رفتارشناسی عروس هلندی

عروس‌های هلندی پرندگانی اجتماعی هستند. این پرنده‌ها باید به‌صورت جفت نگهداری شوند. آن‌ها نباید تنها باشند و یا تمام طول روز در قفس باشند. دلیلش هم همین اجتماعی بودن پرنده است. ما در این مقاله به رفتارشناسی عروس هلندی می پردازیم.

عروس‌های هلندی می‌توانند با صاحبشان هم ارتباط برقرار کنند. اگر به عروس‌های هلندی توجه کنید رفتارهای خاصی از آن‌ها می‌بینید. شما می‌توانید متوجه شوید که آن‌ها عصبانی یا خوشحال و شاد هستند یا خیر. برای این کار باید به حرکات بدن آن‌ها توجه کنید.

تکان دادن دم

پرنده‌ها همانند حیوانات دیگر دم خود را تکان می‌دهند. تکان دادن دم در آن‌ها به معنی شادی و خوشحالی آن‌ها است.

به سمت شما می‌آید

ممکن است که شما در نزدیکی پرنده باشید. اگر او به سمت شما آمد درحالی که سرش را بالا گرفته بود، این به این معنی است که او از بودن شما خوشحال است.

به صدای آن‌ها گوش دهید

برای رفتارشناسی عروس هلندی گوش دادن به صدای آن‌ها می‌تواند خیلی کمک دهنده باشد. آن‌ها به هنگام شادی صحبت می‌کنند، آواز می‌خوانند و سوت می‌زنند.

آن‌ها به هنگام شادی رفتارهای دیگری نیز نشان می‌دهند. برای مثال تاج سرشان را بالا می‌برند. ممکن است که بال‌هایشان را باز کنند و بال بزنند.

خواندن مقاله آموزش حرف زدن به عروس هلندی برای کمک کردن به حرف زدن عروس هلندی شما کمک خواهد کرد.

مردمک‌های گشاد

اگر مردمک‌های چشم عروس هلندی به طور ناگهانی بزرگ شود نشان‌دهنده‌ی عصبانیت او است. اگر این نشانه را دیدید دست از کاری که دارید انجام می‌دهید بردارید. احتمالاً کار شما باعث عصبانیت پرنده شده است.

به سر و پرهای پرنده نگاه کنید. هنگامی که واقعاً عصبانی باشد ممکن است سرش را پایین بیندازد. در این حالت پرهایش را پف می‌دهد. پرهای دمش را باز می‌کند. ممکن است که در این حالت به سمت شما نیز بیاید. این‌ها علامت عصبانی بودن پرنده است.

وارونه

اگر وارونه آویزان شده است در این حالت، پرنده احتمالاً بال‌هایش را هم باز می‌کند. در رفتارشناسی عروس هلندی این نشانه‌ی آن است که او می‌خواهد از قلمروی خودش دفاع کند.

ممکن است شما نزدیک قفس بروید و پرنده را در حالت وارونه مشاهده کنید. در این شرایط شما باید از قفس دور شوید و به قلمروی او نزدیک نشوید.

گاز گرفتن

اگر عروس‌های هلندی بخواهند شما را گاز بگیرند به شما حمله می‌کنند. شما باید در این حالت آن‌ها را تنها بگذارید.

گاز گرفتن
گاز گرفتن عروس هلندی

برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

گاز گرفتن عروس هلندی

هیس

به صدای هیس توجه کنید، معمولاً این صدا با رفتارهای تهاجمی دیگر نیز همراه است. برای مثال پرنده به شما حمله می‌کند و صدای هیس هم می‌دهد. اگر صدای هیس را از عروس هلندی شنیدید باید او را تنها بگذارید.

جیغ زدن و فرار کردن عروس هلندی

عروس هلندی اگر احساس خطر کند فرار می‌کند. به هنگام فرار جیغ می‌زند. آن‌ها اگر در حالت ترس در یک جا گیر افتاده باشند از خودشان دفاع می‌کنند و شما را نوک می‌زنند.

یک عروس هلندی هیچ‌وقت گاز نمی‌گیرد مگر این‌که جایی گیر کرده باشد. اولین گزینه‌ی آن‌ها به هنگام ترسیدن فرار کردن است.

تاج برجسته با چشمان باز

در رفتارشناسی عروس هلندی این نشان دهنده‌ی این است که پرنده شما متوجه و حواس جمع است. اگر پرنده شما تاجش را برجسته کرده و چشمانش را باز کرده این به معنای آن است که پرنده حواسش را جمع کرده است. ممکن است که این رفتار را در قبال یک صدا و یا غذادهی از جانب شما نشان دهد.

تکان دادن سر

تکان دادن سر به بالا و پایین و صدا دادن، این نشانه گرسنه بودن عروس هلندی است. اگر عروس هلندی‌ها جوان باشند و غذا بخواهند این کار را انجام می‌دهند. سرشان را بالا و پایین می‌برند و هم‌زمان صدا می‌دهند.

نوک زدن به محیط اطراف

بعضی وقت‌ها عروس هلندی‌ها به محیط اطرافشان نوک می‌زنند. معمولاً نرها این کار را می‌کنند. آن‌ها به قفس و چیزهای دیگر نوک می‌زنند. دلیل انجام این کار هنوز مشخص نیست؛ اما تئوری‌هایی دراین‌باره وجود دارد.

یک تئوری می‌گوید که عروس‌های هلندی این کار را برای نشان دادن قلمروشان انجام می‌دهند. تئوری دیگری وجود دارد که می‌گوید عروس‌های هلندی این کار را برای جلب توجه ماده‌ها انجام می‌دهند.

پریدن عروس‌های هلندی

عروس‌های هلندی پریدن را برای جلب توجه انجام می‌دهند. برای جلب توجه حتی ممکن است که جیغ بکشند. آن‌ها ممکن است که برای جلب توجه ماده‌ها تاج سرشان را فر کوچکی بدهند. البته این کار می‌تواند برای دفاع از قلمرو نیز صورت بگیرد.

برای رفتارشناسی عروس هلندی به دم و بال‌های آن‌ها نگاه کنید آن‌ها ممکن است برای جلب توجه ماده‌ها دم خود را باز کنند. پرهای سر تاج و بال‌ها را نیز باز کنند. امکان دارد که قدم بزنند و سوت هم بزنند.

البته ممکن است این رفتار نشانه‌ای از دفاع از قلمروشان باشد. اگر این رفتار همراه با صدای هیس کردن پرنده بود این یعنی اینکه او از قلمرواش دفاع می‌کند. این رفتار نشانه این است که شما باید از قلمرو آن‌ها دور شوید.

رفتارشناسی عروس هلندی
پریدن عروس هلندی

ساییدن نوک

ساییدن نوک می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده خواب‌آلود است یا اینکه آرامش دارد. ساییدن نوک می‌تواند به این معنا باشد که پرنده می‌خواهد چرت بزند یا اینکه بخوابد.

نظریه دیگری نیز راجع به این کار وجود دارد. این نظریه می‌گوید که شاید پرنده برای کوتاه کردن نوک بالا و پایینش آن‌ها را می‌ساید.

خمیازه مبالغه‌آمیز

رفتار دیگری که ممکن است عروس هلندی از خود نشان بدهد خمیازه است. در این حالت پرنده نوکش را باز می‌کند. پرنده این کار را به طور مبالغه‌آمیزی انجام می‌دهد. این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد.

درواقع پرنده با این کار دارد گوش‌هایش را باز می‌کند یا اینکه دهانش را از آلرژی‌ها و گرد و غبار پاک می‌کند. اگر این خمیازه همراه با تکان دادن سر بود آن را نادیده نگیرید. چراکه این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت سینوس باشد.

همچنین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تنفسی باشد. اگر پاهای پرنده گرم بود این بدین معناست که پرنده سالم و سرحال است. اگرپاهای پرنده سرد بود این یعنی پرنده ناراحت یا نگران است یا این‌که می‌تواند بیمار شده باشد.

لرزیدن

از بیشترین سؤالات راجع به رفتارشناسی عروس هلندی لرزیدن آن‌هاست. در یک عروس هلندی سالم لرزیدن یک رفتار کاملاً طبیعی است بسیاری از صاحبان پرندگان وقتی که پرنده را در حال لرزیدن می‌بینند این را غیرطبیعی قلمداد می‌کنند.

درحالی‌که حقیقت این است که این رفتار طبیعی است. اگرچه یک لرزش خفیف طبیعی است اما همیشه لرزش‌ها طبیعی نیستند. اگر این لرز ناشی از بیماری باشد بسیار بارزتر به چشم می‌آید. در این حالت به نظر می‌رسد که عروس هلندی بی‌حال است.

بال‌ها افتاده و پرها را پف داده است. به فعل و انفعالات صاحبش پاسخ نمی‌دهد. دم پرنده بالا و پایین می‌رود. در این صورت پرنده باید به دام‌پزشکی برده شود.

این نشانه‌ها معمولاً نشانه از یک عفونت باکتریایی یا بیماری هستند اگر پرنده به دام‌پزشک برده نشود امکان دارد که بمیرد.

بالا و پایین بردن دم

بعضی وقت‌ها این نشانه بیماری عروس هلندی است. درواقع بعضی وقت‌های عروس هلندی به هنگام بیماری دمشان را بالا و پایین می‌برند. اگر شما این نشانه را دیدید باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید.

علائم دیگر بیماری

رفتارهای دیگری در رفتارشناسی عروس هلندی نیز وجود دارند که نشانه‌ی بیماری پرنده است برای مثال اگر پرنده زیاد می‌خوابد، گاهی عطسه می‌کند، صدایش را از دست داده است، زیاد می‌خورد یا کم می‌خورد یا به طور ناگهانی آب زیاد می‌نوشد. این‌ها می‌توانند از علائم بیماری پرنده باشند.

خوابیدن زیاد
خوابیدن زیاد پرنده

از علائم دیگر می‌توان به موارد ذکرشده در ادامه مقاله اشاره کرد. اگر رنگ فضله و تعداد دفعات مدفوع کردن تغییر پیدا کرده است، باید او را به دام‌پزشک ببرید. بعضی رفتارهای دیگر نیز وجود دارند که نشان از بیماری هستند.

برای مثال کندن پرها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پر و نوک باشد. کندن پرها می‌تواند نشانه بی‌حوصلگی نیز باشد.

تمیز کردن

عروس‌های هلندی خودشان را تمیز می‌کنند. در این حالت انگار که آن‌ها پرهایشان را شانه می‌زند. آن‌ها برای این کار با نوکشان پرهایشان را تمیز می‌کند. درواقع بهداشت یک اصل بسیار مهم برای بسیاری از پرندگان است.

این تمیز کردن یک نوع رفتار اجتماعی نیز هست. در واقع قسمت‌هایی از پرنده وجود دارد که آن‌ها نمی‌توانند خودشان آن قسمت‌ها را تمیز کنند. پرنده‌های دیگر به کمک آن‌ها می‌آیند و پرهای آن‌ها را تمیز می‌کنند. به طور مثال زیر نوک و زیر سر آن‌ها.

پرت کردن اشیاء

اگر عروس هلندی شما از در قفس بودن حوصله‌اش سر رفته باشد این کار را می‌کند. آن‌ها شروع به پرت کردن اشیاء می‌کنند.

بالا بردن یک پا در پرها

ممکن است شما ببینید که عروس هلندی یک پایش را بالا می‌برد و آن را در بین پرها مخفی می‌کند. در این صورت او در حال حفظ گرمای بدنش است. این رفتار کاملاً طبیعی است. پرنده با این کار گرمای بدنش را حفظ می‌کند.

استرس در عروس‌های هلندی

شناسایی علائم استرس در رفتارشناسی عروس هلندی بسیار مهم است. چرا که استرس می‌تواند باعث مسائل جدی سلامتی در آن‌ها شود.

اگر دیدید که پرنده‌ی شما این علائم را دارد باید ببینید که چه چیزی باعث این رفتارها شده است. شاید عروس هلندی شما به دلیل تنهایی این کار را می‌کند. شاید پرنده نیاز به محیط بهتری داشته باشد.

هر از گاهی پرنده را بیرون از قفس بیاورید. به آن‌ها به مقدار کافی اسباب‌بازی نیز بدهید. به همه‌ی نیازهای پرنده توجه کنید. اگر بازهم پرنده این علائم را نشان داد بهتر است که او را به دام‌پزشکی ببرید.

اگر این علائم را بشناسیم می‌توانیم در اسرع وقت به آن‌ها کمک کنیم. با کمک به آن‌ها پرنده‌ها بار دیگر احساس آرامش و امنیت می‌کنند. برخی از رفتارهایی که نشان می‌دهد عروس هلندی استرس دارد عبارت‌اند از:

  • گاز گرفتن
  • جیغ زدن
  • سرگردانی
  • کندن پرها

خواندن مقاله علت ترس عروس هلندی به شما و پرنده زیبایی که دارید در حل مشکلات ناشی از ترس و استرس کمک خواهد کرد.

سؤال

این سؤال‌ها در سایت ویکی هاو به اشتراک گذاشته شده‌اند. جواب بعضی از آن‌ها را دام‌پزشک متخصص داده است.

بعضی از آن‌ها را نیز کاربران معمولی جواب داده‌اند. اگرچه جواب کاربران معمولی تخصصی نیست اما می‌توانید جواب‌های آن‌ها را درمورد رفتارشناسی عروس هلندی خودتان مدنظر داشته باشید.

تکان دادن سر

سوال: عروس هلندی من سرش را بالا و پایین می‌کند این چه معنایی می‌دهد؟

جواب: سر تکان دادن برای جلب توجه شما است. اگر پرنده خیلی کوچک باشد این کار انجام می‌دهد تا بگوید که گرسنه است و نیاز به غذا دارد. اگر پرنده بزرگ‌تر باشد این کار را برای جلب توجه انجام می‌دهد.

راه رفتن با تاج برجسته

سوال: من یک عروس هلندی تهیه کردم او با تاجی که آن را بالا آورده است در قفس راه می‌رود. آیا در رفتارشناسی عروس هلندی این به این معنی است که او می‌خواهد که از قفس بیرون می‌آید؟

جواب: تاج برجسته می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که عروس هلندی شما در یک مکان جدید قرار گرفته است. در این حالت پرنده به حالت آماده‌باش قرار دارد. درواقع او در این محیط به پیرامون خودش اطمینان ندارد. می‌تواند به دلیل خانه جدید او باشد.

رفتارشناسی عروس هلندی
تاج برجسته عروس هلندی

نوک زدن پرها و دادن زدن

سوال: چرا عروس هلندی من پرهایش را نوک می‌زند و فریاد می‌زند؟

جواب: پرندگان به دلایل مختلفی به پرهای خود آسیب می‌رسانند. یکی از این دلایل می‌تواند عفونت‌های انگلی باشد نکته البته دلیل رایج این اتفاق بی‌حوصلگی پرنده است.

فریاد زدن پرنده نیز می‌تواند به دلیل بی‌حوصلگی باشد. درواقع او با این کارها دارد تلاش می‌کند تا توجه شما را به خودش جلب کند. برای او اسباب‌بازی‌های زیادی تهیه کنید. این کار آن‌ها را سرگرم و مشغول می‌کند.

حرکت زیاد پرنده

سوال: چرا وقتی که نزدیک قفس مرغ عشقم می‌روم پرنده‌ام زیاد حرکت می‌کند؟

جواب: پرنده شما هیجان‌زده است. اجازه بدهید که از قفس بیرون بیاید. این کار باعث می‌شود که انرژی‌اش تخلیه شود.

حفاظت از اشیا

سوال: چرا پرنده‌ی من از اشیاء خاص محافظت می‌کند؟

جواب: این رفتار در رفتارشناسی عروس هلندی یعنی پرنده‌ی شما از آن اشیاء محافظت می‌کند. برای اینکه آن‌ها را دوست دارد. پرنده نمی‌خواهد که دیگران با آن‌ها دست بزنند.

دادن پرها به صاحبش

سوال: چرا پرنده من پرهایش را به من می‌دهد؟

جواب: شاید پرنده، شما را در حال جمع‌آوری پرها از قفس دیده باشد. پرنده فکر کرده است که شما از پر خوشتان می‌آید. البته اگر پر ریزی زیادی دارد پرنده را باید به دام‌پزشکی ببرید.

یک پرنده بدون فعالیت

سوال: عروس هلندی من بر روی نشیمنگاه می‌نشیند پرهایش را پف می‌دهد و هیچ فعالیتی ندارد. آیا این طبیعی است؟

جواب: همه این‌ها نشانه این است که پرنده شما مریض شده است. پرنده را فوراً به دام‌پزشکی ببرید.

صحبت پایانی

در آخر امیدواریم که این مقاله در زمینه‌ی رفتارشناسی عروس هلندی برای شما مفید واقع شود. برای مطالعه سایر مقالات مشابه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید و برای خرید و فروش لوازم دست دوم و همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی، می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

مقالات مرتبط:

این مقاله از منابع زیر استخراج شده است:
parrotfeather.com
wikihow.com
animalwised.com

نظرات
مهی

مهی

سلام خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون مادو روزه یه عروس هلندی تقریبا ۶ ماهه گرفتیم از ظهر امروز همش میخوابه و کف قفسه و یه مقدار هم پرهاش پف کرده دلیلش چی میتونه باشه؟ تو روزهای اول طبیعیه یا ممکنه مریض شده باشه؟

نرگس

نرگس

شاید خوابیدنش بخاطر تغییر محیطه

هستی

هستی

سلام من ۷ساله عروس هلندیمو دارم . اما چند هفته هست عروس هلندی ماده من خیلی بی تاب شده و تمام مدت در اتاق پرواز میکنه و جیغ میزنه. نمیدونم دلیلشو و اینکه چطور آرومش کنم. هرچقدر باهاش حرفدمیزنم یا صداش میکنم هم فایده نداره. خیلی نگرانش شدم دیگه. چون عملا فقط با تاریکی هوا میخوابه و بقیه روز در حال پرواز و جیغه😔

ناهید

ناهید

سلام ی جفت براش بگیر خوب میشه.زیادی احساس تنهایی کرده.

شفیعی

شفیعی

سلام وقت بخیر من دو هفته اس عروس هلندی گرفتم آوردم مولد بودن اما یه مشکل هست نمیدونم چرا عروس ماده از رو چوب ب حالت بال زدن یهو خودشو میندازه کف قفس و چند بار بال میزنه بعد آروم میشه دلیلش چی میتونه باشه

مبینا

مبینا

شاید به دلیل استرسه محیط جدیده

امیرعلی

امیرعلی

سلام عروس هلندی من هر از گاهی بعد از خوردن غذا با زبانش کلنجار میرود خواهشمندم که به من بگویید این نشانه چی هست و آیا خوابیدن و چرت زدن زیاد در کمتر از 20 روزگی عادی هست خیلی خیلی ممنونم

ماهور

ماهور

شاید ی چیزی تو دهنش ی جایی گیر کرده قشنگ بررسی کن ...چرت زدن زیاد که عادی نیست

کریمی

کریمی

سلام من عروس هلندی مادم بعضی وقتا پای چپشو جمع میکنه علت چیه چیکار باید کنم؟

ناشناس

ناشناس

ی اتفاق عادیه عروس هلندی ها خیلی وقتا رو ی پا وامیستن دلیل اصلیشم تو یکی از همین مقاله های وبلاگ واسط کالا یبار من خوندم .اگه اشتباه نکنم عنوانش بود ایستادن روی یک پا عروس هلندی بنظرم بخون تا دقیقا بفهمی دلیل اصلی کار پرندت چیه

بردیا

بردیا

سلام عروس هلندی من جدیدا خیلی بی حال شده و بازی هم نمی کنه همش دوست داره تنها باشه بیشتر مواقع کاکلش بالا هست ولی بی حال شده نمی دونم چرا

زهره

زهره

سلام محیطشو تغییر بده بردی جون یخورده وسیله و اسباب بازی جدید بزار براش و بیشتر براش وقت بزار ببین خوب نمیشه.

امید

امید

سلام خدا قوت پرنده من کت باز میگیره نه پرا کت مثل زیر بقل آدمی که عرق سوز شده نشانه چیست

علی

علی

سلام یه عروس هلندی گرفتم حدود ۳ روزه نر هستش ابلغ هنوز عادت نکرده بهم تو قفس خودشه پف میکنه باهاش حرف میزدی صدا در میادی سرشو خیلی تند تکون میده نشانه بیماریه ؟؟؟

عروس هلندی

عروس هلندی

خب هنوز به محیط جدید عادت نکرده.سعی کن باهاش رابطه نزدیکی برقرار کنی

دانیال سعادتی

دانیال سعادتی

چرا عروس هلندی من همیشه میله های قفس رو گاز میزنه

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام آقای سعادتی عزیز دلیل گاز گرفتن پرندتون شاید برای درست کردن نوکشه و یا حوصلش سر رفته. وسایل سرگرمی متنوع و بیشتری براش تهیه کنید. ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید. بازم پیش ما بیاید.

فاطمه

فاطمه

سلام خسته نباشید .عروس هلندی من به پلاستیک و دستمال کاغذی علاقه زیادی داره .و وقتی پلاستیک میبینه نوکشو محکم رو زمین میزنه چند بار پشت سر هم اینکار میکنه و نمیشه پلاستیک ازش دور کرد به شدت عصبانی میشه

مینا

مینا

سلام علت اینکه وقتی نزدیک عروس هلندی حرف میزنی و اون مرتبا سرشو تکون میده چیه

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام مینا عزیز عروس هلندیت با این رفتارش ازت درخواست خوراکی و غذا میکنه. دلش میخواد وقتی کنارشی بهش خوردنی بدی. مرسی که وبلاگ واسط کالا سر زدی عزیزم.

Mari

Mari

سلام عروس هلندیه من هی سرشو میبره بالا و ی صدایی میده یکمم چشماشو میبنده انگار کسله. تقریبا ۲ سالشه براش غذا گذاشتم گشنش نبود نخورد ولی برای اون حرکتاش خیلی نگرانشم😢

احسان

احسان

سلام عروس هلندی من بعضی وقت ها پرهاشو با نوکش می می خوارونه و یه صدایی شبیه قژ قژ در میده بنظر شما دلیلش چی می‌تونه باشه

رستگار

رستگار

سلام عروس هلندی ما با نوک برمی گرده پرهای پشتش و نوک میزنه وجیغ میکشه علت چی میتونه باشه

معصومه

معصومه

ممنون بابت مطالب خوبتون من یه عروس هلندی ۴ ماهه دارم که سخنگو شده بعضی وقت ها که بهش دست میزنم بد جوری گازم میگیره میخواستم بدونم دلیل این کار چی می تونه باشه؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام معصومه عزیز خیلی خوشحال شدیم که از مطالبمون راضی هستید. چقدر خوب که یک پرنده سخنگو دارید. میتونم برای اینکه بهتر کمکتون کنم پیشنهاد بدم مطلب گاز گرفتن عروس هلندی مارو حتما مطالعه کنید.

سید یاسین حسینی

سید یاسین حسینی

سلام ببخشید اول ممنون از سایت خوبتون عروس هلندی من جوجه هست و نزدیک به ۳ ماه ش هست ولی این وقتی لامپ رو خاموش میکنم جیغ میزنه روشن هم میزارم نمیخوابه حتی با چراغ قوه هم امتحان کردم دلیلش چیه؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام آقای حسینی عزیز خیلی ممنون از نظر دلگرم کنندتون. پس خواب پرنده شما چه زمانی است؟ روزها میخوابه؟ اگه روزها میخوابه دلیل بی خوابی شبانه او همینه. ترس از شب باعث میشه نخوابه و روزها خوابشو جبران کنه و مسلما شب خواب نمیره دیگه. از همراهی شما با وبلاگ واسط کالا سپاسگزاریم.

Fateme

Fateme

با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون من عروسم رو تازه امروز خریدم روی میله خیلی راه میره علتش چیه؟؟ رفت و برگشت داره هی میره هی میاد!!!

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام فاطمه عزیز احتمالا این رفتار پرنده شما به دلیل هیجان و قرار گرفتن در یک محیز جدیده. نگران نباشید سعی کنید کم کم با او رابطه نزدیکی برقرار نمایید و به هیچ عنوان به پرنده در هیچ شرایطی فشار نیاورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عروس هلندی پیسنهاد میدهم مقالات مرتبط را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.

Feri

Feri

با سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمان گزاشتید 😆 من یه سوای دارم اینکه طوطی من بعضی وقتا وقتی ازش یکم دورم ولی بازم منو میبینه مثلا حدود یک متر.. می ره روی سقف قفس و هی بال هاشو باز میکنه و جیغ میزنه و آواز میخانه و همش دور قفس (روی سقف قفس) میدوه و بازم بال هاشو کامل باز میکنه .. یعنی چی ؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز پرنده شما برای جلب توجه بیشتر وقتی شما را میبیند این واکنش‌ها را از خود نشان می‌دهد. طوطی شما دوست داره در این مواقع بیشتر به او توجه کنید. امیدواریم روزهای شیرینی در کنار پرنده خود سپری نمایید. ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

سعید

سعید

سلام ممنونم از سایت خوبتون عروس من 4ماهشه خیلی می‌خوابه در طول روز ولی شب بیداره روزم فقط میاد کنار خودم می‌خوابه بعد سرش روبه جلو باشه هی چرت میزنه ممنون میشم دلیلشو بگید

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام سعید عزیز خیلی ممنون از کامنت پر انرژی شما کاربر عزیز. احتمالا دلیل چرت زدن عروس هلندی شما کمبود خواب است سعی کنید میزان خواب و وقت مناسب را به صورت صحیح تنظیم کنید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر نیز پیشنهاد می‌دهم مطلب علت چرت زدن عروس هلندی را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.

مهدی حسنعلی زاده

مهدی حسنعلی زاده

سلام جوجه عروس من ۳۲ روزه از تخم در اومده،این اواخر همش سرشو می‌بره لای پاهاش و می‌ذاره رو زمین،انگار از سرش به عنوان سه پایه استفاده میکنه،ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی نگرانشم

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی در رابطه با این واکنش عروس هلندی باید بگوییم که اگر پرنده خم شده و سر او رو به پایین است و گاهی سر خود را جلو عقب می کند، می خواهد که او را نوازش کنید. ممنون که مشکل خود را با تیم وبلاگ واسط کالا در میان گذاشتید.

حمید

حمید

سلام .عروس هلندی ۶ ماه ای دارم که پنج روزه خریدم .تمام روز درحال خاروندن خودشه ،روز اول حرف میزد ولی الان کاملا ساکته ،قبلا دستی بوده وحرف میزده ،الان فقط وقتی دستمون رو تو قفس می بریم روی دستمون میاد ،بعضی وقتا تو خونه آزادش میکنم یه دفه شروع میکنه به جیغ زدن ،تا اینکه برم نزدیکش وباهاش حرف میزنم ساکت میشه ،کلا نمیذاره نازش کنیم ولی روی دستمون میاد حتی ساعتها بی حرکت رو شونه مون میشینه بعدیه دفه شروع میکنه پرواز کردن وجیغ زدن میخواستم بپرسم خاروندن خودش وگهگاه چرت زدن طبیعیه واینکه ساکته

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام حمید عزیز عروس هلندی شما به دلیل تغییر محیط فعلا دچار استرس است. سعی کنید با رفتارهای او کنار بیایید و آرام آرام خودتان را به او نزدیک کنید. زیرا اگر خلاف میلش عمل کنید نتیجه معکوس خواهید گرفت. به شما پیشنهاد میدهم برای اینکه راحت‌تر بتوانید به دستی کردن عروس هلندی خود بپردازید لینک مورد نظر را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید. خوشحال میشویم بعد از سپری کردن این دوره تیم ما را از حال پرنده خود آگاه سازید.

جواد

جواد

سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم:من یک عروس ۷ ماهه دارم.بابام همیشه توی هال میشینه و قفس پرنده هم توی هال هستش،پرندم همیشه از قفس میاد پایین و تو خونه میگرده و بعضی موقع ها هم میره پیش بابام،اما بابام دوست نداره به پرنده دست بزنه. چند وقته بعضی موقع ها بابام که هر جا میشینه،پرنده میره پیشش و دمش رو خیلی بالا پیده و یه صداهای خیلی کمی در میاره نشونه چیه؟ایا مریضه؟ ممنون

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز باید بدانید که با این اوصاف نشانه ای از بیماری در پرنده وجود ندارد. پرنده شما برای جلب توجه نسبت به پدر شما این کار را انجام میدهد. ممنون که به وبلاگ واسط کالا اعتماد کردید از همراهی شما سپاسگزاریم.

محسن

محسن

سلام.خسته نباشید.عروس هلندی من همیشه دنبال دخترم میدوه و بازی می‌کنه.دخترم حواسش نبود پاش رفت روش و طوطی سریع فرار کرد.وقتی طوطی رو بلند کردم دیدم دهنش نیمه بازه و داره تند تند نفس می‌کشه و میلرزه.از زیر دمش کنار مقعدش هم کلی پر ریخت.الان طوطی حالش مثل همیشه خوبه ولی صداش تغییر کره نه درست آواز میخونه نه حرف میزنه.میخواد هم جیغ بزنه انگار صداش گرفته.ولی نسبت به چند روز قبل صداش بهتر شده.خواستم بدونم دلیل چی می‌تونه باشه؟ممنون

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی دلیل کاملا مشخصه تمام علائم مربوط به همان ضربه اولیه هستند. حتما پرنده خود را برای معاینه نزد دام پزشک ببرید. ممنون که به ما سر زدید بچه های تیم واسط کالا را از احوال عروس هلندی خود بی خبر نزارید.

Zahra shakrei

Zahra shakrei

سلام وقتتون بخیر من یه جفت عروس هلندی داشتم که از بچگی خودم بزرگشون کردم متاسفانه عروس ماده مرده وجفتش خیلی به من وابسته شده و انگار افسرده شده .آیا خوب میشه

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی سعی کنید با انجام بازی ها و سرگرمی‌های گوناگون او را سرگرم نمایید و اگر امکان این را داشتید یک جفت برای پرنده تهیه کنید.

فرشید

فرشید

با سلام و ممنون از اطلاعات مفید. یکی از آشناها، عروس هلندیش بر اثر اشتباه مهمانان که نتیجه سورپرایز شدن آنها از دیدن پرنده روی دوش یک مهمان دیگر و در فصای باز خانه جیغ کشیده بودند فرار کرده. حدودا سه هفتهٔ پیش. تو این مدت تعدادی از همسایه ها گزارش کرده اند که او را دیده اند. جنس این پرنده ماده است. آیا راهی هست که تا قبل از فصل سرما آن را به خانه باز گرداند؟ با تشکر فراوان

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی پرندگان هر زمان که به هر دلیلی از خانه و آشیانه خود جدا می‌شوند تا 12 روز در شعال 3 کیلومتری آن محل پرسه می‌زنند و دنبال گشتن و پیدا کردن او در این مدت فقط کار صاحب پرنده است. که نیاز به کمی سختی کشیدن و صبر و تحمل دارد.

حیدری

حیدری

سلام عروس هلندی من وقتی اسمشو صدا میزنم سرش رو تکان میده با هیج کلمه دیگه این کار رو تکرار نمیکنه میشه دلیلش رو بگید؟

مارال

مارال

سلام وقتتون بخیر من یک عروس هلندی آلبینو تقریبا ۱ ساله دارم ما یک ماه مسافرت بودیم و دست یکی از اقوام سپرده بودم عروس هلندیم رو . اما از وقتی که تحویلش رفتیم بیشتر اوقات پشت سر هم نوکس رو محکم میکوبه به زمین! یعنی تند تند کلشو میکوبه به زمین و این من رو نگران کرده چون تا قبلش اینطوری نبوده ! و اینکه بعضی وقت ها دهانش رو باز میکنه طوری که زبانش معلوم میشه حالت خمیازه و محکم سرشو تکون میده این نشانه چیه؟! یا بعضی وقت ها به طور ناگهانی جیغ میزنه! و اینکه موقعی ای که توی قفس هست با وسایل اسباببازیش دعوا داره! و مداوم خودشو تمیز میکنه! ممنکن میشم سریعا به همه سوالاتم پاسخ دهید چون این رفتار ها در عردس هلندی نگران کنندست !!!

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز پرنده شما در محیط جدید راحت نبوده و الان استرس شدید دارد. حتی امکان دارد که دوری شما او را ناراحت کرده و می‌خواهد از این طریق عصبانیت خود را به شما نشان دهد. سعی کنید آن را آرام کنید اما به هیچ عنوان به او فشار نیاورید.

محمد رضا

محمد رضا

ببخشید عروس هلندی من حدودا دو سه ماهشه و نمیدونم نره یا ماده و دیروز خریدمش‌‌....اصلا سروصدا نمیکنه و کلا یه بار وقتی با ماشینم خواستم ببرمش جیغ زد...الان ساکت نشسته تو قفس خیلییی ساکت و زیاد میخوابه حتی بعد از ظهر اما غذاشو میخوره...از من خیلی میترسه ..چیکار کنم؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی تمام این رفتارها به این دلیل هستند که محیط زندگی پرنده تغییر کرده و استرس دارد. سعی کنید ابتدا یک محیط امن و راحت برای او فراهم کنید. زیاد به پرنده فشار نیاورید؛ زیرا ترس او بیشتر می‌شود.

امیرخانجان

امیرخانجان

سلام پرنده من جدیدا شروع به خودزنی کرده وپاهاوبال های خودرازخم میکند علت این کار چی میتونه باشه

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی خودزنی نتیجه استرس شدید پرنده است. سعی کنید دلیل استرس را پیدا و رفع نمایید.

محمدامین

محمدامین

سلام عروس من خیلی سرحال ام عطسه می‌کنه و بینش قرمز آیا سرما خورده است؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی در این حالت امکان سرما خوردگی پرنده جود دارد؛ اما باید بدانید که بینی قرمز از عفونت نیز ناشی می‌شود.

مرضیه

مرضیه

سلام عروس من وقتی نزدیکش صحبت میکنم سرشو پف می‌کنه و تکوندمیده این به چه معناست

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز در زمینه رفتارهای عروس هلندی باید بدانید که پرنده برای جلب توجه بیشتر این کار را انجام می‌دهد.

مرضیه

مرضیه

سلام عروس هلندی من بینش قرمز نمیدونم حالت طبیعی ش چه شکلی عطسه هم می‌کنه ولی کاملاسرحال می‌دود و پرواز میکند آیا سرما خورده؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز قرمز بودن سوراخ بینی نشانه‌های از عفونت در عروس هلندی است. حتما پرنده خود را نزد دام پزشک ببرید.

علی

علی

سلام عروس هلندی ماده من زیاد می‌خوابه و خیلی تحرک نداره و الان ۷ ماه هست که من ازش نگهداری میکنم ولی پرواز نمیکنه😢 خیلی هم سرو صدا نمیکنه نمیدونم چی کار کنم خیلی نگرانشم 😢🥺

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی دما محیط را 28 تا 30 تنظیم کنید . اجازه بدید تنها باشه و خیلی دور و برش نباشید. برنامه تغذیه را مرور کنید ؛ غذای نامناسب و کمبودها هم بر رفتار حیوانات تاثیر زیادی دارد. چند روز صبر کنید اگر بهتر نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

Shakiba

Shakiba

سلام وقت بخیر پرنده من جدیدا منقارش نیمه باز میکنه و زبونش رو بالا و پایین میبره... علت چیه؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی شاید دما محیط پرنده مناسب نیست. ابتدا دما محیط را بررسی نمایید.

حمید

حمید

عروس هلندی های من در شب بعضی از مواقع شروع میکنند به بال زدن ایت به چه معناست؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی بال زدن پرنده به هنگام شب نشانه ترس شبانه پرنده است. عرئس هلندی شما در این مکان احساس نا امنی می‌کند؛ پس محل فعلی را تغییر دهید.

سوما

سوما

سلام عروس هلندی من 6 ماهه است و ماده صبحا خیلی سرو صدذ میکنه و این باعث شده کل خانواده ازش ناراضی باشن نمیدونم چیکار کنم این عادتش رفت بشه اون از 3 ماهگی پیش منه و از فصل بهار این عادت رو گرفته اون میزاره نازش کنم ولی اصلا نمیاد رو دستم و به دستم عادت نداره میتونید بهم راهنمایی کنید؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام وقت شما بخیر پیشنهاد می‌کنیم مقاله دستی کردن عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. احتمال زیاد پاسخ خود را با خواندن آن مقاله میابید.

laila

laila

سلام وقتتون بخیر ببخشید من یک عروس هلندی دارم که از جوجگی مراقبش هستم اما دوماهه عروس هلندی جوجه دیگه ای رو هم گرفتم که تنها نباشه ولی وقتی ازادشون میکنم تو خونه کوچیکه دنبال بزرگتره میره و بزرگتره فک میکنم خوشش نمیاد و صدای هیس میده و اگه خیلی نزدیک بشه اونو میزنه ولی بعد از چند ساعت باهم بودن کنار میان بنظرتون طبیعیه؟ و اینکه کوچیکه اصلا اجازه نمیده بخارونیمش و خودشو با اسباب بازیاش میخارونه برای این مورد چیکار کنم؟؟ :(

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز هر دو پرنده به زمان نیاز دارند تا با هم خو بگیرند. . در رابطه با پرنده جدیدم امکان دارد هنوز استرس محیط جدید را دارد. بر خلاف میلش رفتار نکنید تا با شما و محیط عادت کند.

Amir ali

Amir ali

عروس هلندی من یک چشمش بسته تر از چشمه دیگه این یک مریضی هست 2 ماهش هست

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی علائمی از عفونت در چشم پرنده است؟

محمد شهاب

محمد شهاب

عروس هلندی من ماده هست یه نر براش خریدی همش عروس هلندی نرمو مادم با نوکش گاز میگره نه گاز بگیره میره نوک عروس نرمو گاز میگیره از این حرفا مشکلی داره عروسم؟

مژده شریفی‌نژاد

مژده شریفی‌نژاد

سلام دوست گرامی این ناسازگاری تا یک ماه اول کاملا طبیعی است.ان شالله به مرور زمان این وضع بهبود پیدا می کند. نگران نباشید.

محمد اسماعیل لگزیان

محمد اسماعیل لگزیان

پرنده‌ی من دمش رو بالامیاره و میچرخه چکار شده

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام دوست گرامی شاید به دلیل استرس باشد محیط را بررسی کنید و عوامل استرس زا را از پرنده دور کنید.

.....

.....

سلام ممنون در مورد مطالب خوبتون ❤️ یه سوال دارم ... چرا وقتی عروس هلندی می‌ترسه یه صدای آرام اما عجیب غریب رو درمیاره؟! و همین طور ، یه جا وای می ایسته تکون نمیخوره؟؟؟ متأسفانه این خیلی منو نگران می‌کنه 🥺

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز به دلیل واککنشات بدن پرنده است که در برابر ترس و استرس این گونه میشود. این رفتار در برابر ترس و استرس عادی است

محمدرضا

محمدرضا

سلام، عروس هلندی نر دارم یکسال و نیمه هستش حدودا یک هفته ست با ما داره زندگی میکنه، میخواستم راهنمایی کنید چکار کنم که بتونم ساعاتی تنها بذارمش، متاسفانه حتی یک لحظه از دیدش دور میشیم شروع میکنه به جیغ بلند زدن بطوری که آسایش همه حتی همسایه ها رو بهم میزنه، بنظرم خیلی دستی و وابسته هستش البته از روز اول که تحویل گرفتمش همینطوری بوده،چکار کنم که جیغ نزنه و وابستگیش کم بشه تا بتونم حداقل چند ساعت تنها بذارمش در روز، ممنون میشم راهنمایی کنید.

شقایق

شقایق

خیلی عالی و مفید بود

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله جیغ زدن عروس هلندی را از وبلاگ واسط کالا دست ندهید. در این مقاله علاوه بر بیان علل این رفتار عروس هلندی، راهکارهایی برای ترک آن نیز گفته شده است.

Sevin

Sevin

سلام وقت بخیر عروس هلندی نر ما تقریبا ۲۰روز هست که با ما آشناشده‌،تقریبا ۳روز هست در هوا به چیزی زل میزند بعد کل پرهایش را در جایی که ثابت ایستاده باز میکند و همش تکان میدهد بعدپرواز میکند و کلا خودش را به دیوار میکوبد و فرود میاید. در حالی که پر پرواز دارد.

ابولفضل

ابولفضل

سلام ممنون برای اعتلاعات من ی سوال داشتم طوطی عروس ماده من وقتی در بالای صندلی که میرود سر خودش را پاین میگیرد کمر خودش را خم میکند و صدا های عجیبی از خودش در میاورد(این صدا هارو من نشنیده بودم تا الان) و وقتی دراز کشیدم خودش را به من میمالد این اتفاق هر یک ماه ی بار میفتد و دلیلش را نمیدانم ممنون میشم جواب بدید🙏

محیا

محیا

باسلام عروس هلندی من وقتی اسمشو صدا میزنم یا کلماتی مث سلام که بهش آشنا هس سرشو تکون میده و باپرهاش پف میکنه این رفتارش یعنی چی؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر معمولا هنگامیکه پرنده عصبی هست پرهایش پف می‌کند. در رابطه با تکان دادن سر هنگامی که با او صحبت می‌کنید سه دلیل وجود دارد: 1. ممکن است از صدایی که می‌شنوه لذت میبره. 2. ممکنه از صاحبش متنفر باشه. 3. ممکن هم است عفونتی در پدن پرنده باشد.

Raha

Raha

سلام لطفا جواب بدید عروس هلندی من وقتی باهاش صحبت میکنم سرشو بد تکون میده نه اینکه به سمت بالا و پایین باشه یه تکون کوتاه یدفعه ای و فقط وقتایی ک باهاش حرف میزنم

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر در حالت کلی دلایل تکان دادن سر عروس هلندی در مقاله بالا توضیح داده شد. اما طبق تجربیات گفته شده، تکان خوردن سر هلندی هنگامی که ما با او صحبت می‌کنیم سه دلیل عمده می‌تواند داشته باشد: 1) از صدایی که می‌شنوه لذت میبره. 2) از صاحبش متنفر است. 3) شاید یک قسمت از بدنش عفونت کرده است. لذا به بررسی عمیقی برای اینکه مطمئن شوید پرنده‌تان بیمار است یا خیر نیاز دارید. در این رابطه خواندن مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

Mani

Mani

سلام میخواستم بدونم چرا برای عروس هلندیم سوت میزنم سرش رو تکان میده ماده هستش

احسان

احسان

سلام عروس هلندی نر ما حدود یکسال و نیم داره براش یه ماده گرفتیم حدود دوهفته ست که داریمش ،دو روز که فقط دونه میخوره ،یه گوشه لونه میشینه و پرهاش پف میده ولی غروب که میشه شروع میکنه به جیغ زدن میخواستم بپرسم مریض نشده ماده؟ واینکه چند وقت طول میکشه تا با عروس نر جفت بشه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا از دست ندهید. در رابطه با جفت شدن عروس هلندی نر و ماده هم پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله تولید مثل عروس هلندی را مطالعه نمایید.

ناصر

ناصر

جالب و قابل استفاده ممنونیم که وقت گذاشتید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام سپاس دوست گرامی

Srhn

Srhn

سلام عروس هلندی من پرهاش رو باز میکنه انگار بخواد کشش بده. طبیعیه؟؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بله این جزئی از خصوصیات عروس هلندی است.

Meysa

Meysa

خیلی ممنون بابت این اعتلاعات خوبتون با توجه به این مطالب ینی عروس هلندی من مریض شده 😭 خداکنه زود خوب شه🥺 با تشکر 🙏

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام ممنون از شما. اگر عروس هلندی شما بی حال است پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.

ثبت نظر