سگ پیکینیز

سگ پیکینیز

منشأ سگ پیکینیز از کشور چین بوده و دارای قدمتی به درازای چهار هزار سال قبل از میلاد است. آن‌ها به‌عنوان یک حیوان دوست‌داشتنی و همراه در خانواده‌های سلطنتی پکن استفاده می‌شدند. با توجه به شواهد DNA تائید شده پیکینیز یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ دنیا است. اعتقاد بر این است که Peke در چین به نام پکن پایتخت کشور چین نام‌گذاری شده بوده است.

این سگ از سگ‌های اشرافی شاهزادگان و اعضای خانواده‌های امپراتوری و سلطنتی بوده است. این نژاد به‌شدت محافظت‌شده بود و هرگز مجاز به ترک قصر نبود. به همین دلیل سگ سگ پیکینیز تا سال 1860 در کشور چین محبوس شده بود اما به دلیل جنگ در سال 1860 این نژاد را به دنیای غرب وارد کردند.

هنگامی‌که نیروهای انگلیسی پس از حمله به پکن وارد قصر امپراتوری شدند، یکی از اکتشافات آن‌ها یافتن پنج سگ پیکینیز بود.

این سگ‌ها به‌عنوان غنائم جنگ به انگلستان منتقل شدند. محبوبیت پیکینیز به سراسر اقیانوس اطلس و به ایالات‌متحده گسترش یافت. اولین پیکینیز، توسط باشگاه آمریکایی، در سال 1906 ثبت شد و باشگاه مخصوص پیکینیز در آمریکا در سال 1909 تشکیل شد.

مشخصات سگ‌های پیکینیز

سگ‌های پیکینیز در گروه سگ‌های فانتزی و پاکوتاه هستند. وزن سگ‌های پیکینیز حدود 3 تا 6 کیلوگرم است. این سگ‌ها سازگاری زیادی با انسان‌ها دارند. برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشند. آن‌ها عاشق سروصدا کردن هستند اما در خانه بسیار آرام هستند. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب‌وجوش و انجام فعالیت‌های بدنی روزانه سگ شما کافی است.


سگ‌های این نژاد وفاداری خاصی دارند. آن‌ها بسیار دوست‌داشتنی و مهربان هستند اما درعین‌حال بازیگوشی که برخی نژادهای دیگر دارند، در پیکینیز دیده نمی‌شود. کمی لجبازی و یک‌دندگی در سگ‌های این نژاد وجود دارد. آن‌ها جثه کوچک، ظاهر زیبا و دوست‌داشتنی و قیمت نسبتا بالایی دارند. طرفداران پکینیز در جهان بی‌شمارند. سگ‌های این نژاد شخصیت رهبری دارند و دوست ندارند از کسی پیروی کنند.

سگ پیکینیز برای سالمندان و افراد کم‌تحرک گزینه مناسبی است. این سگ‌ها به‌شدت در مقابل گرما و سرما حساس هستند. برای آموزش آن‌ها باید صبور باشید. مدت عمر سگ‌های پیکینیز حدود 12 تا 15 سال است. این نژاد بهره هوشی خوبی دارد.

پوشش خارجی او دارای موهای صاف و بلند است و فر خورده نیست. فاصله بین چشم‌های او زیاد است. سینه پیکینیز پهن و پشتش صاف است. پوزه او کوتاه و پهن هست و دارای چین‌خوردگی است. دم او نیز دارای موهای پر مانند و بلند است. رنگ موهای او شامل رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز، حنایی و راه‌راه سفید بارنگ‌های دیگر است. حلقه‌های سیاه دور چشم یا خط‌های روی گوش پیکینیزها را بی‌اندازه زیباتر می‌کند.

سگ پیکینیز
سگ پیکینیز

خلق‌وخوی سگ‌های پیکینیز

خلق‌وخوی سگ تحت تأثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل می‌گیرد. سگی با خلق‌وخوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است. همیشه از اینکه یکی از والدین خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله‌سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی می‌کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد.

ثبت‌نام کردن او در کلاس‌های مخصوص به سگ‌ها شروع بسیار خوبی است. بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌ها و مکان‌هایی که اجازه ورود سگ را می‌دهند و دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می‌شود که مهارت‌های اجتماعی او رشد داده شود. پیکینیز سرسخت‌تر و باهوش‌تر از ظاهر خود است. اعتمادبه‌نفس خیره‌کننده او در یک سگ پرجنب‌وجوش و درعین‌حال مهربان بسیار جذاب است.

آن‌ها خیلی باوفا هستند. این سگ‌ها در صورت دیدن شخص ناشناس با ایجاد سروصدا و پارس کردن شمارا مطلع می‌کنند. برای آموزش دادن به سگ‌های پیکینیز باید بسیار محکم و قوی بود. بهتر است از روش‌های تشویقی مثل دادن غذا و تحسین کردن آن‌ها استفاده کرد. درصورتی‌که شما قادر باشید به او بفهمانید که کاری که می‌خواهید او انجام دهد برای خودش مفید است نه خودتان، همیشه پیروز می‌شوید.

رابطه پیکینیز با کودکان

سگ پیکینیز در رابطه با کودکان به‌طورکلی رفتار خیلی مطمئنی ندارد. تا زمانی که یک رابطه قابل‌اعتماد بین آن‌ها ایجاد نشده، نباید او با کودک نوپا تنها بگذارید! همیشه به کودکان آموزش دهید که چگونه سگ‌ها را لمس کنند. همچنین از هرگونه ارتباط بین سگ‌ها و کودکان نوپا برای جلوگیری از هرگونه چنگ انداختن و گازگرفتگی جلوگیری کنید.

شما باید به فرزندتان آموزش دهید که در هنگام خواب یا غذا خوردن از سگتان دور باشد. همچنین باید همیشه سعی کنید غذای سگتان را از کودکان دور کنید. با اجتماعی شدن زودهنگام آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند که همراه با دیگر سگ‌ها زندگی کنند و با آن‌ها دوست باشند.

این نژاد یک حیوان‌خانگی خوب برای صاحبان تازه‌کار و کسانی که بچه‌های کوچک دارند، است. سعی کنید او را با غذا یا اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌اش سرگرم کنید. این نژاد یک سگ آرام است که به فضای زیادی نیاز ندارد.

نیاز به مراقبت و نظافت

پوشش بدن سگ پیکینیز نیاز به شانه کشیدن و برس زدن روزانه دارد. در ماده‌ها ریزش موی فصلی وجود دارد اما اصولاً ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد. روزانه باید با یک پنبه‌‌ی مرطوب صورت و اطراف چشم او را پاک‌کنید تا از مشکلات پوستی در این منطقه جلوگیری شود. برای جلوگیری از عفونت، پوست را تمیز و خشک‌کنید. حمام برای سگ شما یک یا دو بار در ماه موردنیاز است. از شامپو مخصوص سگ‌ها برای او استفاده کنید. موهای سگ را مرتب برس بزنید. مسواک زدن روزانه نیز توصیه می‌شود. ناخن‌ها را به‌طور مرتب، معمولاً هر دو یا سه هفته یک بار کوتاه کنید.

مراقبت کردن
مراقبت کردن از سگ پیکینیز

به نظر می‌رسد فعالیت بدنی روزانه، خستگی را از بین می‌برد و می‌تواند منجر به جلوگیری از رفتار مخرب آن‌ها شود. این سگ‌ها به علت آسیب‌پذیری زیادشان نیاز به مراقبت‌های انسانی زیادی دارند. سیستم تنفسی او بسیار حساس است، بنابراین، هرگز او را در نزدیکی دود نگذارید! او را از گرده‌های آلرژیک و چمن تازه دورنگه دارید و همچنین او را هنگام تمیز کردن خانه دورنگه دارید.


سگ‌های پیکینیز مستعد بیماری‌های متعددی هستند. توله‌سگ‌های پیکینیز باید در سنین 2، 3 و 4 ماهگی با یک واکسن ترکیبی واکسینه شوند و سپس یک‌بار در سال دوز یادآور آن تزریق شود. این واکسیناسیون باعث محافظت توله‌سگ شما در برابر بیماری‌های هاری، هپاتیت، لپتوسپیروز، پاروویروس و پارا آنفلوانزا می‌شود. پیکینیز شما باید حداقل در 4 ماه اول زندگی خود این واکسن را دریافت کند.

تغذیه سگ‌های پیکینیز

شما ممکن است نیاز به کمی آزمایش برای پیدا کردن بهترین غذا برای سگ پیکینیز خود داشته باشید. در بهترین حالت، بهترین مواد غذایی باید مقادیر کمی از مدفوع را تولید کنند، موهای سگتان را براق نگه‌دارند و وزن او را کنترل کنند. غذای خشک سالم‌ترین غذا برای سگ شما است. مواد غذایی خشک ممکن است حاوی پروتئین‌های باکیفیت بیشتری باشد. اضافه کردن مواد غذایی نیمه مرطوب و یا مواد غذایی کنسرو شده می‌تواند به او کمک کند.

یک رژیم غذایی که فقط شامل غذاهای نرم و مرطوب هست، باعث آسیب دندان‌های سگ شما می‌شود. مصرف این غذاهای مرطوب واب بیشتر می‌تواند بر سلامت دستگاه ادراری تأثیر بگذارد و به جلوگیری از عفونت ادراری کمک کند. این مقدار آب بالا می‌تواند به سگ شما کمک کند تا سریع‌تر رشد کند و سریع‌تر عمل کند.

بیسکویت‌های خشک باعث می‌شوند سگتان عمل جویدن را بیشتر انجام دهد و دندان‌هایش را به‌خوبی نگه می‌دارد.
به‌جای دادن غذاهای پرکالری به پیکینیزتان، میوه‌ها و سبزی‌ها سالم مانند سیب، لوبیا سبز، سیب‌زمینی شیرین یا کدوتنبل را انتخاب کنید. میوه‌های تازه یا سبزی‌ها بهتر از مواد یخ‌زده هستند. ماهی قزل‌آلا پخته‌شده غذای مناسبی برای سگ‌های پیکینیز است.

غذای انتخابی شما باید به‌عنوان اولین چیز مهم دارای پروتئین باشد. بهتر است که این پروتئین از منبع گوشت مانند مرغ، بوقلمون، گوشت گاو، ماهی یا بره باشد. به دلیل میزان بالای لاکتوز در شیر گاو اکثراً باعث اسهال توله‌سگ‌ها می‌شود. پس‌غذای مناسبی برای توله‌سگ‌ها نیست. شما باید از شیرخشک های مخصوص سگ‌ها استفاده کنید. در صورت نبود از شیر خشک انسانی بدون لاکتوز استفاده کنید. لازم است از ۲ ماهگی به بعد کم‌کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید و از مقدار شیر کم کنید.

سگ پیکینیز
تغذیه سگ پیکینیز

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.