رفتارشناسی عروس هلندی

عروس‌های هلندی پرندگانی اجتماعی هستند. این پرنده‌ها باید به‌صورت جفت نگهداری شوند. آن‌ها نباید تنها باشند و یا تمام طول روز در قفس باشند. دلیلش هم همین اجتماعی بودن پرنده است. ما در این مقاله به رفتارشناسی عروس هلندی می پردازیم.

عروس‌های هلندی می‌توانند با صاحبشان هم ارتباط برقرار کنند. اگر به عروس‌های هلندی توجه کنید رفتارهای خاصی از آن‌ها می‌بینید. شما می‌توانید متوجه شوید که آن‌ها عصبانی یا خوشحال و شاد هستند یا خیر. برای این کار باید به حرکات بدن آن‌ها توجه کنید.

تکان دادن دم

پرنده‌ها همانند حیوانات دیگر دم خود را تکان می‌دهند. تکان دادن دم در آن‌ها به معنی شادی و خوشحالی آن‌ها است.

به سمت شما می‌آید

ممکن است که شما در نزدیکی پرنده باشید. اگر او به سمت شما آمد درحالی که سرش را بالا گرفته بود، این به این معنی است که او از بودن شما خوشحال است.

به صدای آن‌ها گوش دهید

برای رفتارشناسی عروس هلندی گوش دادن به صدای آن‌ها می‌تواند خیلی کمک دهنده باشد. آن‌ها به هنگام شادی صحبت می‌کنند، آواز می‌خوانند و سوت می‌زنند.

آن‌ها به هنگام شادی رفتارهای دیگری نیز نشان می‌دهند. برای مثال تاج سرشان را بالا می‌برند. ممکن است که بال‌هایشان را باز کنند و بال بزنند.

خواندن مقاله آموزش حرف زدن به عروس هلندی برای کمک کردن به حرف زدن عروس هلندی شما کمک خواهد کرد.

مردمک‌های گشاد

اگر مردمک‌های چشم عروس هلندی به طور ناگهانی بزرگ شود نشان‌دهنده‌ی عصبانیت او است. اگر این نشانه را دیدید دست از کاری که دارید انجام می‌دهید بردارید. احتمالاً کار شما باعث عصبانیت پرنده شده است.

به سر و پرهای پرنده نگاه کنید. هنگامی که واقعاً عصبانی باشد ممکن است سرش را پایین بیندازد. در این حالت پرهایش را پف می‌دهد. پرهای دمش را باز می‌کند. ممکن است که در این حالت به سمت شما نیز بیاید. این‌ها علامت عصبانی بودن پرنده است.

وارونه

اگر وارونه آویزان شده است در این حالت، پرنده احتمالاً بال‌هایش را هم باز می‌کند. در رفتارشناسی عروس هلندی این نشانه‌ی آن است که او می‌خواهد از قلمروی خودش دفاع کند.

ممکن است شما نزدیک قفس بروید و پرنده را در حالت وارونه مشاهده کنید. در این شرایط شما باید از قفس دور شوید و به قلمروی او نزدیک نشوید.

گاز گرفتن

اگر عروس‌های هلندی بخواهند شما را گاز بگیرند به شما حمله می‌کنند. شما باید در این حالت آن‌ها را تنها بگذارید.

گاز گرفتن
گاز گرفتن عروس هلندی

برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

گاز گرفتن عروس هلندی

هیس

به صدای هیس توجه کنید، معمولاً این صدا با رفتارهای تهاجمی دیگر نیز همراه است. برای مثال پرنده به شما حمله می‌کند و صدای هیس هم می‌دهد. اگر صدای هیس را از عروس هلندی شنیدید باید او را تنها بگذارید.

جیغ زدن و فرار کردن عروس هلندی

عروس هلندی اگر احساس خطر کند فرار می‌کند. به هنگام فرار جیغ می‌زند. آن‌ها اگر در حالت ترس در یک جا گیر افتاده باشند از خودشان دفاع می‌کنند و شما را نوک می‌زنند.

یک عروس هلندی هیچ‌وقت گاز نمی‌گیرد مگر این‌که جایی گیر کرده باشد. اولین گزینه‌ی آن‌ها به هنگام ترسیدن فرار کردن است.

تاج برجسته با چشمان باز

در رفتارشناسی عروس هلندی این نشان دهنده‌ی این است که پرنده شما متوجه و حواس جمع است. اگر پرنده شما تاجش را برجسته کرده و چشمانش را باز کرده این به معنای آن است که پرنده حواسش را جمع کرده است. ممکن است که این رفتار را در قبال یک صدا و یا غذادهی از جانب شما نشان دهد.

تکان دادن سر

تکان دادن سر به بالا و پایین و صدا دادن، این نشانه گرسنه بودن عروس هلندی است. اگر عروس هلندی‌ها جوان باشند و غذا بخواهند این کار را انجام می‌دهند. سرشان را بالا و پایین می‌برند و هم‌زمان صدا می‌دهند.

نوک زدن به محیط اطراف

بعضی وقت‌ها عروس هلندی‌ها به محیط اطرافشان نوک می‌زنند. معمولاً نرها این کار را می‌کنند. آن‌ها به قفس و چیزهای دیگر نوک می‌زنند. دلیل انجام این کار هنوز مشخص نیست؛ اما تئوری‌هایی دراین‌باره وجود دارد.

یک تئوری می‌گوید که عروس‌های هلندی این کار را برای نشان دادن قلمروشان انجام می‌دهند. تئوری دیگری وجود دارد که می‌گوید عروس‌های هلندی این کار را برای جلب توجه ماده‌ها انجام می‌دهند.

پریدن عروس‌های هلندی

عروس‌های هلندی پریدن را برای جلب توجه انجام می‌دهند. برای جلب توجه حتی ممکن است که جیغ بکشند. آن‌ها ممکن است که برای جلب توجه ماده‌ها تاج سرشان را فر کوچکی بدهند. البته این کار می‌تواند برای دفاع از قلمرو نیز صورت بگیرد.

برای رفتارشناسی عروس هلندی به دم و بال‌های آن‌ها نگاه کنید آن‌ها ممکن است برای جلب توجه ماده‌ها دم خود را باز کنند. پرهای سر تاج و بال‌ها را نیز باز کنند. امکان دارد که قدم بزنند و سوت هم بزنند.

البته ممکن است این رفتار نشانه‌ای از دفاع از قلمروشان باشد. اگر این رفتار همراه با صدای هیس کردن پرنده بود این یعنی اینکه او از قلمرواش دفاع می‌کند. این رفتار نشانه این است که شما باید از قلمرو آن‌ها دور شوید.

رفتارشناسی عروس هلندی
پریدن عروس هلندی

ساییدن نوک

ساییدن نوک می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده خواب‌آلود است یا اینکه آرامش دارد. ساییدن نوک می‌تواند به این معنا باشد که پرنده می‌خواهد چرت بزند یا اینکه بخوابد.

نظریه دیگری نیز راجع به این کار وجود دارد. این نظریه می‌گوید که شاید پرنده برای کوتاه کردن نوک بالا و پایینش آن‌ها را می‌ساید.

خمیازه مبالغه‌آمیز

رفتار دیگری که ممکن است عروس هلندی از خود نشان بدهد خمیازه است. در این حالت پرنده نوکش را باز می‌کند. پرنده این کار را به طور مبالغه‌آمیزی انجام می‌دهد. این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد.

درواقع پرنده با این کار دارد گوش‌هایش را باز می‌کند یا اینکه دهانش را از آلرژی‌ها و گرد و غبار پاک می‌کند. اگر این خمیازه همراه با تکان دادن سر بود آن را نادیده نگیرید. چراکه این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت سینوس باشد.

همچنین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تنفسی باشد. اگر پاهای پرنده گرم بود این بدین معناست که پرنده سالم و سرحال است. اگرپاهای پرنده سرد بود این یعنی پرنده ناراحت یا نگران است یا این‌که می‌تواند بیمار شده باشد.

لرزیدن

از بیشترین سؤالات راجع به رفتارشناسی عروس هلندی لرزیدن آن‌هاست. در یک عروس هلندی سالم لرزیدن یک رفتار کاملاً طبیعی است بسیاری از صاحبان پرندگان وقتی که پرنده را در حال لرزیدن می‌بینند این را غیرطبیعی قلمداد می‌کنند.

درحالی‌که حقیقت این است که این رفتار طبیعی است. اگرچه یک لرزش خفیف طبیعی است اما همیشه لرزش‌ها طبیعی نیستند. اگر این لرز ناشی از بیماری باشد بسیار بارزتر به چشم می‌آید. در این حالت به نظر می‌رسد که عروس هلندی بی‌حال است.

بال‌ها افتاده و پرها را پف داده است. به فعل و انفعالات صاحبش پاسخ نمی‌دهد. دم پرنده بالا و پایین می‌رود. در این صورت پرنده باید به دام‌پزشکی برده شود.

این نشانه‌ها معمولاً نشانه از یک عفونت باکتریایی یا بیماری هستند اگر پرنده به دام‌پزشک برده نشود امکان دارد که بمیرد.

بالا و پایین بردن دم

بعضی وقت‌ها این نشانه بیماری عروس هلندی است. درواقع بعضی وقت‌های عروس هلندی به هنگام بیماری دمشان را بالا و پایین می‌برند. اگر شما این نشانه را دیدید باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید.

علائم دیگر بیماری

رفتارهای دیگری در رفتارشناسی عروس هلندی نیز وجود دارند که نشانه‌ی بیماری پرنده است برای مثال اگر پرنده زیاد می‌خوابد، گاهی عطسه می‌کند، صدایش را از دست داده است، زیاد می‌خورد یا کم می‌خورد یا به طور ناگهانی آب زیاد می‌نوشد. این‌ها می‌توانند از علائم بیماری پرنده باشند.

خوابیدن زیاد
خوابیدن زیاد پرنده

از علائم دیگر می‌توان به موارد ذکرشده در ادامه مقاله اشاره کرد. اگر رنگ فضله و تعداد دفعات مدفوع کردن تغییر پیدا کرده است، باید او را به دام‌پزشک ببرید. بعضی رفتارهای دیگر نیز وجود دارند که نشان از بیماری هستند.

برای مثال کندن پرها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پر و نوک باشد. کندن پرها می‌تواند نشانه بی‌حوصلگی نیز باشد.

تمیز کردن

عروس‌های هلندی خودشان را تمیز می‌کنند. در این حالت انگار که آن‌ها پرهایشان را شانه می‌زند. آن‌ها برای این کار با نوکشان پرهایشان را تمیز می‌کند. درواقع بهداشت یک اصل بسیار مهم برای بسیاری از پرندگان است.

این تمیز کردن یک نوع رفتار اجتماعی نیز هست. در واقع قسمت‌هایی از پرنده وجود دارد که آن‌ها نمی‌توانند خودشان آن قسمت‌ها را تمیز کنند. پرنده‌های دیگر به کمک آن‌ها می‌آیند و پرهای آن‌ها را تمیز می‌کنند. به طور مثال زیر نوک و زیر سر آن‌ها.

پرت کردن اشیاء

اگر عروس هلندی شما از در قفس بودن حوصله‌اش سر رفته باشد این کار را می‌کند. آن‌ها شروع به پرت کردن اشیاء می‌کنند.

بالا بردن یک پا در پرها

ممکن است شما ببینید که عروس هلندی یک پایش را بالا می‌برد و آن را در بین پرها مخفی می‌کند. در این صورت او در حال حفظ گرمای بدنش است. این رفتار کاملاً طبیعی است. پرنده با این کار گرمای بدنش را حفظ می‌کند.

استرس در عروس‌های هلندی

شناسایی علائم استرس در رفتارشناسی عروس هلندی بسیار مهم است. چرا که استرس می‌تواند باعث مسائل جدی سلامتی در آن‌ها شود.

اگر دیدید که پرنده‌ی شما این علائم را دارد باید ببینید که چه چیزی باعث این رفتارها شده است. شاید عروس هلندی شما به دلیل تنهایی این کار را می‌کند. شاید پرنده نیاز به محیط بهتری داشته باشد.

هر از گاهی پرنده را بیرون از قفس بیاورید. به آن‌ها به مقدار کافی اسباب‌بازی نیز بدهید. به همه‌ی نیازهای پرنده توجه کنید. اگر بازهم پرنده این علائم را نشان داد بهتر است که او را به دام‌پزشکی ببرید.

اگر این علائم را بشناسیم می‌توانیم در اسرع وقت به آن‌ها کمک کنیم. با کمک به آن‌ها پرنده‌ها بار دیگر احساس آرامش و امنیت می‌کنند. برخی از رفتارهایی که نشان می‌دهد عروس هلندی استرس دارد عبارت‌اند از:

  • گاز گرفتن
  • جیغ زدن
  • سرگردانی
  • کندن پرها

خواندن مقاله علت ترس عروس هلندی به شما و پرنده زیبایی که دارید در حل مشکلات ناشی از ترس و استرس کمک خواهد کرد.

سؤال

این سؤال‌ها در سایت ویکی هاو به اشتراک گذاشته شده‌اند. جواب بعضی از آن‌ها را دام‌پزشک متخصص داده است.

بعضی از آن‌ها را نیز کاربران معمولی جواب داده‌اند. اگرچه جواب کاربران معمولی تخصصی نیست اما می‌توانید جواب‌های آن‌ها را درمورد رفتارشناسی عروس هلندی خودتان مدنظر داشته باشید.

تکان دادن سر

سوال: عروس هلندی من سرش را بالا و پایین می‌کند این چه معنایی می‌دهد؟

جواب: سر تکان دادن برای جلب توجه شما است. اگر پرنده خیلی کوچک باشد این کار انجام می‌دهد تا بگوید که گرسنه است و نیاز به غذا دارد. اگر پرنده بزرگ‌تر باشد این کار را برای جلب توجه انجام می‌دهد.

راه رفتن با تاج برجسته

سوال: من یک عروس هلندی تهیه کردم او با تاجی که آن را بالا آورده است در قفس راه می‌رود. آیا در رفتارشناسی عروس هلندی این به این معنی است که او می‌خواهد که از قفس بیرون می‌آید؟

جواب: تاج برجسته می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که عروس هلندی شما در یک مکان جدید قرار گرفته است. در این حالت پرنده به حالت آماده‌باش قرار دارد. درواقع او در این محیط به پیرامون خودش اطمینان ندارد. می‌تواند به دلیل خانه جدید او باشد.

رفتارشناسی عروس هلندی
تاج برجسته عروس هلندی

نوک زدن پرها و دادن زدن

سوال: چرا عروس هلندی من پرهایش را نوک می‌زند و فریاد می‌زند؟

جواب: پرندگان به دلایل مختلفی به پرهای خود آسیب می‌رسانند. یکی از این دلایل می‌تواند عفونت‌های انگلی باشد نکته البته دلیل رایج این اتفاق بی‌حوصلگی پرنده است.

فریاد زدن پرنده نیز می‌تواند به دلیل بی‌حوصلگی باشد. درواقع او با این کارها دارد تلاش می‌کند تا توجه شما را به خودش جلب کند. برای او اسباب‌بازی‌های زیادی تهیه کنید. این کار آن‌ها را سرگرم و مشغول می‌کند.

حرکت زیاد پرنده

سوال: چرا وقتی که نزدیک قفس مرغ عشقم می‌روم پرنده‌ام زیاد حرکت می‌کند؟

جواب: پرنده شما هیجان‌زده است. اجازه بدهید که از قفس بیرون بیاید. این کار باعث می‌شود که انرژی‌اش تخلیه شود.

حفاظت از اشیا

سوال: چرا پرنده‌ی من از اشیاء خاص محافظت می‌کند؟

جواب: این رفتار در رفتارشناسی عروس هلندی یعنی پرنده‌ی شما از آن اشیاء محافظت می‌کند. برای اینکه آن‌ها را دوست دارد. پرنده نمی‌خواهد که دیگران با آن‌ها دست بزنند.

دادن پرها به صاحبش

سوال: چرا پرنده من پرهایش را به من می‌دهد؟

جواب: شاید پرنده، شما را در حال جمع‌آوری پرها از قفس دیده باشد. پرنده فکر کرده است که شما از پر خوشتان می‌آید. البته اگر پر ریزی زیادی دارد پرنده را باید به دام‌پزشکی ببرید.

یک پرنده بدون فعالیت

سوال: عروس هلندی من بر روی نشیمنگاه می‌نشیند پرهایش را پف می‌دهد و هیچ فعالیتی ندارد. آیا این طبیعی است؟

جواب: همه این‌ها نشانه این است که پرنده شما مریض شده است. پرنده را فوراً به دام‌پزشکی ببرید.

صحبت پایانی

در آخر امیدواریم که این مقاله در زمینه‌ی رفتارشناسی عروس هلندی برای شما مفید واقع شود. برای مطالعه سایر مقالات مشابه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید و برای خرید و فروش لوازم دست دوم و همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی، می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

مقالات مرتبط:

این مقاله از منابع زیر استخراج شده است:
parrotfeather.com
wikihow.com
animalwised.com

نظرات
محمدرضا

محمدرضا

سلام، عروس هلندی نر دارم یکسال و نیمه هستش حدودا یک هفته ست با ما داره زندگی میکنه، میخواستم راهنمایی کنید چکار کنم که بتونم ساعاتی تنها بذارمش، متاسفانه حتی یک لحظه از دیدش دور میشیم شروع میکنه به جیغ بلند زدن بطوری که آسایش همه حتی همسایه ها رو بهم میزنه، بنظرم خیلی دستی و وابسته هستش البته از روز اول که تحویل گرفتمش همینطوری بوده،چکار کنم که جیغ نزنه و وابستگیش کم بشه تا بتونم حداقل چند ساعت تنها بذارمش در روز، ممنون میشم راهنمایی کنید.

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله جیغ زدن عروس هلندی را از وبلاگ واسط کالا دست ندهید. در این مقاله علاوه بر بیان علل این رفتار عروس هلندی، راهکارهایی برای ترک آن نیز گفته شده است.

Sevin

Sevin

سلام وقت بخیر عروس هلندی نر ما تقریبا ۲۰روز هست که با ما آشناشده‌،تقریبا ۳روز هست در هوا به چیزی زل میزند بعد کل پرهایش را در جایی که ثابت ایستاده باز میکند و همش تکان میدهد بعدپرواز میکند و کلا خودش را به دیوار میکوبد و فرود میاید. در حالی که پر پرواز دارد.

ابولفضل

ابولفضل

سلام ممنون برای اعتلاعات من ی سوال داشتم طوطی عروس ماده من وقتی در بالای صندلی که میرود سر خودش را پاین میگیرد کمر خودش را خم میکند و صدا های عجیبی از خودش در میاورد(این صدا هارو من نشنیده بودم تا الان) و وقتی دراز کشیدم خودش را به من میمالد این اتفاق هر یک ماه ی بار میفتد و دلیلش را نمیدانم ممنون میشم جواب بدید🙏

محیا

محیا

باسلام عروس هلندی من وقتی اسمشو صدا میزنم یا کلماتی مث سلام که بهش آشنا هس سرشو تکون میده و باپرهاش پف میکنه این رفتارش یعنی چی؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر معمولا هنگامیکه پرنده عصبی هست پرهایش پف می‌کند. در رابطه با تکان دادن سر هنگامی که با او صحبت می‌کنید سه دلیل وجود دارد: 1. ممکن است از صدایی که می‌شنوه لذت میبره. 2. ممکنه از صاحبش متنفر باشه. 3. ممکن هم است عفونتی در پدن پرنده باشد.

Raha

Raha

سلام لطفا جواب بدید عروس هلندی من وقتی باهاش صحبت میکنم سرشو بد تکون میده نه اینکه به سمت بالا و پایین باشه یه تکون کوتاه یدفعه ای و فقط وقتایی ک باهاش حرف میزنم

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر در حالت کلی دلایل تکان دادن سر عروس هلندی در مقاله بالا توضیح داده شد. اما طبق تجربیات گفته شده، تکان خوردن سر هلندی هنگامی که ما با او صحبت می‌کنیم سه دلیل عمده می‌تواند داشته باشد: 1) از صدایی که می‌شنوه لذت میبره. 2) از صاحبش متنفر است. 3) شاید یک قسمت از بدنش عفونت کرده است. لذا به بررسی عمیقی برای اینکه مطمئن شوید پرنده‌تان بیمار است یا خیر نیاز دارید. در این رابطه خواندن مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

Mani

Mani

سلام میخواستم بدونم چرا برای عروس هلندیم سوت میزنم سرش رو تکان میده ماده هستش

احسان

احسان

سلام عروس هلندی نر ما حدود یکسال و نیم داره براش یه ماده گرفتیم حدود دوهفته ست که داریمش ،دو روز که فقط دونه میخوره ،یه گوشه لونه میشینه و پرهاش پف میده ولی غروب که میشه شروع میکنه به جیغ زدن میخواستم بپرسم مریض نشده ماده؟ واینکه چند وقت طول میکشه تا با عروس نر جفت بشه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا از دست ندهید. در رابطه با جفت شدن عروس هلندی نر و ماده هم پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله تولید مثل عروس هلندی را مطالعه نمایید.

ناصر

ناصر

جالب و قابل استفاده ممنونیم که وقت گذاشتید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام سپاس دوست گرامی

Srhn

Srhn

سلام عروس هلندی من پرهاش رو باز میکنه انگار بخواد کشش بده. طبیعیه؟؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بله این جزئی از خصوصیات عروس هلندی است.

Meysa

Meysa

خیلی ممنون بابت این اعتلاعات خوبتون با توجه به این مطالب ینی عروس هلندی من مریض شده 😭 خداکنه زود خوب شه🥺 با تشکر 🙏

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام ممنون از شما. اگر عروس هلندی شما بی حال است پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.

ثبت نظر