پکیج بهتر است یا بخاری؟

پکیج بهتر است یا بخاری؟

با فرارسیدن فصل سرما معمولاً اولین موردی که برای ما اهمیت پیدا می‌کند گرم کردن منزلمان است. در نظر داریم در این مقاله دو وسیله گرمایشی را که همه ما با آن‌ها کم‌وبیش آشنا هستیم را بیشتر بشناسیم. پکیج یا بخاری؟ کدام‌یک بهتر است؟ هر دو سیستم گرمایشی هستند که ما در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

می‌خواهیم در مورد بسیاری از مسائل این دو با شما صحبت کنیم. ابتدا باید به‌طور کامل بدانید پکیج و بخاری چه هستند و چه معایب و مزایایی دارند.

در ادامه خواهیم خواند که ایمنی کدام‌یک بالاتر است؟ پکیج مقرون‌به‌صرفه تر است یا بخاری؟ کدام‌یک فضای بیشتری را اشغال می‌کند؟ و سؤالاتی از این قبیل که ممکن است مدت‌ها در ذهن شما مانده باشد را پاسخ می‌دهیم.

البته خواندن مطلب چطور خانه را گرم کنیم؟ نیز در کنار مقاله ی پکیج بهتر است یا بخاری؟ به شما عزیزان توصیه میشود.

پکیج چیست؟

پکیج سیستم گرمایشی است که جایگزینی برای سیستم‌های گرمایشی گذشته به‌حساب می‌آید. در سال‌های اخیر به‌جای شوفاژخانه در ساختمان‌ها از پکیج استفاده می‌شود که به‌عنوان تأمین‌کننده سیستم گرمایش شوفاژها و تأمین دائمی آب گرم منازل به‌کاربرده می‌شود.

شوفاژخانه یا همان موتورخانه علاوه بر هزینه بالایی که داشت نیاز به یک مکان جداگانه مثل اتاق یا انبار داشت و محیط زیادی را اشغال می‌کرد. این روزها که پکیج جایگزین موتورخانه‌ها شده است سیستم گرمایشی بسیار پرکاربرد و پرطرفداری است که با استفاده از آن نیازی به موتورخانه و آبگرم کن در خانه نیست.

مزایای پکیج

پس از شناخت پکیج بهتر است با مزایا و معایب این سیستم گرمایشی آشنا شوید. در این صورت جواب سؤال پکیج بهتر است یا بخاری را بهتر می‌توانید برای خود پاسخ دهید. پکیج مزایای زیادی دارد. ازجمله این مزایا تنظیم کردن دمای پکیج به میزان دلخواه شما خواهد بود.

با جایگزین شدن پکیج به‌جای موتورخانه هر واحد مسکونی به‌صورت کامل و جداگانه در گرمای خانه خود استقلال دارند. این سیستم گرمایشی کارکردی آرام و بدون تولید صدا دارد. پکیج فضای مفید منزل را کمتر اشغال می‌کند و از ایمنی بالایی به علت وجود سنسورهای دود و سنسور آب گرم برخوردار است.

تنظیم کردن دما
تنظیم کردن دمای پکیج

معایب پکیج

از مزیت‌های زیاد پکیج که بگذریم نباید معایب آن را نادیده بگیریم. این وسیله گرمایشی معایبی دارد که بسیاری از مردم از استفاده آن امتناع می‌کنند.

پکیج‌ها عمر کمتری نسبت به موتورخانه‌ها دارند. در صورت قطعی برق دیگر شاهد کارکرد پکیج نخواهید بود! این سیستم گرمایشی در متراژ بالای 300 متر کارایی کمتری خواهد داشت.

بخاری چیست؟

تا اینجا از مطلب پکیج بهتر است یا بخاری، با پکیج آشنا شدیم. حال می‌خواهیم در مورد بخاری بیشتر بدانیم. برای داشتن یک هوا و فضای مطلوب و مطبوع باید نسبت به آن دقت لازم را داشته باشیم.

بخاری گازی وسیله‌ای گرمایشی برای گرم کردن خانه است. این وسیله گرمایشی با گاز طبیعی یا گاز مایع کار می‌کند. بخاری از مشهورترین وسیله‌های گرمایشی به‌حساب می‌آید که شعله آن هوا را به‌طور موضعی گرم می‌کند. با انتقال گرما در هوا، کل هوای اتاق گرم می‌شود.

مزایای بخاری

این وسیله گرمایشی نیز نصب و راه‌اندازی آسانی دارد. بخاری‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به سایر روش‌های گرمایشی دارند. یکی دیگر از مزیت‌های بخاری که آن را موردعلاقه مردم قرار داده است هزینه تعمیر و نگهداری پایین این وسیله گرمایشی است. علاوه بر این بخاری‌ها گرمای قابل قبولی نیز دارند.

معایب بخاری

بخاری‌ها در صورت نصب نادرست خطر گازگرفتگی را در پی خواهند داشت. در فضای خانه بخاری یک مکان مخصوص به خود را اشغال خواهد کرد. یکی دیگر از معایب بخاری این است که در فصل‌های گرم سال این وسیله باید جمع شود و در انبار گذاشته شود؛ بنابراین مشکل جابه‌جایی خواهید داشت!

بااینکه در طرح بخاری‌های امروزی تلاش شده است تا زیباترین شکل ممکن را به وجود بیاورد ولی بازهم در ظاهر مانند پکیج‌ها نیستند.

مقایسه پکیج و بخاری

همان‌طور که گفتیم پکیج و بخاری دو سیستم گرمایشی هستند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. حال که با آن‌ها بیشتر آشنا شدیم می‌رویم سراغ سؤال اصلی مطلب خود، پکیج بهتر است یا بخاری؟ البته این سؤالی است که شاید ازنظر هر فرد جوابی متفاوت داشته باشد.

همه‌ی زوایای این سؤال را باید بررسی کنیم و دقیق‌تر بپرسیم. مثلاً بپرسیم ایمنی کدام‌یک بالاتر است؟ پکیج مقرون‌به‌صرفه تر است یا بخاری؟ کدام‌یک فضای بیشتری را اشغال می‌کنند؟ سؤال اصلی شاید این است که بازدهی حرارتی در کدام‌یک بیشتر است؟ صبور باشید و ما را همراهی کنید.

پکیج بهتر است یا بخاری؟
مقایسه کردن پکیج و بخاری

تا پایان این مطلب به همه سؤالات شما جواب خواهیم داد. شما را در انتخاب یکی از این دو سیستم گرمایشی یاری خواهیم کرد.

ایمنی پکیج بالاتر است یا بخاری؟

ازآنجایی‌که بخاری گازی توسط گاز مایع حرارت تولید می‌کند و از طرفی نیز گاز مایع یک ماده شیمیایی بسیار خطرناک است، در هنگام استفاده خطرات بیشتری نسبت به پکیج وجود خواهد داشت. دودکش بخاری گازی در بالای پشت‌بام را باید به‌صورت دوره‌ای چک کنید تا جان افراد منزل درخطر نیفتد.

اگر کلاهک آن به‌درستی نصب نشده باشد و یا با جسمی مسدود شده باشد خطرساز خواهد بود. به همین دلایل است که هرساله با شروع فصل سرما شاهد خبرهای ناگوار در مورد مرگ‌ومیر هم‌وطنان عزیزمان به دلیل گازگرفتگی توسط بخاری گازی هستیم.

در بخاری‌های گازی علاوه بر گازگرفتگی احتمال انفجار نیز وجود دارد. در صورت اتصال ناقص شلنگ بخاری گازی به لوله‌کشی گاز یا حتی کپسول گاز و استفاده نکردن از بست مناسب شلنگ، گاز از محل اتصال به لوله نشت خواهد کرد.

باید همچنین در نظر داشته باشید که شلنگ گاز مناسبی برای بخاری گازی خود استفاده کنید. برخی از شلنگ‌های موجود در بازار دارای استاندارد تأییدشده برای سیستم بخاری گازی نیستند.

ایمنی بخاری‌برقی

واضح است که بخاری‌برقی خطرات بخاری گازی را ندارد اما مطمئناً ازنظر قدرت گرمایش هیچ‌گاه قابل‌مقایسه با بخاری گازی و پکیج نیست. این بخاری‌ها در صورت داغ شدن بیش‌ازحد المنتور خطر آتش‌سوزی را به همراه دارند. با کسب اطلاعات در مورد ایمنی پکیج می‌توانید متوجه شوید که پکیج بهتر است یا بخاری؟

ایمنی پکیج

در پکیج‌ها این خطرات بسیار کمتر از بخاری است. البته نباید خطرات پکیج را نادیده گرفت. در این دستگاه‌ها نیز باید مراقب نشت گاز بود. در مدل‌های جدید و مرغوب با سیستم‌های ایمنی و قطع‌کن‌های موردنیاز با نصب سنسور مونواکسید کربن در محل نصب دستگاه از خطرهای احتمالی جلوگیری شده است.

می‌توان در کل نتیجه گرفت که در بحث امنیت پکیج یا بخاری، پکیج امنیت بیشتری نسبت به بخاری دارد. در زمان نصب و راه‌اندازی هرکدام از وسایل گرمایشی باید بسیار محتاط عمل کنید. چه‌بسا با رعایت نکردن ایمنی لازم جان افراد ساختمان را به خطر بیندازید.

پکیج بهتر است یا بخاری؟
ایمنی پکیج

پکیج مقرون‌به‌صرفه تر است یا بخاری ؟

در جواب این سؤال باید چند مورد را در نظر بگیرید و در آخر خودتان تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای شما مقرون‌به‌صرفه تر است. نکته اول قیمت پکیج یا بخاری است. همان‌طور که می‌دانید قیمت اولیه برای راه‌اندازی بخاری بسیار کمتر از خرید و راه‌اندازی پکیج است.

هزینه سوخت پکیج و بخاری

نکته بعدی هزینه سوخت این دو سیستم گرمایشی برای تولید حرارت است. بخاری گازی فقط از گاز برای گرم کردن محیط ساختمان استفاده می‌کند درحالی‌که پکیج هم از برق و هم از گاز استفاده خواهد کرد. شما علاوه بر پرداخت هزینه گاز پکیج هزینه برق آن را نیز باید بپردازید.

بنابراین هزینه ماهانه سوخت پکیج از هزینه سوخت بخاری بیشتر خواهد بود. از طرفی نیز بازده حرارتی بخاری بیشتر از پکیج است بنابراین برای بیشتر کردن بازدهی پکیج باید گاز بیشتری را مصرف کرد که در این صورت هزینه مصرف گاز در پکیج بالا می‌رود.

آب مصرفی پکیج

این نکته را باید یادآور شویم که برخلاف تصور بسیاری از مردم، درست است که پکیج از آب گرم استفاده می‌کند اما این سبب مصرف بیشتر آب نخواهد شد!

شما نیازی نیست که قبض آب بیشتری را با استفاده از پکیج پرداخت کنید. آب مورداستفاده در شوفاژ همان آب موجود در لوله‌کشی آشپزخانه ساختمان است.

هزینه آبگرم کن

هزینه بعدی، هزینه آبگرم کن است. شما در صورت استفاده از پکیج دیگر نیازی به آبگرم کن نخواهید داشت و نباید هزینه‌ای جداگانه برای آبگرم کن بپردازید؛ زیرا پکیج هم آب مصرفی ساختمان را گرم می‌کند و هم باعث گرم شدن فضای ساختمان خواهد شد. در صورت استفاده از بخاری شما باید آبگرم کن را نیز تهیه کنید.

بازده حرارتی در پکیج بیشتر است یا بخاری؟

لازم است برای انتخاب پکیج یا بخاری بدانید که بازدهی حرارتی کدام‌یک بیشتر است. در بخاری گازی به دلیل استفاده از گاز مایع بازده حرارتی بسیار بیشتر از پکیج است. می‌توان بازدهی پکیج را نیز بالا برد اما در این صورت هزینه‌های گاز و برق در مقایسه با بخاری بسیار بالا می‌رود.

در برخی موارد دیده‌شده است که علاوه بر استفاده از پکیج مجبور به استفاده از بخاری می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید از آب گرم موجود در لوله‌ها علاوه بر رادیاتورها در لوله‌های آب گرم مصرفی ساختمان مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل افت فشار آب گرم را به همراه خواهد داشت.

بنابراین چون بخاری با شعله مستقیم فضا را گرم می‌کند بازدهی آن نسبت به پکیج که آب گرم قرار است محیط را گرم کند بسیار بیشتر است.

بازده حرارتی
بازده حرارتی بهتر بخاری

نصب و راه‌اندازی پکیج راحت‌تر است یا بخاری ؟

نصب و راه‌اندازی پکیج و بخاری کاملاً باهم تفاوت دارد. برای نصب بخاری همان‌طور که می‌دانید تنها وسیله‌ای که احتیاج دارید لوله بخاری، شلنگ استاندارد و بست گاز است. شما خودتان نیز می‌توانید نصب بخاری را انجام دهید و کار دشواری نیست.

نصب و راه‌اندازی پکیج

نصب پکیج دشوارتر است. برای نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایشی پکیج شما لازم است که لوله‌‌کشی آن را در ساختمان انجام دهید. اگر در زمان ساخت ساختمان به فکر استفاده از پکیج باشید می‌توانید لوله‌کشی را به‌صورت توکار انجام دهید.

اگر هم خانه شما قدیمی است و یا در زمان ساخت آن به فکر نصب پکیج نبودید نگران نباشید. لوله‌کشی را به‌صورت روکار نیز می‌توانید انجام دهید.

همان‌طور که قابل‌ملاحظه است نصب و راه‌اندازی بخاری بسیار آسان‌تر از نصب و راه‌اندازی پکیج است. توصیه می‌کنیم در زمان نصب و راه‌اندازی هر دو نوع ایمنی لازم را رعایت کنید.

میزان آلایندگی پکیج بیشتر است یا بخاری؟

در مبحث آلاینده‌های ایجادشده توسط پکیج یا بخاری بهتر است بدانید که میزان آلایندگی پکیج کمتر از بخاری است. درست است که بگوییم هر دو باعث آلودگی هوا می‌شوند.

رادیاتورهای شوفاژ با جابه‌جایی هوا در فضای ساختمان بر روی وسایل گردوغبار ایجاد می‌کنند. البته این کمترین میزان آلایندگی است که توسط یک سیستم گرمایشی تولید می‌شود. با استفاده از سیستم گرمایشی از کف ساختمان این میزان آلایندگی بسیار کم می‌شود.

آلایندگی بخاری

حال به آلایندگی بخاری می‌پردازیم. به دلیل احتراق گاز مایع در بخاری بر روی دیوارها و پرده‌ها مقداری دوده و سیاهی ایجاد خواهد شد. علاوه بر آن در صورت نصب نادرست بخاری و رعایت نکردن فاصله مناسب لوله بخاری و دیوار به علت گرمای لوله، لکه‌های زرد و سوختگی روی دیوار یا کاغذدیواری ایجاد خواهد شد. مشخص است که ازنظر آلایندگی پکیج بهتر از بخاری است.

پکیج فضای بیشتری را اشغال می‌کند یا بخاری؟

در مورد اشغال فضای ساختمان توسط بخاری و پکیج هم خوب است که اطلاعاتی کسب کنید. امروزه طرح‌های مختلفی از بخاری‌ها در بازار موجود است که هرکدام فضای مختلفی را اشغال می‌کنند. بخاری‌ها در هر سایزی باشند به علت فضایی که برای تعبیه لوله بخاری اشغال می‌کنند قابل‌مقایسه با پکیج و رادیاتور شوفاژ نیستند.

در صورت استفاده از بخاری زمینی شما به فضای زیرین بخاری دسترسی نخواهید داشت. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که این فضا فقط در فصل زمستان اشغال خواهد شد. با آمدن فصل گرم می‌توانید بخاری را جمع کرده و در انبار قرار دهید.

پکیج بهتر است یا بخاری؟
فضای خالی در زیر پکیج

فضای اشغالی توسط پکیج

در جواب این سؤال که پکیج یا بخاری کدام‌یک فضای کمتری را اشغال می‌کنند باید بدانید که شوفاژها در انواع مختلفی ارائه‌شده‌اند که فضای مفید بیشتری در ساختمان ایجاد می‌کنند. رادیاتورهایی وجود دارند که به‌صورت تابلو تزیینی بر روی دیوار نصب می‌شوند یا به شکل آینه‌قدی در گوشه اتاق قرار می‌گیرند.

نمونه دیگری از رادیاتور نیز وجود دارند که در پایین دیوار به شکل طولی در امتداد ساختمان نصب می‌شوند. این رادیاتورهای قرنیزی هیچ فضایی را اشغال نخواهند کرد. پکیج نیز که معمولاً در بالکن منازل و در کل روی دیوار نصب می‌شود در فضای منزل اتلافی ایجاد نمی‌کند.

زیبایی پکیج بیشتر است یا بخاری؟

زیبایی معیاری است که هر شخص باید طبق سلیقه خود آن را بسنجد؛ اما در حالت کلی می‌توان گفت که ازنظر ظاهری این دو وسیله گرمایشی تفاوت زیادی خواهند داشت.

امروزه بخاری‌ها با ظاهرهای مختلف طراحی‌شده و به بازار عرضه می‌شوند. مثلاً برای اتاق کودکانتان می‌توانید بخاری‌های با طرح بچگانه را خریداری کنید. برای پذیرایی بخاری با طرح شومینه گزینه بسیار مناسبی است.

اما با همه طرح‌های مختلفی که ارائه‌شده است بازهم تولیدکنندگان پکیج و شوفاژها طرح‌ها و نقش‌های متفاوت‌تری را تولید کرده‌اند. شوفاژهای رادیاتور قرنیزی، رادیاتورهای پنلی، رادیاتور پره‌ای، رادیاتور شیشه‌ای و … از انواع طرح‌های زیبای شوفاژ هستند که می‌توان نام برد.

قابلیت استفاده در حمام

واضح است که از کدام‌یک از این دو، پکیج و رادیاتور یا بخاری می‌شود در حمام استفاده کرد. یکی از مزایای پکیج و رادیاتور این است که به‌محض ورود به حمام احساس سرما نخواهید کرد.

نباید صبر کنید تا آب گرم شود و منتظر پر شدن محیط با بخار آب گرم بمانید. رادیاتورهای مخصوص حمام این قابلیت را دارند که شما هر زمان که اراده کنید حمام گرم و دلپذیری داشته باشید. درحالی‌که سیستم گرمایشی بخاری این امکان را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

قابلیت گرم کردن کف ساختمان

بسیاری از افراد از سردی کف ساختمان خود شاکی هستند. اگر شما نیز دوست دارید در هنگام قدم زدن در ساختمان پاهایتان از سرمای زمین درد نگیرد حتماً در انتخاب پکیج یا بخاری، پکیج را انتخاب کنید.

شما می‌توانید از لوله‌های کارشده در کف زمین در جهت گرم شدن منزل استفاده کنید. این قابلیت در بخاری‌ها وجود ندارد.

از طرفی در صورت استفاده از بخاری مکان‌هایی که از بخاری دورتر هستند گرمای لازم را ندارند ولی در صورت استفاده از پکیج و لوله‌های کارشده در کف همه جای ساختمان به یک اندازه گرم خواهد شد. البته بازهم این نکته را موردتوجه قرار دهید که گفتیم بازدهی حرارتی بخاری خیلی بیشتر از پکیج است.

گرم کردن کف ساختمان
گرم کردن کف ساختمان با پکیج

قطع شدن برق

در مناطقی که قطعی برق زیاد است توصیه نمی‌شود از پکیج استفاده شود. در این صورت در هنگام انتخاب پکیج یا بخاری، بخاری را انتخاب کنید.

هنگامی‌که برق قطع می‌شود سیستم گرمایشی پکیج نیز به دلیل استفاده از برق دیگر قادر به کار نخواهد بود. در این زمینه نیز توصیه ما بخاری است که فقط از یک سوخت یعنی گاز استفاده می‌کند و معمولاً احتمال قطعی گاز بسیار کمتر از قطعی برق خواهد بود.

امکان انتقال سیستم گرمایشی

یکی از تفاوت‌های دیگر پکیج و بخاری امکان انتقال آن‌ها است. شما اگر قصد اسباب‌کشی و جابه‌جایی را داشته باشید به‌راحتی می‌توانید بخاری را از ساختمان جدا کرده و با خود به هرجایی که می‌خواهید ببرید اما اگر سیستم گرمایشی منزل شما پکیج باشد نمی‌توانید آن را حمل کنید و باید به فکر سیستم گرمایشی جدیدی برای خانه جدید خود باشید!

کلام آخر

مطمئناً با آمدن فصل سرما همه ما به دنبال یک سیستم گرمایشی خواهیم بود. در این مقاله تفاوت‌های اصلی پکیج و بخاری را بررسی کردیم. در بعضی موارد پکیج بهتر است و در برخی موارد بخاری کارایی بیشتری خواهد داشت.

در آخر تصمیم با شماست که کدام موضوع برایتان اهمیت بیشتری داشته باشد. همان‌طور که خواندیم در هزینه و بازده حرارتی و طریقه نصب و راه‌اندازی بخاری مناسب‌تر است. همچنین در بحث امنیت، زیبایی، میزان آلایندگی محیط و اشغال فضای ساختمان پکیج بهتر است.

امیدواریم که در صورت استفاده از هرکدام ایمنی لازم را رعایت کرده و زمستان گرمی را پشت سر بگذارید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پرسش و پاسخ

سوخت پکیج چیست؟

پاسخ : باید بدانید که پکیج هم مانند سایر سیستم‌های گرمایشی برای گرم کردن آب باید از یک منبع سوختی استفاده کند.
سوخت مصرفی پکیج‌های جدید گاز و برق است.
پکیج با اینکه از دو نوع انرژی و سوخت استفاده می‌کند ولی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و … کم مصرف‌تر است.

چند مدل پکیج در بازار عرضه می‌شود؟

پاسخ : پکیج زمینی و دیواری. که هر دو از نظر سوخت به چند دسته تقسیم می‌شوند از جمله: پکیج برقی؛ گازی که این دو در مدل زمینی و هم دیواری عرضه می‌شوند.
پکیج دوگانه سوز و گازوییلی فقط در نوع زمینی موجود هستند.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.