سیاه و ضخیم دارد، ممکن است دچار عفونت مخمری شده باشد. این بیماری معمولاً زیر بغل، پا، کشاله ران، گردن و داخل گوش‌ها را درگیر می‌کند. دامپزشک می‌تواند برای رفع این مشکل داروهایی را تجویز کند و آن را درمان کند.

دیسپلازی مفصل ران

این بیماری نژادهای کوچک و همچنین نژادهای بزرگ ازجمله پاگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تصور می‌شود که عوامل زیادی ازجمله ژنتیک، محیط و رژیم غذایی در این تغییر شکل مفصل ران نقش دارند. پاگ های مبتلا معمولاً با مراجعه به دامپزشک درمان می‌شوند و میتوانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.

حساسیت به واکسیناسیون

گزارشاتی وجود دارد که پاگ ها از حساسیت به واکسیناسیون‌های معمول رنج می‌برند. معمولاً علائم حساسیت داشتن شامل کهیر، تورم صورت، درد و بی‌حالی است. سگی که به واکسن حساسیت دارد، می‌تواند دچار عوارض شدیدی شود یا حتی بمیرد، هرچند که این حساسیت‌ها نادر است اما اثرات مخربی را برای سگ شما دارد. چند ساعت پس از واکسیناسیون سگ خود را با دقت تماشا کنید و در صورت مشاهده اتفاق غیرمعمول با دامپزشک تماس بگیرید.

مراقبت از سگ پاگ

اگرچه پاگ ها بازیگوش و سالم‌اند اما به نگهداری‌های خاصی نیز احتیاج دارد. ازآنجاکه آن‌ها نژادی کوچک و آرام هستند و در فضاهای بسته مثل خانه، نسبتاً غیرفعال هستند، برای آپارتمان‌نشینان گزینه خوبی هستند.
آن‌ها به گرما و رطوبت حساس هستند. اگر در یک محیط گرم یا مرطوب زندگی می‌کنید، مطمئن باشید که پاگ زمان زیادی را در خارج از خانه نمی‌گذراند تا مشکلی برایش به وجود نیاید.

مراقبت کردن
مراقبت کردن از سگ پاگ

تغذیه سگ پاگ

روزانه 1/2 تا 1 فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در دو وعده غذایی توصیه می‌شود. میزان غذای موردنیاز سگ شما به‌اندازه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. سگ‌های پاگ نیز مانند سایر سگ‌ها هستند و به غذای مقوی و کافی نیاز دارند.

باید در نظر داشته باشید سگی که تحرک زیادی دارد نسبت به سگی که کم‌تحرک است، احتیاج به مواد غذایی بیشتری برای پاسخ به نیازهای بدن خود خواهد داشت. اولین عشق پاگ انسان و عشق دوم او غذا است. این سگ‌ها عاشق غذا خوردن هستند. این موضوع با قد و قامت کوچک آن‌ها سازگاری ندارد و آن‌ها را در معرض خطر چاقی قرار می‌دهد. به‌عنوان صاحب یک سگ پاگ، باید برای سلامتی سگ خود، به مقدار کافی به او غذا دهید و سگتان را به انجام ورزش تشویق کنید.

رنگ پاگ ها

پاگ ها به‌طورمعمول حنایی رنگ یا سیاه هستند. همه پاگ ها دارای یک پوزه‌کوتاه، صاف و سیاه هستند.
او دارای موهای کوتاه و صاف است، اما موهای آن‌ها خیلی می‌ریزند مخصوصاً در فصل تابستان. صاحب یک سگ پاگ این را می‌پذیرد و لباس‌هایی به رنگ روشن می‌پوشد که موهای سگ خود را بهتر پنهان کند.

نظافت سگ پاگ

شانه زدن و استحمام منظم کمک می‌کند تا موهای سگ شما کمتر بریزند. حمام کردن آن‌ها در هرماه یک‌بار کافی است. هرچند برخی از صاحبان پاگ ها این کار را به چند بار در ماه افزایش می‌دهند. اندازه کوچک پاگ بسیار مفید است؛ شما می‌توانید او را درست در آشپزخانه یا سینک ظرف‌شویی حمام کنید.

اصلاح مرتب ناخن‌ها ضروری است، همچنین بهتر است گوش‌های پاگ را هرچند هفته تمیز کنید.
آنچه که نیاز به توجه ویژه دارد چین‌وچروک‌های صورت پاگ است. این چین‌ها در صورت کثیف شدن، کانون گرم عفونت هستند. چین‌وچروک‌ها باید بعد از استحمام کاملاً خشک‌شده و در حین حمام کردن به‌خوبی شسته شوند.

نظافت
نظافت سگ پاگ

علاوه بر این، برآمدگی چشم‌های پاگ نیاز به توجه ویژه‌ای دارد. چشم‌ها به دلیل بیرون‌زدگی، در برابر صدمات و تحریکات صابون‌ها و مواد شیمیایی آسیب‌پذیر هستند. مانند بسیاری از نژادهای کوچک، پاگ نیز می‌تواند به بیماری‌های لثه دچار شود. مسواک زدن منظم با یک مسواک کوچک و نرم و خمیردندان سگ به جلوگیری از این امر کمک می‌کند.

کلام آخر

همان‌طور که میدانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. ما در این مقاله سعی کردیم شمارا با این نژاد دوست‌داشتنی آشنا کنیم. اگر به این حیوانات وفادار علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منابع:
dogtime.com
akc.org

تبلیغات
vasetpet-content

3 پاسخ به “سگ پاگ

  1. مرسی
    من دو تا کوتوله برزیلی دارم و هر وقت چیزی می خواهم پیدا کنم در مورد آن ها یا حیوانات دیگه به وبلاگ واسط کالا می روم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.