وبلاگ واسط کالا
0

ضرورت ضد آفتاب در زمستان

ضرورت ضد آفتاب در زمستان

ازآنجاکه در فصل زمستان بیشتر اوقات هوا سرد و ابری است و مانند تابستان نور خورشید زیاد نیست. برخی افراد تصور می‌کنند که دیگر نیازی به ضرورت استفاده از ضد آفتاب در زمستان نمی بینند. اما باید گفت که این تصورغلط است و اشعه ماورا بنفش زمستانی می‌تواند به‌اندازه آفتاب تابستان به پوست آسیب برساند.

محافظت نکردن از پوست در فصل زمستان می‌تواند منجر به سرطان پوست، لکه‌های قهوه‌ای، آفتاب‌سوختگی، چین‌وچروک و خطوط ظریف روی دست‌ها، صورت و گردن شود.

تبلیغ

ازآنجاکه هزینه‌های درمان پوست بسیار بالا است برخی مواقع حتی با انجام روش‌های درمانی مختلف دیگر پوست شما مثل روز اول نمی شود. بنابراین به‌قول‌معروف پیشگیری بهتر از درمان است. با ما همراه باشید . تا دلایل مختلف ذکرشده ازنظر متخصصان پوست در مورد ضرورت استفاده از ضد آفتاب در زمستان را بررسی کنیم.

تأثیر نور خورشید بر پوست

برخی افراد فکر می‌کنند که آفتاب دنیایی از فواید را برای پوست و بدنشان دارد و بدون کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی به بیرون از منزل می‌روند. درست است که آفتاب فواید زیادی برای پوست و بدن انسان‌ها دارد و ما منکر آن نیستیم. اما حتی برای استفاده از خواص نور خورشید باید شرایط خاصی را رعایت نماییم.

به‌عنوان‌مثال نور خورشید در اول صبح و قبل از شدید شدن آن می‌تواند مفید باشد. مدت زمان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید برای هر فرد متفاوت است. همچنین استفاده ضد آفتاب در زمستان و سایر فصول و غیره از ملزومات سودمند بودن نور خورشید است.

اگر شرایط زندگی و کار شما به‌گونه‌ای است که مجبورید ساعت‌ها در فضای باز باشید. لازم است یکسری خط قرمزها را رد نکنید وگرنه ضررهای نور خورشید دامن شما را نیز می‌گیرد.

مضرات نور خورشید

اشعه فرابنفش خورشید (UV) از سه اشعه به نام‌های UVA، UVB و UVC تشکیل شده است. اشعه UVC معمولاً توسط لایه اوزون حذف می‌شود و به زمین نمی‌رسد. ولی امان از اشعه UVA و UVB که به هر طریقی شده است خودشان را به زمین می‌رسانند. این اشعه‌ها باعث بسیاری از مشکلات پوستی انسان می‌شوند.

ضرورت ضد آفتاب در زمستان
مضررات نور خورشید

از این قسمت مقاله به بعد هر جا که به کلمه اشعه فرابنفش برخوردید. بدانید که منظورمان اشعه‌های UVA و UVB می‌باشد.

آبرسان پوست خانگی نیز از مقالات پیشنهادی سایت به شما عزیزان است.

طیف‌های پرتو فرابنفش

لازم است قبل از پرداختن به موضوع ضرورت ضد آفتاب در زمستان اطلاعات بیشتری در مورد پرتو فرابنفش کسب نماییم. طیف پرتوهای فرابنفش بر اساس استاندارد بين‌المللي شاخص‌هاي UV، از عدد 2 شروع و به 11 ختم می‌شود.

تابش اشعه فرابنفش در مناطق مختلف فرق می‌کند. به‌طورکلی در مناطقی که طیف پرتو فرابنفش کمتر از 1 باشد پرتوگیری کم، طیف بین 3 تا 5 پرتوگيري متوسط، 6 تا 7 پرتوگيري زياد، 8 تا 10 پرتوگيري خيلي زياد و اعداد بزرگ‌تر از 11 پرتوگيري به‌شدت زياد را نشان می‌دهد.

انواع محافظت

  • در پرتوگيري كمتر از 2 بايد از عينك آفتابی و كرم‌ ضد آفتاب استفاده شود.
  • در پرتوگیری متوسط لازم است که از عينك آفتابی، كرم ضد آفتاب و كلاه لبه‌دار استفاده شود.
  • در پرتوگيري‌هاي زياد، خيلي زياد و به‌شدت زياد بايد از عينك آفتابی، كرم ضد آفتاب، كلاه و چتر استفاده شود.

نكته قابل‌توجه آن است كه در پرتوگيري‌هاي به‌شدت زياد (بزرگ‌تر از 11) توصيه مي‌شود که در صورت امکان از منزل خارج نشوید. به‌خصوص در ساعات اوج تابش نور خورشید (از ساعت 10 صبح تا 16 بعدازظهر).

در ایران نیز چند سالی است که دستگاه‌های اندازه‌گیری‌های اشعه فرابنفش راه‌اندازی شده است. مسئولین موظف هستند زمان پرتوگیری‌های شدید را به مردم هشدار دهند.

چروک شدن و ایجاد لکه‌

چین‌وچروک‌های ظاهرشده در پوست هم می‌تواند در اثر افزایش سن باشد. هم به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عدم استفاده از ضد آفتاب در زمستان و سایر فصول. نکته‌ای در اینجا وجود دارد که جلوی چین‌وچروک‌های ناشی از افزایش سن را نمی‌توان گرفت . اما از بروز چین‌وچروک‌های ناشی از اثرات منفی نور خورشید با رعایت یکسری اصول می‌توان گرفت.

به وجود آمدن لکه‌های پوستی علل مختلفی ازجمله کبد چرب، کمبود ویتامین، عوامل ژنتیکی است. همچنین مؤثرترین عامل محافظت نکردن از پوست در برابر نور خورشید است.

چروک شدن و ایجاد لکه
چروک شدن پوست

سرطان پوست

یکی دیگر از اثرات منفی نور خورشید بر پوست انسان ایجاد سرطان پوست می‌باشد. به گفته متخصصان سرطان پوست تا اندازه زیادی به علت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است. اما نگران نباشید . شما می‌توانید با استفاده از ضد آفتاب در زمستان و سایر فصول از بروز سرطان پوست پیشگیری نمایید.

بیماری‌های چشمی

به گفته متخصصان زمانی که انسان به مدت طولانی در معرض اشعه فرابنفش قرار گیرد . آسيب‌هاي جدي به بدن و عضوهاي سطحي مانند چشم وارد مي‌شود. ازآنجایی‌که در ایران به این موضوع اهمیت چندانی داده نشده. مردم اطلاعات کافی در مورد نحوه مراقبت در برابر آفتاب را ندارند. آسیب‌های زیادی متوجه آن‌ها می‌شود و به همین علت آمار ابتلا به آب‌مروارید بالا است.

تا این بخش از مقاله در مورد ضررهایی که نور خورشید می‌تواند به پوست انسان وارد کند اطلاعاتی ارائه نمودیم. از اینجا به بعد در مورد آسیب‌هایی که نور خورشید در فصل زمستان به پوست وارد می‌کند صحبت خواهیم کرد.

شما می‌توانید با مطالعه مقاله راهنمای خرید کرم ضد آفتاب بهترین انتخاب را داشته باشید.

آسیب‌های نور خورشید در زمستان

برخی افراد فریب هوای ابری زمستان را می‌خورند. تصور می‌کنند که اشعه‌های خورشید از پشت ابرها نمی‌تواند به پوست آن‌ها آسیب برساند. به همین دلیل از ضد آفتاب در زمستان استفاده نمی‌کنند اما باید گفت که این تصور اشتباه است.

در زمستان خورشید به زمین نزدیک‌تر و پرتوهای آن نیز شدیدتر هستند. بنابراین تأثیر اشعه‌های خورشید در زمستان نه‌تنها کمتر از تابستان نمی‌باشد . بلکه برخی عوامل موجب بیشتر شدن این تأثیر نیز می‌شود.

نکته

هر موقع از منزل بیرون می‌روید، رانندگی می‌کنید یا در یک روز ابری کنار پنجره می‌نشینید در معرض اشعه فرابنفش قرار می‌گیرید. این اشعه از طریق ابرها و همچنین شیشه پنجره نفوذ می‌کند. شما بسیار بیشتر ازآنچه که فکر می‌کنید در معرض این اشعه‌های خطرناک قرار دارید.

جالب است بدانید در هوای ابری حتی زمانی که در زیر یک چتر ساحلی و یا در سایه هستید بازهم در معرض آسیب‌های اشعه فرابنفش می‌باشید.

رابطه برف با اشعه‌ خورشید

هنگامی‌که زمین از برف سفیدپوش می‌شود تأثیر اشعه فرابنفش خورشید دو برابر می‌شود! اما چطور این اتفاق می افتد؟ برف و یخ می‌توانند تا 90٪ از اشعه فرابنفش را منعکس کنند. این بدین معناست که شما دومرتبه توسط همان اشعه‌ها آسیب می‌بینید.

اشعه‌های مضر نه‌تنها باعث سرطان پوست می شوند، بلکه تنها حدود 90 درصد از همه چین‌وچروک‌های پوست هستند. بازتاب نور خورشید می‌تواند به‌اندازه نور مستقیم قدرتمند باشد. پس اجازه ندهید که ابرها شما را گول بزنند و ضرورت ضد آفتاب در زمستان را فراموش کنید..

مراقبت هنگام ورزش

جالب است بدانید که اشعه فرابنفش در دامنه‌ی کوه‌ها به‌اندازه‌ وقتی که در یک ساحل گرم و آفتابی قرار دارید؛ آسیب می‌رسانند! علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی نیز در معرض خطر آفتاب قرار دارند. زیرا قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش با هر 1000 فوت بالاتر از سطح دریا 4 تا 5 درصد افزایش می‌یابد.

مراقبت کردن هنگام ورزش
ضرورت ضد آفتاب در زمستان

لایه اُزون

لایه ازون به‌عنوان ضد آفتاب برای زمین عمل می‌کند. اشعه‌های مضر فرابنفش را جذب می‌کند اما لایه ازون در زمستان نازک می‌شود و اشعه فرابنفش بیشتری به زمین می‌رسد.
دمای پایین در زمستان و بادهای سردی که پوست شما را خشک و تحریک می‌کند باعث می‌شود که اشعه فرابنفش آسیب بیشتری به پوست شما وارد کند.

استفاده از ضد آفتاب در زمستان به‌ویژه از 10 صبح تا 4 بعدازظهر که اشعه‌های خورشید شدیدتر هستند از پوست شما در برابر این اشعه‌های آسیب‌رسان محافظت می‌کند.

چه نوع ضد آفتابی در زمستان استفاده کنیم؟

چند ویژگی وجود دارد که کرم‌های ضد آفتاب را از یکدیگر متمایز می‌کند. کرم‌های مخصوص پوست‌های چرب، نرمال و یا خشک و همچنین SPF و طیف گسترده (broad spectrum) ضد آفتاب‌ها نیز دارای اعداد متفاوتی هستند.

ضد آفتابی خوب است که بتواند از پوست شما در مقابل اشعه‌های فرابنفش A و B محافظت نماید. اشعه فرابنفش B باعث قرمزی و آفتاب‌سوختگی، اشعه A منجر به چین‌وچروک، پیری زودرس، لکه‌های پوستی و منافذ بزرگ در پوست می‌شود و هر دو آن‌ها می‌توانند باعث بروز سرطان پوست شوند.

SPF چیست؟

Sun Protection Factor یا همان SPF به معنی فاکتور محافظت از نور خورشید می‌باشد. یک معیار اندازه‌گیری علمی است که مشخص می‌کند یک ضد آفتاب چقدر می‌تواند جلوی آسیب‌های پوستی اشعه فرابنفش B را بگیرد!

هنگام استفاده از ضد آفتاب دارای SPF در مقایسه با عدم استفاده از ضد آفتاب مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا اشعه فرابنفش B به پوست نفوذ کند. طبق گفته دکتر میترا اسماعیلی اپیدمیولوژیست و پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضد آفتاب در زمستان باید دارای SPF 30 باشد.

SPF خیلی بالا مثلاً 50 به بالا برای پوست‌های بسیار حساس و یا افراد دچار سرطان پوست توسط پزشک تجویز می‌شود. برای افراد دارای پوست نرمال توصیه نمی‌شود.

spf
SPF کرم ضد آفتاب

طیف گسترده

اگر روی کرم ضد آفتاب علاوه بر ذکر SPF عبارت Broad Spectrum نوشته شده باشد به این معنی است که این کرم هم در مقابل اشعه فرابنفش B و هم در مقابل اشعه A از پوست محافظت می‌نماید.

اگر کرم ضد آفتابی را خریداری نمایید که دارای SPF مناسب باشد بدین معنی است که این محصول فقط می‌تواند از پوست شما در برابر اشعه فرابنفش B محافظت نماید. تضمینی برای جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش A به پوست ندارد. بنابراین هنگام خرید ضد آفتاب سعی کنید محصولی را خریداری نمایید که هم SPF بالای 15 درصد داشته باشد و هم دارای طیف گسترده باشد.

نکته

درصد حفاظت از پوست در مقابل اشعه فرابنفش A مساوی با درصد SPF می‌باشد. به‌عنوان‌مثال اگر SPF 15 است طیف گسترده این ضد آفتاب نیز 15 است.

نحوه استفاده

استفاده مجدد از ضد آفتاب در زمستان در طول یک روز بستگی به موارد مختلفی دارد به‌عنوان‌مثال

  • اگر قرار است برای مدت طولانی در فضای باز باشید لازم است که هر 2 ساعت یک‌بار از ضد آفتاب استفاده نمایید.
  • تعریق زیاد باعث پاک شدن و از بین رفتن اثر ضد آفتاب خواهد شد. بنابراین در صورت تعریق مجدداً از ضد آفتاب استفاده نمایید.
  • اشعه‌های فرابنفش تا عمق یک متری آب نیز نفوذ می‌کند. اگر شما در استخر روباز و در معرض نور خورشید شنا می‌کنید به شما توصیه می‌شود که از ضد آفتاب‌های ضدآب هر 40 دقیقه یک‌بار استفاده نمایید.

فقط به ضد آفتاب اکتفا نکنید

برخی از افراد فکر می‌کنند که اگر از ضد آفتاب بر روی پوستشان استفاده نمودند دیگر از هر نوع آسیب نور خورشید در امان هستند. خیر، این‌گونه نمی‌باشد!

شما با استفاده از ضد آفتاب در زمستان فقط پوست خود را از خطرات احتمالی نور خورشید حفظ نموده‌اید. چشم‌ها به‌عنوان یک عضو حساس و حیاتی در معرض خطر زیادی قرار دارند. شما می‌توانید با استفاده از عینک آفتابی، کلاه‌های لبه‌دار و چتر از این دُرهای گران‌بها (چشم‌ها) به‌خوبی محافظت نمایید.

اگر به دنبال اطلاعات کافی برای خرید بهترین عینک آفتابی هستید مطلب راهنمای خرید عینک آفتابی را از دست ندهید.

ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی

دکتر مک گرگور متخصص پوست و زیبایی می‌گوید به دنبال ضد آفتاب فیزیکی دارای ترکیبات روی و تیتانیوم باشید و مطمئن شوید که دارای طیف گسترده نیز باشد.

برخلاف ضد آفتاب‌های شیمیایی که جذب بدن می‌شوند، ضد آفتاب‌های فیزیکی بر روی پوست قرار می‌گیرند. تا به‌عنوان محافظ فیزیکی از ورود هر دو اشعه UVA و UVB به پوست جلوگیری کنند.

ضرورت ضد آفتاب در زمستان
ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی

نکات ضرورت ضد آفتاب در زمستان

  • برای استفاده از ضد‌ آفتاب در زمستان باید نیم ساعت قبل از خروج از منزل دست‌به‌کار شوید. ضد آفتاب را بر نواحی از پوست که در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرد بمالید.
  • با توجه به کاهش رطوبت هوا در فصول سرد سال به جز استفاده از مرطوب‌کننده خرید یک ضد آفتابی که دارای اثر نرم‌کنندگی می‌باشد نیز می‌تواند از خشکی پوست جلوگیری نماید.
  • اگر شما به ورزش‌های زمستانی علاقه‌مند هستید به گفته متخصصان باید از ضد آفتاب دارای SPF 30+ استفاده نمایید. یادتان باشد که در صورت تعریق مجدداً از ضد آفتاب استفاده نمایید.

اهمیت مراقبت از پوست

هنوز هم ممکن است برخی تصور کنند زمانی که در محل کار خود و یا در منزل هستند؛ نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارند. اما باید به این افراد گفت نوری که از لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و لامپ‌های کم‌مصرف ساطع می‌شود نیز به پیری پوست کمک می‌کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید که اگر داخل ساختمان در کنار پنجره نشسته‌اید، اشعه فرابنفش در آنجا نیز در کمین شما است! پس ضرورت ضد آفتاب در زمستان و سایر فصول برای مراقبت از پوست را فراموش نکنید.

چه مقدار ضد آفتاب باید استفاده شود؟

به گفته انجمن متخصصان پوست انگلیس در هر بار استفاده از ضد آفتاب در زمستان لازم است به‌اندازه نصف قاشق چای‌خوری از کرم ضد آفتاب استفاده نماییم.

انواع کرم ضد آفتاب برای پوست‌های مختلف

در ادامه مطلب ضرورت استفاده کرم ضد آفتاب در زممستان شما را با انواع پوست آشنا میکنیم.

پوست‌های خشک

همان‌طور که در بالا گفته شد در فصل سرما رطوبت هوا کاهش یافته و منجر به خشکی پوست می‌شود. حال اگر پوست شما به‌طورکلی خشک است احتمالاً در فصل زمستان خشک‌تر نیز خواهد شد.

برای پیشگیری از خشکی زیاد اولاً به شما توصیه می‌شود که قبل استفاده از ضد آفتاب از یک آب‌رسان یا مرطوب‌کننده مناسب پوست استفاده نمایید. دوما ضد آفتاب در زمستان برای پوست‌های خشک باید دارای مرطوب‌کننده باشد.

پوست‌های چرب

افرادی که پوستشان چرب است در زمستان از بقیه دو هیچ جلو هستند! چون پوست این افراد در این فصل مانند پوست‌های نرمال عمل می‌کند. ضد آفتابی که این افراد باید استفاده کنند به ویژگی خاصی نیاز ندارد.

پس فقط کافی است قبل استفاده از ضد آفتاب در زمستان از یک کرم بر پایه آب برای رفع عطش پوست خود نیز استفاده نمایید.

ضرورت ضد آفتاب در زمستان
مزیت پوست های چرب در زمستان

پوست‌های معمولی

معمولاً پوست‌های معمولی در فصول سرد سال رو به خشکی می‌روند. برای رفع این مشکل بهتره از ضد آفتاب‌هایی که دارای مرطوب‌کننده هستند استفاده کنید.

پوست‌های مرکب

این افراد دو هیچ از بقیه عقب هستند! اما چرا؟ زیرا باید هزینه خرید دو نوع ضد آفتاب در زمستان را بپردازند. به پوستی مرکب گفته می‌شود که هم چرب هستند و هم خشک! پوست این افراد در چانه و گونه خشک و در پیشانی و بینی چرب است.

معمولاً به این افراد توصیه می‌شود که برای قسمت‌های چرب از ضد آفتاب بر پایه آب و برای قسمت‌های خشک از ضد آفتاب حاوی مرطوب‌کننده استفاده نمایند.

پوست‌های حساس

افرادی که دارای پوست‌های حساس هستند بهتر است که با متخصص پوست مشورت نمایند تا از ضد آفتاب طبی استفاده کنند. معمولاً برای این افراد ضد آفتابی با SPF بالای 50 و با کمترین میزان عطر و مواد شیمیایی تجویز می‌شود.

در این مقاله در مورد ضرورت ضد آفتاب در زمستان صحبت کردیم؛ مطمئناً شما مخاطب عزیزی که در حال مطالعه این مقاله هستید به پوستتان اهمیت ویژه‌ای می‌دهید. برای یادگیری مراقبت‌های بیشتر می‌توانید مقاله مراقبت پوست در زمستان را نیز مطالعه نمایید.

کلام پایانی

به گفته متخصصان پوست بسیاری از بیماری‌های پوستی در اثر عدم اطلاع از روش‌های مراقبت از پوست در مقابل نور خورشید و یا سهل‌انگاری از آن می‌باشد. به‌گونه‌ای که سرطان پوست آمار و ارقام بسیار بالایی در کشور ما و جهان دارد.

یکی از دلایل بیماری‌های پوستی عدم استفاده از ضد آفتاب در زمستان می‌باشد. برخی تصور می‌کنند که اشعه‌های خورشید از پشت ابر مانند تابستان نمی‌تواند به پوست ضرر برساند که این تصور کاملاً اشتباه است.

اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط مانند ضد آفتاب درمالیفت و ضد آفتاب کلارنس در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!
منابع
beaumont.org
bellezaskincare.com
cancerwa.asn.au
metro.co.uk

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *