درمان برفک کبوتر

درمان برفک کبوتر

به دلیل گردش مالی زیاد در حرفه پرورش و نگهداری کبوتر، روزبه‌روز به علاقه‌مندان به این حرفه افزوده می‌شود. یکی از بیماری‌های کبوتران بیماری برفک یا کاندیدا است که نوعی بیماری قارچی و مسری است. برای درمان برفک کبوتر باید اطلاعاتی درزمینهٔ این بیماری داشته باشید تا بتوانید از کلنی خود در برابر این بیماری محافظت کنید. با مقاله درمان برفک کبوتر همراه باشید.

برفک(کاندیدا) چیست؟

برفک بیماری شایع حیوانات خانگی و پرندگان است. این بیماری پرنده را ناراحت کرده و باعث افسردگی و بی‌روح شدن پرنده می‌شود. یک کبوتر مبتلا به برفک غالباً ریزش دارد زیرا این بیماری عفونت پوشش روده را تحریک می‌کند.

ریزش برفک معمولاً دهان کبوتر را آلوده می‌کند و باعث بلع بیش‌ازحد آن می‌شود. حتی ممکن است سینوس را آلوده کند و باعث عطسه شود. وقتی کبوتر بدون مراقبت رها شود، عفونت‌های برفک به‌طور بالقوه زندگی او را تهدید می‌کنند.

برفک همیشه توسط یک عامل استرس‌زا ایجاد می‌شود. عوامل استرس‌زا عبارت‌اند از: کمبود ویتامین و مواد معدنی، نوسان دما، تغییر محیط، استرس روانی و بیماری زمینه‌ای.

درمان برفک کبوتر چگونه است؟

عفونت برفک به یک دوره 5-7 روزه درمان مایکوستاتین نیاز دارد. مایکوستاتین بهتر است به‌طور مستقیم از راه دهان تجویز شود. اگر این امکان وجود نداشته باشد، تصفیه آب آشامیدنی ممکن است مؤثر باشد.

تمام‌دانه‌ها، شن‌ها و دانه‌های میوه‌ها را از قفس خارج کنید. قفس را با یک دستگاه پاک‌کننده آب ضدعفونی کنید و پرنده خود را روی دانه‌های استریل شده قرار دهید.

مطالعه مقاله تغذیه کبوتر را از دست ندهید!

آیا دستورالعمل ویژه دیگری وجود دارد؟

برای تسریع روند بهبودی و درمان برفک کبوتر، توصیه می‌کنیم که به همه پرندگان مبتلابه برفک، روزانه به مدت سه هفته و سپس سه بار در هفته بعدازاین زمان، توربوبوستر، مکمل انرژی و Fvite را روی دانه‌های استریل شده قرار دهید.

به دنبال درمان آنتی‌بیوتیکی، دوفوپلاس و ایفورد دو بار در هفته در آب آشامیدنی تجویز می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که پرنده شما داروهای خود را به‌طور کامل مصرف می‌کند.

عفونت برفک ممکن است در آینده پرنده شما را مستعد بیماری کند. به‌این‌منظور یک ضدعفونی‌کننده آب برای دو روز متوالی به آب آشامیدنی اضافه می‌شود. به دنبال آن Dufoplus و Ioford برای کنترل عود تجویز می‌شوند.

دادن مکمل به پرنده
دادن مکمل در کنار دانه به کبوتر

آیا این بیماری مسری است؟

اگرچه عفونت برفک خیلی مسری نیست، اما ممکن است با تماس نزدیک، به‌خصوص بوسه، از پرنده به انسان منتقل شود. همچنین ممکن است از طریق قطرات پخش‌شده در هوا از پرنده‌ای به پرنده دیگر منتقل شود.

آیا می‌توان از عود عفونت برفک جلوگیری کرد؟

عفونت برفک همیشه به عوامل استرس‌زا مربوط می‌شود. برای به حداقل رساندن فشار های احتمالی روی پرنده و همچنین درمان برفک کبوتر باید مراقبت ویژه‌ای انجام شود. این ممکن است به‌صورت تغییرات محیطی یا تغذیه‌ای باشد.

یک برنامه بهداشتی مناسب، تمام مواد معدنی و مواد مغذی موردنیاز برای سلامتی و نشاط مداوم را برای کبوتر شما تأمین می‌کند.

برای آشنایی با نژادهای مختلف کبوتر، مقاله انواع نژاد کبوتر را مطالعه کنید.

کاندیدیازیس یا برفک

یک بیماری که در جوجه‌های معمولی است و توسط مخمری ایجاد می‌شود که معمولاً دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این بیماری همچنین می‌تواند اعضای دیگر بدن، ازجمله سیستم تنفسی، منقار، پوست، پرها، چشم‌ها، دستگاه تناسلی و سیستم عصبی مرکزی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علت بروز این بیماری چیست؟

کاندیدیازیس بیشتر در پرندگان جوان به‌ویژه در پرندگان بالغ با سیستم ایمنی ضعیف دیده می‌شود. پرندگانی که رژیم‌های غذایی فقط با بذر و یا کمبود ویتامین A دارند در معرض خطر هستند.

علائم کمبود ویتامین A شامل لکه‌های پر در بالای مغز (منطقه گوشتی بالای منقار) و ترشح از سوراخ‌های بینی است. وجود عفونت‌های دیگر، مانند ویروس poxvirus یا Trichomonas، استنشاق دود، استرس یا ضربه نیز کبوتران را برای رشد بیش‌ازحد قارچ مستعد می‌کند.

ویتامین A باعث افزایش اشتها، هضم غذا و همچنین افزایش مقاومت در برابر عفونت و برخی از انگل‌ها می‌شود.
غذاهای غنی از ویتامین A شامل: سبزیجات برگ تیره و محصولات نارنجی‌رنگ (زردآلو، طالبی، هویج، فلفل قرمز، کدوتنبل و سیب‌زمینی شیرین) می‌شوند.

علائم کاندیدیازیس

یک کبوتر آلوده به برفک، ضایعات شبه پنیری را نشان می‌دهد که توسط یک لایه سفید مایل به خاکستری ایجاد می‌شود. این غشا اغلب ملتهب می‌شود و درنتیجه ناحیه آلوده متورم می‌شود.

جوجه‌هایی که دارای عفونت در ناحیه چینه‌دان هستند، چینه‌دانی متورم، و کندی چینه‌دان را نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است از بی‌اشتهایی رنج ببرند و مایع لزج و شفافی از دهان آن‌ها خارج شود.

اگر دهان و منقار تحت تأثیر قرار بگیرند، ممکن است دهان بوی بدی پیدا کند و مناطق برجسته با موادی ضخیم یا سفیدی در داخل دهان یا در منقار بالا و پایین وجود داشته باشند.

علائم کاندیدیازیس
بیماری کاندیدیازیس

اگر دستگاه گوارش تحت تأثیر قرار گیرد، پرندگان ممکن است از بی‌اشتهایی، کاهش وزن، استفراغ و اسهال رنج ببرند. اگر دستگاه تنفسی آلوده باشد، ممکن است ترشحات بینی، تغییر صدا، دشواری در تنفس و تنفس سریع مشاهده شوند.

راه‌های انتقال

مخمر معمولاً روی غذای آلوده و قفس‌هایی که به‌درستی تمیزنشده‌اند رشد می‌کند. این مخمر می‌تواند روی دست ما باشد و هنگامی‌که ما آن‌ها را کنترل می‌کنیم به پرندگان منتقل می‌شود. برای پرندگان در معرض خطر، دامپزشک توصیه می‌کند کلرهگزیدین را در آب آشامیدنی مخلوط‌ کنید.

درمان این نوع برفک کبوتر

درمان برفک کبوتر نیاز به از بین بردن عوامل پرخطر مانند استرس، رژیم غذایی نامناسب، بهداشت نامناسب یا بیماری‌های دیگر دارد. تمرکز باید بر روی تغذیه باکیفیت و پشتیبانی از عملکرد ایمنی باشد.

تا زمانی که درمان برفک کبوتر به‌طور کامل انجام‌نشده، رژیم غذایی باید بدون قند و بدون میوه باشد. یک محیط تمیز به رفع این بیماری و درمان برفک کبوتر کمک می‌کند.

داروهای ضد قارچی که معمولاً تجویز می‌شوند شامل نیستاتین، فلوسیتوزین، کتوکونازول (Nizoral)، فلوکونازول، دیفلوکان و ایتراکونازول هستند. برای درمان عفونت‌های دهانی یا پوستی، معمولاً از پماد حاوی آمفوتریسین B استفاده می‌شود.

نیستاتین

لطفاً توجه داشته باشید که برفک ممکن است در برابر نیستاتین مقاوم شود، به‌خصوص اگر به‌اشتباه استفاده شود. نیستاتین به مدت 5 روز یا بیشتر از طریق دهان تجویز می‌شود. این دارو را می‌توان در تغذیه کبوتر با دست مخلوط کرد.

بااین‌حال، اگر حدود نیم ساعت قبل از تغذیه مصرف شود، مؤثرتر است. وسایل پس از استفاده برای هر پرنده باید تمیز و ضدعفونی شوند.

برای جلوگیری از آلودگی متقاطع، اکیداً توصیه می‌شود از هیچ وسیله‌ای بدون ضدعفونی برای دو پرنده استفاده نکنید. داروی باقیمانده نباید توسط کبوتری دیگر استفاده نشود.

نیستاتین، متداول‌ترین داروی ضد قارچ است. از این ماده ضد قارچ نباید به‌طور بی‌رویه یا یک گزینه درمانی برای پیشگیری استفاده کرد. تصور نکنید که پرنده‌ای که با نیستاتین درمان می‌شود فاقد عفونت برفک خواهد بود.

دیفلوکان

دیفلوکان، یکی از داروهای جدید، ثابت‌شده است که در درمان عفونت‌های قارچی مؤثر است. مشخص‌شده است که سوسپانسیون ترکیبی از Nystatin و Diflucan یک درمان ایمن و مؤثر برای درمان برفک کبوتراست. درمان برفک در کوکتل‌ها بسیار دشوار است. در صورت تجویز صحیح، Diflucan می‌تواند ظرف پنج روز کاندیدیازیس را از بین ببرد.

کتوکونازول

کتوکونازول که به‌صورت خوراکی تجویز می‌شود، تقریباً در آب حل نمی‌شود، گران است و در صورت استفاده نادرست می‌تواند سمی باشد. استفاده از Nizoral روی پرنده‌ای که به‌شدت بیمار است و ازنظر جسمی تحت‌فشار است می‌تواند کشنده باشد.

Nizoral باید تحت نظارت دامپزشکی، فقط در پرندگان که ازنظر جسمی “سالم” هستند، برای درمان برفک کبوتر یا به‌عنوان پیشگیری هنگام استفاده از آنتی‌بیوتیک درمانی استفاده شود.

درمان برفک کبوتر
کتوکونازول

درمان جوجه‌ها با مخمر سرکه سیب خام

برخی از پرورش‌دهندگان به سرکه سیب خام سوگند یاد می‌کنند و توصیه آن‌ها به همه این است که یک یا دو قطره سرکه سیب خام به ظرف آب اضافه کنند تا تعادل PH طبیعی در روده کبوتر برقرار شود. سرکه سیب به‌طور طبیعی باعث ترشح اسیدیته در سیستم گوارشی می‌شود و رشد فلور باکتریایی سالم را تشویق می‌کند.

سرکه سیب ارگانیک دارای آنزیم‌های طبیعی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و اسیدهای اساسی است که به کنترل مخمر کمک می‌کند. این ماده اغلب به‌عنوان “آنتی‌بیوتیک” طبیعی شناخته می‌شود که بیشتر یک پروبیوتیک است.

توصیه می‌شود که تقریباً 1/4 فنجان سرکه به یک گالن آب مقطر یا تصفیه‌شده اضافه کنید. بعضی از پرندگان می‌توانند به سرکه حساس باشند، بنابراین مطمئن شوید که قبل از شروع این رژیم با دامپزشک خود مشورت کنید.

عصاره هسته گریپ‌فروت (GSE)

بسیاری از پرورش‌دهندگان کبوتر از نتایج به‌دست‌آمده با افزودن عصاره بذر گریپ‌فروت (GSE) اضافه‌شده به تغذیه کبوتر خوشحال بوده‌اند. ما از آن به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه یاد می‌کنیم! این عصاره به معنای واقعی کلمه یک گزینه عالی برای درمان برفک کبوتر و مشکلات ناشی از آن است.

توصیه‌های پرورش‌دهندگان

نیستاتین یکی از ایمن‌ترین “داروها” در بازار است. هنگام تجویز خوراکی، نیستاتین در دستگاه گوارش باقی می‌ماند. از سد غشایی به سیستم گردش خون عبور نمی‌کند و بر خلاف ضد قارچ‌های سیستمیک مانند ایترانکونازول یا فلوکونازول، هیچ تأثیری بر ارگان‌ها یا سیستم‌های داخلی ندارد.

درنتیجه، نیستاتین یک ضد قارچ ایمن و بسیار مؤثر برای عفونت‌های قارچی دستگاه گوارش است که می‌تواند با اطمینان به جوجه‌ها با هر سنی و به کبوترهای والد، داده شود.

دوز صحیح آن به قدرت محلول بستگی دارد، اما دوز مصرفی سوسپانسیون “استاندارد” که اکثر داروخانه‌ها و دامپزشکان در اختیاردارند و توزیع می‌کنند 0.3 سی‌سی در هر 100 گرم وزن بدن است.

تنها ایراد آن این است که در برابر عفونت‌های قارچی سیستمیک کاملاً بی‌اثر است و برای از بین بردن عفونت‌های شدید، مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد.

خوب است بدانید که 1 قاشق چای‌خوری سرکه سیب اکثر مشکلات به وجود آمده توسط برفک را بدون دارو کنترل می‌کند. دکتر هریسون می‌گوید برای مراقبت‌های پیشگیرانه هر 3 ماه یک‌بار از آن استفاده کنید. این ماده ‌یک محرک ایمنی است. همچنین دارای تعدادی ویتامین و مواد معدنی مفید است.

راه‌های پیشگیری از برفک

با ایجاد یک محیط بهداشتی و تغذیه مناسب، کاهش یا از بین بردن دلایل استرس و جلوگیری از تماس با هر کبوتر و یا پرنده‌ای که احتمال می‌دهید بیمار باشد، می‌توان خطر کاندیدیازیس را تا حد زیادی کاهش داد.

اقدامات بهداشتی اولیه شامل حذف غذای مانده از قفس‌ها، آب تمیز و تأمین مواد مغذی تقویت‌کننده سیستم ایمنی است. حفظ سطح بهداشت عمومی در هنگام دست زدن به جوجه و پرورش آن کمک می‌کند تا پرندگان جوان به این بیماری مبتلا نشوند.

درمان برفک کبوتر
مراقبت کردن از کبوتر

آنتی‌بیوتیک یک روش درمانی غیرضروری است و بیش‌ازحد خطر عفونت‌های قارچی را افزایش می‌دهد.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:

beautyofbirds.com

تبلیغات
vasetpet-content

6 پاسخ به “درمان برفک کبوتر

 1. سلام خسته نباشسید ببخشید یکی از کبوترام همیشه دهانش را نصفه باز میگذارد و از تو دماغش صدا در میاورد دهانش را نگاه کردم برفک نداشت مطفوعش زرده برفک گرفته ? چکار کنم سریعا خوب بشه

  1. سلام وقت بخیر
   ببینید علائمی که شما می فرمایین ربطی به برفک نداره اگه هنوز علائمش خوب نشده با دامپزشک مشورت کنید
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

  2. ریه هاش عفونت کرده تنفس از دماغ سخته دماغش هم پر عفونت شده باید ببری دامپزشکی

 2. سلام
  یک جفت کبوترخریدم وقتی جوجه های آنهاازتخم درمیادبعدازهفت روزگی مبتلابخ نوعی بیماری پوسنی شبیه آبله می شوندکه تابیش ازیکماه وتقریباتابالغ شدن آنهارادرگیرمیکندومقعدوسروگردن وچشم،منقاروحتی داخل دهان جوجه هارادرگیرمی کندوباعث خوردگی وکج شدن منقارو…ونقص عضومی شود.اماتاکنون کبوترهای بالغ مبتلانشده اندوفقط جوجه هامبتلامی شوند.
  نام بیماری چیست ودرمان آن چگونه است؟

  1. سلام
   خب معلومه ی بیماری که از جفت نر و ماده است که به جوجه ها منتقل میشه.مشکل از جفته کبوتراته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.