تازه‌های دنیای دوچرخه

امروزه دوچرخه‌ها یکی از پراستفاده‌ترین وسایل نقلیه در دنیا هستند، دوچرخه علاوه بر تندرستی و سلامت، می‌تواند وسیله نقلیه خوبی هم باشد که در مواقعی ترافیک است یا مسیر کوتاهی را باید سپری کنیم، می‌توانیم از آن استفاده کنیم. ما در این مقاله به فناوری تازه‌های دنیای دوچرخه می‌پردازیم.

پدال به‌جای زنجیر

سامانه انتقال نیرو در دوچرخه‌ها یکی از بخش‌های مهم به شمار می‌آید و یکی از تازه‌های دنیای دوچرخه محسوب می‌شود.

امروزه نمونه‌های مبتنی بر رکاب زدن گردشی و انتقال نیرو به چرخ‌های عقب تقریباً تمام بازار را در اختیاردارند؛ اما آقای Rodger Parker اعتقاد دارد راه بهتری برای انتقال نیرو یافته که کارایی بالاتری دارد.

در ایده او بانام NuBike سوارکار باید به‌وسیله پاهای خود دودسته را به سمت عقب فشار دهد و مجموعه‌ای از فنرها دوباره آن‌ها را به بالا بازخواهند گردانند.

به ادعای وی از آنجایی که این دسته‌ها بلندتر از پدال‌های معمولی هستند، در نقش بازوی اهرم عمل می‌کنند و نیروی گشتاور بیشتری ایجاد خواهند کرد. حرکت پاها نیز در این چیدمان قدرت بیشتری ایجاد خواهد کرد و هدر رفت حاصل از گردش لگن را نخواهد داشت.

حذف زنجیر مشکلات مربوط به نگهداری و روغن‌کاری را هم حذف خواهد کرد که در نوع خود یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری از دوچرخه به شمار می‌آید.

استفاده از پدال به جای زنجیر
استفاده از پدال به جای زنجیر

آقای پارکر پیش نمونه‌ای از دوچرخه با سامانه حرکتی جدید خود را با روش چاپ سه‌بعدی (۳D Printing) به تولید رسانده است.

این نمونه ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و سازنده امیدواراست بتواند با جایگزینی منیزیم به‌جای آلومینیم در مدل بعدی، این عدد را تا ۸ کیلوگرم کاهش دهد.

نرم‌افزار سنجش فعالیت بدن دوچرخه‌سوار

این روزها افراد همه‌چیز را می‌شمارند، از کالری که مصرف می‌کنند تا تعداد گام‌هایی که برمی‌دارند.

این مورد در دنیای دوچرخه‌سواری هم حسابی گل کرده و انواع رکاب‌ها و سنجشگرهای فعالیت بدنی در بازار دیده می‌شوند.

Strava یک نرم‌افزار رایگان است که به شما اجازه می‌دهد با واردکردن چند پارامتر ساده مثل قد، وزن و کیفیت دوچرخه خود، درک تقریباً خوبی از میزان کالری که به‌وسیله سواری می‌سوزانید به دست آورید.

امکان یکپارچه شدن با ساعت هوشمند یا مچ‌بند سلامتی برای سنجش ضربان قلب و مانند آن نیز به شما کمک می‌کند تا نتایج دقیق‌تری به دست آورید.

به اشتراک‌گذاری اطلاعات مسیرها، رقابت با دیگر کاربران نرم‌افزار و برخورداری از مربی مجازی دیگر مواردی هستند که Strava را برای آن‌هایی که به دوچرخه‌سواری جدی‌تر از دیگران نگاه می‌کنند، مهم خواهند بود.

قفل‌کردن سریع

تصور کنید قصد دارید برای خرید کوتاه وارد سوپرمارکت شوید، بهتر است دوچرخه خود را قفل کنید. اما در دنیای واقعی بی‌خیال این کار می‌شوید زیرا ازنظر شما چنددقیقه‌ای که داخل مغازه هستید ارزش باز کردن قفل شلنگی و بستن دوچرخه به درخت یا لوله گاز و غیره را نخواهد داشت.

Quick Stop درست برای این شرایط طراحی‌شده، یک قفل کوچک که بین محل اتصال فرمان و دوشاخه قرار می‌گیرد، در حالت بسته این قفل باعث می‌شود دوچرخه عملکرد طبیعی داشته باشد. اما زمانی که آن را بازکنید خیلی ساده ارتباط بین دوشاخ و فرمان قطع می‌شود و عملاً دوچرخه غیرقابل‌کنترل خواهد بود.

برای زمان‌هایی هم که سارق تلاش می‌کند تا دوچرخه را به سرقت ببرد، یک شتاب سنج داخلی به کمک شما خواهد آمد، این شتاب سنج از طریق بلوتوث به گوشی موبایل فرد متصل می‌گردد و در صورت به حرکت درآمدن، به‌سرعت هشداری را روی گوشی تلفن همراه ارسال می‌کند. به ادعای سازنده باتری ساعتی برای حداقل دو سال کارکرد کفایت خواهد کرد. این قطعه از آلومینیم ماشین‌کاری شده ساخته‌شده و ۴۷۰ گرم وزن دارد و ۴۴ میلی‌متر به ارتفاع فرمان اضافه خواهد کرد.

قفل سریع دوچرخه
قفل سریع دوچرخه

برترین دوچرخه الکتریکی کوهستان

دوچرخه Turbo Levo از مجموعه Specialized که یکی از تازه‌های دنیای دوچرخه هست را باید برترین نمونه کوهستانی با قوای الکتریکی کمکی به شمار آورد.

از زمان ورود به بازار این محصول در سال ۲۰۱۵ منتقدین نظر بسیار خوبی در مورد سواری آن داشته‌اند و حالا برای سال ۲۰۱۹ این سازنده معروف با یک به‌روزرسانی کامل به سراغ این مدل پرطرفدار اما گران‌قیمت آمده است. اول ازهمه اصلاح هندسه تنه قرار می‌گیرد که باعث ارتقا استحکام آن در کنار افزایش فنری بودن سواری شده است.

نتیجه آنکه حالا چرخ عقب دامنه حرکتی برابر با ۱۵۰ میلی‌متر دارد. برای جبران این مسئله در زمان پایین آمدن از سراشیبی‌ها، زاویه چرخ جلو کمی تندتر شده است.

تایرها سایز ۲۹ اینچی هستند که با پهنای ۶/۲ اینچ به‌خوبی از پس مسیرهای سخت بر خواهند آمد. مهم‌ترین بخش در Turbo Levo سامانه انتقال قدرت آن است. مدل سال ۲۰۱۹ نیز همچنان از ۱۱ دنده استفاده می‌کند. اما قرار گرفتن در کنار یک موتور الکتریکی بسیار کوچک رنج مناسبی بین دنده‌سنگین و سبک را به وجود می‌آورد.

نکته

موتور مثل همیشه در مرکز تنه و بالای رکاب‌ها قرارگرفته و ۸۰۰ گرم در مقایسه با مدل پیشین سبک‌تر شده است. این مورد را در کنار تنه تمام آلومینیمی قرار دهید تا وزن نهایی از ۲۱ کیلوگرم فراتر نرود.

موتور ۵۶۰ وات جدید می‌تواند تا ۹۰ نیوتن متر گشتاور ایجاد کند که به ادعای سازنده درنهایت توان سوار را تا حدود ۴۱۰ درصد ارتقا خواهد بخشید که برای افراد حرفه‌ای به معنای بالا رفتن از سربالایی‌هایی با شیب بسیار زیاد خواهد بود.

سازنده یک کیت مراقبت عالی از باتری را هم در اختیار خریدار قرار می‌دهد. نرم‌افزار مخصوص ارتباط با گوشی تلفن همراه اطلاعات جالبی در مورد دوچرخه و مسیر پیموده شده را پیش روی سوار و مربی وی می‌گذارد.

دستکش‌های مجهز به راهنما

یکی دیگر از تازه‌های دنیای دوچرخه آینه‌های سوار شونده است.

به‌تازگی دستکش‌های مجهز به راهنما نیز باب شده‌اند که با دکمه‌های مغناطیسی و چسباندن انگشت شصت و اشاره به هم شروع به چشمک زدن می‌کنند.

حالا یک مخترع بریتانیایی تصمیم گرفته تا این دو ویژگی را باهم ترکیب کند.

محصول تازه که Mi نام دارد با دستکش یا بدون آن قابل‌استفاده است. خیلی ساده دست خود را بالا بیاورید تا از ترافیک پشت سرتان آگاه شوید و اگر تصمیم به تغییر مسیر دارید، راهنما را روشن کنید تا توجه دیگر استفاده‌کنندگان از راه را به دست آورید.

دو چراغ LED به‌کاررفته هرکدام ۶۰ لومن روشنایی دارند و حتی در نور روز هم به‌سادگی قابل‌تشخیص خواهند بود. Mi ضد آب است و می‌تواند در سرمای منهای ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم به عملکرد خود ادامه دهد.

تازه‌های دنیای دوچرخه
دستکش‌های مجهز به راهنما

قفل تاشوی نوظهور

اندازه بزرگ قفل‌های دوچرخه یکی از موانع اصلی بر سر راه استفاده از آن‌ها بدل می‌شود.

نمونه‌های شیلنگی مرسوم به‌راحتی توسط قیچی‌های فولاد بر از سر راه برداشته می‌شوند و انواع U شکل با زبانه‌های فولادی نیز برای حمل به کوله‌پشتی نیاز دارند.

برای حل این مشکل به‌تازگی نمونه‌های تاشو به بازار آمده‌اند که ABUS مدل ۶۰۵۰ Bordo Lite یکی از بهترین‌های آن‌ها به شمار می‌آید.

این قفل ۶۸۰ گرم وزن دارد و در حالت بسته می‌تواند آن را داخل جیب شلوار هم حمل کرد.

بعد از باز شدن، زبانه‌های فولادی ۸۵ سانتیمتر طول دارند که برای پیچیدن دور تنه و اکثر موانع موجود کافی خواهد بود. رویه به‌وسیله پلاستیک پوشش داده‌شده تا از زخم شدن رنگ دوچرخه پیشگیری شود. زبانه‌ها ۵ میلی‌متر ضخامت دارند که به این راحتی‌ها نمی‌توان برشش داد.

کلام آخر

به پایان مقاله تازه‌های دنیای دوچرخه رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر شما قصد خرید و یا فروش دوچرخه‌ی موردنظر خود را دارید می‌توانید به صورت راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

برای اینکار کافیست به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع: ماهنامه نوآور

نظرات
سعید

سعید

بهترین مارک های دوچرخه کدومان؟

جواد

جواد

پیشرفته ترین دوچرخه جهان چی هست ?

ثبت نظر