مزایای خرید کتاب دست دوم

خرید کتاب دست دوم

در این مقاله، مزیت‌هایی که عده‌ای از اهل کتاب، بخاطرش اقدام به خرید کتاب های دست دوم می‌کنند را با هم مرور می‌کنیم. مواردی که شاید حتی فکرش را هم نمی‌کنید دلیل ایجاد کتابخانه، کتاب‌فروشی یا کلکسیونی از نسخه‌های قدیمی و دست دوم هستند.

در حالی که همه کتاب‌ها فوق‌العاده‌اند، کتاب‌های دست دوم جذابیت خاصی برای خوانندگان پرشور دارند. از طیف متنوعی از آن‌ها گرفته تا راحتی خرید و فروش آنلاین، مزایای زیادی برای انتخاب این گزینه وجود دارد؛ اما در اینجا ۹ دلیل ارزشمند، بیان می‌شود که تجربه و دنیای شما را بهبود می‌بخشد.

ابتدا از شما میخواهم هرچه از مزایای فروش یا خرید کتاب های دست دوم به ذهنتان می‌آید را مرور کنید. به احتمال زیاد در صدر آن‌ها، سود مالی که عایدتان می‌شود را مثال خواهید زد.

مقرون به صرفه بودن

البته که یک موضوع کاملا واضحی است. برای اکثر ما این اتفاق افتاده که دوره‌هایی از زندگی را با کم پولی گذرانده‌ایم. به خصوص در ایام دانشجویی، که در تهیه‌ی کتاب، درجایگاه یک نیاز کاربردی به مشکل برخورده‌ کرده‌ایم.

صد هزار تومان، میانگین معمول قیمت امروز هر کتاب، هزینه پرداختی بالایی به حساب می آید. با توجه به قیمت مقرون به صرفه و پایین کتاب‌های دست دوم، خرید آن‌ها کار هوشمندانه‌ای، به حساب می‌آید. شما می‌توانید با همان مقدار پولی که در نظردارید، دو برابر کتاب بخرید.

این را در نظر داشته باشید که وضعیت مالی شما هرگز نباید شما را از خواندن منصرف کند. اگر بودجه‌تان کم است این ترفند، بی چون و چرا عملی است. صادقانه می‌تواند شما را از قدم زدن با کیف پول خالی، نجات ‌دهد.

کتاب‌های خود را بفروشید و پولش را بازگردانید!

شاید پیش خود بپرسید که آیا اصلا کتاب‌های دست دوم ارزش فروش دوباره را دارند؟ بله! موارد مختلفی هست که ایجاب می‌کند، دست، به فروش کتاب‌های قدیمی بزنید.

اولین مورد کتاب‌های درسی سال‌های گذشته‌ی شماست. همه ما می‌دانیم که کتب درسی مدرسه و دانشگاهی به‌طرز جنایتکارانه‌ای گران هستند. اگر بتوانید مقداری از پول خود را از آن‌ها پس گیرید، واقعا ارزش فروش دارد. هر چقدر که زودتر کتاب‌های درسی دست دوم خود را بفروشید، بهتر است؛ زیرا آن‌ها به‌سرعت منسوخ می‌شوند.

شاید مقاله «بهترین مارک مداد رنگی» برایتان جالب باشد.

فروش

و مورد بعدی، برخی از کتب کتابخانه‌تان است که دیگر مایل به نگهداری آن‌ها نیستید. هر خواننده‌ای روزی می‌پذیرد، همه‌ی کتاب‌هایی که خوانده، از آن دسته‌ای نیست که همیشه باید داشته باشد و بخواند. بالاخره باید با کتاب‌های خاک خورده‌ی گوشه‌ی کتابخانه‌اش خداحافظی کند. البته این می‌تواند هم به معنای فروش آن کتاب‌ها باشد و هم به معنای اهدا.

یکی از راه های خلاص شدن از شر کتاب های اضافه، اهدای آن‌هاست. مکان‌های بسیاری هستند که کتاب‌های دست دوم را با کمال میل می‌پذیرند. برای مثال: مدارس و دانشکده‌ها، بهزیستی، مرکز نگهداری از سالمندان، زندان‌ها و هر جای دیگری که به کتاب‌های دست دوم نیاز مبرم دارند. شما با یک هماهنگی ساده می‌توانید، کتاب‌هایتان را برده و اهدا کنید.
اما اگر می‌خواهید مقداری پول نقد به‌دست آورید به گزینه‌ی فروش، روی آوردید. البته این‌که چگونه این کار را انجام دهید مهم است.

فروش آنلاین

یکی از راه‌های ساده، به ودیعه گذاشتن کتب، نزد کتاب‌فروشی محلتان است. گرچه این ساده‌ترین روش فروش است، اما کم‌ترین مقدار پول نقد را نیز به همراه دارد. زیرا کتاب‌فروشی‌ها هزینه کمتری برای آن‌ها پرداخت می‌کنند و با قیمت بسیار بالاتری می‌فروشند. زیرا آن‌ها هم دنبال سود خود هستند. بنابراین شما در مقایسه با خرید و فروش مستقیم کتاب های دست دوم ، مبلغ چندانی دریافت نخواهید کرد.

مقاله «راهنمای خرید لوازم التحریر» را از دست ندهید.

پیشنهاد می‌شود روش‌های فروش مستقیم و حذف واسطه‌ ها، که بهترین راه آن فروش آنلاین هست را انجام دهید. بدین‌شکل، کتاب‌ها از حمل و نقل‌های بی‌مورد در امان می‌ماند و آسیب کمتری می‌بیند. همچنین فروشنده و خریدار با مناسب‌ترین قیمت معامله خود را انجام می‌دهند.

تبدیل به قهرمان محیط زیست!

عجالتا بیایید از دنیای سود و زیان مالی خارج شویم و نگاه خود را فراتر ببریم. ما به یک انقلاب ذهنی نیاز داریم. درست است که افزودن کتاب به اوقات روزمره، جهان درون و بیرونتان را زیباتر می‌کند؛ اما خرید یک کتاب نو آن‌طور که تصور می‌کنید کار فرهنگی و معصومانه ای نیست! کتاب‌های نو جایگزین کتاب‌های‌دست دوم هستند که دیگر باید دورریخته شوند. دورریختن آن‌ها، هم باعث هدررفتن یک کتاب خوب شده و هم تمام کاغذهایی که برای ساخت آن استفاده شده است.

سالانه در ایران ۱۰۰ هزار عنوان کتاب با موضوعات مختلف چاپ می‌شود و بیش از 15 میلیون درخت برای مصرف کاغذ در موارد مختلف قطع. این امر در واقع به معنای میلیون‌ها درخت نابود شده و میلیون‌ها تن دی اکسید کربن است.

خرید کتاب دست دوم

چرا سهم خود را برای محیط زیست انجام ندهید؟ آیا یکی از میلیون‌ها نسخه کتاب استفاده شده‌ی از قبل موجود را انتخاب نمی‌کنید؟نسخه چاپ هفت واقعا با چاپ هشت تفاوتی ندارد. شاید به تنهایی دنیا را نجات ندهد، اما این یک قدم ارزشمند برای نجات هوای زمین است. در نهایت دنیای اطرافمان به همان شکلی که به آن نیاز داریم.

بیشتر می‌خوانید!

آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا بیشتر بخوانید. برای خوانندگانِ واقعا مشتاق، یک قفسه کتاب، هرگز کافی نیست. اگر می‌خواهید خود را مملو از کتاب‌های جدید برای خواندن کنید، خرید کتاب دست دوم بهترین راه است. با توجه به ارزان بودن آن‌ها در مقایسه با کتاب‌های جدید، تنوع زیادی از ژانرها را برای شما مهیا می‌شود.

و همچنین هیچ چیز نمی‌تواند انگیزه‌ی به پایان رساندن کتاب فعلی شما باشد؛ مگر مجموعه‌ای از کتاب‌های خوانده نشده‌ی جذاب و با موضوعات متنوع، در قفسه کتاب شما و وقتی کتاب‌های دست دوم مقرون به صرفه خریداری کرده اید، مشکلی برای روی هم انباشته کردن آن‌ها نخواهید داشت.

جستجو در دنیای کتاب‌ها

جستجو در کتاب های جدید بخشی از لذت یک خواننده مشتاق است. به این شیوه شما می توانید کتاب‌های خارق العاده ای را پیدا کنید. کتاب‌هایی که فقط یک جلد با نسخه محدود دارند یا در آن به معرفی یک نویسنده ای پرداخته که فقط در همان نسخه، چاپ شده است. حتی شاید شانس آن را پیدا کنید تا در مورد چیزی‌هایی که هیچ‌وقت نشنیده اید بدانید. موارد نادر و ارزشمند که برش‌های عمیقی از تاریخ فرهنگی ما هستند.

شما با یک کتاب دست دوم یک رابطه واقعی برقرار می‌کنید. این ارتباط می‌تواند منجر به متنفر شدن از آن و فروش دوباره‌اش شود یا اضافه شدنش به مجموعه‌ی شما. چنین جستار و جستجویی واقعا ارزشش را دارد. دنیایی از تفکرات و نظراتی که حتی از وجود آن‌ها اطلاع ندارید.

اگر اهل خواندن رمان هستید، ما در مقاله «صد رمان برتر ایرانی» خلاصه‌ای از صد رمان ایرانی را آورده‌ایم؛ تا انتخاب برای شما راحت‌تر شود. 

شریک شدن در تاریخچه کتاب

خرید کتاب دست دوم مانند هندوانه‌ی در بسته است. شما هرگز نمی‌توانید حدس بزنید چه نوع افکاری را در حاشیه‌ها و خط‌کشی‌های زیر جملات کتاب خواهید یافت و این بخشی از زیبایی منحصر به فرد و مزایای خرید کتاب های دست دوم در مقابل هر چیز خریدنی دیگری است.
دلیل این امر آن است که کتاب‌های دست دوم بسیار شبیه ما انسان‌ها هستند. شخصیت دارند. از اقشار مختلف جامعه می‌آیند و اینجا و آنجا با مرور زمان، مثل ما پیر می‌شوند.

تاریخچه

خواننده همیشه تکه‌ای از افکار خود را در کتاب‌ها جا می‌گذارد. از یک تاخوردگی گرفته تا یک نقل قول گوشه کتاب، همواره ایده‌ها و افکار خود را گوشه ای ازکتاب نوشته است. آن‌ها شما را به صاحب قبلی متصل می‌کند تا این تجربه را با دیگران شریک شود.

ذهن باز هنگام مطالعه، بسیار مهم است. شما آزاد هستید که با گشودن ذهن خود به روی داستان ها، در جهان یک کتاب قدم بزنید. پیام آن را کشف کنید و ایده‌های خود را در بین ایده‌های صاحبان قبلی آن به جای بگذارید و یک دیدگاه دیگر به تاریخچه کتاب اضافه کنید. این‌گونه می‌توانید با خرید و فروش کتاب‌های دست دوم به طور دائم در تاریخچه پر ماجرای هر کتابی شریک شوید.

هدیه به دیگران

هدیه کردن یک کتاب دست دوم به دوستان یا خانواده، دنیا و خاطره متفاوتی می‌سازد. می‌توانید افکار و احساساتتان را با بهترین شیوه به افراد مهم زندگی خود هدیه کنید و مطمئن باشید که آن‌ها بسیار دوستش خواهند داشت.

اگر نمی‌دانید کدام کتاب را هدیه دهید، مقاله «پرفروش‌ترین رمان‌های جهان» را مطالعه کنید. 

در بیان اصالت کتاب‌های دست دوم همین بس که سال‌ها را صرف جمع‌آوری رایحه منحصر به فرد خود کرده‌اند و درون خود تعابیر، جملات و مفاهیم مورد علاقه شما، با خطوط، مشخص شده است.

آن‌ها از گرامی داشتن و نگهداری از چنین چیزی که برای شما و اشخاص دیگر ارزشمند بوده، لذت خواهند برد. شمردن لبه‌های تاخورده‌ی آن کتاب و تصور تعداد افرادی که به مطالعه آن کتاب خاص پرداخته اند، لذت بی‌پایانی دارد.

آن‌ها قبلا خراب شده‌اند!

این کتاب‌ها نیازی به توجه و مراقبت شما ندارند. به جای نگرانی از خراب شدن صفحات تمیز بدون لکه و خط‌خوردگی، یک نسخه دست دوم بخرید. صفحات یک کتاب دست دوم احتمالا تا خورده است و ممکن است طی خواندن، صفحاتی به‌هم ریخته و حتی دست نوشته‌هایی در آن‌ پیدا کنید؛ اما آن‌ها چیزهایی را دیده‌اند که باور نمی‌کنید.

این کتاب‌ها مناسب مسیر سفر، ساحل، مترو و موقعیت‌های دیگری هستند که اصلا جرات نمی‌کنید کتاب‌های نو را ببرید. آن‌ها قطعا توان همراهی شما در یک سفر کوتاه را دارند. پس می‌توانید با خیال راحت یک کتاب دست دوم را در کیف خود بگذارید و با آن به راه بزنید.

خرید کتاب دست دوم

برای اطمینان از خرید

شاید شما خیلی از علاقه خود به کتاب یا مجموعه کتابی مطمئن نباشید و از اینکه ارزش خرید دارد یا نه در شک داشته باشید. همچنین ممکن است علاقه‌ي شما به کتاب‌های نو باشد اما نخواهید پولتان را صرف آزمون و خطا برای کتابی با قیمت روزش کنید. پس بهترین راه حل این است که کتاب را قبل از خرید مطالعه کنید وبسنجید!
پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری همان کتاب را دست دوم و با قیمت نیم‌بها یا پایین‌تر تهیه کنید و در صورت رضایت، چاپ جدیدش را به مجموعه خود بیافزایید.

یک کلکسیون قیمتی

ایده‌ی کلسیونی از کتاب‌های کلاسیک و بسیار نادر بسیار شگفت انگیز است. شاید هنوز هم برخی از آن‌ها جلدهای اصلی و اعجاب‌آور و نوستالژیک خودشان را داشته باشند.

امروزه ما شدیدا در داشتن چنین مجموعه‌های نفیسی، دچار کمبود هستیم. مجموعه‌ای شامل آثار هنری از دهه‌های دور و نویسنده‌های بزرگ ایران و جهان که از جذابیت دنیای قدیم برخوردارند. این کار علاوه بر ارزش معنوی بالا یک گنج کوچک در گوشه خونه شما به حساب می‌آید. که در صورت تمایل می‌توانید آن را با قیمت بسیار مناسب به فروش بگذارید.

احیای یک نویسنده

در کنار همه‌ي مزایا شاید این مورد مهم‌ترین مزیت خرید کتاب های دست دوم است. می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از این نوع کتاب‌ها، گنجینه‌ای از کتاب‌های خارج از چاپ هستند. چه بسا ممکن است حتی به صورت کتاب الکترونیکی یا کتاب صوتی هم وجود نداشته باشند.

با خرید کتاب های دست دوم ممکن است نویسنده‌ یا کتابی را از گمنامی نجات دهید. نویسنده‌ای را کشف کنید و به مطالعه همه کتاب‌هایی که آن نویسنده نوشته است بپردازد. وبلاگ او را دنبال کنید. پادکست او را گوش کنید یا حتی او را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید.
به همین دلیل خرید کتاب های دست دوم نقطه پایانی برای سفر یک خواننده نیست، بلکه به نوعی نقطه آغاز است.

.

حق التألیف نویسندگان

هر چند که باید بپذیریم نویسندگان از فروش کتاب‌های جدید، حق امتیاز دریافت می‌کنند و خرید کتاب های دست دوم از نویسنده پشتیبانی نمی‌کند؛ اما در مورد خرید کتاب های دست دوم احساس گناه نکنید؛ زیرا این کار به معنای آسیب رساندن به حرفه‌ي نویسندگی نیست و یک نوع دزدی از جیب نویسندگان به حساب نمی‌آید. زیرا واقع‌بینانه که نگاه کنیم از فروش یک کتاب جدید، نویسنده اغلب مبلغ کمی دریافت می‌کند. طبق اکثر قراردادها، بیشتر حق امتیاز نویسنده یک درصد از قیمت فروش است، نه یک نرخ ثابت برای هر نسخه!

حق التألیف نویسندگان

بنابر این هرچه کتاب ارزان‌تر باشد، حق امتیاز نیز پایین می‌آید. مثلا اگر قیمت کتابی ۵۰ هزار تومان باشد، ۱۰درصد آن به نسبت هزار تیراژ چاپ شده، ۵ میلیون تومان دستمزد نویسنده است. نویسندگان مبلغ چشم‌گیری از میزان واقعی فروش را نخواهند دید.

به همین جهت قطعا نویسندگان تمام آینده خود را در چنین شغلی سرمایه‌گذاری نخواهند کرد. بخصوص در کشوری مثل ایران که سرانه ساعت مطالعه بسیار پایین است، هیچ کس نمی‌تواند به شغل نویسندگی اکتفا کند.
در کنار این مسائل پیشنهاد می‌کنیم که به همراه یک کتاب دست دوم ، نسخه دیجیتالی آن را هم خریداری کنید تا نویسنده برای زحمات خود دست‌مزدش را دریافت کند.

کلام آخر

حالا که با مزایای خرید کتاب های دست دوم آشنا شدید خیلی دقیق‌تر به آنچه امروز اینجا خوانده‌اید فکرکنید و برای یک خرید و فروش راحت با واسط کالا همراه شوید.

منبع:

lifehack.org

theguardian.com

porchreader.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.