راهنمای خرید سگ

خرید سگ کار نسبتاً دشواری است مخصوصاً اگر در این زمینه بی‌تجربه باشیم. برای خرید سگ باید اول چند راهنمای خرید سگ را مطالعه کرد.

تحقیقات لازم را انجام دهید. ما وقتی سگی را خریدیم تمام مسئولیت آن سگ بر عهده ما است. به همین دلیل باید سگی را انتخاب کنیم که تمام خصوصیات آن سگ باید با شرایط زندگی ما همخوانی داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم تمام نکات ریز و کاربردی را برای شما توضیح بدهیم تا بتوانید بر اساس راهنمای خرید سگ که ما در اختیارتان گذاشتیم بهترین و مناسب‌ترین سگ را انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

انتخاب بهترین نژاد سگ

نژاد سگ ویژگی‌های آن سگ را تعیین می‌کند. به همین دلیل مهم است که چه نژادی را انتخاب کنیم.
سگ‌ها دارای نژاد گوناگونی هستند. 332 نژاد سگ مختلف وجود دارد که هرکدام سایز، خلق‌وخو و رنگ‌های مختلفی دارند.

چه نوع سگ برای شما مناسب است‌؟

شما جوانب مثبت و منفی مالکیت ارزیابی کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که زمان مناسب آوردن سگ به خانه شما مناسب است. تبریک می‌گویم! اکنون وقت آن است که به جستجوی همراه کوچک جدید خود بروید؛ اما از کجا شروع می‌کنیم؟

اول‌ازهمه، تصمیم بگیرید که چه نوع سگی مناسب شماست. فهرستی از ویژگی‌هایی که باید داشته باشد، تهیه کنید.
دوست دارید سگ شما چه اندازه بزرگ یا کوچک باشد؟ سگ‌های کوچک اغلب در فضاهای کوچک‌تر بهتر عمل می‌کنند. ملزومات، داروها و تغذیه سگ‌های بزرگ و غول‌پیکر گران‌ترند.

آیا سگی می‌خواهید که در بزرگ‌سالی بسیار فعال بماند؟ نوع پوشش را نیز در نظر بگیرید. آیا حاضرید با ریزش کنار بیایید؟ یا، آیا سگ بدون ریزش می‌خواهید؟ سگ‌های کم ریزش معمولاً باید به‌طور مرتب به آرایشگاه بروند. آیا توانایی پرداخت این هزینه رادارید؟ شما می‌توانید با پاسخ به این سؤالات که در راهنمای خرید سگ آورده شده بدانید چه سگی مناسب شماست.

انتخاب مناسب
سگ مناسب برای خرید

آیا سگ مسن‌تر برای شما مناسب‌تر است؟

افزودن یک سگ بزرگ‌سال به خانواده بیشتر یک سگ جوان، مناسب برخی افراد خواهد بود. درواقع، اگر در مالکیت سگ کاملاً تازه‌کار هستید، یک سگ بالغ ممکن است بهترین گزینه را به شما باشد. شخصیت سگ‌های بزرگ‌سال از قبل شکل‌گرفته است. بسیاری از سگ‌های بالغ قبلاً خانه‌نشین شده‌اند و آموزش‌های اساسی مانند قدم زدن زیبا و دانستن زمان استراحت را دیده‌اند و احتمال اینکه شب را بیدار باشند کمتر خواهد بود. توله‌سگ‌ها به هدایت و وقت گذاشتن زیادی احتیاج دارند!

ویژگی‌های مهم سگ

مواردی که باید به آن‌ها هنگام بازدید سگ توجه کنید، عبارت‌اند از:

 • چشمان روشن و بدون ترشح
 • بینی تمیز و بدون ترشح یا علائم زخم
 • کت براق و تمیز و بدون بوی بد
 • دندان‌های تمیز و بدونت عفونت دندان
 • گوش‌های تمیز بدون قرمزی
 • هیچ نشانه‌ای از اسهال یا کرم وجود نداشته‌باشد.
 • واکسیناسیون سگ: همه سگ‌ها، بدون در نظر گرفتن نژاد، باید اولین واکسیناسیون خود رابین شش تا نه هفتگی و دومین را در 10 تا 12 هفتگی انجام دهند.
 • سگ نه لاغر باشد و نه چاق
 • خلق‌وخوی سگ

لوازم سگ

شما قبل از آوردن سگ جدید خود به وسایل زیادی برای سگ نیاز خواهید داشت. قبل از چیزهایی که نیاز به آن‌ها دارید مانند اسباب‌بازی‌هایی که سگ از آن لذت می‌برد یا تخت‌هایی که سگ در آن می‌خوابد با اصول اولیه شروع کنید. قطعاً برای شروع به چند مورد ضروری احتیاج دارید:

 • چهار تا شش افسار
 • کاسه‌های حیوان خانگی فلزی یا سرامیکی برای غذا و آب (از پلاستیک خودداری کنید زیرا باعث تحریک پوست می‌شود.)
 • غذای سگ
 • تخت ساده سگ
 • جعبه سگ
 • چند اسباب‌بازی ساده سگ
 • برس، شانه یا دستمال مناسب کت سگ شما
لوازم و وسایل
گذاشتن سگ داخل خانه اش

سگ خود را از کجا پیدا کنید؟

در این راهنمای خرید سگ به شما می‌گوییم از کجا سگ موردنظر خود را پیدا کنید.
هنگامی‌که ایده‌ای از نوع سگ موردنظر خود به دست آوردید، وقت آن است که جستجوی خود را آغاز کنید.
در صورت امکان، ابتدا فرزندخواندگی یک سگ را در نظر بگیرید. پناهگاه‌های حیوانات محلی و گروه‌های نجات حیوانات خانگی دارای سگ‌هایی هستند که فقط منتظر خانه هستند.

بسیاری از افراد نژاد موردعلاقه خود را پیدا کرده‌اند اما باید دقیق‌تر بدانند که چه چیزی در هنگام رشد سگ انتظار می‌رود. عواملی مانند اندازه و نوع پوشش در سگ نژاد خالص بسیار قابل پیش‌بینی است. نگرانی‌های بهداشتی، مزاج و سطح انرژی تا حدودی قابل پیش‌بینی است اما تضمین نشده اند.

باید به دنبال یک پرورش‌دهنده سگ باتجربه و دارای شهرت باشید. از پرورش‌دهندگان سگ در حیاط خانه خودداری کنید. هرگز از فروشگاه‌های حیوانات خانگی خرید نکنید، زیرا سگ‌های آن‌ها اغلب از کارخانه‌های تولید سگ می‌آید. سگ را از بازارهای دست‌فروشی یا آگهی‌های طبقه‌بندی‌شده خریداری نکنید. این سگ‌ها زمینه نامعلومی دارند و ممکن است ناسالم باشند. وقتی سگ مناسب خود را پیدا کنید، احساس خوبی خواهد داشت.

علائم هشداردهنده در خرید سگ

در راهنمای خرید سگ پیشنهاد می‌کنیم که اگر این موارد را از طرف تولیدکننده ‌سگ یا فروشنده تجربه کردید، از خرید آن سگ دست بکشید!

 • اطلاعات بسیار کمی را در یک آگهی ارائه می‌دهد، به‌عنوان‌مثال یک یا دو جمله
 • به شما اجازه نمی‌دهد یا بهانه‌هایی در مورد اینکه چرا نمی‌توانید با اعضای خانواده سگ ملاقات کنید را می‌آورد.
 • ملاقات در یک مکان عمومی مانند خیابان، ایستگاه خدمات یا ایستگاه راه‌آهن برای تحویل سگ
 • سگ دارای گذرنامه حیوان خانگی است.
 • اثبات واکسیناسیون، گواهی بهداشت و غیره ارائه نمی‌شود.
 • اطلاعات تماس دامپزشک اصلی را ارائه نمی‌دهد.
 • اگر نژادی می‌خرید که از مشکلات ارثی رنج می‌برد، آیا پرورش‌دهنده می‌تواند شواهدی از غربالگری این موارد ارائه دهد؟
 • اگر مشکلی وجود داشته باشد، آیا پرورش‌دهنده سگ را پس می‌گیرد؟
راهنمای خرید سگ
دقت کردن در خرید سگ خود

خرید یک سگ سالم

به معنای واقعی کلمه صدها نژاد برای انتخاب وجود دارد. سالها اصلاح نژادها ناگزیر به سگ‌هایی با ژن‌های بسیار مشابه منجر شده است. این بدان معناست که برخی از مشکلات مخصوص برخی نژادها است. متأسفانه، برخی از این شرایط ارثی باعث ناراحتی و حتی رنج واقعی سگ‌ها می‌شود. برخی از این مشکلات (اما نه همه) به لطف در دسترس بودن آزمایش‌ها ژنتیکی کاملاً قابل‌پیشگیری هستند. تصور می‌شود که نژادهای دورگه به دلیل اینکه فقط ژن‌های سالم پیروز می‌شوند، سالم‌ترند. اگرچه این خطر وجود دارد که ژن‌های بد هر دو والدین به فرزندان آن‌ها منتقل شود. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید کاکاپو بخرید، به یک پرورش‌دهنده اصرار کنید که هم والد کوکر اسپانیل و هم پدر و مادر پودل را ازنظر وجود مشکلات موجود در ژن‌های مربوطه، موردبررسی قرار دهد.

اگر سگی می‌خواهید که بیشترین شانس زندگی سالم و شاد را در پیش داشته باشد، در مورد مشکلات ژنتیکی نژاد تحقیق کنید و مطمئن شوید که یک پرورش‌دهنده را انتخاب می‌کنید که برای مشکلات ارثی را آزمایش می‌کند. اگر پرورش‌دهنده‌ای که پیداکرده‌اید این کار را انجام نمی‌دهد، پرورش‌دهنده دیگری را انتخاب کنید که این کار را انجام دهد. اگر مطمئن نیستید که نتایج آزمایش سلامت به چه معناست، به دامپزشک آژانس تلفن مشاوره دهید.

مشکلات ارثی بدون آزمایش

متأسفانه، آزمایش غربالگری ژنتیکی برای همه شرایط وجود ندارد و برخی از مشکلات در برخی نژادها ریشه دوانده است. بااین‌حال، برخی از مشکلات را می‌توان از طریق بررسی فیزیکی یک سگ، به‌عنوان‌مثال با مشاهده شکل صورت، تشخیص داد.

پنجاه‌درصد اسپانیل های کاوالییر کینگ چارلز در سن 5 سالگی سوفل قلب دارند. به‌عنوان‌مثال سگ‌های براکیسفالیک، ازجمله پاگ، بولداگ انگلیسی، بولداگ فرانسوی، بوستون تریر، صورت صاف دارند و به همین دلیل در تنفس رنج می برند. اگر نژادی می‌خرید که بیماری ژنتیکی دارد، آماده‌باشید برای هزینه‌های زیاد صورتحساب دامپزشکی! در این راهنمای خرید سگ توصیه می‌کنیم که از این نژادها صرف‌نظر کنید.

پیداکردن دامپزشک مناسب

سگ جدید شما باید ظرف چند روز پس از آمدن با شما به خانه، برای اولین بار به دامپزشک مراجعه کند. معاینه بدنی برای سگ مهم است. این فرصتی است تا اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکلی در سلامتی وجود ندارد که توسط پرورش‌دهنده، پناهگاه یا گروه نجات قابل‌شناسایی نباشد.

راهنمای خرید سگ
تایید سلامت سگ توسط دامپزشک

بهتر است قبل از آوردن سگ خود یک دامپزشک خوب پیدا کنید. مجبور نیستید برای یافتن آن عجله کنید. به دنبال یک دفتر دامپزشکی باشهرت عالی در یک مکان مناسب برای خود باشید. اطمینان حاصل کنید که قیمت آن‌ها برای شما مقرون‌به‌صرفه است. بهترین راه برای یافتن دامپزشک خوب، پرسیدن و تحقیق است. به بررسی‌های آنلاین نگاه کنید. حتی ممکن است بخواهید در بیمارستان گشت بزنید و با کارکنان ملاقات کنید.

در اولین دیدار سگ خود، حتماً تمام مدارک ارائه‌شده توسط پرورش‌دهنده یا گروه فرزندخواندگی را به همراه داشته باشید. دامپزشک معاینه را انجام می‌دهد و در مورد برنامه واکسیناسیون سگ با شما صحبت می‌کند. سگ‌ها به چندین واکسیناسیون اصلی احتیاج دارند که از شش هفتگی شروع می‌شود. بعضی از واکسن‌ها ظرف یک سال از آخرین دوز در سری واکسیناسیون اولیه به تقویت‌کننده احتیاج دارند.

پرسش و پاسخ

روزی چند ساعت باید برای تربیت سگ وقت گذاشت؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارند که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت آنها صرف کنید. اگر مشغله زندگی شما زیاد است و نمیتوانید وقت کافی را به تربیت سگ اختصاص بدهید، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستند.

اگرکسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد چه باید کرد؟

پاسخ: اگر شما یا یکی از اعضای خونواده به موی سگ حساسیت دارید یا دوست ندارید خانه ی شما پر از از مو شود، یکی از نژادهایی را انتخاب کنید که موهای آنها نمی‌ریزند و فقط رشد میکنند!

اگر می‌خواهید از آموزش پارک حیوانات چگونه است؟

پاسخ:یک پتوی سگ یا تی‌شرت کهنه انتخاب کنید. پتو را چندین بار به هنگام خواب و پیش از ورود سگ به خانه‌تان استفاده کنید. زمانی که سگ به خانه‌تان آمد پتو را داخل پارک بیندازید. بوی بدن شما که بر روی پتو مانده است باعث آرامش سگ می‌شود و از واق واق‌های وحشتناک، زوزه کشیدن و جیغ‌ودادهای او جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

آنچه مربوط به راهنمای خرید سگ بود در این مقاله به شما آموزش داده‌ایم.

در راهنمای خرید اپل واچ سعی کردیم بهترین ساعت هوشمند را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

https://vasetkala.com/blog/12756/%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%aa%d9%88%d9%84%d9%87-%e2%80%8c%d8%b3%da%af/

منبع:
dogstrust.org.uk

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر