راهنمای شستشوی لباس

راهنمای شستشوی لباس

لباس‌ها یکی از ضروریات زندگی ما هستند. لباس علاوه بر محافظت بدن ما در برابر عوامل محیطی مانند گرما، سرما، گردوخاک، باران و یا هر عامل دیگر، ازنظر بخشیدن حس زیبایی و اعتمادبه‌نفس به ما نیز بسیار مهم‌اند.برای داشتن ظاهری آراسته، تمیزی و آراستگی لباس اهمیت ویژه‌ای دارد. مهم است بدانیم چگونه از لباس خود مراقبت کنیم و با نگهداری صحیح آن به طول عمر و دوام آن بیفزاییم. در مقاله راهنمای شستشوی لباس سعی شده است مراحل شستشوی لباس و همچنین نکات مهم در این فرایند آورده شود تا شما بتوانید شستشوی لباس خود را به‌درستی و با خیالی راحت انجام دهید. با این راهنمای شستشوی لباس همراه شوید.

برچسب‌های مراقبت از لباس و پارچه‌های خود را بررسی کنید. آن‌ها به شما خواهند گفت که آیا می‌توان یک مورد را در ماشین شستشو داد یا نه. همچنین، هر نوع پارچه دارای خواصی است که نحوه واکنش آن در برابر گرما، آب و حلال‌های تمیزکننده را تعیین می‌کند.

  • مراقبت از پارچه‌های پنبه‌ای
  • مراقبت از پارچه‌های مصنوعی
  • مراقبت از پارچه‌های پشمی

تمام لباس‌هایی را که برچسب «شستن جداگانه» یا «شستن دست» دارند را در دسته‌های جداگانه قرار دهید.

فهرست مطالب

بررسی نهایی

قبل از استفاده از لباسشویی، کمی وقت بگذارید تا همه‌چیز را دوباره بررسی کنید. این شما را از خطاهای لحظه آخر نجات می‌دهد.

بهتر است علاوه بر شستن لباس های خود بدانیم که چگونه لباس را ضدعفونی کنیم؟ همچنین باید
به دنبال هر لکه‌ای باشید و قبل از شستشوی نهایی، آن‌ها را پاک‌کنید.
همچنین، برای جلوگیری از حوادث، بررسی کنید که همه جیب‌ها خالی است. بدون دستمال و کاغذ، لوازم جانبی مانند کمربند و جواهرات را بردارید. تمام زیپ‌ها و دکمه‌ها را ببندید تا از چسبیدن آن‌ها به لباس‌های دیگر جلوگیری کنید.

شستشوی لباس در هفت مرحله

تشخیص لباس با کیفیت از جمله مسائلی است که هر فرد قبل از خرید لباسهایش به آن توجه میکند.اگر یک لباس با کیفیت را انتخاب کنید در هیچکدام از مرحل شست و شویی که در ادامه گفته میشود .برایش مشکلی پیش نمی آید.پس بهتر است از بین روش های زیر بهترین را انتخاب کنید.

به نمادهای شستشوی لباسشویی خود توجه کنید

شاید درک برخی از نمادها و یا برچسب‌ها سخت به نظر برسد. اما یادگیری و فهم آن‌ها کاملاً آسان است، این کار کمی دقت و راهنمایی نیاز دارد. نیازی به گفتن نیست که این نمادها هنگام مراقبت صحیح از لباس‌های شما اهمیت زیادی دارند. مادر مقاله راهنمای شستشوی لباس، برخی از رایج‌ترین نمادهای لباس‌شویی را که می‌توانید در برچسب‌های مراقبت از پارچه لباس خود پیدا کنید، جمع‌آوری کرده‌ایم:

شستشو

این نمادها به شما کمک می‌کنند تصمیم بگیرید که آیا لباس شما برای شستن در ماشین لباسشویی مناسب است و آسیبی به آن نمی‌رسد. همچنین به شما کمک می‌کند که از کدام تنظیمات و درجه حرارت استفاده کنید.

راهنمای شستشوی لباس
شستشوی لباس

سفیدکننده

قبل از اینکه بخواهید از سفیدکننده استفاده کنید تا لباس‌های سفید شما مانند گذشته بدرخشد، ارزش دارد که نگاهی به برچسب مراقبت از پارچه لباس خود بیندازید تا ببینید آیا نوع پارچه لباس شما از عهده سفیدکننده‌ها برمی‌آید یا خیر.اگر در خانه ی شما لباس های حساس مانند لباس نوزاد است بهتر است مطالب لباس نوزاد را مطالعه کنید.

خشک‌کردن

در بسیاری از لباسشویی‌ها، علاوه بر شستشو، قابلیت خشک‌کردن نیز وجود دارد. برای جلوگیری از جمع شدن یا از بین رفتن نامناسب لباس هنگام خشک شدن، می‌توانید تعدادی از نمادهای مفید را روی برچسب مراقبت از پارچه پیدا کنید .اینکارشما را از مطمئن‌ترین روش برای خشک‌کردن لباس بدون آسیب رساندن به پارچه مطلع می‌کند.

اتو کردن

در زیر برخی از نمادهای اتو اتمی را نشان می‌دهد که دارای نقاطی است که نشان‌دهنده حداکثر دمایی است که باید برای اتو کردن لباس استفاده کنید.

خشک‌شویی

بهتر است بعضی از لباس‌ها توسط یک فرد حرفه‌ای شسته شوند. در چنین مواردی، خشک‌شویی بهترین گزینه است. این نمادها به تصمیم‌گیری در مورد تمیز بودن لباس شما کمک می‌کند . همچنین به خشک‌شویی اطلاع می‌دهد که از چه حلالی استفاده کند.

ازآنجاکه هیچ دو لباسی با جنسی متفاوت را نمی‌توان به یک طریق مشابه شست، مهم است که برچسب‌ها یا نمادهای مراقبت از پارچه و لباس خود را به‌عنوان اولین قدم معمول برای شستشوی لباس خود بخوانید تا بدانید که چگونه از هر یک از لباس‌های خود مراقبت کنید. با مراقبت اصولی و درست از لباستان حتی می‌توانید در صورت تمایل آن را به فروش برسانید و از این طریق کسب درامد کنید. برای خرید یا فروش اجناس دسته دوم خود ازجمله لباس، می‌توانید به اپلیکیشن هایی مانند دیوار و واسط کالا مراجعه کنید.

شستشوی لباس به طورحرفه‌ای

هنگامی‌که با برچسب‌ها و نمادهای مراقبت از پارچه آشنا شدید. وقت آن است که یاد بگیرید که چگونه مرحله‌به‌مرحله و به ترتیب شستشو را انجام دهید. در اصطلاح به این فرایند، فرایند مرتب‌سازی گفته می‌شود. درواقع مرتب‌سازی یک راهنمای شستشوی لباس است که به شما کمک می‌کند تا از شستشوی لباس بهترین نتیجه را دریافت کنید . با مرتب‌سازی بر اساس رنگ شروع کنید:
رنگ‌های سفید، پاستیل، خاکستری روشن و پس‌زمینه سفید در یک دسته قرار می‌گیرند.
لباس‌های رنگی عمیق – سیاه، قرمز، سرمه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری تیره – در دسته دیگری قرار می‌گیرند.
لباس‌هایی که به‌شدت کثیف شده‌اند باید جداگانه شسته شوند.

مرتب‌سازی مجدد

هر توده را یک‌بار دیگر بر اساس نوع پارچه مرتب کنید. به‌عنوان‌مثال، پارچه های سفید، حوله‌ها و ملحفه‌ها را جدا کنید. در رنگ‌های تیره، تی‌شرت و شلوار جین را از موارد سبک‌تر مانند بلوز و پیراهن‌ها جدا کنید.
شستشو با نوع پارچه به شما امکان می‌دهد از دماهای مختلف آب استفاده کنید برای کاهش پرز، هرگز پارچه‌های تولیدکننده پرز و پارچه‌های جذب‌کننده پرز را باهم بشویید.
اگر لباس کمی برای شستشوی کامل با توجه به نوع پارچه وجود ندارد و عجله دارید. می‌توانید همه لباس‌ها را بدون در نظر گرفتن رنگ آن‌ها باهم بشویید. فقط مطمئن شوید که دور لباسشویی را متناسب با ظریف‌ترین لباس‌های موجود در آن شستشو انتخاب می‌کنید.

مرتب کردن
مرتب کردن لباس ها

مرتب‌سازی بر اساس

در اینجا تعدادی از روش‌های مرتب‌سازی وجود دارد که می‌توانید برای کسب نتایج عالی در شستشوی لباس های خود به آن‌ها مراجعه کنید.

طیف‌های رنگ

رنگ‌های تیره می‌توانند پارچه‌های روشن را خراب کنند.بنابراین مهم است که رنگ‌های خاکستری، سیاه، قرمز، بنفش تیره و رنگ‌های مشابه را جداگانه بشویید و رنگ‌های صورتی، لاندر، آبی روشن، سبز و زرد را جدا در لباسشویی قرار دهید.برای مثال شستشوی لباس مشکی از دغدغه های همیشگی خانم ها است .البته دیگر نگران نباشید. با خواندن مطلب ارائه شده میتوانید به راحتی لباس های مشکی را بشویید.

وزن پارچه

برای محافظت از آسیب دیدن پارچه‌های ظریف در داخل مخزن لباسشویی، پارچه‌های سنگین‌تری مانند حوله‌ها را به‌صورت جدا از پارچه‌های سبک‌تر بشویید و خشک‌کنید.

نوع پارچه

ازآنجاکه پارچه‌های مختلف برای تمیز شدن به دمای آب متفاوت احتیاج دارند. توصیه می‌کنیم لباس‌های ظریف‌تر را جدا از لباس‌های بادوام خود بشویید. همین مورد در مورد زیپ و دکمه و لباس بافتنی و لباس‌زیر نیز صدق می‌کند.مطلب پارچه مناسب لباس میتواند به شما کمک کند تا بهترین پارچه را برای دوخت و خرید لباس انتخاب کنید.

سطح کثیفی

لباس‌هایی که به‌شدت کثیف شده‌اند معمولاً نیاز به لکه‌گیری و یا یک شستشوی اضافی دارند.بنابراین آن‌ها را در یک چرخه طولانی‌تر با سطح تحریک بالا بشویید.پیشنهاد میکنم مقاله ی چگونه لباس را ضدعفونی کنیم؟ را مطالعه کنید تا اگر لباس های شما تمیز تر شوند.

پاک کردن لکه ها قبل از شستشو

لباس‌هایی که بسیار لکه یا کثیف شده‌اند، نیاز به لکه‌گیری دارند. منطق لکه‌گیری این است که ذرات لکه تعبیه‌شده در اعماق پارچه لباس شما شل شود.بنابراین باعث می‌شود لکه در هنگام شستشو در لباسشویی راحت‌تر پاک شود. شما می‌توانید لباس‌های لکه‌دار خود را به روش‌های مختلف، از قبل تمیز کنید. اما ریختن مواد شوینده مایع روی لکه و خیساندن لباس دو روشی است که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در اینجا نحوه مقابله با انواع لکه‌ها ذکرشده است:

  • لکه‌های قهوه، چای، توت یا عرق: مواد شوینده مایع را مستقیماً روی لکه بریزید. بعد، مواد شوینده را با استفاده از یک مسواک یا ساییدن پارچه به هم ، به عمق لکه نفوذ دهید. سپس بگذارید لباس برای چند دقیقه به همین صورت بماند.
  • لکه‌های خاک یا روغن‌موتور: سینک ظرف‌شویی خود را با آب پرکنید و یک محلول شوینده تهیه کنید. بگذارید لباس‌هایتان قبل از شستن به مدت 30 دقیقه خیس بخورد.
  • چربی مواد غذایی مانند کره، مارگارین و روغن پخت‌وپز: کمی مایع ظرف‌شویی را روی لکه بمالید، سپس محل لک شده را با یک شوینده بشویید و بگذارید تقریباً برای 10-15 دقیقه در مواد شوینده بماند.
  • لکه‌های مبتنی بر پروتئین، مانند خون و مدفوع بچه: بعد از تمیز کردن لکه‌های اضافی لباس، لکه را با مقداری پودر لباس‌شویی یا صابون پاک‌کنید. سپس برای شستشوی نهایی به ماشین لباسشویی منتقل کنید.
پاک کردن لکه
پاک کردن لکه قبل از شستشو

از مقدار صحیح مواد شوینده استفاده کنید

استفاده صحیح از دوز مواد شوینده برای داشتن لباس‌هایی بی‌نقص و تمیز بسیار مهم است. موارد مختلفی در تعیین میزان مواد شوینده استفاده می‌شود، ازجمله اندازه، میزان کثیفی و سختی آب در منطقه شما، دستگاه و نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید. به راهنمای شستشوی لباس بر روی مواد شوینده توجه کنید. درواقع شما می‌توانید مقدار مناسب هر شوینده را با توجه به موارد بالا از روی بسته‌بندی محصول متوجه شوید.

نکته: استفاده از شوینده‌های تخصصی

از شوینده‌های تخصصی برای لباس‌های خود استفاده کنید. این کار برای نو ماندن و نگهداری لباس به طریق صحیح، راهکاری ویژه است. ابتدا لباس‌های خود را دسته‌بندی کنید. به این‌گونه که لباس‌های تیره، رنگی، سفید یا روشن را با شوینده‌های مخصوص خود آن‌ها بشویید. محصولات متنوعی حتی با توجه به جنس لباس وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید. برای مثال شوینده‌های ویژه جین و کتان.

همچنین شما از شوینده‌های مختلف برای بخشیدن یک رایحه دل‌انگیز به لباس‌هایتان می‌توانید استفاده کنید. شوینده‌های تخصصی علاوه بر حفظ بافت پارچه لباس و دادن یک رایحه بی‌نظیر به آن‌ها از چروک شدن، پرز شدن و بور شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند. برخی از این شوینده‌ها ازجمله نرم‌کننده‌ها دارای خاصیت ضد الکتریسیته هستند. باید در هنگام خرید این‌گونه شوینده‌ها به راهنمای شستشوی لباس آن‌ها توجه کنید و آن‌ها بر طبق نیاز خود خریداری کنید.

لباس زنگ زده را چگونه پاک کنیم؟

توجه به گنجایش و ظرفیت ماشین لباسشویی

میزان لباس‌هایی که می‌توانید بشویید در درجه اول با توجه به گنجایش ماشین لباسشویی شما تعیین می‌شود. یک روش ساده برای اینکه بفهمید آیا وقت آن رسیده است که دیگر لباس اضافه نکنید، استفاده از ترفند کف دست است. فقط دست خود را بین دیواره مخزن و لباس‌ها قرار دهید:

  • اگر متناسب است، شما می‌توانید لباس‌شویی را روشن کنید.
  • اگر فضای خالی وجود دارد، لباس بیشتری داخل لباسشویی قرار دهید.
  • اگر نمی‌توانید دست خود را به سمت داخل لباسشویی فشار دهید، چند لباس را بیرون بیاورید.

انتخاب چرخه و دما مناسب شستشو

بررسی راهنمای شستشوی لباس و مراقبت از پارچه به شما کمک می‌کند تا در مورد دور ماشین لباسشویی برای لباس موردنظر خود تصمیم بگیرید. علاوه بر ماده شوینده‌ای که انتخاب می‌کنید، گرفتن بهترین نتیجه از شستشوی لباس به عواملی مانند سرعت هم زدن و دمای آب نیز بستگی دارد. پس از مرتب‌سازی البسه ی خود بر اساس رنگ یا نوع پارچه، مرحله بعدی شما انتخاب دور مناسب است . جدول زیر را بررسی کنید تا ببینید برای رسیدن به بهترین نتیجه از چه سرعتی و چه دمایی باید استفاده کنید:

دورهای مختلف ماشین لباسشویی

بهتر است قبل از شستن لباس هایتان ،بدانید که سطح کثیفی لباسهایتان چقدر است.متناسب با جنس و میزان کثیف بودن آن ها دور و درجه حرکت ماشین را تغییر دهید.

راهنمای شستشوی لباس
دور های مختلف ماشین لباسشویی

شستشو با تحریک زیاد(چرخش با سرعت‌بالا)

برای از بین بردن آلودگی و لکه‌های پارچه بادوام.
ملحفه، حوله، البسه سفید، وسایل بسیار آلوده، لباس‌زیر پنبه‌ای و جوراب.
به طور کلی این روش مناسب البسه پنبه ای است.

شستشوی کم تحریک(چرخش با سرعت‌)

پایین تمیز کردن ملایم برای لباس های ظریف.
لباس‌زیر، البسه ابریشمی، البسه پشمی، بافتنی و سایر پارچه‌های ظریف و
مناسب پارچه های ظریف است.

شستشوی تحریک متوسط(چرخش با سرعت‌پایین)

شستشوی روزمره برای لباس‌های مصنوعی با آلودگی متوسط.
پارچه‌های ترکیبی و مصنوعی مانند پلی‌استر، شلوار جین و جامپر.

به طور کلی این روش مناسب برای پارچه های مصنوعی است.

چرخه شستشوی کوتاه(چرخش با سرعت‌بالا)

شستشوی روزمره که باید به‌سرعت و با حداقل آلودگی انجام شود، اما نه برای لباس‌های ظریف.به طور کلی این روش مناسب برای شستشوی سریع است.

سرعت‌پایین تحریک(چرخش با سرعت‌پایین)

تمیز کردن ملایم برای لباس‌های بسیار ظریف و فقط شستن دستی است.

مناسب برای شستن دستی

اگر لباس های شما حساس هستند و میخواهید که آن ها را با دست بشویید پس بهتر است که با خواندن این مقاله از سایت واسط کالا با ما همراه باشید.

از دمای آب مناسب استفاده کنید

اگرچه تمیز کردن لباس‌های بسیار آلوده معمولاً در دمای گرم‌تر مؤثرتر است.اما می‌تواند با چند نکته منفی مانند کمرنگ شدن رنگ و کوچک شدن همراه باشد. جدول دمای آب این راهنمای شستشوی لباس در زیر بررسی کنید تا به علم انتخاب درجه حرارت شستشوی مناسب برای لباس‌های خود مسلط شوید.

شستشوی سرد (30 درجه سانتی‌گراد یا پایین)

هدف: شستن با آب سرد نه‌تنها در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند بلکه باعث تمیز شدن ملایم لباس شما می‌شود.
موارد استفاده: شستشوی روزانه و معمولی را با این دما انجام دهید.

شستشوی گرم (40 درجه سانتی‌گراد)

هدف: ضمن محافظت در برابر کمرنگ شدن و کوچک شدن، یک تمیزکننده کارآمد برای شما فراهم می‌کند
موارد استفاده: البسه‌ای را که با مایعات بدن در تماس بوده‌اند، مانند لباس‌زیر، در دمای 40 درجه سانتی‌گراد بشویید.

شستشوی داغ (60 درجه سانتی‌گراد به بالا)
هدف: برای لکه‌های سرسخت و لباس‌های بسیار آلوده، بهترین گزینه است.
موارد استفاده: برای پاک کردن سخت‌ترین لکه‌ها و تمیز کردن لباس‌های شخصی که آلوده بوده استفاده کنید. برای بهترین نتیجه از پودر لباسشویی استفاده کنید.

نحوه‌ی صحیح خشک کردن لباس

چرخه شستشو ممکن است به پایان رسیده باشد، اما قبل از اینکه از تمیز شدن و طراوت لباس خود لذت ببرید، یک مرحله دیگر وجود دارد که باید انجام دهید.آن مرحله خشک‌کردن لباس‌هاست. چه بخواهید لباس‌های خود را در هوا خشک‌کنید و چه از خشک‌کن استفاده کنید، مهم این است که بلافاصله بعد از اتمام شستشو آن‌ها را از ماشین لباسشویی خارج کنید. تا از بو گرفتن آن‌ها جلوگیری شود.

راهنمای شستشوی لباس
خشک کردن لباس ها زیر نور آفتاب

مثل همیشه، قبل از قرار دادن لباس در داخل خشک‌کن، برچسب‌های مراقبتی را بررسی کنید. بعضی از انواع پارچه‌ها برای مقاومت در برابر شرایط حاکم بر خشک‌کن ساخته نشده‌اند.بنابراین باید آن‌ها را در هوای آزاد خشک‌کنید.

برای کمک به شما در دستیابی به بهترین نتیجه، در اینجا یک راهنمای سریع برای نمادهای خشک‌کردن و برچسب‌های مراقبت از پارچه آورده شده است.در ادامه به شما پیشنهاد میکنیم که شستن لباس‌های حساس را نیز بدانید تا بهتر بتوانید با شستن لباس های خود آشنا شوید.

نکته‌ای در خشک کردن

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که همانند ماشین لباسشویی، اطمینان حاصل کنید که خشک‌کن خود را بیش‌ازحد پر نکنید. در این صورت تمام لباس‌های شما فضای کافی برای چرخش را دارند. یک ورق خشک کن نرم کننده پارچه Lenor به لباسشویی خود اضافه کنید. تا لباس‌های شما را در برابر چین‌خوردگی، چسبندگی استاتیک و از بین رفتن شادابی محافظت کند.

به‌محض خشک شدن لباس، باید فوراً آن‌ها از لباسشویی خارج کنید. برای جلوگیری از چروک شدن، هر لباسی را که از خشک‌کن خارج می‌شود آویزان یا جمع کنید.و البته اگر لازم است اتو کنید. در اسرع وقت لباس‌ها و ملافه‌ها را به کمد یا کشوی مناسب برگردانید.

کلام آخر

به پایان مقاله راهنمای شستشوی لباس رسیدیم. هدف از این مقاله ارائه یک راهنمای کامل برای مراقبت از لباس در هنگام شستشو است. با نگهداری صحیح از لباس‌های خود می‌توانید در صورت عدم استفاده از لباس‌ها، آن‌ها را به فروش برسانید. شاید این سؤال در ذهن شما به وجود آمده باشد که چگونه؟شما میتوانید مقالت بسیار مفید و کاربردی دیگری را نیز در وب سایت واسط کالا مطالعه کنید .

شما برای این‌که بتوانید لباس و یا هر کالای دسته دوم را به فروش برسانید می‌توانید به سایت‌های خریدوفروش کالای دسته دوم اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منابع:
.ariel.co.uk
.thespruce.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.