اسب وستفالین

نژاد اسب وستفالین از گروه اسب‌های خونگرم در منطقه‌ی وستفالیا واقع در غرب آلمان می‌باشد. این گروه اسب‌ها به خاطر موقعیت درخشانشان در مسابقات درساژ و پرش معروف هستند. این نژاد همچنین از پرجمعیت‌ترین نژادهای موجود در کشور آلمان است.

اسب‌های این نژاد بسیار آرام و مهربان هستند و علاقه‌ی بسیاری به یادگیری دارند. ازاین‌رو برای افراد غیرحرفه‌ای و سوارکاران بی‌تجربه، اسب‌های مناسبی هستند.
در ادامه با خصوصیات و ویژگی‌های این اسب زیبا و جذاب به‌خوبی آشنا می‌شوید.

تاریخچه وستفالین

اسب وستفالین برای اولین بار در اوایل دهه 1800 با تلاش برای پرورش اسب سواری در آلمان ایجاد شد. یک مزرعه پرورش سیلمیدر وارنورف، این اسب‌ها را پرورش داد تا هم برای سواره‌نظام مفید باشند و به‌عنوان اسبی برای اشرافیان نیز مورداستفاده قرار بگیرند.

وستفالین سرانجام به اسب سواره‌نظام موردعلاقه ارتش پروس تبدیل شد. اما در منطقه راین، تقاضای اسب سنگین‌تری وجود داشت که بتواند کارهای مزرعه‌ای را نیز انجام دهد. برای پاسخگویی به این تقاضا برای نوع سنگین‌تر، اسب‌های سنگین و خونسرد از وستفالین پیشی گرفتند.

با تغییرات فرهنگی قرن بیستم، تقاضا دوباره تغییر کرد. این بار تمرکز بر روی اسب‌های مناسب برای سوارکاری بود. پرورش‌دهندگان تاکتیک‌های خود را تغییر دادند و با استفاده از خون هانوفر، ساختار وستفالین را سبک کردند.

در این مدت، سوابق مزرعه‌ی پرورش اصلی از بین رفت. بااین‌حال پرورش‌دهندگان به حافظه خود اعتماد کردند و برای کمک به حفظ نژاد وستفالین، بینش و راهنمایی در مورد انتخاب مادیان و نریان ارائه دادند. در سال 1946 بازرسی‌های نژادی دوباره آغاز شد و پرورش‌دهندگان وستفالین بر تولید اسب‌هایی سواری و ورزشی تمرکز کردند.

اندازه وستفالین

وزن آن‌ها بین 1000 تا 1300 پوند است. این نژاد مشابه هانوفر است اما ساختار آن درشت‌تر است.

خصوصیات منحصربه‌فرد اسب وستفالین

اسب وستفالین به‌عنوان یک حیوان بسیار بااستعداد ورزشی شناخته‌شده است. این اسب هنوز هم برای بسیاری از سوارکاران یک سواری قابل‌کنترل است. گرچه این نژاد انرژی زیادی دارد، اما بسیار مطیع است. این خلق‌وخوی عالی به این معنی است که بسیاری از سوارکاران ممکن است شریک رقابت خود را در نژاد وستفالین پیدا کنند.

سوارکاری
سوارکاری با این اسب

این اسب‌ها تحرک زیادی دارند، بنابراین اگرچه ممکن است برای مبتدیان مناسب نباشد، اما کار با آن‌ها آسان است و سوارهای سطح مختلف می‌توانند با این اسب‌سواری کنند.
قبل از اختراع تراکتور، اسب وستفالین به‌عنوان اسب مزرعه مورداستفاده قرار می‌گرفت. این حیوانات از قدرت کافی برای کشیدن گاری‌ها به شهر، حمل سواران و مزارع شخم برخوردار بودند.

بااین‌حال، این روزها از این نژاد به روش‌های متنوع‌تری استفاده می‌شود. این اسب‌ها نه‌تنها می‌توانند کالسکه بکشند، بلکه می‌توانند در اسب‌سواری، درساژ و پرش نیز مورداستفاده قرار گیرند.
در سال 1999، انجمن اسب وستفالین توسط علاقه‌مندان فداکار این نژاد بی‌نظیر اسب؛ ایجاد شد. هدف آن‌ها ترویج و حمایت از اسب وستفالین در سراسر ایالات‌متحده بود. این سازمان وابسته به انجمن آلمانی است که مسئولیت رسیدگی و ثبت این نژاد را بر عهده دارد.

رژیم غذایی و تغذیه

وستفالین های بالغ نگهداری آسانی دارند که می‌تواند در هزینه‌های خوراک شما صرفه‌جویی کند. این اسب‌ها به رژیم غذایی نیاز دارند که عمدتاً شامل علوفه، ازجمله یونجه و علف می‌باشد. این اسب‌ها در کار شدید ممکن است به کنستانتره ها و مکمل‌های غذایی دیگری نیز احتیاج پیدا کنند. درحالی‌که دیگر نژادهای اسب به رژیم غذایی متفاوت و سنگین‌تری نیاز دارند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله تغذیه اسب را از دست ندهید!

مشکلات مشترک بهداشتی

به‌طورکلی، وستفالین ها اسب‌های سالمی‌اند و بیماری‌های اندکی دارند. اما با نژاد هانوفر ارتباط نزدیکی دارند. هانوفرها به دلیل داشتن مشکل استئوکندروزیس شناخته‌شده‌اند که ممکن است وستفالین ها را نیز درگیر کنند.

استئوكندروز می‌تواند منجر به لنگش پا شود که ممکن است سواری دادن اسب را پایان دهد یا محدود كند.
مانند سایر نژادهای اسب، اسب وستفالین نیز به یک‌روال نظافت و بهداشت مرتب نیاز دارد. از جلسات نظافت اسب، می‌توانید برای نزدیک کردن خود به اسب و همچنین ابراز علاقه به او استفاده کنید.

همچنین با ماساژ دادن و تمیز کردن پوست و یال او، می‌توانید به بهتر شدن رابطه بین خود و اسبتان کمک کنید. علاوه بر استفاده از شامپوی اسب برای تمیز کردن کامل اسب در هر زمان لازم، یک کیت استاندارد نظافت اسب به شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانید دم و یال او را از هر آلودگی تمیز کنید و او را از شر حشرات ریز بین موهایش خلاص کنید.

پس از قشو کردن کل بدن اسب خود با شانه مخصوص، می‌توانید در صورت لزوم از یک برس مویی و تیغه ریز برای از بین بردن بقایای اضافی، آلودگی، گل‌ولای و کوتاه کردن موهای او استفاده کنید. می‌توانید با برس مخصوص تمیز کردن بدن و پارچه‌ای مرطوب، روی مناطق حساس مانند پاها و صورت اسب را تمیز کنید.

اسب وستفالین
اسب وستفالین

با شانه کردن یال و دم، این کار را ادامه دهید تا موهای بلند و جداشده را از بین ببرید. در آخر، با استفاده از یک سم پاک‌کن، سم اسب را به‌طور کامل از هرگونه آلودگی، خاک و سنگ تمیز کنید. حتماً سم‌ها را از نزدیک بازرسی کنید تا از سالم بودن آن‌ها نیز اطمینان حاصل کنید.

صفات برجسته این نژاد

اسب‌های وستفالین بسیار محبوب هستند زیرا طبیعتی آرام دارند، بنابراین به آرام بودن و قدرت زیاد خود معروف هستند. سوارکاری با اسب وستفالین آسان است. همان‌طور که آموزش دادن به آن‌ها نیز بسیار آسان است و شما می‌توانید با این نژاد به‌راحتی کارکنید؛ چه مبتدی باشید و چه یک سوارکار یا مربی حرفه‌ای!

بااین‌حال، ازآنجاکه این اسب‌ها دارای هیکل بزرگی هستند، ممکن است مناسب سوارکاران معمولی نباشند. بااین‌وجود، این اسب‌ها عملکرد بسیار مناسبی درزمینه‌ی آموزش دارند و به حرف‌های شما به‌خوبی گوش می‌دهند.
این اسب‌های ورزشی، در کنار زیبایی و قدرت، به مهربانی و آرام بودن نیز شناخته‌شده‌اند. بنابراین آن‌ها در عین داشتن روحیه همکاری، فداکارند و مایل به همکاری با شما خواهند بود. به‌طورکلی، کار با آن‌ها و بودن در کنار آن‌ها بسیار لذت‌بخش است.

ویژگی‌های مهم اسب وستفالین

اسب وستفالین ازنظر ظاهری شبیه اسب هانوور است. سر جذاب آن دارای نیم‌رخ زیبایی است؛ گردن آن‌ها بلند است و سینه‌ای پهن دارند. همچنین اسب وستفالین دارای ناحیه کمر قدرتمند، شانه‌های شیب‌دار، پشتی با طول متوسط که پهن و مستقیم است.

اگرچه پاها کوتاه و مفاصل بزرگ و برجسته هستند، اما این اسب دارای عضلاتی است که توجه شما را جلب خواهد کرد به‌خصوص در قسمت بازوها، عضلات اسب وستفالین به‌خوبی جلب‌توجه می‌کنند. سم‌ها نیز به‌خوبی شکل‌گرفته‌اند و دارای ساختاری سخت هستند.

این نژاد تعلیق فوق‌العاده‌ای خواهد داشت و به لطف بازوهای عضلانی و بدن قدرتمند، حتی در هنگام حرکت ظریف و زیبا به نظر می‌رسد. همچنین در مقایسه با نژادهای اسب دیگر، وستفالین از ساختار سبک‌تری برخوردار است که به آزادی حرکت آن کمک می‌کند.

اسب وستفالین
سر جذاب اسب وستفالین


ازآنجاکه اسب وستفالین در هیچ نوع از ورزش‌های اسب به‌عنوان یک الگو در نظر گرفته نمی‌شود، تشخیص دقیق شکل خاص این اسب‌ها دشوار است. در حقیقت، این اسب می‌تواند بسیار متفاوت از اسب‌های دیگر باشد.
این نژاد بسیار قابل‌آموزش است و به‌طورکلی به دلیل خلق‌وخوی عالی و طبیعت دوستانه، شناخته می‌شود.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاات زیر را از دست ندهید!

منابع:
petguide.com
thesprucepets.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر