خلاصه‌ای از بهترین مقالات نیمه‌ی دوم دی‌ماه ۹۷

در نیمه دوم دی‌ماه همچون دوره گذشته به حوزه حیوانات پرداخته‌ایم، اگر در حال حاضر از یک سگ و یا پرنده نگهداری می‌کنید و یا علاقه‌مند به این کار هستید پس حتماً مقالات این دوره ما را مطالعه کنید. برای آشنایی بیشتر و بهتر با مطالب این دوره خلاصه‌ی مطالبی را که در زیر قرار دادیم، مطالعه نمایید.

ژرمن شپرد

ژرمن شپرد که به معنای چوپان آلمانی است، یکی از معروف‌ترین سگ‌های گله است. به اعتقاد برخی، این نژاد نتیجه آمیزش شیپ داگ با گرگ است.
معروف بودن این نژاد به خاطر قهرمان بودن در بازی‌های عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس پس از جنگ جهانی اول برمی‌گردد. این سگ اصالتاً یک سگ چوپان است که طی سال‌ها نگهداری و پرورش، به قابلیت‌های عملیاتی زیادی دست‌یافته است. در اولین مقاله این دوره به‌طور مفصل به خصوصیات ظاهری و رفتاری این سگ پرداخته‌ایم.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه این حیوان

در دومین مقاله این دوره موضوع سلامت سگ و نکات تغذیه‌ای این حیوان را بررسی کرده‌ایم.
از ۲ ماهگی به بعد توله‌ها وابستگی چندانی به شیر ندارند و تا این سن باید به خوردن غذاهای عادی عادت کرده باشند. تا سن ۵ ماهگی روزانه به سه تا پنج وعده‌غذا نیاز دارند که فقط یکی از این وعده‌ها شامل شیر خواهد بود. اگر حیوان شما در اثر خوردن شیر، اسهال می‌شود می‌توانید شیر را قطع کرده و ماست را در وعده‌های غذایی بگنجانید.

حمام کردن سگ

همان‌طور که در دوره‌های قبل هم به اهمیت رعایت بهداشت سگ پرداختیم در این مقاله به نکات مربوط به حمام کردن سگ‌ها پرداخته‌ایم. اصولاً توله‌های زیر ۲ ماه که در کنار مادر خود زندگی می‌کنند نیازی به شستشو ندارند و مادر به‌خوبی نظافت و بهداشت آن‌ها را تأمین می‌کند. شستن توله‌های زیر ۲ ماه بی‌مادر هم کار پرخطر و نامناسبی است؛ زیرا در این سنین و قبل از واکسیناسیون، توله‌ها به‌شدت در معرض بیماری و مستعد سرماخوردگی هستند. حمام کردن سگ باید با شامپوی مخصوص حیوانات و حداقل هر ۳ هفته تا یک ماه یک‌بار باشد. شستشو با شامپو زودتر از این مدت به بافت پوست و موهای حیوان آسیب وارد می‌کند.

تغذیه سگ در دوران آبستنی، توله بودن و بالغ و پیر

سگ ماده در دوران آبستنی باید علاوه بر نیازهای جسمی خود شامل مواد دارای انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای برآوردن نیازهای پایه و حیاتی بدن، نیازهای حیات توله‌هایی را که در شکم دارد نیز برآورده کند. در محدوده سنی یک تا شش ماه، سگ‌ها به ۲ وعده‌غذا در روز نیاز دارند و استفاده از شیر، اگر حیوان را دچار اسهال نکند به‌عنوان یک نیم وعده در خلال وعده‌های اصلی مفید خواهد بود.

برنامه غذایی سگ‌های بالغ کمی با برنامه توله‌ها تفاوت دارد. اصولاً سگ‌های بالغ باید روزی یک وعده‌غذا بخورند. حجم این غذا حدوداً یک‌بیستم وزن بدن حیوان یا ۵ درصد از کل وزن بدن هست؛ یعنی یک سگ ۱۰ کیلویی به حداقل روزی نیم کیلوگرم و یک سگ ۲۰ کیلویی به حداقل روزی ۱ کیلوگرم غذا نیاز دارد. در این مقاله سعی کرده‌ایم در مورد تغذیه سگ در دوران مختلف صحبت کنیم.

فنچ راه‌راه

فنچ‌ها از پرندگان قاره اقیانوسیه هستند که در گله‌های حتی چند هزارتایی در دشت‌های این قاره زندگی می‌کنند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده‌اند. این پرنده انواع گوناگونی دارد، اما اغلب فنچ‌های در ایران از نوع finch zebra هستند.
با توجه به انواع مختلف فنچ، در این مقاله سعی ما بر آن است که در مورد فنچ راه‌راه یا همان فنچ زبرا بحث نماییم.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

مرغ مینا

مرغ مینا پرنده‌ای کوچک و بسیار بازیگوش است که قابلیت بسیار خوبی برای تقلید صدا دارد و این توانایی شگفت‌انگیز باعث شده است که آدم‌ها از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری از این پرنده علاقه‌مند شود. صادرکنندگان عمده، معمولاً جوجه میناها را عادت به تغذیه دستی می‌دهند و چون این جوجه‌ها به مدت کافی با دست تغذیه می‌شوند، معمولاً اهلی بار می‌آیند؛ بنابراین تمام وظیفه خریداران میناهای اهلی فقط اهلی نگه‌داشتن آن‌هاست.
در این مقاله به معرفی بیشتر این حیوان و خصوصیاتش و نکاتی چند از نگهداری آن پرداخته‌ایم.

فنچ سرسیاه

از سال ۱۴۷۸ میلادی که جزایر قناری به تصرف اسپانیایی‌ها درآمد، تعداد زیادی از فنچ‌ها یا سهره‌های وحشی و همچنین تعدادی قناری ازآنجا به اسپانیا آورده شد و چون این پرندگان آوای دل‌نشینی داشتند به‌تدریج اسپانیایی‌ها به پرورش این‌گونه پرندگان توسط برخی از پرورش‌دهندگان اسپانیایی آغاز گردید و سپس برای فروش به سایر کشورهای اروپایی صادر گردید؛ اما پرورش فنچ از دیرباز در کشورهای مختلف نظیر هندوستان، ایران و چین رواج داشته است. فنچ گونه‌های متعددی دارد که به علت زیبایی و قابلیت تکثیر بسیار آسان، طرفداران زیادی دارند.

مراقبت از سگ

یک سگ می‌تواند برای برخی از افراد نشاط‌آور باشد؛ اما قبل از اینکه تصمیم به خریدن یک سگ کنید، بهتر است با روش‌های مراقبت از سگ آشنا شوید. همان‌طور که اشاره کردیم، داشتن یک سگ می‌تواند حس سرزندگی و خوشحالی را به هر خانه‌ای بیاورد، پس طبیعی است که سلامت و خوشحالی این حیوان باوفا نیز اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. در این مقاله، تلاش کرده‌ایم تا کلیه مراقبت‌های عمومی سگ‌ها را گردآوری کرده و در قالب یک مطلب ارائه کنیم.

ویژگی‌های سگ و خصوصیاتی در مورد این حیوان

سگ حیوانی است که هزاران سال در کنار انسانی که از موجودی شکارچی به دام‌پرور و کشاورز مبدل شده زیسته و در شکل‌گیری تمدن، یاور انسان بوده است او تنها یکی از آفریده‌های پروردگار است که با نگاهی موشکافانه در رفتار او می‌توان به عظمت آفرینش پی برد تمام کارآیی این حیوان به چگونگی شناخت و تربیت خصلت‌هایش به‌علاوه آشنایی با مسائل بهداشتی و بیماری‌های او که نقش اساسی در بکار گیری توانایی‌هایش در کمک به انسان عهده‌دار است هنوز هم‌نژادهای مختلفی از سگ‌ها را به‌منظور شکار موجودات مختلف (از پرندگان گرفته تا خرگوش، روباه، گوزن و گراز) بکار می‌گیرند، انگیزه نگهبانی سگ‌ها نیز همچنان به قوت خود باقی است. این حیوان دارای نژادهای گوناگونی است. در این مقاله سعی داریم در مورد ویژگی‌های سگ صحبت کنیم.

مرغ عشق استرالیایی

مرغ عشق یکی از اعضا کوچک خانواده طوطی‌ها محسوب می‌شود. مهد این پرنده زیبا استرالیا است. در طول قرن ۱۹ و ۲۰ هزاران جفت از این پرنده به سایر قاره‌ها آورده شد و خیلی زود توانست جای خود را به‌عنوان یک حیوان خانگی محبوب باز کند. رنگ‌های زیبا، صدای دل‌نشین، توانایی تقلید صدا، طبیعت اجتماعی، نگهداری آسان و قیمت ارزان، مرغ عشق را به یکی از محبوب‌ترین پرندگان تبدیل کرده است. در این مقاله به بررسی روند زندگی این پرنده از زوایای مختلف پرداخته‌ایم.

مرغ عشق استرالیایی
مرغ عشق استرالیایی

بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام

همان‌طور که می‌دانید بعضی از افراد به نگهداری و مراقبت از حیوان به‌عنوان عضوی از خانواده، تمایل نشان داده و برای رشد و پرورش آن اقدامات و هزینه‌های بسیاری نیز صرف می‌کنند. در اسلام روایات بسیاری درباره‌ی نگهداری حیوان خانگی آمده است. هرچند که نگهداری از بعضی حیوانات از سوی مراجع به دلایل مختلف رد شده است، اما نکاتی در این میان اهمیت دارد که در این مقاله با عنوان نگهداری از بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

چرا گربه، پاسخ به سؤالات رایج کاربران درباره گربه

معمولاً کسانی که از گربه به‌عنوان یک حیوان خانگی استفاده می‌کنند بعد از چند ماه با سؤالاتی رو‌به‌رو می‌شوند. در این مقاله سعی داریم که در مورد انواع رفتارهایی که از گربه‌ها سر می‌زند که برای ما انسان‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد صحبت کنیم. به‌عنوان‌مثال برای ما انسان‌ها خیلی عجیب است که چرا گربه از آب و خیار می‌ترسد! در اینجا به‌تمامی این سؤالات پاسخ داده می‌شود.

سگ نژاد داشهوند و سگ نژاد بلادهاند

در ادامه معرفی سگ‌های نژاد هاند یا همان سگ‌های شکاری، در اینجا در مورد سگ نژاد داشهوند، سگ نژاد گری‌هاند و سگ نژاد بلادهاند مفصل به بحث پرداخته‌ایم و در مورد خصوصیات ظاهری و رفتاری آنان نوشته‌ایم.

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر