ساختن شرکت و هشت نکته‌ در مورد آن

در این مقاله، پتی مک کورد از ساختن شرکت می‌گوید که آدم‌ها از کار کردن در آن لذت می‌برند نه محلی برای کسب درآمد از کارهای روتین و روال‌های خسته‌کننده! وی معتقد است مدیر موفق، شخصی نیست که کارمندان خود را بیشتر کنترل می‌کند بلکه مدیر موفق کسی است که تیم خوبی ساخته است. به اعتقاد او ما زمانی مدیر موفقی هستیم که روابطی پویا و سازنده در محیط کارمان بسازیم؛ نه اینکه دائما حواسمان به حساب و کتاب مورخصی رفتن‌های نیروها و رعات قوانین اجباری باشد.
مک کورد از ما می‌پرسد چقدر به این فکر میکنیم که به جاى اینکه مثلا برای دیرآمدگى نیروها جریمه بذاریم براى نداشتن روابط سالم و کارشکنى و زیرآب زن‌هاى همیشه در صحنه تنبیهى لحاظ کنیم؟

پتی مک کورد
پتی مک کورد

متن کامل صحبت های مک کورد در مورد مدیریت

اصطلاحات منابع انسانی، دیوانه کننده‌اند. این همه اختصار‌های مسخره داریم. که چیز‌هایی را تعریف می‌کنند که هیچکس نمی‌فهمد: okr ،pip وغیره .من معتقدم می‌توانیم کارمان را تنها با صحبت کردن مثل آدم‌های معمولی هم اداره کنیم! شاید حتی بیشتر هم انجام دهیم.
واقعاً همیشه می‌خواستم که در منابع انسانی یک حرفه‌ای شوم، می‌خواستم تا بتوانم به زبان مدیریت صحبت کنم و می‌دانید بعد از اینهمه وقت چه فهمیدم؟ که هیچ کدامش مهم نیست. این‌ همه چیزی که ما «بهترین الگو‌ها» می‌نامیم اصلاً الگو‌ی بهتری نیستند.از کجا می‌دانیم که بهترین‌اند؟ مگر اندازه‌شان می‌گیریم؟ در واقع، فهمیدم که معمولا «بهترین الگو‌» یعنی کپی کردن کار‌های دیگران. دنیای ما دائما در حال تغییر و تحول است، چند مثال برایتان می‌آورم که در تطبیق کمک کند.

درس اول در مورد ساختن شرکت : کارمندان شما بزرگسال‌اند

ببینید، ما لایه‌ها و فرآیند‌های خیلی زیادی و دستورالعمل‌های بیش از حدی ساختیم تا این کارمندان را در جایگاهی بگذاریم که نهایتا باعث شود تا با آدم‌ها، مثل بچه برخورد کنیم. آن‌هایی که کاملاً بزرگ شده‌اند هر روز از در وارد می‌شوند؛ باید اجاره بدهند، تعهداتی دارند، عضو جامعه هستند، می‌خواهند در دنیا تغییری ایجاد کنند و… .پس اگر فرض مدیریت این باشد که هر کسی که سر کار می‌رود می‌خواهد کاری عالی انجام دهد، از نتیجه‌اش تعجب خواهید کرد!

درس دوم: کار مدیریت، کنترل آدمها نیست، ساختن تیم‌های خوب است.

نکته دیگر در مورد ساختن شرکت خوب این است که، وقتی مدیران تیم‌های خوبی می‌سازند، از اینجا می‌فهمید که کار‌های شگفت انگیز،مشتریان واقعاً خوشحال؛این‌ها معیار‌های خیلی مهمی هستند. نه این معیار که: «به موقع سر کار آمدی؟» «مرخصی‌ات را رفته‌ای؟» «طبق مقررات عمل کردی؟» «اجازه گرفتی؟»

ساختن شرکت
کار مدیریت

درس سوم برای ساختن شرکت : آزادی انسان‌ها در انجام کارشان

شغل مثل سفر است. هیچکس نمی‌خواهد یک کار را ۶۰ سال انجام دهد. پس اینکه آدم‌ها را برای اینکه فقط داشته باشید و مشغول کنید هر دو ما را ناراحت می‌کند. بجایش، چه می‌شود اگر شرکت‌هایی بسازیم که از آنجا بودن لذت ببریم؟ هرکسی که ترکت می‌کند سفیری باشد نه تنها برای محصولات شما، بلکه برای شما و نحوه فعالیت و مدیریت شما. وقتی این نوع از هیجان را در دنیا پخش کنید، پس همه شرکت‌ها را بهتر خواهیم کرد.

درس چهارم: در شرکت شما همه باید کسب‌ وکار را بفهمند.

با فرض اینکه آدم‌های اینجا همه بزرگسال و با‌هوشند، مهمترین چیزی که می‌شود یادشان داد این است که کسب و کار ما چگونه است. وقتی به شرکت‌هایی که سریع حرکت می‌کنند نگاه می‌کنیم می‌فهمیم که واقعاً نوآورند و کار‌های شگفت‌آوری با سرعت و چابکی می‌کنند، دلیلش این است که مبتنی بر همکاری هستند. لذا بهترین کاری که می‌شود کرد این است که دائما به هم یاد دهیم که چه می‌کنیم، برایمان چه مهم است، چه چیزی را می‌سنجیم، به این صورت همگی به سمت یک هدف حرکت می‌کنیم.

فهم کسب و کار
فهم کسب و کار

درس پنجم در رابطه با ساختن شرکت : کنار آمدن با حقیقت

می‌دانید چرا می‌گویند اعلام نتیجه سخت است؟ چون تمرین نمی‌کنند. بیایید به بررسی سالانه عملکرد توجه کنیم.چه کار دیگری در کل زندگی‌تان است که در آن خیلی خوب هستید و آن را سالی یک بار انجام می‌دهید؟ چیزی که فهمیدم این است: آدمها هر چیز راستی را می‌توانند گوش کنند. پس بیایید در باره عبارت «اعلام نتیجه» دوباره فکر کنیم و فکر کنید که آدم‌‌ها، راست می‌گویند، راست واقعی را، از اینکه چه کاری را درست انجام می‌دهند و چه کاری را غلط انجام می‌دهند. آن کار خوبی که کردی، همان! این همان چیزی است که منظورم است. برو و دوباره انجامش بده.

درس ششم: زندگی شرکت شما باید از ارزش‌هایش جدا باشد.

درس ششم در مورد ساختن شرکت در مورد جدا بودن زندگی شرکت از ارزش‌هایش است. همین چند وقت پیش با شرکتی صحبت می‌کردم، با مدیر عامل. مشکل داشت چون کار شرکت سخت شده بود و کار‌ها به موقع انجام نمی‌شد، حس می‌کرد اوضاع نامرتب است و دیدم آدمی است که، خودش هیچ وقت سرهیچ جلسه‌ای به موقع نمی‌رود. اگر عضوی از تیم رهبری و مدیریت هستید، مهمترین کار برای «نگهداشتن ارزش‌ها» عمل به آنهاست. آدمها نمی‌توانند چیزی که نمی‌بینند باشند.می‌گوییم:«بله ما برابری می‌خواهیم»، بعد با افتخار سینه را سپر می‌کنیم چون توانسته‌ایم نماینده ۳۰ درصد زنان در تیم اجرایی باشیم؛ این برابری نیست، این ۳۰ درصد است!

درس هفتم: افکار بیشتر استارت‌آپ‌ها نابخردانه است

من با استارت آپ‌ها خیلی وقت گذاشته‌ام، و دوستان زیادی دارم که در شرکت‌های بزرگ و جا افتاده کار می‌کنند.همیشه به شرکت‌هایی که من با آن‌ها کار می‌کنم اَه-اَه می‌گویند.«چه فکر نابخردانه‌ای»خوب ببینید: فکر بیشتر استارتاپ‌ها نابخردانه است. اگر منطقی بود، شخص دیگری تا حالا انجامش داده بود.

افکار استارتاپ‌ها
افکار استارتاپ‌ها

درس آخر در مورد ساختن شرکت

مواظب دود دلتنگی باشید.اگر دیدید روزی می‌گویید: «یادت می‌آید که قبلا چطوری بود؟» از شما می‌خواهم که فکرتان را عوض کنید و بگویید،«به چیزی که قرار است بشود فکر کن».
اگر یک شرکت ایده‌آل داشتم، از در وارد می‌شدم و می‌گفتم،«همه چیز عوض شده، همه چیز را نگه دارید. ما داشتیم با تمام سرعت به راست می‌رفتیم، حالا با تمام سرعت به سمت چپ می‌پیچیم» و همه می‌گفتند «باشد!». دنیای بیرون خیلی جالب است، چون دائما تغییر می‌کند. هرچه بیشتر قبولش کنیم هیجان بیشتری خواهیم داشت، و بیشتر لذت خواهیم برد.

نظرات
احمد پور خورشید

احمد پور خورشید

برای استارتاپ های که تازه راهاندازی کردیم لازمه که شرکت ایجاد کنیم؟

اقای عسکری

اقای عسکری

سلام میشه در مورد تطبیق موارد گفته شده با قواعد و چارتهای سازمانی هم توضیح بدید مثلا با چارت سازمانی شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور

خانم راستی

خانم راستی

انواع شرکت که در دنیا وجود دارند رو میشه یک توضیحی بدهید؟

ثبت نظر