کابل OTG چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل OTG چیست؟

USB On-The-Go را به اختصار USB OTG می‌گویند. کابل OTG نوعی فناوری الکترونیکی است. این فناوری به دستگاه‌های مجهز به درگاه USB مانند تلفن همراه اجازه می‌دهد تا اطلاعات موجود در یک وسیله دیگر مجهز به درگاه USB را استخراج کنند.

این وسایل می‌توانند فلش مموری، دوربین دیجیتال یا تلفن همراه باشند. کابل OTG کابلی است که این فناوری را در اختیار شما قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که این کار بدون دخالت رایانه شخصی یا لپ‌تاپ صورت می‌گیرد. در ادامهٔ این مقاله کاربردهای دقیق این کابل را در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

اتصال دستگاه‌های خارجی به گوشی

این روزها بسیاری از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها از USB OTG پشتیبانی می‌کنند. با On-The-Go USB می‌توانید دستگاه‌های خارجی را به تلفن هوشمند یا تبلت خود متصل کنید. شما می‌توانید با استفاده از آن تلفن همراه یا تبلت خودتان را به دستگاه‌های دیگر متصل کنید.

این کابل دو عدد اتصال‌دهنده در دو طرف خود دارد. یک اتصال‌دهنده مربوط به تلفن شما می‌شود. اتصال‌دهنده بعدی در سر دیگر سیم قرار دارد. این اتصال‌دهنده یک اتصال‌دهندهٔ USB A است. ممکن است که شما با استفاده از یک کابل USB معمولی تلفن خودتان را به کامپیوتر متصل کنید.

در این صورت گوشی همراه شما دستگاه ذخیره‌سازی (storage device) است. کامپیوتر شما دستگاه اصلی (main device) خواهد بود. اگر از یک کابل OTG استفاده کنید تلفن همراه شما دستگاه اصلی خواهد بود.

آیا همه گوشی‌های هوشمند از OTG پشتیبانی می‌کنند؟

تقریباً همه گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند USB On-The-Go را پشتیبانی می‌کنند. آیا گوشی شما مدل قدیمی است؟ آیا می‌خواهید بدانید که گوشی‌تان از OTG پشتیبانی می‌کند یا خیر؟

شما می‌توانید برای این کار نرم‌افزار USB OTG Checker” را دانلود کنید. با این نرم‌افزار می‌توانید متوجه شوید که آیا دستگاه شما OTG را پشتیبانی می‌کند یا خیر.

پشتیبانی کردن
پشتیبانی کردن از گوشی های جدید

آیا می‌شود پشتیبانی OTG را به گوشی‌های هوشمند اضافه کرد؟

خیر، شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید. درواقع پشتیبانی OTG ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است. ممکن است گوشی شما از OTG پشتیبانی کند، اما تولیدکنندگان آن را فعال نکرده باشند. در این مورد شما می‌توانید پشتیبانی آن را فعال کنید.

می‌خواهید بدانید که گوشی هوشمندتان از OTG پشتیبانی می‌کند یا نه؟ یکی از راه‌های آن نگاه کردن به جعبه آن است. شما می‌توانید به وب‌سایت آن محصول هم مراجعه کنید.

اگر لوگویی را دیدید که بر روی آن USB On-The-Go درج شده باشد آن محصول از این کابل پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید در قسمت مشخصات دستگاه تیز به دنبال اطلاعاتی از OTG باشید.

چگونه می‌توان از کابل OTG برای آیفون استفاده کرد؟

دستگاه آیفون شما یک پورت USB C یا یک پورت micro USB دارد؛ اما پورت دستگاه شما باید یک USB فول سایز باشد. شما می‌توانید این مشکل را به وسیله یک آداپتور حل کنید. می‌توانید به جای آداپتور یک فلش مموری تهیه کنید. فلش مموری هر دو پورت micro USB و USB استاندارد را دارد.

چطور کابل OTG را تهیه کنیم؟

وقتی شما یک دستگاه تلفن همراه می‌خرید شاید این OTG را هم در جعبه پیدا کنید. با این حال شما می‌توانید این کابل را جداگانه نیز خریداری کنید.

کاربردهای کابل OTG

کابل‌های OTG کاربردهای زیادی دارند. برخی از این کاربردها شاید هرگز به گوش شما نرسیده باشد. در ادامهٔ این مقاله کاربردهای این کابل را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

رابط موبایل و موس

با استفاده از ویژگی USB OTG به‌راحتی می‌توانید یک ماوس یا کیبورد کامپیوتر را به گوشی و تبلت خود وصل کنید. آنگاه می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. به محض اتصال کابل ماوس به گوشی، کرسر آن روی صفحه نمایان می‌شود.

البته ممکن است بعضی از ماوس‌ها را مثل ماوس‌های مخصوص بازی نتوان وصل کرد.

اتصال فلش مموری به گوشی

شما با استفاده از کابل OTG می‌توانید فلش مموری خود را به گوشی خود متصل کنید. با اتصال فلش مموری خود به گوشی هوشمند یا تبلت می‌توانید از اطلاعات دستگاه خود پشتیبان بگیرید. درواقع شما می‌توانید هر نوع فایلی را انتقال بدهید. اتصال فلش مموری بسیار آسان است.

اتصال فلش مموری به گوشی
اتصال فلش مموری به گوشی

اتصال هارد اکسترنال به گوشی

هاردهای قابل حملی که از گوشی قدرت می‌گیرند همیشه کار نمی‌کنند؛ اما هاردهای اکسترنالی که از منبع قدرت خودشان قدرت می‌گیرند به خوب کار خواهند کرد. برای گوشی‌های اندروید این درایوها باید در فرمت FAT32 باشند. هاردهایی که فرمت NTFS هستند در دستگاه اندروید مشکل پیدا می‌کنند.

استفاده برای شارژ کردن سایر دستگاه‌ها

شما می‌توانید در صورت نیاز به وسیله کابل OTG گوشی خود را به دیگر دستگاه‌ها متصل کنید. به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را شارژ کنید. در این صورت به‌طور خودکار یکی از گوشی‌ها به‌عنوان هاست عمل می‌کند و دیگری را شارژ می‌کند.

این کار برای زمانی که شما نیاز به شارژ اورژانسی دارید به شما کمک می‌کند. لازم به ذکر است استفاده از این ویژگی در طولانی مدت می‌تواند موجب اختلال در باتری گوشی شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید!

چرا گوشی دیر شارژ می‌شود؟

اتصال دسته بازی به گوشی

به‌واسطه کابل OTG می‌توانید به‌راحتی دسته پلی‌استیشن را به گوشی خود متصل کنید. در گوشی‌های اندروید و نسخه‌های جدیدتر آن از Xbox 1 پشتیبانی می‌شود. دسته Xbox 360 قدیمی‌تر نیز به‌وسیله کابل OTG می‌تواند به دستگاه اندرویدی وصل شود. درست مثل Plug And Play کردن وصل کردن دسته‌ها نیز به‌آسانی صورت می‌گیرد.

Plug And Play چیست؟

Plug And Play یک فناوری‌ای است. این فناوری باعث می‌شود تا با اتصال دستگاه جدید به سیستم، سیستم شما به‌صورت خودکار آن را شناسایی کنند. درواقع باعث می‌شود تا مدت زمان متصل کردن دستگاه به سیستم و شروع به کارکردن با آن کم باشد.

این زمان تنها چند ثانیه است. درواقع از اولین زمان اتصال شما می‌توانید که با دسته کار کنید. البته که شما باید بازی‌ای را در گوشی خود اجرا کنید که نیاز به دسته داشته باشد.

اگر گوشی اندروید شما روت شده است می‌توانید دسته‌های پلی‌استیشن را به آن وصل کنید. شما می‌توانید یک دسته دوم را نیز به دستگاه اندرویدی تان متصل کنید. با این کار گوشی‌تان را به یک دستگاه بازی تبدیل می‌کنید!

اتصال کیبورد به گوشی همراه

شما می‌توانید با استفاده از این کابل کیبوردهای مختلفی را به گوشی خود متصل کنید. با این کار می‌توانید از کیبورد برای تایپ آسان و سریع استفاده کنید.

کابل OTG چیست؟
اتصال کیبورد به گوشی همراه

اتصال کیبورد و موس به گوشی آیفون

در گوشی‌های آیفون نیز می‌توانید کیبورد یا ماوس را به دستگاه خودتان متصل کنید. برای مثال اگر می‌خواهید گوشی‌تان همانند یک لپ‌تاپ کار کند نیاز به یک کیبورد و موس دارید.

البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای کابل OTG از کیبوردها و ماوس‌های بی‌سیم استفاده کنید. چراکه گوشی‌ها فقط یک اتصال USB موجود دارند. این در حالی است که شما دو اتصال برای کیبورد و ماوس نیاز دارید.

اتصال کارت حافظه برای انتقال داده‌ها

شما قادر خواهید بود به وسیله کابل OTG رم ریدر و کارت حافظه خود را به گوشی و تبلت خود متصل کنید. این کار برای انتقال فایل‌ها از MicroSD و SD کارت‌های مختلف کاربرد دارد. به‌ویژه عکاسان حرفه‌ای برای انتقال سریع اطلاعات دوربین به تبلت می‌توانند از این ترفند استفاده کنند.

اتصال مستقیم گوشی اندورید به پرینتر

شما می‌توانید گوشی اندروید یا آیفون خودتان را به پرینتر متصل کنید. برای اتصال گوشی اندورید به پرینتر باید برنامهٔ Print Share را بروی گوشی نصب کنید. این نرم‌افزار به‌طور خودکار درایورهای یو اس بی پرینتر را دانلود می‌کند. بعد از آن گوشی را با یک کابل OTG به پرینتر متصل کنید.

اتصال مستقیم گوشی آیفون به یک پرینتر

پرینترها با یک USB Plug And Play استاندارد به‌خوبی با دستگاه‌های آیفون کار می‌کنند. این به شما کمک می‌کند که بتوانید بدون نباز به یک کانکشن وایرلس یا بی‌سیم پرینت بگیرید. همچنین شما از انتقال فایل‌ها به کامپیوتر بی‌نیاز می‌شوید.

درواقع می‌توانید فایل‌ها را مستقیماً از گوشی به پرینتر بدهید. گاهی اوقات سیستم‌عامل اندروید از حالت USB Mass Storage پشتیبانی نمی‌کند و ممکن است که شما قصد داشته باشید که از عکس‌ها و اسنادتان پرینت بگیرید.

در این صورت شما احتیاج دارید که از مودهای PTP یا MTP برای کانکشن USB استفاده کنید. البته که اگر پرینتر شما از وای‌فای پشتیبانی کند کار شما راحت‌تر خواهد بود.

اتصال دوربین DSLR به گوشی

شما می‌توانید با استفاده از OTG دوربین DSLR خود را به دستگاه آیفون وصل کنید. عکاس‌ها عاشق این قابلیت خواهند شد. درواقع شما می‌توانید دستگاه اندروید خود را به دوربین متصل کنید. با این کار شما دستگاهتان را به یک صفحه‌نمایش بزرگ برای عکاسی تبدیل می‌کنید.

کابل OTG چیست؟
اتصال دوربین DSLR به گوشی

این دستگاه کاملاً قابلیت عکس‌برداری فوکوس و… را دارد. این یکی از استفاده‌های خلاقانه از گوشی اندروید می‌تواند باشد. برای این کار شما به برنامه DSLR Controller احتیاج دارید. دوربین ایده آل شما دوربین مارک کانن می‌تواند باشد. در هر صورت شما باید از دوربینی است کنید که از این قابلیت پشتیبانی کند.

اگر به عکاسی علاقه دارید، مقاله زیر را از دست ندهید!

راهنمای خرید دوربین عکاسی نو

اتصال لامپ LED را به گوشی

شما می‌توانید یک لامپ آل ای دی دارای USB را به دستگاه اندرویدی متصل کنید. برای این کار باید از یک کابل OTG کمک بگیرید. شما می‌توانید از لامپ‌های ال‌ای‌دی کمک بگیرید تا بتوانید در شب عکس‌های خوبی بگیرید. این زمانی کمک‌کننده است که دوربین جلوی گوشی شما قابلیت فلش نداشته باشد.

اشتراک‌گذاری مخاطبین و پیام‌ها بین دو دستگاه اندروید

به کمک برنامه Smart Switch سامسونگ شما می‌توانید اطلاعاتی را به یک گوشی دیگر انتقال دهید. شما می‌توانید پیام‌ها، مخاطبین و اطلاعات دیگری را با کمک کابل OTG به گوشی دیگری منتقل کنید. این کار باتری کمی مصرف می‌کند.

اتصال مینی فن به گوشی

به پنکه‌های کوچک مینی فن گفته می‌شود. این پنکه‌های یو اس بی به‌وسیله شارژ الکتریکی کار می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را به کمک کابل OTG به دستگاه اندرویدی خودتان متصل کنید.

اتصال گوشی اندروید به ابزار موسیقی

شما می‌توانید ابزارآلات موسیقی برای مثال کیبورد و گیتار را مستقیماً به‌وسیله کابل midi استاندارد به pc متصل کنید. اکنون با استفاده از کابل OTG USB می‌توانید همه این ابزارها را به گوشی اندروید خود وصل کنید.

اتصال اینترنت

شما می‌توانید یک اینترنت سیمی را به کمک کابل OTG به دستگاه اندرویدی متصل کنید. زمان‌هایی هست که گوشی شما به وای فای یا داده تلفن همراه دسترسی ندارد. در این زمان شما می‌توانید با استفاده از یک کابل OTG به یک اتصال‌دهندهٔ USB Eternet متصل شوید تا به کمک آن به اینترنت متصل شوید.

ضبط صدا با استفاده از میکروفون خارجی

کاربران یوتیوب می‌توانند از این امکان بهرهٔ فراوانی ببرند. شما می‌توانید از یک میکروفون خارجی برای ضبط صدای خودتان در گوشی اندروید استفاده کنید. برای اتصال آن‌ها باید از یک کابل OTG کمک بگیرید پس از آن صدای خودتان را ضبط کنید.

متصل کردن گوشی همراه به تلویزیون

شما می‌توانید با این کار صفحه‌نمایش گوشی‌تان را بر روی تلویزیون مشاهده کنید. برای این کار نیاز به یک کابل HDMI یا Chrome cast و کابل OTG دارید.

کابل OTG چیست؟
متصل کردن گوشی همراه به تلویزیون

کارت ریدر یا کارت‌خوان

ممکن است شما گوشی آیفون داشته باشید. در این صورت ممکن است که گوشی شما از کارت microSD پشتیبانی نکند. نگران نباشید. شما با استفاده از یک کابل OTG با یک کارت ریدر می‌توانید این کار را انجام بدهید. در واقع با استفاده از این‌ها می‌توانید یک کارت microSD را به دستگاه آیفون متصل کنید.

پرسش و پاسخ

قابلیت OTG چیست؟

پاسخ : OTG مخفف USB On-The-Go است. اساساً یک ویژگی استاندارد بوده که امکان خواندن اطلاعات USB را روی دستگاه موبایل بدون نیاز به PC و لپ‌تاپ را فراهم می‌کند. این ابزار در واقع به یک میزبان USB تبدیل می‌شود و البته هر گجتی از چنین قابلیتی بهره نمی‌برد.

با OTG چه کارهایی می‌شود انجام داد؟

پاسخ : استفاده از ماوس و کیبورد، اتصال فلش مموری و استفاده از دسته بازی کنسول‌ها.

در این مقاله اطلاعاتی راجع به کاربرد کابل OTG را در اختیار شما قرار دادیم. اگر موردی را از قلم انداخته‌ایم آن را برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

منابع:
Coolblue.ln
Makeuseof.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.