انتخاب اکسسوری

انتخاب اکسسوری

گفته می‌شود هنگامی‌که با فردی ملاقات می‌کنید؛ در همان چند ثانیه اول، بر اساس نوع لباس و اکسسوری‌تان، شما را مورد قضاوت قرار می‌دهد. برخی افراد هستند که لباس‌های ساده ای میپوشند اما بسیار شیک پوش به نظر می آیند. این مسئله به سلیقه و دقت آن‌ها در انتخاب اکسسوری مربوط میشود.

گاهی اوقات افرادی هستند که از گران‌ترین و شیک‌ترین اکسسوری‌ها استفاده می‌کنند. اما اصلاً زیبا و خاص به نظر نمی‌آیند؛ زیرا این افراد بلد نیستند که برای هر لباس و کفش، محیط، فرهنگ وغیره چه اکسسوری‌هایی را باید انتخاب کنند. در این مقاله ما به شما آموزش می‌دهیم که با استفاده از اکسسوری ها، چطور خاص و شیک پوش شوید.

اکسسوری چیست؟

اکسسوری (Accessory) در انگلیسی به معنای «لوازم جانبی» می‌باشد یعنی یک شیء که به‌خودی‌خود، ضروری نیست. اما به زیبایی، کارایی و راحتی چیز دیگری می‌افزاید. اکسسوری به‌طورکلی به لوازم جانبی موبایل، ماشین، بازی‌های ویدئویی، دنیای مد و فشن و غیره گفته میشود.

در ایران از کلمه معادل فارسی اکسسوری، یعنی لوازم جانبی، برای خیلی از چیزها استفاده می‌کنیم اما برای دنیای مد و فشن، همان کلمه اکسسوری را به کار می‌بریم.

در مقاله انتخاب اکسسوری نیز موضوع موردبحث ما، اکسسوری در دنیای مد و فشن می‌باشد که شامل هر لوازم جانبی که به همراه لباس‌های اصلی استفاده می‌شوند، می‌باشد.

در زیر به تعدادی از اکسسوری‌های زنانه و مردانه اشاره می‌نماییم.

 • زیورآلات
 • عینک آفتابی
 • کمربند
 • کراوات
 • ساعت
 • کیف‌دستی
 • کلاه و…

انتخاب اکسسوری کلاه گاهی اوقات کمی سخت است؛ مقاله انتخاب کلاه می‌تواند در این زمینه به شما خیلی کمک کند.

تاریخچه اکسسوری چیست؟

جالب است بدانید که مردم غارنشین، 130 هزار سال پیش، نیز از زیورآلات استفاده می‌کردند. قدیمی‌ترین اشکال گردنبند از پوست، دندان یا مهره‌های استخوان، پر پرنده، چوب حک‌شده، دانه، سنگ و سایر عناصر طبیعی به‌طور ماهرانه‌ای ساخته می‌شد.

برخی دیگر از گردنبندها از مواد گران‌بها و نادر تهیه می‌شدند مانند: گردنبند ارزشمند ساخته‌شده از مهره‌های مرجانی قرمز مدیترانه‌ای که در بقایای سنگی سنگ‌های آلپ در تاریخ 4200 تا 3400 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است.

انتخاب اکسسوری
انتخاب اکسسوری

اهمیت اکسسوری

یک طراح معروف لباس می‌گوید: «یک زن لباس خود را با انتخاب اکسسوری زیبا می‌کند.» اهمیت اکسسوری را بهتر از این نمی‌توان خلاصه کرد! اما این جمله هم برای مردان و هم زنان صادق است. هدف اکسسوری افزایش تأثیر لباس‌هایی است که می‌پوشید.

شما می‌توانید ساده‌ترین لباس‌ها را بپوشید ولی بسیار گران‌تر از آنچه که هزینه کرده‌اید؛ به نظر برسند. ترکیبی از اکسسوری‌های مد را متناسب با انواع لباسی که دارید، خریداری نمایید. موفقیت یا عدم موفقیت آن‌ها به انتخاب سبک، روند مد، تناسب با لباس‌های اصلی شما، بستگی دارد.

بایدها و نبایدها

قطعا درمورد انتخاب اکسسوری و هر مد و تیپ باید به مواردی توجه کرد تا بتوان جذاب تر بود. بهتر است که مقاله را تا انتها بخوانید و به بهترین شکل اکسسوری مناسب با خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

انتخاب سایز درست

اکسسوری ها وقتی متناسب با صاحب آن باشند، بهترین حالت را دارند. جواهرات، درست مثل لباس‌ها، باید متناسب با اندازه فرد انتخاب شوند.

یک زنجیر بیش‌ازحد ضخیم در گردن خانم و یا آقایی که دارای اندامی لاغر است، کاملاً مضحک به نظر می‌رسد، دقیقاً مانند یک گیره کراوات خیلی نازک روی بدن عضلانی. هنگام انتخاب اکسسوری حتماً این فاکتور را نیز در نظر بگیرید.

گاهی اوقات جواهراتی را داریم که خیلی دوست‌داشتنی و زیبا هستند اما برای ما بزرگ یا کوچک هستند. با مطالعه ترفندهای هیجان‌انگیز تغییر سایز انگشتر می‌توانید از همه اکسسوری‌هایتان استفاده کنید.

چند اکسسوری را هم‌زمان نپوشید!

برخی از مردم اشتباه می‌کنند که اکسسوری‌هایشان را با هم می‌پوشند. اگر از جواهرات، ساعت، کلاه، عینک آفتابی و غیره با هم استفاده کنید؛ باید بدانید که هیچ‌کدام از این‌ها جلوه نمی‌کنند. درنهایت باعث می‌شوند که لباستان نیز به‌هم‌ریخته به نظر آید. تعداد محدودی از اکسسوری ها را انتخاب نمایید که لباس و یا ویژگی موردنظر شما را برجسته کند.

اگر شما هم اهل استفاده از عینک آفتابی هستید؛ بهتر است مقاله راهنمای انتخاب عینک آفتابی را از دست ندهید.

اکسسوری طلا یا نقره؟

انتخاب اکسسوری طلا و نقره کمی گیج‌کننده است اما باید گفت که امروزه ترکیب جواهرات طلا و نقره چیز غیرعادی نیست. می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر استفاده نمایید؛ اما بسیار مراقب باشید. اگر شک دارید که زیبا از آب در نیاید؛ فقط یکرنگ را انتخاب کنید.

انتخاب اکسسوری
اکسسوری نقره

نقره، فلزی جهانی هست و می‌تواند برای هر موقعیتی مناسب باشد. از طرفی دیگر، طلا توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند و معمولاً در مهمانی‌های شب یا رویدادهای خاص بهتر به نظر می‌رسد. تنها استثنا، حلقه ازدواج است که می‌تواند به هر رنگی باشد و حتی با سایر اکسسوری ها متفاوت باشد.

دیگر از زرد و کدر شدن نقره‌های خود ناراحت نباشید . مقاله براق کردن نقره را مطالعه نمایید تا حالتان خوب شود.

ترکیب رنگ‌ها

اگر تعداد زیادی لباس با رنگ خنثی مانند؛ کرم، زیتونی، سیاه، سفید یا سرمه‌ای در کمدتان دارید. نگران نباشید زیرا بهترین نکته در مورد رنگ‌های خنثی این است که با اکثر رنگ‌های دیگر قابلیت ست شدن دارند. شما می‌توانید با انتخاب اکسسوری های پررنگ، باعث جلوه لباس‌های دارای رنگ خنثی شوید.

در اینجا به چند روش استفاده از اکسسوری‌های زنانه پررنگ برای افزودن روحیه به لباس‌های خنثی اشاره خواهیم کرد.

 • کمربند نازک قرمز یا صورتی تیره را با لباس مشکی یا سرمه‌ای ست کنید.
 • از روسری و یا کفش‌های نارنجی یا زرد پررنگ با لباس‌های خاکی یا زیتونی استفاده کنید.
 • بلوز سفید خود را با یک گردنبند چند رنگ یا گوشواره‌های بزرگ، زیبا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب رنگ‌ها می‌توانید مقاله ترکیب رنگ در لباس را مطالعه نمایید.

پرهیز از تطابق بیش از حد

استفاده از اکسسوری ها و لباس‌هایی با رنگ شبیه یکدیگر، مقداری قدیمی و کودکانه است. اگر شما با رنگ‌های ثانویه و اصلی آشنایی دارید باید بدانید که به‌عنوان‌مثال رنگ سبز از دو رنگ اصلی آبی و زرد تشکیل شده است. بنابراین انتخاب اکسسوری آبی و یا زرد برای یک لباس سبز؛ کار جالبی نیست. زیرا این رنگ‌ها در کنار یکدیگر جلوه ندارند.

بهتر است برای ترکیب رنگ لباس و اکسسوری از رنگ‌های مکمل کمک بگیرید؛ مثلاً بنفش و زرد، قرمز و سبز، قرمز و آبی، قرمز و زرد و غیره.

اگر با انواع رنگ‌ها و نحوه ست کردن آن‌ها آشنایی ندارید مقاله ترکیب رنگ لباس زنانه به شما بسیار کمک می‌کند.

استفاده از یک اکسسوری

اگر چند اکسسوری با اندازه بزرگ را تازه خریداری کرده‌اید و هیجان‌زده هستید تا در اولین فرصت از آن‌ها استفاده نمایید. باید به شما بگوییم که استفاده هم‌زمان از آن‌ها نه‌تنها باعث زیبایی شما نمی‌شود بلکه از مد افتاده نیز می‌باشد.

انتخاب اکسسوری
استفاده کردن از یک اکسسوری

گاهی اوقات استفاده از چند اکسسوری بزرگ می‌تواند صورت شما را در خود غرق کند . مخصوصاً اگر دارای صورت کوچکی می‌باشید. اگر از دو یا سه عدد اکسسوری بزرگ استفاده می‌کنید حداقل سعی کنید که ازنظر رنگ، جنس و مدل با هم هماهنگ باشند.

مطلب دیگری که دانستن آن مفید است این است که اگر در لباستان یک ویژگی مانند گلدوزی در اطراف یقه، وجود دارد . بهتر است با انتخاب اکسسوری مناسب؛ مانند یک گردنبند ظریف و یا روسری کوچک، جزئیاتی را که می‌خواهید به نمایش بگذارید را پنهان نکند.

با مطالعه مقاله روش‌های هیجان‌انگیز تبدل لباس ساده به مجلسی خیلی راحت، لباس ساده خود را تغییر دهید.

آرایش پررنگ و غلیظ

اگر از یک آرایش غلیظ استفاده نموده‌اید؛ دیگر به اکسسوری زیادی نیاز ندارید. اجازه دهید که آرایش شما یک اکسسوری به‌حساب بیاید. فقط مطمئن شوید که رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنید که رنگ‌های لباس شما را تکمیل می‌کند.

در این بخش چند مورد اکسسوری دیگر وجود دارد که آرایش محسوب می‌شوند؛ مانند

 • لاک و طراحی ناخن
 • مژه مصنوعی
 • خال‌کوبی
 • بافت مو

راهنمای خرید لوازم‌آرایشی می‌تواند به شما در انتخاب لوازم‌آرایشی کمک بسیاری بکند.

انتخاب اکسسوری متناسب با چهره

انتخاب اکسسوری مناسب به شما این امکان را می‌دهد که بهترین ویژگی‌های چهره و بدن خود به نمایش بگذارید. به‌عنوان‌مثال؛

 • اگر شما گونه‌های زیبایی دارید؛ می‌توانید با استفاده از گوشواره‌های حلقه‌ای بزرگ، توجه افراد را به سمت گونه‌های خود جلب نمایید.
 • انتخاب کفش‌های پاشنه‌بلند به افرادی که پاهای کشیده‌ای دارند، توصیه می‌شود.
 • از روسری متناسب با رنگ چشمان خود استفاده نمایید تا چشمانتان روشن‌تر به نظر برسند.
 • پوشیدن یک گردنبند باریک و زنجیری برای به نمایش گذاشتن گردن کشیده شما، بسیار مناسب می‌باشد.

کمک گرفتن از مجلات مد و فشن

بسیاری از مجلات و سایت‌ها وجود دارند که ایده‌های بسیار زیبایی در مورد مد و نحوه هماهنگ کردن لباس‌ها و اکسسوری‌ها ارائه می‌دهند. برای گرفتن ایده از دنیای مد و فشن، بهتر است که نمونه کارهایی را پیدا نمایید که شما نیز شبیه آن‌ها را در کمد لباستان دارید.

به‌عنوان‌مثال اگر کمد لباسی شما پر از لباس‌هایی با رنگ خنثی می‌باشد . در این مجلات و وبلاگ‌ها نیز به دنبال لباس‌های خنثی باشید تا ببینید که انتخاب اکسسوری ها باید به چه صورت انجام شود.

برخی مجلات و وب‌سایت‌ها وجود دارند که آدرس محل خرید لباس و اکسسوری‌های استفاده شده در وبلاگ را نیز ارائه می‌دهند که بدین‌صورت شما می‌توانید اکسسوری و لباس‌هایتان را نیز ازآنجا خریداری نمایید.

مجلات د و فشن
کمک از مجلات مد و فشن

فشن شو مقاله‌ای است که بسیاری از ناگفته‌های دنیای مد را به ما آموزش می‌دهد.

برای انتخاب اکسسوری هزینه کنید

برخی از اکسسوری‌ها وجود دارد که ارزش هزینه کردن را دارد. اگر شما فردی هستید که از اکسسوری‌ها زیاد استفاده می‌نمایید؛ انجام یک خرید باکیفیت می‌تواند سرمایه خوبی باشد. به‌عنوان‌مثال استفاده از یک سنجاق‌سینه الماس، همیشه جذاب و مد خواهد بود. در این مواقع بهتر است قبل از خرید، در مورد انتخاب اکسسوری، این سؤالات را از خود بپرسید.

 • آیا برای همیشه مد خواهد بود؟
 • آیا با اکثر لباس‌های کمد من مطابقت دارد یا اینکه من می‌توانم لباسی را پیدا کنم که بتوانم این اکسسوری را با آن بپوشم؟
 • آیا این اکسسوری از مواد باکیفیت بالا (مانند نقره 925 یا طلای 14 عیار) ساخته شده است یا صرفاً به دلیل داشتن مارک معروف، قیمت بالایی دارد؟

برای اینکه هنگام خرید اکسسوری کلاه سرتان نرود؛ مقاله چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم را مطالعه نمایید.

مناسب بودن با زمان و مکان

آیا می‌توانید برای هر مناسبتی اکسسوری یکسانی بپوشید؟ احتمالاً نه. انتخاب اکسسوری باید متناسب با زمان و مکان باشد. به‌عنوان‌مثال، اکسسوری ساده بهترین گزینه برای یک جلسه کاری یا شام کاری است. اگر می‌خواهید از چیزهای نفیس‌تری مثل انگشتر با سنگ قیمتی استفاده کنید، آن را برای یک مراسم جشن یا مهمانی نگه دارید.

اصول انتخاب و استفاده از اکسسوری را یاد گرفتیم و در متن بالا مثال‌های زیادی از اکسسوری‌های زنانه به کار بردیم. حالا بیایید تا با هم چند مثال از اکسسوری‌های مردانه را مرور کنیم.

انتخاب اکسسوری برای مردان

مردی که می‌خواهد شیک و زیبا به نظر برسد باید مراحل انتخاب اکسسوری و لباس را جدی بگیرد. اکسسوری‌های مردانه که باسلیقه انتخاب‌شده‌اند، می‌توانند به شما کمک کنند تا در دیدگاه افراد نسبت به خود، احساس مثبت ایجاد کنید.

برای رفتن به یک قرار عاشقانه اگر لباس‌ها و اکسسوری‌هایی که استفاده کرده‌اید، بی‌نقص باشد؛ کلی به شما اعتمادبه‌نفس می‌دهد! گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد: دکمه‌سردست، گیره‌های کراوات، دستبند، ساعت، کمربند، عینک وغیره .

امروزه مد مردان از زنان عقب نیست. طراحان مد و فشن، هفته‌های مد مردانه را نیز برگزار می‌کنند. ظاهر هیچ مردی بدون اکسسوری کامل نمی‌شود و در این مقاله ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه بهترین انتخاب اکسسوری را داشته باشیم.

انتخاب اکسسوری
انتخاب اکسسوری برای مردان

ساعت مچی مردانه

ساعت شما می‌تواند چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما نشان دهد؛ بنابراین آن را با دقت انتخاب کنید. ساعت‌های شیک نباید دارای بدلیجات براق و ارزان باشند. هر چه ساعت ساده‌تر باشد، بهتر است.

تسمه‌های چرمی همیشه زیبا به نظر می‌رسند. در مورد رنگ آن نیز باید گفت که رنگ مشکی هیچ‌وقت از مد نمی‌رود و با همه لباس‌ها، سِت میشود. اگرچه تسمه سیاه جالب‌تر است؛ اما یک تسمه سفید اغلب گران‌تر به نظر می‌رسد.

ست کردن ساعت و لباس یک مقاله بسیار عالی است که پیشنهاد خواندنش را به شما می‌دهیم.

کمربند

برخی مردها فکر می‌کنند که کمربند فقط برای نگه‌داشتن شلوار است؛ این کارکرد کمربند کاملاً صحیح است اما طی سال‌ها، کمربند به یک اکسسوری تبدیل شده است. شما باید متناسب با لباسی که می‌پوشید، انتخاب اکسسوری کمربند را انجام دهید.

به‌عنوان‌مثال برای یک تیپ رسمی باید از کمربندهای رسمی که کمی نازک‌تر از کمربندهای غیررسمی هستند؛ استفاده کنید. حداکثر پهنای یک کمربند رسمی 4 سانتی‌متر است و همچنین دورتادور کمربند دارای دوخت می‌باشد. یک قانون دیگر نیز وجود دارد که هرچه سگک بزرگ‌تر باشد، غیررسمی‌تر به نظر می‌رسد.

رنگ کمربند نباید با بند ساعت یا گیره کراوات مغایرت داشته باشد.

کراوات

انتخاب اکسسوری کراوات نیز یکی از ملزومات کمد لباس مردانه است. کراوات باید متناسب با کت‌وشلوار و پیراهن باشد. کت‌وشلوارهای مرسوم و روزمره معمولاً به رنگ‌های سرمه‌ای، مشکی و طوسی هستند که برای ست شدن با انواع رنگ‌های کراوات، مناسب هستند. نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که اگر کراوات پرنقش‌ونگار استفاده می‌کنید حتماً پیراهن ساده بپوشید و برعکس.

مسئله دیگر در مورد قد شما می‌باشد؛ کراوات یک فرد قدکوتاه، حداکثر باید نزدیک مرکز سگک کمربند باشد و برای یک فرد بلندقد، روی سگک کمربند قرار گیرد. اگر عرض کراوات با عرض یقه کت مطابقت داشته باشد؛ ظاهر کلی شما هماهنگ‌تر خواهد بود.

زدن کراوات
زدن کراوات

راهنمای جامع خرید کراوات می‌تواند به شما کمک کند که مناسب‌ترین کراوات را تهیه نمایید.

عینک آفتابی

عینک آفتابی در فصل بهار و تابستان بسیار محبوب است. عینک آفتابی نه‌تنها چهره شما را مردانه‌تر نشان می‌دهد، بلکه از چشم شما در برابر اشعه‌های فرابنفش خطرناک، محافظت می‌کند.

هنگام انتخاب اکسسوری عینک آفتابی، به نسبت‌ها فکر کنید. کسانی که از صورت بزرگی برخوردار هستند، به عینک‌هایی با قاب‌های بزرگ‌تر نیاز دارند؛ و بالعکس. هنگام استفاده از عینک اطمینان حاصل کنید که قسمت پایین عینک روی استخوان گونه قرار نگیرد.

شال گردن مردانه نیز یکی دیگر از اکسسوری‌هاست که می‌توانید اطلاعات لازم را از مقاله انتخاب شال گردن مردانه کسب نمایید.

کلام پایانی

دنیای بزرگ اکسسوری‌های مد و فشن باعث شده است که انتخاب اکسسوری مناسب سخت شود. در این مقاله ابتدا به بایدها و نبایدهایی که هنگام استفاده از اکسسوری باید رعایت شود؛ پرداخته شده است و سپس برای نمونه به اصول انتخاب چند اکسسوری پرداخته‌ایم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط کالا مطالب مفید و مرتبط بیشتری را مطالعه کرده و از آن ها استفاده کنید. همچنین با دانلود کردن اپلیکیشن واسط کالا بهترین لباس و مد های مورد نظر خود را در این اپلیکیشن به قیمت مناسب خرید و فروش کنید.

از همراهی شما صمیمانه سپاسگزارم.

منابع:

sewguide.com

fsgtaki.com

didyouknowfashion.com

seemorgh.com

wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.