چرا گوشی دیر شارژ می‌شود؟

باتری‌های تلفن‌های هوشمند بسیار قدرتمند هستند. این باتری‌ها وقتی نو هستند زمان کمی برای شارژ شدن لازم دارند اما به‌مرورزمان این باتری‌ها دیرتر شارژ می‌شوند و یا قدرت آن‌ها کم می‌شود. برای مثال اگر تلفن همراه شما وقتی نو بوده است در 2 ساعت شارژ می‌شد ممکن است به‌مرور زمان این دو ساعت به 2:30 تبدیل شود. در این مقاله می‌خواهیم دلیل دیر شارژ شدن گوشی را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

10 دلیل اصلی دیر شارژ شدن گوشی

شاید شما متوجه این موضوع شده باشید که گوشی‌تان دیرتر از گذشته شارژ می‌شود. تا زمانی‌که دقیق به آن نگاه نکنید نمی‌توانید دلیل دیر شارژ شدن گوشی را بفهمید. این موضوع می‌تواند 10 دلیل داشته باشد. اگر تلفن همراه شما دیر شارژ می‌شود و این موضوع شما را اذیت می‌کند در این مقاله با ما همراه شوید تا دلیل دیر شارژ شدن گوشی همراه را بفهمید. بیایید با متداول‌ترین دلیل شروع کنیم.

اگر باتری گوشی شما زود شارژ خالی می‌کند، حتماََ مقاله زیر را در این زمینه مطالعه بفرمایید.

چرا گوشی زود شارژ خالی می‌کند؟

کابل شارژر فرسوده

اگر تلفن شما به‌آرامی شارژ می‌شود، بررسی کابل شارژر همیشه باید اولین قدم شما باشد. بسیاری از افراد از همان کابل شارژر که سال‌ها همراه دستگاه آن‌ها بوده است استفاده می‌کنند! غافل از اینکه کابل‌های شارژر به‌راحتی آسیب می‌بینند.

اگر از کابل خراب استفاده کنید ممکن است به تلفن شما آسیب برسد. همه ما ترجیح می‌دهید کابل شارژرمان خراب شود تا پورت تلفن، زیرا تعویض کابل بسیار راحت‌تر (و ارزان‌تر) است. به همین دلیل تولیدکنندگان عمداً کابل‌های شارژر را باکیفیت کم‌تر نسبت به پورت تلفن طراحی می‌کنند. به‌طور خلاصه، بسیاری از مشکلات ممکن است با یک کابل USB باکیفیت برطرف شود.


اگر می‌خواهید کابل شارژر خود را عوض کنید یک کابل شارژر باکیفیت خریداری کنید. پس به کابل گوشی خود توجه کنید تا در درازمدت ضررهای زیادی به دستگاه شما وارد نکند. ممکن است دلیل دیر شارژ شدن گوشی شما کابل شارژر باشد.

منبع برق ضعیف

اگر از رایانه شخصی خود برای شارژ تلفن استفاده می‌کنید، تلفن شما بسیار آهسته شارژ می‌شود. حتی باوجود USB 3.0، میزان خروجی انرژی استاندارد فقط 0.9A است. هرگونه صدمه به کابل USB یا پورت‌ها می‌تواند این جریان ناچیز انرژی را حتی کمتر کند.

به همین ترتیب، اگر از شارژ بی‌سیم استفاده می‌کنید، در مقایسه با پریز دیواری، یک شارژ کند دریافت خواهید کرد. هیچ‌کس بحث نمی‌کند که شارژ بی‌سیم جالب نیست! مطمئناً این‌گونه است اما در بعضی از موارد کند تر از شارژرهای کابلی عمل می‌کند.

منبع برق ضعیف
شارژ کردن گوشی با پاوربانک

برخی از دارندگان گوشی‌های همراه از روش‌های ناکارآمد برای شارژ کردن دستگاه خود استفاده می‌کنند زیرا آن‌ها فکر می‌کنند شارژر با شارژر تفاوتی ندارد! اما در حال حاضر سریع‌ترین راه برای پر کردن باتری خود استفاده از یک شارژر دیواری اختصاصی و اتصال دستگاه به آن است. اگر این کار را انجام می‌دهید و هنوز هم گوشی شما کند شارژ می‌شود، ممکن است مشکل در سیم‌کشی خانه شما باشد.

استفاده از آداپتور بد

استفاده از آداپتور بد ممکن است علت دیر شارژ شدن گوشی شما باشد. این وسیله کوچک که به دیوار وصل می‌شود شاید باعث یک افزایش قدرت شود که ممکن است سرعت شارژ را افزایش دهد یا بعضی وقت‌ها باعث کند شارژ شدن گوشی شود. این وسیله ساخته‌شده است تا جریان برق مناسب را از منبع دریافت کند و به گوشی شما منتقل کند. آداپتور ممکن است به‌مرورزمان و جریان برق فرسوده شود. اگر از یک آداپتور قدیمی استفاده می‌کنید و گوشی شما کند شارژ می‌شود بهتر است یک آداپتور باکیفیت جدید بخرید که می‌تواند مشکل شمارا حل کند.

قدیمی بودن گوشی

ممکن است تلفن شما قدیمی باشد. این موضوع می‌تواند موضوع مهمی باشد. ممکن است زمان آن رسیده باشد که دستگاه خود را ارتقا دهید. تلفن‌های هوشمند مدرن دارای پردازنده‌هایی هستند که از شارژ سریع‌تر پشتیبانی می‌کنند. برخی دستگاه‌ها دارای قابلیت شارژ تور بو هستند. اگر تلفن شما در مقایسه با افرادی که دستگاه‌های جدیدتری دارند کندتر شارژ می‌شود تعجب نکنید! مشکل از گوشی قدیمی شما است، این موضوع ممکن است برای شما یک مشکل بزرگ باشد.

بااین‌حال، حتی اگر تلفن قدیمی داشته باشید که می‌دانید قبلاً سریع‌تر شارژ می‌شد و از یک آداپتور جدید و کابل با کیفت استفاده می‌کنید، شما باید با این واقعیت غم‌انگیز روبرو شوید که دستگاه شما تا مدتی دیگر خراب می‌شود. کند شارژ شدن گوشی شما می‌تواند به CPU و بخش‌های دیگر دستگاه آسیب وارد کند که به معنی ازکارافتادن تدریجی دستگاه شما است. شما باید یک گوشی جدید بخرید.

پیش از خرید گوشی جدید، بهتر است نکات قبل از خرید گوشی را بدانید!

مشکل داشتن باتری تلفن همراه

اگر از یک آداپتور خوب و یک کابل مناسب استفاده می‌کنید و گوشی شما زود شارژ تمام می‌کند یا در هنگام شارژ بسیار داغ می‌شود، ممکن است مشکل از باتری تلفن همراه شما باشد. متأسفانه، بیشتر تلفن‌های هوشمند مدرن دیگر از باتری‌های قابل تعویض پشتیبانی نمی‌کنند. این بدان معناست که اگر باتری گوشی شما خراب شود، شما مجبور خواهید شد گوشی را پیش یک متخصص حرفه‌ای ببرید. آن‌ها با استفاده از ابزارهای مخصوص می‌توانند باتری گوشی شمارا عوض کنند.

مشکل داشتن باتری
مشکل داشتن باتری

خود شما!

ممکن است دلیل دیر شارژ شدن گوشی خود شما باشید! وقت آن رسیده است که کمی هم به خود نگاه کنید. چقدر به شبکه‌های مجازی معتاد هستید؟ آیا به‌طورمعمول هنگام شارژ شدن تلفن خود با آن بازی می‌کنید؟ تعدادی از کاربران تلفن‌های هوشمند نمی‌دانند که بیشترین میزان تخلیه باتری تلفن آن‌ها صفحه‌نمایش است. روشن نگه‌داشتن نمایشگر گوشی می‌تواند شارژ آن را خالی کند.

اگر شما از گوشی در حال شارژ استفاده می‌کنید به این معنی است که دارید سرعت شارژ شدن گوشی خود را کاهش می‌دهید. همچنین به باتری گوشی هم آسیب‌های زیادی وارد می‌کنید. اگر می‌خواهید بفهمید مقصر دیر شارژ شدن گوشی شما هستید کافی است یک‌بار گوشی را روی حالت پرواز قرار دهید و آن را به شارژر متصل کنید. حالا زمان شارژ شدن را اندازه‌گیری کنید و یادداشت کنید. حالا گوشی را به شارژ بزنید و از آن استفاده کنید زمان را یادداشت کنید و باهم مقایسه کنید. اگر می‌خواهید تلفنتان سریع شارژ شود آن را در حالت پرواز قرار دهید یا خاموش‌کنید.

برنامه‌های پس‌زمینه

صفحه‌نمایش شما مکنده شماره یک باتری است! اما ممکن است در پس‌زمینه برخی برنامه‌های آب‌زیرکاه داشته باشید که دائماً در حال تخلیه انرژی گوشی باشند و باعث شوند تلفن شما کند تر شارژ شود. آیا شما احساس می‌کنید که باتری تلفن کمتر از گذشته کار می‌کند؟ اگر چنین است علت دیر شارژ شدن گوشی، برنامه‌های پس‌زمینه هستند. همچنین این برنامه‌ها می‌توانند عامل اصلی هنگ کردن گوشی شما باشند.

برنامه‌ها در Android اغلب پس از لحظه‌ای باز شدن، در پس‌زمینه اجرا می‌شوند. البته قبلاً این مسئله مشکلی بزرگ‌تر از حال حاضر بود. ساده‌ترین راه‌حل در اینجا این است که یک مدیریت برنامه خوب پیدا کنید. مرتباً آن را چک کنید تا ببینید چه زمانی شارژ گوشی زودتر تمام می‌شود. وقتی یک برنامه بد را پیدا کردید، سعی کنید آن را حذف نصب کنید. حال ببینید آیا عمر باتری و سرعت شارژ شما طی چند روز آینده بهبودیافته است یا خیر.

کثیف شدن پورت تلفن همراه

گوشی‌های همراه هر روز در معرض همه نوع پرز، گردوغبار و ذرات قرار می‌گیرند. یکی از دلایل دیر شارژ شدن گوشی می‌تواند این مسئله باشد. این بسیار معمول است که یک پورت شارژر کمی زباله را در خود جای ‌دهد. اگر شارژر خود را بدون توجه این نکته به برق وصل کنید، ممکن است این زباله ها را حتی به عمق بیشتری ببرید که ممکن است مانع از اتصال خوب شارژر شما شود.

چرا گوشی دیر شارژ می شود؟
کثیف شدن پورت

با استفاده از یک نور شدید و بزرگنمایی خوب، به قسمت داخلی پورت شارژر تلفن خود نگاه کنید. اگر چیزی را مشاهده کردید که بدیهی است متعلق به آن نیست، یک شیء نازک و نوک‌تیز را بگیرید و با دقت سعی کنید زباله را خارج کنید. به یاد داشته باشید که برای انجام این کار به‌هیچ‌عنوان از یک شیء سفت مثل چنگال استفاده نکنید! با این کار ممکن است به اجزای دیگر پورت شارژر آسیب بزنید.

توصیه می‌کنیم برای این کار از یک خلال‌دندان پلاستیکی (نه چوبی) استفاده کنید. روش دیگر، استفاده از یک مسواک خشک و کاملاً جدید است که یک روش بسیار مؤثر و ایمن برای اطمینان از این است که پورت شارژر هیچ‌گونه زباله‌ای ندارد.

خراب بودن پورت شارژر

اگر پورت شارژر شما خراب است و تلفن شما به‌درستی شارژ نمی‌شود، ممکن است شما یک پین داخل پورت تلفن خود را شکسته یا خم کرده باشید. در این مرحله، شما واقعاً باید یک فکر اساسی برای تعمیر تلفن خود کنید و آن را برای تعمیر نزد یک حرفه‌ای ببرید. اگر از ارائه‌دهنده تلفن همراه خود بیمه دریافت کرده‌اید، ممکن است بتوانید این مشکل را به‌صورت ارزان یا رایگان تعمیر کنید.

خوردگی پورت شارژر

بله، ممکن است گوشی در اثر عرق یا رطوبت در پورت شارژر نیز دچار خوردگی شود. خوردگی یک مشکل بزرگ است زیرا باعث ایجاد تأثیر بد روی سخت‌افزار می‌شود که از شارژ مناسب جلوگیری می‌کند. حتی اگر از شر آن خلاص نشوید، می‌تواند باعث مشکلات بزرگ‌تری شود.

برطرف کردن خوردگی پورت

در این مرحله واقعاً باید کمک حرفه‌ای را در نظر بگیرید. اگر جلوتر بروید، خطر لغو ضمانت‌نامه تلفن خود و آسیب جدی به دستگاه را دارید. بااین‌حال، اگر تصمیم دارید زندگی تلفن خود را به دست خودتان بگیرید و با روند جداسازی و جمع‌آوری مجدد دستگاه‌های تلفن همراه راحت و آشنا هستید، پس باید بدانید که فقط با استفاده از سرکه سفید و مالیدن الکل می‌توانید بسیاری از مشکلات خوردگی را برطرف کنید.

دستگاه خود را بازکنید و محل خوردگی را پیدا کنید. بیشترین خوردگی را می‌توان با استفاده از یک پنبه آغشته به سرکه سفید مقطر از بین برد. تمام خوردگی را که می‌بینید با یک لمس سبک مالش دهید و مراقب باشید سرکه به مناطق غیر خورده وارد نشود. وجود سرکه در تلفن شما بسیار بد است!

هنگامی‌که خوردگی را با سرکه پوشانده‌اید، پنج‌تا هشت دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از نوک یک حوله کاغذی سرکه را خارج کنید. این روند را تکرار کنید تا جایی که اثری از خوردگی وجود نداشته باشد. این کار را انجام داد، منطقه را با مالیدن الکل بر روی نوک پنبه آغشته کرده و بگذارید دستگاه به مدت نیم ساعت در هوا خشک شود. تلفن خود را دوباره جمع کنید و باید خوب باشد. اگر با تعمیر گوشی آشنا نیستید به‌هیچ‌عنوان از راه‌حل استفاده نکنید! پس درنتیجه تا جای ممکن از این راه‌حل استفاده نکنید.

چرا گوشی دیر شارژ می شود؟
تعمیر کردن پورت گوشی

کلام آخر

امیدواریم که در این مقاله دلیل دیر شارژ شدن گوشی خود را فهمیده باشید. توجه به این نکات می‌تواند مشکل کند شارژ شدن گوشی شمارا برطرف کند. اگر تمامی کار های بالا را انجام دادید و فایده‌ای نداشت به یک تعمیرکار حرفه‌ای برای رفع مشکل گوشی خود مراجعه کنید.

امیدوارم از مقاله دلیل دیر شارژ شدن گوشی لذت برده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پرسش و پاسخ

یا با تعویض کابل شارژ مشکل دیر شارژ شدن گوشی من بر طرف می شود؟

پاسخ:در برخی مواقع دلیل اصلی دیر شارژ شدن باتری گوشی می تواند از کابل شارژ باشد. سلامت کابل شارژ موبایل خود را بررسی کنید و یا می توانید از یک کابل شارژ سالم و مطمئن دیگر استفاده کنید. گوشی خود را با آن شارژ کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

یا با غیر فعال کردن حالت هواپیما می توانم مشکل دیر شارژ شدن گوشی ام را رفع کنم؟

پاسخ:از آنجا که با فعال کردن حالت هواپیما، همه اتصالات بی سیم گوشی به طور کامل قطع می شود و به تبع آن مصرف باتری کمتر و فرایند شارژ شدن بهبود پیدا می شود، زمان هایی که عجله دارید با فعال کردن این حالت، گوشی خود را به سرعت شارژ کنید.

رای شارژ کردن بهینه باتری گوشی از چه شارژری استفاده کنم؟

پاسخ:شارژرهای معمولی 5 وات و 2 آمپر برای شارژ استاندارد گوشی ها مناسب هستند. یعنی برای شارژ بهینه باتری گوشی خود، شارژر شما باید حداقل 2 آمپر خروجی داشته باشد. برخی گوشی ها از فناوری شارژ سریع بهره می برند که با شارژرهای با وات بیشتر به سرعت شارژ می شوند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

منبع:

androidauthority.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر