تلویزیون LED و LCD چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

با توجه به قیمت‌های بالای لوازم‌خانگی و تنوع بسیار زیاد هر برند، همیشه خرید لوازم‌خانگی یکی از کارهای سختی است که نیازمند تحقیق و تفحص بسیار زیادی هست که تلویزیون از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله سعی شده که در مورد تفاوت تلویزیون LED و LCD موجود در بازار صحبت و به کارایی هریک بپردازیم.
توجه داشته باشید که LED همان فنّاوری LCD هست با نور زمینه متفاوت. تلویزیون‌های LED با نمایشگر LED تفاوت دارد؛ و نکته ودوم اینکه تلویزیون‌های LED با تلویزیون‌های OLED فرق دارند. تلویزیون‌های OLED توسط دیودهای نوری ساخته می‌شود که درواقع یک فنّاوری جدید است.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را هم مطالعه نمایید:

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
تلویزیون LED و LCD
تلویزیون LED و LCD

LED اسکن در نمایشگر

نمایشگر LED کم‌مصرف‌تر و سردتر از سایر نمایشگرها است و در سرعت بیشتر خاموش و روشن می‌شود که به آن زمان پاسخ‌دهی گویند. زمان پاسخ‌دهی عبارت است از زمان روشن و خاموش شدن پس از اعمال ولتاژ الکتریکی و قطع آن. زمان پاسخ‌دهی در لامپ‌های ال ای دی که در تابلو ال ای دی مورداستفاده است در حدود نانوثانیه است؛ یعنی در حدود چند نانوثانیه پس از اعمال ولتاژ به LED نور از سطح آن ساطع می‌شود. در سایر لامپ‌های مذکور به‌عنوان‌مثال لامپ تنگستن این زمان در حد چند میلی‌ثانیه است. این یعنی اینکه به‌محض اعمال ولتاژ نمی‌توان شاهد ساطع شدن نور از سطح این لامپ‌ها بود. لامپ‌های LED بسیار سریع‌اند، یعنی سریع روشن و خاموش می‌شوند.

یک ال ای دی (در یک تابلو LED) دائماً روشن است و LED دیگری به‌طور منظم باسرعت بسیار بالا در حال روشن و خاموش شدن است. تفاوت بین این دو در این است که اگر زمان سوئیچینگ یا همان زمان روشن و خاموش شدن آن‌قدر کم باشد که خطای دید ایجاد شود تفاوت چندانی در میزان نور ساطع‌شده قابل‌رؤیت نیست.

نکته

در حالت کلی ماتریس LED آرایه‌ای چندبعدی از LED هاست. در اینجا منظور از ماتریس آرایه‌ای دوبعدی ازLED هاست.
برای نمایش هر اطلاعاتی روی نمایشگر LED ماتریسی فوق می‌توان با سوئیچ ولتاژ در سطر و ستون بافاصله زمانی بسیار کم اسکن کرد.
نسبتی که در اسکن تابلو LED بیان می‌شود بیانگر ابعاد ماتریس آن تابلو LED است که روی آن تلویزیون، طول عمر و کارایی اسکن می‌شود. مثلاً ابعاد ماتریس در تابلو LED با اسکن ۱/۲ برابر است با ۲ در ۲ و در اسکن ۱/۸ برابر است با ۸ در ۸ در شرایط کاملاً یکسان جنس LED و ولتاژ و غیره میزان شدت نور تابلو LED در حالت اسکن تقریباً به میزان نسبت اسکن از حالت استاتیک کمتر است. مثلاً شدت نور تابلو LED استاتیک ۸ برابر نور تابلو ال ای دی اسکن ۱/۸ است.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

LCD چیست؟

LCD مخفف عبارت “Liquid Crystal Display” به معنای صفحه نمایش کریستال مایع است. کریستال‌های مایع موادی هستند که ظاهر مایع دارند، اما مولکول‌های آن‌ها آرایش خاصی نسبت به یکدیگر دارند. به همین دلیل کریستال مایع خصوصیاتی شبیه به مایع و جامد داشته و به همین دلیل با چنین اسم متناقضی خوانده می‌شوند. این مواد به‌شدت به دما حساس‌اند و اندکی حرارت لازم است تا آن‌ها را به مایع واقعی درآورد یا اندکی سرما تا به حالت معمولی تبدیل شود.

انواع مختلفی از مواد شناخته‌شده‌اند که در دمای معمولی چنین خصوصیاتی دارند؛ اما دسته‌ای از آن‌ها هستند که به جریان الکتریسیته هم حساس هستند و مولکول‌های آن متناسب با ولتاژ اعمالی تغییر زاویه می‌دهند. این خصوصیت عجیب اثر جالبی هم دارد. وقتی نور از درون یک کریستال مایع این‌چنین عبور کند، پلاریزاسیون یا قطب آن‌هم جهت با مولکول‌های‌های کریستال می‌شود. با این توضیح که چون کریستال‌های مایع شفاف و هادی الکتریسیته هستند، به‌راحتی می‌توان آن‌ها را در جریان الکتریسیته قرارداد و نور را از آن عبور داد.

برای این کار به‌جز کریستال مایع به ۲ تکه از این شیشه پلاروید یا قطبش گر هم نیاز است. اگر دوتکه از این شیشه‌ها را روی‌هم قرار داده شود. نور به‌راحتی از آن عبور می‌کند؛ اما وقتی یکی از آن‌ها را ۹۰ درجه نسبت به دیگری بچرخانید، دیگر نور رد نمی‌شود. این اتفاق به این دلیل روی می‌دهد که هر شیشه نو را فقط در جهت خاص محور خود عبور می‌دهد.

ال سی دی
ال سی دی

نحوه‌ی کارکرد LCD

ذرات و مولکول‌های کریستال مایع در میان صفحات شیشه‌ای پلاریزه شده و فیلترهای LCD در تلویزیون رنگی قرار دارند. همچنین یک لایه الکترود بسیار باریک کار تحریک کریستال مایع را بر عهده دارد. نور پس واقع در پشت CCFL)Cold Cathode Fluorescence Lamp) یا Light Emitting Diode (همان LED) زمینه سفید توسط یک لامپ ولتاژ بالا ایجادشده و به‌وسیلهٔ یک منعکس‌کننده، شدت یکسانی پیدا می‌کند. نور سفید بعد از عبور از لایه LCD صفحه ۱ شیشه پلاریزه می‌شود. اختلاف پتانسیل خاصی نورهای اصلی موجود در نور سفید را جهت می‌دهد و بعد از عبور از فیلترهای آبی، سبز و قرمز اگر نور حاصل در راستای جهت پلاریزه شیشه ۲ بود از آن عبور می‌کند.

تاریخچه ساخت LCD

برای ساخت دو LCD شیشه پلاروید را با ۹۰ درجه اختلاف نسبت به یکدیگر قرار می‌دهند و یک کریستال مایع بین آن‌ها می‌گذارند. وقتی کریستال به جریان برق وصل نباشد؛ نور از قطبش گر ۱ می‌گذرد و وارد کریستال مایع می‌شود جهتش ۹۰ درجه تغییر کرده و به همین دلیل از قطبش گر ۲ هم عبور کرده و به چشم می‌رسد؛ اما وقتی‌که جریان به کریستال وصل باشد، نور دیگر چرخشی نخواهد داشت و نمی‌تواند از کریستال ۲ عبور کند.

ساختن یک LCD همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، بسیار ساده‌تر از آن است که به نظر می‌آید. فقط به یک ساندویچ شیشه و کریستال نیاز داریم؛ اما همین ساندویچ ساده ۸۰ سال پس از کشف کریستال‌های مایع ساخته شد. کریستال مایع را ۱ گیاه‌شناس اتریشی در سال ۱۸۸۸ برای اولین بار در حین ذوب جامدی از مشتقات آلی کشف کرد؛ اما اولین LCD را یک کارخانه آمریکایی در سال ۱۹۶۸ ساخت. تکنولوژی ساخت LCD هرروز متکامل‌تر شده و جای بیشتری در صنایع امروز به خود اختصاص می‌دهد. البته هنوز هم تحقیقات برای ساخت نمونه‌های بهتر و کاراتر این وسیله ادامه دارد.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

در ادامه در مورد تفاوت تلویزیون LED و LCD صحبت می‌کنیم.

تفاوت تلویزیون LED و LCD

اولین مورد تفاوت تلویزیون LED و LCD در طول عمر آن‌ها است.

با توجه به‌صرف هزینه های بالا برای خرید لوازم‌خانگی ازجمله کالا برای خریدار جز مسائل اصلی به‌حساب می‌آید. بسیاری از شرکت‌ها برای تلویزیون‌های LED خود طول عمر میانگین ۱۰۰۰۰۰ ساعت را در نظر گرفته‌اند. با توجه به نحوهٔ تولید تصویر و نور پس‌زمینه، تلویزیون‌های LED طول عمر زیادتری نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند. به‌طور کل می‌توان گفت که تلویزیون‌های LED به خاطر لامپ‌های LED عمر مفیدتری نسبت به تلویزیون‌های LCD و یا پلاسما دارند.

از دیگر موارد تفاوت تلویزیون LED و LCD می‌توان به مصرف برق اشاره کرد.تلویزیون‌های LED، مصرف برق پایینی نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند. اگر مصرف برق تلویزیون برایتان مهم است، ترتیب مصرف برق از کم‌مصرف به پرمصرف به‌صورت زیر است؛

  • تلویزیون‌های LED
  • تلویزیون‌های LCD قدیمی
  • تلویزیون‌های پلاسما

تفاوت تلویزیون LED و LCD در زاویه دید

زاویه دید تلویزیون‌های LED بهتر از تلویزیون‌های LCD هست. چراکه از جهات مختلف (بالا، پایین، چپ و راست)، تصاویر بهتر دیده می‌شوند. (لامپ‌های LED موجود در تلویزیون‌های LED، باعث بهتر شدن زاویه در این تلویزیون‌ها شده است.)

تفاوت تلویزیون LED و LCD از لحاظ نور پس زمینه

از عمده‌ترین مشکلات تلویزیون‌های LCD، می‌توان به نبود قابلیت نمایش رنگ مشکی به‌طور کامل و عمیق اشاره کرد؛ که این مشکل به خاطر استفاده از لامپ‌های فلورسنت (که مانند لامپ‌های مهتابی یا لامپ‌های کم‌مصرف می‌باشند) برای روشن‌سازی صفحه هست. فقدان قابلیت رنگ مشکی به‌طور عمیق باعث افت کیفیت تصویر می‌شود.
اما در تلویزیون‌های LED, به دلیل استفاده از لامپ‌های کوچک LED، وضوح تصویر و عمق رنگ‌ها بیشتر است.
یکی از دلایل برتری نسبی LED به LCD همین نور پس‌زمینه و کیفیت بسیار برتر تلویزیون‌های LED هست.

تلویزیون LED و LCD
تلویزیون LED و LCD

قیمت تلویزیون LED و LCD در بازار امروز

همان‌طور که ذکر شد، تلویزیون‌ LED و LCD موجود در بازار تفاوت آن‌چنانی ندارند مگر در نور پس‌زمینه و مصرف برق و غیره. اما نمونه‌های جدیدتر دیگری از تلویزیون‌های LED وجود دارد با عنوان LED های RGB که گران‌ترین نوع تلویزیون و دارای کیفیت تصویر بسیار بالایی هستند.(توجه داشته باشید که تلویزیون‌های LED دارای انواع مختلفی هستند.)

در شرایط اقتصادی امروز، نمی‌توان مسئله قیمت کالاها را نادیده گرفت. اکثر مردم زمان خرید کالا جدا از کیفیت و طول عمر آن، به دنبال کالاهایی باقیمت متعادل و به‌صرفه می‌باشند. برای خرید تلویزیون باید به این نکته اشاره داشت که مسلماً تلویزیون‌های LED در رده‌های بالاتری از قیمت نسبت به تلویزیون‌های LCD و پلاسما قرار دارد.

نکته آخر در مورد تلویزیون LED و LCD

شاید بزرگ‌ترین مزیت پلاسما نسبت به LCD و LED قیمت مناسب‌تر آن باشد مخصوصاً در تلویزیون‌های با سایز بزرگ که معمولاً سایزهای بزرگ پلاسما ارزان‌تر از LCD باهمان سایز هست.

مسئله دیگر این است که تلویزیون پلاسما از سایز ۴۲ اینچ تا ۶۳ اینچ را در برمی‌گیرد که این سایزها ارزان‌تر از LCD است. اما چنانچه بنابه محدودیت فضای نگهداری یا بنا بر سلیقه تلویزیون با سایز زیر ۴۲ اینچ موردنیاز باشد، در این صورت LCD این نیاز را برآورده می‌نماید. در حقیقت برای تولیدکنندگان، تولید تلویزیون پلاسما با سایز زیر ۴۲ صرف نمی‌کند.

LCD ها، نسبت به تلویزیون‌های LED قیمت مناسب‌تری دارند اما با توجه به تفاوت‌های ذکرشده، می‌توان گفت، LED نیز به دلیل جدید بودن تکنولوژی و عرضه تازه آن در بازار در حال حاضر بسیار گران است و برای کشورهایی که هزینه انرژی در آن‌ها بالا است مقرون‌به‌صرفه تر می‌نماید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تلویزیون LED و LCD می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد دارید تلویزیون مورد نظر خود را بفروش رسانید و یا اینکه بخرید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشین واسط کالا مراجعه نمایید و خیلی راحت و بدون دردسر خرید و فروش خود را انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را هم مطالعه نمائید، شاید برایتان جالب باشد:

نظرات
ایمان

ایمان

سلام بسیار عالی، حیف هست که در تمام زمینه ها مطلب ندارید، شما خود یک ویکیپدیا هستید اگر مطلب ها تمام زمینه ها باشند. واسط کالا = ویکی پدیای آینده ایران!

ماه بانو

ماه بانو

ما تلویزیون ال ای دی داریم که خوبه...ازش راضی هستیم واقعا هم شما درست گفتید همه چی رو

طیبه

طیبه

لطفا در مورد تفاوت lcd و led گوشی هم مطلب کاملی بزارین چون الان وقت بیشتری برا گوشی گذاشته میشه تا تلویزیون

احمد جندقی

احمد جندقی

هر چند از لحاظ قیمتی lcd مناسب تر هست اما مصرف برق led کمتر هست و اگر بخوایم اینده نگرانه بهش نگاه کنیم باید زندگی ما به سمت خورده صرفه جویی ها بریم

زهره

زهره

سلام...فرق ال سی دی با ال ای دی گوشی چیه این دو مورد جز مهم ترین هایی هستند که باید هنگام خرید رعایت بشن

محمدعلی

محمدعلی

قیمت ال سی دی و ال ای دی هم خیلی باهم فرق داره

مریم

مریم

سلام در نهایت ال ای دی بهتر است یا ال سی دی؟؟ به نظر من ال ای دی بهتر است...ممنون از مطالب عالی و بروز شما

مهرشید

مهرشید

سلام بی زحمت در مورد تفاوت ال ای دی و ال سی دی موبایل هم مطلب بگذارید. باتشکر از مطالب عالی و کاربردی

اکبر

اکبر

سلام بنظر من تلویزیون ال سی دی بهتر هست

خسرو

خسرو

باتشکر از سایت خوبتون لطفا تفاوت led با oled هم مطلب بذارین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام ممنون، چشم ان شالله در این مورد هم مطلب میذاریم.

محمد

محمد

سلام.با تشکر از مطلب خوبتون.تفاوت مانیتور lcd و led از لحاظ کفیت و شفافیت نمایش رنگها چقدره؟

فرزانه افخمی

فرزانه افخمی

فرق ال سی دی با ال ای دی گوشی چیه؟کدوم یکی در برابر ضربه مقاوم تره؟

ثبت نظر