استایل وینتیج

یکی از سبک‌های مد سبک استایل وینتیج است. ما در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این سبک آشنا کنیم. اگر شما هم کنجکاو هستید تا بدانید به چه نوع لباسی استایل وینتیج گفته می‌شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

وینتیج

 اصطلاح “وینتیج” برای توصیف سبک لباس‌هایی بین 20 تا 100 سال استفاده می‌شود.یک لباس وینتیج باید به‌وضوح نمایان گر دوره‌ای باشد که لباس در آن زمان تولید می‌شده است. برای اینکه بهتر با این اصطلاح آشنا شوید برای شما یک مثال می‌زنیم.

برای مثال وقتی شما یک لباس وینتیج که سبک آن متعلق به دهه 1940 میلادی است باید شما را یاد لباس‌های اواخر جنگ جهانی دوم بیندازد. پس لباس وینتج باید تاریخ خود را منعکس کند.

لباس‌های وینیج می‌توانند از مدلی لباس باشند که دوره کمی از آن‌ها استفاده‌شده است؛ یا می‌توانند یکی از برجسته‌ترین نوع لباس در دوره خود باشند.

درک این نکته مهم است که تعریف وینتیج متفاوت است. چون هر دهه موارد جدیدی را در این گروه قرار می‌گیرد و نمی‌توان گفت تنها یک لباس جزو استایل وینتیج است. درک این نکته نیز مهم است که درنهایت همه محصولات عتیقه می‌شوند.

دقت کنید که لباس 100 ساله یا بیشتر به‌عنوان عتیقه طبقه‌بندی می‌شود نه وینتیج.

تفاوت سبک کلاسیک و استایل وینتیج

سبک کلاسیک، برخلاف وینتیج، به این معنی است که یک قطعه در طول تمام دوره‌ها شیک به‌حساب می‌آید. به‌عبارت‌دیگر، دوره‌ای را که در آن ساخته‌شده است منعکس نمی‌کند . چون در طول تمام دوره‌ها حضورداشته است و در زمان حال نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

برای مثال نمی‌توان گفت کت‌وشلوار مشکی و پیراهن دکمه‌دار سفید متعلق به یک دوره خاص از زمان است. چون در تمام دوره‌ها این ترکیب وجود داشته است و حتی امروز هم طرفداران زیادی دارد و هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. به این ترکیب کلاسیک گفته می‌شود.

سبک کلاسیک
سبک کلاسیک

نحوه خرید Vintage

شما می‌توانید در وینتیج استورها یا فروشگاه‌های وینتیج، لباس‌های وینتیج را پیدا کنید. وینتیج استورها لباس‌های قدیمی را می‌خرند سپس آن‌ها را تعمیر و به‌خوبی تمیز می‌کنند. سپس تغییراتی روی آن‌ها ایجاد می‌کنند و گاهی اوقات آن‌ها را با طراحی جدید ترکیب می‌کنند . به‌این‌ترتیب یک لباس با سبک وینتیج به وجود می‌آید. (اما تعداد این فروشگاه‌ها بسیار کم است.)

استایل وینتیج یا لباس دست دوم؟

لباس وینتیج بالباس دست دوم متفاوت است، در ادامه با  این تفاوت‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

بیایید برای شروع با یک عبارت را برای شما مثال بزنیم. هر لباس وینتیج می‌تواند دست دوم باشد اما هر لباس دست دوم نمی‌تواند وینتیج باشد. این عبارت ساده‌ترین شکل بیان تفاوت‌های لباس‌ها ویتیج و دست دوم است.

اگر شما یک لباس قدیمی کهنه پیدا کردید و آن را پوشیدید آن لباس وینتیج نیست. در ادامه به شما پیشنهاد میکنم که مقاله‌ی مزایای خرید لباس دست دوم را مطالعه کنید. با خواندن این مقاله می‌توانید راحتتر لباس دست دوم را انتخاب کنید و هیچ نگرانی نداشته باشید.

دلیل انتخاب استایل وینتیج

مطمئناً الآن یک سؤال ذهن شما را درگیر کرده است و آن این سؤال است که چه نیازی به لباس‌های قدیمی است ؟وقتی می‌توانیم جدید آن‌ها را در بازارها بخریم؟

شاید برای شما این موضوع جالب نباشد اما افرادی هستند که دوست دارند از راه خاص پیروی کنند و در یک تاریخ دیگر زندگی کنند، یک لباس قدیمی جدا از اینکه بیان می‌کند از چه زمانی آمده است همچنین تفکرات مردم در یک محدوده زمانی خاص به شما بیان می‌کند . بسیاری از افراد به این موضوع علاقه دارند.

استایل وینتیج جدید از گذشته

خرید یک لباس جدید با سبک قدیمی کار به‌مراتب ساده‌تری نسبت به پیدا کردن یک لباس قدیمی است.

امروز مغازه‌ها و برندهای  بسیاری با ایده گرفتن از لباس‌های قدیمی یا وینتیج لباس‌های جدید و زیبای را در همین سبک تولید می‌کند.

اما در ساخت این لباس‌ها از مواد دیگری مثل پلاستیک و الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. اما در لباس‌های قدیمی از این مواد استفاده‌نشده است. در لباس‌های قدیمی از مواد طبیعی مثل پشم و ابریشم استفاده‌شده است.

مزیت های استایل وینتیج

این لباس‌ها مزیت‌های زیادی نیز دارند اولین مورد این است که شما یک لباس نو را به‌راحتی از مغازه‌ها خریداری می‌کنید و نیاز به جست‌وجو برای پیدا کردن لباس نیست.

استایل وینتیج
استایل وینتیج

 همچنین شما باید این نکته را در نظر بگیرید که یک لباس قدیمی نیاز به تعمیر دارد اما اگر یک لباس جدید در سبک وینتیج خریداری کنید نیاز به انجام این کار ندارید. همچنین شما می‌توانید به‌راحتی سایز مناسب خود را پیدا کنید.

بزرگ‌ترین مزیت این نوع لباس وینتیج این است که یک لباس می‌خرید که کاملاً نو است و نباید نگران این موضوع باشید که یک‌وقت لباس شما به دلیل سن زیاد خراب شود.

پوشش به سبک استایل وینتیج

لباس پوشیدن در سبک استایل وینتیج هرگز به‌اندازه امروزه جذاب نبوده است. پس ما به شما می‌گوییم چگونه با استفاده از لباس‌های قدیمی در سبک استایل وینتیج لباس بپوشید. با ترکیب لباس‌هایی در دهه‌های مختلف یک لباس زیبا خلق کنید.

انتخاب لباس وینتیج

برای اینکه یک استایل وینتیج بسیار شیک و جذاب را داشته باشید. به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای این بخش با ما همراه باشید. با داشتن این نکات می‌توانید بهترین استایل وینتیج را داشته باشید.

سلیقه‌ی شخصی

قبل از انتخاب  یک لباس قدیمی برای افزودن به کمد لباسی خود به دنبال لباسی بگردید که باشخصیت شما سازگار باشد و آن را دوست داشته باشید.

البته لباس‌های وینتیج به شما این امکان را می‌دهند که سبک‌های مختلف را تجربه کنید. لباس‌های وینتیج دارای تنوع زیادی هستند. دلیل این موضوع این است که در هر دهه یک سری لباس جدید به لیست لباس‌های وینتیج اضافه  می‌شوند و در هر دوره یکی از این لباس‌ها پرطرفدار بوده است. درنتیجه می‌توانید یک لباس متناسب باشخصیت و علاقه خود پیدا کنید.

سعی کنید یک لباس وینتیج پیدا کنید که به آن علاقه داشته باشید اگر یک لباس به شما احساس راحتی و اعتمادبه‌نفس را منتقل نکند مطمئناً کمتر آن را می‌پوشید.

نکته: آموزش سبک مد به شما کمک می‌کند لباس وینتیجی را انتخاب کنید که به لباس‌هایی که در کمد خود دارید شبیه باشد. هنگام خرید لباس وینتیج توجه کنید که قبلاً چه نوع لباسی را می‌پوشید و اگر یکی از لباس‌های سبک استایل وینتیج را بخرید چقدر شبیه به لباس‌های موردعلاقه شما است.

کیفیت لباس

 هنگام انتخاب قطعات قدیمی، ابتدا برچسب را بررسی کنید تا ببینید از چه موادی برای ساخت آن استفاده‌شده است. مواد باکیفیت بالاتر، مانند پنبه، ابریشم و پشم، به شما این امکان را می‌دهند که به‌راحتی آن‌ها را بشویید و از تغییر شکل ندادن آن‌ها مطمئن باشید.

کیفیت لباس
اهمیت دادن به کیفیت لباس

اما اگر یک لباس را بخرید که در آن از مواد مصنوعی استفاده‌نشده باشد ممکن است در طی شست‌وشوهای مکرر به آن آسیب برسد.

پس اگر قصد دارید لباس وینتیج خود را در کمد لباس روزانه خود بگنجانید و در دفعات زیاد از آن استفاده کنید، از مواد مصنوعی خودداری کنید.

اگر یک لباس قدیمی را پیدا کردید که روی آن برچسب ندارد، چند ترفند وجود دارد که می‌توانید برای ارزیابی کیفیت از آن‌ها استفاده کنید.

ساده‌ترین راه این است که پارچه را آرام به انگشت اشاره و انگشت شست مالش بدهید تا به جنس آن پی ببرید. اگر وقتی لباس را لمس می‌کنید قرص و محکم و درعین‌حال نرم بود یعنی در آن مواد باکیفیتی به‌کاررفته است.

همچنین می‌توانید جنس لباسی را که برچسب ندارد را با لباسی که برچسب دارد مقایسه کنید که بفهمید جنس آن چگونه است. این نکته را فراموش نکنید که لکه پارگی تغییر رنگ می‌تواند نشانه کیفیت پایین آن باشد.

لباس های کلاسیک

اگر می‌خواهید لباسی بپوشید که زیاد در چشم نباشد لباس‌های وینتیج را انتخاب کنید که به لباس‌های کلاسیک شبیه باشد. چون لباس‌های کلاسیک هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و از مد نمی‌افتند. به همین دلیل زیاد در چشم نیستند و می‌توانید سال ها از آن استفاده کنید.

(منظور از شبیه به کلاسیک لباسی است که در زمان حال نیز می‌توان آن را در تعداد کمی از مغازه‌ها پیدا کرد.)

نکته: اگر هیچ‌یک از لباس‌های وینتیج دوره‌های مختلف را دوست ندارید بهتر است یک لباس در سبک کلاسیک بپوشید.

اصول سبک‌های استایل وینتیج

 هر دهه سبک‌های خاصی دارد که مشخصه آن دوران است. یادگیری برای شناسایی برخی از سبک‌های مختص به دوره‌های مختلف می‌تواند انتخاب مواردی را که به‌طورکلی زیبا به نظر می‌رسند را آسان‌تر کند.

قبل از پوشیدن یک لباس وینتیج انجام برخی از آزمایش‌ها ضروری است. با یادگیری اصول سبک استایل وینتیج می‌توانید برخی از قوانین کلی را رعایت کنید . تا بتوانید ظاهری وینتیج و منحصربه‌فرد را ایجاد کنید.

ساخت یک لباس وینتیج

البته شما می‌توانید لباس مد نظرتان را خودتان بسازید. این نمونه استایل ها می‎‌تواند با نوعی ایده‌پرازی و مدگرایی همراه باشد. در ادامه برخی از ایده‌های ترکیب برای شما بیان خواهیم کرد.

راهنمای جامع خرید کراوات نیز می‌تواند به شما کمک کند تا با کروات به تیپ خود جذابیت ببخشید و شیک باشید. با ما همراه باشید.

ترکیب استایل وینتیج به سبک امروزی

شاید ساده‌ترین راه برای پوشیدن لباس‌های استایل وینتیج و همچنان بروزبه نظر رسیدن، مخلوط کردن یک یا دو قطعه وینتیج با سبک‌های معاصر است. یک لباس وینتیج قدیمی را با اصول مد امروزی ترکیب کنید تا یک لباس وینتیج زیبا و دل‌نشین داشته باشید.

استایل وینتیج
استایل وینتیج به سبک امروزی

برای داشتن ظاهری متناسب باکار، یک کت وینتیج، مانند کت‌های دهه 1910 یا کت چرمی دهه 1950 را روی یک لباس ساده مدرن بپوشید.

برای داشتن یک ظاهر وینتیج، بدون زیاده‌روی، سعی کنید یک شلوار جین بلند دهه 1960 را با یک ژاکت ساده و خنثی یقه‌گرد یا یک ژاکت نئون دهه 1980 روی یک لباس ساده بپوشید.

دوره‌های مختلف را مخلوط ‌کنید

اگرچه مخلوط کردن دوره‌های مختلف می‌تواند مشکل باشد، اما نتیجه می‌تواند یک ظاهر جالب باشد که مطمئناً ارزشمند خواهد بود. هنگام امتحان کردن ترکیبات مختلف و مطابقت با ظاهر وینتیج، سخت‌گیر نباشید. همه‌چیز باهم ست باشد هر چیز ارزش یک‌بار امتحان کردن را دارد. گاهی اوقات سبک‌های متناقض می‌توانند بی‌نظیرترین و شیک‌ترین لباس‌ها را بسازند.

ظاهر شیک با استایل وینتیج

پوشیدن لباس کاملاً آزمایشی است، بنابراین نترسید که قوانین را نقض کنید و سعی کنید از  ظاهر خود لذت ببرید. شما می‌توانید لباس‌های وینیتج را با یک لباس جدید زیبا ترکیب کنید و یا موارد جدید  خنثی‌تری را انتخاب کنید که کمتر واضح هستند.

در ادامه توصیه می‌کنیم به مقاله‌ی راهنمای خرید پالتو توجه کنید و سوالات خود را به راحتی بیابید. خرید پالتو از دغده‌‌های زمستان هر فرد است. اگر قصد خرید پالتو را دارید؛ مطالعه این مقاله کمک شایانی به شما خواهد کرد.

مدل موها و آرایش معاصر استفاده کنید

برای اینکه ظاهر شما با بقیه بسیار متفاوت نباشد. در کنار لباس‌های استایل وینتیج از مدل آرایش و مدل موی جدید استفاده کنید. برای مثال از مدل موی دم‌اسبی و آرایش خنثی را در کنار لباس وینتیج خود مثل flapper استفاده کنید.

در بسیاری از موارد، مدل‌های مدرن مو و آرایش از ظاهر وینتیج الهام گرفته‌شده‌اند. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد مدل مو و آرایش برای یک لباس وینتیج کاری دشوار است. اگر درباره مدل مو و آرایش شک دارید، آن را آزمایش کنید! همیشه می‌توانید قبل از بیرون رفتن از خانه موها و آرایش خود را تغییر دهید.

استفاده از لوازم جدید

برای به‌روز کردن راحت لباس وینتیج خود، از کفش‌های مدرن، جواهرات و یا کیف‌های دستی اکسسوری مدرن استفاده کنید. حتی اگر لباس شما خیلی قدیمی باشد، تکمیل لباس شما با لوازم جانبی معاصر فوراً به مدرن سازی ظاهر شما کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید اصالت لباس وینتیج شما حفظ شود می‌توانید از لوازم خنثی‌ استفاده کنید مثل گوشواره‌های حلقه‌ای بزرگ.

استایل وینتیج
استفاده از کیف دستی و گوشواره

همچنین خواندن مقاله ی ست کردن ساعت با لباس می‌تواند به شما کمک کند که ساعت خود را با لباس ست کنید و به جذابیت خود اضافه کنید.

پرسش و پاسخ

تفاوت استایل وینتیج با کلاسیک در چیست؟

پاسخ : یادتان باشد که استایل کلاسیک و قدیمی با وینتیج تفاوت معنا داری دارد. استایل یا سبک پوشش کلاسیک به سبکی گفته می‌شود که در آن از لباس‌ها و عناصر پوشش در گذشته استفاده می‌شود؛  اما استایل وینتیج، استایلی است که لباس‌ها و سبک پوشش موجود در آن دیگر استفاده نمی‌شود و مشخصه‌هایی داشته است که آن را از لباس‌های فعلی موجود در دنیای مد و فشن متمایز و متفاوت می‌کند.

شاخصه‌های پوشش وینتیج چیست؟

پاسخ : استایل وینتیج دارای عناصر شاخصی است. مثلا طرح‌های گل گلی، خال خالی، لباس‌های چین‌دار و لایه‌لایه و پلیسه‌ها در دامن و پیراهن از شاخصه‌های وینتیج به شمار می‌روند.
اگر از مدل خاصی از لباس در دوران قدیم خوشتان می‌آمده و اکنون می‌خواهید در تیپ و استایل‌تان از آن بهره ببرید، بهتر است که مدل لباس را با پوشش‌های دنیای تازه به صورت ترکیبی داشته باشید.

 کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با سبک استایل وینتیج آشنا کنیم و تفاوت‌های این سبک با سبک کلاسیک و تفاوت‌های لباس‌های وینتیج با لباس دست دوم را به شما بگوییم. در ادامه به شما آموختیم که چگونه یک لباس وینتیج مناسب انتخاب کنید . چگونه در سبک استایل وینتیج لباس بپوشید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر قصد خرید و فروش لوازم شخصی موردنظر خود از جمله لباس را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و این‌کار را انجام دهید.

مقالات مرتبط:

منابع:

wikipedia.org

liveabout.com

wikihow.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر