طراحی دکوراسیون داخلی منزل

نیمه‌ی اول خردادماه ۹۸

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و چیدمان آن قوانین و اصول بسیاری دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید منزلی ایده‌آل برای خود طراحی کنید. یکی از ترفندهای دکوراسیونی این است که بتوانید بین لوازم قدیمی و جدید منزل تعادل ایجاد کنید، مثلا وسایل قدیمی مانند عتیقه‌های دکوری را با وسایل مدرن ترکیب کنید، این ایده باعث می‌شود همه فکر کنند لوازم منزل تان را طی چند سال خریده‌اید نه همه را یکجا.

راهکارهای افزایش عمر کاغذ دیواری

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل توجه به کاغذ دیواری بسیار مهم می‌باشد. در این قسمت راهکارهایی جهت افزایش عمر کاغذ دیواری ارائه می‌دهیم.

تبلیغات
vasetpet-content

استفاده از آب ولرم و صابون در شستشوی کاغذ دیواری

برای پاک‌سازی لکه‌ها از روی کاغذ دیواری از آب‌ ولرم و صابون استفاده کنید و هنگامی که لکه به‌خوبی از بین رفت روی محل آن آب خالی بگیرید تا کف صابون از بین برود. بلافاصله پس از شستشوی آن ناحیه با استفاده از یک حوله‌ی خشک، محل لکه را خشک کنید.
البته در برخی موارد با لکه‌هایی جدی‌تر و عمقی‌تر رو به رو می‌شویم که در آن‌جا استفاده از صابون کارساز نبوده و باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تر شیمیایی کمک بگیریم.

استفاده از اسفنج نرم برای پاک کردن لکه

برای پاک‌سازی لکه‌ها از اسفنج نرم و منعطف استفاده کنید تا به الیاف کاغذ دیواری آسیب نرسد. در نظر داشته باشید استفاده از سیم‌های ظرفشویی و یا اسکاج ظرفشویی می‌تواند الیاف اساسی کاغذ دیواری را نابود کند و حتی کاغذ آن محدوده را کاملا از بین ببرد.

گردگیری زود به زود لکه‌ها

هر سه روز یک مرتبه حتما کاغذ دیواری‌هایتان را گردگیری کنید، چرا که در اثر ماندگاری؛ گرد و غبار روی کاغذها ثابت شده و پاک کردن آن‌ها دردسر خواهد شد.
همچنین ماندن گرد و غبار روی کاغذ دیواری باعث از بین رفتن شفافیت و جلای کاغذ شده و به مرور زمان سبب بدرنگ شدن کاغذهای‌تان می‎شود.

گاهی اوقات با لکه‌هایی رو به رو می‌شویم که هرچه تلاش می‌کنیم پاک نمی‌شوند و روی دیوار جا خوش کرده‌اند! پیشنهاد می‌کنیم از این لکه‌ها دست بردارید و پاپیچ‌شان نشوید چرا که در اثر ساییدن بیش از حد ممکن است حجم لکه روی دیوار بیش‌تر شده و جلوه‌ ناپسندتری نسبت به‌حالت اولیه پیدا خواهند کرد و یا به قول معروف سعی داشتیم ابروی آن را درست کنیم و چشمش را هم کور کردیم!

راهکارهای افزایش عمر مبل

یکی از مهم ترین وسایلی که در طراحی دکوراسیون منزل ایفای نقش می‌کند مبلمان است. از مسایلی که در هنگام خرید مبل به ذهن مشتری می‌رسد این است که چند سال می تواند از این مبل استفاده نمایید. مبلمان از جمله اسباب منزل هست که حداقل انتظار می رود تا بتوان از آن ۴ سال استفاده مفید نمود، پس لازم هست که هنگام خرید به جنس چوب بدنه و کیفیت و نوع پارچه مبل حتما دقت کنید. بعد از خریداری مبل و چیدن آن در منزل باید نکات ساده‌ای را رعایت کنید که باعث افزایش طول عمر مبلمان منزلتان خواهد شد

راهکار های افزایش عمر مبل
راهکار های افزایش عمر مبل

البته نباید فراموش کنیم که نوع مبل و نوع استفاده از آن تأثیر بسزایی در طول عمر مبلمان دارد. مثلاً مبل راحتی که در اتاق نشیمن و مقابل تلویزیون قرار می‌گیرد، قطعاً بیشتر از مبل کلاسیک یا مبل استیل استفاده خواهد شد که بیشتر برای پذیرایی از مهمان است، درنتیجه باید زودتر از مبلمان دیگر از کار بیافتد و عمرش پایان بپذیرد.

لم دادن روی مبل راحتی

احتمالاً شما هم وقتی از سرکار خسته برمی‌گردید ، دوست دارید که روی مبل راحتی لم بدید و به تماشای تلویزیون و یا مطالعه بگذرانید بهتر است که بعد از گذشتن چند ساعت حتماً جای خودتان رو روی مبل عوض کنید. نشستن طولانی مدل نشیمن مبلتان رو دچار افتادگی و از شکل افتادگی خواهد کرد.

مراقبت از نور مستقیم

اگر منزل شما نورگیر است به‌هیچ‌عنوان مبلتان را در مجاورت نور آفتاب قرار ندهید و مراقب باشید تا نور زیادی به مبلتان نتابد. نور خورشید چرم مبل راحتی‌تان را ترک خواهد کرد و رنگ پارچه‌ای که دارید رو تغییر خواهد داد. اگر با مشکل فضا داخل منزل مواجه هستید، حتماً با یکپارچه زنیم روی مبلمان تان را بپوشانید.

گردوغبار و پارچه مبل

اگر در محلی که زندگی می‌کنید با گردوغبار زیادی مواجه هستید برای حفظ پارچه مبلمانتان مخصوصاً مبل راحتی، گردوغبار روی مبلتان رو تمیز کنید و با جاروبرقی هر هفته پارچه روی مبل رو تمیز کنید. با این کار از کدر شدن تدریجی پارچه مبلتان جلوگیری می‌کنید و مبل راحتی یا مبل استیلتان جذابیت خودش رو همیشه حفظ خواهد کرد.

دستمال کشیدن مبل چرمی

اگر در منزل مبلی دارید که قسمتی یا تماماً از چرم هست حتماً به خاطر داشته باشید که حداقل هر دو هفته یک‌بار با دستمال نم‌دار روی قسمت‌های چرمی را تمیز کنید. فراموش نکنید که بعد از تمیز کردن مبل از خشک بودن قسمت‌هایی که تمیز کرده‌اید مطمئن شوید.

منتظر نمانید تا عید برسد تا دستی به سر و روی مبلتان بکشید. هر فصل زمان خوبی هست تا برای تمیز کردن مبلتان اقدام کنید و با شامپو فرش آن را تمیز کنید. یک پیمانه شامپو نیم لیتر آب گرم و دستمال تمیز.

مبل و شومینه و بخاری

اگر دوست دارید که مبلتان هر چه سریع‌تر خراب شود آن را نزدیک به شومینه یا بخاری بگذارید. حرارت شومینه چوب مبل را از هم باز و چرم و پارچه مبل را خراب خواهد کرد. حدالمقدور بافاصله ۱٫۵ متری مبلتان را از شومینه یا بخاری بچینید.

مبل و شومینه
گذاشتن مبل ها در کنار شومینه

کشیدن مبل روی زمین

لب پر شدن مبلتان پای خودتان است اگر مبلتان را روی زمین هول داده یا بکشید مخصوصاً مبل کلاسیک یا مبل استیل که پایه‌هایی از چوب‌دارند، با کشیدن روی زمین لبه‌های پایه مبل لب پرشده و زیبایی مبلتان از دست خواهد رفت.

اگر در منزل بخار شو دارید و می خواید مبلتان را با بخار شو تمیز کنید فراموش نکنید که وسیله‌ای که انتخاب کردید ممکنه مقداری بخار وارد لایه‌های زیرین مبلتان کند و این نم واردشده ممکنه مبلتان را بعد از مدتی بپوساند.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با نکاتی در مورد فرش

بارعایت نکات زیر می‌توانید طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را به وسیله‌ی فرش رونق بخشید.

 • هیچ‌گاه اجازه ندهید نور آفتاب به‌صورت مستقیم بر روی فرش (خصوصاً فرش ماشینی) تابیده شود و اگر در خانه پنجره‌هایی بزرگ و آفتاب‌گیر دارید حتماً با پرده‌های پارچه و حصیری بپوشانید.
 • فرش را از منابع حرارت زا مثل بخاری و شوفاژ دور نگهدارید.
 • هیچ‌گاه برای جابجایی فرش آن را تا نکنید چرا باعث شکستن آن خواهد شد.
 • رطوبت باعث پوسیدگی الیاف فرش می‌شود پس حتماً آن را در فضایی خشک و به‌دوراز نم و رطوبت نگهداری کنید.
 • گردوغبار یکی از خطرناک‌ترین دشمنان سلامت فرش (خصوصاً فرش دستبافت) است پس بی‌شک یکی از راهکارهای حفظ این هنر زیبای ایرانی جارو کردن فرش به‌صورت مکرر و هفتگی ست.
 • در محل‌های پر رفت‌وآمد چند مدت یک‌بار فرش را بگردانید تا پاخور زیاد باعث سایش و خرابی آن نشود.
 • از قرار دادن فرش به‌نحوی‌که زیر درها قرار گیرد اجتناب کنید و در صورت اجبار تا حد ممکن از تماس و سایش در بافرش جلوگیری کنید.
 • از حرکت فرش بر روی سنگ و سرامیک با کمک ترمز فرش جلوگیری کنید.
 • چنانچه فرش دچار خرابی و پارگی شد حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر و رفو آن اقدام کنید تا مانع از گسترش بیشتر خرابی در فرش شود.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با لوستر

یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که در طراحی دکوراسیون منزل ایفای نقش می‌کند روشنایی است. روشنایی و نور منزل یکی از مهم‌ترین مسائل در محل زندگی و کار همگی‌مان محسوب می‌شود، مخصوصاً در ساختمان‌های مدرن و جدید که میزان نور واردشده از طریق پنجره‌ها، به‌شدت کاهش پیداکرده است.
اینکه میزان روشنایی و نوع آن در محیط به‌گونه‌ای باشد که افراد از حضور در آن فضا احساس ناراحتی نداشته باشند، بسیار پراهمیت است. در این میان لوستر علاوه بر وظیفه نورپردازی، یکی از عناصر مهمی است که در کنار آرایه‌گری محیط، موجب جلوه گری و نمای بهتر فضای منزل یا محل کار خواهد بود.

بنابراین انتخاب نوع و مدل لوستر برای همگی ما پراهمیت خواهد بود. اینکه متناسب با عناصر موجود در محیط، از لوستر مدرن استفاده کنید یا لوستر برنزی، لوستر کریستالی انتخاب کنید یا لوستر چوبی نکته‌ای است که باید در کنار سلیقه و ذوق شخصی خودتان نیز در نظر بگیرید.
در کنار انتخاب نوع لوستر برای محیط موردنظر، فراموش نکنید که نوع نور و نورپردازی فضا شاید از خود لوستر بسیار مهم‌تر باشد. نور محیط نباید آن‌قدر کم باشد که فضا شبیه به سینما شود و یا انقدر زیاد که شبیه استادیوم ورزشی!

لوستر
طراحی دکوراسیون داخلی منزل با لوستر

نقش نورهای تلفیقی لوسترها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سعی کنید حتماً از نورهای تلفیقی استفاده کنید، به این معنی که نور نه کاملاً زرد باشد و نه کاملاً سفید اما اگر اجبار به استفاده از یک طیف رنگی را دارید. نور زرد به نور سفید اولویت بیشتری دارد.
در کنار همه این توضیحات اما بعد از خرید لوستر، نظافت و نگه‌داری از آن بسیار مهم است. اینکه چه وقت یک لوستر باید تمیز شود، کاملاً بستگی به محیطی دارد که در آن حضور دارید. میزان گردوخاک و حتی دوده موجود در فضا کاملاً می‌تواند بر میزان روشنایی و جلوه لوستر شما تأثیرگذار باشد.

گردوغبار و دوده علی‌الخصوص بر عمر لامپ‌ها بسیار اثرگذار خواهد بود و موجب کاهش عمر آن‌ها خواهد شد. اینکه در طول سال به نظافت لوسترها بپردازید و آن را به‌روزهای پایانی سال و خانه‌تکانی آن موقع موکول نکنید، نکته‌ای است که هم به نظافت کلی محیط کمک خواهد کرد و هم دردسر کمتری برای مردان خانه به وجود می‌آورد!

نظافت لوسترها

برای نظافت لوسترها ابتدا لازم است که ابزار لازم را با توجه به نوع لوستر فراهم کنید، تا علاوه بر نظافت کمترین زمان را بدون روشنایی سپری کنید.
ابتدا برق را قطع کنید. بهتر است که برق لوستر را از داخل جعبه‌فیوز منزل قطع کنید تا اگر احیاناً ایرادی در نحوه سیم‌کشی برق ساختمان وجود دارد، خطری متوجه شما نباشد. لامپ‌ها را بازکنید و آن‌ها را به‌وسیله مخلوط آب و صابون تمیز کنید. فراموش نکنید روی نردبان و یا چهارپایه مکان مناسبی برای نظافت لامپ‌ها نیست! بهتر است باحوصله روی زمین این کار را انجام دهید.

نظافت بخش کریستالی لوسترها

برای نظافت بخش‌های کریستالی لوستر مخلوطی را شامل یک قسمت الکل و سه قسمت آب تهیه کنید و آن‌ها را در محلول غوطه‌ور کرده تا تمامی آلودگی‌ها از روی آن پاک شود.
برای نظافت لاله‌ها و حباب‌ها نیز بهتر است از محلول آب و صابون استفاده کنید. ۳۰ دقیقه، زمان کافی برای قرار دادن آن‌ها در محلول و سپس تمیز کردن آن‌هاست. فراموش نکنید در انتها به‌وسیله یکپارچه نخی آن‌ها را خشک‌کنید.

نظافت بدنه لوسترها

برای تمیز کردن بدنه لوسترها بهترین گزینه پارچه نمناک است. به دلیل نوع آلیاژ بدنه لوستر و یا نوع آبکاری آن بهتر است که از مواد شوینده استفاده نکنید اما درصورتی‌که حس می‌کنید، کاملاً تمیزنشده است، می‌توانید از مخلوط رقیقی از آب و صابون استفاده کنید. البته این کار در لوسترهای چوبی توصیه نمی‌شود.
در لوسترهای چوبی می‌توانید پس از نظافت کامل از پولیش‌های مخصوص چوب، به میزان کم برای براق شدن بدنه لوستر استفاده کنید.
در انتها فراموش نکنید که هر بخشی را که تمیز می‌کنید، کاملاً خشک کرده و هیچ‌گونه رطوبتی روی آن باقی نباشد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با لوستر
نظافت لوستر ها

در ادامه در مورد یکی دیگر از اجزای مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل بکار می‌رود صحبت می‌کنیم.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با پرده

اولین نکته‌ای که برای بسیاری از افراد هنگام انتخاب پرده اتاق پذیرایی مهم است، رنگ پرده است. اگر هنوز نمی‌دانید چه رنگی برای پرده اتاق پذیرایی انتخاب کنید، چند نکته درباره انتخاب رنگ پرده اتاق پذیرایی وجود دارد که شاید بتواند به شما کمک کند:

 • به این فکر کنید که می‌خواهید پرده اتاق پذیرایی نسبت به سایر وسایل اتاق بدرخشد یا نقطه کانونی اتاق شود؟ در این صورت می‌توانید رنگی کاملاً متفاوت از رنگ دکوراسیون اتاق انتخاب کنید تا پرده اتاق پذیرایی را بیشتر به نمایش بگذارید.
 • پرده اتاق پذیرایی را مونوکروم یا تک‌رنگ انتخاب کنید. حتی درحالی‌که می‌خواهید پرده را همرنگ دیوار اتاق در نظر بگیرید، درصورتی‌که پرده تک‌رنگ را انتخاب می‌کنید سعی کنید تا رنگی هم‌خانواده رنگ دیوار ولی کمی تیره‌تر از آن را برای پرده انتخاب کنید.
 • رنگ خنثی می‌تواند در همه حال گزینه مناسبی باشد. اگر خیلی اهل رنگارنگ کردن فضای اتاق پذیرایی نیستید، رنگ خنثی همانند سفید، خاکستری یا کرم، ازجمله رنگ‌هایی هستند که به‌راحتی با هر رنگ دیگری در دکوراسیون اتاق هماهنگ می‌شوند. برای مثال، پرده سفید بارنگ‌های گرم و سرد هماهنگ است. بنابراین فرقی نمی‌کند دیوار اتاق چه رنگی دارد، درهرحال پرده سفید در کنار آن زیبا می‌شود.

استفاده از رنگ مکمل

از رنگ‌های مکمل کمک بگیرید. رنگ‌های مکمل در چرخه‌ رنگ روبه روی‌هم قرار می‌گیرند. بنابراین با توجه به اینکه رنگ دکوراسیون اتاق پذیرایی شما چگونه است یا دیوارها چه رنگی دارند، رنگی را برای پرده اتاق پذیرایی انتخاب کنید که در این چرخه رنگ رو به روی رنگ سایر وسایل قرارگرفته است. این مسئله می‌تواند به نقطه کانونی شدن پرده و جلب‌توجه کردن آن نیز کمک کند.

بهترین جنس پرده جهت طراحی دکوراسیون داخلی منزل

پرده‌ در جنس‌های متنوعی وجود دارد که هر یک مناسب یکی از اتاق‌ها است. همچنین انتخاب جنس مناسب برای پرده اتاق پذیرایی می‌تواند در دمای اتاق نیز تأثیر بگذارد. برای مثال پرده ضخیم معمولاً مناسب فضاهای سرد و پرده نازک مناسب فضاهای گرم است. بنابراین بسیار مهم است که بدانید پرده اتاق پذیرایی را در چه جنسی انتخاب کنید. برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم:

نقش پرده حریر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

پرده‌های حریر و نازک معمولاً کلاسیک هستند و توسط افراد بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرند. این جنس پرده به اتاق پذیرایی حالت رسمی‌تری می‌دهد بخصوص اگر پلیسه دار و بلند باشد. اگر حریم خصوصی برایتان مهم است و پرده‌های حریر ممکن است موجب شود فضای خانه شما از بیرون دیده شود دولایه برای پرده اتاق پذیرایی در نظر بگیرید که پرده زیری ضخیم‌تر و پرده رویی از جنس حریر باشد. ازجمله مزایایی که یک پرده حریر به‌تنهایی می‌تواند داشته باشد این است که نور طبیعی را به داخل اتاق وارد می‌کند.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
نقش پرده حریر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

نقش پرده نخی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

جنس نخ از متنوع‌ترین پرده‌ها است که درعین‌حال ساده‌تر از بقیه جنس‌ها تمیز می‌شود. این نوع پرده در هر رنگ و مدلی که تصور کنید وجود دارد. می‌تواند به‌عنوان یک پرده رسمی انتخاب شود یا غیررسمی و برای فضایی دوستانه. این بستگی به سبک دکوراسیون اتاق پذیرایی شما دارد. اما این جنس نسبت به سایر جنس‌ها حالت خشک‌تری دارد.

نقش پرده کتان و مخمل در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

الیاف کتان سبک و اغلب نازک است که اغلب مناسب پرده اتاق پذیرایی است که دکوراسیون غیررسمی و بسیار ساده دارد.
برخلاف جنس کتان، پرده مخمل سنگین و مجلل است و نمی‌توان آن را به‌عنوان پرده اتاق پذیرایی که دکوراسیون آن ساده است استفاده کرد. اغلب از این جنس پرده برای اتاقی که اجناس لوکس و دکوراسیون پرزرق‌وبرقی دارد استفاده می‌شود.

انواع سبک و مدل پرده اتاق پذیرایی

علاوه بر رنگ و جنس پرده، مدل‌های متنوعی نیز برای آن وجود دارد. باید ببینید کدام با اتاق پذیرایی شما هماهنگی بیشتری دارد. از یک‌لایه پرده استفاده کنید بهتر است یا دولایه پرده روی‌هم بزنید؟ پرده‌های دولایه کلاسیک هستند و به فضا تقارن می‌بخشند. پرده‌های یک‌لایه یا یک پنل، بیشتر مناسب اتاق‌های کوچک‌تر هستند.

همچنین انتخاب کنید که آیا می‌خواهید برای پرده اتاق پذیرایی والان داشته باشید یا خیر. والان پرده به فضای اتاق چهره‌ای رمانتیک و سنتی، درعین‌حال مجلل می‌بخشد. هرچند این مرحله شاید بهتر است قبل از انتخاب رنگ و جنس پرده انجام شود، چراکه پس از دانستن اینکه می‌خواهید پرده اتاق پذیرایی شما چه سبکی داشته باشد بهتر می‌دانید باید چه رنگ و چه جنس پرده‌ای بخرید.

نحوه شستشوی پرده اتاق پذیرایی

شاید کمتر کسی به این نکته دقت داشته باشد، شستن بعضی پرده‌ها در خانه دشوار است. باید پیش از خرید در نظر بگیرید آیا می‌خواهید همیشه شستن پرده اتاق پذیرایی را به خشک‌شویی بسپارید یا اغلب اوقات خودتان این کار را به عهده می‌گیرید. اما در این صورت در نظر داشته باشید، گاهی ممکن است یک پرده گران‌قیمت را به این دلیل که نمی‌خواهید هزینه کنید و شستشوی آن را به خشک‌شویی بسپارید، خراب کنید. پرده‌های ارزان‌تر اغلب شستشوی ساده‌تری دارند که به‌راحتی می‌توانید در خانه انجام دهید.

کاربرد و اولویت پرده در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که پرده اتاق پذیرایی چه نقشی در طراحی دکوراسیون منزلتان دارد؟ اما بد نیست بدانید پرده اتاق همیشه برای دکور نیست و همان‌طور که گفته شد تأثیری در گرما و سرمای اتاق نیز دارد. بنابراین با توجه به اینکه در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنید، پنجره اتاق پذیرایی شما رو به کدام جهت است. آیا می‌خواهید نور طبیعی وارد اتاق شود یا پرده‌ای لازم دارید که نور شدید اتاق را کم کند. آیا می‌خواهید در فصل سردتر نیز از همین پرده استفاده کنید یا با تغییر دکوراسیون، پرده دیگری برای پنجره انتخاب می‌کنید. با دانستن این نکات می‌توانید جنس و رنگ بهتری برای پرده اتاق پذیرایی خود انتخاب کنید.

نصب پرده اتاق پذیرایی

نصب پرده نیز کار ساده‌ای نیست که به‌راحتی هرکسی بتواند آن را انجام دهد. بخصوص اگر نصب میل پرده نیز نیاز است که انجام شود. اگر هنوز میل پرده انتخاب نکردید این نکته را در نظر بگیرید که باید عرض میل پرده را از هر طرف چند سانتی‌متر بیشتر از عرض پنجره در نظر بگیرید تا وقتی پرده را نصب می‌کنید کاملاً پنجره را بپوشاند.

اما زمانی که نوبت به نصب پرده می‌شود، بسیاری از پرده‌ها را می‌توان به‌راحتی نصب کرد اما برخی از پرده‌ها که مجلل‌تر هستند یا والان دارند نیاز است که توسط افراد متخصص انجام بگیرد. بنابراین اگر می‌خواهید هزینه‌ای را تخمین بزنید، برای پرده‌های سنگین‌تر، پیچیده‌تر و دارای والان، هزینه جداگانه‌ای را برای نصب در نظر داشته باشید.

نصب پرده اتاق پذیرایی
نصب پرده اتاق پذیرایی

برای نصب میل پرده نیز می‌توانید همانند حالت سنتی و همیشگی، میل پرده را چند سانتی‌متر بالاتر از پنجره نصب کنید یا بافاصله کمی از سقف میل پرده بزنید. مدل دوم این روزها حالت مدرن‌تر و محبوب‌تری پیداکرده است.

اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل

جهت اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “طراحی دکوراسیون داخلی منزل ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.