لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟

لیزر موهای زائد می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. لیزر موها رشد موها را برای مدت طولانی به تأخیر می‌اندازد اما معمولاً رشد آن‌ها را برای همیشه متوقف نمی‌کند. در ادامه‌ی این مقاله عوارض لیزر موهای زائد در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

دستگاه لیزر موها چگونه کار می‌کند؟

لیزر موهای زائد روشی است که در آن از پرتو استفاده می‌شود. درواقع پرتو متمرکز نوری، موهای زائد را از بین می‌برد. دستگاه لیزر برای از بین بردن موها نوری را منتشر می‌کند. رنگ‌دانه‌های (ملانین) مو این نور را به خود جذب می‌کنند. انرژی نور به گرما تبدیل می‌شود. این گرما فولیکول‌های مو را می‌سوزاند. درواقع این فولیکول‌ها هستند که موها را تولید می‌کنند. با از بین رفتن فولیکول‌ها رشد موها به تأخیر می‌افتد یا ممکن است که کاملاً متوقف شود.

همانطور که می‌دانید پوست شما نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراقبت از پوست را حتماََ مطالعه کنید.

احتمال بیشتر عوارض برای پوست تیره

عوارض لیزر موهای زائد برای پوست‌های تیره بیشتر است. از بین بردن موهای زائد با استفاده از لیزر برای افرادی مؤثرتر است که پوست روشن و موهای تیره دارند. درواقع لیزر باید فولیکول مو را از بین ببرد و نباید به پوست آسیب وارد کند. بنابراین تضاد رنگی بین مو و پوست باعث از بین رفتن مو می‌شود هرچه این تضاد رنگی بیشتر باشد موها بهتر لیزر می‌شوند (پوست سفیدتر و موها تیره‌تر باشد)؛ بنابراین احتمال آسیب در پوست‌های تیره‌رنگ بیشتر است.

تاثیر کمتر لیزر بر موهای روشن

لیزر موها بر روی موهایی که به‌خوبی نور را جذب نمی‌کنند تأثیر کمتری دارد. موهای خاکستری، قرمز، بلوند و سفید موهایی هستند که نور را به‌خوبی جذب نمی‌کنند.

تأثیرات جانبی لیزر موها

عوارض لیزر موهای زائد بر اساس نوع پوست، رنگ مو و شیوه لیزر متفاوت است. از شایع‌ترین عوارض لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات پوستی

این امکان وجود دارد که بعد از لیزر پوست قرمز یا متورم شود اغلب اوقات این علائم پس از چند ساعت از بین می‌روند.

تغییر رنگ رنگ‌دانه‌ها

لیزر موها می‌تواند پوست را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. این تغییر رنگ می‌تواند دائمی و یا موقتی باشد. کسانی که پوست تیره‌تر دارند و کسانی که قبل و بعد از لیزر در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند پوستشان روشن‌تر می‌شود.

عوارض نادر لیزر موها

بعضی از عوارض لیزر موهای زائد نادر هستند. عوارضی مانند تاول زدن، پوسته‌شدن و زخم شدن پوست از عوارض نادر لیزر هستند. از عوارض نادر دیگر سفید شدن موهای زائد یا افزایش رشد موهای زائد در ناحیه لیزر شده است. لیزر موهای زائد برای پلک‌ها، ابروها و نواحی اطراف آن‌ها توصیه نمی‌شود. چراکه این کار احتمال آسیب‌دیدگی شدید چشم را به‌همراه دارد.

عوارض آن
عوارض لیزر کردن موها

نکات مهم!

اگر می‌خواهید موهایتان را لیزر کنید موارد زیر را در نظر بگیرید:

دکتری را انتخاب کنید که تخصص داشته باشد یا جراح زیبایی باشد و تجربه لیزر مو بر روی انواع پوست را داشته باشد. درواقع انتخاب یک پزشک مطمئن عوارض لیزر موهای زائد را کاهش می‌دهد. درباره سالن‌های زیبایی و خدمات شخصی غیرپزشکی احتیاط کنید. قبل از لیزر موها با پزشک مشورت کنید که آیا لیزر موها برای شما گزینه خوبی خواهد بود یا خیر. دکتر شما احتمالاً سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. سابقه پزشکی شامل داروهای مورد استفاده زخم و بیماری‌های پوستی و روش‌های قبلی در از بین بردن موها است. همچنین پزشک به شما دستور عمل‌های خاصی برای آمادگی برای لیزر موها می‌دهد.

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید

نور خورشید ممکن است عارضه ایجاد کند. دور از نور خورشید باشید. قبل و بعد از لیزر موها در معرض نور خورشید قرار نگیرید. اگر بیرون می‌روید از یک ضد آفتاب SPF ۳۰ استفاده کنید. دقت کنید که ضد آفتابی را که استفاده می‌کنید طیف گسترده داشته باشد برای خریدن این نوع ضد آفتاب بر روی کرم نگاه کنید.

به‌دنبال جمله‌های طیف گسترده یا broad spectrum بگردید. اگر این جمله‌ها را بر روی کرم مشاهده کردید به این معناست که کرم طیف گسترده دارد. ضد آفتاب‌هایی که طیف گسترده دارند پوست شما را در برابر اشعه‌ی uva و uvb نور خورشید محافظت می‌کنند. از کرم‌های ضد آفتابی که باعث تیره شدن پوستتان می‌شوند پرهیز کنید.

پیش از خرید کرم ضد آفتاب حتماََ راهنمای خرید ضد آفتاب را مطالعه کنید.

استفاده‌ی همزمان از روش‌های دیگر

از روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد پرهیز کنید. اپیلاسیون، وکس و الکترولیز می‌توانند فولیکول‌های مو را دچار مشکل کنند. حداقل چهار هفته قبل از جلسه لیزر باید از انجام این روش‌ها خودداری کنید.

عدم استفاده از دارو‌های رقیق‌کننده‌ی خون

از دکتر درباره استفاده از داروهای ضد التهابی و آسپرین سؤال کنید. سؤال کنید تا قبل از جلسه لیزر از خوردن این داروها پرهیز کنید. درصورتی‌که شما به خوردن داروها الزام دارید پس لیزر موها را کنار گذاشته و روش دیگری را انتخاب کنید.

احتمال آسیب به پوست در صورت عدم اصلاح

عوارضی برای لیزر موهای زائد در صورت عدم اصلاح موها قبل از لیزر وجود دارد. یک روز قبل از انجام لیزر موهایتان را اصلاح کنید. اصلاح موها، موهای روی سطح پوست را از بین می‌برد. اگر موها بر روی پوست وجود داشته باشند امکان دارند که بسوزند و به پوست آسیب برسانند.

لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟
عوارض لیزر


خطر آسیب به چشم‌ها

خطر آسیب به چشم می‌تواند از عوارض لیزر موهای زائد باشد. در جلسات لیزر شما باید حتماً از عینک مخصوص استفاده کنید. این عینک از چشمان شما در برابر نور لیزر محافظت می‌کند. ممکن است که پزشک در صورت لزوم یک بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند. در طول جلسه لیزر دکتر دستگاه دستی لیزر را بر روی پوست متقاضی می‌گذارد.

ممکن است که دستگاه خنک‌کننده بر روی دستگاه لیزر گذاشته شود یا یک ژل خنک‌کننده بر روی پوست متقاضی گذاشته شود. استفاده از این‌ها توسط پزشک بستگی به نوع پوست متقاضی دارد. این روش‌ها عوارض جانبی احتمالی را کاهش می‌دهند.

عوارض بعد از لیزر

احتمال بروز عوارض لیزر موهای زائد بعد از لیز وجود دارد. در ساعات اولیه بعد از لیزر احتمال دارد متقاضی متوجه قرمزی و تورم شود. برای آنکه احساس ناخوشایند را برطرف کرد متقاضی می‌تواند مقداری یخ را بر روی ناحیه لیزر شده قرار دهد. اگر پوست متقاضی بلافاصله پس از لیزر واکنش نشان دهد دکتر از کرم استروئیدی استفاده خواهد کرد.

بعد از لیزر موها و در بین فواصل جلسات لیزر در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید. برای شش هفته پوستتان را برنزه نکنید. از یک ضد آفتاب روزانه با طیف گسترده استفاده کنید. SPF ضد آفتاب باید شماره 30 باشد.

امکان ایجاد لکه بعد از لیزر

امکان ایجاد لکه می‌تواند از عوارض لیزر موهای زائد باشد. تا بیست‌وچهار ساعت پس از لیزر گرم شدن پوست باعث ایجاد لکه بر روی پوست می‌شود. گرمای ناشی از لیزر برای بیست‌وچهار ساعت در بدن شما باقی می‌ماند بنابراین نباید به باشگاه ورزشی، سونا بروید. همچنین نباید دوش آب گرم بگیرید. با انجام این کارها محیطی گرم را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنید. این گرما باعث تکثیر باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود که عفونت پوست را به وجود می‌آورند.

لیزر در خانه عارضه‌ای به همراه دارد؟

دستگاه‌های لیزری وجود دارند که می‌توانند در خانه استفاده شوند. درباره لیزر خانگی مطالعات زیادی وجود ندارد به‌علاوه دستگاه‌های لیزر خانگی آرایشی هستند و پزشکی نیستند. این دستگاه‌ها همانند دستگاه‌های پزشکی بررسی نمی‌شوند. درواقع تاکنون مطالعات گسترده و درازمدتی بر روی دستگاه‌های خانگی انجام نشده است.

لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟
لیزر کردن در خانه

آیا لیزر باعث بیماری سرطان می‌شود؟

آیا سرطان می‌تواند از عوارض لیزر موهای زائد باشد؟ مطالعات درازمدت در این زمینه وجود ندارد. درواقع مطالعات درازمدتی در این رابطه که آیا لیزر می‌تواند باعث سرطان بشود یا خیر وجود ندارد. برخی از محققان تغییراتی را در خال‌های دیسپلاستیک پس از لیزر مشاهده کردند. محققان می‌گویند بهتر است افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند یا خال‌های دیسپلاستیک دارند از روش لیزر موها استفاده نکنند. آینده و مطالعات بیشتر مشخص خواهند کرد که آیا این تغییرات جدی هستند یا خیر.

اشعه‌ی لیزر متفاوت از اشعه‌ی سرطان‌زای شناخته شده

اشعه لیزر استفاده‌شده در این دستگاه‌ها طول موج مشابه با طول موج UV یا فرابنفش ندارد. طول موج فرابنفش در تابش خورشید یافت می‌شود این طول موج به عنوان تخریب‌کننده DNA در سلول‌ها شناخته می‌شود تخریب DNA سلول‌ها باعث ایجاد سرطان می‌شود. در این دستگاه‌ها تابشی متفاوت از تابش هسته‌ای و اشعه ایکس بکار رفته است. تابش هسته‌ای و اشعه ایکس نیز به سرطان‌زا بودن شناخته می‌شوند.

کاربردهای دیگر لیزر

لیزر کاربردهای دیگری علاوه بر از بین بردن موهای زائد نیز دارد. این کاربردها شامل: از بین بردن تاتو، در دندان‌پزشکی، درمان رگ‌های واریس، برای پروستات، جراحی پوست، چشم و از بین بردن سنگ‌های کلیه می‌شوند. از لیزر برای درمان سرطان نیز استفاده می‌شود.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

تحقیقات کاملی در زمینه تأثیر لیزر بر روی جنین انجام نشده است. بااین‌حال بهتر است در دوران بارداری موها لیزر نشوند چراکه اطلاعاتی راجع به تأثیر لیزر بر روی جنین وجود ندارد؛ بنابراین انجام لیزر در دوران بارداری ممنوع است. در هنگام بارداری بدن غرق در هورمون‌ها می‌شود. مقادیر استروژن و آندروژن در بدن بسیار بالا می‌رود. این هورمون‌ها می‌توانند باعث رویش مو در نواحی جدیدی از بدن شوند. خبر خوب آنکه این اتفاق طبیعی است و بعد از به دنیا آمدن فرزند این موها خودبه‌خود از بین می‌روند.

احتمال تأثیر کم لیزر در از بین بردن موها در بارداری

یکی از تغییراتی که در دوران بارداری متداول است تیره شدن پوست است. لیزر موهای زائد زمانی بیشتر مؤثر واقع می‌شود که تضاد رنگی بین رنگ پوست و رنگ مو وجود داشته باشد. وقتی رنگ پوست تیره‌تر شود رنگ آن به رنگ موها نزدیک می‌شود. این باعث می‌شود که انجام لیزر کمتر مؤثر باشد.

امکان انتخاب چرخه‌ی اشتباه در دوران بارداری

بارداری چرخه طبیعی رشد موها را تغییر می‌دهد. برای آنکه جلسات لیزر مو مؤثر واقع شوند نیاز به شش جلسه لیزر درمانی است. موها باید درزمانی که در چرخه رشد هستند لیزر شوند؛ اما به دلیل بارداری مدت‌زمان چرخه‌های رشد مو تغییر می‌کند. ممکن است که شما در زمان اشتباهی از چرخه‌ها لیزر موها را انجام بدهید.

حساسیت پوست در دوران بارداری

حساسیت پوست نیز یک مسئله مهم است. بارداری باعث کشیده شدن پوست بر روی شکم می‌شود. انجام لیزر در این حالت که پوست حساس شده است ممکن است که ناراحت‌کننده و دردناک باشد.

حساسیت پوست
حساسیت پوست

لیزر موهای بدن از دیدگاه طب سنتی

عوارض لیزر موهای زائد از دیدگاه سنتی چگونه است؟ طب سنتی بر این باور است که موها یکی از راه‌هایی هستند که فضولات بدن را دفع می‌کنند. با انجام لیزر و عدم رویش موها فضولات از بدن خارج نمی‌شود و به اندام داخلی بدن آسیب وارد می‌شود.

پرسش و پاسخ

آیا بعد از لیزر موهای زائد موها ضخیم‌تر می‌شوند؟

پاسخ : وقتی موها دوباره روی بدن رشد می‌کنند ، به طور معمول کم و بسیار ریز هستند. در موارد نادر، لیزر مو ممکن است باعث ضخیم‌تر ، تیره‌تر شدن موها شود. این وضعیت به عنوان هایپرتریکوز متناقض شناخته می‌شود.

آیا لیزر موهای زائد موها را به طور دائمی از بین می‌برد؟

پاسخ : نه،  لیزر موهای زائد با گرم کردن فولیکول‌های مو باعث می‌شود که رشد موهای جدید متوقف شود. اگرچه این روش معمولاً به عنوان نوعی از بین بردن موهای زائد به صورت دائمی مطرح می‌شود ، اما لیزر درمانی فقط تعداد موهای ناخواسته را در یک منطقه مشخص کاهش می‌دهد . به طور کامل از شر موهای ناخواسته خلاص نمی‌شوید

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

منابع:
Healthline.com
Mayoclinic.org
Iheard.com.au

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر