تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟

بسیاری از خانم‌ها به دلیل وجود مجموعه گسترده‌ای از محصولات آرایشی و تبلیغات و نیز بازاریابی، تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر را نمی‌دانند. دشوار است که بدانید واقعاً به چه چیزهایی نیاز دارید. در اینجا یک راهنمای سریع و آسان برای اینکه آرایش صورت چه‌کاری انجام می‌دهد و چرا به هر یک نیاز دارید، آورده شده است.

ابتدا به معرفی پرایمر، فاندیشن و کانسیلرو نحوه اعمال آن‌ها می‌پردازیم و سپس تفاوت این سه را بیان می‌کنیم.

هیچ آرایشی بدون وجود ملزومات اولیه مانند پرایمر، کانسیلر و فاندیشن کامل نیست. آن‌ها بهترین چیزهایی هستند که از زمان تولید لوازم‌آرایش برای زنان اتفاق افتاده است.
اما تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر در چیست؟ به‌طورخلاصه می‌توان گفت، پرایمر همان چیزی است که چهره را برای استفاده از لوازم‌آرایش آماده می‌کند، درحالی‌که فاندیشن پایه آرایش را فراهم می‌کند و کانسیلر را باید در انتهای آرایش استفاده کرد تا آرایش ثابت شود.
در این مقاله ما در مورد این محصولات آرایشی شگفت‌انگیز و چگونگی تأثیر آن‌ها بر بهترین و بدترین شرایط در آرایش و همچنین تفاوت این سه با هم صحبت خواهیم کرد.

پرایمر چیست؟

پرایمر همیشه باید اولین قدم در برنامه آرایشی شما باشد. بعد از استفاده از مرطوب‌کننده، پرایمر خود را بردارید. بر روی خطوط ریز و منافذ پوستی صورت بزنید. پرایمر سطحی صاف برای فاندیشن شما ایجاد می‌کند و باعث می‌شود مواد آرایشی شما برای مدت‌زمان بیشتری روی صورت بمانند.
پرایمرهای مختلفی وجود دارد، یکی از موارد مناسب پوست خود را پیدا کنید. برای پوست قرمز و تحریک‌شده و نیز پوست چرب باید پرایمرهای متفاوتی بخرید.
پرایمر فقط برای صورت شما نیست! اگر از سایه چشم استفاده می‌کنید، به کار بردن پرایمر پلک نیز ضروری است. پرایمر پلک برای ایجاد یک پایان صاف و بدون چین‌وچروک مناسب است که باعث می‌شود آرایش چشم شما در تمام طول روز دوام داشته باشد.

تعریف پرایمر

در ادامه تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر باید به تعریف پرایمر بپردازیم. پرایمر محصولی است که به اشکال مختلف وجود دارد، به‌عنوان‌مثال پرایمر ویژه زیرسازی، پرایمر مخصوص پلک و همین‌طور سایر محصولات. در اینجا در مورد پرایمر پایه که روی گونه‌ها استفاده می‌شود صحبت می‌کنیم.

این نوع از آرایش که در آن از پرایمر استفاده می‌شود، مانند یک قفل رطوبت عمل می‌کند و پوست را مرطوب نگه می‌دارد. گنجاندن آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، C و E باعث سلامت پوست می‌شود و سایر مواد مانند عصاره انگور و عصاره چای سبز نیز برای پوست مفید هستند.

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟
توضیح دادن پرایمر

پرایمر حاوی این مواد است و این مواد با یکدیگر ترکیب‌شده‌اند که باعث یکدست شدن سطح پوست می‌شوند و به مرطوب‌سازی پوست کمک می‌کنند.

هدف پرایمر

هدف از پرایمر صاف شدن پوست است، درحالی‌که طراوت و رطوبت همیشه در نظر گرفته‌شده است. همچنین، عناصر مختلفی در مواد تشکیل‌دهنده وجود دارد که اغلب نوع پرایمرها را مشخص می‌کند.

مانند پرایمرهای پایه معدنی که در آن‌ها میکا و سیلیس وجود دارد، درحالی‌که بعضی از آن‌ها دارای موادی هستند که باعث تیره و برنزه شدن پوست در مدت‌زمان طولانی می‌شوند.

کار پرایمر

کار آن این است که یک پایه صاف برای فاندیشن خود ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود پوست شما بی‌عیب به نظر برسد. استفاده از پرایمر باعث می‌شود که آرایش شما دوام بیشتری داشته باشد.
در تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر، پرایمرها به‌طور خلاصه برای آماده‌سازی پوست شما طراحی‌شده‌اند. در آن‌ها از دی متیکون که پلیمری مبتنی بر سیلیکون است و اثرات صاف کنندگی دارد، استفاده‌شده است. آن‌ها به کم شدن منافذ پوست کمک می‌کنند و پوستی بی‌عیب را به شما می‌دهند.

بهترین آغازگر آرایش

یکی از پرایمر ها کرم BB که مخفف “Balm Beauty” است و فواید اصلی آن آب‌رسانی، صاف و روشن کردن پوست است. بسیاری از کرم‌های BB همچنین دارای خواص محافظتی در برابر آفتاب با SPF 30 یا بالاتر با طیف گسترده هستند.
کرم‌های BB همچنین می‌توانند به یکنواختی رنگ پوست و به صاف شدن پوست کمک کنند. کرم bb از نظر تکنیکی یک آغازگر است زیرا چندمنظوره است. این کرم مرطوب‌کننده، محافظت‌کننده و پرایمر است، محصولی عالی که می‌توانید در کیف آرایش خود آن را داشته باشید.

برای اینکه کرم پودری مناسب را انتخاب کنید، پیشنهاد میدهیم مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

راهنمای انتخاب کرم پودر

آرایش فاندیشن چیست؟

آرایش فاندیشن شامل پوشاندن و ایجاد رنگی یکنواخت برای پوست است. معمولاً روی کل صورت و گاهی چانه و خط گردن اعمال می‌شود. فاندیشن می‌تواند به چند شکل مختلف، مایع یا پودری باشد. اگر قبلاً از آن استفاده نکرده‌اید، فاندیشن لایت ممکن است بهترین انتخاب برای شروع باشد.

تعریف فاندیشن

فاندیشن نوعی آرایش است که چند رنگ در قسمت‌های مختلف صورت می‌تواند دارای تراکم‌های مختلفی باشد. هدف اصلی ایجاد یکنواختی و صافی در صورت است، درحالی‌که همه نوع نقص را پوشش می‌دهد و معمولاً برای تغییر رنگ طبیعی پوست به رنگ دلخواه از آن استفاده می‌شود.
امروزه طیف متفاوتی از رنگ در فاندیشن وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد متناسب با رنگ پوست، رنگ موردعلاقه و مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین، محدوده سایه به شما امکان می‌دهد تا رنگ پوست خود در نواحی پیشانی، چانه و گردن تغییر دهید.

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟
تعریف فاندیشن

بسیاری از مارک‌های معروف طیف وسیعی از فاندیشن های خود را ایجاد کرده‌اند درحالی‌که بسیاری از آرایشگرهای مشهور در حال حاضر فاندیشن های خود را تقریباً برای هر نوع رنگ پوستی انجام می‌دهند.
مقدار فاندیشن به ظاهر و رنگ موردنظر شما بستگی دارد. فاندیشن هایی که وجود دارند به چهار دسته یا پوشش تقسیم می‌شوند.

انواع فاندیشن

 • پوشش شفاف یا خیلی کم (sheer): بسیار شفاف است و رنگ طبیعی پوست دیده می‌شود و رنگ‌دانه‌های بسیار کمی ‌دارد.
 • پوشش کم یا لایت (light): ضخامت آن‌قدر کم است که لکه‌ها و کک‌ومک‌ها حتی بعد از استفاده از آن نیز گاهی اوقات قابل‌مشاهده هستند.
 • پوشش متوسط (medium) : مقدار آن برای پوشش انواع لکه‌ها کافی است ولی هنوز مقدار رنگ‌دانه‌ها نسبتاً کمتر است.
 • پوشش کامل (full): در این گروه، نسبت رنگ‌دانه‌ها برای پوشاندن کامل و حتی علائم زخم کافی است. این نوع فاندیشن پوستی صاف و بدون هیچ نشانه‌ای از ناهمواری در زیر آن ایجاد می‌کند.

در ادامه مقاله تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست، به نحوه استفاده از فاندیشن می‌پردازیم.

نحوه اعمال فاندیشن

یادگیری نحوه استفاده از کانسیلر و آرایش مایع به تمرینات زیادی نیاز دارد. مهم نیست که کدام پرایمر، کانسیلر یا کرم BB را انتخاب می‌کنید، سعی کنید در صورت امکان و حتماً از نمونه‌ها و تسترها استفاده کنید!
فاندیشن ها را می‌توان با انگشتان، قلم‌موها و اسفنج‌ها بر روی صورت استفاده کرد. امروزه جدیدترین متد، استفاده از برس مسواک است که در آن فاندیشن موردنظر روی صورت شما پاشیده می‌شود.

آیا می‌خواهید فاندیشن مناسب خود را پیدا کنید؟

زمان شروع آزمایش است.معمولاً از پشت دست برای امتحان کردن رنگ فاندیشن استفاده می‌کنند، برای این کار سعی کنید تا کمی پوست پشت دست روشن شود. وقتی در فروشگاه هستید، چند خط از رنگ‌های مختلف نمونه روی پوست خود بزنید و سپس به بیرون بروید تا رنگ‌ها را در نور طبیعی بررسی کنید.

نورپردازی فروشگاه می‌تواند گمراه‌کننده باشد، بنابراین مطمئن شوید حتماً آن‌ها را زیر نور آفتاب بررسی کرده‌اید. مطمئناً، پیدا کردن فاندیشن مناسب کمی زمان‌بر است، اما ارزش آن را دارد.

برای سلامتی شما رژهای بدون سرب به بازار عرضه شده اند، شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با این رژها مطلب  بهترین رژلب بدون سرب را بخوانید.

کانسیلر چیست؟

وقتی پرایمر و فاندیشن را استفاده کردید، پوست شما بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. درواقع، این دو مرحله برای بسیاری از زنان کافی است؛ اما نه همیشه! همه ما گاهی اوقات دچار لکه‌های قرمز و تیرگی می‌شویم و اینجاست که کانسیلر نقش مهمی را در تکمیل آرایش ایفا می‌کند.

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟
توضیح کانسیلر

از هر نوع پوستی که باشید، داشتن دو کانسیلر ضروری است. برای پوشاندن لکه‌های قرمز و همچنین لکه‌های تیره باید کانسیلرهای متفاوتی را در صورت نیاز برای ظاهری بی‌عیب و نقص اعمال کنید و به یاد داشته باشید، همیشه بهترین کار این است که با یک ابر کوچک کانسیلر را به صورت خود بزنید.

تعریف کانسیلر

کانسیلر به‌عبارت‌دیگر نوعی آرایش است که تیرگی، منافذ بزرگ پوست و لکه‌های دیگر پوست را می‌پوشاند. بسیار شبیه فاندیشن است، اما اغلب بعد از استفاده از فاندیشن استفاده می‌شود و علائم یا لکه‌هایی را که حتی پس از استفاده از فاندیشن نیز قابل‌مشاهده هستند، می‌پوشاند.
چیزی که کانسیلر را از فاندیشن جدا می‌کند، این واقعیت است که کانسیلر به‌شدت حاوی رنگ‌دانه است و اجازه می‌دهد لایه جامدی از یکنواختی و شفافیت ایجاد شود. طیف گسترده‌ای از رنگ در انواع کانسیلر موجود است که به شما کمک می‌کند تا کاستی‌های فاندیشن را برطرف کنید.
با وجود تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر با یکدیگر، شما نباید کانسیلر را با فاندیشن اشتباه بگیرید، اگرچه عملکرد آن‌ها یکسان است. کانسیلر نیز در سایه‌های مختلف موجود است. بسیاری از افراد تمایل به استفاده از بیش از یک نوع کانسیلر در برنامه‌های آرایشی خود دارند زیرا می‌خواهند رنگ دقیق لکه را از بین ببرند.

نکته

کانسیلر برای پوشاندن لکه‌های آفتاب‌سوختگی، حلقه‌های زیر چشم و روشن شدن صورت شما طراحی‌شده است. برای پوشاندن حلقه‌های زیر چشم و لکه‌های تیره معجزه می‌کند.

مهم است که به یاد داشته باشید کانسیلر چیزی نیست که در سراسر صورت شما استفاده شود، از آن باید فقط در قسمت‌هایی از صورت که تیره‌تر است، استفاده شود.

لکه‌های تیره

اگر می‌خواهید لکه‌های تیره را بپوشانید یا به دنبال بهترین کانسیلر برای زیر چشم هستید، سعی کنید از سایه‌ای استفاده کنید که فقط یک یا دو درجه روشن‌تر از رنگ پوست شما باشد. هرقدر سبک‌تر باشد، جلوه بهتری دارد.

اگر پوست چربی دارید، از زدن کانسیلر خامه‌ای خودداری کنید. آن‌ها بر روی پوست چرب، منافذ پوست را مسدود می‌کنند و باعث خراب شدن آرایش می‌شوند. اگر پوست خشکی دارید از زدن کانسیلر مایع پرهیز کنید چون باعث خشک‌تر شدن پوست خواهد شد.

نحوه اعمال کانسیلر

 • ابتدا فاندیشن و سپس کانسیلر خود را بزنید. اگر این کار را انجام دهید از کانسیلر کمتری استفاده می‌کنید.
 • اگر پرایمر ندارید، از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید. این به جلوگیری از چین‌خوردگی قبل از آرایش کمک می‌کند.
 • اگر آکنه دارید، از کانسیلر سبز استفاده کنید. این نوع کانسیلر به کاهش قرمزی پوست کمک می‌کند.
اعمال کردن روی پوست
اعمال صحیح کانسیلر

آیا می‌دانید می‌توانید از کانسیلر بر روی گردن و سینه خود نیز استفاده کنید؟ در ادامه مقاله تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر بعد از یادگرفتن نحوه اعمال کانسیلر، ویژگی‌های بهترین کانسیلر را بیان خواهیم کرد.

بهترین کانسیلر

تمام کانسیلرها در این مورد که باعث می‌شوند تا پوست شما طبیعی به نظر برسد، مشترک هستند. آن‌ها باعث می‌شوند که حلقه‌های زیر چشم، لکه‌های قهوه‌ای، قرمزی و نقص‌های پوستی پوشیده شوند.

اول کانسیلر یا فاندیشن؟

از نظر ما باید اول از فاندیشن استفاده کرد. هدف فاندیشن یکنواخت کردن رنگ پوست شما و از بین بردن لکه‌ها است و همچنین باعث بهبود قسمت‌هایی از پوست که دچار تغییر رنگ و قرمزی شده است، می‌شود.

در ابتدا تشخصی مقدار موردنیاز کانسیلر برای پوست و لکه‌ها کمی سخت است، اما با تمرین و دقت به رنگ موردنظر خواهید رسید.
فاندیشن برای ایجاد پوست با رنگی یکنواخت کاملاً مناسب است. اگرچه برخی از خانم‌ها قبل از استفاده از فاندیشن، از کانسیلر استفاده می‌کنند که این کار اشتباه است. به کار بردن فاندیشن، واقعاً باید دومین مرحله از برنامه شما باشد.
اگر ابتدا کانسیلر بزنید، آرایش شما در نهایت لک شده و با آرایش شما مخلوط می‌شود. برای داشتن رنگ پوست مناسب، ابتدا پرایمر زده و سپس فاندیشن را استفاده کنید.

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر

صادقانه بگویم تفاوت عمده سه محصول آرایشی فوق‌الذکر زیاد نیست؛ اما هنگامی‌که در مورد تفاوت بین پرایمر، فاندیشن و کانسیلر صحبت می‌کنید، چند نشانه اصلی وجود دارد که باید آن‌ها را به خاطر بسپارید.
در روال آرایش، ابتدا یک پرایمر استفاده می‌شود درحالی‌که فاندیشن روی آن اعمال می‌شود. در میان سه محصول آرایشی برای آخرین مورد یک کانسیلر استفاده می‌شود.
پرایمر معمولاً محصولی بی‌رنگ است، اما می‌تواند رنگی مشابه پوست نیز داشته باشد. این محصول بدون رنگ، رطوبت کافی برای پوست را تضمین می‌کند و باعث جلوگیری از خروج عرق و روغن از منافذ می‌شود و همچنین مزاحمتی در آرایش ایجاد نمی‌کند، پرایمر زیر لایه عمل می‌کند که تمام آرایش‌های دیگر بر روی آن قرار می‌گیرند.

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟
تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر

ازآنجاکه در فاندیشن گزینه‌های مختلف در رنگ‌های متفاوتی وجود دارد، به‌خوبی با رنگ پوست سازگار است و ایجاد صافی و یکنواختی در پوست می‌کند. از طرف دیگر، کانسیلر درحالی‌که نقاط و لکه‌هایی را که بعد از زیرسازی و سایر محصولات آرایشی هنوز قابل‌مشاهده هستند را می‌پوشاند.

کار پرایمر، فاندیشن و کانسیلر

 • از کانسیلر برای لکه‌های قرمز و تیرگی استفاده می‌شود و استفاده از آن سطح یکنواخت‌تری را تضمین می‌کند.
 • پرایمر و فاندیشن باعث درخشش پوست نمی‌شود، اما کانسیلر به آرایش شما درخشش می‌بخشد.
 • یک پرایمر حالت آرایش را تنظیم می‌کند درحالی‌که از فاندیشن با توجه به تنظیمات و حالت تنظیم‌شده توسط پرایمر برای پوشاندن لکه‌ها و کک‌ومک‌ها استفاده می‌شود.
 • در مرحله آخر، برای پوشاندن کامل تمام ناصافی‌ها از کانسیلر استفاده می‌شود.

نتیجه

هر سه ماده آرایشی که از نوع پرایمر، فاندیشن و کانسیلر هستند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا در کامل نشان دادن پوست و زیباتر جلوه دادن صورت کمک می‌کنند؛ اما باید در زمان اجرای آن‌ها به یاد داشته باشید که حتماً آن‌ها را به ترتیب پرایمر، فاندیشن و در پایان از کانسیلر استفاده کنید. در غیر این صورت نتیجه آن‌قدرها که باید، مثمر ثمر نخواهد بود.
برای مطالعه سایر مقالات مشابه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید و اگر نیاز به لوازم شخصی دسته دوم پیدا کردید و همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی، می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.
منابع
fashionholictrend.com
stonegirl.com
adorebeauty.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.