تشخیص مروارید اصل از بدل

تشخیص مروارید اصل از بدل

به خرید جواهرات از نوع مروارید فکر می‌کنید؟ آیا از میراث خانوادگی مروارید به شما رسیده است؟
مرواریدها زیبا و ارزشمند هستند. اما از زمان کشف این گوهرهای نادر در دوران باستان، مردم از ماشین‌آلات مروارید جعلی تولید می‌کنند و تشخیص مروارید اصل سخت شده است.
بنابراین قبل از اینکه به سراغ نکات کاربردی برویم شما باید متوجه شوید که درک تفاوت اساسی این دو مهم است. چند تست ساده به شما کمک می‌کند در عرض چند دقیقه مروارید اصل از بدل را بتوانید بشناسید.

مروارید واقعی چیست؟

یک مروارید واقعی توسط صدف‌های مروارید دار در آب شیرین یا نمک تولید می‌شود. بسته به اینکه انسان درگیر باشد یا خیر، این گوهر ارگانیک می‌تواند طبیعی یا تقلبی باشد. شایان ذکر است که تقریباً تمام مرواریدهای موجود در بازار امروزه تقلیدی هستند.
مرواریدهای طبیعی که بدون دخالت انسان تشکیل شده‌اند بسیار نادر و از نظر تجاری نیز مقرون به صرفه نیستند.
خواندن مقاله زیر به شما در تشخیص اصل یا بدل بودن طلا کمک خواهد کرد.
چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

مروارید تقلبی چیست؟

مرواریدهای تقلبی یا تقلیدی، مهره‌های ساخته شده توسط بشر هستند. آن‌ها غالباً از شیشه، پلاستیک، آلباستر یا پوسته‌هایی ساخته می‌شوند که دارای پوشش مروارید هستند تا ظاهری مشابه مرواریدهای واقعی داشته باشند.

برخی از جعلی‌ها به راحتی قابل مشاهده‌اند، اما برخی از آن‌ها بسیار نزدیک به موارد واقعی هستند.

معروف‌ترین مروارید Majorica که از شیشه ساخته شده است، اغلب می‌تواند چشم‌های شما را گول بزند.
اکنون شما تمایز مرواریدهای واقعی و تقلبی را درک کرده‌اید. بیایید برخی از روش‌های استفاده آسان را بررسی کنیم که به شما کمک می‌کند تا تشخیص مروارید اصل از بدل برایتان کاری آسان شود.

احساس دما

اولین اقدامی که می‌توانید انجام دهید لمس آن‌ها و احساس دما است. مرواریدهای واقعی قبل از گرم شدن در برابر پوست برای چند ثانیه اول سرد هستند و شما باید احساس خنکی کنید. مرواریدهای پلاستیکی تقلبی دمایی مشابه دمای اتاق دارند و هنگام لمس آن‌ها خنکی را احساس نمی‌کنید.

با این حال موارد جعلی که از مهره‌های شیشه‌ای ساخته شده‌اند، اول می‌توانند خنک باشند. از طرف دیگر مرواریدهای پلاستیکی در حدود دمای اتاق خواهند بود و با سرعت بیشتری گرم می‌شوند.

تشخیص مروارید اصل از بدل
تشخیص مروارید اصل از بدل

توجه به شکل مروارید

وقتی مرواریدهای واقعی را از نزدیک و یا ذره‌بین بررسی می‌کنید، بی‌نظمی‌ها و برجستگی‌های ریزی را در سطح هر مروارید مشاهده خواهید کرد. در رشته‌ای از مرواریدهای پرورشی، شما همیشه می‌توانید تفاوت‌های بسیار کوچکی را بین آن‌ها مشاهده کنید، حتی وقتی که از کیفیت عالی و مطابقت برخوردار باشند.

اگر مرواریدها از نظر شکل، اندازه، رنگ و ویژگی‌های سطح کاملاً یکسان باشند، احتمالاً تقلبی هستند. علاوه بر این مرواریدهای پرورشی و طبیعی نور را متفاوت از مرواریدهای تقلبی منعکس می‌کنند. مرواریدهای تقلبی ظاهری شیشه‌ای دارند و غیر طبیعی هستند. لایه بیرونی آن‌ها نیز ممکن است نور را بر روی قسمت‌های مختلف مروارید به گونه‌ای متفاوت منعکس کند.

نکته

اگرچه مرواریدهای اصل کاملاً گرد جزء موارد نادر هستند، اما گردنبندها هرگز از این نوع مرواریدها ساخته نمی‌شود. یک گردنبند ساخته شده از مروارید که بی‌نقص، صاف و گرد است مطمئناً جعلی است و تشخیص مروارید اصل را آسان می‌کند.

در ادامه خواندن مقاله تشخیص نقره اصل را به شما پیشنهاد میدهیم.

بررسی رنگ

مرواریدهای طبیعی و پرورشی اغلب دارای رنگ و بویی شبیه هم هستند. رنگی شفاف که در سطح خارجی مروارید ظاهر می‌شود. به خصوص در مرواریدهای مرغوب بسیار قابل توجه است. شما رنگ صورتی و سبز را روی رنگ اصلی مروارید مشاهده خواهید کرد.

اگر مرواریدهایی را مشاهده کردید که فقط یک رنگ یکنواخت دارند و از عمق کافی برخوردار نیستند، جعلی هستند. اما شایان ذکر است که برخی از مرواریدهای واقعی نیز رنگ و بویی ندارند. بنابراین با این روش به تنهایی نمی‌تواند اصالت مروارید را تشخیص داد.

محبوب‌ترین رنگ‌های مروارید

مرواریدهای با کیفیت و مرغوب اغلب به دلیل رنگ‌آمیزی زیبایی که دارند، رنگ ظریفی هنگام برخورد نور در سطح خارجی آن‌ها قابل مشاهده است که معلوم می‌شود ارزشمند هستند. مرواریدهای تقلبی معمولاً این تأثیر واضح را نخواهند داشت.

بنابراین اگر مروارید شما هنگام برخورد نور به آن کمی سایه داشته باشد، احتمال واقعی بودن آن زیاد است. گل رز و عاج دو مورد از محبوب‌ترین رنگ‌های مروارید سفید هستند.
خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
راهنمای انتخاب زیورآلات

شکل و شمایل مروارید

در تشخیص مروارید اصل باید بدانید که اکثر مرواریدهای واقعی به ندرت گرد هستند. آن‌ها به هر شکل از جمله بیضی، دکمه‌ای، دور گرد، دایره‌ای، سکه‌ای و قطره‌ای کاملاً نامنظم ارائه می‌شوند. به طور کلی، مرواریدهای گرد قیمت بالاتری نسبت به مرواریدهای دیگر دارند.

شکل و شمایل
شکل و شمایل مروارید

اما حتی با وجود یک رشته گردنبند مروارید واقعی که کاملاً گرد است، باز هم می‌توانید تفاوت‌های جزئی در شکل‌های مروارید آن‌ها مشاهده کنید. بنابراین شکل مروارید هرچه باشد اگر آن‌ها را کاملاً یکسان می‌دانید، احتمالاً نشانه این است که آن‌ها توسط ماشین ساخته شده‌اند و اصل نیستند.

سطح مرواریدها

مروارید طبیعی به دلیل ساختار نازک لایه‌ای که دارد دارای سطحی با بافت نرم هست. بنابراین وقتی مرواریدها را به آرامی روی هم یا روی دندان‌های جلوی خود می‌مالید کمی احساس ریزش می‌کنید. اما مرواریدهای تقلبی یا تقلیدی معمولاً صاف یا شیشه‌ای احساس می‌شوند. این روشی آسان در تشخیص مروارید اصل است.

وزن مروارید

مرواریدهای واقعی معمولاً سنگین‌تر از مرواریدهای تقلبی هستند. آن‌ها را به آرامی در دست خود بالا و پایین بیندازید و تفاوت وزن را احساس کنید. می‌توانید از این روش برای آزمایش نمونه‌هایی که از شیشه‌های روکش‌دار یا دانه‌های پلاستیکی ساخته شده‌اند استفاده کنید.

بررسی سوراخ‌ها

سوراخ‌های مروارید واقعی معمولاً بسیار کوچک هستند. با بزرگنمایی می‌بینید که پوشش اطراف سوراخ‌های مروارید تقلبی به طور معمول نازک است و مانند یک رنگ براق به نظر می‌رسد. غالباً می‌توانید در اطراف سوراخ‌ها پوسته ‌پوسته بودن یا پوشش تراش‌خورده‌ای مشاهده کنید که در نهایت جدا می‌شوند.

بررسی دقیق این سوراخ می‌تواند به شما در تشخیص مروارید اصل کمک کند که مروارید واقعی است یا خیر. موارد خاصی که می‌خواهید جستجو کنید عبارت‌اند از:

لبه‌های کاملاً مشخص

مرواریدهای واقعی معمولاً دارای سوراخ‌هایی با لبه‌های تیز مانند یک استوانه توخالی هستند. تقلبی‌ها اغلب لبه‌های خشن یا گرد دارند. با این حال مرواریدهای واقعی قدیمی و فرسوده نیز ممکن است دارای لبه‌هایی گرد باشند. مرواریدهای تقلبی ممکن است به جای اینکه کاملاً استوانه‌ای باشند در سطح مروارید به سمت بیرون خم شوند.

رنگ یا پوشش تراش‌خورده

همان‌طور که مرواریدهای تقلبی با استفاده مکرر به یکدیگر برخورد می‌کنند، پوشش مصنوعی آن‌ها می‌تواند اطراف سوراخ‌ها را از بین ببرد. شاید بتوانید تکه‌های شیشه یا پلاستیک زیر آن را ببینید. این نشانه مطمئنی از جعلی بودن است.

آیا مروارید واقعی خط دارد؟

یک مروارید واقعی تقریباً همیشه یک لایه بیرونی واضح و روشن دارد. در حالی که مرواریدهای تقلبی دارای لایه‌های نازکی از عطر مصنوعی هستند یا به طور کامل فاقد آن‌ها هستند. اگر مروارید شما دارای سوراخ است، می‌توانید با مشاهده یک ذره‌بین، ناسازگاری را بررسی کنید. مرواریدهای واقعی معمولاً ( نه همیشه) دارای خط قابل توجهی هستند که ماده باکتری را از هسته (قسمت داخلی مروارید) جدا می‌کند.

تشخیص مروارید اصل از بدل
مروارید واقعی
  • روشی است که جواهرسازها نوع نور منعکس شده از یک سنگ گران‌بها را توصیف می‌کنند. درخشش مروارید بخشی از زیبایی آن است. مرواریدهای مرغوب باید جلای روشن و شفافی داشته باشند که باعث می‌شود هنگام برخورد نور به آن‌ها بدرخشد. اگر با دقت نگاه کنید باید بتوانید بازتاب خود را در سطح مروارید ببینید.

آزمایش کنید

برای اینکه بتوانید راحت‌تر به تشخیص مروارید اصل بپردازید، چند مروارید را در انگشتان خود بگیرید و آن‌ها را به آرامی روی یکدیگر بمالید. در صورت اصل بودن باید احساس اصطکاک جزئی داشته باشید.

مرواریدهای واقعی معمولاً وقتی به یکدیگر مالیده می‌شوند کمی اصطکاک ایجاد می‌کنند، زیرا لایه‌های بیرونی آن‌ها کاملاً صاف نیست. از طرف دیگر مرواریدهای تقلبی اغلب دارای پوشش‌های صاف هستند و هنگامی که به یکدیگر مالیده می‌شوند معمولاً از کنار یکدیگر عبور می‌کنند.

پس از این آزمایش از نزدیک به دستان خود نگاه کنید. وقتی دو مروارید به یکدیگر می‌مالید، لایه‌های خارجی آن‌ها اغلب مقدار کمی فرسایش می‌کنند. اگر بعد از مالیدن مرواریدهای خود متوجه باقی‌ماندن چیزی شدید، نشانه واقعی بودن مرواریدها است.

آیا مروارید گرد است؟

از آنجا که آن‌ها محصولات طبیعت هستند، باید کمی متفاوت باشند دقیقاً مانند دانه‌های برف یا اثر انگشت. اکثر مرواریدها کره‌های کاملی نخواهند بود. معمولاً اندکی مستطیل هستند یا نقص جزئی دارند. اگر مرواریدهای شما کاملاً گرد به نظر می‌رسند احتمال مصنوعی بودن آن‌ها زیاد است.

  • مرواریدهای واقعی کاملاً گرد هستند. با این حال، نمونه‌هایی از این موارد بسیار نادر است و معمولاً قیمت بالایی دارند.
  • مطمئن نیستید مروارید کاملاً گرد است یا نه؟ سعی کنید با دقت آن را روی یک سطح صاف بچرخانید. مرواریدهای ناقص به طور مداوم در یک خط مستقیم غلت نخواهند خورد.

میکروسکوپ

با استفاده از میکروسکوپ الگوی سطح پوسته‌ای را بررسی کنید. می‌توانید از لوپای جواهرات 30 برابر استفاده کنید، اما میکروسکوپ‌هایی با بزرگنمایی 64 نیرو یا بیشتر برای این کار بهتر هستند. سطوح مرواریدهای واقعی الگویی پیچ و خم و مقیاس‌پذیر دارند.

این الگو کمی شبیه نقشه توپوگرافی است. این مقیاس‌گذاری میکروسکوپی است که به مرواریدهای واقعی بافت «ریگی» می‌بخشد. در مقابل مرواریدهای تقلبی اغلب دارای سطحی هستند که با دست‌اندازهای دانه‌ای و نسبتاً منظم پوشیده شده‌اند (کمی شبیه سطح منقار ماه).

تشخیص مروارید اصل از بدل
تشخیص مروارید اصل از بدل توسط میکروسکوپ

مقایسه کنید

اگر چند مروارید داشته باشید که می‌دانید واقعی هستند، همه آزمایش‌های بالا راه‌های مناسبی برای تشخیص مروارید اصل هستند. سعی کنید در مورد امکان مقایسه مرواریدهای خود با مجموعه‌ای از مرواریدهای واقعی با یک جواهرشناس تماس بگیرید.

روش دیگر اینکه، مرواریدهای واقعی یکی از دوستان یا اقوام خود را قرض بگیرید تا مقایسه‌های خود را انجام دهید.
خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.
چگونه انگشتر طلا را بشناسیم

ارزیابی متخصص

اگر در تعیین اصالت مروارید خود مشکل دارید، همیشه می‌توانید مروارید خود را نزد جواهرفروش یا گوهرشناس معتبر ببرید. این متخصصان ابزار، آموزش و چشم مخصوص برای تشخیص واقعی بودن مروارید شما دارند و در صورت واقعی بودن کیفیت آن را مشخص می‌کنند.

آزمایش رادیوگرافی X

این تست روشی است که یک متخصص برای تعیین واقعی بودن مروارید شما از دستگاه اشعه ایکس استفاده می‌کند. مرواریدهای واقعی به عنوان یک رنگ خاکستری نیمه شفاف در اشعه X نشان داده می‌شوند. تقلبی‌ها سفید، سیاه و سفید خود را نشان می‌دهند.

آزمایش رفراکتومتر

این آزمایش پیشرفته میزان نور را از مروارید عبور می‌دهد تا اصالت آن را تعیین کند. مرواریدها معمولاً دارای بازتاب سنج هستند که به آن‌ها ضریب شکست می‌گویند. بین 1.530 تا 1.685 است. تفاوت بین این دو ارزش (0.155) است.

  • مراقب باشید فقط از یک آزمایش برای تشخیص مروارید اصل استفاده کنید. هر یک از آزمایش‌های بالا گاهی اوقات می‌توانند نتایج نادرستی ایجاد کنند. برای اطمینان از نتایج خود، آزمایش‌های مختلفی را انجام دهید.

تست سوزاندن مروارید

برخی از منابع ممکن است توصیه کنند که مرواریدها را در شعله باز کنید تا جعلی بودن یا نبودن آن‌ها مشخص شود. طبق یک شایعه مرواریدهای تقلبی می‌سوزند یا ذوب می‌شوند در حالی که مرواریدهای واقعی تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت حقیقت پیچیده‌تر است.

در حالی که مرواریدهای تقلبی در اثر آتش‌سوزی آسیب می‌بینند، برخی از مرواریدهای واقعی نیز آسیب خواهند دید. مرواریدهای واقعی که با پوشش بیرونی مصنوعی پردازش شده‌اند به ویژه در برابر شعله آسیب‌پذیر هستند و می‌توانند پس از چند ثانیه در شعله دچار لک، تغییر شکل و سوراخ شده و درخشش آن‌ها خراب شوند.

احتیاط کنید

علاوه بر این لازم به ذکر است که مرواریدها گرما را به خوبی هدایت می‌کنند. در صورت گرم شدن روی شعله باز می‌توانند بسیار داغ شوند. اگر این آزمایش را انجام دادید تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از سوختگی را انجام دهید.

تشخیص مروارید اصل از بدل
تشخیص مروارید اصل از بدل

اگر فروشنده‌ای بخواهد یک مروارید تقلیدی را به جای خصوصیات ظاهری اصلی به شما بفروشد مواظب باشید. به عنوان مثال، مرواریدهای «مایورکا» که به نام جزیره عجیب و غریب مدیترانه‌ای مایورکا نام‌گذاری شده‌اند، کاملاً ساخته دست بشر هستند. گاهی اوقات به مشتریانی که آگاه نیستند به عنوان اصل می‌فروشند.

قیمت مروارید

قیمت مروارید واقعی بر اساس اندازه، شکل، سایه و سایر ویژگی‌های آن بسیار متفاوت خواهد بود. با این حال آن‌ها هرگز ارزان نیستند. به عنوان مثال یک گردنبند ساخته شده از مرواریدهای آب شیرین ارزان‌ترین انواع مرواریدهای واقعی می‌تواند به راحتی با قیمت بالایی فروخته شوند.

صحبت نهایی

مقاله تشخیص مروارید اصل به پایان خود رسید. بازگو کردن این نکته مهم است که نمی‌توان از تمام روش‌های فوق به تنهایی برای قضاوت قاطع در مورد واقعی بودن یا نبودن مروارید استفاده کرد. همیشه ترکیب چندین روش برای تشخیص مرواریدهای تقلبی بسیار مفید است.

امیدواریم که مطلب تشخیص مردارید اصل برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خرید و فروش وسایل دست ‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
wikihow.com
pearl-lang.com

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “تشخیص مروارید اصل از بدل ”

  1. سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان عزیز و بزرگوارم. باید عرض کنم بنده با تعدادی از دوستان عزیز و خوبم به کوه رفته بودیم که یک سنگ سفید گرد بسیار بسیار عالی و زیبا پیدا کردم که رنگی شفاف و نورانی داره. بعدا سنگ رو به چند کارشناس نشان دادم فرمایش کردند سنگ مروارید سفید اصل و طبیعی است. فقط از قیمت و ارزش واقعی آن اطلاعات ندارم. در صورت امکان ممنون میشوم قیمت آن را بفرمائید. اندازه سنگ همانند یک تیله معمولی هست. با سپاس و تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.