مراقبت فنچ

فنچ‌ها پرندگانی بسیار حساس با جثه‌ای کوچک و رنگ آمیزی بسیار زیبا هستند. کودکان علاقه زیادی به گرفتن آن‌ها و بازی با آن‌ها دارند، که این کار چندان خوشایند پرنده نیست. دستکاری بیش از حد و فشار دادن پرنده به وسیله کودکان ممکن است که منجر به تلف شدن پرنده شود. لذا شایسته است پرنده را از دسترس کودکان دور نگه داشته و به کودکان آموزش داده شود که از دست زدن به پرنده خودداری کرده و تنها به تماشا کردن آن اکتفا نمایند. بدیهی است که نزدیکی بیش از حد کودک به قفس پرنده نیز می تواند باعث ترس و وحشت پرنده شده و از سوی دیگر سلامتی کودک را نیز در معرض خطر قرار دهد. در این مقاله سعی داریم در مورد مراقبت فنچ صحبت نماییم.

مراقبت فنچ
مراقبت فنچ

وجود گربه در خانه تهدیدی برای فنچ!

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گربه نتواند به طور مستقیم از لابه‌لای میله‌های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می‌شود. از طرف دیگر گربه می‌تواند با وارد کردن ضربه به قفس و واژگون کردن آن باعث مجروح شدن پرنده شود و در این میان فنچ بیش از سایر پرندگان توجه گربه را به خود جلب می کند، با وجود این تمام پرنده ها در معرض خطر هستند. سگ‌ها معمولا حضور پرنده خانگی را در منزل بدون هیچ ناراحتی و واکنشی می‌پذیرند.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر در مورد گربه‌ها بیشتر بدانید:

از دست زدن ونقل مکان مرتب فنچ‌ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری کنید. به این دلیل که با ترک جوجه‌ها و تخم‌ها و بزرگ نکردن احتمالی آن‌ها توسط پرنده‌ی پدر و مادر روبرو نشوید. در این زمان بایستی سرک کشیدن‌های متوالی به قفس پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش خاطر و به راحتی جوجه‌ها را بزرگ نماید.

نکاتی در رابطه با مراقبت فنچ

نکته اول

این نکته را هیچ گاه از یاد نبرید که خرید پرنده جدید فقط به معنای وارد کردن یک پرنده دیگر به قفس نیست. چه بسا همین کار سبب بروز برخوردهای شدید بین دو پرنده شود. پرنده تازه وارد را باید آرام و به تدریج با پرنده قدیمی آشنا نمود. برای آشنا ساختن تدریجی دو پرنده، باید آن‌ها را در دو قفس مجزا در کنار یکدیگر قرار داد. هدف آن است که هر پرنده حضور پرنده دیگر را بپذیرد.

نکته دوم

هیچ گاه قفس‌ها را طوری کنار هم قرار ندهید که دو پرنده بتوانند از لابه لای میله ها با یکدیگر تماس پیدا کنند. چرا که ممکن است یکی از آن‌ها پای پرنده دیگر را که همدم احتمالی آن خواهد بود، مجروح نماید و این حالت ممکن است سبب بروز خونریزی شدید در پرنده مجروح شود و باعث می شود بعدها پرنده پس از تخم گذاری از لانه بیرون بپرد و همین باعث از بین رفتن جوجه می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قفس مناسب برای فنچ مطلب زیر را مطالعه نمایید:

نکته سوم

یکی دیگر از نکات مراقبت فنچ این است که معمولا فنچ‌ها ترجیح می‌دهند به شیوه خودشان زندگی کنند. اما به هر حال ممکن است یک فنچ دست آموز هم شود. البته برای اینکه در این کار موفق شویم باید فنچ بسیار جوان باشد و در ضمن جفتی هم برایش فراهم نشود. البته در بعضی فنچ‌ها هم دیده شده است، با آنکه جفتی برایشان فراهم شده همچنان دست آموز باقی مانده اند.

نکته چهارم

حتما قبل از خرید از اینترنت و یا هر منبع دیگر، اطلاعاتی در مورد پرنده‌یتان کسب کنید و جنس نر و ماده آن را بشناسید زیرا امروزه با وارد شدن پرنده های زینتی وحشی به عرصه بازار پرنده فروش‌ها اطلاعات کمی درباره آن‌ها داشته و نر و ماده ی جنس‌های مختلف را با هم میفروشند و این سبب می شود که حتی دو پرنده به هم نزدیک نشوند و اصلا جفت گیری صورت نگیرد.

برای اطلاع در مورد راه‌های شناخت جنسیت فنچ مطلب زیر را مطالعه نمایید:

نکته پنجم

تا می توانید قفس پرنده را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده‌یتان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود. البته به این نکته هم باید توجه داشت که فنچ پرنده‌ای بسیار ضعیف است و دارای شرایط زندگی ویژه‌ای است که نمی‌تواند به صورت کاملا آزادانه در موقعیت جغرافیایی ایران زندگی کند و آزاد کردن این پرنده در طبیعت یا کوچه و خیابان برابر است با مرگ زجر آور این پرنده در همان دقایق اول آزادی. پس نمی‌بایست به فکر آزاد کردن این پرنده زیبا بود.

نکات
نکات مراقبت فنچ

مراقبت فنچ در حمام کردن

فنچ ها حمام کردن را خیلی دوست دارند. به همین خاطر می بایست در فصول گرم سال آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان، در اختیار آن‌ها قرار داد و بلافاصله بعد از استحمام آب را برداشت.
پرنده را در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهید تا احساس راحتی و آرامش نماید. بهتر است با تاریک شدن هوا چراغ‌ها را خاموش کنید. در طول شب نیز اگر چراغ‌های خانه روشن ماند برای خاموش کردن چراغ‌ها واجب است به آرامی و با احتیاط این کار را انجام دهید و کمی نور و روشنایی از طریق شب خواب «چراغ خواب» یا چراغ قوه و به منظور جلوگیری از وارد شدن استرس زود هنگام به پرنده ایجاد نمایید.

فنچ‌ها مانند دیگر پرندگان خانگی از نقل مکان و تغییر دادن مرتب مکان زندگیشان بیزار هستند. حتی الامکان از تغییر محل زندگی پرنده باید اجتناب ورزید. به هنگام داشتن تخم و جوجه نیز به هیچ وجه نمی‌بایست این کار صورت گیرد. دمای مناسب برای زندگی کردن فنچ ها ۱۵ تا ۲۴ درجه ی سانتی گراد با نور کافی و مناسب است.

اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت فنچ

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت فنچ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را در این رابطه مطالعه نمایید:

منبع: راهنمای جامع حیوانات

نظرات
محمد تقی

محمد تقی

من فنچام دو تا جوجه دارن که حدودا جوجه هاشون 1/5 ماه دارن الان لونشون رو عوض کردم فنچ مادم تخم کرده مشکلی که براجوجه ها ندداره و جوجه هام کی دونه خور میشن

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام جوجه ها پس از اینکه خودشان به صورت مستقل دانه خور شدند بایستی محلشون تغییر کند. معمولا در همین سن یک ماه و نیم تا دوماه دانه خور می شوند

کامرانی

کامرانی

سلامومن یک جفت فنچ دارم که به خاطر ترسیدن تخم هاش رو رها کرده و دیگه ازشون نگهداری نمیکنه.نمیدونم باید چیکار کنم

زهرا

زهرا

قسمت حمام کردن فنچ خیلی جالب بود.در این مورد اطلاعی نداشتم

محمد

محمد

سلام من یک جفت فنچ زبرا داشتم که توی پاسیو تخم گذاشته بودند الان یک جفت فنچ لپ سیاه خریدم حالا فنچ هایی که تخم داشتند فنچ های لپ سیاه را میزنند چگونه جلوی این درگیری هارا بگیرم لطفا سریع جواب بدید.

اوحدی

اوحدی

سلام دمتون گرم محشر بود توضیحاتتون

سهیل

سهیل

صدای فنچ از ارامش بخش ترین صداهاست

محمد

محمد

فنچ گلدین برای تکثیر همانند دیگر فنچ ها هست یا نه فرق داره؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بله تکثیر فنچ گلدین هم مانند سایر فنچ ها می باشد.

عسکری

عسکری

ب نظرم تکثیر فنچ یا پرنده هایی مشابه که خیلی حساسا هستن کار سختیه به جاش میشه پرنده های مقاوم تری مثل مرغ مینا رو انتخاب کرد. با تشکر از مطالب خوبتون

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام خواهش میکنم.

صفاری

صفاری

اندازه فضای مورد نیاز برای پرورش فنچ و تکثیرش چقدر هست؟

ثبت نظر