درمان خانگی زبری مو

درمان خانگی زبری مو

هنگامی‌که با لمس موهای خود احساس زبری و خشکی می‌کنید، شکنندگی آن‌ها بيشتر شده و حالت‌دهی آن‌ها نيز سخت‌تر می‌شود. اما داشتن موهای خشک به این معنی نیست که شما ازنظر سلامتی مشکلی داريد يا اينکه موهای شما دچار مشکل هستند. قرار گرفتن در معرض آفتاب، حالت دادن موها با گرما (سشوار کشيدن)، رطوبت، استعمال دخانیات و موارد دیگر می‌تواند باعث آسيب رسيدن به موها و خشک شدن بيشتر آن‌ها شود.
خبر خوب این است که در مقاله درمان خانگی زبری مو چند راهکار برای رفع این مشکل پيشنهاد خواهيم داد.

کوتاهی مو

اگر موهای شما خیلی خشک است، ممکن است به کوتاه کردن، نیاز داشته باشد. حتی اگر موهای شما خیلی بلند نباشد، موهايی که شاخه‌شاخه شده‌اند، زبری و خشکی مو را تشديد می‌کنند.
برای درمان خانگی زبری مو به آرایشگر خود مراجعه کنید و موهایی را که ناسالم و تکه‌تکه است و رشد موهای جديد را سخت می‌کند، کوتاه کنید. درحالی‌که آنجا هستید، از آرایشگر سؤال کنید که آیا نکاتی درباره نوع و طول مو مخصوص موهای شما دارد. آن‌ها ممکن است یک مدل جدید برای کوتاه کردن مو را پیشنهاد دهند که می‌تواند به کمتر آسيب ديدن موهای شما کمک کند.

مصرف ویتامین

شما می‌دانید که برای تغذیه بدن به ویتامین‌های خاصی احتیاج دارید، اما برخی ویتامین‌ها به‌طور مستقیم بر سلامت مو و ناخن‌های شما نیز تأثیر می‌گذارند. ویتامین A، ویتامین C، بیوتین (که بعضی‌اوقات ویتامین H نامیده می‌شود) و آهن معدنی همگی به داشتن موهای سالم و بدون مشکل کمک خواهند کرد.

ازآنجاکه ویتامین‌های دوران بارداری حاوی تمام ویتامین‌های فوق هستند، برخی از افراد این ویتامین‌ها را فقط به دلیل تأثیر روی موهایشان مصرف می‌کنند. در حال حاضر نیز مصرف مکمل‌هایی که فقط بیوتین دارند برای بهتر جلوه دادن موها بسیار محبوب است.

بااین‌حال، تحقیقات اخیر در منابع معتبر از این ایده که بیوتین در سالم‌تر ماندن موها تفاوت زیادی ایجاد می‌کند، پشتیبانی نمی‌کند. همچنین ممکن است مکمل‌های پروتئین دریایی نيز مفيد باشند. امکان دارد که اين مکمل‌ها برای اطمینان از سلامت موها مفيد باشند.

مصرف پروتئین

امگا 3 و آنتی‌اکسیدان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. يکی از راه‌های درمان خانگی زبری مو استفاده از پروتئین‌های دريايی است. پروتئین‌های دریایی منبع مطمئنی برای سالم ماندن موهای شما هستند. مصرف اين مکمل‌ها باعث می‌شود تا موهای شما نازک نشود و همچنین می‌تواند موها را براق‌تر نشان دهد. برای به دست آوردن نتایج مشابه بدون مصرف مکمل، مقدار پروتئین‌های دریایی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. این پروتئین‌ها در محصولات دريايی زير يافت می‌شوند:

 • ماهی سالمون
 • صدف خوراکی
 • ماهی خال‌مخالی
 • ماهی تن
 • ساردین
مصرف ماهی
خوردن ماهی سالمون

این‌ها همه غنی از پپتیدها و امگا 3 هستند که می‌توانند موهای شما را براق کنند.
همچنین برای مقابله با استرس اکسیداتیو که باعث پیرتر به نظر رسیدن موها می‌شود، بايد آنتی‌اکسیدان بیشتری را در رژيم غذايی خود در نظر داشته باشید. برخی از غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان عبارت‌اند از:

 • گردو
 • لوبیا
 • بلوبری
 • کلم بروکلی
 • گوجه‌فرنگی‌ها

برای سلامت بهتر موها می‌توان از چربی‌های سالم مانند آنچه در روغن کانولا وجود دارد، استفاده کرد.
برای درمان خانگی زبری مو از شستن موهای خود به‌صورت روزانه خودداری کنید

شستشو مو

شامپو آلودگی و عرق موهای شما را از بین می‌برد، اما علاوه بر این‌ها باعث از بين رفتن کامل چربی‌های مو می‌شود. سبوم نوعی روغن طبیعی است که باعث می‌شود موهای شما نرم‌تر شوند و در صورت استفاده کردن از آن به مقدار مناسب، موها براق می‌شوند. سبوم زیاد منجر به‌ظاهر موی چرب می‌شود.

نیازی نیست که موهای خود را هرروز بشوريد و تمام چربی آن‌ها را بگيريد. به‌احتمال‌زیاد شست و شوی موها به‌صورت یک‌درمیان کافی است و درنتیجه آن مشاهده خواهيد کرد که موهای شما سالم‌تر به نظر می‌رسند. اگر نمی‌توانید یک روز در ميان به حمام بروید و حتماً بايد هرروز به حمام رفته و موهای خود را بشوييد، حداقل از یک شامپو مخصوص موهای خشک استفاده کنید یا از شامپوی مخصوص کودک استفاده کنید. هر دو روغن طبیعی مو را به‌طور کامل پاک نمی‌کنند و تنها به‌طور ملایم و مقدار کمی روغن مو را پاک می‌کنند.

سشوار ممنوع

به‌جای خشک‌کردن موها با سشوار، موهای خود را بپیچید. اگر بعد از شستن موهای شما شکننده و زبر است، برای درمان خانگی زبری مو به‌جای خشک‌کردن موهای خود با استفاده از سشوار که باعث از بين رفتن رطوبت بیش‌ازحد در طول روند خشک شدن، خواهد شد. سعی کنید بعد از شستن، موهای خود را با پارچه یا حوله بپیچید تا در هوا خشک شوند.

اگر با موهای خیس می‌خوابید، از یک رو بالشتی ابریشمی استفاده کنید تا رطوبت موها جذب بالشت جذب نشود. اگر موهای خود را برای مدت طولانی مرطوب بگذارید، نتيجه يک مقاله چاپ‌شده در 2011Trusted Source نشان داده است که اگر موها برای مدت طولانی مرطوب بمانند و در هوای معمولی خشک شوند، آسیب‌دیدگی بسيار کمتری نسبت به زمان خشک شدن آن‌ها در مقایسه با سشوار خواهند داشت.

مدل دادن مو با سشوار را کاهش دهید

ممکن است سشوار کردن، صاف کردن یا افزودن حجم به موها، سال‌ها بخشی از برنامه روزمره شما شده باشد. همچنین ممکن است دلیل خشک شدن موهای شما نيز همين دلايل باشد.
برای درمان خانگی زبری مو اگر می‌خواهید موهای خود را با سشوار خشک‌کنید، سشوار را حداقل 6 اینچ دور نگه‌دارید تا ساقه موهای شما کمتر دچار آسيب شوند.

درمان خانگی زبری مو
کاهش سشوار موها

دوش آب خنک

برای دوش گرفتن از آب‌ خنک‌تر استفاده کنيد. ممکن است آب داغی که برای شستشوی بدن در زیر دوش استفاده می‌کنید، باعث سوزش موهای شما شود. دوش آب سرد مزایای زيادی برای سلامتی دارد و رشد سریع مو می‌تواند ازجمله آن‌ها باشد. بعد از شامپو زدن و حالت دادن موهای خود در زیر دوش، موهای خود را زیر آبی که یک درجه خنک‌تر باشد، به مدت یک یا دو دقیقه بشویید تا ساقه‌های مو احیا شوند و پوست سر شما تازه شود.

روغن گیاهی

از روغن‌های گياهی استفاده کنید. روغن آرگان مراکش به یک درمان خانگی محبوب برای خشکی مو تبدیل‌شده است. ما درباره چگونگی یا اینکه این درمان خانگی زبری مو به‌طور قطعی کار می‌کند يا نه چیز زیادی نمی‌دانیم، اما امتحان آن آسان است. استفاده از چند قطره روغن آرگان در انتهای موهای شما ممکن است ظاهر کامل و نرم‌تری به آن ببخشد. سایر روغن‌های اساسی مانند روغن نعنا و روغن اسطوخودوس ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کرده و از شکستگی و زبری آن جلوگیری کنند.

مخلوط کردن روغن آرگان، فلفل قرمز

روغن نعناع، روغن اسطوخودوس و یک روغن حامل مانند روغن نارگیل باهم برای ایجاد طراوت و شادابی موها، باعث می‌شود که باگذشت زمان احساس خشکی در موهای شما کمتر شود.

کلاه بپوشید

اشعه ماورا بنفش همان‌طور که می‌تواند به پوست شما آسيب برساند می‌تواند به ساقه موهای شما نيز آسیب برساند. اگر موهای خشک دارید، قرار گرفتن در معرض این اشعه‌ها را محدود کنید. برای درمان خانگی زبری مو در طول فعالیت‌های روزمره خود از کلاه استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی خودداری کنید. اگر موهای شما قبلاً در معرض اشعه ماورا بنفش قرارگرفته است، قرار دادن مقداری ژل خالص آلوئه ورا بر روی موهای شما ممکن است به ترمیم ساقه‌های موی آسیب‌دیده کمک کند.

روغن نارگیل را امتحان کنید

روغن نارگیل یک نرم‌کننده طبیعی است. این بدان معناست که موی شما اگر در اثر گرما یا آفتاب آسیب‌دیده باشد، شکافه‌ای رشته‌های مو را پر می‌کند. یک مطالعه در سال 2005 و از يک منبع معتبر، نشان داده است که روغن نارگیل برای نفوذ در فیبرهای مو بسيار مفید است.

روغن نارگیل با صاف کردن موهایتان به‌صورت تار به تار، ظاهر کلی موهای شما را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید هر هفته یک‌بار موهای خود را با روغن نارگيل نرم کرده و آن‌ها را ترميم کنيد. با موهای خشک و روغن نارگیل که در دمای اتاق است، شروع کنید.

روغن نارگیل
استفاده از روغن نارگیل

طرز استفاده

مقداری روغن نارگیل را قبل از استفاده روی کف دست خود مالیده و روی انتهای مو، تاج سر و ریشه مو بماليد.
با تکرار این فرآیند برای درمان خانگی زبری مو، موهای خود را کاملاً با روغن نارگیل اشباع کنید، اما نبايد به حدی باشد که از روی سر چکه کند. روغن را برای حدود 20 دقیقه روی موهای خود بگذارید بماند، سپس کاملاً آن را بشویید.

استفاده از داروهای خانگی برای موهای خشک به‌اندازه کافی آسان است و خطری برای شما ندارد؛ اما ریزش و زبری طولانی‌مدت مو می‌تواند نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. در صورت داشتن هر یک از این علائم با یک متخصص پوست صحبت کنید:

 • موهایی که به‌صورت توده‌ای کنده می‌شوند
 • نقاط طاس یا الگوهای طاسی
 • مویی که هنگام شانه زدن می‌شکند

دستورالعمل ها

در ادامه مقاله درمان خانگی زبری مو به توضيح 6 نوع ماسک خانگی برای درمان خشکی مو می‌پردازیم.
ماسک‌های طبیعی مو راهی عالی برای رفع موهای خشک و کدر در خانه است. خشکی موها به دلیل چندتکه شدن انتهای موها و شکستگی زیاد مو به‌راحتی قابل‌تشخیص است (موهای شما آسیب می‌بیند و به‌راحتی می‌شکند). اگر به دنبال راه‌حلی برای موهای وز، کسل‌کننده و خشن خود هستید، یک ماسک موی خانگی می‌تواند به شما کمک کند!

بسیاری از مواد طبیعی مانند آووکادو، تخم‌مرغ و ماست وجود دارند که می‌توانند از خشکی موهای شما جلوگیری کنند. موهای خشک از کمبود چربی و رطوبت رنج می‌برند که باعث شکنندگی و وز شدن مو شده است. برای داشتن موهایی نرم، براق و ابریشمی، دستورالعمل‌های زير را می‌توانید بررسی کنید.

آووکادو

مواد لازم برای تهيه ماسک آووکادو
• 1 آووکادو رسیده
• روغن‌زیتون يا روغن بادام یا روغن جوجوبا

طرز تهيه ماسک آووکادو

برای درمان خانگی زبری مو یک آووکادوی رسیده را پوست بگیرید و له کنید. در یک‌کاسه، آن را با روغن‌زیتون بزنید. (توجه: اگر موهای شما به رنگ حساس است از روغن‌زیتون استفاده نکنید. روغن‌زیتون ممکن است باعث روشن شدن رنگ موهای شما بشود. می‌توانید به‌جای آن روغن بادام یا روغن جوجوبا را جایگزین کنید).

قبل از استفاده از ماسک مو، موهای خود را مرطوب کنید. ماسک را به پوست سر و انتهای مو بمالید. پس از استفاده از ماسک، موهای خود را داخل کلاه قرار دهيد. پس از حدود 25 تا 30 دقیقه، انگشتان خود را از ميان موهای خود عبور داده و پوست سرخود را ماساژ دهید. سپس آن‌ها شستشو داده و از موهای نرم و لطيف خود لذت ببرید!

فواید

گوشت و فیبر بالای این میوه کاربرد آن را روی موها آسان می‌کند. آووکادو رسیده یک مرطوب‌کننده عالی برای پوست و مو است و سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌های زیادی است. روغن طبیعی این میوه به‌عنوان نرم‌کننده عمیق موهای کم‌رنگ عمل می‌کند. می‌تواند به‌تنهایی یا با سایر مواد در ماسک مو استفاده شود.

تخم‌مرغ

اگر مرتباً موهای خود را صاف می‌کنید و از مواد شیمیایی سخت استفاده می‌کنید. ماسک خانگی موی تخم‌مرغ و روغن‌زیتون ازجمله درمان خانگی زبری مو است که به صاف شدن مو کمک می‌کند. مواد لازم برای تهيه ماسک موی تخم‌مرغ:

 • 2 عدد تخم‌مرغ
 • 4 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون
درمان خانگی زبری مو
استفاده از ماسک تخم مرغ

طرز تهيه ماسک موی تخم‌مرغ

دو عدد تخم‌مرغ و 4 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون برداشته و خوب باهم مخلوط‌کنید. به مدت 20 تا 25 دقیقه روی موها بمالید. هر زمان ماسک مو می‌زنید حتماً از کلاه پلاستيکی استفاده کنید، زیرا کلاه‌های پلاستیکی رطوبت را به دام انداخته و درنتیجه آب‌رسانی بهتر به موها انجام می‌شود. ماسک را بشویید، موهایتان کاملاً نرم و براق می‌شود.

هشدار

برای شستشو نباید از آب گرم استفاده کنید! آب داغ جدا کردن تخم‌مرغ را از مو دشوار می‌کند، زیرا آب گرم آن را تا حدی می‌پزد و سفت می‌کند و باعث می‌شود آبکشی آن سخت‌تر شود. اطمینان حاصل کنید که از آب سرد یا آب با دمای اتاق استفاده می‌کنید.

فواید

بسیاری از افراد دوست دارند روی سرخود تخم بگذارند زیرا باعث براقیت و صاف شدن مو می‌شود. تخم‌مرغ یک درمان ساده برای موهای آسیب‌دیده و خشک است. محتوای بالای پروتئین موجود در آن‌ها برای تقویت فولیکول‌های مو مفید است.
مواد مغذی موجود در تخم‌مرغ به‌عنوان یک نرم‌کننده عمیق عمل می‌کند که به درخشش بيشتر و جلوگيری از کدر شدن مو کمک می‌کند.

موز

برای افزودن رطوبت زیاد به موهای پوسته‌پوسته، مات و خشک خود، می‌توانید ماسک موز را برای موها امتحان کنید. برای درمان خانگی زبری مو این ماسک را هفته‌ای یک‌بار برای داشتن موهایی سالم و براق استفاده کنید.
مواد اوليه برای تهيه ماسک موی موز

 • 1 یا 2 موز رسیده
 • 1 قاشق غذاخوری شیر یا روغن‌زیتون (در صورت لزوم)

طرز تهيه ماسک موی موز

یکی دو موز رسیده (متناسب با طول مو) برداشته و آن را مخلوط‌کنید. اگر خیلی غلیظ است، یک قاشق غذاخوری شیر به آن اضافه کنید. مخلوط باید صاف و بدون تکه و توده در آن باشد. (می‌توانید یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون نیز اضافه کنید). قبل از استفاده از ماسک موهای خود را مرطوب کنید. مخلوط له‌شده را به ریشه، پوست سر، مو و انتهای مو بمالید. این نوع ماسک از درمان‌های گران‌قیمت در سالن‌های زيبايی به شمار می‌رود.

فواید

خاصیت مرطوب‌کنندگی موز برای موهای خشک و خشن مفید است. این میوه سرشار از مواد معدنی است و ویتامین‌ها به تقویت موهای آسیب‌دیده کمک می‌کنند. همچنین رطوبت لازم را به مو می‌دهد که به جلوگیری از شکستگی و شکاف انتهای آن کمک می‌کند. استفاده منظم از این ماسک بر روی مو باعث بهبود سلامت کلی مو می‌شود. همچنین می‌تواند در درمان شوره سر مفید باشد.

عسل و روغن‌زیتون

در درمان خانگی زبری مو، ماسک عسل و روغن‌زیتون هم برای مو و هم برای پوست سر مفید است. باعث می‌شود موهای شما ابریشمی، صاف و براق باشد. مواد اوليه لازم برای تهيه ماسک موی عسل:

 • عسل
 • روغن‌زیتون

طرز تهيه ماسک موی عسل

قسمت‌های مساوی از عسل و روغن‌زیتون را در یک‌کاسه ريخته و خوب مخلوط‌کنید. ماسک را به موهای مرطوب و پوست سر بمالید و موهای خود را با یک حوله گرم و مرطوب بپوشانید. بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با یک شامپوی ملایم بشویید.

درمان خانگی زبری مو
استفاده از ماسک موی عسل

فواید

عسل به‌راحتی می‌تواند رطوبت موهای شما را نگه دارد و برای مراقبت از مو بسیار مناسب است. عسل و روغن‌زیتون هر دو رطوبت را تزریق می‌کنند و به ترمیم ترک‌های ساقه مو و کنترل شوره سر کمک می‌کنند.
همچنين اين ماسک به بهبود موهای زبر کمک می‌کند و باعث درخشش بيشتر آن‌ها می‌شود.

ماست

این ماسک یکی از ساده‌ترین ماسک‌ها است که می‌توان درست کرد. تنها ماده تشکیل‌دهنده آن ماست است.
طرز تهيه ماسک موی ماست که برای درمان خانگی زبری مو یک فنجان ماست بردارید و آن را هم بزنید.
آن را روی پوست سر، موها و انتهای موهای خود بمالید. بگذارید 20 دقیقه با کلاه پلاستیکی روی آن بماند.
موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید. همچنین می‌توانید با زدن یک تخم‌مرغ به ماست، نسخه ماست و تخم‌مرغ درست کنید. ماست خاصیت خنک‌کنندگی دارد بنابراین این ماست برای تابستان‌ها توصیه می‌شود.

فواید

ماست پر از اسیدلاکتیک است. عوامل ضد قارچ و ضد باکتری موجود در ماست، آن را به ماسک موی عالی تبدیل می‌کند. علاوه بر مرطوب‌کنندگی موهای خشک و آسیب‌دیده، فواید بی‌شماری برای مو دارد. این ماسک کمک می‌کند تا از شوره سر خلاص شوید، پوست سرتان را تمیز کنید، خارش را کاهش می‌دهد و قدرت کلی به موهای شما می‌بخشد.

روغن گرم

برای بازگرداندن سلامتی موها و درمان خانگی زبری مو، می‌توانید روغن داغ را هر هفته به‌عنوان یک ماسک برای موهای خود استفاده کنید. ماساژ خوب سر با روغن داغ گردش خون در پوست سر را بهبود می‌بخشد و رطوبت کافی را به موهای مات و خشک می‌دهد تا درخشش و لطافت آن‌ها حفظ شود. سشوار، اتو، قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض آفتاب موهای شما را خشک، شکننده و ضعیف می‌کند. روغن داغ می‌تواند به ترمیم این امر کمک کند. ماسک روغن بسته به انتخاب شما، می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • روغن نارگیل
 • روغن آووکادو
 • روغن‌زیتون
 • روغن بادام

دستورالعمل استفاده از ماسک

اول‌ازهمه، موهای خود را بشویید تا تمیز باشند. موها باید بدون آلودگی باشند تا روغن داغ بتواند به‌راحتی در فولیکول‌های مو نفوذ کند. روغن موردنظر خود را گرم‌کنید و روغن ولرم را به پوست سر و موهای مرطوب بماليد و با انگشتان ماساژ دهید.
سر خود را با حوله گرم بپوشانید یا بپیچید، روی این حوله گرم يک حوله ديگر نيز قرار دهيد تا گرما به دام بیفتد.
بگذارید روغن بر روی موها به مدت یک ساعت باقی بماند و سپس با شامپو بشویید.

ماسک کره

برای درخشش و براقی موهای خشک و شکننده و درمان خانگی زبری مو، می‌توانید آن‌ها را با مقدار کمی کره درمان کنید. آن را روی موهای خشک ماساژ دهید، سپس حدود نیم ساعت موهای خود را با کلاه پلاستيکی بپوشانید. مطابق قبل شامپو بزنید و تمام کره‌ها را بشویید.

ماسک چاي

ممکن است چای را به‌عنوان داروی گلودرد در نظر بگیرید، اما می‌توانید از آن برای درخشش طبیعی موها نیز استفاده کنید. بعد از شامپو زدن معمولی خود، از یک‌چهارم چای گرم و شیرین نشده (تازه‌دم‌کرده یا فوری) به‌عنوان شستشوی نهایی استفاده کنید. چای می‌تواند رنگ مو را تقویت کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از چای متناسب با رنگ مو استفاده کنید. مو بورها باید از چای بابونه استفاده کنند. چای سیاه ممکن است آن‌ها را تيره کند. سبزه‌ها و آن‌هایی که موی مشکی دارند، برای تقویت درخشش و غنی‌سازی رنگ باید از چای سیاه استفاده کنند.

ماسک چای
استفاده از چای

ماسک سرکه سیب

با استفاده از این درمان خانگی زبری مو بسيار عالی، زندگی را دوباره به موهای آسیب‌دیده خود برگردانید: یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را با دو قاشق غذاخوری روغن‌زیتون و سه سفیده تخم‌مرغ ترکیب کنید، سپس مخلوط را به موهای خود بمالید. با استفاده از کلاه پلاستیکي، موهای خود را حدود نیم ساعت پوشیده نگه‌دارید و سپس شامپو بزنید و آبکشی کنید.

کلام آخر

به پايان مقاله درمان خانگی زبری مو رسيديم. تمام مواد موجود در این ماسک‌های خانگی مو را می‌توان در آشپزخانه یا یک فروشگاه مواد غذایی محلی پيدا کنيد.
درمان موهای وز و آسیب‌دیده به روش طبیعی اغلب مؤثرتر از محصولات شیمیایی است. یکی از روش‌هایی که در اين مقاله ذکر کرديم را متناسب با امکانات و نیازهای خود انتخاب کنید و از نتيجه آن لذت ببرید!

به پايان مقاله درمان خانگی زبری مو رسيديم، اميدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!
منابع

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.