تازه‌های دنیای موتورسیکلت

این روزها می‌توان گفت موتورسیکلت جای خوبی در وسایل نقلیه دارد. می‌توان به آن‌ها از وسایل نقلیه‌ای اشاره کرد که کم هزینه هستند. فناوری و تکنولوژی حتی در این صنعت هم وارد شده که موتورسیکلت‌های جدیدی تفاوت چندانی با مدل های قدیم کرده اند. در این مطلب به چند مورد از تازه‌های دنیای موتورسیکلت می‌پردازیم.

ماجراجو هستی؟

در سال‌های اخیر علاقه‌مندان سفر با موتورسیکلت رو به فزونی گذارده است که یاماها هم برای پوشش نیازهای آن‌ها با Tracer 700GT پا در تازه‌های دنیای موتورسیکلت نهاده است.

یک نمونه میان وزن عالی که تمامی نیازمندی‌های شما را پوشش خواهد داد.

از ویژگی مسافرتی این وسیله می‌توان به طلق جلوی قابل تنظیم، باکس‌های کناری ۲۰ لیتری همرنگ با باک، زین راحت و بزرگ و چراغ‌های قدرتمند برای سواری در جاده‌های دورافتاده در شب اشاره داشت.

موتور یک نمونه ۲سیلندر پارالل ۶۸۹ سی‌سی است که در همراهی با یک باک بزرگ ۱۷ لیتری برای حرکت در مسیرهای طولانی بیراهه نوردی بدون سوخت‌گیری تا ۴۵۰ کیلومتر آماده به نظر می‌آید.

رادیاتور بزرگ جلوی موتور توان خنک‌کنندگی بالایی برای موتور فراهم می‌آورد که با توجه به قدرت خروجی ۷۰اسب بخاری برای وسیله‌ای با وزن حدود ۲۰۰ کیلوگرم کافی خواهد بود.

تازه‌های دنیای موتورسیکلت
Tracer 700GT

یاماها در طراحی شاسی از مفهوم Tracer بهره برده است، به این معنی که پوسته موتور بخشی از شاسی به شمار می‌آید و روی آن سوار نشده و قسمتی از فشار وارده را جذب خواهد کرد.

بازوی عقب، از آلومینیوم ساخته‌شده و بخش مرکزی فریم از لوله‌های فولادی هستند.

ترمزهای جلو و عقب به فناوری ABS دو کاناله مجهز هستند فناوری‌هایی مانند کنترل کشش و حالت‌های رانندگی کارایی بالایی ندارند و به همین خاطر سازنده، آن‌ها را در Tracer 700GT حذف کرده است.

اورال هم برقی شد!

شرکت موتورسیکلت‌سازی اورال روسیه به خاطر نمونه‌های مجهز به کالسکه کناری خود در سطح جهانی شناخته می‌شود.

آن‌ها چند سالی هست که پس از یک خواب چند دهه‌ای باز به میدان برگشته‌اند و به لطف سرمایه‌گذاری جدید صورت گرفته، به نظر می‌رسد آینده درخشانی را در پیش داشته باشند.

برای هزاره جدید، اورال با نمونه مفهومی تمام برقی در نمایشگاه میلان ظاهر شد.

شاسی از مدل Ural CT به عاریت گرفته‌شده و موتور هم از روی Zero SDS برداشته‌شده، قوای محرکه جدید حدود ۶۰ اسب بخار خروجی دارد که در کنار گشتاور ۱۱۰ نیوتن متری آن کافی به نظر می‌رسد.

نیرو از پک باتری بزرگ که در کف کالسکه کناری جاسازی‌شده است تأمین می‌گردد و حدود ۵/۱۹ کیلووات ساعت انرژی در خود ذخیره دارد که برای پیمایش ۱۶۵ کیلومتر کفایت خواهد کرد.

پیش نمونه جدید ۳۷۳ کیلوگرم وزن دارد و حداکثر سرعت آن‌هم به۱۴۰کیلومتر بر ساعت بالغ می‌گردد.

اورال برقی
اورال برقی

Jarvish X – AR کاسکتی از آینده

بر اساس اعلام سرهنگ علی‌اصغر شریفی جانشین معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، بیش از ۹۳ درصد از موارد فوت در اثر تصادف موتورسواران به ضربات وارد آمده به سر مربوط می‌گردد و تنها راه کاهش این رقم استفاده راکبین از کلاه‌های ایمنی استاندارد خواهد بود.

خوشبختانه فرهنگ استفاده از کلاه کاسکت در شهرهای بزرگ کشور تا اندازه زیادی نهادینه‌شده اما در شهرستان‌ها هنوز کاستی‌های جدی در این بخش دیده می‌شود و آمد و شد موتورسوارها در جاده‌های بین‌شهری بدون کلاه و تجهیزات مناسب رویدادی معمول به شمار می‌آید.

Jarvish X – AR را می‌توان نسل آینده کلاه کاسکت‌های پیشرفته تازه‌های دنیای موتورسیکلت به شمار آورد.

پوسته از فیبرکربن ساخته‌شده تا وزن نهایی به تنها ۱۴۰۰گرم محدود شود و در بخش جلویی و عقبی دو دوربین باکیفیت Full HD، تمامی اتفاقات مسیر را ثبت خواهند کرد.

برخورداری از ارتباط بلوتوث با گوشی و دستیارصوتی هوشمند و الکسای آمازون را هم به این موارد اضافه کنید تا تنها با صحبت کردن به بیش از ۷۰ درصد از عملکردهای گوشی تلفن همراه خود احاطه داشته باشید.

مهم‌ترین نکته اما نمایشگر روی شیشه یا HUD خواهد بود که با به نمایش درآوردن اطلاعات حیاتی جلوی چشم سوارکار، حسی از موتورسواری در هزاره جدید را پیش روی وی قرار خواهد داد.

مواردی مانند مسیر پیش رو، سرعت، دمای هوا و هر اطلاعات دیگری که خواهان آن باشید توسط این نمایشگر پیش روی شما قرار خواهند گرفت.

Jarvish X - AR
Jarvish X – AR

همش۵۰ سی‌سی!

مجموعه Lexmoto در ساخت موتورسیکلت‌های با حجم موتور پایین متخصص است و برای سال جدید میلادی با مدل Aspire تصمیم گرفته تا برای سوارکارهای تازه‌کار، ظاهری جذاب را فراهم آورد تا آن‌ها از دیدن موتور خود هم مثل سواری با آن لذت ببرند.

پیشرانه نمونه ۴ زمانه به حجم تنها ۵۰ سی‌سی بوده که در ۸۵۰۰ دور بر دقیقه قادر است ۳ اسب بخار تولید کند.

گیربکس ۴ سرعته در همراهی با این پیشرانه می‌تواند حداکثر سرعتی در حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت را برای سوارکارهای سبک‌وزن به ارمغان آورد. هرچند سرعت مدل پایه برای آنکه افراد بتوانند بدون گواهینامه سوار Aspire شوند به ۴۵ کیلومتر بر ساعت محدودشده است.

ترمزها در جلو از نوع دیسکی هستند و کلگی و قسمت فرمان شباهت‌های غیرقابل‌انکاری با سری نینجای کاوازاکی دارند که در نوع خود برای خریداران جوان خبر خیلی خوبی خواهد بود.

جای خالی نمونه‌های کم‌حجم و کارآمد مثل‌اینکه ظاهری جالب هم داشته باشند امروز در بازار کشورمان دیده می‌شود.

به ادعای سازنده، محصول جدید می‌تواند با تنها یک لیتر بنزین حدود ۱۴۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد.

نشیمنگاه زین تنها ۷۵۰ میلی‌متر از زمین فاصله دارد که کنترل موتور را برای نوجوانان ساده‌تر خواهد کرد.

Lexmoto
Lexmoto

ظاهر قدیمی و باطن مدرن از تازه‌های دنیای موتورسیکلت

بازار طراحی‌های گذشته‌نگر (Retro) این روزها حسابی داغ شده است.

مجموعه انگلیسی نورتون نیز یکی از نام‌های کهنه‌ای است که به لطف همین موج توانست از نابودی نجات پیدا کند و در تازه‌های دنیای موتورسیکلت خودی نشان دهد و حالا بازار خوب و گرمی را هم تجربه می‌کند.

مدل ۶۵۰ سی سی اطلس جدیدترین محصول این گروه به شمار می‌آید که علاوه بر استایلی زیبا در بخش عملکرد هم حسابی آماده به نظر می‌رسد.

در طراحی ظاهری چراغ جلوی گرد و ساختار کلاسیک باک در کنار زین چرم‌دوزی شده، بیننده را به ۵۰ سال پیش می‌برد.

پیشرانه نمونه ۲ سیلندر ۶۴۹ سی‌سی است که سیلندرهای آن با زاویه ۲۷۰ درجه‌ای با چیدمان موازی روبروی هم جای گرفته‌اند.

خروجی این قلب آتش ۸۴ اسب بخار اعلام‌شده که در کنار گشتاور ۶۴ نیوتن متری آن آمادگی بالایی برای به رخ کشیدن قدرت خود در جاده و بیراهه دارد.

چراغ جلو از فناوری LED برخوردار است که در کنار رادیاتور زیبای قرارگرفته در پشت خود، ظاهر بخش جلویی را تکمیل می‌کند.

نشانگرها از نوع آنالوگ انتخاب‌شده‌اند که بسیار هوشمندانه است و در انتقال حس کلاسیک وسیله بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

چرخه‌ای ۱۷ اینچی عقب و ۱۸ اینچی جلو نیز به‌جای نمونه‌های و آلومینیمی جدید، از همان ساختار پرهای بهره می‌برند که چشم‌نواز از آب درآمده است.

تازه‌های دنیای موتورسیکلت
Retro

دلبر ۱۰۰۰ Brutale

مجموعه MV Agusta برای سال ۲۰۱۹ میلادی عاشقان شوریده خود را با مدل ۱۰۰۰ Brutale یک‌بار دیگر در تازه‌های دنیای موتورسیکلت شیفته کرد تا با نگاهی به بدنه این هیولا با طراحی برهنه با شیدایی نام بروتاله (به معنای بی‌رحم و وحشی) را زیر لب زمزمه کنیم.

در قلب این زیبای ایتالیایی پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۹۹۸ سی‌سی قرارگرفته که در۱۳۴۵۰ دور بر دقیقه خروجی باورنکردنی ۲۰۸ اسب بخار را در اختیار سوارکار قرار خواهد داد.

در بخش تجهیزات سازنده کاملاً با دست و دل‌بازی عمل کرده، سامانه تعلیق نیمه مغناطیسی توسط Ohlins تهیه‌شده و ترمزهای مدل Stylema ساخت برمبو هستند. دنده‌ها به تعویض سریع مجهز هستند.

سامانه کنترل کشش و جلوگیری از تک‌چرخ نیز روی آن به چشم می‌آیند.

نشانگرها در یک نمایشگر زیبای ۵ اینچی مجتمع شده‌اند که در کنار سامانه کنترل سیمی، یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های موجود را پیشروی خریدار قرار می‌دهد.

وزن خشک این زیبای دوست‌داشتنی ۱۸۶ کیلوگرم اعلام‌شده و به ادعای سازنده با حداکثر سرعت دقیق ۳۰۲ کیلومتر بر ساعتی که دارد می‌تواند لقب سریع‌ترین موتورسیکلت با طراحی برهنه جهان را به دوش بکشد.

MV Agusta تنها ۳۰۰ دستگاه ۱۰۰۰ Brutale تولید خواهد شد که تمامی آن‌ها پیش‌فروش شده‌اند.

تازه‌های دنیای موتورسیکلت
MV Agusta

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی تازه‌های دنیای موتورسیکلت رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر شما قصد خرید و یا فروش موتورسیکلت موردنظر خود را دارید می‌توانید به صورت راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید، برای اینکار کافیست به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع: ماهنامه نوآور

نظرات
سعید

سعید

موتور سنگین خریداری بشه الان مجوز های رسمی داده می شود؟

نیما

نیما

سایتتون عالیه امکانش هست ی لیست قیمت موتور سیکلت صفر هم بذارید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام تشکر از شما، با توجه با اینکه قیمت ها در حال نوسان هستند، از انجام اینکار معذوریم.

امانی

امانی

سلام.کسی اینجا فروشگاهی برای خرید موتورسیکلت اقساطی توی کرمان سراغ داره؟

محمد یاسینی

محمد یاسینی

خرید موتور سنگین در ایران الان قانونی شده است؟

ثبت نظر