چرا گوشی‌ها داغ می‌شوند؟

در این مقاله قصد داریم که به علت داغ شدن گوشی بپردازیم. با ما همراه شوید تا علت داغ شدن گوشی و راهکارهای خنک کردن آن را بررسی کنیم. احتمالاً برای بسیاری از ما پیش‌آمده است که تلفن همراه ما بیش‌ازحد گرم شده باشد. یکی از اصلی‌ترین علل داغ شدن گوشی این است که به مدت طولانی از آن در زیر نور آفتاب و یا در معرض گرما مستقیم از آن استفاده‌شده باشد.

گاهی اوقات گوشی ما بسیار داغ می‌شود و نمی‌دانیم باید با آن چه‌کار کنیم. در این مقاله می‌خواهیم علاوه بر این‌که علت این موضوع را بفهمیم راهکارهایی برای خنک کردن گوشی همراه را به شما یاد دهیم. با ما همراه باشید.

دلیل اصلی داغ شدن گوشی چیست؟

متأسفانه، پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد. بعضی‌اوقات تلفن‌ها به دلیل اجرای برنامه‌های زیادی در پس‌زمینه داغ می‌شوند؛ و در بعضی از موارد باتری گوشی خراب است یا سایر مشکلات سخت‌افزاری که نمی‌شود آن‌ها را نادیده گرفت! بعضی وقت‌ها هم به علت ویروس‌ها این مشکل پیش می‌آید.

همه تلفن‌ها می‌توانند گرم شوند، اما وقتی تلفن شما تا حدی زیادی گرم می‌شود که حتی نمی‌توانید آن را در دست نگه‌دارید، نشان‌دهنده یک مشکل است که دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد.

علت‌های احتمالی

گرما در گوشی شما می‌تواند توسط سخت‌افزار معیوب ایجاد شود، اما همچنین می‌تواند توسط اشکالات نرم‌افزاری به وجود بیاید. چند علت اصلی وجود دارد که باعث گرم شدن گوشی شما می‌شوند در ادامه به این چند دلیل پرداخته‌ایم.

باتری

اولین علت داغ شدن گوشی می‌تواند به باتری ربط داشته باشد. وقتی تلفن داغ می‌شود؛ باتری معمولاً اولین چیزی است که می‌تواند علت این موضوع باشد. اگر گرما در پشت تلفن احساس می‌شود و افزایش پیدا می‌کند به‌احتمال‌زیاد ایراد از باتری است.

باتری‌های لیتیوم یون مدرن بسیار قدرتمند هستند؛ به همین دلیل بعضی‌اوقات داغ می‌شوند. گرما باعث می‌شود که باتری، حلال‌های آلی خود را تخلیه کند که درواقع گرمای زیادی را تولید می‌کند و یا حتی منجر به انفجار گوشی می‌شود. انفجارهای بد نام سامسونگ گلکسی S7 ناشی از خرابی باتری‌ها بوده است!

باتری
باتری باعث داغ شدن گوشی

چنانچه گوشی شما زود شارژ خالی می‌کند، مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید!

چرا گوشی زود شارژ خالی می‌کند؟

پردازنده

یکی از علت های داغ شدن گوشی، پردازنده است. اگر گرما در جلوی صفحه به وجود می‌آید، ممکن است به دلیل CPU یا GPU گوشی شما باشد. هردوی این علت‌ها گرما را به‌عنوان یک محصول جانبی از عملکرد ایجاد می‌کنند، بنابراین وقتی پردازنده گوشی در حالت فشار است گرمای بیشتری تولید می‌کند.

گوشی شما چقدر گرم است؟

به یاد داشته باشید، همه تلفن‌ها داغ می‌شوند؛ اما چگونه می‌توان تشخیص داد که تلفن شما چه مشکلی دارد؟ دامنه دمای طبیعی همه تلفن‌ها 37-43 درجه سانتی‌گراد، یا 98.6-109.4 درجه فارنهایت است. ازآنجاکه در انگشتان خود دماسنج نداریم، باید بهترین حدس خود را بزنیم تا قضاوت کنیم که آیا وقت آن رسیده است که دست از استفاده از گوشی خود برداریم و برنامه‌های در حال استفاده را ببندیم و اجازه دهیم تلفن ما نفس بکشد یا نه!

تشخیص علت داغ شدن گوشی به وسیله‌ی نرم‌افزار

شما می‌توانید برای بررسی علت گرم شدن گوشی خود از برنامه‌هایی مانند AIDA64 و Cooling Master استفاده کنید. هر دو این برنامه‌ها کمک بسیار زیادی به شما می‌کنند . درحالی‌که AIDA64 می‌تواند تقریباً همه مواردی را که باید در مورد تلفن خود بدانید به شما بگوید، Cooling Master برای این طراحی‌شده است که بتواند گرمای بیش‌ازحد تلفن‌ها را تشخیص داده و با متوقف کردن برنامه‌هایی که باعث گرم شدن آن می‌شوند، آن را متوقف کند. یکی دیگر از برنامه‌های جالب CPU-Z است که به‌طور خاص برای تشخیص حرارت پردازنده طراحی‌شده است.

سایر عوامل مرتبط با داغ شدن گوشی

فرض کنیم شما یک تلفن همراه دارید که به معنای واقعی کلمه بیش‌ازحد داغ است ونمی توانید آن را اداره کنید. در اینجا چندین دلیل دیگر برای وقوع این شرایط وجود دارد:

بازی کردن

ممکن است شما در حال انجام بازی باشید و در حین انجام بازی گوشی شما داغ شود. بازی کردن با تلفن‌های هوشمند تا حد مجاز از پردازنده و پردازنده گرافیکی استفاده می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که گوشی گرمای زیادی تولید کند. اگرچه انجام بازی‌های گاه‌به‌گاه باعث از بین رفتن تلفن شما نمی‌شود، اما انجام دادن بازی که چندین ساعت طول بکشد و هیچ وقفه‌ای در بین آن اتفاق نیفتد توصیه نمی‌شوند. بازی زیاد می‌تواند علت داغ شدن گوشی شما باشد.

برنامه‌های پس‌زمینه بسیار زیاد

اگر شما در برنامه‌ای مثل اینستاگرام باشید و از آن خارج شوید، درواقع آن برنامه به‌طور کامل بسته نمی‌شود. بلکه برنامه موردنظر شما همچنان در پس‌زمینه فعال است. شما باید برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه را مدریت کنید. هرچه برنامه‌های بیشتری در پس‌زمینه اجرا کنید، سیستم شما برای حفظ آن‌ها سخت‌تر کار می‌کند.

به‌طورکلی، برنامه‌های پس‌زمینه معمولاً مشکلی ندارند. بااین‌حال، اگر هرگز وارد تنظیمات نشوید و آن‌ها را خاموش نکنید، ممکن است به یکی از تنظیمات همیشگی تبدیل شوند. برنامه‌های پس‌زمینه زیاد می‌توانند علت داغ شدن گوشی شوند. همچنین این موضوع می‌تواند منجر به هنگ کردن گوشی همراه شما شود.

استفاده زیاد از پخش‌کننده ویدیو

متأسفانه استفاده زیاد از برنامه‌های پخش‌کننده ویدیو می‌تواند به‌اندازه اجرای بازی‌های سنگین برای سلامت گوشی تلفن همراه شما مضر باشد. در حقیقت، هر چیزی که صفحه‌ی نمایش گوشی شمارا برای مدت طولانی روشن نگه دارد و از پردازنده گرافیکی تلفن شما استفاده کند، باعث گرم شدن دستگاه می‌شود.

چرا گوشی ها داغ می شوند؟
استفاده زیاد از پخش کننده ویدیو

نداشتن تنظیمات بهینه

بالا بردن نور صفحه، جمع‌آوری و استفاده از برنامه‌های زیاد و تصاویر پس‌زمینه سه بُعدی و استفاده یا پخش صدا یا ویدئو به مدت طولانی، همگی باعث گرم شدن آن می‌شوند. بهتر است برنامه‌های اضافی را از روی گوشی خود پاک‌کنید و به مدت طولانی از گوشی خود استفاده نکنید.

استفاده از تلفن در زیر نور آفتاب

قرار گرفتن گوشی در معرض گرمای مستقیم باعث گرم شدن آن می‌شود. این کار می‌تواند علت داغ شدن گوشی باشد.

مشکلات برنامه و سیستم‌عامل

برخی از اشکالات موجود در برنامه‌ها می‌توانند باعث گرم شدن بیش‌ازحد تلفن یا عمل کرد نامناسب آن شوند. سیستم‌عامل تلفن شما نیز به همین‌گونه است. ازآنجاکه این برنامه‌ها باید با استفاده از پیکربندی‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف بر روی انواع مختلف دستگاه‌ها اجرا شوند، ممکن است در بعضی‌ها بهینه عمل کنند، اما در برخی دیگر از گوشی‌ها این احتمال کمتر است. بهترین راه برای جلوگیری از سوء عملکرد گوشی‌ها به‌روزرسانی آن‌ها است.

بدافزارها

هر یک از موارد بالا به‌راحتی می‌تواند به تلفن شما آسیب برساند، اما هیچ‌یک از آن‌ها به‌اندازه بدافزار قدرتمند نیستند. ازآنجاکه برنامه‌های مخرب معمولاً کدهای غیر بهینه هستند، پردازنده و حافظه تلفن شمارا مسدود می‌کنند و به آن‌ها فشار می‌آورند و باعث می‌شوند گرمای زیادی تولید کنند. بهترین کار برای مقابله با بدافزارها این است که شما با یک آنتی‌ویروس و یا با تجربه خود آن‌ها را شناسایی و پاک‌کنید.

راه‌های خنک کردن تلفن

تلفن خود را خنک‌کنید. در ادامه علت داغ شدن گوشی چند نکته برای کمک به کاهش دما تلفن را به شما گفته‌ایم. هرگز تلفن را در فریزر قرار ندهید. قرار گرفتن ناگهانی تلفن شما در دامنه‌های دمایی کاملاً متفاوت دارند باعث ترک خوردن صفحه و مشکلات سخت‌افزاری در سیستم می‌شود. به همین ترتیب ، قرار دادن تلفن در یخچال باعث ایجاد معایب در پوسته آن می‌شود که می‌تواند به قطعات الکترونیکی گوشی شما آسیب برساند.

خارج شدن از برنامه‌های در حال استفاده

از برنامه‌های در حال استفاده خارج شوید. اگر بعد از وارد شدن به برنامه خاصی متوجه گرم شدن تلفن خود شدید، ابتدا از آن برنامه خارج شوید و سپس به تنظیمات و بعد به قسمت برنامه‌ها بروید و برنامه موردنظر خود ر انتخاب کنید و بعد قسمت توقف اجباری را لمس کنید. با این کار از حرارت تلفن شما کاسته می‌شود.

برداشتن قاب گوشی

قاب گوشی را بردارید. جلد یا کیف تلفن می‌تواند به‌عنوان عایق عمل کند و باعث جمع شدن گرما درگوشی شما شود. آن را بردارید تا به تلفن هوا برسد و تلفن خنک شود. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، از تلفن بدون قاب استفاده کنید.

حالت کم‌مصرف

از حالت کم‌مصرف استفاده کنید. در Android، به دنبال حالت صرفه‌جویی در مصرف باتری باشید. این کار باعث می‌شود تلفن شما کمتر داغ شود و شارژ آن‌هم دیرتر تمام شود.

حالت کم مصرف
استفاده از حالت کم مصرف گوشی

خاموش کردن تنظیمات غیر ضروری

تنظیمات غیرضروری را خاموش‌کنید. غالباً، افراد گزینه‌های GPS، بلوتوث یا Wi-Fi را روشن می‌گذارند. خاموش کردن برنامه‌های غیرضروری باعث گرم نشدن بیش‌ازحد و صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شود. برای بهتر شدن، وقتی قصد استفاده از تلفن خود را ندارید، حالت هواپیما را روشن کنید.

خلاص شدن از دست برنامه‌های اضافی!

نه‌تنها برنامه‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، بلکه داده‌های اضافی که توسط برنامه‌های دیگر هم جمع‌آوری‌شده‌اند را نیز پاک‌کنید. Avast Cleanup برای Android می‌تواند به شما در این مورد کمک کند.

کم‌‌کردن روشنایی

روشنایی را کم کنید. اگر می‌توانید روشنایی صفحه را کم کنید یا روشنایی انطباقی را روشن کنید. با این کار هم گوشی شما انرژی کم‌تری مصرف می‌کند و هم کم‌تر داغ می‌کند. پس درنتیجه مصرف باتری شما پایین می‌آید.

به‌روزرسانی برنامه‌ها

برنامه‌های خود را به‌روز نگه‌دارید. به‌روزرسانی اساساً نام دیگری برای بهینه‌سازی است. هرچه برنامه بهینه‌تر باشد، از منابع کمتری استفاده می‌کند که درنتیجه احتمال گرم شدن گوشی شما کمترمی‌شود.

عوض کردن کابل شارژر

کابل شارژر معیوب می‌تواند باعث سوء عملکرد شارژ در گوشی شما شود. اگر بیشتر گرما در اطراف درگاه کابل متمرکزشده باشد، ممکن است شما به فکر تغییر کابل دیگری باشید. درهرحال بهتر است هرچند وقت یک‌بار کابل شارژر خود را عوض کنید.

چگونه می‌توان از گرم شدن بیش‌ازحد جلوگیری کرد؟

با یک آنتی ویروس شروع کنید. آنتی‌ویروس اطمینان حاصل می‌کند که هیچ‌چیز مضری برای گرم کردن گوشی، ازجمله بدافزارهای مخفی وجود ندارد. یک نرم‌افزار قوی امنیت سایبری مانند Avast Free Antivirus بدافزار را مسدود کرده و همچنین در صورت آلوده شدن وب سایتی که می‌خواهید از آن بازدید کنید، به شما هشدار می‌دهد. برای محافظت از خود و سخت‌افزار گوشی خود گام بردارید.

چرا گوشی ها داغ می شوند؟
استفاده از آنتی ویروس

پرسش و پاسخ

آیا Wi-Fi و بلوتوث تلفن شما را بیش از حد گرم می‌کنند؟

پاسخ : تلفن هوشمند شما به دلیل استفاده بیش از حد از Wi-Fi ممکن است بیش از حد گرم شود.
کاربران اندروید مستعد ابتلا به برنامه‌هایی هستند که در پس زمینه کار می‌کنند و از منابعی مانند CPU ، Wi-Fi یا اینترنت همراه استفاده می‌کنند. اگر برنامه‌ها به این روش اجرا شوند ، دستگاه شما می تواند گرم شود.

آیا گرم شدن بیش از حد گوشی خطرناک است؟

پاسخ : دمای شدید می‌تواند تأثیر زیادی روی اجزای داخلی گوشی شما بگذارد . گوشی که در معرض مکرر گرما است؛ به طور دائم می تواند کاهش سرعت داشته باشد. گرما حتی می تواند باعث نشت باتری شود ، به طور بالقوه ایمنی گوشی شما را به خطر می‌اندازد .

کلام آخر

تمام توصیه‌های فوق را به خاطر بسپارید . اگر با تلفن‌هایمان بااحتیاط رفتار کنیم، آن‌ها به‌خوبی به ما خدمات می‌دهند. امیدوارم که مقاله بالا به شما کمک کرده باشد تا علت داغ شدن گوشی را بفهمید و با استفاده از راهکار های ذکر شده این موضوع را برطرف کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید!


منبع:

blog.avast.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر