علت کند شدن گوشی

چرا تلفن من این‌قدر کند شده است؟ چگونه یک گوشی خوب بخریم؟ این‌ها از سؤالات متداول در مورد گوشی‌ است. به نظر می‌رسد تلفن‌های قدیمی به‌طور حتم و بدون دلیل واضحی از تلفن‌های هوشمند تازه و جدید کند تر هستند. عملکرد هر وسیله‌ای به مرور زمان کاهش میابد. تلفن‌های هوشمند هم از این قاعده مستثنا نیستند. به‌طور مثال گوشی‌های همراه به‌مرورزمان کند تر می‌شوند. حال امروز می‌خواهیم علت کند شدن گوشی را دریابیم پس با ما همراه باشید.

تعدادی از دلایل احتمالی می‌توانند باعث کاهش سرعت گوشی هوشمند شما باشد این اتفاق با افزایش سن ظاهر می‌شوند. خوشبختانه تعدادی از آن‌ها با اطلاعات صحیح قابل‌رفع و پیشگیری هستند. در اینجا برخی از دلایل که می‌توانید برای رفع این مشکل انجام دهید وجود دارد.

دلیل اصلی

اصلی‌ترین علت کند شدن گوشی را می‌توان برنامه‌های پس‌زمینه دانست. شاید این مورد را قبلاً شنیده‌اید. برنامه‌های زیادی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند دلیل اصلی کندی تلفن‌های همراه هستند. همه ما به‌مرورزمان برنامه‌های زیادی روی گوشی خود نصب می‌کنیم و احتمالاً فراموش می‌کنیم بسیاری از برنامه‌هایی را که به‌ندرت استفاده می‌کنیم یا هرگز استفاده نمی‌کنیم حذف کنیم. بسیاری از این برنامه‌ها با دسترسی به منابع گوشی، بروز رسانی داده‌های خود، اتصال به شبکه یا نظارت بر بخشی از سیستم در پس‌زمینه باعث کند شدن گوشی موبایل می‌شوند .

تلفن‌ها منابع محدودی دارند. (RAM ، CPU و موارد مشابه) که باید بین تمام وظایف پیش‌زمینه را با اولویت بالا تقسیم کنند. بنابراین موارد زیادی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، می‌توانند سرعت سیستم شما را کاهش دهند. وقتی‌که به یک برنامه سنگین‌ مانند بازی‌ها برخورد می کنیم، اندروید در مدیریت منابع بسیار خوب عمل می‌کند، اما نمی‌تواند بر روی یک سیستم‌عامل قدیمی معجزه کند. با ورود Android P، با محدودیت‌های اجرای پس‌زمینه و دسترسی محدود برای برنامه‌هایی که به‌طور فعال در پیش‌زمینه نیستند، همه‌چیز تغییر می‌کند. در ضمن چند کار وجود دارد که می‌توانید برای رفع این مشکل انجام دهید.

راهکار

حذف برنامه‌های قدیمی و بلااستفاده یک عمل مهم و فوق‌العاده ساده برای نگهداری و بالا بردن سرعت گوشی موبایل است. خوشبختانه ، نسخه‌های جدید Android این کار را آسان‌تر از همیشه کرده است. ابزار تمیز کردن فضای ذخیره‌سازی را به ما ارائه می‌دهد. این کار می‌تواند برنامه‌هایی را که مدت طولانی استفاده نکرده‌اید به‌طور خودکار حذف کند.

برای بررسی سرویس‌هایی که در حال حاضر در تلفن شما در حال اجرا هستند، با هفت بار ضربه زدن روی شماره ساخت در تنظیمات < درباره تلفن ، گزینه‌های برنامه‌نویس را فعال کنید. ازآنجا به Developer Options رفته و روی صفحه Running Services ضربه بزنید. متناوباً ، می‌توانید یک برنامه ردیابی سرویس مانند Greenify یا Servicely را اجرا کنید تا ببینید اگر دستگاه شما روت شده باشد از این موضوع مطلع شویم. این سرویس‌ها به‌مرور بر منابع و دوام باتری شما تأثیر می‌گذارند. این موضوع به شناسایی بدترین مشکلات کمک می‌کند ، که برای بهبود عملکرد می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. شاید علت کند شدن گوشی شما برنامه‌های پس‌زمینه باشد.

ذخیره‌سازی کامل

سرعت عملکرد درایوهای فلش NAND (حافظه داخلی) با پر شدن آن‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که تلفن شما پس از پر شدن حافظه ، کند تر از قبل عمل می‌کند . علت این موضوع می‌تواند از برنامه‌های پس‌زمینه، عکس و فیلم‌هایی که سال‌ ها حذف نشده و پرونده‌های حافظه پنهان برنامه باشد.

ذخیره سازی
پاک کردن فایل های اضافی

خوشبختانه ، اندروید پس از پر شدن حافظه ، اعلانی را نمایش می‌دهد و گزینه‌هایی را برای پاک‌سازی رسانه‌ها و پرونده‌های استفاده‌نشده به شما ارائه می‌دهد. بهتر است قبل از وقوع این وضعیت آن‌ها را کپی کنید. شما می‌توانید با استفاده از حذف دستی پرونده‌ها یا استفاده از پاک‌کننده ذخیره‌سازی داخلی تلفن خود این کار را انجام دهید .

حتی اگر این اعلان را مشاهده نکنید، حافظه به‌هم ‌ریخته و برنامه‌های قدیمی حذف نشده همچنان می‌تواند سرعت سیستم را کاهش دهند. این موضوع به‌عنوان fragmentation (تکه‌تکه شدن) شناخته می‌شود. یکی از دلایل اصلی تکه‌تکه شدن نیز به دلیل خرابی مناطق حافظه که ناشی از افزایش سن است .

حافظه

حافظه‌های فلش و SSD نسبت به درایوهای قدیمی دارای سرعت پردازش بیشتری هستند. اما ممکن است تأخیر در بازیابی اطلاعات از چندین بلوک غیر سازمان‌یافته در این مدل افزایش یابد. پیگیری پرونده‌های fragmentation در یک درایو بسیار بزرگ می‌تواند زمان اسکن را افزایش دهد. این مدل حافظه مشکلاتی مانند مکان‌یابی فضاهای آزاد موجود دارد. این موضوع برای این مدل یک مشکل بزرگ به‌حساب می‌آید .

کنترل‌کننده‌های اندروید و درایو کار منطقی را انجام می‌دهند تا حافظه فلش از طریق پیرایش fragmentation شود . بااین‌حال با پر شدن حافظه، به دلیل کمبود فضای خالی جابجایی و ذخیره پرونده‌ها و برنامه‌های جدید دشوارتر می‌شود. اگر حافظه شما پر است، با تنظیم مجدد کارخانه برای پاک کردن آن باید این مشکل حل شود. (البته بعدازاینکه اطلاعات خود را در جای دیگری ذخیره کردید) مگر اینکه درایو فلش خیلی قدیمی باشد. شما همچنین می‌توانید برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی از یک کارت حافظه استفاده کنید و فیلم‌ها ، عکس‌ها و … در آن ذخیره کنید این کار می‌تواند برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی بسیار مفید باشد.

سن باتری

باتری‌ها نیز پیر می‌شوند. این‌یکی از بزرگ‌ترین مشکلات گوشی‌های همراه قابل‌حمل است. بعد از دو یا شاید سه سال خدمات، ظرفیت باتری کاهش می‌یابد و دستگاه‌های ما دیگر نمی‌توانند با یک‌بار شارژ کامل یک روز دوام بیاورند. بخش دیگری از این روند پیری افزایش مقاومت داخلی باتری دراثر تجمع الکترود است.

مقاومت داخلی دو تأثیر بر عملکرد دارد. مقاومت بیشتر باعث می‌شود تا ولتاژ خروجی هنگام کشش جریان زیاد پایین بیاید (اگر درس‌های فیزیک خود را به یاد بیاورید V = I2R). این اتفاق به افت ولتاژ معروف است . این انرژی هدررفته سپس به‌صورت گرما پراکنده می‌شود و باعث گرم شدن باتری و سایر اجزای داخلی تلفن‌ها می‌شود که برای عملکرد گوشی موبایل بد است.

پردازنده‌ها به دما حساس هستند ، بنابراین اگر تلفن به خاطر باتری قدیمی خیلی داغ شود، کنترل‌کننده مدیریت انرژی تلفن ممکن است سرعت پردازنده را پایین بیاورد. پردازنده و حافظه با سرعت‌بالا نیز به جریان بیشتری احتیاج دارند بنابراین افت ولتاژ بیشتری را القا می‌کنند. یک باتری بسیار قدیمی ممکن است نتواند جریان مورد نیاز و ولتاژ پایدار را تأمین کند که بسیار بد است .

تاثیر باتری

باتری‌های قدیمی روی پردازش و ذخیره‌سازی اجزا تأثیر دارند. در بدترین حالت، خراب شدن باتری می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در کل سیستم شود که باعث می‌شود تلفن مجدداً راه‌اندازی شود. تنها راه‌حل این مشکل تعویض باتری قدیمی با باتری جدید است. متأسفانه جدیدترین تلفن‌های هوشمند پیشرفته دارای باتری‌های غیرقابل تعویض هستند، این بدان معناست که تعویض باتری درگوشی‌های جدید کاری سخت و دشوار است که شما را مجبور می‌کند به تعمیر کاران حرفه‌ای مراجعه کنید و ممکن است هزینه آور باشد. در ادامه مقاله علت کند شدن گوشی به اثرات باتری می پردازیم.

اثرات

همچنین باتری‌های قدیمی بر روی حافظه فلش و RAM نیز از اثرات زیادی به‌جا می‌گذارد. حافظه فلش با حداکثر فضای ذخیره‌سازی درجه‌بندی می‌شود. درست مانند باتری‌ها، ظرفیت حافظه باگذشت زمان کاهش می‌یابد. این مطمئناً به مسئله fragmentation اشاره‌شده در بالا کمک نمی‌کند و باگذشت زمان مقدار زیادی از حافظه دستگاه اشغال می‌شود که باعث کند شدن گوشی می‌شود.

تاثیر باتری
تاثیر باتری روی کند شدن گوشی

درنهایت ، طول عمر حافظه شما به میزان ذخیره اطلاعات جدید بستگی دارد. به‌طورکلی ، شما باید بین دو تا سه سال از آن به‌راحتی استفاده کنید. بسیاری از تراشه‌ها می‌توانند بین پنج‌تا 10 سال دوام داشته باشند.

به‌روزرسانی سیستم‌عامل

نظریه بسیار متداول دیگر برای کند شدن دستگاه‌ها با افزایش سن این است که سیستم‌عامل‌ها مانند Android و iOS و همچنین برنامه‌هایی که روی آن‌ها اجرا می‌شوند، با به‌روزرسانی مداوم از منابع بیشتری برخوردار می‌شوند تا از جدیدترین و بهترین سخت‌افزار بهره‌مند شوند. بنابراین تلفن‌های هوشمند قدیمی با سخت‌افزار قدیمی برای همگام‌سازی تلاش می‌کنند.

اکثر دستگاه‌های قدیمی دیگر از طرف سازنده به‌روزرسانی دریافت نمی‌کنند. بنابراین به‌هرحال بعضی از برنامه‌های جدید و پرمصرف Android را اجرا نمی‌کنند. علاوه بر این حداقل نیازهای Android به‌طور گسترده بین تکرارها تغییر نکرده است. یک تلفن قدیمی بارم 1 گیگابایتی قادر به اجرای Oreo یا Android P نیست . IOS مسئله دیگری است.

قابلیت اجرا

تلفن‌های بسیار قدیمی ممکن است نتوانند برنامه‌ها و بازی‌های جدید را اجرا کنند. ممکن است گوشی‌های قدیمی با اضافه شدن ویژگی‌های بیشتر به برنامه‌ها قادر به اجرای آن‌ها نباشند. برخی از برنامه‌ها باگذشت زمان به امکانات بیشتری نیاز دارند. فیس بوک قطعاً از پنج سال پیش پیشرفت‌های بسیاری کرده است.

بااین‌حال، بیشتر برنامه‌ها فقط ده ها یا صدها مگابایت از RAM را مصرف می‌کنند. بیشتر برنامه‌ها با پیشرفته‌تر شدن مصرف باتری را افزایش می‌دهند. همچنین مقدار بیشتری از حافظه گوشی را اشغال می‌کنند. علت بالا رفتن مصرف باتری این است که عامل اصلی تخته شارژ گوشی‌ها برنامه‌ها هستند . البته اندروید درباره برنامه‌هایی که مقدار زیادی از شارژ باتری را مصرف می‌کنند به شما هشدار می‌دهد. نرم‌افزارهای پرمصرف بیشتر در کاهش سرعت دستگاه‌ها نقش دارند. آیا می دانید اندروید چگونه توانست به یک سیستم عامل معروف تبدیل شود؟

تبلیغات

شاید هیچ‌کدام از موارد ذکرشده در بالا سرعت گوشی ما را کند نکرده باشد. شاید عملکرد گوشی ما نسبت به سن و مشخصات عادی باشد و تبلیغات این حس را به ما القا کنند که گوشی ما کند شده است. دائماً به ما گفته می‌شود که محصولات جدید چقدر سریع و برتر هستند، که می‌تواند این تفکر را القا کند که محصولات قدیمی باید با محصولات جدید مقایسه شوند. اگر در انتخاب گوشی سامسونگ با هواوی دچار تردید شده اید مقایسه p30 lite با a50 را از دست ندهید.

مقایسه

درواقع مقایسه محصولات جدید با تلفن قدیم کار بسیار اشتباهی است. چون گوشی‌های هوشمند روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شوند وطبیعی است که یک گوشی قدیمی عملکرد ضعیفی‌تری نسبت به یک گوشی جدید ارائه کند. بنابراین باید گول تبلیغات را نخوریم. ما باید گوشی قدیمی را با گوشی‌های قدیمی مقایسه کنیم . قطعاً گوشی که امروز تبلیغ می‌شود چند سال دیگر نسبت به گوشی‌های جدید یک دستگاه قدیمی و کند به نظر می‌رسد. دستگاه‌های قدیمی که به‌خوبی از آن‌ها مراقبت شده است می‌توانند سال‌ها عملکرد خوبی داشته باشند.

ذخیره‌سازی کامل
کند شدن گوشی های قدیمی

وقتی گوشی‌های جدید رونمایی می‌شوند دارای امکانات زیاد و جالبی هستند که توجه همه را به خود جلب می‌کنند. اما شما نباید از گوشی قدیمی خود غافل شوید. شاید همان گوشی که به چشم شما یک گوشی قدیمی، کند و بدردنخور به نظر می‌رسد ممکن است هنوز چندین سال عمر کند.

پرسش و پاسخ

اولین کارهایی که می‌شود از کند شدن گوشی جلوگیری کرد کدام‌اند؟

پاسخ : اگر گوشی شما کند است ، با پاک کردن اطلاعات اضافی ذخیره شده در حافظه نهان تلفن و حذف برنامه های بلا استفاده ، این مشکل به سرعت برطرف می‌شود.
یک گوشی کند ممکن است به یک به روزرسانی سیستم نیاز داشته باشد.
اگر حذف داده‌ها و پاک کردن حافظه پنهان شما کاری انجام نمی‌دهد ، ممکن است گوشی شما مشکل باتری یا سخت‌افزاری دیگری داشته باشد که به کمک یک حرفه‌ای نیاز دارد.

چگونه برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنیم پاک کنیم؟

پاسخ : به نظر می‌رسد حذف برنامه‌ها بارزترین راه برای افزایش سرعت تلفن نیست. به هر حال ، اگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید ، چگونه می‌توانند سرعت شما را کاهش دهند؟داشتن فضای ذخیره‌سازی بیشتر بر روی تلفن شما به این معنی است که پردازنده آن می‌تواند کارآمدتر کار کند. بنابراین ، اگر از برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید ، آزاد کردن مقداری فضا با از بین بردن آن‌ها ، کار درستی است.

کلام آخر

تلفن‌های هوشمند باگذشت زمان کند می‌شوند، این‌یک واقعیت تأسف‌آور است که به دلیل طول عمر اجزای درون‌گوشی‌ها اتفاق می‌افتد. اگر شما به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید می‌توانید سرعت گوشی خود را افزایش دهید تا این گوشی چند سال دیگر هم برای شما کار کند .

به پايان مقاله علت کند شدن گوشی رسيديم، اميدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!


منبع :

androidauthority.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر