وبلاگ واسط کالا
160

رفتارشناسی عروس هلندی

رفتارشناسی عروس هلندی

عروس‌های هلندی پرندگانی اجتماعی هستند. این پرنده‌ها باید به‌صورت جفت نگهداری شوند. آن‌ها نباید تنها باشند و یا تمام طول روز در قفس باشند. دلیلش هم همین اجتماعی بودن پرنده است. ما در این مقاله به رفتارشناسی عروس هلندی می پردازیم.

عروس‌های هلندی می‌توانند با صاحبشان هم ارتباط برقرار کنند. اگر به عروس‌های هلندی توجه کنید رفتارهای خاصی از آن‌ها می‌بینید. شما می‌توانید متوجه شوید که آن‌ها عصبانی یا خوشحال و شاد هستند یا خیر. برای این کار باید به حرکات بدن آن‌ها توجه کنید.

تبلیغ

تکان دادن دم

پرنده‌ها همانند حیوانات دیگر دم خود را تکان می‌دهند. تکان دادن دم در آن‌ها به معنی شادی و خوشحالی آن‌ها است.

به سمت شما می‌آید

ممکن است که شما در نزدیکی پرنده باشید. اگر او به سمت شما آمد درحالی که سرش را بالا گرفته بود، این به این معنی است که او از بودن شما خوشحال است.

به صدای آن‌ها گوش دهید

برای رفتارشناسی عروس هلندی گوش دادن به صدای آن‌ها می‌تواند خیلی کمک دهنده باشد. آن‌ها به هنگام شادی صحبت می‌کنند، آواز می‌خوانند و سوت می‌زنند.

آن‌ها به هنگام شادی رفتارهای دیگری نیز نشان می‌دهند. برای مثال تاج سرشان را بالا می‌برند. ممکن است که بال‌هایشان را باز کنند و بال بزنند.

خواندن مقاله آموزش حرف زدن به عروس هلندی برای کمک کردن به حرف زدن عروس هلندی شما کمک خواهد کرد.

مردمک‌های گشاد

اگر مردمک‌های چشم عروس هلندی به طور ناگهانی بزرگ شود نشان‌دهنده‌ی عصبانیت او است. اگر این نشانه را دیدید دست از کاری که دارید انجام می‌دهید بردارید. احتمالاً کار شما باعث عصبانیت پرنده شده است.

به سر و پرهای پرنده نگاه کنید. هنگامی که واقعاً عصبانی باشد ممکن است سرش را پایین بیندازد. در این حالت پرهایش را پف می‌دهد. پرهای دمش را باز می‌کند. ممکن است که در این حالت به سمت شما نیز بیاید. این‌ها علامت عصبانی بودن پرنده است.

وارونه

اگر وارونه آویزان شده است در این حالت، پرنده احتمالاً بال‌هایش را هم باز می‌کند. در رفتارشناسی عروس هلندی این نشانه‌ی آن است که او می‌خواهد از قلمروی خودش دفاع کند.

ممکن است شما نزدیک قفس بروید و پرنده را در حالت وارونه مشاهده کنید. در این شرایط شما باید از قفس دور شوید و به قلمروی او نزدیک نشوید.

گاز گرفتن

اگر عروس‌های هلندی بخواهند شما را گاز بگیرند به شما حمله می‌کنند. شما باید در این حالت آن‌ها را تنها بگذارید.

گاز گرفتن
گاز گرفتن عروس هلندی

برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

گاز گرفتن عروس هلندی

هیس

به صدای هیس توجه کنید، معمولاً این صدا با رفتارهای تهاجمی دیگر نیز همراه است. برای مثال پرنده به شما حمله می‌کند و صدای هیس هم می‌دهد. اگر صدای هیس را از عروس هلندی شنیدید باید او را تنها بگذارید.

جیغ زدن و فرار کردن عروس هلندی

عروس هلندی اگر احساس خطر کند فرار می‌کند. به هنگام فرار جیغ می‌زند. آن‌ها اگر در حالت ترس در یک جا گیر افتاده باشند از خودشان دفاع می‌کنند و شما را نوک می‌زنند.

یک عروس هلندی هیچ‌وقت گاز نمی‌گیرد مگر این‌که جایی گیر کرده باشد. اولین گزینه‌ی آن‌ها به هنگام ترسیدن فرار کردن است.

تاج برجسته با چشمان باز

در رفتارشناسی عروس هلندی این نشان دهنده‌ی این است که پرنده شما متوجه و حواس جمع است. اگر پرنده شما تاجش را برجسته کرده و چشمانش را باز کرده این به معنای آن است که پرنده حواسش را جمع کرده است. ممکن است که این رفتار را در قبال یک صدا و یا غذادهی از جانب شما نشان دهد.

تکان دادن سر

تکان دادن سر به بالا و پایین و صدا دادن، این نشانه گرسنه بودن عروس هلندی است. اگر عروس هلندی‌ها جوان باشند و غذا بخواهند این کار را انجام می‌دهند. سرشان را بالا و پایین می‌برند و هم‌زمان صدا می‌دهند.

نوک زدن به محیط اطراف

بعضی وقت‌ها عروس هلندی‌ها به محیط اطرافشان نوک می‌زنند. معمولاً نرها این کار را می‌کنند. آن‌ها به قفس و چیزهای دیگر نوک می‌زنند. دلیل انجام این کار هنوز مشخص نیست؛ اما تئوری‌هایی دراین‌باره وجود دارد.

یک تئوری می‌گوید که عروس‌های هلندی این کار را برای نشان دادن قلمروشان انجام می‌دهند. تئوری دیگری وجود دارد که می‌گوید عروس‌های هلندی این کار را برای جلب توجه ماده‌ها انجام می‌دهند.

پریدن عروس‌های هلندی

عروس‌های هلندی پریدن را برای جلب توجه انجام می‌دهند. برای جلب توجه حتی ممکن است که جیغ بکشند. آن‌ها ممکن است که برای جلب توجه ماده‌ها تاج سرشان را فر کوچکی بدهند. البته این کار می‌تواند برای دفاع از قلمرو نیز صورت بگیرد.

برای رفتارشناسی عروس هلندی به دم و بال‌های آن‌ها نگاه کنید آن‌ها ممکن است برای جلب توجه ماده‌ها دم خود را باز کنند. پرهای سر تاج و بال‌ها را نیز باز کنند. امکان دارد که قدم بزنند و سوت هم بزنند.

البته ممکن است این رفتار نشانه‌ای از دفاع از قلمروشان باشد. اگر این رفتار همراه با صدای هیس کردن پرنده بود این یعنی اینکه او از قلمرواش دفاع می‌کند. این رفتار نشانه این است که شما باید از قلمرو آن‌ها دور شوید.

رفتارشناسی عروس هلندی
پریدن عروس هلندی

ساییدن نوک

ساییدن نوک می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده خواب‌آلود است یا اینکه آرامش دارد. ساییدن نوک می‌تواند به این معنا باشد که پرنده می‌خواهد چرت بزند یا اینکه بخوابد.

نظریه دیگری نیز راجع به این کار وجود دارد. این نظریه می‌گوید که شاید پرنده برای کوتاه کردن نوک بالا و پایینش آن‌ها را می‌ساید.

خمیازه مبالغه‌آمیز

رفتار دیگری که ممکن است عروس هلندی از خود نشان بدهد خمیازه است. در این حالت پرنده نوکش را باز می‌کند. پرنده این کار را به طور مبالغه‌آمیزی انجام می‌دهد. این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد.

درواقع پرنده با این کار دارد گوش‌هایش را باز می‌کند یا اینکه دهانش را از آلرژی‌ها و گرد و غبار پاک می‌کند. اگر این خمیازه همراه با تکان دادن سر بود آن را نادیده نگیرید. چراکه این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت سینوس باشد.

همچنین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تنفسی باشد. اگر پاهای پرنده گرم بود این بدین معناست که پرنده سالم و سرحال است. اگرپاهای پرنده سرد بود این یعنی پرنده ناراحت یا نگران است یا این‌که می‌تواند بیمار شده باشد.

لرزیدن

از بیشترین سؤالات راجع به رفتارشناسی عروس هلندی لرزیدن آن‌هاست. در یک عروس هلندی سالم لرزیدن یک رفتار کاملاً طبیعی است بسیاری از صاحبان پرندگان وقتی که پرنده را در حال لرزیدن می‌بینند این را غیرطبیعی قلمداد می‌کنند.

درحالی‌که حقیقت این است که این رفتار طبیعی است. اگرچه یک لرزش خفیف طبیعی است اما همیشه لرزش‌ها طبیعی نیستند. اگر این لرز ناشی از بیماری باشد بسیار بارزتر به چشم می‌آید. در این حالت به نظر می‌رسد که عروس هلندی بی‌حال است.

بال‌ها افتاده و پرها را پف داده است. به فعل و انفعالات صاحبش پاسخ نمی‌دهد. دم پرنده بالا و پایین می‌رود. در این صورت پرنده باید به دام‌پزشکی برده شود.

این نشانه‌ها معمولاً نشانه از یک عفونت باکتریایی یا بیماری هستند اگر پرنده به دام‌پزشک برده نشود امکان دارد که بمیرد.

بالا و پایین بردن دم

بعضی وقت‌ها این نشانه بیماری عروس هلندی است. درواقع بعضی وقت‌های عروس هلندی به هنگام بیماری دمشان را بالا و پایین می‌برند. اگر شما این نشانه را دیدید باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید.

علائم دیگر بیماری

رفتارهای دیگری در رفتارشناسی عروس هلندی نیز وجود دارند که نشانه‌ی بیماری پرنده است برای مثال اگر پرنده زیاد می‌خوابد، گاهی عطسه می‌کند، صدایش را از دست داده است، زیاد می‌خورد یا کم می‌خورد یا به طور ناگهانی آب زیاد می‌نوشد. این‌ها می‌توانند از علائم بیماری پرنده باشند.

خوابیدن زیاد
خوابیدن زیاد پرنده

از علائم دیگر می‌توان به موارد ذکرشده در ادامه مقاله اشاره کرد. اگر رنگ فضله و تعداد دفعات مدفوع کردن تغییر پیدا کرده است، باید او را به دام‌پزشک ببرید. بعضی رفتارهای دیگر نیز وجود دارند که نشان از بیماری هستند.

برای مثال کندن پرها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پر و نوک باشد. کندن پرها می‌تواند نشانه بی‌حوصلگی نیز باشد.

تمیز کردن

عروس‌های هلندی خودشان را تمیز می‌کنند. در این حالت انگار که آن‌ها پرهایشان را شانه می‌زند. آن‌ها برای این کار با نوکشان پرهایشان را تمیز می‌کند. درواقع بهداشت یک اصل بسیار مهم برای بسیاری از پرندگان است.

این تمیز کردن یک نوع رفتار اجتماعی نیز هست. در واقع قسمت‌هایی از پرنده وجود دارد که آن‌ها نمی‌توانند خودشان آن قسمت‌ها را تمیز کنند. پرنده‌های دیگر به کمک آن‌ها می‌آیند و پرهای آن‌ها را تمیز می‌کنند. به طور مثال زیر نوک و زیر سر آن‌ها.

پرت کردن اشیاء

اگر عروس هلندی شما از در قفس بودن حوصله‌اش سر رفته باشد این کار را می‌کند. آن‌ها شروع به پرت کردن اشیاء می‌کنند.

بالا بردن یک پا در پرها

ممکن است شما ببینید که عروس هلندی یک پایش را بالا می‌برد و آن را در بین پرها مخفی می‌کند. در این صورت او در حال حفظ گرمای بدنش است. این رفتار کاملاً طبیعی است. پرنده با این کار گرمای بدنش را حفظ می‌کند.

استرس در عروس‌های هلندی

شناسایی علائم استرس در رفتارشناسی عروس هلندی بسیار مهم است. چرا که استرس می‌تواند باعث مسائل جدی سلامتی در آن‌ها شود.

اگر دیدید که پرنده‌ی شما این علائم را دارد باید ببینید که چه چیزی باعث این رفتارها شده است. شاید عروس هلندی شما به دلیل تنهایی این کار را می‌کند. شاید پرنده نیاز به محیط بهتری داشته باشد.

هر از گاهی پرنده را بیرون از قفس بیاورید. به آن‌ها به مقدار کافی اسباب‌بازی نیز بدهید. به همه‌ی نیازهای پرنده توجه کنید. اگر بازهم پرنده این علائم را نشان داد بهتر است که او را به دام‌پزشکی ببرید.

اگر این علائم را بشناسیم می‌توانیم در اسرع وقت به آن‌ها کمک کنیم. با کمک به آن‌ها پرنده‌ها بار دیگر احساس آرامش و امنیت می‌کنند. برخی از رفتارهایی که نشان می‌دهد عروس هلندی استرس دارد عبارت‌اند از:

 • گاز گرفتن
 • جیغ زدن
 • سرگردانی
 • کندن پرها

خواندن مقاله علت ترس عروس هلندی به شما و پرنده زیبایی که دارید در حل مشکلات ناشی از ترس و استرس کمک خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

این سؤال‌ها در سایت ویکی هاو به اشتراک گذاشته شده‌اند. جواب بعضی از آن‌ها را دام‌پزشک متخصص داده است.

بعضی از آن‌ها را نیز کاربران معمولی جواب داده‌اند. اگرچه جواب کاربران معمولی تخصصی نیست اما می‌توانید جواب‌های آن‌ها را درمورد رفتارشناسی عروس هلندی خودتان مدنظر داشته باشید.

تکان دادن سر

سوال: عروس هلندی من سرش را بالا و پایین می‌کند این چه معنایی می‌دهد؟

جواب: سر تکان دادن برای جلب توجه شما است. اگر پرنده خیلی کوچک باشد این کار انجام می‌دهد تا بگوید که گرسنه است و نیاز به غذا دارد. اگر پرنده بزرگ‌تر باشد این کار را برای جلب توجه انجام می‌دهد.

راه رفتن با تاج برجسته

سوال: من یک عروس هلندی تهیه کردم او با تاجی که آن را بالا آورده است در قفس راه می‌رود. آیا در رفتارشناسی عروس هلندی این به این معنی است که او می‌خواهد که از قفس بیرون می‌آید؟

جواب: تاج برجسته می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که عروس هلندی شما در یک مکان جدید قرار گرفته است. در این حالت پرنده به حالت آماده‌باش قرار دارد. درواقع او در این محیط به پیرامون خودش اطمینان ندارد. می‌تواند به دلیل خانه جدید او باشد.

رفتارشناسی عروس هلندی
تاج برجسته عروس هلندی

نوک زدن پرها و دادن زدن

سوال: چرا عروس هلندی من پرهایش را نوک می‌زند و فریاد می‌زند؟

جواب: پرندگان به دلایل مختلفی به پرهای خود آسیب می‌رسانند. یکی از این دلایل می‌تواند عفونت‌های انگلی باشد نکته البته دلیل رایج این اتفاق بی‌حوصلگی پرنده است.
فریاد زدن پرنده نیز می‌تواند به دلیل بی‌حوصلگی باشد. درواقع او با این کارها دارد تلاش می‌کند تا توجه شما را به خودش جلب کند. برای او اسباب‌بازی‌های زیادی تهیه کنید. این کار آن‌ها را سرگرم و مشغول می‌کند.

حرکت زیاد پرنده

سوال: چرا وقتی که نزدیک قفس مرغ عشقم می‌روم پرنده‌ام زیاد حرکت می‌کند؟

جواب: پرنده شما هیجان‌زده است. اجازه بدهید که از قفس بیرون بیاید. این کار باعث می‌شود که انرژی‌اش تخلیه شود.

حفاظت از اشیا

سوال: چرا پرنده‌ی من از اشیاء خاص محافظت می‌کند؟

جواب: این رفتار در رفتارشناسی عروس هلندی یعنی پرنده‌ی شما از آن اشیاء محافظت می‌کند. برای اینکه آن‌ها را دوست دارد. پرنده نمی‌خواهد که دیگران با آن‌ها دست بزنند.

دادن پرها به صاحبش

سوال: چرا پرنده من پرهایش را به من می‌دهد؟

جواب: شاید پرنده، شما را در حال جمع‌آوری پرها از قفس دیده باشد. پرنده فکر کرده است که شما از پر خوشتان می‌آید. البته اگر پر ریزی زیادی دارد پرنده را باید به دام‌پزشکی ببرید.

یک پرنده بدون فعالیت

سوال: عروس هلندی من بر روی نشیمنگاه می‌نشیند پرهایش را پف می‌دهد و هیچ فعالیتی ندارد. آیا این طبیعی است؟

جواب: همه این‌ها نشانه این است که پرنده شما مریض شده است. پرنده را فوراً به دام‌پزشکی ببرید.

صحبت پایانی

در آخر امیدواریم که این مقاله در زمینه‌ی رفتارشناسی عروس هلندی برای شما مفید واقع شود. برای مطالعه سایر مقالات مشابه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید و برای خرید و فروش لوازم دست دوم و همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی، می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

منابع :
parrotfeather.com
wikihow.com
animalwised.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Meysa گفت:

  خیلی ممنون بابت این اعتلاعات خوبتون با توجه به این مطالب ینی عروس هلندی من مریض شده 😭
  خداکنه زود خوب شه🥺
  با تشکر 🙏

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام ممنون از شما. اگر عروس هلندی شما بی حال است پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.

   1. ali گفت:

    سلام.من یک جوجه عروی هلندی 3 ماهه دارم.صبح ها خیلی سرحاله و سروصدا میکنه توی قفسش هم اینور و اونور میره،ولی ظهر که میشه کسل میشه و میخوابه.بعد از ظهر هم باز انرژیش زیاده شب هم از ساعتای 12 به بعد خوابش میگیره.فقط صبح ها از خودش صدا در میاره و اینور و اونور میپره،بقیه روز رو یک گوشه میشینه و کاری جز غذا و آب خوردن انجام نمیده.چرا اگر از قفس بیارمش بیرون و باهاش بازی کنم سرحاله ولی وقتی بیشتر از نیم ساعت بهش کاری ندارم میشینه و به درو دیوار نگاه میکنه.ممکنه بخواطر تنهاییش باشه؟چون اسباب بازی ای هم نداره(در اسرع وقت واسش میگیرم)نمیشه گفت مریضه چون هیچ حالت مریضی ای نداره

 2. Srhn گفت:

  سلام عروس هلندی من پرهاش رو باز میکنه انگار بخواد کشش بده. طبیعیه؟؟

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام بله این جزئی از خصوصیات عروس هلندی است.

   1. Srhn گفت:

    ممنون. ی سوال دیگه عروس هلندی من نوک پایین و بالاشو بهم میکشه مثل کشیدن دندون ها تو انسان. بعد یه حالت دیگه اش هم اینه ک وقتی خودشو تمیز میکنه یه چیزهای سفید مث پوست میریزه رو زمین. خیلی نگرانشم

    1. حامد گفت:

     فکر کنم نوکش اضافه بزرگ شده باید براش کف دریا بزاری

 3. ناصر گفت:

  جالب و قابل استفاده ممنونیم که وقت گذاشتید

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام سپاس دوست گرامی

 4. احسان گفت:

  سلام عروس هلندی نر ما حدود یکسال و نیم داره براش یه ماده گرفتیم حدود دوهفته ست که داریمش ،دو روز که فقط دونه میخوره ،یه گوشه لونه میشینه و پرهاش پف میده ولی غروب که میشه شروع میکنه به جیغ زدن میخواستم بپرسم مریض نشده ماده؟
  واینکه چند وقت طول میکشه تا با عروس نر جفت بشه؟

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.
   در رابطه با جفت شدن عروس هلندی نر و ماده هم پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله تولید مثل عروس هلندی را مطالعه نمایید.

 5. Mani گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم چرا برای عروس هلندیم سوت میزنم سرش رو تکان میده ماده هستش

 6. Raha گفت:

  سلام لطفا جواب بدید عروس هلندی من وقتی باهاش صحبت میکنم سرشو بد تکون میده نه اینکه به سمت بالا و پایین باشه یه تکون کوتاه یدفعه ای و فقط وقتایی ک باهاش حرف میزنم

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   در حالت کلی دلایل تکان دادن سر عروس هلندی در مقاله بالا توضیح داده شد.
   اما طبق تجربیات گفته شده، تکان خوردن سر هلندی هنگامی که ما با او صحبت می‌کنیم سه دلیل عمده می‌تواند داشته باشد: 1) از صدایی که می‌شنوه لذت میبره. 2) از صاحبش متنفر است. 3) شاید یک قسمت از بدنش عفونت کرده است.
   لذا به بررسی عمیقی برای اینکه مطمئن شوید پرنده‌تان بیمار است یا خیر نیاز دارید. در این رابطه خواندن مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 7. محیا گفت:

  باسلام
  عروس هلندی من وقتی اسمشو صدا میزنم یا کلماتی مث سلام که بهش آشنا هس سرشو تکون میده و باپرهاش پف میکنه این رفتارش یعنی چی؟

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا هنگامیکه پرنده عصبی هست پرهایش پف می‌کند.
   در رابطه با تکان دادن سر هنگامی که با او صحبت می‌کنید سه دلیل وجود دارد:
   1. ممکن است از صدایی که می‌شنوه لذت میبره.
   2. ممکنه از صاحبش متنفر باشه.
   3. ممکن هم است عفونتی در پدن پرنده باشد.

 8. ابولفضل گفت:

  سلام ممنون برای اعتلاعات
  من ی سوال داشتم
  طوطی عروس ماده من وقتی در بالای صندلی که میرود سر خودش را پاین میگیرد کمر خودش را خم میکند و صدا های عجیبی از خودش در میاورد(این صدا هارو من نشنیده بودم تا الان) و وقتی دراز کشیدم خودش را به من میمالد این اتفاق هر یک ماه ی بار میفتد و دلیلش را نمیدانم ممنون میشم جواب بدید🙏

 9. Sevin گفت:

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی نر ما تقریبا ۲۰روز هست که با ما آشناشده‌،تقریبا ۳روز هست در هوا به چیزی زل میزند بعد کل پرهایش را در جایی که ثابت ایستاده باز میکند و همش تکان میدهد بعدپرواز میکند و کلا خودش را به دیوار میکوبد و فرود میاید.
  در حالی که پر پرواز دارد.

 10. محمدرضا گفت:

  سلام، عروس هلندی نر دارم یکسال و نیمه هستش حدودا یک هفته ست با ما داره زندگی میکنه، میخواستم راهنمایی کنید چکار کنم که بتونم ساعاتی تنها بذارمش، متاسفانه حتی یک لحظه از دیدش دور میشیم شروع میکنه به جیغ بلند زدن بطوری که آسایش همه حتی همسایه ها رو بهم میزنه، بنظرم خیلی دستی و وابسته هستش البته از روز اول که تحویل گرفتمش همینطوری بوده،چکار کنم که جیغ نزنه و وابستگیش کم بشه تا بتونم حداقل چند ساعت تنها بذارمش در روز، ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام دوست گرامی
   پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله جیغ زدن عروس هلندی را از وبلاگ واسط کالا دست ندهید. در این مقاله علاوه بر بیان علل این رفتار عروس هلندی، راهکارهایی برای ترک آن نیز گفته شده است.

  2. شقایق گفت:

   خیلی عالی و مفید بود

 11. ..... گفت:

  سلام ممنون در مورد مطالب خوبتون ❤️
  یه سوال دارم …
  چرا وقتی عروس هلندی می‌ترسه یه صدای آرام اما عجیب غریب رو درمیاره؟! و همین طور ، یه جا وای می ایسته تکون نمیخوره؟؟؟
  متأسفانه این خیلی منو نگران می‌کنه 🥺

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   به دلیل واککنشات بدن پرنده است که در برابر ترس و استرس این گونه میشود. این رفتار در برابر ترس و استرس عادی است

 12. محمد اسماعیل لگزیان گفت:

  پرنده‌ی من دمش رو بالامیاره و میچرخه
  چکار شده

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام دوست گرامی
   شاید به دلیل استرس باشد محیط را بررسی کنید و عوامل استرس زا را از پرنده دور کنید.

 13. عروس هلندی من ماده هست یه نر براش خریدی همش عروس هلندی نرمو مادم با نوکش گاز میگره نه گاز بگیره میره نوک عروس نرمو گاز میگیره از این حرفا مشکلی داره عروسم؟

  1. مژده شریفی‌نژاد گفت:

   سلام دوست گرامی
   این ناسازگاری تا یک ماه اول کاملا طبیعی است.ان شالله به مرور زمان این وضع بهبود پیدا می کند. نگران نباشید.

 14. Amir ali گفت:

  عروس هلندی من یک چشمش بسته تر از چشمه دیگه این یک مریضی هست 2 ماهش هست

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   علائمی از عفونت در چشم پرنده است؟

 15. laila گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من یک عروس هلندی دارم که از جوجگی مراقبش هستم اما دوماهه عروس هلندی جوجه دیگه ای رو هم گرفتم که تنها نباشه ولی وقتی ازادشون میکنم تو خونه کوچیکه دنبال بزرگتره میره و بزرگتره فک میکنم خوشش نمیاد و صدای هیس میده و اگه خیلی نزدیک بشه اونو میزنه ولی بعد از چند ساعت باهم بودن کنار میان بنظرتون طبیعیه؟ و اینکه کوچیکه اصلا اجازه نمیده بخارونیمش و خودشو با اسباب بازیاش میخارونه برای این مورد چیکار کنم؟؟ 🙁

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   هر دو پرنده به زمان نیاز دارند تا با هم خو بگیرند. . در رابطه با پرنده جدیدم امکان دارد هنوز استرس محیط جدید را دارد. بر خلاف میلش رفتار نکنید تا با شما و محیط عادت کند.

 16. سوما گفت:

  سلام عروس هلندی من 6 ماهه است و ماده صبحا خیلی سرو صدذ میکنه و این باعث شده کل خانواده ازش ناراضی باشن نمیدونم چیکار کنم این عادتش رفت بشه
  اون از 3 ماهگی پیش منه و از فصل بهار این عادت رو گرفته اون میزاره نازش کنم ولی اصلا نمیاد رو دستم و به دستم عادت نداره میتونید بهم راهنمایی کنید؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام وقت شما بخیر پیشنهاد می‌کنیم مقاله دستی کردن عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. احتمال زیاد پاسخ خود را با خواندن آن مقاله میابید.

 17. حمید گفت:

  عروس هلندی های من در شب بعضی از مواقع شروع میکنند به بال زدن ایت به چه معناست؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   بال زدن پرنده به هنگام شب نشانه ترس شبانه پرنده است. عرئس هلندی شما در این مکان احساس نا امنی می‌کند؛ پس محل فعلی را تغییر دهید.

 18. Shakiba گفت:

  سلام وقت بخیر
  پرنده من جدیدا منقارش نیمه باز میکنه و زبونش رو بالا و پایین میبره… علت چیه؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   شاید دما محیط پرنده مناسب نیست. ابتدا دما محیط را بررسی نمایید.

 19. علی گفت:

  سلام عروس هلندی ماده من زیاد می‌خوابه و خیلی تحرک نداره و الان ۷ ماه هست که من ازش نگهداری میکنم ولی پرواز نمیکنه😢 خیلی هم سرو صدا نمیکنه نمیدونم چی کار کنم خیلی نگرانشم 😢🥺

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   دما محیط را 28 تا 30 تنظیم کنید . اجازه بدید تنها باشه و خیلی دور و برش نباشید. برنامه تغذیه را مرور کنید ؛ غذای نامناسب و کمبودها هم بر رفتار حیوانات تاثیر زیادی دارد. چند روز صبر کنید اگر بهتر نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 20. مرضیه گفت:

  سلام عروس هلندی من بینش قرمز نمیدونم حالت طبیعی ش چه شکلی عطسه هم می‌کنه ولی کاملاسرحال می‌دود و پرواز میکند آیا سرما خورده؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   قرمز بودن سوراخ بینی نشانه‌های از عفونت در عروس هلندی است. حتما پرنده خود را نزد دام پزشک ببرید.

 21. مرضیه گفت:

  سلام عروس من وقتی نزدیکش صحبت میکنم سرشو پف می‌کنه و تکوندمیده این به چه معناست

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   در زمینه رفتارهای عروس هلندی باید بدانید که پرنده برای جلب توجه بیشتر این کار را انجام می‌دهد.

 22. محمدامین گفت:

  سلام عروس من خیلی سرحال ام عطسه می‌کنه و بینش قرمز آیا سرما خورده است؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   در این حالت امکان سرما خوردگی پرنده جود دارد؛ اما باید بدانید که بینی قرمز از عفونت نیز ناشی می‌شود.

 23. امیرخانجان گفت:

  سلام پرنده من جدیدا شروع به خودزنی کرده وپاهاوبال های خودرازخم میکند علت این کار چی میتونه باشه

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   خودزنی نتیجه استرس شدید پرنده است. سعی کنید دلیل استرس را پیدا و رفع نمایید.

 24. محمد رضا گفت:

  ببخشید عروس هلندی من حدودا دو سه ماهشه و نمیدونم نره یا ماده و دیروز خریدمش‌‌….اصلا سروصدا نمیکنه و کلا یه بار وقتی با ماشینم خواستم ببرمش جیغ زد…الان ساکت نشسته تو قفس خیلییی ساکت و زیاد میخوابه حتی بعد از ظهر اما غذاشو میخوره…از من خیلی میترسه ..چیکار کنم؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   تمام این رفتارها به این دلیل هستند که محیط زندگی پرنده تغییر کرده و استرس دارد. سعی کنید ابتدا یک محیط امن و راحت برای او فراهم کنید. زیاد به پرنده فشار نیاورید؛ زیرا ترس او بیشتر می‌شود.

 25. مارال گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی آلبینو تقریبا ۱ ساله دارم
  ما یک ماه مسافرت بودیم و دست یکی از اقوام سپرده بودم عروس هلندیم رو .
  اما از وقتی که تحویلش رفتیم بیشتر اوقات پشت سر هم نوکس رو محکم میکوبه به زمین!
  یعنی تند تند کلشو میکوبه به زمین و این من رو نگران کرده چون تا قبلش اینطوری نبوده !
  و اینکه بعضی وقت ها دهانش رو باز میکنه طوری که زبانش معلوم میشه حالت خمیازه و محکم سرشو تکون میده این نشانه چیه؟!
  یا بعضی وقت ها به طور ناگهانی جیغ میزنه!
  و اینکه موقعی ای که توی قفس هست با وسایل اسباببازیش دعوا داره!
  و مداوم خودشو تمیز میکنه!

  ممنکن میشم سریعا به همه سوالاتم پاسخ دهید چون این رفتار ها در عردس هلندی نگران کنندست !!!

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   پرنده شما در محیط جدید راحت نبوده و الان استرس شدید دارد. حتی امکان دارد که دوری شما او را ناراحت کرده و می‌خواهد از این طریق عصبانیت خود را به شما نشان دهد. سعی کنید آن را آرام کنید اما به هیچ عنوان به او فشار نیاورید.

 26. حیدری گفت:

  سلام
  عروس هلندی من وقتی اسمشو صدا میزنم سرش رو تکان میده
  با هیج کلمه دیگه این کار رو تکرار نمیکنه
  میشه دلیلش رو بگید؟

 27. فرشید گفت:

  با سلام و ممنون از اطلاعات مفید. یکی از آشناها، عروس هلندیش بر اثر اشتباه مهمانان که نتیجه سورپرایز شدن آنها از دیدن پرنده روی دوش یک مهمان دیگر و در فصای باز خانه جیغ کشیده بودند فرار کرده. حدودا سه هفتهٔ پیش. تو این مدت تعدادی از همسایه ها گزارش کرده اند که او را دیده اند. جنس این پرنده ماده است. آیا راهی هست که تا قبل از فصل سرما آن را به خانه باز گرداند؟ با تشکر فراوان

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   پرندگان هر زمان که به هر دلیلی از خانه و آشیانه خود جدا می‌شوند تا 12 روز در شعال 3 کیلومتری آن محل پرسه می‌زنند و دنبال گشتن و پیدا کردن او در این مدت فقط کار صاحب پرنده است. که نیاز به کمی سختی کشیدن و صبر و تحمل دارد.

 28. Zahra shakrei گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه جفت عروس هلندی داشتم که از بچگی خودم بزرگشون کردم متاسفانه عروس ماده مرده وجفتش خیلی به من وابسته شده و انگار افسرده شده .آیا خوب میشه

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   سعی کنید با انجام بازی ها و سرگرمی‌های گوناگون او را سرگرم نمایید و اگر امکان این را داشتید یک جفت برای پرنده تهیه کنید.

 29. محسن گفت:

  سلام.خسته نباشید.عروس هلندی من همیشه دنبال دخترم میدوه و بازی می‌کنه.دخترم حواسش نبود پاش رفت روش و طوطی سریع فرار کرد.وقتی طوطی رو بلند کردم دیدم دهنش نیمه بازه و داره تند تند نفس می‌کشه و میلرزه.از زیر دمش کنار مقعدش هم کلی پر ریخت.الان طوطی حالش مثل همیشه خوبه ولی صداش تغییر کره نه درست آواز میخونه نه حرف میزنه.میخواد هم جیغ بزنه انگار صداش گرفته.ولی نسبت به چند روز قبل صداش بهتر شده.خواستم بدونم دلیل چی می‌تونه باشه؟ممنون

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   دلیل کاملا مشخصه تمام علائم مربوط به همان ضربه اولیه هستند. حتما پرنده خود را برای معاینه نزد دام پزشک ببرید.
   ممنون که به ما سر زدید بچه های تیم واسط کالا را از احوال عروس هلندی خود بی خبر نزارید.

 30. جواد گفت:

  سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم:من یک عروس ۷ ماهه دارم.بابام همیشه توی هال میشینه و قفس پرنده هم توی هال هستش،پرندم همیشه از قفس میاد پایین و تو خونه میگرده و بعضی موقع ها هم میره پیش بابام،اما بابام دوست نداره به پرنده دست بزنه.
  چند وقته بعضی موقع ها بابام که هر جا میشینه،پرنده میره پیشش و دمش رو خیلی بالا پیده و یه صداهای خیلی کمی در میاره
  نشونه چیه؟ایا مریضه؟
  ممنون

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   باید بدانید که با این اوصاف نشانه ای از بیماری در پرنده وجود ندارد. پرنده شما برای جلب توجه نسبت به پدر شما این کار را انجام میدهد.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا اعتماد کردید از همراهی شما سپاسگزاریم.

 31. حمید گفت:

  سلام .عروس هلندی ۶ ماه ای دارم که پنج روزه خریدم .تمام روز درحال خاروندن خودشه ،روز اول حرف میزد ولی الان کاملا ساکته ،قبلا دستی بوده وحرف میزده ،الان فقط وقتی دستمون رو تو قفس می بریم روی دستمون میاد ،بعضی وقتا تو خونه آزادش میکنم یه دفه شروع میکنه به جیغ زدن ،تا اینکه برم نزدیکش وباهاش حرف میزنم ساکت میشه ،کلا نمیذاره نازش کنیم ولی روی دستمون میاد حتی ساعتها بی حرکت رو شونه مون میشینه بعدیه دفه شروع میکنه پرواز کردن وجیغ زدن میخواستم بپرسم خاروندن خودش وگهگاه چرت زدن طبیعیه واینکه ساکته

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام حمید عزیز
   عروس هلندی شما به دلیل تغییر محیط فعلا دچار استرس است. سعی کنید با رفتارهای او کنار بیایید و آرام آرام خودتان را به او نزدیک کنید. زیرا اگر خلاف میلش عمل کنید نتیجه معکوس خواهید گرفت.
   به شما پیشنهاد میدهم برای اینکه راحت‌تر بتوانید به دستی کردن عروس هلندی خود بپردازید لینک مورد نظر را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.
   خوشحال میشویم بعد از سپری کردن این دوره تیم ما را از حال پرنده خود آگاه سازید.

 32. مهدی حسنعلی زاده گفت:

  سلام جوجه عروس من ۳۲ روزه از تخم در اومده،این اواخر همش سرشو می‌بره لای پاهاش و می‌ذاره رو زمین،انگار از سرش به عنوان سه پایه استفاده میکنه،ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی نگرانشم

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   در رابطه با این واکنش عروس هلندی باید بگوییم که اگر پرنده خم شده و سر او رو به پایین است و گاهی سر خود را جلو عقب می کند، می خواهد که او را نوازش کنید.
   ممنون که مشکل خود را با تیم وبلاگ واسط کالا در میان گذاشتید.

 33. سعید گفت:

  سلام ممنونم از سایت خوبتون
  عروس من 4ماهشه خیلی می‌خوابه در طول روز ولی شب بیداره روزم فقط میاد کنار خودم می‌خوابه بعد سرش روبه جلو باشه هی چرت میزنه ممنون میشم دلیلشو بگید

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام سعید عزیز
   خیلی ممنون از کامنت پر انرژی شما کاربر عزیز.
   احتمالا دلیل چرت زدن عروس هلندی شما کمبود خواب است سعی کنید میزان خواب و وقت مناسب را به صورت صحیح تنظیم کنید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر نیز پیشنهاد می‌دهم مطلب علت چرت زدن عروس هلندی را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.

 34. Feri گفت:

  با سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمان گزاشتید 😆
  من یه سوای دارم اینکه طوطی من بعضی وقتا وقتی ازش یکم دورم ولی بازم منو میبینه مثلا حدود یک متر.. می ره روی سقف قفس و هی بال هاشو باز میکنه و جیغ میزنه و آواز میخانه و همش دور قفس (روی سقف قفس) میدوه و بازم بال هاشو کامل باز میکنه .. یعنی چی ؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   پرنده شما برای جلب توجه بیشتر وقتی شما را میبیند این واکنش‌ها را از خود نشان می‌دهد. طوطی شما دوست داره در این مواقع بیشتر به او توجه کنید. امیدواریم روزهای شیرینی در کنار پرنده خود سپری نمایید.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

 35. Fateme گفت:

  با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  من عروسم رو تازه امروز خریدم روی میله خیلی راه میره علتش چیه؟؟ رفت و برگشت داره هی میره هی میاد!!!

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   احتمالا این رفتار پرنده شما به دلیل هیجان و قرار گرفتن در یک محیز جدیده. نگران نباشید سعی کنید کم کم با او رابطه نزدیکی برقرار نمایید و به هیچ عنوان به پرنده در هیچ شرایطی فشار نیاورید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عروس هلندی پیسنهاد میدهم مقالات مرتبط را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.

 36. سید یاسین حسینی گفت:

  سلام ببخشید اول ممنون از سایت خوبتون
  عروس هلندی من جوجه هست و نزدیک به ۳ ماه ش هست ولی این وقتی لامپ رو خاموش میکنم جیغ میزنه روشن هم میزارم نمیخوابه حتی با چراغ قوه هم امتحان کردم دلیلش چیه؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام آقای حسینی عزیز
   خیلی ممنون از نظر دلگرم کنندتون.
   پس خواب پرنده شما چه زمانی است؟ روزها میخوابه؟ اگه روزها میخوابه دلیل بی خوابی شبانه او همینه. ترس از شب باعث میشه نخوابه و روزها خوابشو جبران کنه و مسلما شب خواب نمیره دیگه.
   از همراهی شما با وبلاگ واسط کالا سپاسگزاریم.

 37. معصومه گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون
  من یه عروس هلندی ۴ ماهه دارم که سخنگو شده
  بعضی وقت ها که بهش دست میزنم بد جوری گازم میگیره میخواستم بدونم دلیل این کار چی می تونه باشه؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام معصومه عزیز
   خیلی خوشحال شدیم که از مطالبمون راضی هستید.
   چقدر خوب که یک پرنده سخنگو دارید. میتونم برای اینکه بهتر کمکتون کنم پیشنهاد بدم مطلب گاز گرفتن عروس هلندی مارو حتما مطالعه کنید.

 38. رستگار گفت:

  سلام عروس هلندی ما با نوک برمی گرده پرهای پشتش و نوک میزنه وجیغ میکشه علت چی میتونه باشه

 39. احسان گفت:

  سلام
  عروس هلندی من بعضی وقت ها پرهاشو با نوکش می می خوارونه و یه صدایی شبیه قژ قژ در میده
  بنظر شما دلیلش چی می‌تونه باشه

 40. Mari گفت:

  سلام
  عروس هلندیه من هی سرشو میبره بالا و ی صدایی میده یکمم چشماشو میبنده انگار کسله. تقریبا ۲ سالشه براش غذا گذاشتم گشنش نبود نخورد ولی برای اون حرکتاش خیلی نگرانشم😢

 41. مینا گفت:

  سلام علت اینکه وقتی نزدیک عروس هلندی حرف میزنی و اون مرتبا سرشو تکون میده چیه

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام مینا عزیز
   عروس هلندیت با این رفتارش ازت درخواست خوراکی و غذا میکنه. دلش میخواد وقتی کنارشی بهش خوردنی بدی. مرسی که وبلاگ واسط کالا سر زدی عزیزم.

 42. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید .عروس هلندی من به پلاستیک و دستمال کاغذی علاقه زیادی داره .و وقتی پلاستیک میبینه نوکشو محکم رو زمین میزنه چند بار پشت سر هم اینکار میکنه
  و نمیشه پلاستیک ازش دور کرد به شدت عصبانی میشه

 43. دانیال سعادتی گفت:

  چرا عروس هلندی من همیشه میله های قفس رو گاز میزنه

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام آقای سعادتی عزیز
   دلیل گاز گرفتن پرندتون شاید برای درست کردن نوکشه و یا حوصلش سر رفته. وسایل سرگرمی متنوع و بیشتری براش تهیه کنید.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید. بازم پیش ما بیاید.

 44. علی گفت:

  سلام
  یه عروس هلندی گرفتم حدود ۳ روزه نر هستش ابلغ هنوز عادت نکرده بهم تو قفس خودشه پف میکنه باهاش حرف میزدی صدا در میادی سرشو خیلی تند تکون میده نشانه بیماریه ؟؟؟

  1. عروس هلندی گفت:

   خب هنوز به محیط جدید عادت نکرده.سعی کن باهاش رابطه نزدیکی برقرار کنی

 45. امید گفت:

  سلام
  خدا قوت
  پرنده من کت باز میگیره نه پرا کت مثل زیر بقل آدمی که عرق سوز شده نشانه چیست

 46. بردیا گفت:

  سلام عروس هلندی من جدیدا خیلی بی حال شده و بازی هم نمی کنه همش دوست داره تنها باشه بیشتر مواقع کاکلش بالا هست ولی بی حال شده نمی دونم چرا

  1. زهره گفت:

   سلام محیطشو تغییر بده بردی جون یخورده وسیله و اسباب بازی جدید بزار براش و بیشتر براش وقت بزار ببین خوب نمیشه.

 47. کریمی گفت:

  سلام من عروس هلندی مادم بعضی وقتا پای چپشو جمع میکنه علت چیه چیکار باید کنم؟

  1. ناشناس گفت:

   ی اتفاق عادیه عروس هلندی ها خیلی وقتا رو ی پا وامیستن دلیل اصلیشم تو یکی از همین مقاله های وبلاگ واسط کالا یبار من خوندم .اگه اشتباه نکنم عنوانش بود ایستادن روی یک پا عروس هلندی بنظرم بخون تا دقیقا بفهمی دلیل اصلی کار پرندت چیه

 48. امیرعلی گفت:

  سلام عروس هلندی من هر از گاهی بعد از خوردن غذا با زبانش کلنجار میرود خواهشمندم که به من بگویید این نشانه چی هست و آیا خوابیدن و چرت زدن زیاد در کمتر از 20 روزگی عادی هست خیلی خیلی ممنونم

  1. ماهور گفت:

   شاید ی چیزی تو دهنش ی جایی گیر کرده قشنگ بررسی کن …چرت زدن زیاد که عادی نیست

 49. شفیعی گفت:

  سلام وقت بخیر من دو هفته اس عروس هلندی گرفتم آوردم مولد بودن
  اما یه مشکل هست نمیدونم چرا عروس ماده از رو چوب ب حالت بال زدن یهو خودشو میندازه کف قفس و چند بار بال میزنه بعد آروم میشه دلیلش چی میتونه باشه

  1. مبینا گفت:

   شاید به دلیل استرسه محیط جدیده

 50. هستی گفت:

  سلام
  من ۷ساله عروس هلندیمو دارم . اما چند هفته هست عروس هلندی ماده من خیلی بی تاب شده و تمام مدت در اتاق پرواز میکنه و جیغ میزنه. نمیدونم دلیلشو و اینکه چطور آرومش کنم. هرچقدر باهاش حرفدمیزنم یا صداش میکنم هم فایده نداره. خیلی نگرانش شدم دیگه. چون عملا فقط با تاریکی هوا میخوابه و بقیه روز در حال پرواز و جیغه😔

  1. ناهید گفت:

   سلام
   ی جفت براش بگیر خوب میشه.زیادی احساس تنهایی کرده.

 51. مهی گفت:

  سلام خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون
  مادو روزه یه عروس هلندی تقریبا ۶ ماهه گرفتیم از ظهر امروز همش میخوابه و کف قفسه و یه مقدار هم پرهاش پف کرده
  دلیلش چی میتونه باشه؟ تو روزهای اول طبیعیه یا ممکنه مریض شده باشه؟

  1. نرگس گفت:

   شاید خوابیدنش بخاطر تغییر محیطه

 52. احمد گفت:

  سلام با عرض خسته نباشید

  یه عروس هلندی تهیه کردم فروشنده گفت تازه دون خور شده نژاد وایت فیس خیلی تاکید کرد که نر هست و به یک پرنده فروش دگ نشون دادم اونم گفت نره البته مادرش گلباقالی بوده اما دم اون راه راه و لکه داره صورتشم یه هاله روشن تر داره میخواستم بدونم ایا احتمال نر بودن داره به علت طرح دار بودن کمر و دمش. نکته دگ اینکه صدای ضعیفی داره
  میدونم که اوایل به محیط عادت نداره و من طبق نوشته های سایت باهاش رفتار میکنم اما نکته اینکه چند باری که صدا در آورده به صورت ضعیف جیک جیک میکنه میخواستم ببینم این صدای جیک جیک کردن طبیعی هست و مشکلی نداره؟؟ ممنون از مطالب پر سود و مفیدتون

  1. عهدیه گفت:

   نه صداش طبیعیه کم کگ خوب میشه . باهاش بیشتر صحبت کن کم کم به مرور زمان خوب میشه

 53. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من یک طرف بالش افتادس و یکم بازه همیشه و انگار ول کرده بالشو ولی میتونه پرواز کنه
  علت این چیه؟
  لطفا جواب بدین🥺

 54. علی گفت:

  سلام
  عروس هلندی هم بعضی وقتا همینجوری یا وقتی که به کمرش دست میزنی، دمش رو بالا میبره و پر های دمش رو باز میکنه و باسنش رو میاره بالا
  دلیل چیه؟

  1. نگین گفت:

   شاید بدنش درد میکنه . کمرش ضربه نخورده؟؟؟

 55. نیما گفت:

  سلام خسته نباشید
  عروس هلندی من ۳ماهش هست .
  مشکل این که سر رو به طرف بالا میگیره و نبونشچ تند تند نیزه به نکش .ممنون میشم به من جواب بدین

 56. گل گفت:

  چرا عروس هلندیم میره تو گلدان هام خاک میخوره دلیلش چیه؟ و چطور میتونم جلوشو بگیرم. لطفا اگه میدونید کمکم کنید.

  1. نعیمه گفت:

   عروس هلندیا شکموان بخاطر همین از خوردن غذاهایی ام که مفید نیستن لذت میبرن.

 57. شایان گفت:

  سلام عروس هلندی مرواریدی حدودا 50 روزه دارم
  یهویی سرش رو تکون میده لطفا دلیلش رو به من بگید

  1. Mansour گفت:

   عروس هلندیا وقتی نیاز به غذا دارن سرشونو تکون میدن.

 58. R.z گفت:

  سلام عروس هلندی من پشتشو میده بالا و صداهای ریزی از خودش درمیاره
  علتش چیه؟

  1. Arman گفت:

   درد نداره؟؟

 59. Amirhossein گفت:

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم الان فکنم 6ماهش باش یه دو هفته ای میشه خریدمش اصلا از اب خوش نمیاد به زور اب میپاشم روش خودش خشک. میکنه اصلا دستی نشده هنوز صبح ها کم حرف میزنه اما از ساعت 9شب به یعد تا ساعت 11یک سر حرف میزنه ساکتم نمیشه میشه یه راهنمایی کنید بگید چطوری اهلیش کنم. که باهام دوست بشه بیاد سمتم چطوری یه حموم علاقه مند کنم ممنون میشم جواب بدید

  1. Narges گفت:

   سلام تو همین وبلاگ خونون مقاله حمام کردن عروس هلندی میتونه بهت کمکم کنه. برای دستی گردنشم ی مقاله خوب در همین رابطه دارن‌.

 60. خالقی گفت:

  درود فراوان،یه نفرعروس هلندیشوداده به من،ظاهرابچه خانواده جوجه عروس ۴۵روزه روهنگام بازی ازارتفاع پرت کرده،به من گفت فقطپاش آسیب دیده،من بردمش دکتر،یه قطره ویتامین،یه قرص ضدعفونت ویه پمادداد،الان ۹روزه که این اتفاق افتاده ولی هنوز خوب نشده،داروهاشم مرتب میدم،اگه بتونه خودشو کنترل کنه، دونه میخوره ولی اغلب نمیتونه ومن باید خودم جاشودرست کنم تابتونه تعادلشو حفظ کنه،خیلی دلم براش میسوزه،لطفا راهنمایی کنین چکارکنم تازودتر خوب بشه،فقط تخم کتان روجدامیکنه ومیخوره،میتونم آب میوه تازه بهش بدم؟

  1. Hossian.marashi گفت:

   به دام پزشک گفتی چجوری ضربه خورده؟؟؟
   برای اینکه بفهمی چه غذاهایی براش خوب و مفیدن مقاله غذای عروس هلندی بخون.چون به من خیلی کمک کرد. حتی میتونی با خوندن متن غذاهای ممنوعشونم بفهمی چیا به پرندت ندی که مریض نشه.

 61. Mahdie گفت:

  سلام من یک عروس هلندی حدودا ۳ ماه دارم دقیق نمیدونم. بهش سرلاک میدم تخم کتان هم میتونه بخوره .حدود ۱۰ روز هست که تا من رو میبینه شروع میکنه به تکان دادن سر و در اوردن صدایی که وقت گرسنگی میده حتی اگه تازه سرلاک خورده باشه باز هم این صدا رو قطع نمیکنه و حتی ساعتها ادامه میده فقط وقتی من رو نبینه ساکت میشه ولی به محض دیدن من شروع میکنه به صدای غذا خواستن ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. الناز گفت:

   با این کار فقط میخواد جلب توجه کنه و نظر شمارو به خودش جذب کنه

 62. Masoome گفت:

  سلام من جوجه عروس هلندی ۲۵روزه دارم.سرشو میزاره روی بالش این عادیه؟

  1. راضیه گفت:

   رفتار غیرعادی نیست.شاید از این کار خوشش میاد.

 63. س گفت:

  سلام وقتبخیر جفت عروس هلندی دارم نر بالای ۱/۵سال و ماده هم بالای۱سال طی ۳هفته چندین بار شاهد جفتگیری بودم ولی تخم نگذاشتند،خیلی داخل لانه میروند و ماده دائم موقع خارندن خودشان بالای سر نر و می‌کنه و پرش و میجوه، طوریکه بالای سر نر کچل شده

 64. رومینا گفت:

  سلام میشه کمکم کنید
  عروس هلندی من یک سال و ۸ ماهشه و وقتی پارچه صورتی رو پیشش میزارم میره روش و پایین خودش رو به پارچه میماله .

  بعضی وقت هم ماده ای مثل برنج از دهنش خارج میشه

 65. رومینا گفت:

  سلام میشه کمکم کنید
  عروس هلندی من یک سال و ۸ ماهشه و از ۲۰ روزگی پیش من بوده
  اما جدیدا وقی پارچه صورتی میزارم پیشش میره پایین خودش رو میماله به پارچه
  بعضی وقت ها هم از دهنش ماده ای مانند برنج بیرون میریزه بعد دوباره میخوره
  یعنی مریضه😢

 66. کیوان گفت:

  سلام من عروس هلندی شیش ماهه داریم یه جفت هست
  از وقتی که لونه رو گذاشتم داخل قفسشون ،وقتی به لونشون دست میزنم یا وقتی که دستمو پشت قفس میبرم حمله میکنه و گاز میگره گاهی اوقات هم به جون ماده میفته لطفا کمکم کنید تا بدونم چرا این کارو میکنه

 67. سوگند گفت:

  سلام من ۳ روزه عروس هلندیم یزه بدون تحرک شده خمیازه زیاد میکشه و الان دست به پاهاش زدم سرد بود،زیاد خودش رو میخارونه و تمیز میکنه،و خیلی میخوابه و زیاد هم غذا نمیخوره،من فکر میکنم مریض شده.عروس هلندی قبلیم رو بردم دکتر دارو های دکتر رو خورد مرد.من الان میشه راهنمایی کنید ببینم چیکار کنم که خوب شه؟؟؟؟

 68. پریا گفت:

  سلام من یه عروس هلندی شش ماه دارم که چشم راستش باد کرده قرمز شده دلیلش چیه؟؟

 69. خالقی گفت:

  سلام،روزبخیر،۲روزه یه عروس هلندی حدود۳ماهه گرفتم،اصلاغذانمیخوره،فقط چندبارآب خورده،اولش خیلی پرخاش میکردولی الان بهترشده ولی نه صددرصد،چکارکنم غذابخوره،دلم براش میسوزه،به جزدانه ارزن وتخم کتان براش جوانه گندم،ذرت وماکارونی هم گذاشتم ولی نمیخوره،میترسم مریض بشه،لطفاکمک کنین!!!پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

 70. فاطمه گفت:

  سلام دوتا عروس هلندی دارم به تازگی جفت خوردن عروس ماده که داخل لونه میره نر میاد دعوا میکنه و میزنتش علتش چیه؟چکار کنم؟؟اینا اصلا دعوا نمیکردن تازه جفت هم خوردن

 71. رضا گفت:

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که نر میره داخل لونه اما ماده درون نمیره جفت گیری هم کردم الان ۲هفته گذشته نمیدونم چرا تخم نمی گزارش
  ممنون میشم اگه جواب من رو بدین

 72. پریا گفت:

  سلام من یه عروس هلندی دارم که چشم راستش باد کرده قرمز شده چیکار کنم خوب شه؟؟

 73. نسترن اذریان گفت:

  سلام پرنده ی نر من میره رو کمر پرنده ی ماده میخواستم بدونم دلیل این رفتارشون چیه؟؟

 74. محیا گفت:

  سلام روز خوش من یک عروس نر دارم دو روزه خریدمش میخواستم بدونم که اگه بخوایم براش جفت بگیریم می زاره باز با هاش بازی کنیم ؟؟

 75. Zohreh گفت:

  سلام روز بخیر یه عروس هلندی نر دارم تقریبا یک ماه هست ک خریدیم و ۵ ماهشه همیشه روی سرم هست و یا اینکه میاد روی شونم و خودش رو زیر موهام می‌کنه شب ها هم خیلی اذیت می‌کنه اصلا نمیره بخوابه هی پرواز می‌کنه میاد روی سرم میخواستم بدونم چیکار کنم ک به جای خوابش عادت کنه ک اذیت نشه

 76. Zohreh گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 77. محمد گفت:

  من یک عروس نر دارم و یک ماده یک هفته هستش خریدم میخواستم‌بدونم بعضی ها میگن آغل اون جوجه نمیدن درسته و بعضی ها میگن نطفه نداره آغل اول از پرنده ای که هنوز جفت نخورده و میشه بگین که عروس هلندی ها ۱ سال و یک یا دو ماهه هستن جفت ؟!…

 78. میترا گفت:

  سلام دوستان
  عروس هلندی من گل باقالیه،۹ ماهشه،دوماه خریدمش،از همون ابتدا دائما سرش رو به چپ و راست تکون میده، صداش میکنم با هر صدا سرش رو سریع چپ و راست میکنه ، خودش هم همش اینکار رو تکرار میکنه،اصلا اجتناعی نیست،هیچ صدایی جزگاهی صداهای نامفهوم درنمیاد ازش،وقتی بطرفش برم جیغ میزنه،
  این سرتکان دادن چپ و راست چه بیماریه؟

 79. محمد گفت:

  سلام عروس هلندی من آمدم بگیرمش دماش همش کنده شده دیگ در میاد؟؟؟
  نمیدونم چرا ی چشماشا باز نمیکنه همش بستس عفونتم نکرده

 80. ماهان گفت:

  با سلام من یه عروس هلندی دارم که ۲ماهش است وقتی پرواز میکنه میخوره تو دیوار دم هایش در میاد این یعنی چی کمبود چی‌ داره یعنی ضعیف شده

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام ماهان عزیز
   احتمالا پرنده شما هنوز تعادل در پرواز نداره. پیشنهاد میدم بهش فرصت بدید و برای پرواز باهاش کار کنید.

 81. سجاد گفت:

  سلام . من یه عروسه یه سالو نیم تقریبا ۲ ساله دارم . چند روز پیش موقع پرواز محکم با نوک خورد تو دیوار چند بار این کارو تکرار کرد نوکش کامل کبود شده بود ولی الان نوکش خوب شده . ولی الان چیزی که نگرانم میکنه اینه که بعد ۳ روز از این اتفاق جوری شده یه دفه هنگ میکنه زل میزنه به یه چیز بالاشم یکم باز میکنه ولی نمیپره چند دقه اینجوری هنگ میکنه . خواهشا اگه میدونید چشه کمکم کنید

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام سجاد عزیز
   حتما در اولین فرصت اونو پیش ی دام پزشک برای معاینه ببرید.

 82. نسیم گفت:

  سلام . عروس هلندی من چند وقتی میشه که صبح ها تلاشی برای آواز خواندن نمیکنه . تا بعدازظهر هم شروع به درآوردن صداهایی میکنه که انگار کلافه هست . البته وقتی حواست و بهش میدی و باهاش بازی میکنی ساکت میشه . ولی من نمیدونم چرا دیگه مثل قبل آواز نمیخونه ممکنه مریض شده باشه ؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام نسیم عزیز
   شاید از چیزی ترسیده و شایدم ی چیزی تو محیط هست که اذیتش میکنه

 83. Frinaz گفت:

  عروس هلندیم یه سالشه سرشو به سمت بالا میبره و گردنشو میکشه انگار یچیزی گیر کرده مشکلش چیه؟!

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   گردن و یا سرش ضربه نخورده؟

 84. ayda گفت:

  سلام . من یه عروس هلندی لوتینو گرفتم که تازه 40 روزشه . دو روزه سرشو بالا و پایین میکنه مدام ـ مثل ابنکه یه چیزی تو گلوش گیر کرده باشه . همیشه هم خوابه مشکلی داره؟؟؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام آیدا عزیز
   اصولا تکان دادن سر مربوط به گرسنه بودن پرنده است.

 85. Sogand گفت:

  سلام من یک عروس هلندس 2 ماهه طوسی دارم و حدود 20 روزی میشه که اوردمش که لپ گلیش بسیارکم رنگه و دائم داره قفسشو گاز میگیره بیرون هم میارمش و براش وسیله بازی هم گرفتم اما بازی نمیکنه باهاشون و اینکه اصلا صدایی نداره و کم پیش میاد که از جاش تکون بخوره ایا این عروس هلندی ماده است ؟ یعنیتا اخر همینجوری ارومه یا باید تا 4 ماهگی صبرکنم که مشخص بشه جنسیتش

 86. بیگلر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دیشب یک جوجه عروس ۳۰ روزه خریدم
  فروشنده میگفت از پدر و مادر تغذیه میشده و همش توی لونه بوده
  حالا سمتش میریم خودشو میکشه عقب و میترسه
  غذا بهش میدیم
  از لحاظ فیزیکی هم مشکلی نداره خداروشکر
  ولی امروز یکم میلرزید
  آیا از استرس هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام بیگلر عزیز
   لرزش میتونه به خاطر دما محیط ، استرس و ترس باشه. محیطش عوض شده عادیه. زیاد بهش دست نزنید و طرفش نرید تا استرسش کم بشه.

 87. Mohamad گفت:

  سلام من یه عروس دارم۵ماهه هست
  چرا عروس هلندی من وقتی از خواب بیدار میشه هی بال هاشو باز میکنه و جیغ آزار دهنده میزنه و پرش رو تمیز میکنه؟
  و یه سوال دیگـہ، چرا زیر باش قرمز و نوک دمش قرمزه البته زیر یکی از پر هاش قرمزه

 88. سوال گفت:

  عروس هلندیم 4 ماهشه بعد چرا بعضی وقتا انگار داره آواز غمگین میخواند

 89. احسان مشهدی گفت:

  سلام من ی عروس هلندی طوسی دارم سه ماهشه لپ هاش هم کم رنگ و هنوز سرش زرد نشده امکان داره که ماده باشه؟ چون مال پسر خاله هام سرشون زرد و آواز میخونن عروس هلندی اون ها هم سه ماهه هستن اگه میشه پاسخ بدین ممنون 😊

 90. احسان مشهدی گفت:

  از کجا یفهمم که عروس هلندی من نر یا ماده سه ماهشه دارمش

  1. کارشناس واسط کالا گفت:

   سلام احسان عزیز
   بهتون پیشنهاد میدم محتوا تعیین جنسیت عروس هلندی و مطالعه نمایید.

 91. سوال گفت:

  اشتباه گفتم 3 ماه و نیمش هست

 92. عارفه گفت:

  سلام عروس هلندی من هیچ بازی دوس نداره و همش میره بالای بوفه یا قاب
  می شینه چه کارش کنم تازه از آب هم میترسه

  1. کارشناس واسط کالا گفت:

   سلام عارفه عزیز
   براش اسباب بازی و وسایل جذاب فراهم کنید تا بتونید راحت سرگرمش کنید.
   برای ترس از آبم باید اول خیلی آروم با اسپری اوانو با آب آشنا کنید. زیاد به پرنده فشار نیارید زیرا باعث استرس و ترس بیشترش میشه.
   ممون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

 93. یونس گفت:

  سلام دوستان خسته نباشید عروس من تقریبا 50 روزه هست چرا گاهی در روز سه بار حدود یک ربع سرشو داخل پرهای پشتی میبرد؟

 94. مائده گفت:

  سلام
  یه عروس هلندی دادم ۵۰ روزه هست
  سرلاک میخوره
  دو روزه بیحاله الان هم چشماشو اصلا باز نمیکنه و
  و انگار تنگی نفس هم داره
  اوایل سرحال بود الان همش میخوابه اشتها هم نداره بزور بهش غذا میدم
  واقعا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

 95. H گفت:

  سلام
  ببخشید عروس هلندی ام ماده هس تخم گذاشته جفت هم داده بعد از بیرون آمدن از روی تخم ها صدای مث جیغ زدن و شاید بدتر میده ک حس میکنم اونجا نمیتونه وایسه و حوصلش سر رفته
  میشه راهنمایی کنین؟

 96. حسین گفت:

  سلام. من ی عروس 7هشت ماهه دارم. دوهفته ای مریض بود دارو دادم خوب شد ولی چند وقتی هست سرش را ب سمت چپ و راست ب شدت تکون می ده. و زیاد بازی نمی کنه. سر تکون دادنش چ علتی داره؟ آیا باز هم مریض؟؟

 97. سارا گفت:

  سلام لطفا جواب بدید من یه عروس هلندی دارم ماده است از یک ماده جداش کردم تازه اوردمش خونه بعد که اوردم شب یه صدای عجیب درمیاورد صدا در میاورد هعی تند دور قفس میدود لطفاً بگید