روش‌های ساخت گيره مو

ساخت گیره مو

استفاده از گيره مو يا گل سر مو فراتر از لوازم جانبی آرايش مو، نمادی از قدرت و اعتمادبه‌نفس است. شما می‌توانید به‌راحتی در خانه این گیره‌های موی زیبا (کوچک و بزرگ) را بسازید. گیره‌های مو لوازم جانبی مناسبی برای کامل کردن لباس شب هستند. در ضمن ساخت گيره مو کار بسيار ساده‌ای است. در اين مقاله سعی داريم، نحوه درست کردن آن‌ها را آموزش دهيم.

برای ساخت گیره‌های زیبا به چه چیزی نیاز دارید؟

در ادامه ابزار راحت وساده‌ای که برای ساخت گیره‌ها شیک و زیبا احتیاج دارید را برای شما بیان کرده‌ایم.شما می‌توانید از لوازم تزئینی دلخواه دیگری هم استفاده کنید.همچنین برای داشتن بهترین لواز آرایشی توصیه میکنم مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

لوازم آرایشی و بهداشتی شخصی

روبان یا پارچه

روبان ابزار موردعلاقه برای درست کردن گيره مو است، اگرچه می‌توانید آن را با پارچه نیز بسازید، همان‌طور که در این آموزش مشاهده خواهید کرد، روبان‌های ضخيم برای ساخت اين گیره‌ها بيشتر استفاده می‌شود، زیرا ضخیم‌تر، بادوام‌تر و محکم‌تر از روبان‌های معمولی هستند و همچنین بسیار خوب به نظر می‌رسند.

لوازم جانبی

منظور از اين لوازم جانبی گیره‌های فلزی يا پلاستيکی است. اين گیره‌ها می‌تواند چفت داشته باشد و بسته شود يا فقط يک دهانه داشته باشد که باز و بسته شود، به اين گیره‌ها، گیره‌های تمساحی گفته می‌شود.

برای ساخت گیره‌های زيبا از کليپس‌های کوچک به شکل‌های مختلف نیز می‌توانید استفاده کنيد. سنجاق‌های سر بزرگ مشکی نيز می‌توانند گزینه‌ای دم دست برای درست کردن گيره مويی زيبا باشند.

علاوه بر این وسايلی برای تزئین مانند دکمه‌ها، پولک و مهره‌ها، بدلیجات و غیره که در اطراف خود به راحتی یافت می‌شوند را می‌توانید استفاده کنید.

چسب

در کارهای دستی مانند درست کردن گيره مو به‌طورمعمول از چسب حرارتی استفاده می‌شود. چسب فوری و قطره‌ای بهتر هستند اما بايد حتماً مراقب دست‌ها باشید.

سوزن و نخ خیاطی

از دریگر ابزار مهم و ضروری برای ساخت گیره های دلخواه سوزن و نخ خیاطی است .شما میتوانید متناسب با رنگ و طرح گیره های خود این نخ ها را استفاده کنید.

اگر موهای فرفری دارید و دوست دارید که آن ها را همیشه صاف نگه دارید میتوانید مقاله ی حالت دادن مو بدون استفاده از حرارت را خوانده و با بهترین روش ها از موهای خود مراقبت کنید.

ساخت گيره مو پارچه‌ای

برای این نوع گیره ها نیز باید به مواردی از جمله ابزار زیر احتیاج خواهیم داشت.موادی که برای ساخت گيره مو پارچه‌ای نیاز دارید:

 • یک قطعه پارچه‌ که طول آن از نصف طول گیره‌ای که داريد، بیشتر باشد. برای محاسبه عرض پارچه نيز بايد عرض گيره را اندازه‌گیری کرده به‌علاوه 1 اينچ يا 5/2 سانتی‌متر بکنيد.
 • روبان یا قطعه پارچه‌ای متناسب با رنگ متناسب با رنگ پارچه‌ای که انتخاب کرده‌اید به طول 4/1 اینچ یا 8/1 اینچ برای بستن وسط قطعه پارچه‌ای
 • سخت‌افزار فلزی که می‌تواند يک گيره تمساحی باشد
 • چسب مخصوص فلز
 • سوزن و نخ خیاطی دستی متناسب با رنگ پارچه
گیره سر پارچه‌ای
گیره سر پارچه‌ای

اگر مقاله‌ی چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم؟ را بخوانید متوجه خواهید شد که از وسایل دور ریختنی به راحتی می‌توانید گیره‌های شیک و زیبایی درست کنید.

مراحل ساخت این گیره

قطعا بعد از یافتن ابزار لازم، باید بدانید که چه مراحلی باید طی کنید تا گیره‌های پارچه‌ای زیبایی را بدوزید.

در ادامه این مراحل را برای شما بیان خواهیم کرد.

مرحله اول

 • در مرحله اول بايد پارچه را بدوزید.
 • لبه‌های طرف بلند پارچه را 2 سانتیمتر به پشت پارچه تا کنید. در محل فشار دهید.
 • سپس این لبه‌ها را به وسط بیاورید و فشار دهید.
 • کناره‌های کوتاه را از هر دو طرف کوک بزنید.
 • قطعه را از قسمت شکاف لبه‌های تاشده به سمت راست برگردانید.
 • گوشه‌ها را ببندید. اطمینان حاصل کنید که تمام لبه‌های پارچه به داخل برگردانده شده‌اند.
 • با استفاده از کوک زدن در هرجايی که احتمال باز شدن وجود دارد، از خراب شدن و باز شدن گيره خود جلوگيری خواهيد کرد.

مرحله دوم

با استفاده از یک نخ پارچه تاشده و دوخته‌شده به شکل مستطيل را در وسط جمع کرده و گره بزنید.

در این قسمت به یکی از نگرانی های شما می‌پردازیم. اگر نگران هستید که موهای شما موخوره گرفته است و به دنبال بهترین درمان برای آن هستید توصیه میکنم مقاله ی کامل زیر را بخوانید:

علت موخوره و درمان آن

مرحله سوم

روبان يا نوار پارچه‌ای را می‌توانید دور نخی که در وسط پارچه بسته‌اید، ببنديد. بعد از گره زدن محکم با نخ و درآوردن پارچه به شکل پاپيون، روبان را دقیقا به‌اندازه دور گره می‌چینید و با چسب به آن می‌چسبانید.

مرحله چهارم

در مرحله آخر، پاپيونی که درست کرده‌اید را بر روی گیره‌ای که از لوازم خیاطی‌ها می‌توانید تهيه کنيد، با چسب بچسبانيد. برای اينکه کار شما محکم‌تر باشد و مطمئن باشيد که پاپيون از گيره جدا نخواهد شد، می‌توانید روبان را به پشت گيره برده، بچسبانيد و با نخ و سوزن چند تا کوک به آن بزنيد.

گیره موی شما آماده است. یک راه جایگزین این است که فقط لبه‌های کوتاه را به وسط بیاورید و سپس کوک بزنید. این یک کمان بزرگ‌تر است که برای چسباندن به گیره‌های مو مناسب است. پارچه‌های 17.7 سانتیمتر در 7.7 سانتیمتر را از پشت پارچه در جلوی خود قرار دهید.

لبه‌های کوتاه را به هم نزدیک کنيد. در امتداد لبه‌های بالایی را بدوزید. خطوط قرمز خطوط دوخت هستند. پارچه را از طریق شکاف به بیرون بیاورید. با استفاده از نخ ساده وسط آن را جمع کنید و ببندید. از یک روبان نازک استفاده کنید تا روی نخ را ببندید و آن را زیبا کنید.

ساخت گیره مو پارچه‌ای
ساخت گیره مو پارچه‌ای

ساده ترین روش‌های ساخت گيره مو

اگر برای ایجاد پاپيون از روبان استفاده کنید، این مزیت را دارد که لبه‌های کناری آن از قبل آماده هستند. گره‌ها و چسب، همه مواردی است که برای ساختن گيره در انواع مختلف لازم است.

برای ساختن ساده‌ترین تزئين برای گیره‌های معمولی، باید روبان موردنظر 3 اینچ طول، 4/3 اینچ عرض داشته باشد و همین‌طور یک روبان ديگر نيز لازم داريد که کوچک‌تر است و دارای ابعادی به طول 1 اينچ و عرض 4/1 يا 8/1 می‌باشد.

لبه‌های کوتاه را تا حد وسط در حدود 4/1 اينچ تا کنید. ابتدا وسط را با نخ ببندید و سپس روی آن را با یک تکه کوچک روبان ببندید؛ و درنهایت به گيره موردنظر بچسبانيد.

راهنمای خرید کلاه گیس از دیگر مقالات سایت ما است که میتوانید با کمک آن به یک انتخاب خوب از گیره و کلاه گیس خود برسید.

ساخت گيره مو دولایه

وسايل لازم برای ساخت اين نوع گيره، دو قطعه روبان به طول 3 و نيم اينچ و عرض 4/3 اينچ، يک قطعه روبان به طول 2 و نيم اينچ و عرض 10 سانتیمتر، يک قطعه روبان به طول 3.8 سانتیمتر و عرض 21 سانتیمتر و يک گيره چفت دار فرانسوی است.

این گيره شبیه گيره روبانی قبلی است اما دارای لایه‌های بیشتری است. شما دو تا گيره روبانی مثل قبلی درست می‌کنید و آن دو را کنار هم گذاشته و بر روی روبان دیگری قرار می‌دهید که شکل زیر است. همه را باهم و با يک نخ گره بزنید. سپس بر روی گره نخی يک روبان را می‌چسبانید. برای انکار می‌توانید روبان را به پشت گيره بچسبانيد. از گيره فرانسوی که چفت دارد می‌توانید استفاده کنيد.

کلیپ‌ها و گیره‌های فرانسوی دارای یک فنر کوچک هستند که می‌توانید روبان را در زیر آن بپیچيد و بچسبانيد. این کار، پاپيون دوتايی را محکم به گیره متصل می‌کند. از چسب نیز بايد استفاده کنید.

ساخت گيره مو با روبان توری

برای ساختن این گيره زيبا، تعداد بسیاری از قطعات روبان را به طول 8-10 اینچ برش دهید. شما می‌توانید هر روبان با عرض کمتری بگیرید. اگر عرض کمتر باشد به تعداد بیشتری قطعه روبان نیاز دارید تا گيره پف‌دار به نظر برسد.

آن‌ها را تا نصف تا کنید و کناره‌ها را مانند تصویر زیر برش دهید. اين کار برای این است که در انتهای آن، وقتی همه روبان‌ها جمع شد، خيلی ضخيم نباشد.

انتهای آن را به وسط بیاورید و در جای خود چسب بزنید. حالا تمام روبان‌ها را روی‌هم گذاشته و همه را به هم کوک بزنيد و درنهایت نيز آن را بر روی گيره بچسبانيد.

ساخت گيره مو با روبان توری
ساخت گيره مو با روبان توری

ساخت گيره مو به شکل پاپيون

برای ساختن این کمان، یک روبان بلند را برداريد، می‌توانید از روبانی به‌اندازه 20 اينچ استفاده کنيد. لبه‌ها را به داخل و یا از یک‌طرف به‌صورت زاویه‌ای برش دهید. با یک فندک سیگار یا شمع لبه‌های روبان را حرارت دهيد تا به‌اصطلاح ریش‌ریش نشود.

روبان را به‌صورت 3 لايه روی‌هم بگذاريد تا انتهای آن در پایین و بالا باشد. حالا آن را از وسط جمع کنید و با نخ در وسط گره بزنید.یک قطعه کوچک‌تر دیگر از روبان بردارید و آن را از وسط گره بزنيد.دو انتها را به سمت پایین دست‌کاری کنید تا طوری آویزان شوند که انگار نوار را به‌صورت دستی بسته‌اید.

نوار گره‌خورده را با نخ در وسط بپیچید – این حالت به شکل یک پاپيون بسته می‌شود. قسمت اضافی را برش بزنید و در قسمت پشت آن را کوک بزنید.

ساخت گيره مو فرفری

برای درست کردن اين گيره، چند قطعه روبان نسبتاً باريک به عرض حدود 1 سانتی‌متر را دور يک مداد بپيچانيد و حدود يک و نيم دقيقه در ماکروویو قرار دهيد. سپس آن‌ها را بازکرده و از وسط با يک نخ به هم ببنديد و يک روبان به روی نخ‌ها بچسبانيد. می‌توانید از لوازم تزئينی مانند دکمه بر روی روبان استفاده کنيد. یک روبان بلند 35 اینچی به شما فرهای بلند 20 اینچی می‌دهد.

امروزه عده ای زیادی به دنبال موها ی صاف و لخت هستند. افراد مو فرفری بیش از همه به دنبال یک اتو موی خوب هستند اما نمی دانند کدام بهتر است؟ پیشنهاد می کنم مقاله ی راهنمای خرید اتو مو را بخوانید .

ساخت گيره مو جمع شده

برای ساخت گيره مو جمع شده، یک قطعه روبان بلند حدود 15 اينچی را بردارید و آن را روی توری بچسبانيد، می‌توانید آن دو را به کوک بزنيد. بايد از دو طرف روبان تورها مشخص باشند. با استفاده از نخ و سوزن روبان به همراه تور را جمع کنيد. درنهایت با همان نخ روبان را به همان حالت جمع شده محکم کنيد. درنهایت دوتکه روبان را به پشت آن بدوزيد و آن را به گیره‌ای فلزی بچسبانيد.

ساخت گيره مو پارچه‌ای کیسه‌ای

این یک کمان گرد و زیبا است که با پارچه ساخته می‌شود.برای ساخت این کمان یک دایره پارچه‌ای 10 اینچی یا بزرگ ببرید. همان‌طور که در تصویر زیر نشان داده‌شده، با استفاده از نخ و سوزن آن را مانند کيسه جمع کنید.

ساخت گيره مو با پاستا

شما می‌توانید از ماکارونی‌های فرمی مانند پروانه‌ای‌ها استفاده کنيد. برای این کار ابتدا آن‌ها را به شکل‌های زيبا و دلخواه رنگ کنيد و روی گيره بچسبانيد.

ساخت گيره مو با توری‌های قديمی

تورهای قديمی را می‌توانید به‌صورت گرد برش بزنيد و آن‌ها را تاکرده و همه را به ترتيب و خيلی نزديک به هم به يک پارچه هم‌اندازه با گیره‌ای که می‌خواهید به آن بچسبانيد، بدوزيد و درنهایت آن را بر روی گيره موردنظر بچسبانيد.

سنجاق موی ستاره‌ای

برای ساخت اين نوع گيره مو، از يک مقوای ضخيم استفاده کنيد و آن را به شکل يک ستاره برش بزنيد. کل سطح آن را چسب بزنيد. بر روی آن را اکلیل بپاشيد. به مدت 20 دقيقه بگذاريد تا چسب کاملاً خشک شود. سپس آن را روی گيره يا سنجاق بچسبانيد.

سنجاق موی ستاره‌ای
سنجاق موی ستاره‌ای

ساخت گيره مو با پيچاندن روبان دور انگشت

برای درست کردن اين مدل 6 اينچ از روبان با عرض دلخواه را می‌برید. سپس از هر دو طرف آن را به شکل زير تاب‌داده و می‌چسبانید. سپس قسمت بيرونی را از هر دو طرف به داخل برمی‌گردانید. حالت يک پاپيون دوتایی به وجود می‌آید. اين دو را از وسط با يک نخ به هم وصل می‌کنیم. روی آن را می‌توانیم روبان يا يک دکمه و يا وسايل تزئينی بچسبانيد.

ساخت گيره مو با جواهرات تزئيني

برای این کار می‌توانید جواهرات تزئينی را از خرازی تهيه کرده و آن‌ها را بر روی سنجاق بچسبانيد.

پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

تزیینات خانه با کاموا

کلام آخر

به پايان اين مقاله رسيديم. اميدوارم از درست کردن و استفاده گیره‌های مختلفی که در اين مقاله طريقه ساخت آن‌ها را ياد گرفتيد، لذت ببريد. برای مطالعه ساير مقالات می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.

همچنين می‌توانید برای فروش دست‌ساخت‌های خود ازجمله گیره‌های مو اپليکيشن واسط کالا را نصب کنيد.

منابع

sewguide.com

feltmagnet.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.