پارچه مناسب ماسک

امروزه با همه‌گیر شدن ویروس کرونا، نیاز مردم به ماسک بسیار افزایش پیداکرده است. بسیاری از افراد سعی می‌کنند، خودشان در خانه ماسک‌های پارچه‌ای تولید کنند تا از این راه کسب درآمد هم داشته باشند. اما قبل از اینکه بخواهید ماسک پارچه‌ای تهیه کنید، بهتر است پارچه های مناسب ماسک را بشناسید.

به‌راحتی نباید به هر ماسک پارچه‌ای اعتماد کرد. زیرا اگر از ماسک مناسب استفاده نکنید سلامتی شما و اطرافیانتان به خطر می‌افتد. بسیاری از افراد از پارچه شلوار جین گرفته تا فیلترهای قهوه و حوله‌های کاغذی برای تولید ماسک استفاده می‌کنند.
به‌طورکلی تحقیقات اولیه در حال بررسی است که کدام مواد بیشترین محافظت را دارند. یا اینکه چه نوع پارچه‌ای مناسب ماسک است.

با خواندن مقاله پیشگیری از ویروس کرونا می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

ویژگی‌های یک ماسک مناسب

به گفته کارشناسان، شما باید هر زمان که در یک مکان بسته با افراد دیگر مانند یک فروشگاه مواد غذایی هستید، ماسک بزنید. همچنین، ماسک شما باید کاملاً از پارچه‌ای مناسب تهیه‌شده باشد و بیشتر قسمت بینی و تمام دهان شما را بپوشاند.
پیدا کردن بهترین مواد ماسک که قابل ‌استفاده مجدد نیز باشند یک مسئله چالش‌برانگیز است. بیشتر تحقیقات مربوط به ماسک به مواردی که در محیط‌های پزشکی استفاده می‌شود پرداخته است.

تأثیر پارچه به‌عنوان ماسک در مقایسه با ماسک‌های پزشکی که به‌طورمعمول از آن استفاده می‌شود بسیار متفاوت است. (به‌عنوان‌مثال استفاده از یک تی‌شرت نخی در مقابل یک حوله را در نظر بگیرید).

ماسک‌های پارچه‌ای سه لایه

در صورت خرید ماسک پارچه‌ای از فروشگاه، مطمئن شوید که آیا آن ماسک استانداردهای لازم را دارد. این ماسک باید از سه لایه اصلی تشکیل شده باشد.

  • لایه داخلی مواد جاذب مانند پنبه
  • لایه میانی از مواد غیر جاذب غیر بافته‌شده، مانند پلی‌پروپیلن
  • لایه بیرونی مواد غیر جاذب، مانند پلی‌استر
پارچه مناسب ماسک
ماسک‌های پارچه‌ای سه لایه

بهترین نوع پارچه مناسب ماسک

اگر به پارچه‌ای جهت مناسب بودن برای ماسک صورت شک دارید، می‌توانید آزمایش نور را انجام دهید. برای انجام این آزمایش باید پارچه را در برابر چراغ یا یک منبع نور نگه‌دارید. آیا تاروپود پارچه را به‌راحتی می‌بینید؟

اگر تاروپود پارچه را به‌راحتی می‌بینید و نور به‌راحتی از آن پارچه عبور می‌کند. احتمالاً این پارچه بسیار نازک است و بدون فیلتر نمی‌توانید از آن به‌عنوان پارچه مناسب ماسک استفاده کنید.

به گفته محققان، پارچه‌هایی که عملکرد خوبی دارند، عبارت‌اند از پنبه محکم بافته‌شده به همراه ابریشم طبیعی یا فلانل و پارچه‌ی پنبه‌ای ضخیم با خمیر پنبه پلی‌استر.

پارچه‌ی پنبه‌ای

محبوب‌ترین پارچه برای دوخت ماسک‌های پارچه‌ای، پارچه‌ی پنبه‌ای است. تاروپود پارچه‌ی پنبه‌ای بسیار ریز است و ممکن است بتواند از ورود ذرات ویروس به دهان و بینی شما جلوگیری کند.

طبق آزمایش‌هایی که انجام‌شده به این نتیجه رسیدند که، نایلون 70D در فیلتراسیون مؤثر بوده است. نایلون نیز پارچه مناسب ماسک است و تا 77٪ می‌تواند جلوی ورود ذرات بزرگ و 12 تا ٪ می‌تواند جلوی ورود ذرات کوچک را بگیرد.

پارچه‌ی نایلونی

ذرات هوا به‌راحتی از آن عبور می‌کنند و قابل‌تنفس است. محققان همچنین نایلون 40D را آزمایش کردند و ازنظر میزان فیلتراسیون رتبه بالاتری برخوردار بود. اما ازنظر تنفس، پایین‌ترین رتبه را دارد و مانند پارچه‌های برزنتی عمل می‌کند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که وجود یک‌لایه نایلون روی قسمت خارجی ماسک می‌تواند قابلیت فیلتراسیون آن را افزایش دهد.

نایلونی
پارچه نایلونی

مواد کاغذی

تحقیقات نشان داده است که حوله‌های کاغذی و حوله‌های مغازه‌ای (که اغلب برای تمیز کردن چربی‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود) علاوه بر اینکه محافظ شما در برابر ویروس هستند، هوا را نیز از خود عبور می‌دهند.

پس در هنگام نفس کشیدن دچار مشکل نمی‌شوید. فیلتر قهوه نیز می‌تواند شما را از خطر ورود ویروس حفظ کند اما نفس کشیدن با آن سخت است. پیشنهاد می کنم یکی دیگر از مقالات سایت ما را بخوانید و کیسه های زیبا و راحتی درست کنید:

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

الیاف طبیعی

به‌طورکلی، الیاف طبیعی بیشتر از مواد مصنوعی مورد تأیید هستند؛ زیرا این پارچه‌ها دارای سطحی زبر و نامنظم هستند، مانند کاغذ و پنبه، می‌توانند قابلیت فیلتر کردن را افزایش دهند.

درعین‌حال طبق گفته محققان پارچه‌هایی مانند، پشم، کشمیر و رامی (مشابه پارچه کتانی) که پارچه‌هایی با الیاف طبیعی هستند اما اصلاً برای ماسک مناسب نیستند.

ویژگی‌های پارچه مناسب ماسک

نکاتی که در هنگام خرید پارچه مناسب ماسک باید به آن‌ها توجه کنید عواملی مانند، قط، نفوذپذیری و میزان تراکم نخ‌ها است. این عوامل به‌شدت از یک پارچه تا پارچه دیگر متفاوت و متغیر است.
به‌عنوان‌مثال ، تحقیقات نشان داده است که چهار لایه پارچه اسپندکس مانند لایکرا دارای راندمان فیلتر بهتری نسبت به چهار لایه پارچه موسلین است.

اما بااین‌حال نمی‌توانیم بگوییم كه پارچه‌ی لایكرا همیشه از پارچه‌ی موسلین بهتر است. زیرا پارچه‌ی موسلین با قطر نخ‌ها، نفوذپذیری و میزان تراکم رشته‌های متفاوت ممكن است از پارچه‌ی لایکرا بهتر عمل كنند.

ارزیابی کیفیت پارچه

از پارچه‌هایی با تراکم بافت بالا استفاده کنید. هر چه تراکم پارچه بیشتر باشد و پارچه محکم‌تر باشد (البته تا جایی که بتوانید از پشت آن نفس بکشید)، ماسک عملکرد بهتری دارد.

از انتخاب پارچه‌هایی که بافت درشت دارند و منافذ زیادی دارند، جلوگیری کنید.
از چند لایه پارچه جهت دوخت ماسک استفاده کنید، البته مطمئن شوید که می‌توانید از پشت آن به‌اندازه کافی نفس بکشید.
پارچه‌هایی که با مواد سفیدکننده و مواد شیمیایی تولید می‌شوند برای ماسک مناسب نیستند و از آن‌ها استفاده نکنید.
توجه داشته باشید که با اضافه کردن یک فیلتر HEPA فیلتراسیون ماسک خود را افزایش می‌دهید. البته مطمئن شوید که فیلتر با دهان شما تماس مستقیم ندارد.

اگر در کیفیت پارچه خود شک دارید، آزمایش نور را انجام دهید. پارچه را به سمت نور نگه‌دارید و بررسی کنید که آیا می‌توانید تاروپود جداگانه آن را ببینید. اگر نور به‌راحتی از آن عبور می‌کند و تاروپود آن مشخص است، این پارچه بسیار نازک است و نمی‌تواند مناسب ماسک باشد و ایمنی کافی را ندارد.

ارزیابی کیفیت
کیفیت پارچه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم چند نمونه از پارچه های مناسب ماسک را به شما معرفی کنیم، امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. سعی کنید از پارچه‌هایی استفاده کنید که تراکم بافت بالایی دارند و هنگام استفاده از آن‌ها بتوانید به‌اندازه کافی نفس بکشید.
به‌طورکلی ازآنجاکه هدف از ماسک محافظت از دیگران در برابر بیماری است، هر چیزی که بتوانید با آن دهان و بینی خود را بپوشانید بهتر ازهیچ‌چیز است.
شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

نمایش ویدیو در آپارات

مقالات مرتبط:


منابع:
medicalnewstoday.com

who.int

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر