راهنمای خرید فرش

راهنمای خرید فرش

فرش یکی از اعضای جدایی‌ناپذیر خانه‌ی ما ایرانی‌ها است که جلوه‌یِ خوبی به خانه‌ها می‌بخشد اما انتخاب یک فرش با جنس خوب کار آسانی نیست. بیشتر ما با نکات خرید فرش ناآشنا هستیم. اما امروز در مقاله راهنمای خرید فرش قصد داریم که شما را با انواع فرش‌های ماشینی و دستباف آشنا کنیم.

با تفاوت‌های اصلی فرش‌های دست‌باف و ماشینی آشنا میشوید. نکاتی درباره خرید فرش به شما می آموزیم تا بتوانید بهترین انتخاب را در بین فرش‌ها داشته باشید. پس اگر قصد خرید فرش را دارید به‌هیچ‌عنوان راهنمای خرید فرش را از دست ندهید.

انواع فرش

به‌طورکلی فرش‌ها به دودسته ماشینی و دست‌بافت تقسیم می‌شوند. هرکدام از این دسته‌ها زیرشاخه‌های خود را دارند که با هم به مرور آنها میپردازیم.

فرش دستباف

فرش دستباف برعکس فرش‌های ماشینی هرچه قدیمی‌تر شود و بیشتر پا بخورد زیباتر و باارزش‌تر می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب در راهنمای خرید فرش دستباف این است که به خاطر استفاده از الیاف طبیعی در آن در تابستان‌ها سرد و در زمستان گرم است، اما شما این ویژگی را در فرش‌های ماشینی مشاهده نمی‌کنید.

برخی از الیاف مصنوعی که در فرش‌های ماشینی به‌کاررفته است که برای برخی از افراد دارای بیماری‌هایی مثل آسم و آلرژی هستند مضر است. اما الیاف طبیعی به‌کاررفته در فرش‌های دستباف هیچ‌گونه ضرری ندارند.

انواع فرش دستباف

فرش دستباف ازنظر جنس انواع مختلفی دارد مثل فرش پشمی، فرش تمام پشم، فرش چلِ پشم، فرش کرکی، فرش ابریشمی، فرش چله ابریشم، فرش گل‌ابریشم، فرش کف ابریشم، فرش تمام ابریشم، فرشی زربفت، فرش سوف.

فرش روستایی

این نوع فرش دستباف به‌طور ابتدایی در روستاها بافته می‌شوند. بیشتر فرش‌های دستباف روستایی ذهنی و بدون نقشه بافته می‌شوند.

فرش عشایری

فرش عشایری مانند فرش روستایی ابتدایی و ساده بافته می‌شود و این نوع فرش داری نقش‌های برجسته است. اگر فرشتان نیاز به رفو دارد و به دنبال راه کارهای درست کردن آن هستید خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد میدهیم.

چگونه فرش را رفو کنیم

فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی امروزی از الیاف مصنوعی زیادی تشکیل‌شده‌اند، اما فرش‌های ماشینی اولیه با پشم‌های ریسیده شده بافته می‌شدند که به آن‌ها فرش ماشین پشمی می‌گفتند. اما بعد از مدتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها الیاف مصنوعی جای پشم ریسیده شده را گرفت و فرش‌های ماشینی که امروز مشاهده می‌کنیم به وجود آمدند.

راهنمای خرید فرش
فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی بر اساس دستگاه بافت، مواد اولیه، شانه، تراکم و مدل‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود. برخی از فرش‌های ماشینی که در آن‌ها از الیاف مصنوعی بی‌کیفیت استفاده‌ شده برای افرادی که به بیماری‌هایی مثل آسم مبتلا هستند مضر است.

خرید فرش‌های بی‌کیفیت ممنوع

شاید بعد از خواندن جمله بالا برای شما این سؤال پیش‌آمده باشد که چرا نباید فرش‌های ماشینی ارزان و بی‌کیفیت را بخریم؟ ما در ادامه راهنمای خرید فرش برای شما سه دلیل می‌آوریم که چرا نباید بعضی فرش های ماشینی ارزان را بخریم.

فرش‌های گل برجسته

یکی از فرش‌های پرطرفدار بازار فرش‌های ماشینی گل برجسته است. این نوع فرش دارای تنوع بالا و قیمت پایین است که برای استفاده در دفتر کار مناسب است. اما این فرش که بسیار اقتصادی است دارای کیفت بالایی نیست و گل‌های برجسته آن‌هم تنها تا اولین شست‌وشو دوام دارند و بعدازآن هم‌سطح با سایر قسمت‌های فرش می‌شود.

تمیز کردن این نوع فرش بسیار سخت وبه حوصله و زمان زیادی نیاز دارد. برجستگی‌های این نوع فرش بعد از پا خوردن زیاد و شست‌وشو از بین می‌روند و فرش فرم اولیه خود را از دست می‌دهد. برای اتاق کودک مناسب نیستند زیرا می‌تواند برای کودک حساسیت‌زا باشد. (اگر در آن از الیاف مصنوعی بی‌کیفیت استفاده‌شده باشد) . بهتر است برای اتاق کودک یک فرش با طرح‌های ساده بخرید.

فرش‌های پرز بلند

دومین فرش ماشینی که در راهنمای خرید فرش به شما معرفی میکنیم و نباید آن را باقیمت کم بخرید فرش‌های پرز بلند هستند.این نوع فرش با نخ و الیاف بلند تولید می‌شوند. اگر این الیاف بی‌کیفیت باشند با استفاده زیاد نخ‌های فرش کنده و باعث می‌شوند فرش ظاهر خوبی نداشته باشد.

این فرش‌ها اصولاً برای دکور هستند و برای استفاده روزمره مناسب نیستند. برای مثال اگر شما روی این فرش سفره پهن کنید و کمی خرده ‌نان روی آن بریزد تمیز کردن این فرش و درآوردن این خرده‌نان‌ها کاری بسیار سخت است. پس اگر این مدل مد نظرتان بود، سعی کنید یک فرش باکیفیت بخرید و از آن برای استفاده روزمره استفاده نکنید.

اگر دوست دارید بدانید چرا فرش پرز می دهد؟ مطلب زیر را مطالعه کنید.

چرا فرش پرز می دهد؟

فرش‌های ماشینی عادی

آخرین فرشی که نباید ارزان آن را خریداری کنید فرش‌های ماشینی عادی هستند. زیرا داری رنگ و الیاف بی‌کیفیت هستند. اگر باکیفیت باشند می‌توانند سال‌ها برای شما کار کنند. اما اگر فرشی که الیاف بی‌کیفیت در آن به‌کاررفته است را خریداری کنید به‌احتمال‌زیاد پشیمان خواهید شد.

راهنمای خرید فرش
فرش ماشینی عادی

این فرش‌ها راحت سر می‌خورند. همچنین بعد از شست‌وشو فرم خود را از دست می‌دهند و می‌توانند برای کودکان آلرژی‌زا باشند. حالا که دلیل این را فهمیدیم که چه فرش‌های ارزانی را نباید خرید در ادامه راهنمای خرید فرش با ما همراه باشید تا با تفاوت‌ها فرش‌های ماشینی و دست‌باف آشنا شویم.

تفاوت فرش‌های ماشینی با دست‌باف

احتمالاً می‌دانید فرش‌های دست‌باف دارای قیمت بالایی هستند و هرکسی از پس هزینه خرید آن‌ها برنمی‌آید. اما بیایید در ادامه راهنمای خرید فرش تفاوت‌های این دو فرزش را بفهمیم. با ما همراه باشید.

جنس

بیشترین تفاوت فرش‌های دستباف و ماشینی در جنس آن‌ها است. در بیشتر فرش‌های دست‌باف از پشم و ابریشم استفاده می‌شود اما در فرش‌های ماشینی از پلاستیک و پولی پروپیلن است. درنتیجه فرش‌های ماشینی به‌راحتی از سنگ و سرامیک سر می‌خورند.

فرش‌های دست‌باف به دلیل وجود الیاف طبیعی هرگز دارای این مشکل نیستند.الیاف به‌کاررفته در فرش‌های ماشینی اگر داری کیفیت کمی باشند ممکن است باعث ایجاد حساسیت برای شما و سایر اعضای خانواده‌تان شود.

بنابراین اگر خواستید که یک فرش برای خانه خود بخرید سعی کنید یک فرش دست‌باف بخرید. اگر بودجه آن را ندارید بهتر است یک فرش ماشینی بخرید که در آن الیاف باکیفیتی به‌کاررفته باشد.

تفاوت الیاف

در فرش‌های ماشینی از الیاف پلاستیکی استفاده می‌شود که آلودگی و مو را به‌راحتی به خود جذب می‌کنند. اما فرش‌های دست‌باف به دلیل وجود الیاف طبیعی دران هرگز مو و آشغال را به خود جذب نمی‌کنند و باعث آلودگی خانه نمی‌شوند.

اگر بودجه برای خرید فرش دست‌باف ندارید یک فرش ماشینی بخرید که تراکم بالای و دارای تعداد گره بیشتری باشد همچنین استحکام بالایی هم داشته باشد. زیرا این ویژگی‌ها باعث کمتر جمع شدن آشغال در فرش می‌شود.

معایب

یکی از ایرادات کلی این موضوع است که فرش‌ها گردوغبار را به خود جذب می‌کنند. با یک تکان این گردوغبار را در محیط خانه پخش می‌کنند. این مشکل در فرش‌ها دست‌باف و ماشینی قابل‌مشاهده است.

برای این‌که این مشکل را در فرش خود نداشته باشید، در راهنمای خرید فرش به شما پیشنهاد میدهیم فرشی را خریداری کنید که در آن از اولفین استفاده‌شده است.

فرش‌هایی که در آن‌ها از اولفین استفاده‌شده است نیز معایبی دارند. این نوع فرش بعد از مدتی شکل اولیه خود را ازدست داده و کش می‌آید. فرش‌هایی که در آن‌ها از پلاستیک استفاده‌شده است نسبت به سایر فرش‌ها دارای دوام بیشتری هستند.

کش آمدن
خراب شدن فرش

نکته

در هنگام خرید فرش به الیاف به‌کاررفته در فرش دقت کنید تا موجب این نشود که پای شما روی آن سربخورد و موجب آسیب دیدن شما شود.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با فرش دستباف و انواع جنس آن و سبک محلی آشنا کنیم. بعدازآن تلاش کردیم شما را با فرش‌های ماشینی و الیاف آن‌ها آشنا کنیم .سپس بعضی از فرش‌ها را به شما معرفی کردیم که اگر کیفیت پایین داشتند آن‌ها را نخرید و در آخر تفاوت‌ها اصلی فرش دست‌باف و ماشینی را به شما گفتیم.

امیدوارم نکاتی که در این مقاله به شما گفتیم به شما کمک کند تا یک فرش باکیفیت بخرید. امیدوارم از خواندن راهنمای خرید فرش لذت برده باشید. با نصب اپلیکیشن واسط کالا میتوانید کالاهای مورد نیازتان را خرید و فروش نمایید.

منبع:
carpetcaptain.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.