چگونه میز کار خود را زیبا کنیم؟

احتمالاََ شما هم تاکنون چیزهایی در رابطه با روش‌های زیبا کردن میز کار شنیده‌اید. همه ما می‌دانیم که حفظ پاکیزگی و زیبایی محیط اطراف تا چه حد در آرامش خاطر، آسودگی خیال و افزایش تمرکز ما تاثیرات مثبت و سازنده دارد. از همین رو بر این باوریم که زیبایی، آراستگی و برقراری نظم و ترتیب در میز کار نیز نقش بسزایی در بهبود عملکرد و افزایش کارایی افراد شاغل ایفا می‌کند. در این مجال بر آنیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با انواع روش‌های زیبا کردن میز کار در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

ایده‌های جالب و کارآمدی به‌منظور استفاده از انواع گوناگون روش‌های زیبا کردن میز کار وجود دارد که می‌توانیم به‌منظور نظم و ترتیب‌دادن به میز کار خود آن‌ها را به کار بگیریم. پیشنهاد می‌کنیم چنانچه شما نیز در پی اطلاع از انواع روش‌های زیبا کردن میز کار خود هستید با ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

در ادامه به بیان برخی از بهترین و موثرترین روش‌های زیبا کردن میز کار خواهیم پرداخت.

اما در ابتدا جا دارد به مهم‌ترین مزیت‌هایی که به‌کارگیری انواع روش‌های زیباسازی میز کار برای ما به دنبال دارد اشاره‌ای داشته باشیم.

زیبا کردن میز کار چه مزایایی دارد؟

حتماََ شما نیز قبول دارید که تمیزی، زیبایی و آراستگی میز کار نشان‌دهنده شخصیت فردی است که پشت آن میز می‌نشیند. توجه به نظم و ترتیب و زیبایی در دکوراسیون محیط پیرامون ما اهمیت بسیار بالایی دارد به این دلیل که ساماندهی و منظم‌کردن فضای اطراف ما علاوه بر آن که سبب سهولت و آسان‌شدن کارها می‌شود همچنین موجب آن می‌شود که آرامش درونی بیشتری نیز داشته باشیم. این مساله مخصوصا در رابطه با میز کار ما اهمیت ویژه و دوچندانی به خود می‌گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

طراحی دفتر کار

افزایش راندمان با زیبا کردن میز کار

تاثیر قابل توجه دیگری که به‌کارگیری انواع روش‌های زیبا کردن میز کار از خود بر جای می‌گذارد افزایش راندمان کاری در کارکنان است. مسلما چندین ساعت نشستن پشت یک میز می‌تواند خسته‌کننده و کسالت‌آور باشد اما چنانچه در راستای استفاده از روش‌های زیبا کردن میز کار به مواردی همچون نحوه چیدمان، برقراری نظم و ترتیب در وسایل کار و حفظ زیبایی ظاهری در فضای میز کار خود توجه کافی داشته باشیم و زمان مشخصی را صرف انجام امور مورد نیاز در این رابطه نماییم قادر خواهیم بود با انرژی بسیار بالاتری به انجام وظایف شغلی خود نایل گردیم.

چیدمان درست میز کار به‌واسطه وجود روش‌های زیبا کردن میز کار روحیه ما را بهتر می‌کند و بازده کاری ما را بهبود می‌بخشد. متخصصان عقیده دارند نحوه چیدمان اشیای گوناگون در یک اتاق، یک ساختمان یا هر نوع فضای دیگری تاثیری آشکار بر جریان انرژی چی می‌گذارد. گفتنی است انرژی چی همان نیرویی است که سبب می‌شود پیشامدهای گوناگون رخ دهند. این نیرو اصلی‌ترین چیزی است که ایجاد چیزهای دیگر ار جمله نیروی جاذبه، نیروی مغناطیسی و سایر نیروها را امکان‌پذیر می‌سازد. جریان‌یافتن انرژی چی در یک فضا سبب می‌شود هر شخصی که در آن فضا قرار می‌گیرد انرژی مثبت دریافت کند و در نتیجه این موضوع در روند بهبود بیشتر امور تاثیرگذار می‌باشد.

تاثیر میز بهم ریخته در انجام امور

واضح است که یک میز کار شلوغ و به‌هم‌ریخته انجام امور گوناگون را پیچیده‌تر می‌کند. یافتن وسایل گوناگونی که حین انجام کار خود به آن‌ها احتیاج داریم نیازمند آن است که هر یک از ملزومات و وسایل مورد نیاز خودمان را در جای مناسب خود قرار داده باشیم. بدیهی است بی‌نظمی و نامرتب‌بودن وسایل در میز کار یافتن و کار با آن‌ها را سخت و دشوار می‌سازد. از این رو استفاده از روش‌های زیبا کردن میز کار علاوه بر این که سبب ساماندهی و طبقه‌بندی انواع وسایل و ابزارهای کار می‌شود به آسان و راحت‌شدن انجام امور گوناگون نیز منجر می‌گردد. به این صورت بسیاری از فعالیت‌هایی که می‌بایست طی مدت زمانی که در محل کار خود پشت میزمان هستیم به انجام برسانیم با سرعت بیشتری قابل اجرا خواهند بود.

میز کار نامنظم

انواع گوناگون روش‌های زیبا کردن میز کار شامل چه مواردی است؟

ما این امکان را داریم که راهکارهای متعددی را در قالب روش‌های زیبا کردن میز کار خود به کار بگیریم و از این طریق بتوانیم یک میز کار زیبا، تمیز، مرتب و متناسب با نوع کاری که در نظر داریم انجام دهیم داشته باشیم و از کار‌کردن در پشت آن لذت ببریم. در ادامه مطلب به برخی از موثرترین روش های زیبا کردن میز کار اشاره خواهیم کرد.

انتخاب یک میز کار با اندازه مناسب

این موضوع که چه میز کاری و در چه اندازه‌هایی برای ما مناسب است بستگی به این دارد که چه کاری را قرار است پشت میز کار خود انحام دهیم. به‌طور مثال اگر کار و حرفه ما نویسندگی یا روزنامه‌نگاری باشد احتمالا یک میز کار با ابعاد متوسط برای کار ما مناسب خواهد بود. در مقابل ممکن است چنین میزی برای یک وکیل که می‌بایست تعداد زیادی از پرونده‌ها و کتب گوناگون را بر روی میز کار خود در دسترس داشته باشد اصلا مناسب نباشد. بنابراین بسیار مهم است که در زمان انتخاب میز کار خود به این مساله توجه کافی داشته باشیم و میزی را برای خود در نظر بگیریم که ابعادی مناسب با کار و وظایف شغلی ما داشته باشد.

نکته مهم

باید توجه داشت تبعات منفی که استفاده از یک میز کار نامناسب جهت انجام کار موجب آن می‌شود نظم، ترتیب و زیبایی موجود در فضای کار ما را از بین می‌برد. به‌عنوان نمونه در صورتی که شخصی شغل پیچیده و پرمشغله‌ای داشته باشد طبیعی است نیازمند آن خواهد بود که حین انجام وظایف شغلی خود ابزار و وسایل متعددی را دم‌دست خود داشته باشد و در نتیجه استفاده‌کردن از یک میز کار کوچک که فضای محدودی دارد مشکلات عدیده‌ای در زمان کار برای وی ایجاد خواهد کرد.

بدیهی است در این شرایط میز کار دچار به‌هم‌ریختگی و نابسامانی می‌شود و انباشتگی وسایل گوناگون کار بر روی هم و بی‌نظمی آن‌ها سبب شلوغ‌شدن فضای میز می‌گردد. نتیجه‌ای که از بیان این مطالب برداشت می‌شود آن است که انتخاب یک میز کار متناسب با نیاز ما جزو اولین اقداماتی است که ما در راستای به‌کارگیری روش های زیبا کردن میز کار خود می‌توانیم در نظر داشته باشیم.

استفاده از میز کار کشودار

اگر جزو آن دسته از افرادی باشیم که تعداد زیادی از وسایل را بر روی میز کار خود داریم بهترین کار آن است که از یک میز کار که دارای تعداد مناسبی از کشوها است برای رفع نیاز خود استفاده کنیم. استفاده از یک میز کار کشودار به ما کمک می‌کند تا حداقل از ایجاد آشفتگی و بی‌نظمی در میز کار خود جلوگیری به عمل آوریم. بر این اساس یکی از روش‌های زیبا کردن میز کار آن است که ابزار و وسایل گوناگون کار خود را در کشوهای میز کار خود قرار دهیم. برای انجام این کار می‌توانیم هر یک از کشوهای میز کار خود را به یک سری از وسایل کار خود اختصاص دهیم. به این شیوه وسایل کار ما نیز نظم و ترتیب بیشتری به خود می‌گیرند و بر طبق نیازمندی‌های ما طبقه‌بندی و مرتب می‌شوند.

اختصاص هر کشو به وسایل خاص

به‌طور مثال می‌توانیم یکی از کشوهای میز کار خود را به انواع نامه‌ها، اسناد و مدارک مهمی اختصاص دهیم که لازم است آن‌ها را در مکان امنی نگهداری کنیم. از این رو بهتر است کشویی را برای این کار در نظر بگیریم که قفل داشته باشد تا میزان امنیت کارمان بالاتر رود. از جمله روش‌های زیبا کردن میز کار آن است که یکی از کشوهای میز کار خود را به وسایل ریز و کوچکی از قبیل گیره‌های کاغذ، کلید، منگنه و نظیر این‌ها اختصاص دهیم. توصیه دیگری که در رابطه با تهیه یک میز کار کشودار بیان می‌شود این است که حداقل یکی از کشوهای میز اندازه بزرگتری نسبت به بقیه کشوها داشته باشد تا بتوان وسایلی همچون پوشه‌های بزرگ و زونکن‌ها را به‌آسانی در آن جا داد.

میزکار کشو دار

استفاده از نظم دهنده‌ها در فضای داخلی کشوها

شلوغی و به‌هم‌ریختگی کشوهای میز کارمان به همان میزان آزاردهنده است که بی‌نظمی و شلوغی روی آن. به همین دلیل یکی از بهترین روش های زیبا کردن میز کار آن است که فضای داخلی کشوهای میز کار خود را نظم و ترتیب بدهیم و به وضعیت قرارگیری وسایل در آنها سامان ببخشیم. استفاده از روش های زیبا کردن میز کار در رابطه با ساماندهی به وسایل موجود در کشوهای میز سبب آسان‌شدن کار ما با وسایل مورد نیازمان خواهد شد و از اتلاف وقت حین انجام کار نیز جلوگیری خواهد کرد.

با استفاده از نظم‌دهنده‌های کشو این امکان را خواهیم داشت که کشوهای میز کار خود را به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کنیم و به این روش در هر یک از قسمت‌های موجود در آن یک سری از وسایل کار خود را جا دهیم. طبقه‌بندی وسایل کار در کشوهای میز به‌منظور به‌کارگیری روش های زیبا کردن میز کار سبب می‌شود کشوهای میز کارمان به جای آن که تبدیل به انبار درهم‌و‌برهم و شلوغی برای تلنبار‌کردن وسایل گوناگون شوند فضایی مناسب جهت دم‌دست‌داشتن وسایل لازم برای کار در اختیار ما قرار دهند.

استفاده از رومیزی یا شیشه جهت زیبا کردن میز کار

یکی دیگر از روش های زیبا کردن میز کار آن است که بر روی میز کار خود از یک شیشه یا رومیزی متناسب با ابعاد میزمان استفاده کنیم. از آنجایی که جنس بسیاری از میزهایی که در محل کار استفاده می‌کنیم از چوب است توصیه می‌شود به‌منظور محافظت و حفظ زیبایی سطح چوبی میز کار خود شیشه یا رومیزی بر روی آن قرار دهیم. در رابطه با استفاده از شیشه یا رومیزی در میز کار فرقی نمی‌کند که ما یک نویسنده باشیم یا خیاط یا جواهرساز.

هر یک از ما ممکن است در زمان کار باعث وارد‌آمدن آسیب و صدمه به میز کار خود شویم. به همین خاطر استفاده از شیشه یا رومیزی در هنگام به‌کارگیری روش‌های زیبا کردن میز کار توصیه‌ای است که کمک شایانی به حفظ و تداوم زیبایی میز کار ما می‌کند. با انجام این کار می‌توان از تاثیرات نامطلوبی که ظاهر آسیب‌دیده و نازیبای میز کار بر روحیه ما می‌گذارد جلوگیری به عمل آورد.

استفاده از شیشه یا رومیزی

مرتب سازی سیم‌ها و کابل‌ها

مودم، تلفن، پرینتر، نوت بوک و موبایل از جمله اجزای جدانشدنی در میز کار ما هستند اما استفاده از این ابزار مهم و کاربردی در عین حالی که نقش حیاتی در پیشبرد اهداف مورد نظر ما در زمان کار دارد می‌تواند دشواری‌های خاصی را نیز در زمان استفاده از آن‌ها برای ما به همراه داشته باشد.

سیم‌ها و کابل‌هایی که به این وسایل متصل هستند سبب شلختگی میز کار ما می‌شوند و انجام کارها را برای ما سخت و پیچیده می‌کنند. به منظور استفاده از روش های زیبا کردن میز کار در رابطه با این سیم‌ها و کابل‌ها می‌بایست فکری اساسی برای مرتب‌کردن و سامان‌دادن آنها در ذهن داشته باشیم. بهترین پیشنهاد برای مرتب‌کردن و نظم‌بخشیدن به چنین اشیای جاگیر و مزاحمی استفاده از نظم‌دهنده‌های کابل می‌باشد.

با منظم‌کردن سیم‌ها و کابل‌های اطراف میز کارمان کار‌کردن در پشت میز برای ما لذت‌بخش‌تر و راحت‌تر از گذشته خواهد شد. همچنین در شرایطی که در محل کار چند نفر به‌صورت همزمان از یک میز کار برای انجام کارهای خود استفاده کنند بهتر است جداسازی این سیم‌ها و کابل‌ها از قسمت وسط میز کار به سمت پایین آن انجام گیرد تا به این طریق مزاحمتی برای هیچ یک از افراد ایجاد نگردد.

استفاده از دیوار کنار برای زیبا کردن میز کار

اگر میز کار ما کوچک باشد و وسایل و ملزومات کارمان زیاد و جاگیر باشند پیشنهاد می‌شود به‌منظور به‌کارگیری روش‌های زیبا کردن میز کار خود آن را به دیوار اتاق بچسبانیم. به این وسیله قادر خواهیم بود از دیوار اتاق خود به‌عنوان یک تکیه‌گاه برای بعضی از وسایل کار خود بهره ببریم. به‌طور مثال این امکان را خواهیم داشت که کتاب‌های خود را به دیوار کنار میز کارمان تکیه دهیم تا از این طریق هم شکل بهتری به فضای میز کار خود داده باشیم و هم در استفاده از فضای موجود در میز کار خود صرفه‌جویی کرده باشیم.

نمونه دیگری از روش‌های زیبا کردن میز کار آن است که بر روی دیوار کنار میز کار خود یک شلف دیواری قرار دهیم و به این وسیله بعضی از وسایل کار خود از قبیل کتاب‌ها، مجلات، چسب، قیچی، تقویم و غیره را از روی میز کار به شلف انتقال دهیم. با به‌کارگیری چنین روشی از انواع روش‌های زیبا کردن میز کار هم می‌توانیم فضای بیشتری از میز کار خود را در اختیار داشته باشیم و هم این که طراحی زیباتر و جذاب‌تری در استفاده از میز کارمان انجام دهیم.

استفاده از شلف

استفاده از جامدادی برای نگهداری وسایل

استفاده از جامدادی و باکس برای مرتب‌کردن و نظم‌دادن به بخشی از وسایل کار از قبیل خودکار، مداد، ماژیک، قیچی و غیره از جمله روش های زیبا کردن میز کار به شمار می‌رود که از شلوغی و به‌هم‌ریختگی وسایل بر روی میز کار ما جلوگیری می‌کند. از همین رو جامدادی‌ها و باکس‌ها ابزار بسیار مفیدی برای ساماندهی میز کار هستند. در صورتی که در راستای کاربردهای موثر روش‌های زیبا کردن میز کار خود از جامدادی‌های باکسی استفاده کنیم می‌توان گفت با انجام این کار در واقع با یک تیر دو نشان زده‌ایم زیرا این جامدادی‌ها می‌توانند کاربردی دوگانه برای زیبا‌کردن میز کار ما داشته باشند.

در توضیح این مطلب باید گفت استفاده از جامدادی‌های باکسی علاوه بر این که می‌تواند به وسایل کار ما نظم و ترتیب ببخشد همچنین می‌توان از آنها به‌عنوان یک تکیه‌گاه برای گذاشتن کتاب و مجلات نیز استفاده نمود و به این ترتیب ظاهر زیباتر و شیک‌تری را برای میز کار فراهم آورد.

دقت در انتخاب وسایل برای زیبا کردن میز کار

ممکن است ما میز مرتب و آراسته‌ای داشته باشیم ولی انتخاب وسایل و ملزومات کار ما به شکلی اشتباه قادر خواهد بود کار‌کردن ما را پشت میز کارمان به کابوسی مبدل سازد. توصیه‌ای که در رابطه با استفاده از روش‌های زیبا کردن میز کار می‌شود آن است که در هنگام تهیه وسایل لازم برای کار خود به مواردی از قبیل رنگ، طراحی و غیره توجه کافی داشته باشیم. به‌طور مثال اگر ست اداری موجود بر روی میز کار ما از نوع خاتم باشد هرگز نباید از یک جامدادی رنگارنگ یا یک گلدان فانتزی برای میز کار خود استفاده نماییم. بنابراین یکی از روش‌های موثر در آراستگی میز کار آن است که در زمینه انتخاب وسایل کار خود دقت بیشتری به خرج دهیم.

کنار گذاشتن وسایل اضافی از روی میز

به‌طور معمول کشوهای میز جایی است که اکثر اوقات به‌شکلی نامرتب و به‌هم‌ریخته به چشم می خورد. دلیل این مساله آن است که اغلب ما عادت کرده‌ایم هر چیزی را که به آن احتیاج نداریم در این کشوها بگذاریم و تصور می‌کنیم شاید یک روز به آن‌ها نیاز پیدا کنیم. در حالی که حقیقت آن است که بیشتر این وسایل را هرگز در جریان کار خود نیاز نخواهیم داشت و وجود آنها تنها باعث شلوغ‌شدن کشوهای میز کارمان می‌شود. بر این اساس یکی از کارآمدترین روش‌ها به‌منظور زیبا‌کردن میز کار کنار‌گذاشتن این وسایل اضافی از کشوهای میز کارمان خواهد بود.

میزکار زیبا

روی میز را به‌طور مرتب پاک کنیم

بسیار مهم است که به‌منظور استفاده از روش‌های زیباسازی میز کار به‌صورت روزانه میز کار خود را گردگیری کنیم تا به این وسیله از نشستن آلودگی‌ها بر روی آن جلوگیری نماییم. همچنین می‌توانیم هفته‌ای یکبار نیز با استفاده از اسپری چوب یا مواد پاک‌کننده‌ای که به سطح میز کار ما صدمه وارد نمی‌کنند میز کار خود را تمیز کنیم. از آنجایی که ما مدت زمان زیادی را پشت میز کارمان صرف می‌کنیم اهمیت بالایی دارد که میز کار ما همواره تمیز و پاکیزه باشد.

استفاده از گلدان برای زیبا کردن میز کار

تزئین و زیباسازی میز کار ضمن این که فضایی زیبا و دوست‌داشتنی در محیط کار به ارمغان می‌آورد همچنین می‌تواند بازدهی کار ما را نیز بالاتر ببرد و مشوق خوبی به‌منظور انجام بهتر و سریعتر کارهایمان باشد. تحقیقات علمی نشان می‌دهد موجودات زنده‌ای همچون گل‌ها و گیاهان نقش بسزایی در افزایش بهره‌وری و خلاقیت افراد دارند. در راستای استفاده از روش های زیبا کردن میز کار با اضافه‌کردن گلدان‌های کوچک گل و گیاه به میز کار خود انرژی مضاعفی را طی ساعات کاری دریافت خواهیم کرد و قادر خواهیم بود خیلی بهتر به انجام وظایف شغلی خود بپردازیم.

برای خرید میز کار زیبا و دیگر وسایل مورد نیازتان پیشنهاد می‌دهیم اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و خریدی راحت و امن را تجربه کنید.

نظرات
طهران پرچم

طهران پرچم

مطلب مفیدی بود. وقتی روی میز کار بهم ریخته باشه واقعا نمیشه کاری انجام داد. البته بعضی افراد با شلوغ بودن میزشون مشکلی ندارن من خودم اصلا به هیچ عنوان نمیتونم با میز کار شلوغ کاری انجام بدم.

سامانی

سامانی

داشتن میز کار زیبا باعث میشه آدم با عشق و علاقه بیشتری هم کار بکنه

فاطمه کاظمی

فاطمه کاظمی

سلام ، ممنون از راهنماییتون استفاده از باکس داخل کشو خیلی در مرتب سازی کمکم کرد.

امیر علی

امیر علی

خیلی ممنون دیگه میز کارم و محیط کارم برام تکراری شده بود خیلی بهم کمک کردین مرسی

فرامرز

فرامرز

پولیش چوب در عمر چوب چقدر تا ثیر دارد

زینب

زینب

میشه در مورد پاک کردن چربی کابینت فلزی هم مطلب بزارید،خیلی لازم میشه.

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام ان شالله در آینده اینکار انجام می شود.

هدیه

هدیه

آموزش تزیین میز تحریر هم به همین طریق میشه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بله به همین طریق است.

ثبت نظر