شو لباس چیست؟

مد یک هنر است و همه میدانید که مدهای لباس سرشار از نتایج هنرمندانه است. شو لباس هم نوعی هنر است که با نوآوری همراه است. شاید از خود بپرسید که، شو لباس چیست؟ به همین دلیل توصیه می‌کنم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. مطمئن باشید که با خواندن نکات و توضیحات ذکرشده می‌توانید شوی لباس را خوب بشناسید.

شو لباس یا همان نمایش مد لباس‌ها یعنی رویدادی که توسط یک طراح مد اجرا می‌شود. به این صورت که طراح یک مد یا برند خاص برای تبلیغات و فروش محصولات و یا حتی لوازم جانبی خود، آن‌ها را در مدت یک هفته به نمایش می‌گذارد. البته شما به‌راحتی نمی‌توانید روز بعد از برگزاری شو لباس آن محصول را در فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید.

تاریخچه‌ی شو لباس

این رویدادها از اوایل دهه 1900 میلادی در حال وقوع بوده است، اما لباس، مدل و نوع مکان برگزاری رویدادها تغییر کرده است. برای مثال:
در اوایل قرن 19 شو لباس در خانه‌های اروپاییان نیز برگزار می‌شد. البته در پاریس نیز اتفاق برای به نمایش گذاشتن لباس‌های مجلسی انجام می‌شد. بعدازاین شو ی لباس در هتل‌ها یا فروشگاه‌های بزرگ برگزار می‌شد. البته طراحان آمریکایی نمایش مد خود را در فضاهای خصوصی برگزار می‌کردند.

باگذشت زمان این مد لباس یا همان شو لباس در رسانه‌هایی مانند تلویزیون به اجرا گذاشته می‌شود. حتی برای یک برند و طرح خاص مستندسازی می‌کنند و بهتر محصولات خود را به اشتراک می‌گذارند تا همه بدانند که، شو لباس چیست؟

شو های لباس در هر فصل به‌ویژه بهار، تابستان، پاییز و زمستان شروع می‌شوند. در برخی از نمایش‌های مد، با پوشیدن لباس روی صحنه راه می‌روند. در این نمایش‌ها لباس‌ها به‌وسیله‌ی نور و جلوه‌های ویژه روشن‌تر از سایر صحنه دیده می‌شوند. این نمایش در هر فصل از سال متناسب بالباس‌های مخصوص هر فصل اجرا خواهد شد.

هدف شو لباس چیست؟

هدف برگزارکنندگان شوی لباس نشان دادن حسن سلیقه و جلب‌توجه خریداران است. مخاطب این شوها می‌توانند خانم‌ها و حتی آقایانی باشند که ب دنبال بهترین برندها و مارک‌های خاص محصولات خاص در جهان هستند.
شو لباس درواقع یک فرصت است برای یک طراح لباس تا زیبایی‌ها، خاص بودن، دیدگاه و احساسات محصولات خاص خود را به نمایش بگذارد. درواقع شو لباس نوعی کارآفرینی با ایده‌های با سطح بالا است به همین دلیل است که هر کس توانایی برگزاری شو لباس را ندارد.

شو لباس چیست؟
محل برگزاری شو لباس

کسانی می‌توانند شو لباس را برگزار کنند که طرح لباس آن‌ها ایده‌ای باشد که تابه‌حال ارائه نشده باشد و از طرفی مورد تائید قرارگرفته باشد. به‌طورکلی ایده‌ای با سطح بالاتر از ایده‌های ارائه‌شده باشد.
بسیاری از طرح‌هایی که شما در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های لباس می‌بیند نوعی هنر است که فقط جنبه‌ی پوشیدنی دارند. درواقع آن‌ها فقط زیبایی دارند و نوآوری و ایده‌های خلاق بر آن‌ها متمرکز نشده است. نماش و ترتیب بیرون رفتن هر مدل با پوشیدن یک لباس خاص معمولاً طبق نظر و بیانیه‌ای که طراح یا تهیه‌کننده برنامه‌ریزی می‌کند اجرا خواهد شد.

اما ایرادات شو لباس چیست؟

شو لباس هیچ‌گاه پایدار نیست. مدهای لباس روزبه‌روز در حال تغییر هستند.
از طرفی برخی از مخاطبان شاید نتوانند آنچه را که طراح یا تولیدکننده مد نشان می‌دهد، درک کنند. به همین دلیل شوی لباس را باید حتماً به‌طور زنده و بصری انجام داد. اگر برگزاری شو لباس بین چندین طراح باشد، هرکدام از آن‌ها فقط می‌توانند تعداد محدودی از لباس‌هایشان را به نمایش بگذارند.

زمان نمایش

از طرفی هر فرد برای به نمایش گذاشتن مد لباس خود، تقریباً 5 ثانیه فرصت دارد تا حضار لباس او را ببیند. این زمان برای تشخیص و انتخاب یک لباس زمان بسیار کمی است. البته با توجه به نظر برگزارکننده‌ی نمایش، مدل‌ها به مدت چند ثانیه توقف می‌کند تا همه لباس‌ها را ببینند یا بتوانند آن را انتخاب کنند. تشخیص لباس با کیفیت و جذاب و مطابق با مد روز برای بسیاری افراد اهمیت دارد.

البته دریکی از مقالات سایت واسط کالا به مساله ی مهمی برای خرید لباس‌ها اشاره‌شده است. حتی اگر برند و مارک لباس برایتان مهم است به شما توصیه می‌کنم که مقاله‌ی انتخاب لباس و رنگ پوست را بخوانید.
آنگاه متوجه خواهید شد که برای خرید لباس‌های جذاب که شما را به بهترین شکل نشان دهند، تنها مارک و برند لباس مهم نیست.

منظور از مدل در شو لباس چیست؟

مدل‌ها به‌طورمعمول بر اساس ظاهر، نوع اندام و میزان مناسب بودن آن‌ها در لباس از قبل انتخاب می‌شوند.
آن‌ها لباس‌های یک نمایش مد را می‌پوشند و سپس بعد از اتمام نمایش بیرون می‌آورند تا در به لباس آسیبی نرسد و آن را سالم نگه‌دارند. به‌طورکلی، لباس‌های نمایش مد متناسب با مدل نیستند. بلکه مدل متناسب با لباس انتخاب‌شده است؛ بنابراین، شانس انتخاب برای مدل بستگی به اندام او و چگونگی طراح معتقد است که باید قطعه مد متناسب باشد.

در پشت‌صحنه، مدل‌ها لباس پوشیده‌اند و گاهی اوقات آرایش‌هایی برای ظاهر و چشمگیری بهتر استفاده می‌شود. هنگامی‌که لباسی را به نمایش می‌گذارند، با لباس دیگری به پشت‌صحنه برمی‌گردند و آماده می‌شوند تا بار دیگر روی صحنه بیایند.
حذف و استفاده از آرایش و لباس‌های پیچیده ممکن است مدتی طول بکشد. بنابراین معمول است که نمایش‌های مد دیر شروع می‌شوند یا بیشتر از حد انتظار اجرا می‌شوند.

مدل مناسب
مدل مناسب شو لباس

محل نگهداری لباس‌های نمایش مد

بعدازاینکه دانستیم که هدف از برگزاری شو لباس چیست بهتر است بدانیم که عاقبت این لباس‌های خاص و مارک چه خواهد شد؟ این لباس‌ها گه‌گاه به موزه راه پیدا می‌کنند یا به نفع یک موسسه خیریه فروخته می‌شوند. یا بیشتر اوقات به عموم مردم فروخته می‌شوند یا از روی مدل آن‌ها ایده گرفته می‌شود.

ممکن است همراه با سالی که به نمایش گذاشته‌شده‌اند و نام مدلی که آن‌ها را پوشیده است، آن‌ها را در ویترین فروشگاه‌ها قرار دهند. نمایش مد، رویدادی است که در آن لباس‌های طراح از چندین مدل به نمایش گذاشته می‌شود.

رشته طراحی لباس

رشته طراحی لباس یکی از پرهزینه‌ترین و پردرآمد‌ترین رشته‌های دنیا محسوب می‌شود. هرساله سرمایه‌گذاری زیادی برای پرورش دانشجویان خلاق در این رشته صورت می‌گیرد. زیرا فارغ‌التحصیلان این رشته بتوانند در فضایی رقابتی وارد کارشده و نیاز داخلی و خارجی را با توجه به مطالعات صورت گرفته و سلیقه بازار تأمین کنند.

شو لباس برای آقایان

شو لباس یا همان نمایش مد برای مردان نیز اجرا خواهد شد. در این نمایش نیز مردان شیک‌پوش و خوش‌اندام برای این کار انتخاب می‌شوند. در این نمایش به مدل مو، پیراهن، مدل شلوار، کیف و کفش، کت‌وشلوار، کمربند و حتی پالتوی یک مدل توجه می‌شود.

اصول ست کردن در شیک‌پوشی این افراد تأثیر به سزایی دارد و به آن توجه شود. تجربه نشان داده است که طراحان مد و خیاط‌های مرد از بهترین و با دقت ترین تهیه‌کنندگان یک مد هستند.
یک مدل با پوشیدن لباس‌های لایه‌لایه، یا لباس‌هایی جلیقه‌ای شکل و مدل‌های سربازی شکل با شلوارهای پانچ باید همه‌چیز را رعایت کند.

شو لباس کودکان

شاید برایتان هیجان انگیز باشد و بخواهید بدانید که در کودکان، شو لباس چیست؟ در این نمایش‌ها کودکان در قالب مینی مدل‌های حرفه‌ای با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ روی سن و جلوی چشم حاضران لباس‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

تا قبلاً مدلینگ و شوی لباس کودکان فقط در قالب عکس و تصویر بوده است. اما امروزه برگزاری شوهای زنده تأثیر بهتر و عمیق‌تری بر روان کودک و همچنین فرهنگ تبلیغ جامعه خواهد داشت. این روزها بازار مدلینگ کودک داغ شده است و در فضاهای مجازی نیز کودکان شو لباس را به‌خوبی انجام می‌دهند.
اما باید دقت کنید که شو لباس و شرایط کاری آن‌ها برای کودک‌ آزاردهنده و خسته‌کننده نباشد. زیرا مدلینگ کودک آن‌قدر جذاب شده که هیچ‌کس باور ندارد گاهی می‌تواند باعث کودک‌آزاری شود.

شو لباس چیست؟
شو لباس کودکان

نحوه‌ی دیدن شو لباس

بسته به محبوبیت یک نمایش مد، ممکن است مخاطبان برای حضور در آنجا مبلغ قابل‌توجهی پرداخت کرده باشند. بلیط های ردیف اول اغلب بسیار گران هستند. گاهی اوقات همراه با شام بعدازآن، حمل‌ونقل با وسایل نقلیه لوکس و نوشیدنی در طول نمایشگاه ارائه می‌شوند.

سردبیران مد معمولاً به نمایش‌های معروف می‌پردازند. ممکن است یک دفترچه برای یادداشت‌برداری درباره روندهای جدید به همراه داشته باشند. به همین ترتیب، ممکن است عکاسان مجلات مد نیز برای گرفتن عکس و ایده گرفتن حضورداشته باشند. مخاطب به‌طورمعمول نشسته است. لباس پوشیدن طبق کد لباس لازم است. لباس‌های یک نمایش مد به‌طورکلی بهترین لباس طراح است که در طول نمایشگاه نگهداری می‌شود و سپس فروخته یا نگهداری می‌شود

شو لباس در ایران

در ایران نیز مانند سایر کشوها شو لباس وجود دارد. البته برخی از شرکت‌ها و طراحان مد در ایران با داشتن مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مد را برگزار می‌کنند. در این نمایش، نحوه‌ی ارائه و راه رفتن مدل و همچنین فضای برگزاری معمولاً به نظر طراح بستگی دارد. طراحان خوش‌ذوق ایرانی در برگزاری شو لباس عناصر بصری متنوعی ازجمله اجرای موسیقی و صحنه‌آرایی متنوعی را انجام می‌دهند.

جشنواره‌ها

شو لباس چیست؟ شوی لباس یکی از مهم‌ترین روش‌های تبلیغاتی است که برای طرح و مد لباس انجام می‌دهند. در کشورعزیزمان برای برگزاری این شو ها ایده‌های بسیار جالبی وجود دارد. زیرا اقوام، نژادها و لباس‌های متفاوتی برای هر قوم و طایفه وجود دارد. در برخی از جشنواره‌های ایرانی مانند جشنواره‌ی فجر از برترین لباس‌های طراحی‌شده رونمایی می‌شود.
برای مثال لباس‌های شمالی، کردی، ترکی و لباس قبایل عشایر نشین و قشقایی‌ها جذابیت و زیبایی زیادی دارد. در هر استان از کشور عزیزمان تعداد بسیار متنوعی از این رنگ و نوع لباس‌ها دیده می‌شود که هرکدام زیبایی خود را دارند. ترکیب رنگ لباس زنانه در شوها بسیار اهمیت دارد.

شو لباس چیست؟
جشنواره شو لباس

البته متأسفانه در برخی از سالن‌های استان‌ها، پوشش‌های واقعاً عجیب‌وغریبی به نمایش گذاشته می‌شود که شاید نتوان متوجه شد معنی واقعی شو لباس چیست؟ این لباس‌ها و نمایش‌های مد آن‌ها نه‌تنها ارزش‌های کشور نیست بلکه مسائل اخلاقی و شرعی زیادی در آن رعایت نشده است. به همین برای برگزاری یک شو لباس باید دقت داشت که این مراسم مطابق با قوانین داخل کشور برگزار شود.

پرسش و پاسخ

اهمیت نمایش مد چیست؟

پاسخ : نمایش‌های مد به ایجاد علاقه در بین مردم برای گسترش آگاهی در مورد تازه واردان در طراحی، سبک و  جلب توجه عمومی کمک می کنند . با دیدن شو لباس شما در معرض گرایش‌ها و سبک‌های مختلف لباس قرار می‌گیرید.

مدت نمایش مد چقدر است؟

5 تا 20 دقیقه، نمایش‌های مد به طور معمول از 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشند. طول هر نمایش مد به عوامل مختلفی ، از جمله تعداد ظاهری که یک طراح نشان می‌دهد و میزان برپایی نمایش بستگی دارد.

کلام آخر

شاید تابه‌حال ندانید که شو لباس چیست و چگونه به فرهنگ، اقتصاد و انتخاب لباس در جامعه تأثیر می‌گذارد. در این مقاله از سایت واسط کالا سعی کرده‌ایم که نمایش مد و طرح‌های مختلف ارائه‌شده را برایتان بیان کنیم.
درواقع افرادی هستند که مارک و برند لباس و کفش‌هایشان برایشان بسیار مهم است. آن‌ها همیشه به دنبال بهترین تولیدکننده‌ها و مارک‌ها هستند تا بتوانند در اولین فرصت لباس‌ها و ست‌های جدید هر لباس را بخرند.

امیدوارم با خواندن این مقاله سؤالات و ابهامات شما رفع شده باشد و به نتیجه‌ی مطلوب برای خرید لباس‌های خود رسیده باشید. البته شما می‌توانید لباس‌ها و برندهای متفاوت دیگری از لباس‌ها را در اپلیکیشن واسط کالا به قیمت مناسب‌تری ببینید.
از اینکه با ما همراه بوده‌اید از شما سپاس‌گزارم.

مقالات مرتبط:

منابع:

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر