نکات خرید آیفون دست دوم

شرکت اپل یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات دیجیتال است. یکی از محصولات پرطرفدار این شرکت گوشی‌های آیفون است. در این مقاله مهم‌ترین نکات خرید آیفون دست دوم را بررسی می‌کنیم. همانطور که می‌دانید آیفون یک گوشی هوشمند عالی است که همه دوست دارند آن را داشته باشند. این گوشی‌ها قیمت زیادی دارند.

بنابراین، اگر می‌خواهید آیفون را بدون پرداخت هزینه کامل تهیه کنید، خرید آیفون دست دوم ممکن است بهترین کار برای شما باشد. درست است که خرید یک آیفون کارکرده هزینه کم‌تری برای شما دارد اما شما باید به چند نکته توجه کنید تا بتوانید یک آیفون کارکرده خوب بخرید. با ما در ادامه همراه باشید تا چند نکته مهم درباره خرید آیفون کارکرده به شما بگوییم. خرید آیفون‌های دست دوم یا تعمیر شده مقداری پول برای شما پس‌انداز می‌کند، اما خطراتی را به همراه دارد.

اگر قصد خرید آیفون دست دوم را دارید، در اینجا 9 مورد وجود دارد که باید قبل از خرید بررسی کنید.

آیا آیفون‌های تعمیر شده خوب و قابل‌اطمینان هستند؟

اولین نکته از نکات خرید آیفون دست دوم توجه به این موضوع است. ممکن است شما در مورد خرید آیفون دست دوم یا تعمیر شده نگرانی‌هایی داشته باشید. منطقی است که بپرسیم آیا آیفون دست دوم به‌اندازه یک مدل نو و جدید قابل‌اعتماد است یا خیر؟ پاسخ بستگی به این دارد که آیفون را از کجا خریداری می‌کنید. اگر آیفون کارکرده خود را از یک شرکت یا منبع معتبر خریداری می‌کنید نگرانی‌های شما کم‌تر است چون درصورتی‌که مشکلی برای گوشی شما پیش بیاید می‌توانید به آنجا مراجعه کنید.

اگر گوشی آیفون کارکرده خود را از یک فرد ناشناس و یا یک شرکت بااعتبار کم خریداری می‌کنید ممکن است به مشکلاتی بربخورید. پیشنهاد می‌شود اگر قصد خرید یک آیفون کارکرده را دارید آن را از مغازه و یا شرکت معتبر خریداری کنید و قبل از خرید حتماً آن را به یک متخصص نشان دهید.

نکات خرید آیفون دست دوم
نشون دادن گوشی به تعمیرکار

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات قبل از خرید گوشی را نیز مطالعه کنید.

پشتیبانی از شرکت تلفنی شما

تلفن متناسب شرکت تلفن خود را تهیه کنید. یکی دیگر از نکات خرید آیفون دست دوم توجه به این نکته است. هر مدل آیفون که با آیفون 5 شروع می‌شود در همه شبکه‌های شرکت تلفن کار می‌کند. بااین‌حال، مهم است که بدانید شبکه AT & T از یک سیگنال LTE اضافی استفاده می‌کند که بقیه از آن استفاده نمی‌کنند. این می‌تواند به معنی سرویس‌دهی سریع‌تر در بعضی از نقاط باشد.

اگر آیفونی را که برای Verizon طراحی‌شده خریداری کنید و آن را به AT&T ببرید، ممکن است نتوانید به آن سیگنال LTE اضافی دسترسی پیدا کنید. شماره مدل آیفون را از فروشنده بخواهید و بررسی کنید که آیا با شرکت تلفن شما سازگار است یا نه.

اطلاع از سرقتی نبودن آیفون!

اطمینان حاصل کنید که آیفون دست‌دومی که می‌خواهید بخرید دزدیده نشده باشد! یکی از نکات خرید آیفون دست دوم این موضوع است. اپل با فعال‌سازی قفل از فعال شدن آیفون‌های مسروقه توسط کاربران جدید جلوگیری می‌کند. می‌توان قبل از خرید، به سرقت آیفون پی برد. شما به شماره IMEI یا MEID تلفن نیاز دارید. از فروشنده بخواهید یا این مراحل را برای دریافت آن دنبال کنید:

 • تنظیمات iPhone را باز کنید.
 • روی General ضربه بزنید.
 • روی About ضربه بزنید.
 • پایین بروید و شماره IMEI (یا MEID ) را جستجو کنید. معمولاً یک عدد 15 رقمی است.
 • به وب‌سایت Stolen Phone Checker بروید و شماره را در قسمت ارائه‌شده وارد کنید.
 • کادر کنار من ربات نیستم را علامت بزنید و روی ارسال کلیک کنید.
 • این وب‌سایت یک برگ سبز گزارش نشده یا اخطار قرمز مبنی بر اینکه تلفن گم‌شده یا دزدیده‌شده است را به شما می‌دهد.
 • اگر این گزارش حاوی مورد دیگری غیر از اعلامیه سبز است، بهتر است به دنبال آیفون دیگری بگردید!
سرقتی نبودن گوشی
پیدا کردن شماره IMEI

اطمینان از قفل نبودن آیفون

لازم است اطمینان حاصل کنید که تلفن مخابراتی قفل نباشد! یکی از نکات خرید آیفون دست دوم این موضوع بسیار مهم است. حتی اگر مدل آیفون مناسبی داشته باشید، بهتر است قبل از خرید با شرکت تلفن خود تماس بگیرید تا تأیید کند که می‌تواند تلفن را فعال کند.

برای این کار شماره IMEI یا MEID تلفن را از فروشنده بخواهید. سپس با شرکت مخابراتی خود تماس بگیرید ، شرایط را توضیح دهید و شماره تلفن IMEI یا MEID را به شرکت مخابراتی بدهید. این شرکت باید بتواند به شما بگوید آیا تلفن با شرکتی که می‌خواهید از آن استفاده کنید سازگار است یا نه.

بررسی باتری

باتری آیفون دست دوم را بررسی کنید. ازآنجاکه تعویض باتری آیفون هزینه‌بر است و هرکسی از پس آن برنمی‌آید بهتر است به این نکته توجه کنید. مطمئن شوید هر آیفون دست دوم را که خریداری می‌کنید دارای باتری قوی باشد. یک آیفون که کمی استفاده می‌شود باید عمر باتری مناسبی دارد اما هر چیزی که بیش از یک سال از عمر آن گذشته باشد باید بررسی شود. سلامت باتری را در تلفن‌های دارای iOS 12 به بالا با استفاده از ویژگی Battery Health بررسی کنید:

 • به تنظیمات گوشی بروید.
 • روی باتری ضربه بزنید.
 • روی سلامت باتری ضربه بزنید.
 • درصد نمایش داده‌شده در قسمت حداکثر ظرفیت به‌خوبی به شما می‌گوید که باتری گوشی مناسب است یا نه.

یک باتری کاملاً جدید و سالم دارای ظرفیت 100٪ است. بنابراین هرچه در صد باتری آیفون کارکرده به 100 نزدیک‌تر باشد بهتر است. یکی از نکات خرید آیفون دست دوم توجه به‌سلامت باتری آن است.
اگر آیفون دسته دومی که خریده‌اید مشکل باتری دارد بهتر است برای تعمیر آن به مراکز معتبر مراجعه کنید و از قطعات اصلی و باکیفیت استفاده کنید.

بررسی باتری
بررسی باتری گوشی

بررسی آسیب‌های سخت‌افزاری

یکی دیگر از نکات خرید آیفون دست دوم بررسی سایر آسیب‌های سخت‌افزاری است. هر آیفون دارای ساییدگی و خط‌هایی عادی مانند ضایعات یا خراش در کناره‌ها و پشت تلفن است. بااین‌وجود، خراش‌های عمده روی صفحه، مشکلات مربوط به Touch ID Face ID یا سنسور 3D Touch، خراشیدگی روی لنز دوربین یا سایر آسیب‌های سخت‌افزاری می‌توانند مشکلات بزرگی باشند.

در صورت امکان تلفن را شخصاً بازرسی کنید و یا به یک متخصص نشان دهید. سنسور خرابی آب را بررسی کنید تا ببینید آیا تلفن تابه‌حال خیس شده است یا نه. دوربین، دکمه‌ها و سایر سخت‌افزارها را آزمایش کنید. اگر بازرسی از تلفن امکان‌پذیر نیست، گوشی را از یک فروشنده معتبر بخرید تا اگر مشکلی برای آن پیش آمد بتوانید به فروشنده مراجعه کنید.

برای انتخاب آیفون مناسب، مقاله تفاوت آیفون X با XS را مطالعه کنید.

انتخاب ظرفیت ذخیره‌سازی مناسب

یکی دیگر از نکات خرید آیفون دست دوم توجه به ظرفیت ذخیره‌سازی آن است. اگرچه قیمت پایین جذاب است اما به یاد داشته باشید که آیفون‌های دست دوم معمولاً آخرین‌مدل نیستند و معمولاً فضای ذخیره‌سازی کمتری نسبت به مدل‌های فعلی دارند.

آیفون‌های جدید فعلی حداکثر 512 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی برای موسیقی، عکس‌ها، برنامه‌ها و سایر داده‌ها به شما ارائه می‌دهند. ظرفیت برخی از مدل‌های موجود باقیمت پایین، کمتر از 16 گیگابایت است! این‌یک تفاوت بزرگ است. مقدار ذخیره‌سازی بسیار نکته مهمی است، به‌ویژه برای افرادی که از iCloud برای عکس و موسیقی استفاده می کنند. شما نباید در بازار امروز گوشی با مقدار ذخیره‌سازی کم‌تر از 64 گیگابایت بخرید. توجه داشته باشید که آیفون از کارت حافظه پشتیبانی نمی‌کند پس به این نکته بسیار توجه کنید!

ارزیابی ویژگی‌ها و قیمت

یکی دیگر از نکات خرید آیفون کارکرده توجه به این نکته است. در هنگام خرید آیفون دسته دوم به تمام ویژگی‌های آن توجه کنید تا بتوانید یک آیفون کارکرده مناسب خریداری کنید. بهتر است آیفونی که شما خریداری می‌کنید حداکثر یک نسل از مدل روز پایین‌تر باشد تا ازنظر ویژگی‌های فنی با مدل روز تفاوت زیادی نداشتِه باشد.

نکات خرید آیفون دست دوم
دقت به مدل گوشی

یک آیفون کارکرده می‌تواند چندین میلیون تومان ارزان‌تر باشد. این یک روش هوشمند برای پس‌انداز پول است. فقط مطمئن شوید که از ویژگی‌های مدلی که در نظر گرفته‌اید اطلاع دارید و متناسب با نیازهای شما است تا بعدها مجبور نشوید دوباره آن را عوض کنید.

خرید آیفون با گارانتی

یکی دیگر از نکات خرید آیفون دست دوم این نکته است که اگر می‌توانید آیفون کارکرده را با گارانتی تهیه کنید. شرکت‌ها و یا مغازه‌های معتبر پشت محصول خود ایستاده‌اند. تلفنی که تعمیر قبلی داشته باشد در آینده لزوماً مشکلی نخواهد داشت! اما ممکن است مشکلی برای آن پیش بیاید، بنابراین گرفتن ضمانت یک حرکت هوشمندانه است.

آیفون دست دوم یا تعمیر شده را از کجا بخریم ؟

اگر آیفون دست دوم برای شما مناسب است، باید تصمیم بگیرید که گوشی جدید خود را از کجا تحویل بگیرید. برخی از گزینه‌های خوب برای یافتن آیفون‌های تعمیر شده با هزینه کمتر عبارت‌اند از:

 • اپل : اپل محصولات نوسازی شده را در وب‌سایت خود به فروش می‌رساند. این دستگاه‌ها توسط متخصصان تعمیر می‌شوند و با همان ضمانت یک‌ساله آیفون‌های جدید ارائه می‌شوند.(البته متأسفانه محصولات اپل توسط این شرکت به کشور ما عرضه نمی ‌شود پس برای این کار باید مراحلی را طی کنید که بسیار پیچیده است و پیشنهاد نمی‌شود!)
 • شرکت‌های تلفنی: اکثر شرکت‌های بزرگ تلفنی که آیفون‌های جدید می‌فروشند، آیفون‌های دست دوم یا نوسازی شده را نیز به فروش می‌رسانند. درصورتی‌که مشکلی برای آیفون ایجاد شود شما می‌توانید به آن شرکت‌ مراجعه کنید.
 • فروشندگان دست دوم: شما می‌توانید آیفون‌های کارکرده را مستقیم از کابران قبلی خریداری کنید. در اپلیکیشن واسط کالا افراد زیادی آیفون‌های دست دوم را خریدوفروش می‌کنند. همچنین بهتر است از برخی فروشندگان ضمانت‌نامه کتبی دریافت کنید.
نکات خرید آیفون دست دوم
گوشی آیفون خود را از کجا بخریم؟

کلام آخر

اگر به نکاتی که در بالا به شما گفتیم توجه کنید می‌توانید یک آیفون کارکرده مناسب خریداری کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

منبع:

lifewire.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر