صد رمان برتر ایرانی

صد رمان برتر ایرانی

نویسندگان ایرانی از زمان‌های قدیم، کتاب و رمان‌های بسیاری را نوشته‌اند. برخی از این رمان‌ها آن‌قدر آموزنده و جذاب‌اند که به همه‌ توصیه می‌شود حداقل یک‌بار آن‌ها را مطالعه کنند. در بین صد رمان برتر ایرانی، رمان‌هایی وجود دارند که قدرت جادویی دارند و شما را به دنیای دیگری می‌برند.

هنگام خواندن این رمان‌ها بهتر است در کمال آرامش در گوشه‌ای بنشینید و دنیای جدیدی را که کتاب به شما نمایش می‌دهد در ذهن خود تصور کنید. ایران دارای ادبیات بسیار غنی از اشعار و کتاب‌های ارزشمندی از شاعران و نویسندگانی همچون حافظ، فردوسی، مولوی، خیام و غیره است. در این مقاله مفتخر هستیم که فهرستی از بهترین و پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

کلیدر، طولانی‌ترین رمان فارسی!

کلیدر در بین صد رمان برتر ایرانی ازجمله رمان‌هایی است که همواره مورد ‌تحسین منتقدان و نویسندگان ایرانی قرارگرفته است. نام این کتاب برگرفته از نام کوه و روستایی در شمال شرقی ایران است. این کتاب با تأثیر از فضای سهمگین سیاسی ایران بین سال‌های 1325 تا 1327 نوشته‌شده است.

کلیدر به‌واسطه شخصیت‌های فوق‌العاده‌اش با استقبال و تحسین گسترده منتقدان مواجه شد. درواقع هرکدام از شخصیت‌های درون داستان کاملاً حساب‌شده در کتاب گنجانده‌شده‌اند و شما در طول خواندن کلیدر به‌هیچ‌عنوان حس نمی‌کنید کاراکتری در طول داستان بی‌تأثیر و یا اضافی است.


استاد دولت‌آبادی در ده جلد و سه هزار صفحه و در مدت 15 سال این اثر بسیار محبوب را نوشته است. جلد نخست این کتاب در سال 1357 منتشر شد و خیلی سریع توانست با استقبال طرفداران کتاب مواجه شود.

کلیدر ما را به روستایی در خراسان می‌برد. آنچه در طولانی‌ترین رمان فارسی درک می‌کنید، توصیف دولت‌آبادی است. بدون شک او در توصیف همه وقایع استاد است.

خواندن هر ده کتاب کلیدر ممکن است یک سال طول بکشد، اما بعدازآن خواهید دید که دنیای کلیدر بسیار دنیای ناآرامی است!

داستان کلیدر درباره یک خانواده کرد عشایر است که در روستای کلیدر خراسان زندگی می‌کنند. آنجاست که همه‌چیز اتفاق می‌افتد. جایی که این خانواده با رفتار خصمانه‌ی روستاهای همسایه روبرو هستند.

خلاصه از کتاب کلیدر

مارال، دختر جوان کرد، اسبش را به‌سوی زندان شهر می‌تازاند تا پدر و نامزدش، دلاور را که هر دو در حبس‌اند ملاقات کند. شخصیت‌های اصلی داستان همگی به هنگام دیدار مارال از زندان شهر و بازگشت به نزد عمه‌اش، بلقیس، معرفی می‌شوند.

کتاب کلیدر
رمان کلیدر

بلقیس و شوهرش، کلمیشی، سه پسر و یک دختر به نامه‌ای خان محمد، گل محمد، بیگ ‌محمد و شیرو دارند. گل محمد پسر دوم خانواده است که به‌تازگی از خدمت اجباری سربازی بازگشته و همسری به نام زیور دارد. او و مارال عاشق یکدیگر می‌شوند و گل محمد مارال را به همسری می‌گیرد. خشک‌سالی شدید امرارمعاش این خانواده را که غالباً متکی بر چوپانی است دشوار کرده و آنان را به دیمی‌کاری که محصول قابل‌توجهی ندارد واداشته ‌است.

جزیره سرگردانی

نویسنده این داستان سیمین دانشور همسر جلال آل احمد و از برترین نویسندگان ایرانی است. منتقدان داستان‌های سیمین، معتقدند که او توانسته است در تمام داستان‌هایش شخصیت‌ها را به‌خوبی و به‌طور کامل پردازش کند. این اثر پس از انتشار بارها چاپ شد و توانست نام خود را به‌عنوان یکی از بهترین رمان‌های ایرانی تاریخ جاودانه کند.

این کتاب نیز یکی از صد رمان برتر ایرانی است که خواندنش به هر ایرانی توصیه می‌شود. البته این نویسنده‌ی مشهور ایران، کتاب‌ها و رمان‌های زیادی نوشته است. شما می‌توانید سایر کتاب‌های سیمین دانشور را نیز بخوانید.

خلاصه داستان جزیره سرگردانی

جزیره سرگردانی و جلد دوم آن ساربان سرگردان نوشته خانم سیمین دانشور است. در این کتاب دوجلدی داستان تغییر عقاید یک دختر جوان به نام هستی در قبل و در طول انقلاب اسلامی ایران روایت می‌شود. او یک هنرمند است. پدرش از طرفداران مصدق بوده و کشته‌شده (البته درراه مصدق شهید نشده بلکه اتفاقی و اشتباهی گلوله به او خورده) و مادرش هم دوباره ازدواج‌کرده است. هستی به همراه مادربزرگ خود زندگی می‌کند.

مراد دوست هستی است که هستی را با زندگی سخت مردم در حلبی‌آبادها آشنا می‌کند و سعی می‌کند این مردم را علیه شاه تحریک کند.
مادر هستی اصرار دارد که او با پسری به نام سلیم که فرزند خانواده‌ای ثروتمند است و مذهبی است ازدواج کند.

هنگامی‌که هستی با سلیم آشنا می‌شود، به او و عقایدش علاقه‌مند می‌شود و با او پنهانی ازدواج می‌کند. به علت حضور هستی در قضیه حلبی‌آباد او به همراه مراد وعده‌ای دیگر دستگیر می‌شود. وقتی هستی در زندان است سلیم که به هستی شک دارد دوباره ازدواج می‌کند.

شوهر آهو خانم، برنده‌ی جایزه بهترین رمال سال

شوهر آهو خانم اثر علی‌محمد افغانی جزء صد رمان برتر ایرانی است. این رمان نیز با استقبال عظیم طرفداران کتاب مواجه شد. این کتاب در سال 1340 منتشر شد و توانست بعد از مدتی به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ایران تبدیل شود. کتاب شوهر آهو خانم جایزه بهترین رمان سال را نیز به نام خود ثبت کرد.

شوهر آهو خانم
رمان شوهر آهو خانم

علی‌محمد افغانی نیز به پردازش شخصیت‌های داستانش توجه زیادی دارد. هیچ‌کدام از شخصیت‌های فرعی داستانش را به حال خود رها نمی‌کند و از تک‌تک آن‌ها درجایی درست طی داستانش استفاده می‌کند.

خلاصه رمان

شروع رمان در بعدازظهر یک روز زمستانی در سال ۱۳۱۳ در کرمانشاه است. سید میران سرابی، یک نانوای کرمانشاهی است که در مغازه‌اش نشسته است و زنی زیبارو برای خرید نان به مغازه او وارد می‌شود. میران کانون خانواده گرمی دارد. زنش آهو خانم همیشه یار و یاور او در زندگی بوده است و با کمک او بوده است که میران از نان‌فروشی به نانوایی و سپس به ریاست صنف نانوایان رسیده است. آهو و میران چهار بچه‌دارند و در کرمانشاه یک خانواده نمونه محسوب می‌شوند.

میران که مرد متدینی است با دیدن آن زن متغییر می‌شود ولی خودش را کنترل می‌کند. فردای آن روز، زن دوباره به نانوایی می‌آید. او هما نام دارد و این بار میران سر صحبت را با او باز می‌کند. زن می‌گوید پس از چهار سال زندگی و داشتن یک دختر و یک پسر به دلیل ستم‌های شوهر و خواهرشوهرش مهرش را حلال و جانش را آزادکرده است. میران به این می‌اندیشد که این زن بیوه ممکن است به راه های بد کشیده شود و تصمیم می‌گیرد او را به عقد شاگردش درآورد.

هفته بعد میران “هما” را در خیابان می‌بیند. هما می‌گوید که سه ماه است که به خانه حسین‌خان ضربی پناه برده است. حسین‌خان مطرب ماهری است. میران به بهانه اینکه از طرف شوهر هما و برای بازگرداندن او به خانه آمده است، پیش حسین‌خان ضربی می‌رود. مطرب می‌گوید این زن فقط به درد رقاصی می‌خورد و نه شوهر! و هر کس با او ازدواج کند بدبخت می‌شود.

بامداد خمار

حتماً قصه‌های عاشقانه‌‌ی زیبایی از روزگار قدیم شنیده‌اید. داستان عشق‌هایی پرسوزوگداز که گاهی سرانجامی شیرین و گاهی تلخ داشته‌اند. داستان‌هایی که به بخشی از فرهنگ عامیانه ما ایرانی‌های تبدیل‌شده‌اند. رمان بامداد خمار یکی از همین داستان‌هاست. باآنکه بیش از دو دهه از اولین انتشار آن می‌گذرد، هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های فارسی است.

بامداد خمار اثر فتانه حاج سید جوادی(پروین)، یکی دیگر از صد رمان برتر ایرانی است که ابتدا در سال 1374 منتشر شد. این رمان یکی از رمان‌های عاشقانه است و چیزی بیش از 300 هزار نسخه از آن فروش رفته است!
بیشتر روانشناسان و منتقدان آثار ادبی، خواندن این رمان را به مردان و زنان جوان توصیه می‌کنند.

آنان این کتاب را درس عبرتی برای جوانان بی‌تجربه دانستند.
کتاب بامداد خمار توسط سوزان باغستانی به زبان آلمانی ترجمه‌شده است و در این کشور نیز طرفداران بسیاری پیداکرده است. بامداد خمار علاوه بر ایران، در سایر کشورها نیز علاقه‌مندان خود را داشته و باعث ترویج فرهنگ فارسی و ایران در سایر کشورها ازجمله آلمان شده است.

صد رمان برتر ایرانی
رمان بامداد خمار

در ادامه به بیان خلاصه‌ای از این داستان زیبا خواهیم پرداخت.

خلاصه‌ی این رمان

بامداد خمار داستان زندگی دختری به نام محبوبه است که سال‌های پایانی عمرش را برای برادرزاده‌اش سودابه تعریف می‌کند. سودابه که همه معتقدند شباهت زیادی به عمه‌اش دارد به عقیده‌ی پدر و مادرش در آستانه‌ی ازدواجی احساسی و عجولانه قرارگرفته است.

آن‌ها از سودابه خواسته‌اند داستان عمه‌اش را بشنود و سپس تصمیم بگیرد. بامداد خمار داستان عشق دختری از یک خانواده‌ی فرهیخته به پسری به نام رحیم که شاگرد نجاری است. محبوبه از پافشاری خودش برای این ازدواج می‌گوید و آنچه بر سر این ازدواج آمده است را روایت می‌کند.

نویسنده در این رمان با جزئیات، احساسات، رفتارها و برخورد شخصیت‌ها های رمان بیان می‌کند.

سرهنگ

سرهنگ رمانی درباره ملت، تاریخ و خانواده است. داستان از یک‌شب بارانی آغاز می‌شود که دو پلیس از سرهنگ خواستند تا جسد شکنجه‌شده دختری که قربانی انقلاب اسلامی‌شده است را جمع‌آوری کند. این کتاب توسط یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ایرانی، محمود دولت‌آبادی، نوشته‌شده است. او این رمان را در دهه 1980 نوشت. او شما را در کتاب‌های خود فرومی‌برد و باعث می‌شود که با هر جمله‌اش زندگی کنید، بخندید و گریه کنید!

اما به دلیل داستان حساس آن این رمان، هرگز در ایران منتشرنشده است. اما از بهترین آثار محمود دولت‌آبادی به شمار می‌رود. این رمان ابتدا در آلمان، بعداً در انگلیس و ایالات‌متحده منتشر شد. این کتاب جوایز زیادی برای دولت‌آبادی ازجمله جایزه ادبیات یان میشالسکی (2013) را به ارمغان آورد.

چشم‌هایش

رمان چشم‌هایش به نویسندگی بزرگ علوی یکی از صد رمان برتر ایرانی است که پس از انتشار در سال 1331 جنجال‌های زیادی به پا کرد. این رمان کاملاً تصویری از قرن بیستم در ایران را نشان می‌دهد. بسیاری از منتقدان این رمان را شاهکاری در ادبیات ایران و بهترین اثر بزرگ علوی می‌دانند.

چشم‌هایش، یک داستان عاشقانه در مورد یک نقاش است. اما، این داستان پیچیده‌تر از یک داستان عاشقانه است. در این رمان شما با اظهارات سیاسی زیادی روبرو می‌شوید. بزرگ علوی، نویسنده کتاب به داشتن فعالیت سیاسی خود در زمان حکومت رضاشاه پهلوی، مشهور است.

برخی از منتقدان و کارشناسان بعد از خواندن این کتاب معتقد بودند که شخصیت استاد ماکان که در کتاب به آن پرداخته‌شده با الهام از شخصیت کمال‌الملک شکل‌گرفته است. این کتاب به زبان‌های عربی و کردی نیز ترجمه‌شده است.

صد رمان برتر ایرانی
رمان چشم هایش

خلاصه‌ای از رمان چشم‌هایش

در آغاز رمان، نقاش بزرگ، استاد ماکان، در هفتم دی‌ماه ۱۳۱۷ درحالی‌که بیش از سه سال در کلات و در تبعید بوده به‌صورت مشکوکی می‌میرد. رژیم برای سرپوش گذاشتن بر جنایات، نمایشگاهی از آثار او ترتیب می‌دهد ولی به دلیل هجوم مردم به نمایشگاه، آن را تعطیل می‌کنند.

از استاد ماکان تابلویی به نام چشمهاش به‌جامانده است.
راز این تابلو تبدیل به یک معما شده است. راوی داستان ناظم است که مسئولیت مدرسه ماکان پس از او برعهده‌گرفته است. او به دنبال کشف راز تابلوی چشم‌هایش است.

چشم‌هایش؛ چشم‌های زنی است که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد. بنابراین سعی می‌کند زن در تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. پس از سال‌ها، ناظم، زن موردنظر را می‌یابد و در خانه او باهم گفتگو می‌کنند.

زن به او می‌گوید که او دختری از خاندانی ثروتمند بوده ‌است و به خاطر زیبایی‌اش توجه مردان بسیاری را جلب خود می‌کرده؛ اما آن‌ها برای او سرگرمی‌ای بیش نبودند و تنها استاد ماکان بود که توجهی به زیبایی و جاذبه‌اش نداشته ‌است.

صد رمان برتر ایرانی به‌طور مختصر

در ادامه لیست کاملی از برترین رمان‌های ایرانی برای شما قرار داده‌ایم. امیدوارم بتوانید رمان دلخواه را پیداکرده و از خواندن داستان‌های ایرانی لذت ببرید.

همان‌طور که میدانید رمان‌ها و داستان‌های زیادی وجود دارند و برخی از آن‌ها بسیار باارزش هستند. البته داستان‌های کوتاه و معتبر زیادی نیز وجود دارند و شما می‌توانید آن‌ها را با دقت مطالعه کنید. در ادامه چند مورد از رمان‌های برتر را به‌طور مختصر بیان می‌کنیم.

 • مرگ یزدگرد از بهرام بیضایی
 • بوف کور از صادق هدایت
 • سمفونی مردگان از عباس معروفی
 • سووشون از سیمین دانشور
 • شازده احتجاب از هوشنگ گلشیری
 • همسایه‌ها از احمد محمود
 • جای خالی سلوچ از محمود رضا دولت‌آبادی
 • من او از رضا امیرخانی
 • چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم از زویا پیرزاد
 • روی ماه خداوند را ببوس از مصطفی مستور
 • کافه پیانو از فرهاد جعفری
 • بامداد خمار از فتانه حاج سید جوادی
 • مدیر مدرسه از جلال آل احمد
 • قصه‌های مجید از هوشنگ مرادی کرمانی
 • داستان یک شهر از احمد محمود
 • دالان بهشت از نازی صفوی
 • قیدار از رضا امیرخانی
صد رمان برتر ایرانی
قیدار از رضا امیرخانی

کلام آخر

به پایان مقاله‌ی صد رمان برتر ایرانی رسیده‌ایم. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا حدودی برترین رمان‌های ایرانی را به شما معرفی کنیم. بهتر است رمان‌هایی را که به شما معرفی کرده‌ایم مطالعه کنید و از آن‌ها استفاده‌ی لازم را ببرید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
tappersia.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.