انواع روش‌های کاشت مو

انواع روش های کاشت مو

گاهی اوقات موهای سر، ابرو و مژه به دلایل ارثی، بیماری‌، شرایط محیط کاری، استفاده از شامپو یا سایر لوازم‌آرایشی نامرغوب و رژیم‌های سخت شروع به ریختن می‌کنند. ازآنجایی‌که پرپشت بودن موی سر، یک زیبایی برای افراد محسوب می‌شود؛ امروزه بسیاری از افرادی که موهای کم‌پشتی دارند و یا از ریزش مو رنج می‌برند، به کاشت مو روی آورده‌اند و بازار انواع روش‌های کاشت مو بسیار داغ است.

کاشت مو باید توسط متخصصین این کار و همچنین در مراکز مورد تائید وزارت بهداشت انجام شود. عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را به پوست، مو و همچنین به روحیه افراد وارد نماید.

ازآنجایی‌که نزدیک به یک قرن از کشف علم کاشت مو گذشته است. در این صدسال این علم پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و متخصصان به روش‌های مختلف کاشت دست‌یافته‌اند. در این مقاله انواع روش‌های کاشت مو، معایب و مزیت‌های هر یک را بیان خواهیم نمود.

اگر شما مخاطب عزیز قصد دارید که موهای خود را ترمیم کنید توصیه می‌شود که قبل از اقدام به کاشتن مو، حتماً این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

تعریف اصطلاحات مختلف در علم کاشت مو

قبل از توضیح انواع روش‌های کاشت مو، بهتر است که در مورد کاشت مو و سایر اصطلاحاتی که در این علم وجود دارد؛ توضیح مختصری داده شود تا درک مطلب آسان‌تر شود.

کاشت مو

عبارت است از برداشتن فولیکول‌های موی سالم از بانک مو و پیوند به گیرنده پیوند (قسمت‌هایی که دچار ریزش مو شده است).

فولیکول

فولیکول مو از سلول‌های پوستی تشکیل شده است که پیاز مو و سپس ریشه مو را می‌سازد. موها درون فولیکول‌ها تغذیه می‌شوند و رشد می‌کنند. فولیکول‌ها می‌توانند به‌صورت تک تار مو و یا 4 تار مو (دارای ریشه مشترک) باشند.

در قسمت‌هایی که رویش مو وجود ندارد، فولیکول‌ها مرده‌اند. فولیکول‌های زنده از بخش‌های سالم به این قسمت پیوند زده می‌شوند.

گرافت در انواع روش‌های کاشت مو

در انواع روش‌های کاشت مو، کلمه گرافت زیاد شنیده می‌شود. گرافت به قسمت‌هایی از بدن که دارای بافت زنده هستند، میگویند. از این قسمت‌ها برای پیوند استفاده می‌شود.

در علم کاشت مو، گرافت از تعدادی واحد فولیکولی تشکیل شده است. همان‌طور که گفته شد هر واحد فولیکول نیز می‌تواند از یک تا چهار تار مو تشکیل شده باشد.

بنابراین یک گرافت 50 تایی می‌تواند 50 تا 200 تار مو را در خود جای داده باشد. گرافت واحد شمارش جابجایی مو در پیوند مو است.

بانک مو

شاید هنگام مطالعه انواع روش‌های کاشت مو، این سؤال در ذهن شما به وجود آمده باشد که منظور از بانک مو چیست؟

انواع روش های کاشت مو
بانک مو

بانک مو در قسمت پشت سر، حدفاصل بین دو گوش قرار گرفته است. در این ناحیه موهایی با تراکم بالا و ریزش کمتر وجود دارند که از این قسمت گرافت‌ها برداشته می‌شوند و در قسمت‌های موردنیاز کاشته می‌شوند.

گرافت‌ها را می‌توان از هر قسمت دیگری خارج کرد. اما به دلیل پایداری زیاد در بانک مو، ترجیحاً گرافت‌ها از این قسمت برداشته می‌شود.
گاهی اوقات از بانک مو با نام «منطقه مطمئن اهداکننده پیوند» نیز یاد می‌شود.

فلپ (Flap)

یک نوار باریکی از پوست و مو است. این نوار را با جراحی از بانک مو و یا نواحی دیگر برداشته و گرافت‌های موی موجود در آن را بر روی قسمت موردنظر می‌کارند. فلپ حدود 20 تا 25 سانتی‌متر طول و عرض آن به قابلیت کشش پوست سر متقاضی، برای بخیه زدن، بستگی دارد.

تاریخچه کاشت مو

قدیمی‌ترین انواع روش‌های کاشت مو به دهه 1930 برمی‌گردد که به ژاپن مربوط می‌شود. در ژاپن یکسری کارهای ابتدایی مانند استفاده از گرافت‌های کوچک و نیز گرافت‌های واحد فولیکولی برای جایگزین کردن مناطق آسیب‌دیده ابرو یا مژه، انجام می‌شد.

حدوداً تا دو دهه بعد، جراحان از گرافت‌های کوچک و محدود و برش‌های نواری استفاده می‌کردند. در این روش موی کاشته شده آن‌طور که باید، طبیعی جلوه نمی‌کرد.
علم کاشت مو در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. درواقع توانسته است معایب و عوارض انواع روش‌های کاشت موی گذشته را برطرف سازد و به بهترین و زیباترین شکل به کاشت مو بپردازد.

انواع روش های کاشت مو
کاشتن مو

آیا اصلاً به کاشت مو نیاز دارید؟

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. البته لازم به ذکر است که ریزش روزانه 50 تا 100 عدد تار مو، کاملاً طبیعی است!

اگر شما ریزش بیش‌ازاندازه‌ی موهای خود را مشاهده کردید و یا اینکه قسمت‌هایی از سر شما شروع به خالی و خلوت شدن کرد؛ حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

گاهی اوقات با استفاده از داروهای تقویتی مشکلات ریزش مو برطرف می‌شود. در مواردی که به دلیل ارثی بودن، موها شروع به ریختن می‌کنند؛ تنها راه درمان، کاشت مو است.

مطالعه مقاله «جلوگیری از ریزش مو» به شما توصیه می‌شود.

انواع روش‌های کاشت مو

به‌طورکلی می‌توان گفت که انواع روش‌های کاشت مو در دودسته جای می‌گیرند: FUT و FIT.

روش FUT

FUT به معنی پیوند واحد فولیکولی است که به آن جراحی نواری نیز گفته می‌شود. یکی از روش‌های قدیمی برای کاشت مو است که در آن با استفاده از چاقوی جراحی بخشی از پوست و موی پشت سر را جدا می‌کنند.

این نوار (فلپ) جداشده با استفاده از میکروسکوپ به واحدهای فولیکولی جدا از هم برش داده می‌شود و در محل گیرنده‌ی پیوند؛ کاشته می‌شود.

به دلیل اینکه کار استخراج تارهای مو با استریو میکروسکوپ انجام می‌شود؛ واحدهای فولیکولی با بافت همبند اطراف آن بدون هیچ آسیبی برداشته می‌شوند.
این روش برای افرادی که دچار طاسی جلوی سر شده‌اند مناسب است. ولی برای اشخاصی که به‌عنوان‌مثال به دلیل داشتن بیماری تیروئید، آلوپسی آره آتا و سایر بیماری‌ها موهای سرشان می‌ریزد؛ مناسب نیست.

مزایای استفاده از این روش

 • بیشترین تعداد تار موی سالم را می‌توان برداشت کرد.
 • موهای کاشته شده به دلیل سالم بودن بافت آن‌ها، قابلیت رشد با درصد بالایی دارند.
 • کاشت مو با این روش در یک جلسه قابل انجام است.
 • نسبت به انواع روش‌های کاشت موی FIT و SUT مقرون‌ ‌به ‌صرفه‌تر است.
 • موهای کاشته شده ظاهری طبیعی پیدا می‌کنند.
 • معمولاً در قسمت میانی منطقه اهداکننده (بانک مو) فولیکول‌ها مقاوم‌تر هستند. ازآنجایی‌که در این روش، یک نوار از بانک مو جدا می‌شود؛ امکان استفاده از فولیکول‌های بخش میانی فراهم می‌شود. درصورتی‌که در روش‌های دیگر، امکان استفاده از تمام بخش میانی بانک مو فراهم نیست.
روش FUT
مزایای استفاده از روش FUT

معایب روش FUT

 • بیهوشی موضعی و جراحی
 • دوره نقاهت طولانی
 • باقی ماندن جای بخیه در پشت سر
 • در برخی مواقع، ریزش مو در اطراف نوار
 • عدم مراقبت صحیح در طول و پس از جراحی باعث عفونت منطقه اهداکننده پیوند می‌شود.

روش FIT/ FUE

یکی دیگر از انواع روش‌های کاشت مو، FIT است. FIT در فارسی به معنی تکنیک جداسازی فولیکولار است. نام دیگر آن در جهان FUE به معنی استخراج واحد فولیکول است. مراحلی که در زیر بیان خواهند شد؛ برای همه روش‌ها یکسان هستند با این تفاوت که تنها ابزار کار در روش‌ها فرق می‌کند.

آماده‌سازی

در اولین مرحله باید فرد متقاضی را برای استخراج واحدهای فولیکولی، آماده کرد. بدین‌صورت که منطقه اهداکننده پیوند و اطراف آن (دو تا سه میلی‌متر) باید تراشیده شود. انجام این کار استخراج را راحت‌تر می‌کند. گاهی اوقات که درمان‌های FIT کوچک هستند؛ نیازی به تراشیدن مو نیست.

استخراج واحد فولیکولی

فولیکول‌ها با یک وسیله کوچک جراحی به نام پانچ به‌صورت پراکنده از سر، ریش، سینه و پا جدا می‌شوند.

باز شدن کانال‌های گیرنده

کانال‌های ریز و میکروسکوپی در ناحیه هدف باز می‌شوند و این قسمت برای کاشت پیوند آماده می‌شود.

کاشت پیوندها

این مرحله در تمامی انواع روش‌های کاشت مو یکسان است. بدین‌صورت که سوراخ‌هایی بر روی خطوط رویش مو که از قبل طراحی شده، ایجاد می‌شود. ولیکول‌های استخراج‌شده به‌وسیله انبر و یا هولدر در این سوراخ‌ها کاشته می‌شوند.

معایب استفاده از این روش

 • ازآنجاکه تکنیک جداسازی واحد فولیکولار به‌صورت دستی انجام می‌شود؛ جهت‌گیری فولیکول مو در زیر پوست مشخص نیست. ممکن است هنگام برداشت، فولیکول یا به‌طور کامل استخراج نشود و یا آسیب ببیند. در این روش کیفیت گرافت‌ها کاهش می‌یابد و گرافت‌ها شکننده شده و قابلیت رشد کمی پیدا می‌کنند.
 • نمی‌توان از همه فولیکول‌های بخش میانی در بانک مو که دوام بیشتری دارند؛ استفاده کرد زیرا در این تکنیک استخراج مو به‌صورت پراکنده باید انجام شود.
 • با برداشت هر فولیکول یک زخم برجای می‌ماند. اگرچه به‌راحتی مشخص نمی‌شوند اما واحدهای فولیکول اطراف خود را از حالت طبیعی خارج می‌کنند و در جلسات بعدی کار استخراج را سخت می‌شود.
 • ممکن است برای افرادی که طاسی زیادی دارند مناسب نباشد.
 • طولانی بودن زمان انجام کار
 • کاهش زمان حیات پیوندها به دلیل طولانی بودن روند انجام کار
 • تراشیدن کل موهای سر
انواع روش های کاشت مو
مزایای استفاده از روش FIT

مزایای FIT

 • بخش اهداکننده پیوند الزاماً سر نیست بلکه از سایر اعضای بدن می‌توان استفاده کرد.
 • باقی نماندن اثر استخراج فولیکول
 • بهبود سریع جای زخم‌ها
 • عدم وجود خط بخیه
 • درد کمتری نسبت به FUT بعد از عمل جراحی احساس می‌شود.
 • عدم نیاز به پانسمان
 • بازگشت سریع به زندگی روزمره و انجام فعالیت سخت پس از کاشت مو
 • بزرگ‌ترین مزیت تکنیک FIT این است که می‌توان بیشترین تعداد گرافت برداشته شود بدون اینکه که هیچ زخمی بر روی پوست منطقه اهداکننده باقی بماند.

روش FIT برای چه افرادی مناسب است؟

 • مورداستفاده برای افرادی که قبلاً از روش FUT استفاده کردند و مساحت منطقه اهداکننده پیوند کم شده است.
 • افرادی که قبلاً از تکنیک FUT استفاده کرده‌اند؛ می‌توانند برای پوشاندن محل بخیه از FIT استفاده کنند.
 • مناسب برای افرادی که پوست سفتی دارند و امکان برداشتن نوار از پشت سر و بخیه آن وجود ندارد.
 • امکان انجام برای افرادی که تراکم موی پایینی دارند.
 • مناسب برای افرادی که به عمل جراحی تمایلی ندارند.

روش Micro FIT یا MFIT

این روش مدل پیشرفته‌ی FIT است؛ با این تفاوت که در این تکنیک از دستگاه‌های دقیقی به نام «ایمپلنتر مینیاتوری» استفاده می‌شود.

با این دستگاه سوراخ‌های ریزی به قطر 6/0 تا 9/0 بر روی پوست ایجاد می‌شود و به‌وسیله قدرت مکشی که این دستگاه‌ها دارند؛ فولیکول‌ها را از آن جدا می‌سازد و در محل گیرنده پیوند کاشته می‌شوند.

تفاوت این روش با روش FIT

 • در روش میکرو اف آی تی قطر سوراخ‌های ایجادشده، بسته به نوع واحد فولیکولی، قابل‌تغییر هستند. در اف آی تی به دلیل اینکه قطر پانچ ثابت است؛ این امکان وجود ندارد.
 • قدرت مکش دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری باعث شده است که نیازی به انبر برای برداشتن فولیکول نباشد! بدین ترتیب سرعت کار در Micro FIT بیشتر از FIT است.

روش Super FUE plus

در بین انواع روش‌های کاشت مو، بهترین روشی که در حال حاضر در حال انجام است Super FUE plus است که توسط دستگاه‌های فوق پیشرفته انجام می‌شود. ازآنجایی‌که در این روش از ریشه‌های چند تار مویی را استفاده می‌کنند، تراکم کاشت بالایی وجود دارد. این روش مانند روش FIT است اما کارایی‌های بیشتری نسبت به FIT دارد.

استفاده از Super FUE plus
استفاده از روش Super FUE plus

یکی از مواردی که باعث شده است این روش درصد موفقیت بالایی داشته باشد این است که از دستگاه هوشمند Super FUE plus استفاده می‌شود. این دستگاه شامل 23 دستگاه تمام اتوماتیک است که تمام مراحل کاشت مو را انجام می‌دهد.

یکی از ایرادات روش FIT این است که قابلیت دید عمق ریشه مو در این روش وجود ندارد. ممکن است در زمان برداشت فولیکول، بافت‌های سازنده مو آسیب ببینند. این ایراد با استفاده از دستگاه تصویربرداری که در روش Plus Super FUE وجود دارد؛ برطرف شده است و فولیکول‌ها سالم خارج می‌شوند درنتیجه درصد موفقیت در این روش بالاست.

در بین انواع روش‌های کاشت مو، Super FUE plus از سلول‌های بنیادی خون فرد متقاضی، جهت نگهداری فولیکول‌های برداشت‌شده؛ استفاده می‌کند. در این روش نیازی به برش در محل گیرنده پیوند نیست. در این روش می‌توان موهای تیره و سفید را از هم تشخیص داد و حداکثر استفاده را از موهای تیره برد.

در این روش از بی‌حس کردن بدون تزریق آمپول استفاده می‌شود. بقیه مراحل کار دقیقاً مانند FIT است.

روش SUT

یکی دیگر از انواع روش‌های کاشت موی مدرن، SUT است. تفاوتی که این روش با تکنیک Super FUE plus دارد این است که ریشه‌ها به‌صورت تک‌به‌تک شناسایی و برداشت می‌شوند. این روش برای افرادی مناسب است که ریزش موی کمی دارند و تا حدود چهار انگشت در پشت و یا جلوی سر را می‌توان با این روش پوشش داد.

روش BHT

ممکن است که در هنگام کسب اطلاعات در مورد انواع روش‌های کاشت مو، به روش BHT برخورد کنید. در این تکنیک فقط از موهای بدن استفاده می‌شود و برای افرادی مناسب است که تراکم موی سر آن‌ها کم است و یا قبلاً از بانک موی سر خود استفاده کرده‌اند.

لازم است که متقاضیان این روش مطلع باشند که هیچ تضمینی وجود ندارد که موهای بدن در سر ریشه بزنند ولی در بسیاری از موارد دیده شده است که موهای بدن، ساختار موی سر را به خود گرفته و مانند آن رشد می‌کنند.
به‌هرحال این روش مانند سایر روش‌ها موردتحقیق قرار نگرفته است و با توجه به کمبود دانش و اطلاعات در این حوزه، این روش باید به‌عنوان آخرین گزینه پیشنهاد شود.

هزینه کاشت مو

زمانی که صحبت از کاشت مو می‌شود یکی از سؤال‌هایی که به ذهن خطور می‌کند این است که هزینه انواع روش‌های کاشت مو به چه صورت است؟

هزینه کاشت مو بسته به عوامل مختلفی مانند نوع روش، تعداد گرافت‌های موردنیاز، میزان پیشرفته بودن دستگاه‌ها و تخصص پزشکان متغیر است. معمولاً کاشت مو به روش سنتی FUT از روش‌های مدرن ارزان‌تر است.

انواع روش های کاشت مو
هزینه های کاشت مو

نکته‌ای که حتماً باید به آن توجه داشت این است که حتماً قبل از انجام هر اقدامی، در مورد مرکز موردنظر تحقیقات لازم را انجام دهید. صرفاً به دلیل پایین بودن قیمت یک مرکز به سراغ آن نروید! گران بودن را نیز نشانه خوب بودن و مجهز بودن ندانید و تا جایی که امکان دارد تحقیق کنید.

کلام آخر

داشتن موهایی پرپشت و خوش‌حالت، باعث جوان‌تر به نظر رسیدن می‌شود. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، می‌توان با کاشت مو به ظاهری زیبا و اعتمادبه‌نفس رسید. شما باید بتوانید با توجه به مزایا و معایبی که برای انواع روش‌های کاشت مو در بالا ارائه شد؛ روشی را انتخاب نمایید که برای شما مناسب باشد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

منابع:
hairclub.com
healthline.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.