خانه » حیوانات » سگ نژاد پوینتر
سگ نژاد پوینتر
آخرین بروزرسانی در اردیبهشت ۱۳۹۸

سگ نژاد پوینتر

سگ نژاد پوینتر جزو اولین نژادهایی است که به منظور شکار از آن استفاده شده است. منشاء آن انگلیس بوده و از قرن ۱۹ میلادی پرورش و نگهداری آن توسعه پیدا کرده است. ویژگی‌های منحصر به فرد این حیوان، دستمایه هنرمندان و نویسندگان انگلیسی بوده است. سال‌ها عقیده بر آن بود که نخستین پوینترها از اسپانیا و پرتغال به انگلستان آورده شده‌اند. ولی این تئوری کاملا رد شده و این طور به نظر می‌رسد که این سگ به طور همزمان به اسپانیا، پرتغال، اروپای شرقی و انگلستان راه یافته باشد.

لازم به ذکر است که سگ نژاد پوینتر در برخورد با شکار، وضعیتی به خود می‌گیرد که به آن حالت پوینت یا نشانه می گویند و این نژاد نام خود را از همین عملکرد کسب کرده است. در این حالت، حیوان در حالی که مکان شکار را مشخص می کند، هیچ نوع حرکتی از خود نشان نداده، حتى دم خود را هم تکان نمی‌دهد. از اولین جمعیت‌های پوینتر، عمدتا برای شکار و شناسایی خرگوش‌ها استفاده می‌شده است، ولی پوینترهای امروزی بیشتر برای شکار با تفنگ آموزش یافته‌اند. امروزه در آمریکا کمتر از انگلستان، از آن به عنوان یک سک شکاری استفاده می‌شود.

سگ نژاد پوینتر
سگ نژاد پوینتر

خصوصیات ظاهری سگ نژاد پوینتر

رنگ‌های معمول سگ نژاد پوینتر لیمویی – سفید، نارنجی – سفید، جگری، سفید یا سیاه و سفید می باشد. موها صاف، کوتاه، زبر و به طور یکنواخت در سطح بدن پخش شده‌اند. پوشش خارجی، صاف و براق است.
جمجمه از عرض متوسطی برخوردار بوده، متناسب با طول جلوی صورت می باشد. استخوان پس سر مشخص و از خصوصیات این نژاد محسوب می شود. دور چشم‌ها و بیتی تیره بوده، ولی ممکن است در سگ های لیمویی و سفید، روشن تر باشد. پوزه کمی حالت تقعر داشته و در انتها، هم سطح با بینی است که در نتیجه از نظر ظاهری صورت به حالت صفحه مانند به خود می گیرد.

رنگ چشم‌ها همرنگ و متناسب با رنگ پوشش خارجی می باشد. چشم‌ها نشانگر وضعیت حیوان بوده، افسردگی و خمودگی باعث افتادن آن‌ها می شود.
گوشها نسبتا بلند بوده، نزدیک به هم در روی سر قرار گرفته‌اند. همچنین از طول متوسطی برخوردار بوده و در قسمت رأسی، نوک تیز می باشند.
شانه‌ها بلند، کمی شیب دار و به سمت عقب قرار گرفته‌اند. قفسه سینه باز بوده و چین گوشتی از زیر سینه تا مفصل آرنج پایین آمده است. ساق پای جلویی، راست و قوی است. مفصل زانو، در قسمت جلویی پا پهن و ناحیه مچ دراز و قوی می باشد.

دنده‌ها و مفصل‌های پوینتر

دنده‌های سگ نژاد پوینتر ارتجاعی بوده، استخوان‌های ران از یکدیگر فاصله داشته و برجسته‌اند، ولی بالاتر از سطح پشتی قرار ندارند.
مفصل زانویی به خوبی بر می‌گردد، مچ‌ها به سمت پایین و در نزدیک زمین قرار می‌گیرند. ران‌ها و قسمت زیرین آن‌ها، بسیار عضلانی است. پاها بیضی شکل با پنجه‌هایی بسته و خمیده می‌باشند.
پوینتر در قسمت پایه ضخیم بوده و از طول متوسطی برخوردار است. در انتها مخروطی شکل است و به وسیله انبوهی از مو پوشیده شده. دم در امتداد سطح پشتی قرار دارد و در هنگام حرکت حیوان، به حالت شلاقی از یک طرف به طرف دیگر می رود.

وزن و قد سگ ماده ونر

وزن سگ ماده پوینتر چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و قد آن نزدیک ۵۴ تا ۶۰ کیلوگرم می‌باشد. وزن سگ نر هم مانند ماده چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و قد آن کمی کوچکتر از ماده یعنی حدود ۵۵ تا ۶۲ کیلوگرم می‌باشد.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد پوینتر

سگ نژاد پوینتر سگی جذاب، سخت کوش و مطیع است و به خوبی تعالیم داده شده را فرا می‌گیرد. در واقع به عنوان یک سگ شکاری بسیار ایده‌آل و مناسب مطرح بوده و روش‌های شکار را از سنین پایین یاد می‌گیرد. توله‌های دو ماهه قادربه دنبال کردن شکار و حتی آوردن آن‌ها هستند. به همین علت این نوع سگ‌ها در شرط بندی‌ها و مسابقات، جایگاه ویژه‌ای برای خود باز کرده و به خوبی مطرح شده‌اند.
پوینترها دوندگان خوبی هستند و حس بویایی فوق العاده آن‌ها به ردیابی شکار کمک می‌کند. به علت طبع آرامی که دارند، رفتار خوبی با کودکان از خود نشان می‌دهند. این حیوان به تحرک و ورزش منظم و روزانه نیاز دارد، از این رو باید فضای کافی برای فعالیت او را فراهم نمود. متوسط طول عمر این حیوان ۱۲ تا ۱۳ سال است.

فعالیت بدنی زیاد برای سگ نژاد پوینتر توصیه می‌شود. اگر می‌خواهید که پوینتر را به عنوان سگ خود انتخاب کنید به میزان فعالیت بدنی و ورزش مورد نیاز آن در طول روز توجه داشته باشید. اگر سگ نژاد پوینتر فضا و زمان کافی برای جست و خیز نداشته باشد می تواند به سگی عصبی و غیر قابل کنترل تبدیل شود. این نژاد بسیار فعال و پر تحرک است و برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی‌شود.

خصوصیات رفتاری
خصوصیات رفتاری سگ نژاد پوینتر

چند نکته مهم

آراستن موهای کوتاه و صاف پوینتر کار چندان سختی نیست. برس کردن روزانه و همچنین شست و شو در مواقع ضروری کافی است. تمیز کردن سطح بدن آن با یک پارچه نمدار می‌تواند ایده آل باشد. پا و بین انگشتان را خصوصا پس از جست و خیز و فعالیتهای روزانه بازدید و تمیز کنید. همچنین گوش‌ها را بازدید واز تمیز و خشک بودن داخل آن‌ها اطمینان حاصل کنید. ریزش مو در این نژاد متوسط است. سگ نژاد پوینتر مستعد برای مبتلا شدن به مشکلات لگن، بیماری‌های تیروئید و مشکلات پوستی است.

اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد پوینتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد پوینتر می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. شما همچنین می‌توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه و کبوتر به وبسایت واسط‌کالا یا اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید اطلاعات لازم را راجع به سگ نژاد دوبرمن کسب نمایید.

منبع : کتاب اطلس رنگی سگ ها


مهران

مهران

سگ خوبی بنظر میاد ممنون از سایت خوبتون