راهنمای انتخاب سایز مانتو

راهنمای انتخاب سایز مانتو

با افزایش فروشگاه ای آنلاین و خریدهایی که بیشتر از راه دور انجام می‌شوند، خریدوفروش لباس‌ها و مانتوهای زنانه نیز به همین صورت انجام می‌شود. برای خرید مانتوهای خود به‌صورت اینترنتی بهتر است راهنمای انتخاب سایز مانتوی خود را داشته باشید تا در این انتخاب اشتباه کنید. البته برای خرید حضوری مانتوهای خود نیز اگر این نکات را بدانید، قطعاً به شما کمک بزرگی خواهد کرد. اما ازآنجایی‌که در خرید حضوری امکان پوشیدن و امتحان کردن مانتو و لباس‌ها بیشتر است پس در خریدهای غیرحضوری بیشتر به یک راهنما برای انتخاب سایز مانتوی احتیاج دارید.

البته اگر به یک مانتو برای فصل زمستان احتیاج دارید بهتر است ابتدا راهنمای خرید مانتو زمستانی را بخوانید تا بدانید بهترین گزینه برای شما چه مانتویی خواهد بود. اگر قبل از خرید مانتو، خوب تحقیق کنید و یک مانتوی مناسب انتخاب کنید دیگر پشیمان از خرید خود نخواهید بود.

نحوه‌ی تعیین سایز مانتو

اگر بتوانید با کمک نکات زیر سایز درست خود را انتخاب کنید، دیگران نگران متناسب نبودن لباس انتخاب‌شده‌ی خود نباشید. برای تعیین سایز مانتو و یا لباس خود باید ابتدا اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف را برای اندازه‌گیری بدانید. این کار را شما می‌توانید به‌راحتی در منزل انجام دهید. سپس طبق سن و وزن هر فرد سایز مانتو انتخاب خواهد شد. اگر نمی‌دانید که چگونه باید سایز خود را اندازه‌گیری کنید با ما همراه باشید.

قدیمی‌ترین و بهترین روش اندازه‌گیری سایزهای هر فرد، کمک گرفتن از متر خیاطی است. البته اگر خودتان نمی‌توانید اندازه بگیرید از یک فرد دیگر کمک بخواهید. برای انجام این روش اندازه‌گیری شما به‌دقت و حوصله احتیاج دارید.

فقط دقت کنید برای اندازه‌گیری صحیح قسمت‌های مختلف بدن با توجه به راهنمای خرید انتخاب سایز مانتو، در حالت نرمال باید بدون لباس یا با لباس خیلی نازک باشید. در اولین مرحله نیاز به متر دقیق خیاطی دارید.

حتماً صاف بایستید و گردن را صاف کنید، کمر در راستای بدن و شانه‌ها رو به عقب باشد. البته اگر عادت به پوشیدن لباس‌زیر خاصی یا گن دارید ابتدا آن را تن کنید و سپس برای تعیین سایز خود شروع به‌اندازه‌گیری کنید.

اندازه‌گیری دور سینه

در ابتدای هر لیست راهنمای انتخاب سایز مانتو، اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف بدن بسیار مهم است. اندازه‌گیری دور سینه مهم‌ترین قسمت اندازه‌گیری است. برای اندازه‌گیری قفسه سینه 1 تا 2 سانتی‌متر به آن اضافه کنید.
می‌توانید از شخص دیگری برای این اندازه‌گیری کمک بخواهید. پس‌ازاینکه دورتادور سینه را اندازه گرفتید یادتان نرود که حتماً یک سانتی‌متر را برای حرکت لباس در نظر بگیرید.

سپس نوبت به‌اندازه‌گیری طول آستین شما است. دست خود را به حال 90 درجه قرار دهید. از شانه تا مچ را اندازه بگیرید. البته اگر برای انتخاب مانتوهای رسمی بهتر است کمی طول آستین را بلندتر بگیرید.

اندازه‌گیری دور کمر

اندازه‌گیری دور کمر برای انتخاب سایز مهم از اصلی‌ترین اندازه‌ها است. این اندازه‌گیری نیز مانند دور سینه اما فقط در اطراف کمر انجام می‌شود. نوار اندازه‌گیری را به دور کمر خود، درست بالای باسن خود، جایی که به‌طورمعمول شلوار لباس قرار دارد، بپیچید. اگر شلوار جین یا شلوار گاه‌به‌گاه استفاده می‌کنید، هدف خود را دقیقاً بالای کمر شلوار قرار دهید، اما این محدوده نباید بالاتر از قسمت کمربند شلوارتان باشد.
به‌طورکلی برای استفاده از راهنمای انتخاب سایز مانتو، اندازه‌گیری دور کمر، گودترین قسمت بدن محلی که آرنج با بدن تماس پیدا می‌کند را باید اندازه بگیرید.

اندازه گیری دور کمر
اندازه گیری دور کمر

اندازه‌گیری دور باسن

در انتخاب سایز مانتو، اندازه‌گیری دور باسن از مشکل‌دارترین اندازه‌گیری‌ها است؛ زیرا خانم‌ها باسن‌های متفاوت و نامتناسب با سایز خود دارند. پس بهتر است که در این مورد بیشتر دقت کرده و اندازه‌گیری خود را با در نظر گرفتن چند سانتی‌متر اضافه یادداشت کنند. برای اندازه‌گیری دور باسن، متر یا نوار اندازه‌گیری را ازیک‌طرف لگن، به‌طرف دیگر آن بپیچید و سپس جایی که دوسر متر به هم وصل شدند را یادداشت کنید.

دقت کنید که متر باید در اطراف برجسته‌ترین قسمت باسن قرار گیرد. البته انجام این کار شاید برای خودتان کمی دشوار باشد که سطح متر را نگه‌داشته و اندازه را یادداشت کنید؛ بنابراین از دوست خود بخواهید به شما کمک کند تا بتوانید دقیق‌ترین اندازه‌گیری را به دست آورید.

اندازه‌گیری گردن

دورتادور گردن خود را اندازه بگیرید، اما خیلی محکم اندازه نگیرید. بهتر است یک یا دو انگشت باید بین نوار اندازه‌گیری و گردن شما قرار بگیرد. البته برای راهنمای انتخاب سایز مانتوهایی که احتیاج به‌اندازه‌گیری ندارد، اندازه‌گیری دور گردن نیاز نیست. در لیست سایزهای مانتو معمولاً این اندازه‌گیری وجود ندارد.

اندازه‌گیری آستین

شانه‌ها را آرام نگه‌دارید و دست‌ها را در پهلو پایین نگه‌دارید، نوار اندازه‌گیری را در لبه شانه، نگه‌دارید. سپس مستقیماً تا پایین مچ دست اندازه بگیرید، هنگامی‌که به مچ دست رسید اندازه‌گیری متوقف و اندازه‌ی حاصل را یادداشت کنید.
برخی از خیاطان هنگامی اندازه‌گیری آستین دست را به زاویه‌ی 45 درجه نگه‌داشته و سپس از شانه تا مچ را اندازه می‌گیرند. در این صورت احتمال کوتاه شدن آستین نیز کمتر خواهد بود.

اندازه‌گیری قد مانتو

برای انتخاب سایز مانتو، تناسب‌اندام مهم بسیار مهم است و اگر به‌اشتباه اندازه بگیرید ظاهر خود را خراب میکنید و جذابیت مدنظر را نخواهید داشت.
اگرچه برای خرید آنلاین مانتو معمولاً در لیست راهنمای انتخاب سایز مانتو، اندازه‌گیری قد مانتو وجود ندارد اما بازهم اندازه‌گیری قد مانتو می‌تواند به انتخاب شما در انتخاب سایز مانتو کمک کند. البته بیشتر مانتوها برای اندام‌های استاندارد دوخته‌شده‌اند اما اگر اندام تقریباً نامناسبی دارید بهتر است اندازه‌ی موردنظر ر ا کوتاه و یا بلندتر در نظر بگیرید. البته شما می‌توانید مانتوها را بعد از خرید کوتاه کنید.
در مقاله‌ی ترمیم پارگی مانتو به‌طور کامل شیوه‌های ترمیم و کوتاه کردن انواع مانتوها را بیان کرده است. فقط کافی است کمی خیاطی بلد باشید تا از پرداخت هزینه‌های اضافه خودداری کنید.

راهنمای انتخاب سایز مانتو
اندازه گیری قد مانتو

انواع قد مانتو

معمولاً قد مانتوها بسته به قد خانم‌ها متفاوت است و در سه دسته قرار می‌گیرد:

اندازه‌های طبیعی

برای خانم‌هایی که قد آن‌ها بین 165 تا 172 سانتی‌متر است، اندازه‌ی معمولی و طبیعی در نظر گرفته می‌شود. در برخی از فروشگاه‌های آنلاین نیز این دسته‌بندی را می‌بینید.

اندازه‌های کوتاه

قدهای کمتر از 165 سانتیمتر در دسته‌ی کوتاه‌قد قرار دارند. البته در لیست راهنمای انتخاب سایز مانتو، این اندازه‌ها به‌طور دقیق نوشته‌شده و با سایر اندازه‌گیری‌ها یک اندازه‌ی واحد برای فرد تشکیل می‌دهند.

اندازه‌های بلند

واضح است که اندازه‌های بیشتر از 172 سانتیمتر در دسته‌ی اندازه‌های بلند قرار می‌گیرند. البته انتخاب سایز مانتوهای کوتاه یا بلند با توجه به سلیقه‌ی شخصی هر فرد انجام می‌شود.

انتخاب سایز مانتو

پس‌ازاینکه اندازه‌های خود را یادداشت کردید نوبت به پیدا کردن سایز مانتو می‌شد. معمولاً هر فروشگاه یک راهنمای انتخاب سایز مانتو برای خریداران خود قرار داده است. بهتر است ابتدا این لیست را مشاهده کنید و اگر بازهم در انتخاب سایز خود مشکل داشتید از یک خیاط یا مدیر سایت کمک بگرید.

البته به شما توصیه می‌کنم که برای داشتن یک مانتوی بسیار شیک و جذاب نه‌تنها به سایز و مدل مانتو دقت کنید بلکه جنس و مارک مانتو نیز اهمیت زیادی دارد. شاد ندانید که بهترین جنس‌های مانتو برای پوشش چه پارچه‌هایی هستند. پارچه مناسب لباس این نگرانی شما خاتمه می‌دهد. کافی است به لینک قبل وارد شوید و از مطالب ما استفاده کنید.

راهنمای انتخاب سایز مانتو با نمونه مانتو

اگر برایتان مقدور نیست که اندازه‌های خود را بگیرید و یا در اندازه‌گیری از روی بدن خود مشکل‌دارید به شما پیشنهاد می‌کنم که یکی از مانتوهای شک و تناسب‌اندام خود را برداشته و از روی آن شروع به کارکنید. با دقت اندازه‌های روی این مانتو را گرفته و یادداشت کنید. سپس در لیست راهنمای انتخاب سایز مانتو به دنبال سایز موردنظر خود باشید.

ابتدا مانتو را روی یک سطح صاف پهن کنید. اگر دکمه یا زیپ آن را ببندید بهتر است، سپس آستین‌های آن را بازکنید و حتماً حواستان باشد که قسمتی از مانتو چروک و یا تا نخورده باشد. برای اینکه اندازه‌ها به‌طور دقیق به دست آیند بهتر است که مانتو بسیار صاف و مرتب پهن‌شده باشد.

راهنمای انتخاب سایز مانتو
انتخاب سایز مانتو

به دست آوردن دور سینه

عرض سینه را از قسمت سمت چپ سینه‌ی مانتو تا قسمت راست اندازه گرفته آن را یادداشت کنید. البته اگر یک سانتی‌متر بیشتر گرفته‌اید مشکلی به وجود نمی‌آید. اگر این عدد را در 2 ضرب کنید آنگاه شما دور سینه را خواهید داشت.

به همین شکل می‌توانید دور باسن و دور کمر مانتو را اندازه بگیرید. فقط یادتان باشد که دور کمر جایی است که اگر یک آستین را خم‌کنید دقیقاً موازی با قسمت آرنج روی مانتو قرارگرفته است.

اندازه‌ی قد مانتو

از قسمت سرشانه در کنار یقه شروع کنید و مستقیم به سمت پایین مانتو، متر را بیاورید. به پایین لبه‌ی مانتو که رسیدید اندازه را یادداشت کنید. البته بازهم یادآوری کنم که طول مانتو به سلیقه و نظر شما بستگی دارد. به همین طول مانتوی ثابتی وجود ندارد.

اندازه‌گیری قد آستین

متر خود را از پشت مانتو بر روی سرشانه قرار داده و تا پایین آستین اندازه بگیرید به لبه‌ی آستین که رسیدید اندازه‌گیری را متوقف کنید. دقت کنید که بهتر است برای اندازه‌گیری طول آستین، کمی آن را خم کرده به‌طوری‌که زاویه‌ی بین ساقه‌ی دست با بازو به‌اندازه 45 درجه برسد.
اندازه‌گیری کارور پشت یا همان عرض شانه‌ها نیز از روی لباس به‌راحتی محاسبه می‌شود و می‌توانید این اندازه را نیز یادداشت کنید.

یادداشت کردن اندازه‌ها

حال اندازه‌های خود را با نتایج موجود در راهنمای انتخاب سایز مانتو که در سایت یا فروشگاه ارائه‌شده است، مطابقت دهید. سایز مانتوی موردنظر خود را جستجو کنید. متناسب با اندازه‌های شما، سایز مانتو در بالا مشخص‌شده است البته باید دقت کنید با توجه به برند و مارک هر مانتو سایزها در هر لیست بسیار متفاوت هستند. بنابراین بهتر است سایزی را پیدا کنید که فقط برای مارکی که از آن خرید می‌کنید، باشد.

انواع مانتوها

مانتوها انواع مختلفی دارند. متناسب با هر فصل می‌توانید مانتوی متناسب با آن را در فروشگاه‌ها پیدا کنید. هر مانتو مدل‌های متفاوتی دارد. برای مثال مدل مانتو پائیزه که متناسب با فصل پاییز و زمستان است با مانتوی تابستان بسیار متفاوت‌اند.

جدول راهنمای انتخاب سایز مانتو

همان‌طور که گفته شد متناسب با هر مارک و برند هر مانتو، شرکت و فروشگاه تولیدکننده‌ی آن یک جدول برای به دست آوردن سایز مانتو ارائه کرده است. البته اگرچه این جدول‌ها متفاوت هستند و هرکدام سایز متفاوتی دارد اما با دقت و کمی تفکر می‌توانید سایز خود را پیداکرده و به‌راحتی لباس موردنظر را بخرید.

اگرچه کار کردن با جدول تعیین سایز برای لباس زنانه و استفاده از راهنمای انتخاب سایز مانتو زمانی که سایز بالاتنه و پایین‌تنه باهم تناسب نداشته باشد، کمی سخت است. در این‌طور مواقع بهتر است، سایز خود را متناسب با بزرگ‌ترین قسمت بدن در نظر بگیرید. سپس با خیاطی لباس آن را متناسب بااندام خود کوچک‌تر و خوش‌فرم تر کنید. مثلاً اگر دور کمر 60 و دور باسن 94 باشد، باید لباس را طبق اندازه دور باسن انتخاب کنید. سپس دور کمر آن را اندازه کنید.

البته برای همه مدل لباس این روش مؤثر نیست و بستگی به مدل لباس دارد. با خواندن این مقاله و با کمک‌گیری از این جدول اندازه‌گیری بهتر میدانیم که چگونه لباس انتخاب کنیم؟ اگرچه در سایت ما به بهترین شکل این کار را به شما آموزش داده‌ایم. علاوه بر این شما می‌توانید با خواندن این مقاله لباس‌های خود را طوری انتخاب کنید که هم در وقت و هم در زمان خود صرفه‌جویی کنید و همیشه به دنبال خرید لباس نباشید.

راهنمای انتخاب سایز مانتو
راهنمای مشخصات انتخاب سایز مانتو

جدول

در ادامه نمونه‌ای از این جدول را برایتان به اشتراک گذاشته‌ایم اما یادتان باشد همه‌ی جدول‌ها اندازه و سایزهای یکسانی را نشان نمی‌دهند.

نمونه‌ای از جدول راهنمای انتخاب سایز مانتو
سایز 34 36 38 40 42 44 46 48 50
دور سینه 80 84 88 92 96 100 104 108 112
دور کمر 60 64 68 72 76 80 84 88 92
دور باسن 90 92 94 96 98 100 102 104 106
سرشانه 12 12 12.5 12.5 12.8 13.1 13.4 13.7 14
قد آستین 58 58.5 59 59 59 60 60 61 62
دور بازو 26 27.2 28.4 29.6 31 32.8 34.4 36 37.6
بالاتنه جلو 39 39.5 40 40.5 41.3 42.1 42.9 43.7 44.5
بالاتنه پشت 39 39.5 40 40.5 41.3 42.1 42.9
43.7 44.5
کارور جلو 30 31.2 32.4 33.6 35
36.5 36.5 38 39.5
کارور پشت 32.2 33.4 34.4 35.5 36.6 37.8 39 40.2 41.3

کلام پایانی

برای خرید اقلامی همچون پوشاک، علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه ی هر فرد در طرح و رنگ ومد آن لباس، موضوع مناسب بودن اندازه آن نیز مطرح می شود. امیدوام با خواندن مقاله ی راهنمای انتخاب سایز مانتو، دغدغه ی خرید سوغاتی و خرید مانتوهای آنلاین را نداشته باشید. در سایت واسط کالا مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته‌ایم.

از طرفی می‌توانید با خرید آنلاین و کمک گرفتن از سایزهای اینترنتی در اتلاف وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید. البته در اپلیکیشن واسط کالا شما می‌توانید انواع مانتوها و لباس‌های موردعلاقه‌ی خود را ببینید و به بهترین قیمت آن‌ها را خریداری کنید و یا بفروشید. فقط کافی است که این اپلیکیشن را دانلود کنید.

پرسش و پاسخ

بهترین مانتو ها برای خاتن های بلند قد کدامند؟

خانم های قد بلند باید مانتوهایی را انتخاب کنند که بلندیشان تا زانوی آنها باشد زیرا مانتوهای کوتاه و خیلی بلند برازنده آنها نیست. انتخاب تک رنگ برای مانتو و شلوار خطی یکدست ایجاد می کند و آنها را بلندتر نشان می دهد بنابراین باید مانتو و شلوار رنگ متفاوتی داشته باشد چرا که انتخاب این منتو و شلوار سبب می شود قد به چند قسمت مختلف تقسیم شده و قد کوتاه تر به نظر برسد. باید مانتوهای زنانه کمردار تنگ را که آنها را خوش اندام و زیبا نشان می دهد ، انتخاب کنند.

آیا خانم های قد کوتاه باید مانتوهای بلندقد ها را بپوشند؟

 خیر خانم های که قد کوتاهی دارند باید مانتوهایی را انتخاب نمایند که قدشان را بلندتر از آنچه هستند نشان دهد . این خانم ها باید در انتخاب مانتو دقت کنند. از مانتوهایی که راه های عمودی باریکی دارند استفاده کنند.مانتوهای که قد آنها تا روی زانو هست برای این خانم ها مناسبتر است.
خانم های قد کوتاه نباید مانتوهای گشاد و کلوش انتخاب کنند. این افراد بهتر است مانتوهای چروک نیز نپوشند.

مدل مانتو برای خانم های جوان کدام است؟

از مدل مانتو هایی که مناسب دختران جوان و نوجوان هستند ، مدل های جلو باز، انواع مانتو اسپرت بلند و کوتاه، مانتو با طرح های سنتی و فانتزی و… می باشد. معمولا مانتوهای دخترانه امروزی و به سبک ساده مدل های بدون یقه هستند و در آنها از پارچه های شل استفاده شده است.


منابع:

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.